Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Ata*türk na*sil ki*tap okur*du

denizci56

0
Özel Üye
15 Şub 2013
1,533
451
83
Ege
Atatürk Nasıl Kitap Okurdu?

Atatürk için okumak engin bir tutku, vazgeçilmez bir gereksinimdir. O, çalışma saatlerinin çoğunu kütüphanesinde geçirmiştir. Burada saatlerce hatta günlerce kitap okuduğu yakınları tarafından gözlenmiştir. Onun kitap okumada da belirgin özelliklerinin bulunduğu bilinmektedir. Örneğin ilgisini çeken yada çalıştığı konu ile ilgili bir kitabı eline aldığında sürekli okur, bitirmeden bırakmaz...
Bu özelliği hakkında genel sekreteri Hasan Rıza Soyak şunları söylüyor:
Bir geziden Ankara'ya dönüyordum. Sabahleyin trenden iner inmez doğru Köşk'e gitmiş, özel hizm'etine bakanlara ne durumda olduğunu sormuştum: "iki gün, iki gecedir durmadan kitap okuyor; yalnız birkaç kere banyo yaptı ve koltuğunda dinlendi." dediler.
İzin alıp yatak odasına girdim; beyaz keten gecelik entarisi ile, geniş koltuğuna bağdaş kurmuş,
dinleniyordu; elinde bitirmek üzere olduğu kitap vardı, bana: "Hoş geldin, otur bakalım... Elime bir tarih kitabı geçti... Bilmem ne zamandan beri okuyorum." dedi hayretle sordum yorulmadınız mı Paşam?"
"Hayır; yalnız gözlerim yaşarıyor, fakat onun da çaresini buldum. Birkaç metre tülbent aldırdım, işte gördüğün gibi parça parça kestirdim; ara sıra bunlarla gözlerimi kuruluyorum."
Prof. Dr. Afet İnan şu bilgileri vermektedir:
Yeni Köşk'te, kütüphanesindeki yazı masasında oturduğu pek nadirdir. Daha ziyade orta yerdeki uzun ve geniş masanın üzerine, çeşitli kitap ve lügatleri dizdirirdi. Sık sık içtiği kahve, uzun çalışmalara biraz ara verdirebilirdi. Çalıştığı yerdeki kitaplarının yeri değişmemeli idi. Tarih kitaplarını daima harita ile takip ederek okur ve savaşlar için ayrıca krokiler çizerdi."
Okuduğu Kitaplar Nerede?
Atatürk'ün 57 yıllık yaşamında okuduğu bilinen kitap sayısı 3997'dir. Bu kitapların 1741'i Çankaya Köşkü'nde, 2151'i Anıtkabir'de, 102'si İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde, 3'ü Samsun Gazi İl Halk Kütüphanesi'nde bulunmaktadır.
Atatürk'ün Okurken Kullandığı İşaretler
ataturk1.png

Atatürk okurken önemli gördüğü yerlerin altını çizer ve notlar alırdı. Çizilen yerlerde imler (işaretler) de bulunurdu. İmlerin anlamları:
xx: önemli
xxx: çok önemli
müh.: mühim
ç.müh.: çok mühim
D: dikkat
?: Fikre katılmıyorum.
Tümcelerin altı kırmızı veya mavi kalemle çizilmiştir. Kırmızı, önemli düşünce;
mavi, önemsiz düşünce, demekti.

Son düzenleme: