Neler yeni

Galaxy S10 Ekranı Rekor Kırmaya Aday!

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,325
Beğeniler
919
Konum
ALMANYA
#1
İddiaya göre Samsung Galaxy S10'un ekranı, yakın geçmişte imkansız gibi görünen bir şeye imzasını atabilir!

Normalde Galaxy S serisine ait bir telefonun söylentileri, bir önceki telefonun heyecanı devam ederken çok ateşli hale gelmezdi, ancak Galaxy S10 bu kuralı çoktan değiştirmiş durumda. Serinin onuncu yıl dönümünde gelecek olan en popüler Android telefon serisine ait Galaxy S10, yeni söylentilere göre 600 PPI'ın bir hayli üzerinde piksel yoğunluğuna sahip bir ekran ile birlikte gelecek.

Galaxy S9 ve S9+, 2960x1440 piksel (WQHD+) ekranları sırasıyla 570 PPI ve 530 PPI piksel yoğunluğuna sahip. Bundan bir yukarısı UHD/4K yani 3840×2160 piksel çözünürlük. Eğer bu piksel oranı Galaxy S9+ ekranı gibi 6.2-inçlik bir ekrana uygulanırsa, piksel yoğunluğu yaklaşık 710 PPI oluyor. Ayrıca arttırılmış ve yapay gerçekliğin çok yüksek piksel yoğunluğu gerektirdiğini de düşünürsek, Galaxy S10 esnek ekranlı VR destekli UHD bir ekrana sahip olabilir.

Samsung şu an amiral gemilerini Full HD+ (2220×1080) ile sevk ediyor, yani Galaxy S10 sadece Gear VR'a bağlıyken 4K çözünürlüğe geçmesi mantıklı bir çözüm olabilir. Marka ayrıca QWHD ve 4K arasında standart dışı bir çözünürlük de seçebilir. Bu Google'ı ve geliştiricileri pek memnun etmeyebilir, ancak sürdürülebilir bir performans için Samsung böyle bir tercih yapmak zorunda kalabilir.

Şimdilik Galaxy S10 hakkında kesin tahminlerde bulunmak için erken, ama bu söylenti hiç de gerçek dışı bir tahmin gibi görünmüyor.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,325
Beğeniler
919
Konum
ALMANYA
#2
Galaxy S10'a Daha İyi Ekran İçi Parmak Sensörü

Ekran altı parmak izi sensörü Çinli telefonlarda yer alsa da Samsung, Galaxy S10'a daha üstün bir teknoloji yerleştirecek!


Galaxy S10, Samsung'un çok özel bir amiral gemisi olmaya doğru yaklaşıyor. Telefon hakkında resmi bir bilgi henüz bulunmasa da, ekran-altı parmak izi sensörünün cihazın en önemli özellikleri arasında olması bekleniyor.

Galaxy Note 9'un ekran-altı parmak izi sensörüyle geleceğine dair raporlar, son zamanlarda çelişkili bir hal aldı. Yeni gelen bilgiler, Samsung'un bu işlevi Galaxy Note 9'a dahil etmekten vazgeçtiğini, işlevi Galaxy S10'a bıraktığını söylüyor. Bu teknolojiyi kullanan ilk firma Samsung olmayacak ancak Samsung'un kullanacağı teknoloji, Çinli üreticilerin sunduğuna kıyasla daha üstün olacak.

Nasıl Çalışıyor?
Ekran altı parmak izi sensörleri, ekranın altına yansıyan parmak izlerini görüntüleyen bir optik sensör ile çalışıyor. Bu teknolojinin üretimi zor olmasa da, çok isabetli çalışmayabiliyor. Samsung ise çok daha isabetli çalışacak bir ultrasonik parmak izi sensörü geliştiriyor.
Bu sensör, parmağa ultrasonik bir dalga gönderiyor. Bu dalganın bir kısmı sensöre geri dönüyor. Geri gönderilen bilgiler, parmağa has girinti ve çıkıntılara dayanıyor ve bu sayede parmak izinin çok isabetli bir 3 boyutlu haritası çıkarılabiliyor.

Samsung'un bu ultrasonik ekran-altı parmak izi sensörünü kendi çatısı altında geliştirdiği, teknolojiyi sadece telefonlarda değil akıllı ev cihazlarında ve hatta otomobillerde kullanacağı söyleniyor.

Galaxy S10 hakkında kesin konuşmak için henüz çok erken, ancak bazı iddialar, telefonun Ocak'taki CES 2019'da gelebileceğini söylüyor. Bu iddiaya göre Samsung'un katlanabilen telefonu, MWC 2019'da tanıtılacak.