Neler yeni

[Genel] Cep Mobil Dünyasında gelişen son versionlar

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#1

Sonraki nesil akıllı telefon ve tabletlere can verecek yeni mobil işlemcilerden çoğunun Benchmark sonuçları sızdırıldı.

2016 yılında çıkacak amiral gemisi akıllı telefon ve tabletler her zamankinden daha hızlı olacak. Çin merkezli bir blog sitesi, sonraki nesil pek çok mobil işlemcinin Benchmark sonucunu elde edip internete sızdırdı. Nvidia’nın Denver 2, Apple’ın A9 ve A9X, Huawei’nin Kirin 950, LG’nin NUCLUN 2 ve Samsung’un Exynos M1 mobil işlemcilerinin Geekbench Benchmark’ıyla yapılan test sonuçları sızdırıldı.
Benchmark sonuçlarına göre Nvidia’nın Denver 2 yongası, 2599 puanla en yüksek tek çekirdek skorunu elde etti. Çoklu çekirdek performans yarışındaysa Samsung’un Exynos M1 işlemcisi 7497 puanla galip geldi. Exynos’un açık ara fark attığı en yakın rakibi ise 6096 puanla Kirin 950 oldu. Aşağıdaki tablodan işlemcilerin tek çekirdek ve çoklu çekirdek performanslarını görebilirsiniz.

Aynı kaynak bu işlemcilerin bazı grafik performans testlerini de yayınladı. Nvidia’nın Denver 2 işlemcisi GFXBench 3.0 Manhattan’ın testinde 117 FPS’e ulaştı. Exynos M1 ise aynı testte 59.4 FPS’te çalışırken, Apple’ın A9’u ise 30.3 FPS hızında çalıştı.
Tabii ki bilgilerin hiçbiri kesin değil. Ancak bu sonuçlara bakarak yeni nesil mobil işlemci savaşında Nvidia’nın grafikte, Samsung’un ise işlemci hızı konusunda önde gittiği söylenebilir.

[FONT=&quot]Artık akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladılar. Birçoğumuz işi dolayısıyla ya da başka nedenlerle akıllı telefon kullanmaya başladık. Fakat akıllı telefon firmaları son 6 yıldır kendilerini aşırı derecede geliştirerek insanlara yeni teknolojiler ve yeni özellikler sunmaya başladılar.[FONT=&quot]Artık akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladılar. Birçoğumuz işi dolayısıylaya da başka nedenlerle akıllı telefon kullanmaya başladık. Fakat akıllı telefon firmaları son 6 yıldır kendilerini aşırı derecede geliştirerek insanlara yeni teknolojiler ve yeni özellikler sunmaya başladılar. Buna dayanarak marka rekabetleri ortaya çıktı ve bugünkü akıllı telefon pazarını oluşturdu. Doğal olarak işletim sistemleri de bu durumdan nasibini aldı. İlk olarak iPhone için iOSişletim sistemi piyasaya çıkarıldı ve her şey bundan sonra başladı. iOS bulunduğu döneme göre oldukça hızlı ve ''AKILLI'' olarak dikkat çekiyordu. Onlar yapar da, biz yapamaz mıyız? dercesine iOS'nin duyurulmasından yaklaşık 10-11 ay sonra Linux tabanlı ''Java'' yazılarak yeni bir işletim sistemi ortaya çıkarıldı. Bu işletim sistemi, bugünkü Android işletim sisteminin temellerini atmış oldu. Daha eskilere dayanan Windows Mobile, 2002 yılında piyasaya çıkardığı eski mobil işletim sistemini sıfırdan derleyerek, Akıllı bir işletim sistemi haline getirmiş ve 2010 yılında piyasayaWindows Phone üzerinde sürmüştür. Bu işletim sistemleri yıllar geçtikçe tanınmaz hale geldiler ve bugünkü hallerini aldılar.

Hepimizin mobil telefonlara ihtiyacı olduğunu düşünerek Bu mobil İşletim sistemlerini didik didik inceledik. Artık sizin de kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz Mobil işletim sistemini tanımanızın zamanı geldi. Bu sistemler ''Nedir? Ne değildir? Hangisini hangi alanlarda kullanmalıyız? Avantajları ve dezavantajları neler?'' ve buna benzer birçok soruya açıklık getirmek için sizler için bu yazıyı yazma gereği duyduk.


Mobil alanda en çok kullanılan Platform: Android

Bu işletim sistemi henüz 7 yıl önce duyuruldu ve bir devrim niteliğinde gelişti. Android'i, Android yapan en önemli özellik Linux çekirdekleri üzerine kurularak, Açık kaynak kodlu bir yazılım olması. ''Nedir bu açık kaynak muhabbeti?'' diye soranlarımız vardır elbette. Açık kaynak kodlu sistem her şeyini sizin o şefkatli ellerinize bırakır ve Sistemdeki her türlü özelleştirmeye olanak tanır. Android cihazlarda her türlü ekleme, çıkarma yapabilmektesiniz. Hatta Bu işletim sistemi üzerindeWindowsçalıştıran çılgınları bile duymuyor değiliz. Sistemin; ''Google Play Store'' adında uygulama marketi de bulunmakta. Bu market üzerinde milyonlarca uygulama depolanıyor ve kullanıcıya sunuluyor . Fakat açık kaynak kodlu işletim sistemleri her zaman bizim tarafımıza çalışmazlar. Bu gibi sistemlere virüs bulaştırmak oldukça basit. Google; Google Play Store üzerindeki kullanıcıya sunulan uygulamaları incelemiyor ve sadece kullanıcı şikayetlerine cevap veriyor. Bu nedenle android işletim sisteminde virüslü uygulamalar yaygınlaşmakla beraber, kullanıcıların Reeldeki hayatına yansımaya başladı. Son aylarda Dropbox hesapları ile ilgili olarak sık sık haberler görüyoruz ve bir önlem alınmazsa bu haberler daha çeşitli hale gelerek kullanıcıyı tehlikeye sokacak.

Android işletim sistemi tek bir marka tarafından kullanılmıyor ve Android platformunu kullanan markalar arasındaki rekabete neden oluyor. Bu nedenle Android tabanlı cihazlar, Diğer işletim sistemlerine göre daha seri ve daha hızlı üretilerek birbirlerini ezme çabası içerisindeler.

İşletim sisteminin genel olarak RAM'i ''Har vurup, harman savurduğu'' söylenilebilir. Yani iOS veWindows Phone gibi RAM konusunda yakıt cimrisi olduğu pek söylenemez. Fakat 2GB Ram'i olan bir cihaz gayet yeterli olabilir. Sizin kullanım koşullarınıza bağlı olarak Bu değer düşebilir yada yükselebilir. İşlemci ve diğer bileşenler cihazdan cihaza göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle o konuya çok değinemiyorum(Almak istediğiniz cihaz hakkında bilgi verirseniz, size gerekli açıklamaları yaparım)
Her şey iyi güzel de, bu işletim sistemini hangi ruh haline sahip insanlar kullanmalı?

Android işletim sistemini genel olarak hepimiz kullanabiliriz fakat daha çok telefondan sürekli sıkılıp onu özelleştirmeyle haşır neşir olan, onu şekilden şekle sokan, uygulamalara merakı olan ve sürekli yeni bir şeyler denemeyi seven, genel olarak uygulamaya para vermek istemeyen, telefonu sadece iletişim aracı olarak görmeyen, sürekli tek bir firmaya bağlı kalmak istemeyen kişiler tarafından kullanılabilir.


En sağlam işletim sistemi: iOS (iPhone OS)

iOS; Mac OS X' ten esinlenerek yaratılan 4 Temel katmandan oluşan bir işletim sistemidir. Her bir katmanda farklı bir işlem yapılır ve bu işlemler sonucunda iOS arayüzü kullanıcıyla buluşur. Tüm bu sistem 500 MB'lık bir hafıza tarafından depolanabilir. iOS arayüzü çok sade ve hafif bir sistem olduğu için, genellikle kasmalara rastlamazsınız. Bu işletim sistemini sadece ''Apple'' kullanır. Bunlara dayanarak Dünyada tektir ve ürün fiyatlarını da sadece kendisi belirler. Bu nedenle fiyatları biraz yüksek tutar. Aslında telefonun nerdeyse her bileşenlerini kendisi üretir. 1GB Ram, 1.4 GHz işlemci, 8 MP kamera vs vs.. gibi özellikleriyle dikkat çekerek Böyle bir cihazı 3000 TL'ye satabilen tek firmadır (Kendi chip setleriyle, iOS arayüzünü bütünleştirmeyi başarmışlar).Elbette ki bu durumun %80'lik bölümü işletim sisteminin kullanışlı, stabil olmasından ve grafik biriminin çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. iOS Platformu üzerinde AppStore'da bulunuyor. Bu market sayesinde istediğiniz her uygulamaya erişebilirsiniz. AppStore üzerinde bulunan uygulamalar AppleTarafından kontrol edilerek yayımlanır ve Özel hayata karşı sistemsel saldırılar engellenmiş olur. Her şeye Rağmen iCloud servislerinden bazı hesaplar hackleniyor. Bunda iOS'nin bir suçu olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü iCloud hesaplarının şifresini ''Doğum tarihi, Adı, Soyadı, Annesinin adı vs.vs'' yaparsan o hesapların çalınması kaçınılmaz oluyor.
iOS işletim sistemini kimler kullanmalı

Bu işletim sistemi sadece kullanıcının rahatlığına ve Gizliliğe hitaben tasarlanmış. Buna dayanarak ; İş adamları, banka yada dövizle alakalı olanlar, Sanal Markette bol bol para harcamayı sevenler, takıntısız oyun keyfini yaşamak isteyenler, İnternetteki işlerini hızlıca halletmek isteyenler (Apple'ınTarayıcı konusunda çok başarılı olduğunu özellikle belirtmek gerek), uygulamalardaki kasılmalardan hoşnut olmayanlar, kişisel verilerini en güvenli şekilde saklamak isteyenler, Herhangi bir kafede yada toplulukta Telefonu masaya koyarak Herkesi büyülediğini düşünenler, Sürekli uygulama yada oyun güncellemesi isteyenler, yani kısacası nefes kadar hafif bir sistemle kibar ellerini buluşturmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.
Yılların Deneyimiyle: Windows

Her şey 2002 yılında Microsoft'un İlk işletim sistemi olan ''Windows Mobile 2002'' ile başladı. İşletim sistemi Windows CE Çekirdeği Üzerine temellendirilmiş bir platformdu ve her zamanki gibi kapalı kaynak kodluydu. Bu yıllarda sistem biraz yavaş çalışıyordu ve Windows İlerleyen güncellemeler ileWindows 7.5(Mango) kararlı sürümünü yayınladı. Bu ara yüzle her şey değişmiştir; yeni oyunlar, yeni uygulamalar, daha yeni özellikler kullanıcıyla buluşmuştur. Windows 7.5 sürümü Türkiye’yeVodafone LG- E900 Optimus 7 İle gelmiştir ve başka bir cihazda kullanılmamıştır. Windows bu atılımdan sonra çalışmalara yaklaşık 7 yıl ara vermiştir ve 2009 yılında eski çalışanlarını tekrardan bir araya toplayarak Windows Phone'u tekrardan yapılandırmaya başlamıştır. Ve en sonunda 2012 yılında eski Windows Mobile işletim sisteminde devrim niteliğinde bir değişim yaratarak, Platforma yeni bir soluk kazandırmış ve tekrardan hayata döndürmüştür. 2002 yılında duyurduğu yenilenmiş işletim sistemi Windows 8.0'ı 2013 yılında satın aldığı NOKIA'a ile birlikte resmen tanıtmakla birlikte,1 yıl gibi bir süre zarfı içinde Windows 8.1'e güncellenmiştir. Windows işlemsel olarak iOS'ye yakın olarak hareket ediyor ve sistem 512 mb ram üzerinde gayet akıcı, hafif çalışıyor ve size o yumuşaklığı hissettirebiliyor. Kullanıcı telefondaki işlemleri yaparken herhangi bir kasmayla çok sık karşılaşmıyor. Arayüz bakımından Android'ten bir tık daha önde diyebilmekle beraber, windows 8.1 ile birlikte daha renkli bir arayüzle karşımıza çıkıyor. Elbette platformun uygulama marketi de mevcut. İşletim sisteminin henüz yeni olması açısından uygulama çeşitliliği çok fazla değil ve market içi güncellemeler çok sık yapılmakta. Genel olarak sistem arayüzü çok iyi ve stabil çalışıyor. En azından Android'den bir tık daha önde diyebiliriz.
Windows Phone kullanmak isteyenler

Bilgisayar üzerinde Windows işletim sistemini yıllardır kullanmaktayız ve bu platformu ''arayüzdeki kolaylık'' açısından tercih etmekteyiz ama Windows Phone için aynı şeyler geçerli değil. Masaüstü gayet derli-toplu fakat diğer arayüz bileşenleri biraz karıştırılmış. Cihazdaki karışıklık kafanızı çok fazla karıştırmasın çünkü; Cihazdaki Yumuşak ve temiz geçişlere alıştıkça, arayüzdeki karışıklığı görmezden geliyorsunuz. Marketten indirilen uygulamalara sık sık güncelleme geliyor ve bazen sinir bozucu olabiliyor. Aynen İOS gibi tüm kullanıcıya sunulan uygulamalar Microsofttarafından test edilerek yayımlanır ve kullanıcının kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutulması hedeflenir. Sonuç olarak bu işletim sistemi biraz karışık dizayn edildiğinden her kesime hitap etmiyor. Eğer; farklı bir şeyler denemeyi isteyen, Karışıklığa çabuk ayak uyduran bir insansanız sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir performans sergileyebilir.

Dipnot: Windows'un şu anda NOKIA'dan bağlantısını kesmiş olduğunu biliyoruz. Buda demek oluyor ki ilerleyen safhalarda bizi daha farklı bir Windows phone bekliyor.
Bu Platformları Şu şekilde özetleyebiliriz:

Android: Daha çok kişilerin özgürlüğünü isteyen, Sistem güvenliği açısından en son sırada yer alan (Bu sizi kötü adamların eline verdiği anlamına gelmez, her şey size bağlı), toplumun her kesimine hitap eden ucuz bir mobil sistem.

iOS: Sistem özelleştirmeyi sağlamayan, toplumun belirli bir kesimine hitap eden, Sistemsel güvenlik yönünden en iyi derecede yer alan ve birazda pahalı olan bir mobil yazılım.

Windows: Özgürlük konusunda iOS İle aynı fikirde olan, Sistem güvenliği açısından İOS'ye yakın bir konumda olan, Kullanım kolaylığı açısından herkes tarafından benimsenemeyen ve ucuz bir mobil yazılım.

Kısacası tüm mobil işletim sistemlerinin kendine özel ve farklı kesimlere hitap eden yazılımları var. Bu nedenle herhangi bir sistemin, diğerinden üstün olduğu söyleyemeyiz. Hepsi de birbirinden özel, kullanışlı ve hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış.

[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

Qualcomm Snapdragon 830 İle 8 GB Bellek

Akıllı telefon üreticileri kullanıcıları terfiye teşvik etmek için özellikler ekliyor. Bunlardan dolayı son olarak 2 GB RAM bellekli akıllı telefonların rahatlıkla yeterli geldiği günümüzde 4 GB RAM bellekli modellerin sunulduğunu gördük. Depolama alanı tarafında popüler değerler 16 ve 32 GB ama büyük oranda microSD kartlarla kapasite arttırılabiliyor. RAM bellek seçimi daha önemli hale geliyor. 2 GB ve 3 GB modellerin yetmeyip 4 GB modellerin çare olacağı pek fazla uygulama yok. Daha doğrusu geleceğe yönelik bir yatırım. Samsung gibi bellek üreticileriyse 6 GB ve 8 GB RAM bellekli mobil telefonların yakın olduğunu işaret eden çalışmalar yapıyor. Son olarak SoC geliştiricisi Qualcomm’dan gelecek nesil Snapdragon 830 ile ilgili işaretler geldi. Snapdragon 820 kullanıma girmeden 830 tasarımı devam ediyor. Yeniliklerden biri 8 GB RAM’li cihaz desteği olacak. Bu şart değil ve telefon üreticisinin seçimine kalıyor. Kullanılan bellekler ve bağlantılar da belirleyici rol oynuyor.

Her Akıllı Telefon Kullanıcısının Bilmesi Gereken 5 Sır

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi çok ani oldu. Peki bu yaşantımızı kolaylaştıran ve alışkanlıklarımızı değiştiren cihazları tam anlamıyla faydalı bir şekilde kullanabiliyor muyuz? Belki çoğumuzun bildiği fakat gözden kaçmış ve faydalı olabileceğini düşündüğümüz 5 maddeyi sizler için sıraladık.
Gelişen teknolojilerdeki yeni nesil olarak adlandırdığımız jenerasyon bize
[FONT=&quot]Modern akıllı telefonların yalnızca 6 yıldır hayatımızda olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu kısa zaman diliminde iletişim, haber alıp verme, oyun oynama, iş yapma şeklimiz ve birçok alışkanlığımız birden değişti. Bir araştırma şirketi olan Pew'e göre, Amerika’da yetişkinlerin yarısından fazlasının kendine ait bir akıllı telefonu var. Yalnız buna bakarak insanların çoğunun akıllı telefon uzmanı olduğunu söylemek doğru olmaz ve kendinize ait bir akıllı telefonunuzun olması tüm hileleri bildiğiniz anlamına gelmez.
1) Ekran görüntüsü alın
Diyelim ki arkadaşınızın biri eğlenceli bir yazım hatası yaptı ve siz bunu diğer arkadaşlarınızla paylaşmak istediniz. Bu ekran görüntüsünü bir resim olarak yakalayın.

Iphone için "home" tuşuna "sleep/wake" tuşuyla aynı anda basın ve basılı tutun. Bir denklanşör sesi duyduktan sonra ekran görüntünüz “camera roll” ya da “saved photos” kısmına kaydedilecektir.
Android telefonlar içinse yapmanız gereken, “power” ve ”volume down” tuşlarını aynı anda basılı tutmak. Resminiz galeri kısmındaki “captured images” dosyasına kaydedilecektir. Bu yöntem yalnızca Android 4.0 ve üstü sürümler için kullanılıyor. 3.0, 2.3 ya da daha önceki Android sürümler için Airdroid gibi uygulamalar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Elinizdeki görüntüyü kullandığınız sosyal paylaşım sitelerinde ya da email yoluyla paylaşabilirsiniz.

2) Telefonunuz suyla temas ettiğinde hemen paniklemeyin


Akıllı telefonumuzu yere düşürdüğümüz anda çoğumuz kalbimizin bir anlığına durduğunu hissederiz. Eğer cihazınızın sağlam bir kasası yoksa, telefonumuzu kurtarmak gerçekten çok zor olacaktır. Başımıza bundan daha kötü gelebilecek bir şey ise suyla temastır. Eğer su geçirmez bir kasası yoksa telefonumuz tam anlamıyla batacaktır.
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Ancak bu birkaç adımı takip ederseniz kurtarmak için belki bir şansınız olabilir.

Birincisi ve en önemlisi kesinlikle açmaya çalışmayın. Eğer içinde su varken açmaya çalışırsanız bir kısa devreye neden olabilirsiniz. Bunun yerine kuru bir mikrofiber bezle silin. Gadget kirliyse, izopropil temizleme alkolüyle temizleyebilirsiniz.
Telefonunuzun bataryası çıkartılabiliyorsa bataryayı dışarı alın. Daha sonra bir kuru pirinç dolu bir kaba ya da torbaya akıllı telefonunuzu koyarak bir gece bekletmeniz yararlı olacak. Pirinç nemi çekmek için yardımcı olacaktır. Telefonu hiçbir şekilde mikrodalgaya ya da fırına koymayın. Saç kurutma makinesi kullanmayın. Bir sonraki gün telefonunuzu pirincin içinden alın ve açmayı deneyin. Telefonunuz çalışıyorsa tebrik ediyoruz. Eğer başaramadıysanız yeni bir telefon için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.


3) Kaybolmuş ya da çalınmış telefonunuzu bulun


Mobil yaşam iki tarafı keskin kılıç gibidir. Cihanızınızı elbette gittiğiniz her yere götüreceksiniz ancak onun ve içindeki değerli bilgilerin peşinde olan hırsızlara karşı her zaman dikkatli olmalısınız.

Neyse ki iPhone ve iPad, Apple’ın “find my iPhone” uygulamasını destekliyor. Bu uygulama size, bir bilgisayarın ya da başka bir iPhone’un GPS kullanarak kaybolan telefonunuzu bulma imkanı sağlıyor. Ayrıca uzaktan kilitleme özelliği ile telefonunuza uzaktan bağlanıp içinde değerli olduğunu düşündüğünüz tüm verileri silebilir ve bu verilerin istemediğiniz kişilerin eline geçmesini önleyebilirsiniz. IOS’un yaklaşan 7. sürümünde hırsızın fotoğrafını çekme gibi bir özelliği de bulabileceğiz. Yine aynı şekilde telefonu kilitlemek ve uzaktan verileri silebilmek de mümkün olacak.

Android telefonlarda da benzer uygulamaları bulmak mümkün. “Mobile security” ve “carbonite mobil“ uygulamasını incelemenizi tavsiye ederiz.
4) Farkında olmadan konumunuzu paylaşmayın

Akıllı telefonların kameraları, fotoğraf meraklılarını tatmin edebilecek düzeyde. Bu sayede nerede olursanız olun anlık fotoğraflar çekip çevrimiçi yayınlayabilirsiniz. Eğer dikkatli olmazsak, fotoğrafla beraber aynı zamanda konumumuzu da herkesle paylaşmış oluyoruz. Akıllı telefonlar, fotoğrafın içine herkesin rahatça okuyabileceği konum bilgilerini yükleyebiliyor. Bunu engelleyebilmek içinse telefonumuzun GPS özelliğini devre dışı bırakmamamız yeterli olacaktır. Fakat bunu yapmayı unuttuğunuzu düşünelim. Fotoğrafınızı yayınlamadan önce içindeki bilgilerini görmek ve kaldırmak için “PixelGarde” ugulamasını kullanabilirsiniz
5) Yaratıcı olun

Akıllı telefonlar düşünebildiğinizden çok daha fazlasını yapabilecek yeteneğe sahip. Her geçen gün daha farklı ve şaşırtıcı uygulamalarla karşılaşıyoruz.

"Awareness" adlı uygulamayla müzik dinlerken, dışarıdan gelen anlık yüksek sesleri de takip edebiliyoruz. Yani dış ortamda müzik dinlerken, araba kornası da rahatlıkla duyulabiliyor. Bu sayede istenmeyen kazaların önüne geçmiş oluyoruz.

2011’de en iyi sağlık uygulaması ödülü alan "Instant Heart Rate" uygulamasıyla nabzınızı ölçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken parmağınızı lensin üzerine getirerek 10 saniye beklemek.

"****l Sniffer" uygulaması, manyetik alanları yakalamak için geliştirilmiş kullanışlı bir uygulama. Bu sayede cihazımızı, ****lleri ve mıknatısları algılamak için bir ****l dedektörü olarak
kullanabiliyoruz. Yapmanız gereken cihazınızı toprağa yakın tutmak.

Akıllı telefonlar isteklerimizin çoğunu gerçekleştirebilecek düzeydeler. Bunu nasıl kullanacağınız tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.
[/FONT]
@mehmetkarahanlı@
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#2
Akıllı Telefonları Akıllı Yapan Nedir

[​IMG]
Mobil teknoloji büyümesi, son birkaç yıldır hızlı adımlarla tüm sınırları aşarak patladı. Ahizeler, artık onlara zar zor telefon diyebildiğimiz için mazide kaldı. Bu nedenle, arama, video oynatma, fotoğraf çekme ve çok daha fazlasını yapan bir cihaza yalnızca telefon görüşmesi yapan bir araçtan çok daha fazlası olduğu için artık Akıllı Telefon diyoruz.

Normal Bir Cep Telefonu Gibi, Ama Çok Daha Akıllısı

Akıllı Telefona sahip olmak, normal bir telefona sahip olmak gibidir, ayrıca bir kameraya, MP3 oynatıcıya ve taşınabilir oyun konsoluna da sahiptir. Aşağıdaki bilgiler yeni başlayanlar için: E-posta gönderebilir ve alabilir, kolaylıkla internete erişebilirsiniz. Kolay yazmak için tam bir klavyeye sahiptir. Ve hatta bazı geleneksel telefonlar bu özelliklerin birkaçını sunsa bile, bunların hiçbirisi hepsini aynı anda içermez ve hiçbirisi bu kadar sorunsuz ve hızlı çalışmaz.


Avuç İçinizde Bir PC

Akıllı Telefon cep boyutunda kişisel bir bilgisayar gibidir. Google'ın Android’i veya Microsoft'un Windows Mobile’i gibi tüm Akıllı Telefonlar bir işletim sistemine sahiptir ve cihazınızın hızının kesilmemesini sağlayarak şovu devam ettirir ve daha hızlı çalışır.

İşletim sistemi, “sıradan” cep telefonundan ayrılan bir diğer temel özellik olarak uygulamaları çalıştırmak için bir Akıllı Telefonu etkinleştirir. Hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere on binlerce uygulama vardır ve ticaret, oyun, eğlence, yemek ve aklınıza gelen her şey hakkında pek çok kategoride uygulama bulabilirsiniz.


Hangi Akıllı Telefon Sizin İçin Doğrudur?

Ekran boyutu mu yoksa tam klavye mi sizin için daha önemli? Telefonun parlaklığını, göz zevkinizi ve parmak çevikliğinizi göz önünde bulundurun ve hangi telefonun benzersiz hayatınız için daha uygun olduğuna karar verin. Video çekmek istiyorsanız, bellek kapasitesine odaklanın. Karanlık yerlerde fotoğraf çekiyorsanız, telefonunuzun bir flaşa sahip olduğundan emin olun. Ve iyi fotoğraf çekmek için esas önemli olan piksel olsa da, kaliteli bir lens de aynı derecede önemlidir. Müzik, fotoğraf veya video gibi büyük dosyalar saklamak istiyorsanız, yüksek bir bellek kapasitesine sahip bir telefon seçin.

Akıllı Telefonunuzu zekice ve yaşam tarzınıza ve gereksinimlerinize tamamen uyacak şekilde seçin.

Akıllı Telefonlar Hayatı Nasıl Kolaylaştırmaktadır?

Cep telefonu kullanımı, bundan yaklaşık 20 yıl öncelerinden başlayarak hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Başlarda, telsiz telefonların sınırlı sayıda piyasada yer alması ile kendini tanıtan bu cihazlar, zamanla birer cep bilgisayarına dönüşmüşlerdir.
Teknolojinin hızla geliştiği, firmaların sürekli olarak birbirleri ile rekabet etmesi sonucu daha iyi, daha yenilikçi ve daha hayatı kolaylaştırıcı özellikteki cihazların üretildiği çağımızda, akıllı telefonlar neredeyse her alanda işe yaramaktadır. Bundan yıllar önce kullanılan ilk cep telefonlarında, yalnızca konuşmak ve sınırlı karakterde mesajlaşmak mümkün iken, bugünkü cep telefonları ile banka işlemlerini bile halledilir hale gelinmiştir. İnsanları akıllı telefonlara iten sebepler, her ne kadar popülarite ve yeniliğin karşı konulamaz gücüne duyulan hayranlık olsa da, zaman içinde akıllı telefonlardaki uygulamaların neredeyse her alanda geçerli olması, hayatın akışı içinde koşturan kişilere maddi ve manevi yönden yararlar sağlamaktadır.
Hayatı kolaylaştıran belli başlı akıllı telefon uygulama türleri nelerdir?
[​IMG]Finans; Yıllar öncesinde ufacık bir işlem için beklenen bankaların vezne sıraları, akıllı telefonlar aracılığı ile gerçekleştirilen internet bankacılığı sayesinde sona ermiştir. EFT, havale gibi para transfer işlemleri, yalnızca internet bulunan herhangi bir ortamda, iki parmak hareketi ile yapılabildiği gibi; mevduat hesaplarının takibi, döviz alım ya da satımı, gsm operatörü veya çeşitli faturaların ödenmesi gibi işlemler de zaman kaybetmeden uygulanabilen hareketler içinde yer almaktadır.
Yazışmalar; Özellikle şirket elemanlarının ya da yöneticilerinin en büyük derdi, seyahatler ya da gün içindeki hareketlilik sırasında, gerekli olan e-posta yazışmalarının ve takiplerinin yapılamamasıdır. Ancak, akıllı telefonların e-posta hesaplarına erişebilmesi ve anlık olarak yazışmaları alabilmesi, gönderim yapabilmesi ve diğer e-posta işlemlerini gerçekleştirebilmesi, akıllı telefonların bu anlamda iş hayatını oldukça rahatlatan uygulamalara sahip olduklarını da göstermektedir.
[​IMG]Veri Paylaşımı; Gerek sosyal hayatta çekilen bir görüntünün hemen arkadaşlar ile paylaşılması, gerekse iş akışının devamının sağlanması için lazım olan ürün görsel paylaşımları, akıllı telefonların ilgili uygulamaları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Mesajlaşma uygulamaları ya da e-posta bölümü üzerinden, telefon ile çekilen görüntü ya da video, anında ilgili yere gönderilebilmektedir. Bu durum da, özellikle gazetecilik ve televizyonculuk alanında büyük kolaylıkları beraberinde getirmiştir.
İnternet; Akıllı telefonlarda bulunan internet tarayıcıları, kullanıcılara anında erişim imkanı sunmaktadır. İstenilen web sitelerine girişin bu yolla sağlanması, gerekli duyuruların anında takip edilmesi ve buna bağlı olarak reaksiyon süresinin oldukça kısalması, hem maddi, hem de zaman açısından kullanıcılara iyi birer avantaj sağlamaktadır.
İletişim; Bilhassa yurt dışında yaşayan akraba ve tanıdıklar ile haberleşmek, normal telefon görüşmeleri ile gerçekleştiğinde oldukça pahalı olmakta iken, akıllı telefonlarda bulunan ilgili programlar ile internet üzerinden ücretsiz şekilde iletişim kurmak oldukça mümkündür. Bu iletişim, yazılı ya da sesli olabildiği gibi, görüntülü de olabilmektedir. Böylece, birbirlerinden ayrı yaşamak zorunda kalan tanıdık ya da akrabalar, bu uygulamalar aracılığı ile, hiçbir ücret ödemeden birbirlerini görebilmekte ve duyabilmektedirler.
Sosyal Hesaplar; Günümüzde sıklıkla kullanılan sosyal medya hesaplarının, ilgili uygulamaları üzerinden kontrol edilmesi ve rahatça kullanılarak paylaşımlar yapılabilmesi, akıllı telefonlardaki bir başka meziyettir. Bu sayede, bir bilgisayara ihtiyaç duymadan kullanılabilen sosyal medya hesapları, akıllı telefonlardaki uygulamaları sayesinde kolayca ulaşım özelliğine sahiptirler.
İsteklere Göre Özelleştirilmiş Uygulamalar; Gecenin bir vakti, hiç bilmediği bir şehirde yolda kalan kullanıcılar, hemen akıllı telefonlarındaki ilgili uygulamaları kullanarak, en yakın taksi durağını, kullanımda olan otobüs hatlarını ya da en uygun otelin yerini öğrenebilmektedirler. Aynı bu uygulamalar gibi, yemek yenecek yerlerin listesi, açık çiçekçilerin adresi gibi bilgilere ulaşmak da, yine bu firmaların geliştirdiği uygulamalar sayesinde gerçekleşmektedir.
[​IMG]Yine bu kapsamda, örneğin iş güvenliği uzmanlarının özellikle kullanmak istedikleri desibel ölçerler, mevzuat programları, hesaplama araçları gibi uygulamalar gibi yazılımlar da değerlendirilmektedir. İhtiyaç duyan meslek erbabı, işi ile ilgili her türlü uygulamaya, gerek ücretsiz, gerek ücretli şekilde ulaşabilmekte ve bu programları kullanabilmektedir. Firmaların kendi müşterilerine özel geliştirdikleri uygulamalar da bu kapsamda değerlendirilebilmektedir. Bir seyahat firması, geliştirmiş olduğu yazılımla, akıllı telefonlardan rezervasyon ya da bilet satın alma işlemlerini açık hale getirebilir. Uygulamayı akıllı telefonuna indiren kullanıcılar da, bu programlar ile bilet satın alma ya da uygun sefer sorgulatma gibi işlemlerini yapabilmektedirler.
GPS; Özellikle arabalar ile gerçekleştirilen seyahatlerde, yolu kaybetmeden seyahate devam edebilmek için, akıllı telefonlardaki GPS (Navigasyon) uygulamaları, oldukça işe yarayacaktır. Bulunulan anlık konumdan, istenilen adrese götürme yetisi bulunan bu programlar, kullanıcıların yanlış yollara sapmasını engelleyerek, kişileri hiç bilmedikleri bölgelerde bile rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaktadır.
Kültür; Seyahatler ya da beklemeler sırasında, gazete, dergi ya da kitap okumak isteyen akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarına indirdikleri uygulamalar ile istedikleri eseri ya da kaynağı okuyabilmektedirler. Bu yapıtlar orijinal hallerinde okunabildiği gibi, cihazda bulunan PDF okuyucular aracılığı ile, uyumlu tüm formlarda da okunabilmektedir. Buna ek olarak, aynı gazete köşesi okunur gibi, istenilen yazarın istenilen tarihli köşe yazısının akıllı telefonlarca okunabildiği uygulamalar da bulunmaktadır.
Eğlence; Teknolojik gelişmeler, yanlarında keyifli anları sağlayacak oyunları da beraberinde getirmiştir. Akıllı telefonlardaki oyunlar, geniş bir yelpazeden arzulanan türe göre seçilebilmekte ve oynanabilmektedir. Uçak, otobüs ya da taksi beklerken, sıkılmamak adına, bu tür oyunlara oldukça rağbet gösterilmektedir. Eğlence kapsamında gösterilebilecek bir başka özellik de, müzik dinleme ve video izleme özellikleridir. Çeşitli siteler ya da uygulamalar aracılığı ile, istenilen kliplerin izlenebilir olması, istenilen şarkıların dinlenebilir olması, bir başka rahatlatıcı ve pratik durumu teşkil etmektedir.
Genel anlamda, birçok özelliği ve uygulaması ile hayatımızda büyük yer edinen akıllı telefonlar, neredeyse vücudun bir uzvu gibi olmuştur. İhtiyaç duyulan her özelliğin kendinde toplanması, teknolojinin kişilere yeni gereksinimler yaratması ve bunlar gibi daha birçok neden, insanları akıllı telefon kullanımına itmektedir. Pek çok alanda hayatı kolaylaştırmayı başaran ve ilerlemelere de kuşkusuz devam edecek olan akıllı telefonlar, yalnızca telefon olmaktan çıkıp, başlı başına ihtiyaçlar kutusu haline gelmiş cep bilgisayarları olma yolunda emin adımlarla ilerlemektir
@mehmetkarahanlı@
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#3
AnTuTu'ya göre 2016'nın ilk döneminin en popüler ve en güçlü akıllı telefonları!

AnTuTu performans testi uygulaması 2016'nın ilk dönemi ışığında en popüler ve en güçlü 10 akıllı telefona ait listeleri yayınladı.0
AnTuTu bundan 2 gün önce 2016'nın ilk dönemini baz alarak en güçlü 10 akıllı telefonunu bildirmişti.Bu listeye göre AnTuTu puanları ve sıralama tablosu şöyleydi:Listeye göre sıralama ve puanlar şöyle:
1) OnePlus 3 140.288

5.5 inç Full HD ekran
6 GB RAM
Snapdragon 820 işlemci

2) Vivo Xplay5 Elite 138.706

5.43 inç Quad HD ekran
6 GB RAM
Snapdragon 820 işlemci

3) LeEco Le Max 2 138.026

5.7 inç Quad HD ekran
4/6 GB RAM
Snapdragon 820

4) Lenovo ZUK Z2 Pro 136.853

5.2 inç Full HD ekran
4/6 GB RAM
Snapdragon 820

5) Xiaomi Mi 5 136.773

5.15 inç Full HD ekran
4GB RAM
Snapdragon 820

6) Samsung Galaxy S7 Edge 134.599

5.5 inç Quad HD ekran
4 GB RAM
Snapdragon 820

7) Apple iPhone 6S 133.781

4.7 inç 750x1334p çözünürlüğünde ekran
2 GB RAM
Apple A9 yonga seti

8) ZTE Axon 7 132.217

5.5 inç Quad HD ekran
6 GB RAM
Snapdragon 820 işlemci

9) Apple iPhone SE 131.401

4 inç 640x1136p çözünürlüğünde ekran
2 GB RAM
Apple A9 yonga seti

10) Lenovo ZUK Z2 129.076

5 inç Full HD ekran
4 GB RAM
Snapdragon 820 işlemci


Listede son zamanların ilgi çeken bazı modelleri ilk 10'da kendine yer bulamazken listenin büyük bölümünü Uzak Doğulu üreticiler almış durumda.Ayrıca Snapdragon'ların katkısını da es geçmeyelim.Listelenen en popüler akıllı telefonların listesi

2 gün önce 2016'nın ilk dönemine ait AnTuTu'ya göre en güçlü akıllı telefon sıralaması önceki sayfadaki gibiydi.Dün ise yine AnTuTu 2016'nın ilk döneminin en popüler akıllı telefonlarını listeledi.AnTuTu yüzdelik dilim ve popülerlik sıralama tablosu şöyle:


Listeye göre yüzdelik dilimler ve sıralamalar şöyle:
Samsung Galaxy Note 5 %7.82
Samsung Galaxy S6 %5.47
Samsung Galaxy S6 Edge %3.41
Samsung Galaxy S7 %3.20
Xiaomi Redmi Note 3 %3.07
Samsung Galaxy S7 Edge %2.69
Meizu MX5 %2.22
LG G3 %2.14
LeEco 1S %1.93
Meizu Metal %1.70

Ek olarak Galaxy Note 5'in Güney Kore, Tayvan ve Amerika'da en popüler akıllı telefon olduğunu da söyleyelim.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#4
HP Elite x3 Türkiye’de Satışa Çıkıyor!
HP tarafından geliştirilen HP Elite x3 adı verilen modelin kısa süre içerisinde Türkiye'de de satışa çıkarılacağı belirtildi.
HP Elite x3 Türkiye’de Satışa Çıkıyor!
HP tarafından son olarak tanıtımı gerçekleştirilen model oldukça üstün özelliklere sahip olurken cihazın Türkiye'de de satışa çıkacak olması pek çok kişiyi memnun etti.

Farklı İşlevler Var!

Oldukça farklı özellikleri bulunan telefonda Windows 10 Mobile ile sunulan Continuum özelliği telefonu çok daha farklı kılıyor. Konu ile ilgili elde edilen bilgiler dizüstü ya da masaüstü bilgisayar olarak da kullanım özelliği bulunan telefon bu bakımdan diğer telefonlara göre oldukça farklı. Yeni modelin 46 farklı ülkede satışa çıkacağı belirtilirken bu 46 ülke arasında Türkiye'de bulunuyor. Telefon ile ilgili yapılan ilk tanıtımlar da telefonun özellikleri şöyle açıklanmıştı.

HP Elite x3 Özellikleri Ne?

2560 × 1440 piksel çözünürlüklü 5,96 inç AMOLED ekran

4 GB RAM

Windows 10 Mobile

Snapdragon 820 işlemci

7,8 mm kalınlık

195 gram ağırlık

16 MP arka kamera

8 MP ön kamera

USB Type-C ve kablosuz şarj

HP Elite x3 Fiyatı Ne?

Telefonun Türkiye'deki satış fiyatı ile ilgili resmi açıklamalar henüz yapılmazken 64 GB'lık versiyonun 699 dolar etiket fiyatı ile sunulacağı öğrenildi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#5
ZTE Blade V7 Türkiye’de!

Çin'de yaptığı üretimlerle dünya pazarına açılmayı planlayan ZTE, Türkiye pazarına özel modeli ile birlikte girdi. Artık Türkiye'de ZTE Blade V7 satın alınabilecek.

Çin'de yaptığı üretimler sayesinde popüler bir duruma gelen ve oldukça önemli cihazları piyasaya sunan ZTE, son olarak Türkiye pazarına giriş yapma kararı aldı.Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda markanın en güvendiği modellerden birisi olan ZTE Blade V7 ile piyasaya girileceği belirtilirken cihaz Türkiye'de resmen satışa çıkarıldı.

Uygun Fiyat, Yüksek Performans

Fiyatıyla da oldukça iddialı olan yeni telefon modelinin Türkiye'de 949 TL üzerinden satışa çıkarılacağı belirtilirken cihazı satın almak isteyen kişiler Türkiye'deki MediaMarkt mağazalarına gitmek durumunda. ZTE Blade V7 ile birlikte ZTE Blade V7 Lite modeli de satılırken, ZTE Blade V7 Lite daha düşük bir fiyatta ve sadece 699 TL.

ZTE Blade V7 Özellikleri

5.2 inç Full HD ekran

8 çekirdekli MediaTek MT6753 işlemci

16GB depolama alanı

2 GB RAM

13 MP çözünürlüklü arka kamera

5MP çözünürlüklü ön kamera

Türkiye'de satışa çıkarılacak bu modelin özellikle ekonomik bir cihaz almak isteyen kişiler tarafından tercih edilmesi beklenirken önümüzdeki aylarda yapılacak yeni açıklamalar ile telefonun ne kadar ilgi göreceği de merak ediliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#6
Cep telefonları ve radyosu olan cihazlara gelen vergi zammından sonra insanlar çileden çıkmış durumda. En son TRT Bandrol vergisi de işin içine girince olayların rengi değişti. Çünkü burası Türkiye..almak istediğiniz bir akıllı telefona ödediğimiz vergi, o telefonun yarısından fazla durumda. Peki 2 bin TL alınan bir telefona ne kadar fazladan ödemiş oluyoruz ?

Rakamlar Şaşırtıcı, Kullanıcı Şaşkın Baba

Bu iş artık elektrik faturalarına dönmüş durumda. Nasıl ki faturalarda kullandığınız ücret 20 TL ise, size yansıtılan fatura 70-80 TL oluyorsa, akıllı telefonlar da o raddeye gelmiş durumda. Yapılan analiz ve açıklamalara göre 2 bin TL'lik bir akıllı telefona bayi kârı hariç tam 2563 TL ödemek zorunda kalıyoruz.

1994 yılından önce ülkemizde hiç cep telefonu abonesi bulunmazken, ilerleyen zamanlarda 1995 yılında patlayan telefonlar giderek rağbet görmeye başladı ve 2005 yılında tam 15 milyon rakamına ulaştı. Şimdi ise akıllı telefonu olan tam 73.6 milyon insan ülkemizde bulunuyor. Ülke nüfusu zaten 78 milyon civarında seyrediyor. Bu müthiş rakam ile birlikte akıllı telefonlar her iki senede bir değiştiriliyor. Siz isteseniz de, istemeseniz de..

Ortaya çıkan manzarayı görebiliyor musunuz ? Basit ve abartılı bir hesap yapalım; 73 milyon insan bu vergiyi ödediğine göre (üç aşağı beş yukarı aynı vergi tutarı) 73,6 x 563 TL = 41.436,8 milyon TL yapıyor. Yani her sene veya iki senede bir bu rakamın üç aşağı, beş yukarı tutarı vergi olarak bizden alınıyor.Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 800x450px.


Cep Telefonunundan Hangi Vergiler Alınıyor ?

Evet, parasını ödediğimize göre hangi vergiye de ne kadar ödediğimizi bilmek hakkımız değil mi ? Şuanda maliyeti 2 bin TL olan bir telefona TRT Bandrol payı, ÖTV ve KDV ödeniyor. Bayi payı ise sonradan bize kitleniyor. Oranlar ise şu şekilde;

❱ TRT Bandrol Vergisi %6

❱ ÖTV %25

❱ KDV %18Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 800x533px.


Yani bir telefon satın aldıktan sonra %36'sı vergiye ve mali yükümlülükleri temsil ediyor.iPhone 7 ABD'de 635 dolardan başlayan fiyatlar ile satılıyorsa, bu fiyat TL değerinde 1800 - 2000 TL arasında seyrediyor. Ancak Türkiye'de vergiler bindirildiğinde fiyat 3500 TL ve civarlarına yükseliyor. (bkz: iPhone 7 fiyat)

TRT Bandrol vergisine 60 TL öderken, ÖTV ve KDV değerleri karşımıza çıkıyor. Toparlayacak olursak, bu ülkede araba almak da, telefon almak da aynı kefeye çıkıyor. Vergi olayı ne yazık ki ülkemizde hat safhalarda gezmeye devam ediyor.


Vergi DağılımıMaliyet Bedeli
2.000 TL


TRT Bandrolü %6
60 TL


ÖTV (%25)
265 TL


KDV (%18)
238,5 TL


Toplam
563,5 TL


Telefonun Satış Fiyatı
2563 TL


Vergi Yükü
%36
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#7
Bluetooth Special Interest Group (SIG) kablosuz standartın yeni bir sürümünü 16 Haziran 2016 tarihinde duyurmuştu. Peki bu yeni sürümde neler yeni?
Bluetooth 5 hem reklamverenlerin hem de kullanıcıların yararına bir dizi yeniliklerle geliyor. Bu yazımızda bu yenilikleri açıklayacağız.
Bluetooth, Ericsson ilk icat ettiğinden beri yani 20’dan fazla bir süredir hayatımızda. Ancak 1999 yılında SIG oluşumundan sonra önemli bir kablosuz teknoloji haline geldi. Bugün, kablosuz olarak iki yakın cihazı bağlamak için yaygın olarak kullanılan bir standarttır. Bu standartı akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, kulaklıklarda, hoparlörlerde ve diğer araçlarda bulabilirsiniz.
Reklam

Bluetooth’un son ana sürümü Bluetooth v4.0, 2011 yılında piyasaya çıktı. O zamandan bu yana sadece bir tane yineleme (Bluetooth v4.2) 2014 yılında yayınlandı. Şimdi Bluetooth 5, evinizdeki cihazların her türlüsünü bağlayan bir standart olarak yeni zirvelere oynayacak gibi görünüyor.
Bluetooth 5 Nedir?

Bluetooth 5, 30.000 farklı şirketten oluşan SIG tarafından kararlaştırılan özelliktir. Cihazların birbirleriyle daha kolay bir şekilde ve daha az sorunla iletişim kurmaları gerektiğinden ortak bir standart olması önemlidir.
Bluetooth 5, mesafe, aktarım hızı, güç tüketimi ve bant genişliği başlıklarında geliştirmeler içeriyor. Aynı zamanda yeni bir isimlendirmeye sahip. “Bluetooth v4.2’de olduğu gibi Bluetooth 5’te “nokta (.)” veya “v” harfi bulunmuyor. Bu kadar basit.
Bluetooth 5, 4 Kat Daha Fazla Mesafeye Sahip

Bluetooth 5 (BT 5) sürümündeki en büyük geliştirme mesafede. Bluetooth’u kullanan herkes sadece cihazlar arasında belirli bir mesafeye kadar etkili çalıştığını bilir ve bu mesafe BT 5 ile 4 kat artırılmıştır.

Yeni standart teorik olarak 300 metreye kadar mesafeleri destekliyor. Tabi ki bu teoride ve test koşullarında. Önceki standartın da 75 metre mesafesi vardı. Bu mesafe sadece açık havada geçerlidir. Tabi hiçbir sinyal müdahale etmeyecek ve cihazlar arasında doğrudan görüş hattı olacak.
Bluetooth 4.2 bir ofis veya ev gibi gerçek bir ortamda, 10-15 metre mesafe aralıklarında çalışmaktadır. Biz bu aralıktaki kaybı aynı orantıyla göz önünde bulundurduğumuzda, Bluetooth 5 40-60 metre mesafelere kadar bağlantı kurabilmelidir. Gerçekten de önemli bir fark yaratmıyor mu?
Bunun faydalarından birini söyleyecek olursak, telefonunuzla oyun oynarken kablosuz hoparlörlerinizden daha iyi müzik deneyimi yaşamanızı sağlıyor.
Bluetooth 5, 2 Kat Daha Hızlı Aktarım Hızına Sahip

Giyilebilir teknoloji çağına doğru ilerlerken, Bluetooth aktarım hızları daha önemli hale geliyor. Şu anda, akıllı saatiniz akıllı telefonunuza Bluetooth ile bağlanıyor. Bu yüzden, akıllı saatinizle fotoğraf çekip telefonunuzla senkronize etmek isterseniz, fotoğraf Bluetooth üzerinden aktarılacaktır.

Bluetooth 4.x maksimum 1 Mbps hızını destekliyor. Bluetooth 5 ise bunu iki kata çıkarıyor ve 2 Mbps hızını destekliyor. Böylece, akıllı saatinizden telefonunuza veya evinizde bir fotoğraf çerçevesine telefonunuzdan veri gönderirken daha hızlı gerçekleşecektir.
Bluetooth 5, 2.5 Kat Daha Az Pil Kullanıyor

Uzun bir süredir, Bluetooth’un telefonunuzun pilini hızlı bir şekilde tükettiği düşüncesi hakim. Ancak bu söylem artık geçerli değil. Kısacası Bluetooth Smart olarak da bilinen Bluetooth Low Energy (BLE) modülü ile güç tasarruflu hale gelmiştir.

Bluetooth 5, Bluetooth 4.2’nin kullandığının 2.5 katı kadar daha az güç kullanarak yeni zirvelere göz dikiyor.
Teknik olarak, bunun cihazınızda çalışabilmesi için Bluetooth Smart gerekiyor. Ancak hiç endişelenmeyin, günümüzdeki cihazların neredeyse tamamı bu standartı kullanıyor.
Bluetooth 5, Öncekinden Daha Fazla Veri Aktarıyor

Bu sizin ve bizim gibi normal kullanıcılar için doğrudan yararlı bir değişiklik değil. Ancak hepimize dolaylı yoldan yararı olacaktır: Bluetooth 5, aktarabildiği veri bant genişliğini artırdı.
Bluetooth, “bağlantısız yayın” olarak adlandırılan bir şey kullanır. Bu, reklamverenlerin Bluetooth cihazınıza bağlı olmasanız bile veriler göndermelerini sağlıyor.
Örneğin, bir alışveriş merkezinde olduğunuzu varsayalım ve akıllı telefonunuzun Bluetooth’u açık olsun. Alışveriş merkezindeki bir Apple mağazası telefonunuza en son teklifleri ve indirim bilgilerini gönderen bir Bluetooth Beacon (verici cihaz) teknolojisine sahip olabilir. Bunun için Apple mağazasının Beacon aygıtına bağlı olmanız gerekmez.

Yakın zamana kadar, aktarabileceğiniz veri bant genişliği çok düşük olduğundan bu uygulama yaygın bir şekilde benimsenmedi. Şu anda, bir reklamveren sadece 31 bayt veri gönderebilirken, Bluetooth 5 ile bu boyut 255 bayta ulaşıyor.
Bu konudaki büyük değişim kolaylık sunacak. Bluetooth 5, belirli bir konumda bulunduğunuzda, bu konumla ilgili yararlı bilgileri alabilmenizi sağlayan seyir bilgilerini aktarabilecek.
Doğal olarak bu, reklamverenlerin Bluetooth Beacon aygıtlarını nasıl kullandıklarını etkileyecektir. Ancak bazı ticari olmayan faydalar da vardır. Bluetooth SIG tarafınden söylendiği gibi:
Navigasyon ve yerini tam olarak belirlemek gibi içeriksel farkındalığın olduğu senaryolar hayati önem taşımaktadır. Örnek olarak, havalimanında sorunsuz gezinme deneyimleri, depo stok takibi, acil müdahale ve hatta akıllı şehir altyapısı. Bluetooth 5, bağlantı ve uygulama engelleri olmadan o anda insanların yararlı bulacağı özel bilgiler gönderecektir.
Tabi ki hemen aklınıza güvenlik gelmiştir. Bu, Bluetooth ile bazı güvenlik risklerini beraberinde getirebilir. Ancak, eğer zararlı bir yazılım ise cihazınızın etkilenmesi için gelen bilgiye tıklamanız gerekiyor. Güvenmediğiniz bilgilere tıklamamanız gerektiğini ve güvenli uygulamaları kullandığınız sürece herhangi bir sorun yaşamayacağınızı lütfen unutmayın.
Bluetooth 5, Yeni Donanım Gerektiriyor

Tüm bu değişiklikler maalesef ki mevcut telefonunuzda olmayacaktır. Bluetooth geriye dönük olarak uyumludur. Dolayısıyla yeni Bluetooth 5’e sahip bir cihaz, eski Bluetooth 4.x cihazınıza bağlanabilecektir. Ancak, Bluetooth 5’in yenilikleri olmadan sıradan bir bağlantı olacaktır.

Bluetooth 5 çok büyük değişiklikler sunduğundan yeniliklerinden yararlanmak için iki cihazın da Bluetooth 5’e sahip olması gerekmektedir. Başka bir deyişle, evet Bluetooth 5 yeni donanım gerektiriyor. Ayrıca bu, telefonunuzdaki veya hoparlörünüzdeki mevcut Bluetooth 4, Bluetooth 5’e yükseltilemeyeceği anlamına geliyor. Bluetooth 5’in yerleşik olarak sunulduğu yeni bir cihaza ihtiyacınız olacaktır.
Bluetooth 5’li Cihazları Ne Zaman Göreceksiniz?

Bluetooth SIG, Bluetooth 5 standartının şimdiye kadar sadece kararlaştırılan özelliklerini duyurdu. Teknolojinin son hali henüz yayınlanmadı.

Bu teknoloji 2016 yılının sonlarında üreticilerle buluşacak. Üreticilerle buluşunca da kısa zamanda kendi cihazlarına bu teknolojiyi ekleyeceklerdir.
En iyi senaryo, Bluetooth 5’i 2017 yılında ilk çıkacak yeni amiral gemisi akıllı telefonlarda görebilirsiniz. Bu cihazlar genellikle şubat ayındaki Mobil Dünya Kongresi’nde duyurulur.
Bluetooth 5 İçin En Önemli Bilgiler

Cihazlarınız daha uzun mesafelerdeki cihazlara bağlanacaktır. Akıllı evinizdeki akıllı dolaplar, kablosuz hoparlörler ve diğer araçlar birbirleriyle kolaylıkla iletişim kurabilirler.
Cihazlar arasında daha hızlı veri aktarımları gerçekleştirebileceksiniz. Bu, akıllı telefonunuzla eşleşebilen akıllı telefonlar gibi giyilebilir cihazlar için mükemmeldir.
Pil ömrü konusunda endişeniz olmadan cihazınızın Bluetooth özelliğini açık bırakabilirsiniz.
Bluetooth 5 mevcut cihazlarınızla çalışmayacağınzdan yeni bir cihaza ihtiyacınız olacaktır.

Bluetooth SIG, Bluetooth 5’i daha da popüler hale getirmek için tüm doğru değişiklikleri yapmış gözüküyor. Özellikle düşük güç tüketimi ve artırılmış mesafe, ilgi çekici özellikler arasında yer alıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#8
Mobil cihazlara ilişkin korunma bilinci artıyor

ESET Mobile Security, Android'in resmi mağazası Google Play üzerinden bugüne dek 10 milyon kez indirildi.

ESET Mobile Security, Google Play'de 4,7 puan ortalamasına ulaşarak, en yüksek puan alan güvenlik uygulamalarından (A top rated security app) biri olarak öne çıktı. Ürünü değerlendiren toplam 406 bin 782 kişinin oylarıyla bu yüksek puan ortalamasına ulaşan ESET Mobile Security, Andoid işletim sistemli akıllı telefonlar ve tabletler için gerçek zamanlı antivirüs koruması sunuyor.
Hackerler mobil sever
Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların satışı düşme trendinde iken, tabletler ve özellikle de akıllı telefonların kullanımı çığ gibi artıyor. Bu gelişme siber suçluların da dikkatinden kaçmıyor. Bilgisayarlara yönelik siber tehditlerin neredeyse tamamı artık akıllı telefonlara da uygulanıyor. Hatta sadece mobil cihazlara yönelik zararlı yazılımlar var.
Endişesiz internet keyfi
ESET Mobile Security (EMS), güçlü güvenlik özellikleriyle siber tehdit endişesi yaşamadan Android deneyiminin keyfini sürdürebilmek üzere tasarlandı. Ücretsiz ve ücretli premium olmak üzere iki versiyona sahip olan EMS, ücretsiz versiyonda komple cihaz taraması ve indirilen uygulamaların taranması gibi temel özellikler sağlıyor. Ayrıca uzaktan kilitleme, uzaktan siren, GPS Yer Tespiti gibi ekstra özellikler de var.
Premium versiyonunda ise kullanıcılar zamanlanmış tarama, şarj halindeyken tarama, gelişmiş proaktif Anti-Theft fonksiyonu, my.eset.com entegrasyonu, SMS & Arama filtrelemesi ve güvenlik denetimi gibi özelliklerden yararlanabiliyorlar.
Premium kullanıcıların yararlanabildiği Proaktif Anti-Theft özelliği, my.eset.com sitesi üzerinden çalıntı ya da kayıp cihazın konumunu bulmayı kolaylaştırıyor. Bu özellik, PIN kodu/parolanın yanlış girilmesi ya da farklı bir SIM kartının takılması durumunda telefonun ön ve arka kameralardan görüntü alarak kullanıcıya gönderilmesini sağlıyor. Ayrıca batarya kritik seviyeye ulaştığında cihazın bulunduğu son konum da kullanıcıya iletiliyor. Cihaz üzerindeki bütün verilere ise my.eset.com internet arayüzü üzerinden ulaşılabiliyor.
Mobil cihazlar artık hassas veriler taşıyor
Kullanıcıların mobil cihazlarında hem kişisel, hem iş hayatlarına ilişkin kişisel veriler bulundurdukları dikkat çeken ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, "Ayrıca finansal işlemler için de giderek daha çok telefonlarımızı kullanır olduk. Tüm bunlar üst üste geldiğinde, siber tehditlere karşı korunmak daha da stratejik bir unsur haline geliyor. Tüketicilerin de bu konuda giderek daha çok bilinçlendiğini gözlemliyoruz. Mobil cihazlara yönelik korunma bilinci yavaş yavaş gelişiyor. ESET Mobile Security, bu noktada günümüz dünyasının artan ve gelişen siber tehditlerine karşı, etkili ve proaktif bir savunma mekanizması sunuyor. Ürünümüzün hem Türkiye'de hem de global düzeyde yoğun olarak tercih edilmesi, geliştirdiğimiz teknolojilerle doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" açıklamasını yaptı.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#9
Spigen Pixel XL İçin Özel Kılıf Hazırladı

Spigen tarafından Pixel XL modeli için yeni bir kılıfın hazırlandığı öğrenilirken, yeni kılıfın görüntüleri de sızdırıldı.

Spigen telefon modelleri için özel kılıflar üretirken, yeni bir çalışanın daha yapıldığı öğrenildi. Spigen Pixel XL modeli için yeni bir kılıf çalışması yaparken, çalışmanın sızdırılması ile birlikte hem Pixel XL hem de yeni kılıfın tasarımı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün oldu.

Amazon’da Listelendi

Spigen’in Pixel XL modeli için hazırladığı kılıf Amazon üzerinden listelenmeye başlanırken, kılıfın satın alınması şu anda mümkün değil. Üstelik ön sipariş dönemi de başlatılmadı. Bu nedenle Spigen’in Pixel XL kılıfının neden listelendiği de şu an için anlaşılamadı.

Spigen Rugged Armor Kılıf

Spigen tarafından listelene kılıfta kılıfın hem Google Pixel XL hem de Nexus Marlin ile uyumlu olduğu açıklanıyor. Bu bakımdan iki farklı model olarak gösterilen bu cihazlar için Spigen’in kılıfının uyumlu olması da iki model arasına çok fazla farkın olmadığını gösteriyor. Nexus Marlin kod adı ile üretilecek telefonun Pixel XL olması beklense de Spigen’in kılıfında iki farlı model olarak bu detayları yazması, kafaları da karıştırdı.

4 Ekim tarihinde yapılacak olan tanıtım ile birlikte bu konudaki güncel durum da görülebilecek. Böylece tüm soru işaretleri giderilecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#10
Nokia Markalı Android Telefon D1C AnTuTu'da Ortaya Çıktı

Nokia markalı ilk Android akıllı telefon olması beklenen "Nokia D1C" AnTuTu'da ortaya çıktı. Nokia D1C'nin özellikleri belli oldu.İlk Android akıllı telefonu yılan hikayesine dönen Nokia, önümüzdeki aylarda heyecanla beklenen bu telefonu piyasaya sunabilir. Geçtiğimiz günlerde Geekbench üzerinde ortaya çıkan ilk bilgilerini sizlerle paylaştığımız Nokia D1C adlı Android akıllı telefona ait AnTuTu Benchmark ekran görüntüsü, bu telefonun teknik özelliklerine de ışık tutuyor. İşte ilk Android işletim sistemli Nokia akıllı telefon hakkında yeni bilgiler.

Nokia, marka kullanım hakkını Foxconn ve HMD Global adlı şirketlere lisansladıktan sonra bu iki şirketten gelecek Android işletim sistemli Nokia akıllı telefon haberleri merak konusu olmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan "Nokia D1C" adlı akıllı telefona ait ilk bilgilerin ardından bugün de bu akıllı telefonun AnTuTu Benchmark uygulamasına ait ekran görüntüsü internete sızdırıldı. Bu sayede Nokia D1C'nin tekink özellikleri de doğrulanmış oldu.
Nokia D Teknik Özellikleri:

5-5.5 inç Full HD 1080x1920 piksel ekran
Octa-Core Qualcomm Snapdragon 430 yonga seti
3GB RAM
32GB dahili depolama alanı
13MP arka kamera
8MP ön kamera
Android Nougat 7.0 işletim sistemi

Nokia D1C adlı Android akıllı telefonun ekran büyüklüğü henüz bilinmiyor. Fakat tahminlere göre 5-5.5 inç büyüklüğünde olması beklenen Nokia D1C'nin ekranı full HD çözünürlüğe sahip olacak. Qualcomm'un Snapdragon 430 octa-core işlemcisinden sahip olan Nokia D1C, 3GB RAM ve 32GB dahili depolama alanı ile geliyor.
Kamera özellikleri tarafında 13MP arka kamera ve 8MP ön kamera bulunan Nokia D1C'nin bataryası hakkında da şimdilik herhangi bir bilgi bulunmazken bu akıllı telefonun Android 7.0 Nougat işletim sistemi ile satışa sunulacağı belirtiliyor. Nokia markalı Android akıllı telefonların üretimi Foxconn tarafından yapılacak. Satış, pazarlama ve satış sonrası destek ile marketing işleri ise HMD Global kontrolünde olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#11
Huawei Nova Fiyatı Ve Özellikleri Neler?
İlk olarak Eylül ayı içerisinde tanıtımı gerçekleştirilen Huawei Nova modeli piyasaya sunuldu. İşte yeni modelin teknik özellikleri ve satış fiyatı.

Son dönemlerde farklı modelleri ile piyasaya giriş yapan Huawei, piyasaya yeni sunduğu Nova modeli ile oldukça iddialı. Farklı bir konsepte çıkartılan telefon modeli bu bakımdan piyasada oldukça ilgi görürken yapılan etkinlik ile birlikte resmen piyasaya sunulan telefon hakkında önemli detaylar öğrenildi.

İki Versiyonda Geldi

3 GB ve 4 GB RAM seçenekleriyle piyasaya sunulan telefon modeli, bu bakımdan kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik de seçenek sunuyor. Yapılan resmi açıklamalarda 3 GB RAM’li versiyonun 310 dolar, 4 GB RAM'li versiyonun ise 355 dolar olacağı belirtildi. Bu bakımdan yeni telefonlara sahip olmak isteyen kişilerin bu satış rakamlarını karşılaması gerekiyor. Yapılan tanıtımlarda telefonun diğer teknik detayları hakkında detaylı bilgiler aktarılırken kullanıcıların oldukça yüksek performans sunacak bir telefona sahip olacağı da vurgulandı.

Nova Teknik Özellikleri Neler?

141.2 x 69.1 x 7.1 mm boyut

146 gram

Android 6.0.1

Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625

Adreno 506 grafik birimi

microSD desteği

12 MP arka kamera

8 MP ön kamera

Hızlı şarj

3020 mAh batarya
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#12
Huawei tarafından Türkiye'de yeni bir modelini satışa çıkacağı belirtilirken yeni model Huawei P9 Lite oldu.

Türkiye pazarı için önemli markalardan bir tanesi Huawei olurken, Huawei tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte sektöre yeni bir modelin sunulacağı belirtildi. Bugüne kadar farklı modelleri ile piyasaya giriş yapan ve böylece yüksek satış rakamlarına ulaşma imkanı da elde eden Huawei yeni sunacağı telefon modeli ile yine sektörde bir pay almaya çalışacak.

Yapılan resmi açıklamalarda yeni telefon modeli ile ilgili detaylar paylaşılırken, Huawei P9 Lite modelinin Türkiye'ye hangi özellikleriyle geleceği de öğrenilmiş oldu. Türkiye pazarına 2016 yılı bitmeden Huawei P9 Lite modeli ile giren Huawei, böylece yıl sonuna kadar elde ettiği satış rakamlarını daha da arttırmayı hedefliyor.

2016 İyi Geçiyor!

Türkiye ile birlikte pek çok farklı merkezlerde satılacak olan yeni telefon modelinin yakalayacağı başarı 2016 yılının rekor seviyelerde satış ile kapatılmasını sağlayabilir. Bugüne kadar marka tarafından yapılan çalışmalar ciddi bir ilgi görürken kullanıcıların da marka ürünlerine ilgi göstermesi yüksek bir gelişmenin yaşanmasını sağlamış durumda.

Huawei P9 Lite Özellikleri Neler?

Huawei P9 Lite teknik özellikleri ise şöyle;

Boyutlar: 146.8 x 72.6 x 7.5 mm

Ekran: 5.2 inç dokunmatik IPS LCD ekran

Ağırlık: 147 g

Arayüz: UI 4.1

İşletim Sistemi: Android 6.0 işletim sistemi

İşlemci: HiSilicon Kirin 650

Grafik Birimi: Mali-T830MP2

Depolama: microSD desteği ve 16 GB depolama alanı

RAM: 2 GB ya da 3 GB RAM

Kamera: 13 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#13
One Plus 3 Satılmayacak! Peki Neden?

One Plus tarafından geliştirilen One Plus 3 modelinin Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'daki satışlarının durdurulduğu belirtildi. İşte marka tarafından piyasaya sunulan yeni telefon ve yaşanan hareketlilikler

One Plus özellikle Çin’de yaptığı üretimler ile dünya geneline açılmayı başarırken Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa bölgesinde gerçekleştirilen satışlar marka adına oldukça önemli bir gelir kaynağı yaratmıştı. One Plus 3 modelleri ile Amerika'da ve Avrupa'nın pek çok farklı bölgesinde satışa çıkan One Plus yaptığı yeni bir duyuru ile tüm satışları durdurduğunu belirtti. One Plus 3 modelinin artık satılmayacağını belirten marka bu telefon modeli yerine artık One Plus 3T olarak adlandırılan yeni telefonun satışa çıkarılacağını duyurdu.

One Plus 3 Yerine One Plus 3T Geliyor!

One Plus 3 modelinin geliştirilmiş ve yenilenmiş versiyonu olarak tanımlanan ve basına tanıtılan One Plus 3T bir önceki versiyona göre çok da önemli özelliklere sahip durumda. Özellikle yazılım alanında yapılan geliştirmeler ile telefondaki pek çok hatanın giderilerek performansın arttırıldığı belirtilirken telefonun 16 MP arka ve 16 MP ön kamera ile kullanıcılara sunulacağı belirtildi. 3400mAh kapasiteli bataryasının olacağı telefon bir önceki versiyonda olan 3000mAh bataryaya göre de daha uzun bir kullanım sunacak.

SD 821 Geliyor!

Snapdragon 821 yonga seti ile güçlenen telefon bir önceki versiyonda kullanılan Snapdragon 820 işlemciye göre çok daha iyi bir performans sunabilecek durumda. Bu açıdan yeni telefon modelinde pek çok donanımda değişikliğe gidilmesi kullanıcıları yeni telefon modelinin eski telefon modeline göre çok daha iyi bir performans almasını sağlayacak. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde piyasaya sunulacak olan telefonun daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#14
One Plus 3T Özellikleri Neler?

One Plus tarafından yapılan son açıklamalarda One Plus 3T modelinin piyasaya sunulacağı belirtildi.

Mobil sektörün en çok konuşulan markalarından birisi olmayı başaran One Plus yeni modeli ile piyasaya giriş yapacak. Özellikle One Plus 3 modelinin ardından yeni modelleri ile piyasaya giriş yapacak One Plus böylece kullanıcılara çok daha iyi bir telefon sunma fırsatı elde edilecek.

One Plus 3T Geliyor!

One Plus 3T adı verilen modelin One Plus 3 modelinin bir üst versiyonu olduğu belirtilirken böylece telefonda bir önceki versiyona göre çok daha yüksek donanımlar tercih edilerek iyi bir performans sunulacak. Telefon için yapılan açıklamalarda teknik özellikler de paylaşırken özellikle One Plus 3T’nin piyasaya sunulmasından ardından One Plus 3 modelinin satışlarını durdurulacak.

One Plus 3T Teknik Özellikleri

One Plus 3T için teknik özellikler şöyle;

5.5 inçlik Full HD optik AMOLED ekran

Snapdragon 821 yonga seti

6 GB LPDDR4 RAM

64GB veya 128GB UFS 2.0 depolama

16 MP arka kamera

8 MP ön kamera

3400mAh batarya

USB 2.0 Tip-

Android 7.0
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#15
Microsoft Surface İle Mobil Geliyor!

Microsoft CEO’su Satya Nadella tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte Microsoft'un yeni telefonu hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Microsoft özellikleri Nokia ile yaptığı iş birliği sonrasına Lumia adı verilen yeni seriye başlanırken bu sene Microsoft'un beklentilerini karşılayamamış ve mobil sektörde çok düşük satış rakamlarında kalmıştı. Bu çalışmanın başarıya ulaşamamasının ardından Nokia ile olan işbirliğini sonlandıran Microsoft yeni bir proje üzerinde çalışmalarına başlarken bu sefer mobil sektöre çok da iddialı girmeye hazırlanıyor. Öyle ki Microsoft CEO’su Satya Nadella tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda Microsoft’un uzun süreden beri yeni bir telefon üzerinde çalıştığı ve yeni cihaz ile piyasaya giriş yapacağı açıklandı.

Yeni Telefon İddialı

Üstelik sözlerinde oldukça güçlü ifadeler kullanan Nadella uzun süreden beri Microsoft’un mobil sektörde olduğunu ve liderliği ele alamadığını fakat yeni telefon serisi ile birlikte bu konudaki tüm şartların artık Microsoft lehine değiştirileceğini söyledi. Yapılan açıklamalar resmi olduğundan dolayı mobil sektörde oldukça ilgi uyandırırken önümüzdeki dönemlerde Microsoft tarafından tanıtımı yapılarak piyasaya sunulması beklenen telefonlar için beklentiler de arttı. Öyle ki telefonlarda hangi özelliklerin ve donanımların tercih edileceği merak edilirken piyasaya giriş yapacak olan Microsoft tüm bu satış ve pazarlama işlemleri sonrasında ne kadar başarı yakalayacak takipte olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#16
Apple‘ın önümüzdeki yıl üç yeni iPad’i piyasaya süreceğine dair dedikodular daha önce gündeme gelmişti. Söz konusu tanıtım için önümüzdeki yılın mart ayı işaret edilmişti. DigiTimes’ta yer alan habere göre, 10.5 inç ekranlı model 9.7 ve 12.9 inç ekranlı modele katılacak.

Tedarik zincirlerine dayandırılan habere göre, Apple 10.5 inç iPad ile özellikle ABD’deki kurumsal kullanıcıları ve eğitim sektörünü yakalamayı amaçlıyor. Bu gruplar 9.7 inç iPad’i çok küçük, 12.9 inç iPad Pro’yu ise büyük ve pahalı buluyor. 10.5 inç ekranın daha geniş bir kullanıcı kitlesini iPad ile buluşturabileceği belirtiliyor.ads by AdMatic
10.5 inç iPad A10X işlemciyle gelecek

Habere göre, 10.5 inç iPad A10X işlemci barındıracak. 12.9 inç iPad Pro da bu işlemciyi barındırıyor. Tabletin üretiminin ise önümüzdeki aralık ayında başlayacağı belirtiliyor. Bu da tabletin 2017’nin mart ayında tanıtılması ve piyasaya çıkması ihtimalini artırıyor. DigiTimes’ın haberine göre, 10.5 inç ekranlı iPad’in yılın ilk çeyreğinde 2 milyon sevkiyat rakamına ulaşması bekleniyor. Yıl geneli içinse 5-6 milyon seviyesine çıkılması öngörülüyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#17
OnePlus 3T Avrupa'da 440 Euro'dan Satışta

OnePlus tarafından yapılan duyuruda OnePlus 3T modelinin Avrupa’da da satışa çıktığı belirtildi.

Kuzey Amerika'yı takip eden bir hafta sonra, OnePlus 3T Avrupa'da da piyasaya çıktı. 64GB ve 128GB sürümleri mevcut olan cihaz için başlarda renk kısıtlamasının olacğaı belirtilse de kısa süre içerisinde siyahın yanı sıra gold versiyonu da satışa çıkarılacak.

OnePlus 3T Ne Kadar?

OnePlus 3T için için yapılan açıklamlaara göre telefonun bazı ülkelerdeki satış rakamları şöyle;

İngiltere 64GB model 400, 128GB - 440 £

Almanya 64GB model 440 € ve 128GB 480 €

Hong Kong 64GB modeli HK $ 3,388, 128GB modeli henüz mevcut değil.

Jette Tanıttı!

OnePlus 3T için Avrupa süreci üstelik farklı bir olay ile tanıtıldı. Öyle ki OnePlus 3T kutu açılışı bir jeti çerisinde yapıldı. Çek savaş uçağı içerisinde yapılan kutu açılışını aşağıdan izleyebilirsiniz.

<iframe width="600" height="409" src="https://www.youtube.com/embed/qwI1kqB_rQA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

OnePlus 3T Özellikleri Ne?

Telefon için yapılan açıklamalara göre özellikler şöyle;

GSM / HSPA / EVDO / LTE

Boyutlar: 152.7 x 74.7 x 7.4 mm (6.01 x 2.94 x 0.29 inç)

Ağırlık: 158 g

SIM: Çift SIM (Nano-SIM, çift bekleme)

Ekran Tipi: Optik AMOLED kapasitif dokunmatik ekran, 16M renkler

Boyut: 5.5 inç (~ 73.1% ekran-gövde oranı)

Çözünürlük : 1080 x 1920 piksel (~ 401 ppi piksel yoğunluğu)

Çoklu Dokunma: Evet

Koruyucu: Corning Gorilla Camı 4

İşletim Sistemi: Android OS 6.0.1 Marshmallow

Yongaseti: Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#18
HP Windows 10 Mobile Telefonuyla Gelecek

Windows 10 Mobile işletim sisteminin pazar payı% 1'in altına düşmesine karşın HP Microsoft platformunu desteklemeye devam edece
HP tarafından üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü yeni telefon için Windows ile desteklenen bir platformu sağlayacak.

Microsoft’un Ortağı

Microsoft'un önemli ortaklarından biri olan HP, önümüzdeki aylarda başka bir Windows 10 Mobile telefonunu piyasaya sunacağı ile ilgili gündemde yer alırken Windows Phone hayranlarına bu konuda önemli bir seçenek sunulacak. Elite x3'ün ardından iki haftadan daha kısa bir süre önce, HP'nin 2017 yılında daha güçlü bir telefon ile geleceği kesinleşti.

Yeni Telefonda Neler Olacak?

Haberlere göre HP, akıllı telefonu bir orta seviyede olacak. Söylentilere göre telefonda Snapdragon 600 serisi bir işlemci olacak. Orta sınıf işlemci bulunması rağmen, HP akıllı telefonunda şirketin şu anda Elite x3'le birlikte sattığı Continuum ve Desk Dock desteğini de sunacak.

Fiyat Ne Kadar Olacak?

HP, orta sınıf akıllı telefonunun fiyatlandırma konusunda şu anda detaylar bilinmiyor. Fakat çok yüksek bir etiket fiyatının belirlenmesi beklenmiyor. Windows Phone handikabına rağmen iş dünyasına yönelik bir platform olduğun düşünüldüğünde orta menzilli bir akıllı telefon talebi HP'nin yatırımını haklı çıkarabilir. Akıllı telefonun gelecek yıl açıklanması bekleniyor, ancak bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceği henüz belli değil.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#19
Meizu Pro 6 Plus ve M3X Açıklandı

Meizu hem Pro 6 Plus hem de yeni Flyme 6.0 çalıştıran amiral gemisini ve orta segmente olan Meizu M3X'i tanıttı. İşte detaylar.

Meizu yaptığı tanıtımlar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Meizu Pro 6 Plus ve M3X için yapılan tanıtımlar ile iki cihaz daha piyasaya sunuldu.

Meizu Pro 6 Plus Özellikleri Neler?

Pro 6’dan daha büyük olan Meizu Pro 6 Plus, Samsung'un sunamadığı Galaxy S7 Plus ile benzetiliyor. Metal bir gövde, QHD çözünürlüğü (1,440 x 2,560 piksel) ve Always On işlevselliği ile birlikte gelen telefonda ekran ölçüsü 5.7 inç. Üstelik Super AMOLED özelliği de eklenmiş durumda. Exynos 8890 kullanılan telefon bu bakımdan işlemcide farklı bir seçim ile görünüyor. 64GB ve 128GB depolama alanının olacağı telefonda aynı zamanda 4 GB RAM var.

Kamerası Üstün Özelliklerde

Meizu Pro 6 Plus, bir Sony IMX386 sensörlü (1 / 2.9 "büyük, 1.25μm piksel) 12MP kamerası ile fark yaratıyor. f / 2.0 diyaframı LED flaşı ve lazer otofokusu ile kamera üzerinde özel birçalışma yapılmış durumda. Selfie kamerası ise 5MP.

Meizu M3X Özellikleri Neler?

Meizu M3X biraz daha küçük. Fakat bu cihazda da yine 12MP Sony IMX386 sensörü var. 5.5 inç 1080p ekran ile oldukça uygun bir kullanım sunuyor. Teknik detaylarda ise 3GB veya 4GB RAM (32GB veya 64GB depolama alanlı) ile birlikte MediaTek Helio P20 yongaseti mevcut.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,406
Beğeniler
15
#20
Huawei Android Nougat ve EMUI 5.0 İçin Güncelliyor

Şimdiye kadar Huawei'nin eski cihazlarıyla ilgili güncelleme planlarıyla ilgili bir paylaşım yapılmazken yeni duyuru ile artık durum netleşti.

Huawei Mate 9'un Android 7.0 (Nougat) ve yeni geliştirilmiş EMUI 5.0 ürününü kutudan çıkacağı zaten biliniyordu. Bu konda en büyük soru işareti eski model telefonlardı. Yapılan son açıklama ile birlikte EMUI ile desteklenen Android Nougat’ın hangi cihazlara geleceği kesinleşti. Marka birkaç ay önce Huawei Mate 8 ve P9 için EMUI 5.0 beta yapılarını tanıttıktan sonra iki cihazın gelecek yılın 1. çeyreğinde resmi olarak piyasaya çıkılacağını doğruladı. Birkaç hafta sonra da diğer Huawei telefonları yükseltilecek.

Android 7.0 Nougat ve EMUI 5.0 güncellemesi alacak tüm cihaz listesi şöyle;

1. Huawei Mate 8

2. Huawei P9

3. Huawei P9 Plus

4. Huawei P9 lite

5. Huawei Nova

6. Huawei Nova Plus

Şu an için güncelleme alacak cihazlar sadece bunlarla sınırlı. Daha sonra başka telefonların listeye eklenip eklenmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Ancak yukarıdaki listenin yalnızca başlangıç olduğunu ve gelecek yıl Huawei P8 gibi cihazların da güncelleme alacağı tahmin ediliyor. Bu bakımdan diğer kullanıcıların da biraz bekledikten sonra yeni güncellemeye geçiş yapması mümkün olabilecek.