Neler yeni

İOS Android Siri İOS Uygulamasındaki versionlar

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,359
Beğeniler
1,218
Konum
ALMANYA
#1
Apple TV Siri İle Çok Güçlü

Dün yapılan Apple etkinliğinde özel bir tanıtım da gerçekleştirildi. İşte Apple TV ile ilgili detaylar.


Apple tarafından tanıtımı yapılan Apple TV'nin Siri ile desteklenmesi ile birlikte artık televizyon izlemek çok daha kolay bir hal aldı.

Dün yapılan tanıtımlarda da belirtildiği üzere Apple TV üzerinden Siri aracılığıyla 650 binden fazla TV dizisi ve film üzerinden arama yapmak, istenilen film ya da diziyi izlemek oldukça kolay. Üstelik geliştirilmiş yetenekleri ile birlikte çok daha fazla ülkede kullanılabilir duruma gelecek Apple TV ve Siri bu bakımdan televizyon severlere çok büyük bir kolaylık sağlayacak.

Farklı Aramalar Destekleniyor!
Çok farklı arama yapılabilen bu sistem sayesinde özel filmleri ya da farklı konulara sahip filmleri izleyebilmek mümkün. “Futbol konulu filmleri göster” gibi sorgulamalar ile yapılacak arama işlemlerinde en uygun filmler listelenecek ve kişiler bu filmler arasından istediğini seçerek hemen izlemeye başlayabilecek. Üstelik film adını söyleyerek izle komutunu verdiğiniz zaman film otomatik olarak ekranda açılacak.

Sinema Sistemi Ve Tam Kontrol
Aynı zamanda evde bir sinema sistemini kuran Apple TV, ev içerisindeki tüm kontrollerin de yapılmasını sağlayacak. Siri üzerinden verilecek komutlar ile birlikte bir ev içerisindeki sıcaklığın ayarlanması, ışıkların derecesinin ayarlanması, ışıkların kapatılıp açılması gibi tüm işlemler kişilerin tek bir komutu ile yapılabilecek.Uygulamalar Geliştiriliyor

Televizyonun geleceğinin daha çok uygulamalar üzerinden gerçekleştirileceği tahmin edilirken Apple TV bu bakımdan gelişmiş durumda. Şimdiden 6000 üzerinde uygulamaya sahip Apple TV her gün yeni uygulamalar ile birlikte güçleniyor. Kişilerin kendi tercihine yönelik yayın akışını oluşturabileceği, televizyon başına geçtiğinde sadece kendi istediği program yada dizileri izleyebileceği belirtilirken bu konuda Apple TV şimdiden önemli bir adım atmış duruyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#2
Siri Jarvis'i Örnek Alıyor

Iron Man sevenlerin hayran kalmış olduğu Jarvis hiper-zekalı bilgisayarların aslında SIRI’nın ilam almış kaynağı olduğunu ortaya çıkarıldı

[FONT=&quot]Iron Man sevenlerin hayran kalmış olduğu Jarvis hiper-zekalı bilgisayarların aslındaSIRI’nın ilam almış kaynağı olduğunu ortaya çıkarıldı. Apple yazılım laboratuvarlarında gelişime sokulan SIRI Sanal Asistan meğer Iron Man filmindeki Jarvis bilgisayarından esinlenerek tasarıma sokuldu.Apache Mesos sunucuları üzerinde işlem yapan SIRI, İlk olarak Berkeley Üniversitesinde tasarı altına alındı. Apache Mesos sunucuları üzerinde veri tabanları hızlı bir şekilde tarayarak SIRI’nın işlevsellğinde büyük bir şekilde önem taşıyor. Mesossunucular sadece Apple’ın faydalandığı bir sistem olmuyor. Apple programcıların sadece hayran olduğu bir alt yapıya sahip.

[/FONT]

Siri hakkında

Siri, sesinizi kullanarak mesaj göndermenize, toplantı planlamanıza, telefon aramaları gerçekleştirmenize* ve daha pek çok işlem yapmanıza olanak tanır. Her zaman konuştuğunuz şekilde konuşarak Siri'den bir şeyler yapmasını isteyin. Siri söylediklerinizi algılar, ne demek istediğinizi bilir ve hatta size yanıt verir.


Siri nedir?

Siri, yapmak istediğiniz şeyleri sadece sorarak yapmanıza yardımcı olan akıllı bir kişisel yardımcıdır. Mesaj göndermek, toplantı planlamak, telefon aramaları yapmak ve daha birçok işlem için sesinizi kullanmanıza olanak tanır. Ancak Siri, anahtar sözcükleri hatırlamanızı ve belirli komutları söylemenizi gerektiren klasik ses tanıma yazılımlarına benzemez. Siri, doğal konuşmanızı anlar ve bir görevi tamamlamak için ek bilgiye ihtiyaç duyduğunda size soru sorar.
Siri şu aygıtlarda kullanılabilir:


 • [*]iPhone 4s veya daha yeni bir sürümü
  [*]iPad 3. nesil veya daha yeni bir sürümü
  [*]iPad mini
  [*]iPod touch (5. nesil)Siri'yi kullanma

Siri'ye bir şey sormak istediğimde bunu nasıl yaparım?

 • Ana Ekran düğmesini basılı tutun. İki sinyal sesi duyar ve ekranda "What can I help you with?" (Size nasıl yardımcı olabilirim?) ifadesini görürsünüz. Konuşmaya başlamanız yeterlidir. Ekranda hareket eden ses dalgaları görünür. Bu, Siri'nin sizi dinlemekte ve isteğinizi yerine getirmekte olduğunu gösterir. Siri ile konuşmaya başladıktan sonra, tekrar konuşmak için mikrofon simgesine dokunun.
 • iOS 8 kullanıyorsanız "Hey Siri" ile söze başlayarak Siri'ye soru sorabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Siri > İzin Ver: "Hey Siri" seçeneğine giderek Hey Siri'yi açmanız gerekir. Ayrıca, Hey Siri'yi kullanmak için iOS aygıtınızı güç kaynağına bağlamanız da gerekir. En iyi performansı elde etmek için arka plandaki gürültünün en aza indirilmesini ve mikrofonun önünde herhangi bir engel olmamasını sağlayın.
 • Kulaklık veya Bluetooth mikrofonlu kulaklık seti kullanın. Uzaktan kumandalı ve mikrofonlu kulaklık kullandığınızda, Siri ile konuşmak için ortadaki düğmeyi basılı tutabilirsiniz. Bluetooth mikrofonlu kulaklık ile Siri'yi kullanmak için arama düğmesini basılı tutun.
 • Aracınızda CarPlay varsa direksiyonunuzdaki sesle denetim düğmesini basılı tutun ve sinyal sesini duyduktan sonra konuşmaya başlayın. Dokunmatik ekranınız varsa, tüm CarPlay ekranlarında bulunan ana ekran tuşunu basılı tutarak da Siri ile konuşmaya başlayabilirsiniz.
 • Eyes Free özelliğini destekleyen bir araçta direksiyonunuzdaki sesle denetim düğmesini basılı tutarak Siri ile konuşmaya başlayabilirsiniz.Siri konuşmayı bitirmenizi bekler ancak Siri'ye konuşmanızın bittiğini söylemek için ses dalgasına da dokunabilirsiniz. Arka planda çok fazla gürültü olduğunda bu özellik oldukça faydalıdır.


Siri'nin karşılık vermesini sağlamak için belli bir şekilde mi konuşmam gerekir?

Hayır. Siri ile, normalde biriyle konuştuğunuz gibi, doğal sesinizle ve sohbet tarzında konuşabilirsiniz.
Siri'yi dikte etme için kullanırken, noktalama işaretlerinin olmasını istediğiniz yerlerde bunu belirtin. Örneğin, "Pick up the new iPad and suddenly, it’s clear" (Yeni iPad'i elinize alın, farkı hemen göreceksiniz), ifadesi için "Pick up the new iPad and suddenly comma it’s clear period" (Yeni iPad'i elinize alın virgül farkı hemen göreceksiniz nokta) deyin.
Siri'yi hemen kullanabilir miyim yoksa ona belirli şeyleri öğretmem mi gerekir?

Siri'yi hemen kullanabilirsiniz. Sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Siri'yi ne kadar çok kullanırsanız sizi o kadar iyi anlayacaktır. Bunu, aksanınızı ve sesinizin diğer özelliklerini öğrenerek yapar. Siri, sesinizi anladığı bir aksan veya lehçe olarak sınıflandırmak için ses tanıma algoritmaları kullanır. Siri daha fazla kişi tarafından kullanılıp bir dilin daha fazla çeşitlemesiyle karşılaştıkça, genel olarak aksan ve lehçe tanıması iyileşmeye devam eder ve Siri daha da iyi çalışır.
Siri ayrıca, ne söylediğinizi daha iyi anlamak için kişileriniz, müzik arşiviniz, takvimleriniz ve anımsatıcılarınızdaki bilgileri kullanır. Böylece bir telefon araması yapmasını, müzik çalmasını veya bir randevu veya anımsatıcı oluşturmasını istediğinizde daha doğru karşılık verir.
İsterseniz, Siri'yi kapatıp Ayarlar > Genel > Siri öğesinden tekrar açarak sesiniz hakkında öğrendiklerini sıfırlayabilirsiniz.
Siri'nin sesini değiştirebilir miyim?

iOS aygıtınız başlangıçta Siri için kompakt bir ses kullanır. Aygıt ilk kez güce ve bir Wi-Fi ağına bağlandığında, kulağa daha doğal gelen bir sesi otomatik olarak indirip yükler.
Sesin cinsiyetini Ayarlar > Genel > Siri > Ses Cinsiyeti menüsünden değiştirebilirsiniz. Mevcut ses cinsiyetleri ülkeye ve bölgeye göre değişir.
Dil ayarlarını Ayarlar > Genel > Siri > Dil menüsünden değiştirebilirsiniz.
Bunlardan birisi değiştirirseniz aygıtınızı güce ve bir Wi-Fi ağına bağladığınızda yeni iyileştirilmiş kalitedeki ses indirilir.
Siri'nin sizin için yapabilecekleri

Siri'ye ne tür sorular sorabilirim veya Siri'den ne yapmasını isteyebilirim?

Siri'den arama yapmasını, bir şirketi bulmasını ve adresini almasını, anımsatıcıları zamanlamasını ve toplantıları planlamasını, web'de arama yapmasını ve daha fazlasını isteyebilirsiniz. Siri'ye "What can you do for me?" (Benim için ne yapabilirsin?) sorusunu bile sorabilir veya "?" simgesine dokunabilirsiniz (Bu simge, Siri'yi açtığınızda ekranın sol köşesinde görüntülenir.) Böylece Siri'nin yapabildiği şeylere ilişkin örnekler ve Siri'ye soru sorabilme görürsünüz.

Android Siri İOSSiri hangi uygulamalarla çalışır?

Siri hemen hemen tüm yerleşik uygulamalarla çalışır. Üstelik, size cevap vermek için hangi uygulamaları kullanacağını bulacak kadar da akıllıdır. Ayrıca, istekleriniz konusunda size yardımcı olmak için Arama ve Konum Servisleri'ni de kullanır. Burada Siri'nin dünya genelinde birlikte çalıştığı uygulamaların ve hizmetlerin listesi verilmiştir:


 • [*]Telefon
  [*]FaceTime
  [*]Dikte
  [*]Müzik
  [*]Mail
  [*]Mesajlar
  [*]Takvim
  [*]Anımsatıcılar
  [*]Notlar
  [*]Kişiler
  [*]Alarmlar
  [*]Dünya Saati
  [*]Zamanlayıcı
  [*]Hava Durumu
  [*]Shazam
  [*]Borsa
  [*]Web'de ara
  [*]Wikipedia'da Ara
  [*]Wolfram|Alpha (yalnızca İngilizcedir)
  [*]Arkadaşlarımı Bul
  [*]Facebook’ta Yayımla
  [*]Twitter
  [*]Filmler
  [*]Spor
  [*]Uygulama başlatma
  [*]Harita
  [*]Yerel aramaSiri kim olduğumu nasıl öğrenir?

Siri kim olduğunuzu bilirse, bilgilerinizi size daha iyi yardımcı olmak için kullanabilir. Siri'nin kim olduğunuzu bildiğinden emin olmak için Ayarlar > Genel > Siri > Bilgilerim öğesinde kişi bilgilerinizi seçin.
Bilgileriniz, "How do I get home?" (Eve nasıl giderim?) veya "What good restaurants are near work?" (İşin yakınında hangi iyi lokantalar var?) gibi sorular için kullanılır.
Siri ilişkide olduğum başlıca kişileri nasıl öğrenir?

Siri ayrıca, hayatınızdaki önemli kişileri öğrenerek de size yardımcı olur. Siri'den ilk kez kız kardeşinizi aramasını istediğinizde, size kız kardeşinizin kim olduğunu sorar. Bu bilgi "anne," "eş" ve "büyükanne" gibi diğer ilişkide olduğunuz kişi bilgileri ile birlikte Kişiler'de saklanır.
Konum tabanlı anımsatıcılar nasıl çalışır?

Siri geçerli konumunuzu veya "ev" ve "iş" gibi diğer konumları bildiği için, bir yerden çıktığınızda veya bir yere ulaştığınızda size belli bir görevi yapmayı anımsatabilir. Yani Siri'ye, "Remind me to call my wife when I leave the office" (Ofisten çıktığımda bana eşimi aramayı hatırlat) derseniz Siri bunu yapar.
Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri'ne giderek Siri'nin konumunuzu kullanabilme özelliğini kapatabilirsiniz. Konum Servisleri'nin Siri için nasıl ayarlandığından bağımsız olarak, konumunuz hakkındaki bilgiler telefon dışında izlenmez veya saklanmaz.
Siri, görme engelli ve görme bozukluğu olan kişilerin erişimine açık mıdır?

Evet. iOS'taki yerleşik ekran okuyucu VoiceOver, Siri'nin verdiği cevaplarda görüntülenen tüm metinleri sesli olarak okuyabilir. Cevaplar arasında dolaşabilir ve her birinin size okunmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar günlük hava durumunu, bir e-postanın gövdesini, Wolfram|Alpha'dan gelen bir cevabın ayrıntılarını ve daha fazlasını içerir.
Android Siri İOS


Dil desteği ve kullanılabilirlik

Siri aşağıdaki dilleri anlar ve konuşabilir:


 • [*]Amerika Birleşik Devletleri (İngilizce, İspanyolca)
  [*]Birleşik Krallık (İngilizce)
  [*]Avustralya (İngilizce)
  [*]Fransa (Fransızca)
  [*]Almanya (Almanca)
  [*]Japonya (Japonca)
  [*]Kanada (Kanada Fransızcası, İngilizce)
  [*]Çin (Mandarin)
  [*]Hong Kong (Kantonca)
  [*]İtalya (İtalyanca)
  [*]Kore (Korece)
  [*]Meksika (İspanyolca)
  [*]İspanya (İspanyolca)
  [*]İsviçre (Fransızca, Almanca, İtalyanca)
  [*]Tayvan (Mandarin)Siri'yi başka ülkelerde de bu dillerden birinde kullanabilir miyim?

Evet. Siri'yi herhangi bir ülkede etkinleştirebilirsiniz ve Siri ile desteklediği herhangi bir dilde konuşmayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, Siri yukarıda listelenen ülkelere özgü aksanları ve lehçeleri tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Her dilin kendi aksanları ve lehçeleri olduğundan, doğruluk oranı ana dilini konuşanlar için daha yüksek olacaktır.

* Siri, İnternet erişimi gerektirir. Siri her dilde ve bölgede kullanılamayabilir ve özellikleri bölgeden bölgeye değişebilir. Hücresel veri ücretleri uygulanabilir. Telefon aramaları yalnızca iPhone'da kullanılabilir.
Önemli: Apple tarafından üretilmeyen ürünler hakkındaki bilgiler yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir ve Apple'ın sunduğu önerilere dahil olmayıp Apple tarafından onaylanmamıştır. Lütfen ek bilgiler için satıcıyla temasa geçin.

 • iPod touch
 • iPhone • Dil desteği ve kullanılabilirlik

  Siri aşağıdaki dilleri anlar ve konuşabilir:
 • Amerika Birleşik Devletleri (İngilizce, İspanyolca)
 • Birleşik Krallık (İngilizce)
 • Avustralya (İngilizce)
 • Fransa (Fransızca)
 • Almanya (Almanca)
 • Japonya (Japonca)
 • Kanada (Kanada Fransızcası, İngilizce)
 • Çin (Mandarin)
 • Hong Kong (Kantonca)
 • İtalya (İtalyanca)
 • Kore (Korece)
 • Meksika (İspanyolca)
 • İspanya (İspanyolca)
 • İsviçre (Fransızca, Almanca, İtalyanca)
 • Tayvan (Mandarin)
 • Siri'yi başka ülkelerde de bu dillerden birinde kullanabilir miyim?

  Evet. Siri'yi herhangi bir ülkede etkinleştirebilirsiniz ve Siri ile desteklediği herhangi bir dilde konuşmayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, Siri yukarıda listelenen ülkelere özgü aksanları ve lehçeleri tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Her dilin kendi aksanları ve lehçeleri olduğundan, doğruluk oranı ana dilini konuşanlar için daha yüksek olacaktır.

  * Siri, İnternet erişimi gerektirir. Siri her dilde ve bölgede kullanılamayabilir ve özellikleri bölgeden bölgeye değişebilir. Hücresel veri ücretleri uygulanabilir. Telefon aramaları yalnızca iPhone'da kullanılabilir.
  Önemli: Apple tarafından üretilmeyen ürünler hakkındaki bilgiler yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir ve Apple'ın sunduğu önerilere dahil olmayıp Apple tarafından onaylanmamıştır. Lütfen ek bilgiler için satıcıyla temasa geçin.
 • iPod touch
 • iPhone


uzun zamandır beklediği Türkçe Siri konusundaki müjde, iOS 8.3'ün ikinci beta sürümü ile geldi. Siri'ye eklenen yeni dillerSiri'nin kullanıma sunulduğu ilk günlerden beri Türk kullanıcıların merakla beklediği Türkçe Siri, sonunda iOS 8.3 Beta 2 ile karşımıza çıktı.


Apple'ın 9 Şubat'ta yayınlanan iOS 8.3 Beta'dan sonra bugün yayınladığı iOS 8.3 Beta 2 içeriğinde yer alan Türkçe Siri ile birlikte ayrıca Rusça, Danca, Hollandaca, Portekizce, İsveççe ve Tayland dili desteği de kazanıyor.
Daha önce Apple'ın iş ilanı sayfasında birçok kez yakında karşımıza çıkacağı sinyallerini veren Türkçe Siri'yi şu anda sadece geliştirici hesabına kayıtlı olan iOS cihazlarınız ile test etmeniz mümkün ancak eğer iOS 8.3'ün yayınlanmasına kadar beklemek istemiyorsanız, önümüzdeki ay başlayacağı tahmin edileniOS 8.3 açık beta testlerinde iOS cihazınıza iOS 8.3 yükleyebilir ve Türkçe Siri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Emojiler de Eklendi
iOS 8.3 Beta 2'de karşımıza çıkan tek yenilik Türkçe Siri ile sınırlı değil, ayrıca OS X 10.10.3'ün ikincii ön izleme sürümünde olduğu gibi iOS 8.3 Beta 2'de de birçok yeni emoji karşımıza çıkıyor.
Güncelleme: iOS 8.3 Beta 2 kurduktan sonra Siri'yi çalıştırmakta sorun yaşayan kullanıcılarımız, cihazlarını sıfırlayarak bu sorunu çözebilirler.Kullanıcıların uzun zamandır beklediği Türkçe Siri konusundaki müjde, iOS 8.3'ün ikinci beta sürümü ile geldi. Siri'ye eklenen yeni diller
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#3
Apple’ın Sanal Asistanı Siri, iOS 9 İle Yenilenecek!

Apple ‘ın 8 Haziran’da yapacağı WWDC 2015 geliştirici konferansı etkinliğinde resmi olarak İOS 9 ‘un ve OS X yeni versiyonunun tanıtılması bekleniyor.Geliştirici konferansında Apple mobil cihazları için sunulacak olan iOS 9 güncellemesindeki en önemli değişikliğin sesli asistan Siri konusunda olacağı belirtiliyor. İlk gelen bilgilere göre Siri, bu yeni güncellemeyle birlikte tamamen yenilenmiş bir tasarımla karşımıza çıkacak.
Apple sesli asistanı Siri yakın zaman önce en son aldığı güncellemeyle Türkçe dil desteğini kazanarak Türk kullanıcılarından da büyük ilgi görmüştü. Şimdi de iOS 9 ile gelecek yeni büyük güncellemeyle Siri’de tasarımsal değişiklikler yapılarak yepyeni ve gelişmiş özelliklerle kullanıcılara sunulacak. Yeni Siri ile birlikte kullanıcılar programla daha rahat iletişim kurabilecekler. iOS 8’de sesleri ve kelimeleri tam olarak algılayamayan Siri’nin bu açığı iOS 9’da giderilecek. Tasarımdan olarak uygulama daha da renkli bir arayüz ile karşımıza çıkacak.Ayrıca Apple, yeni müzik servisini de Haziran ayında yapacağı geliştirici konferansında duyurmak istiyor. Şirket iOS 9 ile birlikte müzik platformunu da yenileyerek yüksek kalite müzik sesi ve daha kolay bir oynatıcı ile kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamayı amaçlıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#4
Apple’ın çevrimiçi müzik servisi olan Apple Music, müzik servislerinin lideri olma yolunda hızla ilerliyor. Sızan bilgilere göre Apple Music üyesi olmayanlara Siri cevap vermiyor.


AppleWWDC 15 etkinliğinde tanıttığı çevrimiçi müzik servisi olan Apple Music, iOS 8.4 güncellemesi ile kullanıma sunulmuştu. Kısa sürede oldukça ilgi gören Apple Music, 10 milyon barajını aşmış durumda. Ortaya çıkan son bilgilere göre Siri, Apple Music üyesi olmayanlara cevap vermiyor.
Olayın detaylarına gelecek olursak, Twitter’da paylaşılan bir fotoğrafta görüldüğü gibi Siri’ye, Amerika’da günün en popüler parçası soruluyor. Siri ise “Apple Music üyesi olmadığın için cevap veremiyorum.” şeklinde yanıtlıyor. Normal şartlarda Siri’ye herhangi bir soru sorduğumuzda bize kendi veritabanındaki bilgilere göre cevap veriyor veya cevabını bilmediği sorularda ise internet üzerinden arama yaparak sonuçları ekranagetiriyordu.

Apple tarafından henüz bu konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Sızan dedikodular Siri’nin böyle bir soruya cevap vermemesi Apple kullanıcılarının, Apple Music servisine üye olmasına teşvik edebileceği yönünde.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#5
Apple’ın sesli asistanı Siri’yi telefonunuzu sessiz moda aldığınızda susturmak ister misiniz? Sesli geri bildirimi nasıl kapatacağınızı anlattık. Detayları


Apple’ın sesli asistanı Siri, rakiplerine göre sunduğu farklı özellikleriyle ön plana çıkmayı başarmıştı.Siri; mesaj göndermek, toplantı planlamak, telefonla arama yapmak ve çok daha fazlası için sesinizi kullanmanızı sağlıyor. Hatta bunun yanında Siri’yi belirli sesle denetim sistemlerine entegre etmek içinotomobil üreticileriyle ortaklaşa çalışılıyor. Direksiyondaki sesli komut düğmesini kullanarak, gözünüzü yoldan ayırmadan Siri’ye soru sorabiliyorsunuz.
Peki, Siri’den sesli geri bildirim almak istemezseniz bunu nasıl gerçekleştireceksiniz? iPhone’unuzun yan tarafında bulunan sesli/sessiz anahtarı ile bunu uygulayabilirsiniz. Fakat öncesinde küçük bir ayar yapmanız gerekiyor.
Ayarlar > Genel > Siri > Sesli Geri Bildirim bölümünden “Sesli Anahtarıyla Denetle” seçeneğini işaretlediğinizde bu ayar gerçekleşecektir. BöyleceiPhone’unuzu sessize aldığınızda Siri’de sesli şekilde geri bildirim vermeyecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#6
Apple, Amazon'un Echo adlı sanal asistanı hoparlörünün kullanıcı yorumlarına bakıldığındavelde ettiği başarıyı göz önüne alarak, rakip bir ses asistanı hoparlörü üretimine geçmeye hazırlanıyor.
Daha önceki süreçte bu doğrultuda harekete geçen Google, geçtiğimiz hafta itibariyle Alexa adlı çözümünü tanıtmış; Echo'ya rakip olabileceğinin sinyallerini vermişti.
Apple Siri'yi Kullanacak

Cupernito merkezli teknoloji şirketi Apple'ın ise halihazırda bir ses asistanı hoparlörü bulunması nedeniyle, Echo'ya rakip olarak üreteceği ses asistanını Siri üzerinden gerçekleştirmeyi planlıyor.
Üçüncü taraf geliştirmecilere yönelik olacağı belirtilen çözüm, mevcut tüm yazılım geliştiricilerinin kullanıma açık olacağı ifade ediliyor.


Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1000x666px.


Şirketin yeni asistanının, kısa mesaj göndermek, alarm kurmak vb. çözümleri özelliklerden fazlasını yapacağı Slash Gear'daki haberde yer aldı.
Ayrıca Siri'nin sahip olduğu dil seçeneklerinin, Echo'ya oranla daha fazla olması Apple'ın var olacak olası rekabette elini güçlendirecek bir koz olarak gözüküyor. Nitekim Echo yalnızca Amerikan İngilizcesini destekliyor.

Apple'ın yeni asistan çözümü, gelecek ay Kalifornia'da gerçekleşecek WWDC 16'da tanıtması bekleniyor.
Apple'ın sanal asistan piyasasındaki mevcut rekabete katılmasının, hem Amazon, hem de Google'ı etkileyeceği kesin gibi gözüküyor. Bu noktadan sonra ortaya çıkacak soru ise, "Kimin ki en iyi olacak?" sorusundan başka olmayacaktır.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#7
İOS Siri Daha İnsansı Konuşacak!

[h=1]Siri Daha İnsansı Konuşacak![/h][h=2]Apple’ın en önemli özelliklerinden birisi olan Siri artık iOS 10 ile birlikte daha insansı konuşacak.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
Apple tarafından üretimi gerçekleştirilen cihazlarda kişisel asistan olarak kullanılan Siri, bugüne kadar pek çok güncelleme ve yenilik alarak daha kapsamlı ve kullanışlı hale geldi. Siri’de yapılan bu değişiklikler kullanıcılar tarafından da benimsenirken, Siri için yeni bir güncelleme daha yapılacağı belirtildi.
iOS 10 İle Yenilecek
Siri için iOS 10’da yenilikler planlayan Apple, en önemli hamleyi seste yapacak. Şu andaki kullanımda daha çok robotik bir konuşma sunan Siri, yeni güncelleme ile birlikte daha insansı bir hale gelecek ve konuşması ile birlikte kişilerin bir robottan ziyade sanal bir asistan ile konuşma yapmasını sağlayacak.
Sevildi
Konuyla ilgili yapılan açıklamalar sonrasında Siri’de yapılacak bu yenilikler kullanıcılar tarafından da benimsenirken, pek çok kişi yapılacak bu değişiklikleri onayladı.
Kabiliyetleri Değişecek
Piyasaya sunulduğu ilk günden itibaren sadece kadın sesinin bulunduğu Siri’de üstelik bu açıdan da yenilik yapılacak. Yapılacak yeniliklerde artık kadın seçeneğinin yanı sıra Siri’de erkek seçeneği de bulunacak.
[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#8
Siri Daha İnsansı Konuşacak!

Apple’ın en önemli özelliklerinden birisi olan Siri artık iOS 10 ile birlikte daha insansı konuşacak.
Apple tarafından üretimi gerçekleştirilen cihazlarda kişisel asistan olarak kullanılan Siri, bugüne kadar pek çok güncelleme ve yenilik alarak daha kapsamlı ve kullanışlı hale geldi. Siri’de yapılan bu değişiklikler kullanıcılar tarafından da benimsenirken, Siri için yeni bir güncelleme daha yapılacağı belirtildi.

iOS 10 İle Yenilecek

Siri için iOS 10’da yenilikler planlayan Apple, en önemli hamleyi seste yapacak. Şu andaki kullanımda daha çok robotik bir konuşma sunan Siri, yeni güncelleme ile birlikte daha insansı bir hale gelecek ve konuşması ile birlikte kişilerin bir robottan ziyade sanal bir asistan ile konuşma yapmasını sağlayacak.

Sevildi

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar sonrasında Siri’de yapılacak bu yenilikler kullanıcılar tarafından da benimsenirken, pek çok kişi yapılacak bu değişiklikleri onayladı.

Kabiliyetleri Değişecek

Piyasaya sunulduğu ilk günden itibaren sadece kadın sesinin bulunduğu Siri’de üstelik bu açıdan da yenilik yapılacak. Yapılacak yeniliklerde artık kadın seçeneğinin yanı sıra Siri’de erkek seçeneği de bulunacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#10
Apple’ın dijital asistanı Siri’nin çok iyi olduğu bir gerçek. Peki Siri’nin Android’deki alternatifleri neler? Sizin için bir araya getirdik.
Eskiden olsa telefonlarımızı sadece konuşma yapmak için kullanırdık. Peki şimdi öyle mi? Teknolojinin ilerlemesi sayesinde telefonlarla konuşmanın yanı sıra oyun oynama, internete girme, farklı elektronik cihazları açıp kapayabilme, parmak izimizle işlemler yapabilme, kalp ritmimizi ölçebilme ve çok daha fazla işlem yapabilir hale geldik ve bunlara her geçen gün daha yeni özellikler eklenecek, hiçbir zaman durmayacak.
Gerçek hayatta arkadaşlarınız var değil mi? Hayatınızı paylaştığınız bir eşinizin olduğunu da düşünün. Çoğu yere beraber gidiyorsunuz. Ancak her yere birlikte gidemezsiniz. Bizimle her yere gidebilen birileri var ve bunu telefonlarımız bize sunuyor. Bu birileri neler mi? Cevaplayalım: Dijital asistanlar. Aynı soruyu istediğiniz kadar sorun, hiçbir zaman sinirlenmezler ve cevabı bilmezseler bile cevabı bulmaya çalışırlar.
Android cihazların çoğu Google Asistan uygulaması ile geliyor. Peki bu uygulama sizin için en iyi ve tek seçenek mi? Google Play Store’da çok sayıda alternatif olduğunu söyleyebiliriz.
1. Google Asistan
Yıllardır Google ürünlerini kullanıyorsunuz. İster Gmail kullanıcısı olun, ister Hangout kullanıcısı veya YouTube’da bir şeyler izleyen biri olun veya bir Google çalışanı, hatta en önemlisi bir Android cihaz sahibi olun. Bunlar sadece Google’ın birkaç ürünü. Yıllardır Google’a bol miktarda bilgiler verdiniz. Peki bu bilgiler ne için kullanılıyor? Bu biraz derin bir konu ama Google Asistan için kullanıldığını söyleyebiliriz. Daha iyi daha üretken bir asistan uygulaması için kullanılıyor. Android cihazınıza varsayılan olarak yüklü bir şekilde gelen bu kişisel asistan siz bir bilgiyi istemeden önce yani sizden önce bulmaya ve karşınıza getirmeye çalışır. Mesela arama geçmişinize veya izlediğiniz videolara dayanarak size öneriler verebiliyor.
Bunun sonu gelecek mi? Hayır. Google Asistan uygulaması şimdi evinizden işinize giderken kullandığınız güzergahtaki trafik durumunu da size bildiriyor. Bunun yanı sıra uçuşunuz için havalimanına ne zaman varabileceğinizi bilmenizi sağlıyor. Ayrıca sonraki birkaç günün hava durumu bilgilerini de gösteriyor. Android Marshmallow ile birlikte diğer uygulamalardaki mesajları size gösterebilir.


Google Asistan uygulamasını bu kadar etkili kılan şey Google’ın kendi asistanına ses algılama ve makine öğrenimi yerleştirmesidir. Yani bu şekilde sorularınızdaki kelimeleri bir araya getirmesinin yanı sıra, ne sormaya çalıştığınızı da anlayabiliyor. Asistana verdiğiniz göreve bağlı olarak arama sonuçlarına ulaşabilir, Google Haritalar’da bir gezintiye çıkabilir veya bir alarm oluşturabilirsiniz.
Tabi bazı belirsizlikler mevcut. Mesela ne zaman Asistan’ı ne zaman Google Sesli Arama’yı veya ne zaman diğer Google hizmetlerini kullandığınızı bilmiyorsunuz. Örnek verecek olursak, Asistan ile oluşturduğunuz alarmlar Inbox by Gmail ve Google Keep uygulamalarında gözükebilir. Bu hizmetleri kullanıyorsanız sizin için mükemmel bir şey. Ancak kullanmıyorsanız Asistan’ın yapabildiklerinden tamamından yararlanamayacaksınız.


“OK Google” komutu ile sorularınızı cihazınızda yaşayan bir bayana değil de bir dijital asistana sorduğunuz ne kadar belli değil mi? Google Asistan’dan memnun değilseniz veya Asistan düzgün çalışmıyorsa diğer alternatiflere yönelebilirsiniz.

İndirQR-Code
Google Asistan Launcher
Geliştirici: Google Inc.
Fiyat: Ücretsiz2. Microsoft Cortana
Apple’ın dijital asistanı Siri, Android’in ki Google Asistan. Peki Microsoft’un dijital asistanı ne? Windows Phone cihazlarının bir asistana ihtiyacı vardı ve Cortana ortaya çıktı. Tabi ki Microsoft durmadı ve Cortana’nın Android ve iOS sürümlerini yayınladı.
Cortana’nın çapraz platformlarda çalışabilmesi onun en büyük artılarından biri. Burada bir bilgi verelim. Çapraz platform yazılımları farklı işletim sistemlerinde de dağıtımları olan yazılımlardır. Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi Cortana Windows, Android ve iOS gibi farklı işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.
Şu bir gerçek ki, ülkemizde Windows işletim sistemli bilgisayarların kullanım oranı hayli fazla. Microsoft, Windows 10’u da ücretsi verdi ve Cortana bilgisayarlarımıza yerleşti. Hayatımızın bir parçası haline gelen telefonlarımızda da neden Cortana kullanmayalım ki?
Microsoft tarafından hazırlanan aşağıdaki videoda Cortana’nın neler yapabildiklerini görebilirsiniz.


Cortana’nın başka bir artısından bahsedelim. Telefonunuz çaldı ve gelen çağrıyı yanıtlayamadınız, görmediniz veya yanıtlayamayacak kadar meşguldünüz ama bilgisayarınızın başındasınız. Bilgisayarınızdan doğrudan bir metin mesajı (SMS) gönderebiliyorsunuz. Örneğin; şu an meşgulüm, seni sonra arayacağım gibi. Ayrıca telefonunuzla veya tabletinizle konuştuğunuz gibi aynı şekilde bilgisayarınızla da konuşabilirsiniz.


Cortana’nın çapraz platformlarda çalışabilmesi Google Asistan’ın sahip olmadığı bir avantaj. Telefonunuzdan Inbox by Gmail veya Google Takvim üzerinden çeşitli hatırlatıcılar oluşturabilir ve bunlara ulaşabilirsiniz. Ancak bunların birbirlerinden farklı servisler olduğunu belirtelim. Tek bir servisten bütün hatırlatıcılara ulaşmak varken neden farklı servisler kullanalım ki?
Sesinizi kullanarak Google’da arama yapabilirsiniz. Ancak karşınızdakinin bir arama motoru olduğunu biliyorsunuz ve kişisel bir asistandan çok bir arama motoruyla konuşuyorsunuz değil mi? Google Asistan, Google’ın bir tamamlayıcısı gibi gözüküyor. Ancak Cortana daha çok özgür bir kişi gibi.

İndirQR-Code
Cortana
Geliştirici: Microsoft Corporation
Fiyat: Ücretsiz3. Smart Voice Assistant
Smart Voice Assistant, Google Asistan veya Cortana gibi daima hazır bir asistan değil. Uygulamada ses komutlarıyla etkinleştirebileceğiniz çok sayıda özellik bulunuyor ve bu özelliklere kendi kelimelerinizi atayabiliyorsunuz. Ayrıca belirli telefon numaralarına isimler atayabiliyorsunuz. Uygulamayı başlangıçta biraz kullanımı sıkıcı olarak görebilirsiniz. Ancak bu asistan sizin verdiğiniz komutlardan başka hiçbir şeyi yapmaz. Yani yapacağı görevi siz atadığınız için kesin bir şekilde biliyorsunuz.


Uygulama arka planda çalıştığından dolayı bu komutlar her zaman emrinizde olacaktır ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra metinleri sesinizi kullanarak yazdırabilir ve otomobil kullanırken gözünüzü yoldan ayırmak istemiyorsanız gelen cevapları asistanın size okumasını sağlayabilirsiniz. Tabi uygulamanın İngilizce olarak başarılı olduğunu belirtelim.
Bir asistan üzerinde tam kontrol isteyenler için bu asistan uygulamasının iyi olduğunu söyleyebiliriz.

İndirQR-Code
Smart Voice Assistant
Geliştirici: Smart Droid Apps
Fiyat: Ücretsiz
İndirQR-Code
Smart Voice Assistant Pro
Geliştirici: Smart Droid Apps
Fiyat: 2,99 €4. Robin – the Siri Challenger
Kişisel asistanları geliştiren şirketlerle bilgi paylaşımı taraftarı olmayabilirsiniz. Güvenlik ve gizlilik sebeplerinden olayı bunu anlayabiliyoruz. Başka seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
Robin’in geliştiricileri Apple’ın dijital asistanıyla mücadele etmek için bilerek bir uygulama geliştirmeye çalıştılar. Siri alternatifi bulmayla pek ilgilenmeyenler veya aynısını bulmak isteyenler için Robin iyi bir alternatif. Ancak Robin’in Siri kopyası olduğunu söyleyemeyiz.


Hep bir Android kullanıcı olduysanız ve daha önce hiç Siri kullanmadıysanız yukarıda yer alan eğlenceli video bir karşılaştırma yapıyor aslında. Daha açık konuşacak olursak, otomobil kullanırken Robin’in sizin için bir sürüş asistanı olduğunu söyleyebiliriz.

İndirQR-Code
Robin - the Siri Challenger
Geliştirici: Robin Labs
Fiyat: Ücretsiz*5. Jarvis – My Personal Assistant
Jarvis size tanıdık geliyor mu? Tabi ki Demir Adam filmini izlediyseniz Jarvis’i biliyorsunuzdur. Tony Stark’ın bu asistanına sahip olmayı kim istemez ki?
Android’deki Jarvis’in Yenilmezler’in yardımcısı gibi olmadığını ve süper zekaya sahip olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Android Wear ile uyumlu ve bu da Jarvis’i akıllı saatinizdeki Google Sesli Arama’nın alternatifi haline getiriyor. Jarvis müziği kontrol etme gibi benzer görevleri yerine getirebilir.
Jarvis daha fazlasını da yapabilir. Mesela telefonunuzun flaş ışığını açabilir ve bu sayede geceleri karanlıkta cihazınızı kaybettiğinizde kolaylıkla bulmanızı sağlayabilir. Her ne kadar telefonlarımız uçamıyor ama Jarvis çoğu görevi yerine getirebiliyor.


Telefonunuzda Jarvis, aramalar yapabilmeniz ve mesajlar gönderebilmeniz gibi beklentilerinizi karşılayacaktır. Uygulama size hava durumunu bilgilerini ve haberleri söyleyebilir. Tabi bu kadar önemli mi? Bilmiyoruz ama kendinizi Demir Adam gibi hissetmeniz için müzik ve sesler için Jarvis’i kullanabilirsiniz.

İndirQR-Code
Jarvis - My Personal Assistant
Geliştirici: ItsMyLab
Fiyat: Ücretsiz*6. Assistant.ai (Voice Organizer)
Robin eğlenceli bir Siri alternatifi için tek seçeneğiniz değil. Assistant.ai kişisel asistanınız ve daha fazlası olmaya aday. Ana ekran, her ne kadar robot sesi olumsuz etkilese de çekicilik katan bir insan tasviri gösteriyor.
Assistant.ai ile bayat esprileri ve aradığınız işlevselleri bulabilirsiniz. Ayrıca sesli komutlar vermek için uygulamayı açmak zorunda değilsiniz.
Assistant.ai emirlere pek uymuyor. Yani şöyle söyleyelim; randevularınıza, konumuza, favori mekanlarınıza ve tercihlerinize göre önerilerde bulunuyor. Gerçekten de bir kişisel asistan değil mi? Bu uygulama ile telefonunuzun patronu sizsiniz.


Assistant.ai uygulamasında reklam olsa da ücret ödeyerek bu reklamları kaldırabilirsiniz. Önce bir deneyin, beğenirseniz ücret ödeyin.

İndirQR-Code
Assistant.ai (Voice Organizer)
Geliştirici: api.ai
Fiyat: Ücretsiz*7. Dragon Mobile Assistant
Sizin hakkınızda çok sayıda bilgiye sahip bir şirket olduğunu ve gizlilik endişesi olmadığınızı düşünün. İşte burada Nuance tarafından geliştirilen Dragon Mobile Assistant ortaya çıkıyor. Bu asistanın bilgisayarlar için de bir sürümünün olduğunu belirtelim.
Dragon Mobile Assistant, “Hello Dragon” sözüne tepki veriyor. Asistan ile sohbet edemiyorsunuz ama hava durumu ve Eyfel Kulesi’nin yüksekliği gibi temel sorulara cevaplar veriyor. Asistanı e-postalar göndermek ve sosyal ağlarda durumunuzu paylaşmak için kullanabiliyorsunuz.


Dragon, Google’ın aksine kendi ses tanıma motorunu kullanıyor. Dolayısıyla bu asistan sesinizle iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Dragon, vereceğiniz komutları ekran kapalı olsa bile yani her zaman dinlediğini belirtelim.

İndirQR-Code
Dragon Mobile Assistant
Geliştirici: Nuance Communications, Inc
Fiyat: ÜcretsizSizinle paylaştığımız Siri alternatifi dijital asistanlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizin önerebileceğiniz dijital asistan uygulamaları var mı?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#11
Siri Artık MAC'te Kullanılacak

Apple tarafından geliştirilen akıllı asistan Siri yeni özellikler ile birlikte Mac adı verilen bilgisayarlarda da kullanılacak.

Mac OS Sierra adı verilen yeni bir işletim sistemi piyasaya sunulacağı gibi yeni işletim sistemi ile birlikte çok farklı özellik de kullanıcılara sunulacak. Bu özellikler arasında en çok dikkat çeken ise akıllı asistanın artık bilgisayarlarda da kullanılacak olması. Öyle ki MAC adı verilen bilgisayarlarda kullanılacak olan asistan böylece bilgisayarda işlemlerin kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Konu ile ilgili elde edilen detaylarda dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin geliştirildiği ve yeni güncellemeler ile birlikte kullanıcıların çok daha kolay bir şekilde işlemlerini yapabileceği sisteminin yaratıldığı ifade edildi.

MAC Kontrolü Artık Daha Kolay

Pano, iCloud masaüstü ve belgeler, otomatik kilit açma gibi özellikler yeni işletim sistemi ile gelirken özellikle yapılmak istenen pek çok farklı işlemin direk asistan yardımı ile yapılacak olması kullanıcıların kolay ve kısa süre içerisinde işlemlerini yapılmasını sağlayacak. Yeni işletim sistemi ile birlikte aynı zamanda bilgisayarların diğer Apple cihazları ile olan uyumu da artırılıyor. Bu bakımdan Apple Watch ya da iPhone gibi cihazlar ile daha uyumlu bir şekilde çalışacak MAC bilgisayarlar böylece kişilerin farklı cihazlar üzerinden ortak bir şekilde çalışma yürütebilmesi de sağlayacak. Aynı zamanda uyumlu bir şekilde çalışmanın yapılabilecek olması kişilerin farklı ihtiyaçlarını farklı cihazlar üzerinden daha kolay bir şekilde gidermesini sağlayacak.