Neler yeni

IOS 9 Genel Konu (Başka Başlık Açmayınız.!)

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,203
Beğeniler
165
#1
Teknoloji devi Apple, dün akşam saatleri itibariyle son güncellemesi olan iOS 9.1’i yayınladı.


Geçtiğimiz ay ilk kez yayınlanan iOS 9, iOS 9.1 sürümüne yükseltildi. Kullanıcılara dün akşam itibariyle sunulan güncelleme 240 MB boyutunda. İşte güncellemeyle birlikte gelen yenilikler:

Live Photo şimdi iPhone’unuzu kaldırdığınızı veya indirdiğinizi akıllıca sezer, böylece Live Photo bu hareketleri otomatik olarak kaydetmez,

Unicode 7.0 ve 8.0 emojilerini tam olarak destekleyen 150’den fazla yeni emoji karakteri,

CarPlay, Müzik, Fotoğraflar, Safari ve Arama dahil olmak üzere geliştirilmiş doğruluk,

Çoklu Görev kullanıcı arayüzündeyken geliştirilmiş performans,

Takvim uygulamasının Ay görüntüsünde yanıt vermemesine neden olan bir sorunu düzeltildi,

Bazı kullanıcıların Game Center’ı başlatmasını engelleyen bir sorunu düzeltildi

Bazı uygulamaların içeriğini büyüten bir sorun çözüldü

POP Postası hesapları için yanlış bir okunmamış posta sayısına neden olan sorun çözüldü

Kullanıcıların yeni posta veya mesajlardan son kullanılan kişileri silmelerini engelleyen bir sorun düzeltildi

Bazı mesajların Mail arama sonuçlarında görünmemesine neden olan bir sorunu düzeltildi

Sesli Mesaj gövdesinde gri bir çubuk bırakan sorunu çözüldü

Bazı operatörlerde etkinleştirme hatalarına neden olan sorun düzeltildi,

Bazı uygulamaların App Store’dan güncellenmesini engelleyen sorun düzeltildi.

GÜNCELLEMEYİ HANGİ CİHAZLAR ALIYOR ?
iOS 9.1 güncellemesinden yararlanacak cihazlar:
iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 ve iPod touch 5.
 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,203
Beğeniler
165
#2
iOS 9.3 beta 1 güncellemesi yayınlandı

Apple, iOS 9.3 güncellemesini geliştiricilerle buluşturdu. Bir sonraki iOS güncellemesinde önemli yenilikler yer alıyor.

Apple önümüzdeki günlerde yayınlayacağı iOS 9.3 güncellemesinde yer vereceği yeniliklerin provasını başlattı. Şirket geliştiriciler için iOS 9.3 beta 1 güncellemesini yayınladı. iOS 9.3 beta 1 güncellemesi iPhone ve iPad’lere önemli yenilikler katıyor.


En dikkat çeken yeniliklerden biri güncellemeyle birlikte birden fazla iPhone’nun Apple Watch ile eşleştirilmesi oldu. Tabii bu eşleştirme için Apple Watch akıllı saatinizi watchOS 2.2 sürümüne yükseltmeniz gerekiyor. Apple söz konusu güncellemeyi de dağıtıma sundu.Night Shift özelliği

IOS 9.3 işletim sisteminin belki de en önemli yeniliklerinden birisi de ‘Night Shift’ (Gece Vardiyası) adı verilen özellik. Bu özellik saat ve GPS kullanarak bulunduğunuz ortamın karanlık seviyesine göre cihazın ekran rengini gözlerinizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlıyor. Cihaz bu sayede daha az mavi ışık göndereceği gibi yaşadığınız uyku problemi de azalmış olacak.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,203
Beğeniler
165
#3
iOS 9.3 Beta yeni özelliği nedir ?

Apple kullanıcılarının hemen hemen hepsinin kullanabileceği iOS 9.3 Public Beta yayınladı.

Apple bir süre önce duyurduğu iOS 9.3 betanın ikinci versiyonu çıktı. Bu versiyonu iPhone, iPad ve iPod kullanıcıları kullana bilecek. ''Public beta'' şeklinde olan güncellemede yine birkaç değişiklik ve yenilik mevcut durumda. Ama şunu belirtmek isterim ki öyle aham şaham bir yenilik olduğunu söyleyemem. Çok ufak yenilikler var bunlardan en önemlisi gece modu özelliğinin kullanılmış olması. Bu uygulama ile ekran parlaklığını düşürüp gözlerinizi daha az yormanızı sağlıyor. Gerçi bunu ellede yapıyoruz ne gerek var ki ?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#4
iOS 9.3.3 Beta 3 Çıktı

iOS 9.3.3 Beta 3 kullanıcılara sunuldu. Peki yanında hangi platformlar için beta sürümleri çıktı ve yeni sürümler neler getiriyor? İşte detaylar...


Güncel yazılım kullanmak her platformda çok önemli bir husustur. Bununla birlikte bazı kullanıcılar en güncele en erken kullanmak için beta sürümlerine de güncelleme yapıyorlar. Apple da kullanıcılar için üç adet yeni beta sürüm yayımladı. Bunlar hem iOS, hem OSX hem de tvOS için.
iOS 9.3.3 Beta 3 Yayımlandı

Çoğu Apple kullanıcısı ilgilerini iOS 10, macOS 10.12 Sierra, tvOS 10 gibi platformlarına yöneltse de, iOS 9 hala hayatımızda ve yenisi gelene kadar da onunla devam edeceğiz. Bu yüzden onunla alakalı gelişmeleri de takibi bırakmak olmaz.
watchOS 2.2.2 gözden kayboldu

Apple, mobil platformlar için olan işletim sistemi iOS için 9.3.3, masaüstü çözümler için OS X 10.11.6 ve TV platformu için de tvOS 9.2.2 sürümlerini yayımladı. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var; watchOS 2.2.2, Apple Developer platormundan kaybolmuş durumda. Henüz bu güncellemeyi saatine yükleyebilen yok.Büyük değişiklikler içermiyor

Sürüm numaralarından anlaşılabileceği üzere üçüncü versiyon bu betalarda değişen çok başka bir şey yok. iOS 9.3.3, eski betalarıyla aynı problemlerin üzerinde çalıştığından bu sürüme dair herhangi bir not bulunmuyor. tvOS 9.2.2ise herhangi bilinen bir sorunu düzeltmeye OS X 10.11.6 yönelik gelişmeler içermiyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#5
iOS 9.3 Beta 1 ile Gelen Yenilikler

Apple'ın yeni sürümü iOS 9.3'te, kullanıcıların gece rahat uyumalarını sağlayan 'Gece Mesaisi' özelliği de bulunuyor.

[FONT=&quot]
Yakında gün battığı anda telefon ekranınızın renk yoğunluğu değişecek ve gözünüze daha sıcak renkler sunulacak.
Guardian gazetesinden Alex Hern'in haberine göre, 'Gece Mesaisi' adı verilen bu uygulama, günbatımından sonra iPhone ve iPad'lerin ekranlarındaki renk dengesini ayarlayarak geceye uyumlu hale geliyor.
Telefon, konum belirleme (geolocation) ve dâhili saatini kullanarak güneşin battığı uyarısını veriyor ve ekran renklerini, turuncu, kırmızı tonları ağırlıklı belirleyip mavi ile beyazı azaltarak, daha 'sıcak' hale getiriyor.
Apple, araştırmaları örnek göstererek bu yöntemle, kullanıcıların telefonu kullandıktan hemen sonra uyumasına yardımcı olunduğunu belirtiyor:"Birçok araştırma, akşam saatlerinde parlak açık mavi renge maruz kalmanın günlük ritminizi etkilediğini ve uykuya dalmayı zorlaştırdığını gösterdi.
"Uyku döngüsünde etkili Apple'ın bu yeni özelliği, gece yatmadan önce en son gördükleri telefon ekranları olanlar için iyi bir uygulama olacak.Zira uyumadan hemen önce son bir defa Facebook sayfalarına bakmak ya da telefonlarından metin okumak isteyenlerin maruz kaldığı parlak ışıklar uyku döngüsüne olumsuz etki yapıyor.
Guardian'ın haberine göre şirket daha önce farklı yöntemlerle uyumaya yardımcı oldu. Elektronik kitap okumak için kullanılan iBooks uygulaması, belli bir zamandan sonra beyaz üstüne siyah yazı tipinden, siyah üstüne beyaz yazıya dönüştürülebiliyor.Apple'ın yeni sürümü iOS 9.3 ile gelen özellikler arasında 'Notlar' uygulamasının parmak izi veya bir kodla kilitlenmesi de var.

[/FONT]
iPhone ve hücresel verili iPad kullananların başına bela olan Wi-Fi Yardımı özelliği için Apple sonunda bir hamle yaptı. iOS 9.3 ile Wi-Fi yardımı artık daha fazla detay sunuyor.


[FONT=&quot]Apple'ın iOS 9 ile ekosisteme kazandırmış olduğu Wi-Fi Yardımı özelliği büyük beğeni toplasa da bazı kullanıcıların bilgi noksanlığından dolayı başlarına büyük işler açmıştı.Wi-Fi Yardımı; Wi-Fi ağ sinyalinizin zayıflaması durumunda devreye giriyor, iPhone veya hücresel verili iPad'inizin interneti otomatik olarak "Hücresel Veri"den kullanmasını sağlıyor. Böylelikle internetten bir an bile kopmadan anlık bildirimleri kaçırmıyorsunuz.
Wi-Fi yardımı takip edilmediğinde kabarık telefon faturası ücreti ödemenize neden olabiliyordu. Apple bunun için iOS 9.3 güncellemesi ile bir adım attı.iOS 9.3 Beta 1 sürümünde; Wi-Fi yardımı ayarında iPhone veya iPad'in interneti ne kadar "Wi-Fi Yardımı" ile yani hücresel veriden kullandığı toplam olarak MB cinsinden gösteriliyor. Ancak henüz Wi-Fi yardımındanhangi uygulamaların ne kadar yararlandığı hakkında detaylı bilgi sunulmuyor.

[/FONT]

Apple, geliştiriciler için iOS 9.3 Beta 2 güncellemesini yayınladı. iOS 9.3 Beta 2 ile gelen yenilikler ve güncellemenin nasıl yükleneceği haberimizde.

[FONT=&quot]

[/FONT]

[FONT=&quot]iOS 9.3 Beta testlerine hız kesmeden devam eden Apple, bugün iOS 9.3 Beta 2 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme ile iOS 9.3 Beta 1 ile gelen yeniliklerin yanında performans iyileştirmeleri yapıldı vedenetim merkezine "Night Shift" modu eklendi..
iPhone kullanıcılarının neredeyse tamamının beklediği hücresel verikısayolu iOS 9.3 ile de gelmeyecek gibi görünüyor...
iOS 9.3 Beta 2 güncellemesini alan modeller

iOS 9.3 Beta 2 güncellemesini; iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 ve iPod touch 5 alıyor.
iOS 9.3 Beta 2 nasıl yüklenir?

iOS 9.3 Beta 2 güncellemesini; eğer cihazınızın UDID kaydı varsa Applegeliştirici sayfasından IPSW dosyasını indirip, iTunes üzerinden yükleyebilirsiniz.[/FONT]

Apple, geliştiriciler için iOS 9.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. iOS 9.3 Beta 3 ile gelen yenilikler ve güncellemenin nasıl yükleneceği haberimizde.
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Apple, iOS 9.3 için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. iOS 9.3 Beta 3 güncellemesi, geliştiriciler için yayınlandı...
iOS 9.3 Beta 3 güncellemesi ile birlikte; Borsa ve Sağlık gibi uygulamalar için 3D Touch özelliği aktif oldu.Ayrıca gece telefonla daha sağlıklı vakitler geçirmenizi sağlayan Night Shift modunda iyileştirmeler ve yeni 3D Touch kısayolları eklendi.Artık Not uygulamasında parmak izi koruması özel notlarınız içinuygulanabiliyor.
iOS 9.3 Beta 3 güncellemesini alan modeller

iOS 9.3 Beta 3 güncellemesini; iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 ve iPod touch 5 alıyor.
iOS 9.3 Beta 3 nasıl yüklenir?

iOS 9.3 Beta 3 güncellemesini; eğer cihazınızın UDID kaydı varsa Apple geliştirici sayfasından IPSW dosyasını indirip, iTunes üzerinden yükleyebilirsiniz.Ayrıca Apple, OS X El Capitan Beta 3 10.11.4, watchOS 2.2 beta 3 ve tvOS 9.2 güncelleştirmelerini yayınladı.


  • Night Shift modunda iyileştirmeler ve yeni 3D Touch kısayolları eklendi.
  • Müzik uygulaması için 3D touch’a kısayollar eklenmiş.
  • Wi-Fi Arama özelliğinide ufak değişiklikler hücresel bağlantı kötü durumda iken Kablosuz bağlantı üzerinden arama olanağı sağlandı
  • Borsa ve Sağlık uygulamalar için 3D Touch özelliği[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#6
Apple, iOS 10 öncesi işletim sistemi için yeni bir güncelleme dalgası başlattı. iOS 9.3.3 beta 2 sürümü dağıtıma sunuldu. Yeni güncelleme neler getiriyor?


Apple, iOS 10 işletim sisteminin tanıtılacağı WWDC 2016 etkinliği (13 Haziran) öncesi iOS 9.3.3 sürümü için yeni bir beta güncellemesi yayınladı.iOS 9.3.3 beta 2 güncellemesi dağıtıma sunuldu.
Apple geliştirici merkezi ve OTA üzerinden indirilen ikinci beta sürümünü geliştiriciler ve halka açık beta yazılım programına kayıtlı olan kullanıcılar indirebiliyor.

iOS 9.3.3 beta 2 güncellemesi 9.7 inçlik iPad Pro içinse ilk beta olma özelliğini gösteriyor. Hatırlanacağı üzere birinci beta sürümü bazı iPad Pro tabletleri kullanılmaz hale getirince Apple güncellemeyi tablet için askıya almıştı.

Güncelleme her zaman olduğu gibi sistem altyapısını hedef alıyor. Kullanıcılar tarafından rapor edilen ufak çaplı hataların giderilmesi ve performans geliştirmeleri iOS 9.3.3 beta 2 sürümüne eşlik ediyor.
iOS 9.3.3 Beta 2 nasıl yüklenir?

iOS 9.3.3 Beta 2 güncellemesini; eğer cihazınızın UDID kaydı varsa Apple geliştirici sayfasından IPSW dosyasını indirip, iTunes üzerinden yükleyebilirsiniz.
iOS 9.3.3 Beta 2 güncellemesini alan modeller

iOS 9.3.3 Beta 2 güncellemesi; iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro ve iPod touch 5modellerini kapsayacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#7
Apple’ın dün geliştiriciler için yayınladığı iOS 9.3.3 beta 2 sürümünün Public Beta versiyonu yayınlandı. Peki, iOS 9.3.3 Public Beta 2 ne gibi farklar sunuyor?


Apple, WWDC 2016 etkinliğinde tanıtacağı iOS 10 işletim sisteminden önce, iOS 9.3.3 sürümü için beta güncellemelerini vermeye hız kesmeden devam ediyor. Firmanın dün yayınladığı iOS 9.3.3 beta 2’nin ardından bu kez iOS 9.3.3 public beta 2 kullanıcılara sunuldu.

Public Beta ile Beta arasındaki farklılıklar neler?

Bilindiği gibi Apple, iOS sürümlerinin beta süreçleri için iki kademeli bir test süreci devam ettiriyor. Bu sürecin public ayağı, söz konusu beta sürümü isteyen herkes tarafından kullanılabilir hale getiriyor.
Yani geliştirici olmaksızın iOS kullanıcıları isterlerse, iOS 9.3.3 Public Beta 2 sürümünü indirip deneyimleyebilirler.
iOS 9.3.3 Public Beta 2 neler sunuyor?

iOS 9.3.3 Public Beta 2’nin bir diğer özelliği ise 9.7 inçlik iPad Pro için ilk beta sürümü olması. Zira, ilk beta sürümünde yaşanan sorunlar nedeniyle bazı iPad Pro’lar kullanılamaz hale gelmiş ve Apple güncellemeyi geri çekmişti.

iOS 9.3.3 Public Beta 2 nasıl yüklenir?

iOS 9.3.3 Public Beta 2 güncellemesini; eğer cihazınızın UDID kaydı varsa Apple geliştirici sayfasından IPSW dosyasını indirip, iTunes üzerinden yükleyebilirsiniz.
iOS 9.3.3 Public Beta 2 güncellemesini alan modeller

iOS 9.3.3 Public Beta 2 güncellemesi; iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro ve iPod touch 5modellerini kapsayacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#8
iOS 9.3.3 Beta 3 kullanıcılara sunuldu. Peki yanında hangi platformlar için beta sürümleri çıktı ve yeni sürümler neler getiriyor? İşte detaylar...


Güncel yazılım kullanmak her platformda çok önemli bir husustur. Bununla birlikte bazı kullanıcılar en güncele en erken kullanmak için beta sürümlerine de güncelleme yapıyorlar. Apple da kullanıcılar için üç adet yeni beta sürüm yayımladı. Bunlar hem iOS, hem OSX hem de tvOS için.
iOS 9.3.3 Beta 3 Yayımlandı

Çoğu Apple kullanıcısı ilgilerini iOS 10, macOS 10.12 Sierra, tvOS 10 gibi platformlarına yöneltse de, iOS 9 hala hayatımızda ve yenisi gelene kadar da onunla devam edeceğiz. Bu yüzden onunla alakalı gelişmeleri de takibi bırakmak olmaz.
watchOS 2.2.2 gözden kayboldu

Apple, mobil platformlar için olan işletim sistemi iOS için 9.3.3, masaüstü çözümler için OS X 10.11.6 ve TV platformu için de tvOS 9.2.2 sürümlerini yayımladı. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var; watchOS 2.2.2, Apple Developer platormundan kaybolmuş durumda. Henüz bu güncellemeyi saatine yükleyebilen yok.
Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 760x428px.


Büyük değişiklikler içermiyor

Sürüm numaralarından anlaşılabileceği üzere üçüncü versiyon bu betalarda değişen çok başka bir şey yok. iOS 9.3.3, eski betalarıyla aynı problemlerin üzerinde çalıştığından bu sürüme dair herhangi bir not bulunmuyor. tvOS 9.2.2ise herhangi bilinen bir sorunu düzeltmeye OS X 10.11.6 yönelik gelişmeler içermiyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#9
İOS 9 Hakkında önemli detaylar

[FONT=&quot]Yeni iPhone güncellemesi detaylanıyor. Apple’ın gelecek nesil yeni güncellemesi İOS 9 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Monarch kod adıyla geliştirme çalışmaları devam eden İOS 9‘a ait bazı bilgiler, Web sitelerinin loglarında (veri tabanı kayıtları) ortaya çıktı. İOS 9 üzerinde çalışan cihazlar hakkında bilgi bulunmazken bu kayıtların İOS 9’un test aşamasının devam ettiğini gösteriyor.
Cupertino merkezli firma hakkında galiba haberlere imza atan 9to5Mac adlı sitenin yayınladığı haberine göre Apple bu yık düzenleyeceği WWDC (worldwide developer conferance) etkinliğinde İOS 9’la birlikte yeni müzik servisini de tanıtmayı planlıyor.
Aynı sitenin iddiasına göre yeni müzik servisi uygulamasının İOS 8.4 güncellemesine dahil edildiğini fakat Apple TV ve Mac sürümünün ise henüz hazır olmadığını belirtti. Apple muhtemelen yeni müzik servisinin tanıtımını yapmasan gün yüzüne çıkmasını istemiyor. Bu nedenle de WWDC Konferansındaki tanıtımında sonra İOS 9 güncellemesi ile aktif edileceği belirtiliyor.
Apple kaynaklarına yakınlığı ile tanınan 9to5Mac editörlerinden Mark Gurman’ın haberine göre İOS 9 ile Siri de yeniden tasarlanacak. Mark Gurman verdiği bilgilerde yeni Siri’nin, Apple Watch üzerinde çalışan Siri’den daha renkli bir tasarıma sahip olacağını belirtiyor fakat daha fazla ayrıntıya girmekten de kaçınıyor.

[/FONT]
Apple'dan Home Uygulaması

Apple firmasının iOS 9'da HomeKit uyumlu aksesuarlar için geliştirdiği uygulamayı sunuacak. iOS'un desteklemiş olduğu cihazlar için geliştirilecek olan ynei uygulamanını adı Home olacak.

[FONT=&quot]Apple firmasının iOS 9'da HomeKit uyumlu aksesuarlar için geliştirdiği uygulamayı sunacak. iOS'un desteklemiş olduğu cihazlar için geliştirilecek olan ynei uygulamanını adı Home olacak. Apple, Geçtiğimiz yıl düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda, Wireless bağlantı desteği sayesinde iPhone ve iPad cihazlarından yararlanarak WiFi tabanlı akıllı kapıları beraberinde çeşitli sıcaklık kontrol cihazlarını ve akılı aydınlatma sistemlerinin kontrollerini sağlayabilecek.Aradan geçen süre içerisinde Apple'ın geliştiriciler, Home adındaki yeni bir uygulama üzerine yapmış oldukları çalışmaları sürdürürken iOS 9'la birlikte hizmete giriş yapmak istiyor. Bu çalışmaların tamamlandığı düşüncesiyle Haziran aında yapılacak olan Dünya Geliştiriciler Konferansı'na kadar iOS'a gelecek güncellemelerde görülmeyecek olan Home, Beraberinde konferans içerisinde tanıtılıp iOS 9'la kullanıma açılacak.


[/FONT]
Apple'ın, Apple Watch ile tanıttığı Force Touch özelliğinin, iOS 9 ile destekleneceği kesinleşti. İşte iPhone 6S'te yer alacak Force Touch özellliği hakkında ilk bilgiler.

[FONT=&quot]
[/FONT]


[FONT=&quot]Her yıl yeni teknolojiler, ürünler ve diğer teknoloji markalarından farklı çalışmalar ile karşımıza çıkan Apple, bu yıl da heyecanlı tanıtımları ile pek fazla şaşırtmadı. Apple Watch tanıtımında Force Touch özelliği ile dikkat çekmeyi başaran marka, bu özelliğe gelecek iPhone ve iPad modellerinde de yer verecek.[/FONT]
iOS 9, Force Touch uyumlu tasarlandı

[FONT=&quot]9to5Mac kaynağının aktardığı bilgilere göre Apple, iOS 9'u Force Touchözelliğine göre tasarlamış. Aynı zamanda marka, bu özelliği sadeceiMessage ve klavye gibi kendi uygulamalarında değil, tüm geliştiricilere açık şekilde kullanıma sunacak. Bu şekilde herhangi bir iOSgeliştiricisi, kendi uygulamasını Force Touch özelliği ile uyumlu hale getirebilecek. [/FONT]
[FONT=&quot]Bu şekilde örneğin bir uygulamada ayarları açmak için sert bir dokunuş, sayfa değiştirmek için hafif bir dokunuş yapabileceksiniz. Bu özellik hem kolay kullanım, hem de daha fazla seçenek anlamına geliyor.[/FONT]
[FONT=&quot]Şu an için iOS 9'da nasıl kullanılacağının detayları bilinmeyen Force Touchözelliği, merakla bekleniyor. Bakalım Apple'ın yeni özelliği, yeni nesiliPhone ve iPadmodellerinde nasıl kullanılacak kullanıcılar bu özellikten memnun kalacaklar mı?

[/FONT]
[FONT=&quot]Apple, İOS 9 hazırlıkları devam ediyor. İOS 9 ile gelmesi beklenen Apple Transit Haritalar özelliği de detaylanmaya devam ediyor.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]İphone 6 ve İphone 6 Plus akıllı telefon modelleri ile fırtınalar estiren, Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, İOS 9 güncellemesi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. İOS 9 güncellemesi ile Apple kullanıcılarına Transit Haritalar özelliğini de sunmaya hazırlanıyor.

9to5Mac adlı sitenin verdiği habere göre Apple’ın Transit Haritalar özelliğinin, önümüzdeki aydan itibaren itibaren İOS 9 güncellemesi ile birlikte New York, San Francisco, Toronto, Paris, Berlin ve Londra’da kullanıma sunulması bekleniyor. Cupertino merkezli üretici, AutoNavi ortaklığı ile Transit Haritalar servisini bir kaç şehirle kısıtlı olsa da Çin’de de kullanıma sunmaya hazırlanıyor.
Apple’ın Transit Haritalar servisini hizmete sunmak için ikinci dalga genişleme olanları için Bostan ve Tokyo şekilleri konusunda yoğun bir şekilde çalıştığı belirtiliyor. Bu iki şehir Apple’ın öncelikleri arasında yer alıyor.
Apple, WWDC konferansında yeni servisi Apple Transit Haritalar uygulamasını tanıtmaya hazırlanıyor. İyi haber ise 8 Haziran tarihinde düzenlenmesi beklenen Apple WWDC Konferansı sayesinde Apple’ın yeni servisi ile tanışmak için çok fazla beklemek zorunda kalmayacağız.
Apple, Google Haritalar servisini bıraktıktan sonra kendi harita uygulaması Apple Haritalar ile yoluna devam etme kararı almıştı. Kullanıma sunulduğu ilk zamanlarda büyük hataları nedeni ile eleştirilere neden olan Apple Haritalardan sonra bakalım Cupertino merkezli firma, Apple Transit Haritalar ile nasıl bir deneyim yaşatacak?[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10
Apple, iOS 9 ile Android kullanıcılarını kendi platformuna çekmeye çalışıyor. Move to iOS ile Android cihazlarınızdaki tüm bilgileri iOS 9’a aktarabilirsiniz.Apple, dün tanıtmış olduğu iOS 9 ile mevcut kullanıcılarını heyecanlandırmak kalmayıp Android kullanıcılarını kendi platformuna çekme çalıştı. Etkinlik sırasında duyurulmayan ancak Apple’ın kendi sitesinde iOS 9’un tanıtım bölümünde Move to iOS uygulaması dikkat çekti.
Move to iOS Nedir?

Move to iOS uygulaması ile Android kullanıcılarının cihazlarında bulunan;rehber, mesaj, fotoğraf ve videolar, yer imleri, posta hesapları, takvim,duvar kâğıdı veDRM koruması olmayan şarkıları ve kitapları direkt olarakiOS 9 yüklü iPhone veya iPad’e aktarılabiliyor.
Henüz kesin bir bilgi bulunmasa da Move to iOS uygulamasının hem Android hem de iOS cihazlar için yayınlanacağı ve aynı Wi-Fi bağlantısı üzerinden aktarım işleminin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.


Apple Music uygulamasını Google Play’e getireceğini açıklayan Apple’ın,Move to iOS uygulamasını da Android için yayınlama ihtimali çok yüksek.
Bakalım Apple bu hamleleri ile Android kullanıcılarını kendi platformuna çekebilecek mi?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11
Apple karşımıza yeni güncellemesi iOS 9 ile birlikte çıkmayı başaracakken, bu güncelleme ile birlikte sunacağı bomba reklam engelleme özelliği de gün yüzüne çıktı.

Yeni mobil işletim sistemi iOS 9 ile birlikte karşımıza çıkan Apple, bu güncelleme ile birlikte cihazlarına pek çok yenilikler katmayı amaçlıyor. Google’da popüler olarak kullanılan internet tarayıcı üzerindeki reklamları engelleyebilme uygulamalarını örnek alan Apple, işletim sisteminin yeni sürümünde bu özellikle birlikte karşımıza çıkacak.
iOS 9’un ilk betasının yayınlanması ardından bu özellik karşımıza çıkarken, dileyenler Safari’nin ayarları kısmından bu içerik engelleyicileri yönetebilecek. Hatta kullanıcılar diledikleri firmalara ait reklam engelleme işlemini gerçekleştirebilecekken, dilerlerse tüm reklamı engelleyebilecekler. Android’de yer alan içerik engelleme sistemleri nedeniyle Google’ın yaşadığı sıkıntıların, böylelikle Apple firması tarafından da yaşanacağı belirtiliyor.
Apple’ın içerik engelleme uygulamalarını nasıl kabul edeceği merak edilen bir unsur olarak karşımıza çıkarken, bu uygulamaların tam anlamıyla içerik engelleme görevini yapıp yapamayacağı ise ilerleyen günlerde karşımıza çıkacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12
Apple, geliştiriciler için iOS 9 Beta 2 sürümünü yayınladı. Peki, iOS 9 Beta 2 nasıl yüklenir? Neler getirdi? iOS 9 Beta 2 ile gelen tüm yenilikler

Apple,WWDC 15 etkinliğinde tanıttığı ve sonrasında ise yayınladığı iOS 9 Beta sürümü için bir güncelleme daha ile karşımıza çıktı. iOS 9 Beta 1sürümünün agresif pil tüketmesi ve fazla stabil olmamasından dolayı Apple, iOS 9 Beta 2 sürümünü geliştiriciler için yayınladı.
iOS 9 Beta 2 İndir

iOS 9 Beta 2 sürümünü indirmek için geliştirici hesabınızın olması ve bu hesapta iPhone veya iPad'inizin UDIDkaydı olması gerekiyor. iOS 9 Beta 1; iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPhone 4s (!), iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPod touch 5. nesil modellerine yüklenebiliyor.iOS 9 Beta 2 indirmek için tıklayın.
Geliştirici hesabı olmayanlar için ilerleyen saatlerde iOS 9 Beta 2 IPSW dosyaları muhtemelen yasal olmayanyollardan çeşitli sitelere yüklenecektir.
iOS 9 Beta 2 ile Neler Değişti?

iOS 9 Beta 2 ile gelen en büyük yenilik, uygulamaların güncellemeler içinotomatik olarak silinme özelliği olarak göze çarpıyor. Bu özellik sayesinde uygulama güncellemelerini yüklemek için sistem uygulamayı silebilecek ve güncelleme yüklendikten sonra uygulamanın güncel hali kullanılabilecek.
Apple Watch uygulamasının ismi "Watch" olarak kısaltıldı.

Podcast'ler uygulama simgesinde değişiklik yapıldı.


iPad klavyesine geri al seçeneği eklendi.

Güç tasarruf modu iyileştirildi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13
Apple, Eylül ayında yayınlanacak olan iOS 9 ile gelen güncellemenin ardından yaşanan ‘hafızada yeriniz yok’ sorununu ortadan kaldıracak.
iPhone kullanıcıları, yıllardır gelen güncelleme sonrası ‘hafızada yeriniz yok’ uyarısıyla karşılaşıyorlardı. Bunu çözmek için uygulamalar tek tek kaldırılıp daha sonra tekrar yükleniyordu. İşte bu sorun, Eylül ayında yayınlanacak iOS 9 güncellemesiyle birlikte artık yaşanmayacak.

Şöyle bir örnek verelim: iOS 9 güncellemesi için telefonunuzda yeteri kadar boş alan yok ve bu alanı açmak zorundasınız. Bu durumda (genellikle) en az kullanılandan en fazla kullanılanlara doğru bazı uygulamaları silip güncellemenin ardından tekrar yüklemek zorunda kalıyordunuz. iOS 9 ile bu sorunu kullandığınız iPhone ya da iPad otomatik olarak kendisi düzeltecek. Yani güncellemeye öncelik verilerek bu uygulamalar otomatik olarak kaldırılıp güncellemenin tamamlanmasının ardından tekrar yüklenecek.

Ciddi anlamda insanın sinirini bozan bu durum, artık siz herhangi bir işlem yapmadan iPhone ya da iPad cihazınızın kendisi tarafından yapılacak. iOS 9’la gelecek olan bu kullanıcı odaklı özelliğin şimdiden yüzünüzü güldürdüğünden eminim.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#14
8 Haziran'da ilk beta sürümü ile karşımıza çıkan iOS 9'un en önemli özelliklerinden olan Düşük Güç modunun pil tasarrufu yaparken işlemci hızını düşürdüğü ortaya çıktı.


Apple'ın WWDC'nin açılış sunumunda tanıttığı iOS 9'da yer alan yenilikler arasında en ilgi çekici olanlardan biri de hiç şüphesiz iOS kullanıcılarının yıllardır beklediği güç tasarrufu sağlayan Düşük Güç modu.
Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının karşılarındaki en büyük sorun olarak karşımıza çıkan pil ömrükonusunda firmalar bir yandan geliştirme çalışmalarına devam ederken bir yandan da hızlı şarj ve güç tasarrufu gibi özellikler ile kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor.
Bu konuda uzun yıllardır sessiz kalan ve iOS platformuna güvenen Appleise kullanıcılarından gelen taleplere yanıt vermeye karar vermiş olacak ki,iOS 9 ile birlikte "Low Power" yani "Düşük Güç" modunu kullanıcılara sunacağını duyurdu.

Şu sıralar ikinci geliştirici betası ile test edilmekte olan iOS 9 için güncellenen Geekbench 3 ile yapılan testlerde ise Apple'ın hakkında çok fazla detay vermediği düşük güç modunun donanımsal etkisi de ortaya çıktı.
iOS 9'da Ayarlar'da yer alan Pil menüsünün altından etkinleştirilebilinenDüşük Güç modunun açıklamasında fonda güncelle, e-mail kontrol et, ekran ışığı gibi özelliklerin azaltıldığı ya da kapatıldığı yazıyor. AncakAyarlarmenüsünde yer alan açıklamada bahsedilmeyen detay Geekbench 3ile yapılan testler sonucunda ortaya çıktı.
Düşük Güç Modu İşlemci Hızını da Düşürüyor

Geekbench 3 ile yapılan testlerde Düşük Güç modu aktifleştirilmeden tek çekirdekte 1606, çoklu çekirdekte ise2891 puan elde eden iPhone 6 Plus; Düşük Güç modu aktifleştirildiğinde ise tek çekirdekte 1019, çoklu çekirdekte 1751 puan alıyor.
Ayrıca iPhone 5s ile yapılan testte de yaklaşık olarak yüzde 40 oranında performans düşüşü yaşandığı görülen teste bakacak olursa Apple açıkça belirtmemiş olsa da Düşük Güç modunda işlemci hızını düşürüyor gibi görünüyor.
Bakalım Düşük Güç modu ile birlikte 3 saate kadar pil ömrü sunmayı hedefleyen Apple, kullanıcıları memnun edebilecek mi ?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#15
Apple'ın daha önce Sportify'a benzediğini söylediğimiz WWDC 2015'te tanıtılan Apple Music servisini deSpotifyile kıyaslamıştık.

Bir de sözünü ettiğimiz iOS 8.4'ün saat 20:00civarlarında dağıtıma çıkacağı bilgisiyle artık saati gelmesi nedeniyle Apple'ın son işletim sistemi iOS 8'e yeni güncellemesi de yayına alındı. Yani eğer telefonunuz, tabletiniz ya da iPod'unuz iOS 8'i destekliyorsa bi güncelleme kontrolü yapmanızda fayda var. Çünkü artık iOS 8.4'e güncelleme zamanınız geldi.Telefonunuzdan Ayarlar bölümüne giderek Genel ve ardından Yazılım Güncelleme bölümünü seçerek kurabileceğiniz bu yeni yazılım yukarıda da örneklerle bahsettiğimiz gibi Apple Music servisi kullanılabilir hale gelecek. Ayrıca çeşitli hata düzeltmeleri de içeren güncelleme 200MB civarlarında bir boyuta sahip. Fakat bu boyut cihaz modellerine göre değiştiğini belirtmış olalım.

Apple Music servisinden uzun uzun bahsetmeye gerek yok, Spotify ve Deezer benzeri ama biraz daha detay ve emek içeren online müzik portalı Apple Music'i ilk 3 ay ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Yani nedir ne değildir diye kendiniz de test ederek kullanabilirsiniz. Eğer beğenirseniz aylık 9.99TL tek kişilik, 14.99TL'ye ise 6 kişiye kadar aile paketini kullanabilirsiniz.

Son olarak Mac bilgisayarlar için de OS X 10.10.4 sürümünün çıktığını da hatırlatalım.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#16
iOS 9 beta 3’ü yayınlayan Apple, kullanıcılarının Apple ID’lerini ikinci ve güvenli araçlardan doğrulama yöntemlerinde yaptıkları değişiklikleri de ortaya çıkarttı. Doğrulama kodlarının daha etkin kullanılması ve pek çok kişiyi rahatsız eden Kurtarma Anahtarına olan ihtiyacın ortadan kalkması, Apple’ın sunduğu yenilikler arasında yer alıyor. Apple, iOS 9 ile birlikte sunduğu yeniliklerin ardından giriş sistemini “çift aşamalı doğrulama” şeklinde tanımlıyor.
Çift aşamalı doğrulama sisteminde yapılan en önemli yeniliklerden birisi de, güvenli cihaz yönetiminin doğrudan iOS 9 ve OS X 10.11 El Capitan’a yerleştirilmesi oldu. Daha öncesinde yönetim, iPhone’umu/Mac’imi Bul uygulaması aracılığıyla gerçekleştiriliyordu. Böylelikle kullanıcıların Apple ID’leriyle giriş yaptıkları iOS 9 veya El Capitan işletim sistemli cihazlar, otomatikman güvenli cihaz listesine alınıyor. Söz konusu cihazlara çift aşamalı doğrulama sistemini geçiş izni de veriliyor.
Entegrasyonla birlikte, Apple ID ile yeni bir cihaza giriş yapıldığında doğrulama kodu tüm güvenli cihazlara gönderilecek. Daha önce dört basamaklı olan doğrulama kodları da bundan böyle altı basamaklı olacak.

Mevcut çift aşamalı doğrulama sisteminde bulunan 14 basamaklı Kurtarma Anahtarı da iOS 9 ile birlikte değişime uğruyor. Halihazırda yeni veya farklı bir cihaza Apple ID ile giriş yapılmaya çalışılırken, Kurtarma Anahtarını elde etmek için güvenli bir cihaza ihtiyaç duyuluyor. Güvenli cihazın kaybolması veya çalınması durumunda Kurtarma Anahtarını elde etmek ve Apple ID’ye erişmek imkansız hâle gelebiliyor.
Yeni çift aşamalı doğrulama sistemiyle Kurtarma Anahtarlarına olan ihtiyaç ortadan kalkıyor. Kullanıcılar bundan böyle gerekli desteği bir müşteri hizmetleri temsilcisinden alabilecek. Apple, kurtarma talebini almasının ardından kullanıcılarıyla doğrulanmış telefon numaraları aracılığıyla iletişime geçecek. Yeni dönemde kurtarma sürecinin sağlanan bilgiler doğrultusunda birkaç gün veya daha uzun sürebileceği belirtiliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#17
iOS 9'un Gelişmiş Özellikleri Dikkat Çekiyor

Her yıl neredeyse bir yarım bir de tam güncelleme alan iPhone cihazlarına baktığımız da firma güncelleme politikasını bozmuş durumda. Yapılan açıklamalar sayesinde iOS 9 güncelleme boyutunun az olmasıyla birlikte eski cihazlar da boy gösterebilecek.Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 705x290px.

Apple firmasının bu yıl içerisinde yapmış olduğu WWDC geliştiriciler etkinliği içerisinde tanıtımının gerçekleştirdiği aynı zaman da geride bırakmış olduğumuz günler içerisinde de ikinci beta versiyonu uda geliştiriciler için kullanıma sunan firma, iOS işletim sisteminin neredeyse yeni özelliklerini internet ortamında kullanıcılarına katmaya devam ediyor.
iOS 8’i destekleyen tüm cihazlara yakından baktığımız da yüklenebilecek olan cihazından en çok fazla dikkat edilen özelliği baktığımızı da güncellemenin boyutunun küçük olması. Firma tarafından yapılan bu işlemlerin hemen sonucunda anlaşılıyor ki kullanıcıların boyut sıkıntısını ortadan kaldırarak eski sürümlerde de bu tarz bir güncellemenin kullanılmasına imkan tanıyor.

Yapılan bir diğer yeniliğe bakacak olursak Spotlight ismine sahip olan arama özelliği sayesinde çok daha etkili bir arama sistemleriyle karşılaşacaksınız. Android cihazlar da boy gösterdiği gibi bir süreçtir cihaz içerisinde aynı zaman da web üzerinden ortak bir arama yapmak imkânını da bulunan Spotlight, Artık aramış olduğunuz sözcüklerle ilgili olarak hem uygulamaları aynı zaman da uygulama içeriklerini de hızlı bir şekilde arayacak.
Sık bir şekilde mesaj yazanlara bakacak olursak beklemiş olduğu özelliklerinden bir tanesi de Türkçe metin tahmini özelliği oldu. iOS 9 ile karşımıza çıkacak olan bu özellik oldukça etkili.
Android cihazlar da neredeyse bir süredir revaçta olan Türkçe öneriler kelimeler, İngilizce kelimeler de olmuş olduğu gibi birkaç harf yazıldığın da sizlere en yakın sözcükleri çıkartacak.
Uygulamaların arasından hızlı bir şekil de geçiş yapmanız sağlayan ara yüz üzerinde de değişiklik yapan firma, iOS 9 ile karşımıza ana ekran tuşuna iki kere basıldığında karşınıza çıkacak olan açık uygulamaların odluğu gibi 3ekranların birbirinin üzerinden duran uygulama kartları görüntüsüyle kullanıcıya görüntü yansıtmış.
Firma kullanıcıların neredeyse en çok beklemiş olduğu bir diğer özelliği ise günümüzün içeresinde en moda unsurlarından bir tanesi olarak şıramıza çıkan güç tasarrufu sayesinde etkili bir batarya kontrolleri sağlıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#18
Apple'ın Eylül ayında kullanıma sunacağı iOS 9 için geliştirici beta testlerinden sonar herkese açık beta testi de başladı. Peki iOS 9 beta nasıl yüklenir


Apple'ın WWDC 15 açılış etkinliğinde OS X El Capitan 10.11 ile birlikte tanıttığı yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 9 için hemen etkinliğin ardından ilkgeliştirici beta sürümü yayınlanmıştı.
Apple'da OS X Yosemite'nin ardından iOS tarafında ilk olarak iOS 8.3 ile karşımıza çıkan açık beta testlerine daha önce de sizlerle paylaştığımız gibiiOS 9 ile devam eden Apple, ilk açık beta sürümünü kullanıcılara sundu. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan iOS 9 Beta sürümünün nasıl yüklenileceğine geçelim.

1) Apple Beta Yazılım Programına Kayıt Olun

iOS 9 yüklemek için ilk yapmanız gereken Apple'ın Beta Yazılım Programına kaydolmak. Bunun için beta.apple.com adresine girip,Apple kimliğiniz ile oturum açmanız yeterli.
2) iOS Cihazınızı Kayıt Edin

Apple Beta Yazılım Programına kaydolduktan sonra iOS sekmesinde yer alan enroll your iOS Device bağlantısına tıklayın ve açılan sayfadaki adımlara geçin.
3) iOS Yedeklemenizi Arşivleyin

Bu adımda ise, eğer iOS 9'dan memnun kalmaz ve bir sorun ile karşılaşırsanız sorunlarınıza çözüm olması için mevcut iOS sürümünüzü bilgisayarınıza iTunes ile yedekleyip, aldığınız yedeği arşivlemenizgerekiyor.
Bunun için aygıtınızı bilgisayarınıza takın ve iTunes'u açın, kenar çubuğunda Özet'i tıklayın ve açılan sayfada Şimdi Yedeklebutonuna basın. Yedekleme tamamlandıktan sonra ise iTunes -> Terichler -> Aygıtlarmenüsünü takip edip, Control tuşuna basarken son aldığınız yedeklemeyi tıklayın ve Arşivle'yi seçin.
4) Cihazınıza Gerekli Profili Yükleyin

Yedekleme ve yedeği arşivleme işleminizi bitirdikten sonra iOScihazınızdan bu bağlantıya tıklayın ve gerekli profili iOS cihazınızayükleyin. Bunun için bağlantıya tıkladıktan sonra ekranınızda karşınıza çıkacak adımları takip etmeniz yeterli.
5) Cihazınızı iOS 9'a Güncelleyin

iOS 8.1.3 ve üzeri yüklü cihazınız ile, ki önerim iOS 8.4, bu işlemleri yaptıktan sonra cihazınız üzerinden Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncellememenüsünü takip ettikten sonra cihazınıza iOS 9 Public Beta'yıyükleyebilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#19
Apple, uzun süredir Beta süreci devam eden iOS 9.3 güncellemesini bugün yayınladı. iOS 9.3 güncellemesi ile gelen yeniliklerBugün düzenlenen “Let Us Loop You In” etkinliğinde yeni ürünlerini tanıtan Apple, uzun bir Beta sürecinden geçen iOS 9.3 güncellemesini bugün yayınladı.
iPhone 4s ve sonrasında üretilen tüm iPhone modelleri başta olmak üzere iPad mini ve sonrası tüm iCihazlara gelen iOS 9.3 güncellemesi birçok yeniliği barındırıyor.

iOS 9.3 ile gelen yenilikler
iOS 9.3 ile birlikte cihazınızın saat ve konumuna göre, akşam olduğunda kullanım sırasında gözlerinizi rahatsız etmemesi için ekran renkleri değiştiriyor. Sabah olduğunda tekrar eski haline dönüyor.Notlar uygulamasında artık parmak izi veya şifre kilidi ile güvenlik sağlanıyor. Ayrıca tarih veya alfabetik sıralama yapılabiliyor.

Haberler uygulaması, artık takip ettiğiniz konularda özelleştirilmiş haberleri karşınıza çıkarıyor.

Daha kullanışlı hale gelen CarPlay ile, Apple Music'te bulunan en yeni ve özel albümleri dinleyebilirsiniz. Ayrıca harita üzerinde benzin istasyonu, otopark, restoran, kahve ve diğer alanları bulabilirsiniz.iOS 9.3 ile ilk defa aynı iPhone'a birden fazla Apple Watch'u tanımlayabilirsiniz.

iOS 9.3 ile ayrıca eğitim odaklı çoklu hesap desteği geliyor. Bu özellik sayesinde bir uygulamayı birden fazla grup veya kişi kullanabiliyor.

iOS 9.3 güncellemesini alan modeller
iOS 9.3 güncellemesini; iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, iPad Pro 9.7 ve iPod touch 5 alıyor.

iOS 9.3 nasıl yüklenir?
iOS 9.3 güncellemesini; Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden veya iTunes’tan Güncellemeleri Denetle seçeneğini kullanarak yükleyebilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#20
Apple iOS 9.3.2 Beta 2 Güncellemesi Geldi!

Apple tarafından İOS 9.3.2 Beta güncellemesi çok kısa bir süre öncesinde gelmesine rağmen İOS 9.3.2 Beta 2 yayınlandı.Apple tarafından iOS 9 için yapılan yeni güncelleme kullanıcılara yeni sunulmuş olsa da bu güncelleme sonrasında ciddi sorunların yaşandığı görüldü. İOS 9.3.2 Beta ile birlikte özellikle Safari adlı tarayıcıda sorunlar yaşayan kullanıcıların Apple’a yaptığı bildirimler sonrasında yeni bir güncellemenin gelmesi de zorunlu oldu.
Gelen bildirimler üzerinden çalışmalarını yapan Apple, İOS 9.3.2 Beta 2 sürümünü kullanıcılar için sundu.
İOS 9.3.2 Beta sürümü ile birlikte kullanıcılar her ne kadar Apple için başlarda çok olumlu geri bildirimlerde bulunsa da cihaz kullanımı ile birlikte yavaş yavaş da sorunlar görülmeye başlandı. Bu sorunlar sonrasında ise kullanıcılar adına işler tam tersine döndü. Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde Apple’ın güncelleme konusunda acele ettiği ve bu nedenle bazı noktaların es geçildiği belirtilirken, kullanıcılar İOS 9.3.2 Beta 2 güncellemesini alarak pek çok sorunu da giderebilir.


iOS 9.3.2 Beta 2 Nasıl Yüklenir?
Belirli modeller için sunulan İOS 9.3.2 Beta 2 güncellemesi için aşağıda yer alan listeye göz atabilirsiniz. Listede telefon modeli bulunan kullanıcılar iTunes üzerinden güncellemeyi telefonlarına aktarabilir. Bunun için geliştirici sayfasından IPSW dosyasının indirilmesi gerekmektedir.
iOS 9.3.2 Beta 2 güncellemesini alacak modeller;
iPhone 4s,
iPhone 5,
iPhone 5c,
iPhone 5s,
iPhone 6,
iPhone 6 Plus,
iPhone 6s,
iPhone 6s Plus,
iPhone SE,
iPad Air,
iPad Air 2,
iPad 2,
iPad 3,
iPad 4,
iPad mini,
iPad mini 2,
iPad mini 3,
iPad mini 4,
iPad Pro
iPod touch 5