Neler yeni

İOS Apple Hakkında son gelişen haberler

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#1
Apple bu sefer arayı fazla uzatmadan yeni beta sürümünü çıkardı.

Geliştiriciler için iOS 8.2 beta 3 yayınlandı. Beta 2 ve 3 arasında 1 haftalık süre oynuyor.Apple aradaki süreyi kısa tuttu. Kayıtlı geliştiriciler 12D5452a yapı numaralı beta 3'ü OTA yoluyla veya Geliştirici Merkezi'nden indirebilir.
Sürüm notlarına göre iOS 8.2 beta 3 mesaj konuşmalarında açılışın uzun sürmesini sağlayan bir hatayı, iOS simülatöründeki eksik emoji düğmesi hatasını düzeltiyor. WatchKit'le ilgili de bir iki hatayı düzeltiyor. Saatin kullanımıyla alakalı olarak (Bir şeyi beğenmek veya mesaj vs.. olabilir) alakalı olan uygulama iPhone kilitli dahi olsa iPhone'da arka planda açılıyor. Bu durum artık iOS simülatöründe de destekleniyor. Ayrıca son beta kan şekeri takibi ve çeşitli sağlık uygulamasının açıklamalarına yeni eklemeler yapıyor.
iOS 8.2 yaklaşmakta olan Apple Watch'a odaklanan bir güncelleme. Geliştiriclerin saate uygulama hazırlamasını sağladığı SDK'yı içeriyor. SDK, Apple Watch'la ilgili bazı detayları da ortaya çıkardı. Bununla birlikte iOS 8.2'nin önemli hataları düzeltmesi ve iOS'u genel olarak daha stabil hale getirmesi bekleniyor. Birçok kullanıcının beklentileri de bu yönde.


iCloud Web Sürümü Yeni Özellikleri İle Güncellendi

Apple’ın bir süredir başını ağrıtan iCloud, web sayfasına bazı yenilikler eklendi.

Apple bir süredir prestiji sarsılan iCloud hizmetine son olarak getirdiği yenilikler ile tekrardan kullanımını artırmayı hedefliyor.Apple Webtabanlı erişim desteği sunan iCloud.com adresinde bazı küçük yenilikler eklemiş durumda. Bir süre gündemde çalınan fotoğraflar ile gündeme gelse de, şirket bu durumun izlerini silmeye devam edecek gibi. Kişilerin fotoğraflarının depoladığı hizmet olan iCloud.com adresi üzerinde görsellerini daha hızlı görüntüleme imkanı verilmiş durumda.
Apple güvenliğin sıkı tutulduğu söylese de kullanıcıların henüz bu durumu tam olarak kabullenmiş değil. iCloud.com adresi üzerinde bulunan fotoğraflar uygulamasına e-posta gönderimi, yakınlaştırma gibi yenilikler eklendiği görülüyor. Kullanıcıların iCloud.com üzerindeki görsellerini daha hızlı ve verimli kullanması amaçlanmış.


Apple Son İOS Kullanım Verilerini Açıkladı

Apple iOS güncellemeleri devam ederken kullanım oranları da belli oldu.

Apple iOS sürümlerine desteğini sürdürürken kullanım oranlarında dengeler değişiyor.Apple AppStore üzerinde yapılan ölçümlemeler sonucu iOS sürümü kullanım oranları belli oldu. Buna göre iOS sürümleri arasında iOS 8 liderliğini sürdürüyor. Yapıla güncellemeler sonrası oranda artış gözlemlenirken, kullanıcıların tercihlerini iOS 8 sürümünden yana olduğu görülüyor. Oyun ve uygulamaların iOS 8 ve üstü sürüm gerektirmesi ise bu konudaki en büyük etken olarak görülüyor.
Çıkan sonuçlara bakılacak olursa iOS 8 kullanımı %72 seviyelerine ulaşırken, iOS 7 sürümünü kullananları oranı ise % 25 olarak açıklandı. Geriye kalan % 2‘lik kesim ise daha eski sürüm kullandığı sonucu çıkıyor. Apple güncelleme ve geliştirme çalışmalarına devam ederken, söylentilere göre iOS 8.2 sürümünün ise Mart ayı içerisinde yayınlanması gündemde

Apple'ın sağlık uygulaması HealthKit, başarılı özellikleri sayesinde hedefinden öteye gidiyor. İşte Apple HealthKit hakkında son gelişmeler ve ortaya atılan yeni bir iddia.

Apple'ın duyurduğu en başarılı yazılım çözümlerinden biri olan HealthKit, görünüşe göre Apple'ın hedefinin çok daha üstünde başarılara ulaşacak.
Duyurulmasından bu yana sektöründe pek çok doktora yardımcı olduğu iddia edilen Apple HealthKit, artık tüm hastaneleri sarabilir.

Apple HealthKit, hastanelerde denenmeye başladı

Bugün Routers kaynağından gelen bilgilere göre, Apple'ın HealthKit uygulaması, Amerika'daki büyük hastanelerde denenmeye başlanmış.
3 Trilyon Dolar'a yakın değere sahip Amerika sağlık pazarına giriş yapan Apple HealthKit, eğer söylentiler doğru ise, Apple'ın ilerleyen yıllarda çok daha büyük kazançlar elde etmesine yardım edebilir.
Şu an için haber doğrulanmadı, ancak sonrasında gözler hem Apple'a, hem de Apple ile kısmen rekabet eden Google ve Samsung gibi markalara ister istemez çevrildi.

Ancak uygulamalara bakıldığında Google ve Samsung gibi büyük Apple rakiplerinin, henüz Apple ile rekabet edebileceği ciddi bir çözümün olmadığı da ortada.
Bakalım haber doğrulanacak mı? Haber doğrulanırsa, Apple'a karşı Google ve Samsung gibi markalar, ne gibi karşı ataklarda bulunacaklar? Merak konusu.


Apple AppStore Uygulama Boyut Sınırını Yükseltti

Apple geliştiriciler için oldukça sıkı bir politika izlediği bilinmektedir. Buna karşılık AppStore uygulama boyutunu arttırdığını duyurdu.

Apple tutkunlarının uygulama ve oyun adresi olan AppStore uygulama boyutu yükseltildi.AppStore iOS kullanıcılarının aradıkları her türlü uygulamayı güvenle kullanmaları için oldukça sıkı bir politika izlemekte. Geliştiriciler için sıkı tuttuğu politikasını sürdüren Apple, bu durumdan defalarca şikayet alsa da durumda pek bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün değil. AppStore’da uygulamaların boyutu ihtiyaç doğrultusunda gerekli görüldüğü için yükseltildiği duyuruldu
AppStore’da 2GB olan uygulama boyutu yeni güncelleme ile 4GB olarak belirlendiği duyurusu geldi. Bu doğrultuda AppStore geliştiricileri büyük boyutlu uygulamalarını da yayınlama şansını bulabilecekler. Artık yeni nesil uygulamaların büyük boyutlu olması nedeniyle bu yönde bir yükseltme ihtiyacı olduğu çok net görünüyordu. Ancak halenmobil veri üzerinden indirme sınırı 100MB olarak bırakılmıştır.

Apple, iOS 8.3 beta sürümünü son kullanıcıya açık hale getiriyor!

Apple iOS 8.3 beta sürümünü Mart ayında halka açık olarak sunacak.


ABD menşeili Apple, iOS 8.3 sürümü için genel bir beta programı başlatıyor. Şirket geçen yılki OS X Yosemite'nin beta sürümünü 1.000.000 kullanıcıya açmasının ardından, bu kez Mart ayında iOS 8.3 beta sürümünü de son kullanıcıya açmayı planlıyor.
Haziran ayında düzenlenecek WDC'de duyurulması beklenen iOS 9 öncesi inisiyatif alan şirket, iOS 8.3'ün önizleme sürümünü son kullanıcıya açık hale getiriyor. Ancak bunun için https://appleseed.apple.com/sp/welcome sayfasına girip beta tester olarak kayıt olmanız gerekiyor. Eğer Apple'ın bir sonraki iOS 8.3 sürümüne sahip ilk kullanıcı olmak ve yazılımın geliştirilmesinde benimde katkım olsun diyorsanız acele etmelisiniz. Zira beta testi programı 100.000 kullanıcı ile sınırlı.

Başvuru yaptıktan sonra yan gelip yatmak yok. Çünkü başvurunuz kabul edildiğinde beta sürümün her hatasını raporlamanız için özel bir uygulamaya sahip olacaksınız, bu yüzden yükle/unut gibi bir serbestliğiniz yok. Apple bu program kapsamında testerlardan düzenli olarak yaşanan hataları raporlamasını bekliyor. iOS 8.3'de kablosuz CarPlay, geliştirilen Emoji klavye, Siri sesli arama geliştirmeleri(Shazam desteği) ve daha fazla yeniliğin gelmesi bekleniyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#2
iPad Pro

12 inç iPad Pro dedikoduları eğer bu etkinlikte de gerçek olmazsa artık tarihe karışabilir. 1 yıldan uzun süredir gündemde olan dedikodulara dair pek somut bir veri bulunmamakla birlikte iddiaların gündemden düşmemesi gerçeği de var. Buna rağmen, Apple'ın iPad ürün gamını böyle bir ürünle genişletmesi için çok geçerli bir neden de görünmüyor.

Stylus iddiaları, profesyonel kullanıma yönelen bir iPad'i işaret ediyor. Apple'ın "sadece 12 inç'lik bir iPad yaptık" şeklinde ortaya çıkacağını düşünmüyoruz. Bu geceki etkinlikte böyle bir iPad gelirse, yanında mutlaka profesyonel hayatta efektif kullanıma yönelik örnekler ile gelecektir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#3
Apple, 27 Nisan'da yayınlanan iOS 8.4 Beta 2'nin ardından bugün de iOS 8.4 Beta 3'ü yayınlandı. İlk olarak Over-The-Air olarak sunulan güncelle

iOS 8.3'ün kullanıma sunulmasının ardından Nisan ayındaiOS 8.4'ün ilk beta sürümü ile karşımıza çıkan Apple, uzun zamandır dedikodulardan ibaret olan yenilenmiş Müzik uygulamasını da bu güncelleme ile karşımıza çıkarmıştı.Daha sonra 27 Nisan tarihinde iOS 8.4'ün ikinci betasını geliştiricilere sunan Apple, aynı zamanda bir süredir iOS betalarında izlemeye başladığıaçık test politikasını da iOS 8.4'e taşımış ve iOS 8.4'ün ilk açık testsürümünü bu beta sürümü ile yayınlamıştı.

Bugün de iOS 8.4 Beta 3'ü Over-The-Air olarak yayınlayan Apple'ın, şu anda iOS 8.4 beta yüklü iOS cihazlar üzerinden Ayarlar-Genel-Yazılım Güncelleme menüsünden yüklenebilen güncellemeyi yakında Apple Developer Center üzerinden de sunması bekleniliyor.Geliştiricilere sunulan iOS 8.4 Beta 3 ile birlikte, açık beta testleri içiniOS 8.4 Açık Beta 2'yi de yayınlayan Apple'ın iOS 8.4'ü Haziran ayının sonuna doğrusunması bekleniliyor. Yenilenmiş iTunes Radio ve Apple'ın sunacağı iddia edilen müzik servisi yenilenmişBeats'i de içinde bulunduracak olanMüzik uygulaması ile ön plana çıkacak olan iOS 8.4'ün 8 Hazirangünü WWDC'de düzenlenecek olan sunumda duyurulması bekleniliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#4
Teknoloji dünyasının en önemli firmalarından biri olan Apple, zayıf olduğu GPS kanadını güçlendirmek için Coherent Navigation'ı satın aldı.

Teknoloji dünyasının güçlü firmalarından Apple, zayıf olduğu alanları güçlendirmek adına yaptığı hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Apple'ın, standartGPS'lere göre daha doğru sonuçlar veren Coherent Navigation'ı satın aldığı ortaya çıktı.MacRumors'un bu satın alma olayını ortaya çıkarmasının ardındanApple'dan doğrulama gelse bile, satın almaya ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Şu an için bu anlaşmayla ilgili bilinen tek şey, Coherent Navigation çatısı altında bulunanların artık birer Apple çalışanı oldukları.Otonom Araçlar için de Kullanılabilir

Harita ve GPS sistemi konusunda Google'ın bir hayli gerisinde bulunanApple'ın bu hamlesiyle aradaki makası daraltmak istediği düşünülüyor. ZiraCoherent Navigation, GPS konusunda en verimli şirketlerden biri olarak biliniyor. Apple yetkilileri satın almayla ilgili olarak genelde kendilerine katkı sağlayacak ufak şirketleri satın aldıklarını ve bu yüzden kimseye hesap vermediklerini belirttiler.Öte yandan bu satın alımla ilgili olarak Apple'ın, üreteceği elektrikli arabada da bu sistemi kullanabileceği ve hatta gelişmiş navigasyon sistemi sayesinde aracın otonom bir otomobil olarak karşımıza çıkabileceğini iddia edenlerde mevcut.Apple'ın yenilikçi kimliğini düşündüğümüzde böyle gelişmiş bir GPSsistemini otonom araçlar üzerinde kullanmak istemesinin mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.Bu satın almanın ana amacı ne olursa olsun, Coherent Navigationsayesinde iOS'ta ki haritalar sisteminin daha iyi bir formata kavuşacağı da kesin gibi görünüyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#5
Uzun zamandır eski ürünlerine destek veren Apple yeni bir başlangıç yapıyor. Apple, eski cihazlarına artık destek vermeyeceğini açıkladı. İşte destek almayacak cihazlar.

Apple, piyasaya çıkardığı ürünlerin yazılım ve garanti konusunda yıllarca tam destek verdi. Bu süre 5 ve 7 yıl arasında değişime uğrarken, Apple’ın önümüzdeki aydan itibaren eski ürünlerine olan desteği yavaş yavaş keseceğini öğrendik. Bu gelişme bizim için üzücü olsa da Apple açısından büyük bir yükün atılması anlamına geliyor.İşte Apple’ın desteğini kestiği cihazlar

iPhone 3G iPhone 3G (Çin)iPhone 3GSiPhone 3GS (Çin)MacBook Pro (17 inç, 2009)iMac (20 inç, 2007)iMac (24 inç, 2007)MacBook Pro (15 inç, 2,4/2,2 GHZ)MacBook Pro (17 inç, 2,4 GHZ)
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#6
Apple odaklı haber yapan kaynakların yayınladığı bir rapora göre iOS 9, eski iPhone ve iPAd modellerine gelecek. Peki, bu nasıl olacak? İşte raporun detayları.

Apple, her yıl yeni bir iOS sürümü ile karşımıza çıkıyor. Genel olarak iki yılda bir önemli değişikliklerin olduğu işletim sisteminin bu yıl da önemli yenilikler ve farklılıklar ile gelmesi bekleniyor.

Apple'ın bu yıl gerçekleştireceği WWDC konferansı ile iOS 9 duyurulacak. Önemli özellikler ile tanıtılması beklenen sistem için çeşitli iddialar da mevcut. ÖzelikleiPad için çoklu pencere özelliğinin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak kısa süre önce çok önemli bir gelişme yaşandı. Apple'a yakın kaynakların yayınladığı raporlarda iOS 9'un eski iPhone veiPadmodellerine gelebileceği belirtildi.

Özellikle iPhone 4S ve iPad 2 gibi modeller için planlandığı belirtilen bu çalışma, eski iPhone ve iPad modelleri için özel bir iOS 9sürümünün çıkacağını ve bu sürüm ile kullanıcıların düşük donanımlı cihazlarını sorunsuz kullanabileceği iddia ediliyor.


iOS 9 WWDC 2015'te önemli yenilikler ile duyurulacak. Ancak Apple her yıl bir iPhone ve iPad modelini geride bırakıyor. Bu yıl daiPhone 4S ve iPad 2'yi güncellemeyi bırakacağını tahmin ettiğimiz marka, bakalım iOS 9'ueski iPhone ve iPad modellerine getirecek mi?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#7
Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, Türkiye pazarında büyümeye yönelik adımlarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki ilk Apple Store Perakende satış mağazasını açan firma, şimdi de kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlayan Apple Store uygulamasını kullanıma sundu.
Apple Store uygulamasını indirin İphone ve İPad kullanıcıları, uygulama üzerinden Apple Store üzerinde satışı yapılan tüm ürünlere avantajlı fiyatlarla sahip olabiliyor. Apple Store uygulaması ile ayrıca kullanıcıya en yakın Apple Store ya da Apple Premium Reseller perakende satış noktaları kolayca bulunabiliyor.
Apple Store Randevu Alma

Apple Store uygulamasının bir diğer önemli özelliği ise randevu alma özelliği Apple kullanıcıları için önemli bir konu olan Apple Store randevuları da uygulama ile birlikte artık daha kolay bir şekilde alınacak. Uygulamanın özellikleri arasında aldığınız randevu hakkında hatırlatıcı ve yönlendirici bildirimler seçeneği de yer alıyor. Böylelikle randevuyu kaçırmanın da önüne geçiliyor.
Apple, son dönemdeTürkiye pazarı için kritik adımlar atıyor. Geçtiğimiz yıllarda gelen tam Türkçe karakter destekli klavyeyi, Apple’ın sesli asistan uygulaması Siri’nin Türkçe dil desteği kazanması izlemişti. Apple, online ve perakende satış mağazalarıyla da Türkiye’de büyümeye devam ediyor. Fakat bu yatırımların ardından fiyatların yurt dışı pazarlar seviyesine ineceğini tahmin eden tüketiciler geçen hafta gelen zamlarla şoka uğramıştı.
Apple Store uygulamasını, İphone akıllı telefonları ve İPad tabletleriniz üzerinden Apple Appstore uygulama mağazasından indirebilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#8
App Store Üzerinde 25 Bin Uygulama Risk Taşıyor

Geçtiğimiz hafta içerisinde, App Store üzerine yaşanan bir HTTPS hatası nedeniyle yaklaşık olarak 500’e yakın uygulamanın tehlike yaratabilecek konuma geldiğini internet üzerinde haberler üzerinde açıklanmıştı

Geçtiğimiz hafta içerisinde, App Store üzerine yaşanan bir HTTPS hatası nedeniyle yaklaşık olarak 500’e yakın uygulamanın tehlike yaratabilecek konuma geldiğini internet üzerinde haberler üzerinde açıklanmıştı. Yapılan araştırma sonucunda 1.500 olarak tahmin edilen sorunlu uygulama yaklaşık olarak 25 bin civarında olduğunu haberi açıklandı.
HTTPS güvenlik protokolünü geride bırakarak sisteme girilen kişisel bilgilere ulaşılmasını sağlayan aynı zamanda yaşanan bu hata ile ilgili olarak App Store üzerinde güvenlik için uygulama temizleme çalışmaları devam ediyor. HTTPS üzerinden gerçekleştirilen tümSSL güvenlik veri akışlarının kontrol edilmesine aynı zamanda izlenmesine sebep olan açık, Uygulamaların gerçekleştirmiş olduğu güvenlik sorgulamasında ortaya çıkarak bilgi sızdırmayı başarıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#9
iOS

Apple firmasının her yıl neredeyse düzenli olarak çıkartmış olduğu iOS yazılım güncellemeleri geç sürse bile oldukça kaliteli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde anlık olarak yayınlanan bu güncellemeler kimi zaman cihazlara geliyor kimi zaman ise gelmiyor.Apple firmasının her yıl neredeyse düzenli olarak çıkartmış olduğu iOS yazılım güncellemeleri geç sürse bile oldukça kaliteli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde anlık olarak yayınlanan bu güncellemeler kimi zaman cihazlara geliyor kimi zaman ise gelmiyor. Güncelleme aşamasında ortaya çıkan sorun bir kullanıcı için daha da büyük dert olyuor. Bu yazımızda ise iPhone veiPad modellierini bilgisayarınız üzerinden güncelleme yaparken almış olduğunuz Ağ Hatasının çözümünü açıklayacağım.


Öncelikle cihazınızı yedekleyin.
Buraya tıklayarak cihazınıza uygun sürümü seçin ve indirin.
Telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
iTunes'i açın.
Shift tuşuna basarak Geri Yükleme seçeneğine tıklayın.
İndirdiğiniz dosyayı seçin ve yükleme işlemini başlatın.
Güncelleme işlemi tamamlanıp, cihazınız kullanıma açılan kadar cihaz- bilgisayar bağlantısını kesmeyin.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10
E-postalarla uğraşmanın fazlasıyla sıkıcı bir iş olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sıkıcılık, e-posta yönetimini kolaylaştırmaya talip olan uygulama sayısının da artmasına neden oluyor. Bu uygulamalardan bazıları verdikleri taahhüdü başarılı biçimde yerine getiriyor ve takvim veya bulut servisleriyle entegre biçimde çalışarak önemli ölçüde zaman tasarrufunun gerçekleştirilmesini sağlıyor.
iPhone için yayınlanan Spark da yukarıdaki tanıma uygun uygulamalar arasında bulunuyor. Readdle tarafından hazırlanan uygulama, 29 Mayıs itibarıyla iTunes App Store’daki yerini aldı.
İlk bakışta Microsoft Outlook ve Google Inbox’ı fazlasıyla hatırlatan Spark, akıllı gelen kutusu sayesinde gelen e-postaları kategorize edip filtreleyebiliyor. Bu işlem sayesinde kullanıcılar sadece önemli mesajlar geldiğinde haberdar ediliyor. Spark e-posta ekleri için Dropbox, Box, Evernote, Pocket, Google Drive ve OneDrive ile entegrasyon içinde çalışıyor. Kullanıcılar Spark ile diledikleri takdirde gelen kutusunun tepesine bir mesajı sabitleyebiliyor veya bir e-postayı daha sonra hatırlatılacak biçimde göz ardı edebiliyor. Uygulamanın arayüzü de fazlasıyla kişiselleştirilebilir bir yapıda.

Spark’ın Apple Watch için hazırladığı yardımcı uygulama ise akıllı saat sahiplerine telefonlarını çıkarmadan gelen e-postaları yanıtlama imkanı veriyor. Bunun için uygulamada bulunan hızlı yanıtlardan faydalanılıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11
Akıllı cep telefonu üretiminin en önemli isimlerinden birisi olarak karşımıza çıkan Apple, tüm yazılımcılar ile geliştiricileri bir arada toplayacağı Worldwide Developer Conferance’nin kapılarını aralıyor. iPhone ve iPad modelleri için önemli yenilikler sunması beklenirken, etkinlik kapsamında teknoloji dünyasının beklediği 5 önemli yenilik olarak ise karşımıza şunlar çıkıyor.
Apple büyük ihtimalle, iOS 9’u tanıtacak
Apple’dan ilk beklenilen yenilik akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayar modelleri için yeni mobil işletim sistemi iOS 9’u tanıtmak olacak. Yeni işletim sistemi ile birlikte birçok önemli yeniliğin karşımıza çıkması beklenilirken, tasarım açısından ise tamamıyla farklı bir görüntüye sahip olması bekleniyor.
HomeKit ile tüm evler artık akıllanacak
İlk defa bu yıl içerisinde tanıtılan ve Apple’ın akıllı ev platformu olarak isimlendirdiği HomeKit projesi, artık yeni kullanıcıları ile birlikte buluşacak. Bu sayede bu teknoloji ile uyumlu olan tüm ev aletleri uzaktan yönetilebilecekken, klimalar, ocaklar ve hatta kapının açılıp kapatılmasını bile bu teknoloji sayesinde gerçekleştirebileceğiz.
Siri çok daha gelişmiş olacak
Kısa bir süre öncesinde Türkçe konuşmaya başlayan sesli asistan Siri, Apple tarafından bir adım daha ileri seviyeye taşınacak. Apple Siri’ye Proactive olarak isimlendirdiği yeni bir teknolojiyi konumlandıracakken, artık bu teknoloji ile birlikte daha ileri seviye işlemler yapabileceksiniz.
Örneğin bir araç kiralamak istediğinizde en uygun fiyata ve en yakında hangi firmada bulunduğunu bulacak ve sizin için şirketi arayıp rezervasyon yaptırabilecek.
Mac işletim sistemi, yeni sürümü OS X 10.11 ile gelecek
Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullandığı masaüstü işletim sistemi OS X’in yeni sürümü 10.11 karşımıza çıkacak. İşletim sisteminin bu yeni sürümü iOS 9 işletim sistemi ile birlikte uyumlu hale getirilecekken, yeni akıllı saat Apple Watch kullanıcılarının da hayatını kolaylaştırmayı başaracak.
iTunes’e, aylık üyelik sistemi gelecek
Apple’ın popüler müzik platformu iTunes en büyük rakipleri Spotify ve Deezer’a benzer şekilde aylık üyelik sistemi ile birlikte karşımıza çıkacak. Artık iTunes’dan sadece indirdiğiniz müziklere değil, dilerseniz aylık üyelik sistemi ile birlikte sabit bir ücret karşılığında sınırsız müzik dinleme işlemi gerçekleştirebileceksiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12
Apple karşımıza yeni güncellemesi iOS 9 ile birlikte çıkmayı başaracakken, bu güncelleme ile birlikte sunacağı bomba reklam engelleme özelliği de gün yüzüne çıktı.

Yeni mobil işletim sistemi iOS 9 ile birlikte karşımıza çıkan Apple, bu güncelleme ile birlikte cihazlarına pek çok yenilikler katmayı amaçlıyor. Google’da popüler olarak kullanılan internet tarayıcı üzerindeki reklamları engelleyebilme uygulamalarını örnek alan Apple, işletim sisteminin yeni sürümünde bu özellikle birlikte karşımıza çıkacak.
iOS 9’un ilk betasının yayınlanması ardından bu özellik karşımıza çıkarken, dileyenler Safari’nin ayarları kısmından bu içerik engelleyicileri yönetebilecek. Hatta kullanıcılar diledikleri firmalara ait reklam engelleme işlemini gerçekleştirebilecekken, dilerlerse tüm reklamı engelleyebilecekler. Android’de yer alan içerik engelleme sistemleri nedeniyle Google’ın yaşadığı sıkıntıların, böylelikle Apple firması tarafından da yaşanacağı belirtiliyor.
Apple’ın içerik engelleme uygulamalarını nasıl kabul edeceği merak edilen bir unsur olarak karşımıza çıkarken, bu uygulamaların tam anlamıyla içerik engelleme görevini yapıp yapamayacağı ise ilerleyen günlerde karşımıza çıkacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13
Apple’dan Standartları Değiştirecek Bir SMS Patenti Aldı

1990 yılından günümüze kadar çok farklı şekillerde bir birlerimize yazılı mesaj atma fırsatlarına sahip olduk. Apple firması da bu durumun farkın olarak yeni almış olduğu patent sayesinde ortaya çok kaliteli bir yazılı mesaj servisi çıkartıyor

Apple firması tarafından yapılacak olan işlem içerisinde kişinin göndermiş olduğu mesajı çok daha işlevsel hale kılmak için, Sessiz ayarlarda mesajların sessiz ayarlarda kaçırılmaması için alışmış olduğumuz düşüncüleri yok ederek bu sorunları kaleme almaya başladı.Firmanın dikkate almış olduğu bu sıkıntıyla ile olan ilgili çalışmaları uzun bir zaman diliminden bu yana gelişim içerisindeymiş fakat ABD Patent dairesi tarafındanApple’ın vermiş olduğu patenti daha geçtiğimiz günler içerisinde onaylama sürecine getirmiş.

Apple ise yazılı mesaj sistemini gönderilen mesajlara ek olarak hal ve durum da ekleyebilecek. Biraz daha açıklamak gerekirsek, Mesajları sıkışmış olduğunuz trafik içerisinde ya da yağmurlu bir hava da ve ya bulunmuş olduğunuz bir konum içerisine göre değerlendirerek atabileceksiniz. Mesaj alıcıları ise okumuş olduğu mesajlara baktığında ek olarak gönderdiğiniz bilgilerden haberdar olacak beraberinde şartlar değiştiğinde ise mesajlar kendilerine güncelleyecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#14
Apple’ın Beats firmasını alması, müzik ve ses sistemleri konusunda durmasına sebep olmadı. Öyle ki yeni tasarımlı kulaklıklar dahi tasarlanmışa benziyor.


Bilindiği gibi Apple, Beats satın alınması öncesinde de müzikve ses ekipmanlarına gerek kutu içi eklentileri gerekse de desteklediği üçüncü parti donanımlar ile her daim önem veren bir firma izlenimine sahipti.Beats satın alımı sonrası bu kategorinin, Beats üzerine yıkılacağı tahmin ediliyordu özellikle Apple’ın bir süredir yeni kulaklık setleri duyurmaması, bu düşünceyi kuvvetlendirmişti.Ancak son gelen bir bilgiye göre Apple, yeni birkafa üstü oyuncu kulaklığına dair patent başvurusunda bulunmuş. Bu tip sızıntılarla güvenilir bir profil çizenAppleinsider sitesine göre Apple, tamamen yeni bir tasarım anlayışı ile bir oyuncu kulaklığı üzerinde çalışıyor.
Patent alındı!

Söz konusu patent başvurusuna dair ise sızıntılar sadece görsellerle kısıtlı. Zira açıklanan herhangi bir metin bulunmuyor. Ancak görsellerden anlaşılacağı üzereApple, geniş ve dâhini mikrofona sahip bir kafa üstü oyuncu kulaklığı patenti edinmiş kablosuz olduğu anlaşılan kulaklıkta dikkat çeken ise mikrofon noktasnda farklı bir kullanım düşülmüş olması oluyor.Merak edilenler ise bu ürünün ne zaman çıkacağının yanında, Applemarkası mı yoksa Beats markası mı taşıyacak olması.
Apple’ın bu tarz bir girişim içerisinde olması ise Apple TV ile ilişkilendirilmiş durumda. Apple’ın TV noktasında yenileme yapmaması, akıllarda kuşkunun yanında heyecanda uyandırmıştı. Zira yapılan tahminlerApple’ın bu tarz bir kulaklık ihtiyacının, üzerinde çalıştığı yeni özellikler sunun Apple TV’den kaynaklandığı şeklinde oluyor.Gerek Apple TV gerekse de yeni kulaklık ile ilgili ise net olarak aktarılan herhangi başka bir bilgi bulunmazken, Apple’ın yeni iPhone 6S tanıtımı ile bir kulaklık sürprizi de yapabileceği düşünülüyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#15
Microsoft, geçtiğimiz yıl Office 365 üretkenlik setine internet için hızlı biçimde içerik hazırlama ve yayınlama imkanı sunan Sway, isimli bir uygulama eklemişti. Sadece web üzerinden erişilebilmesi, kullananların bir hayli memnun kaldığı Sway’in tek olumsuz yanını teşkil ediyordu.
Ancak yayınlanan iOS uygulamasıyla birlikte hem iPhone hem de iPad sahipleri, Sway’in sağladığı imkanlardan faydalanabilecek. Sway ile kullanıcılar interaktif raporlar, sunumlar ve kişisel hikayeler gibi içerikler oluşturabilecek, düzenleyebilecek ve paylaşabilecek.
Sway’den faydalanabilmek için bir Office 365 uygulamasına ihtiyaç duyulmaması da uygulamanın en güzel yönleri arasında yer alıyor, ancak Sway’in iTunes App Store Türkiye mağazası üzerinden indirilememesi bu güzelliğe gölge düşürüyor. Microsoft, Windows 10’un yayınlanmasıyla birlikte yeni işletim sistemi için hazırlanan Sway’in dağıtımına da başlayacağını açıkladı.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#16
Apple‘ın küllerinden doğarak bugünlere gelmesinde önemli bir rol oynayan iPod, son yıllarda iyiden iyiye göz ardı edilmiş, bu da efsanevi medya oynatıcısının geleceğinin sorgulanmasına neden olmuştu. Apple haberleri konusunda iyi bir sicil kaydına sahip olan Fransız internet sitesi iGen’in haberine göre, Apple önümüzdeki hafta iPod ailesinde bir yenileme işlemi gerçekleştirecek.
Ortada şirket içinde kullanılan model numaraları dışında somut bir bilgi bulunmuyor. Mevcut bilgiler ışığında iPod Shuffle ve iPod Nano için sadece bir renk değişikliğinin gündemde olduğu belirtilirken, iPod Touch için daha kapsamlı bir değişiklik işaret ediliyor.
iGen’in haberinde iPod Nano’nun model numarasının n31’den n31a’ya, iPod Shuffle’ın model numarasının ise n12b’den n12d’ye yükselmesi küçük değişimlerin işareti olarak niteleniyor. iPod Touch’ın model numarasının n78’den n102’ye geçmesiyse daha büyük bir değişimin yolda olduğunu gösteriyor. iGen’e göre, yeni iPod Touch 64-bit işlemciye sahip olabilir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#17
Google, mobil işletim sistemi Android ile Chrome OS arasındaki bağlantıyı güçlendirmeye çalışıyor. İşte Google’ın bu bağlantı için düşündüğü yenilikler

Geçtiğimiz günlerde Android’in başındaki isimlerden biri olan Hiroshi Lockheimer’ın, Chrome OS’nin mühendislik takımının başına geçmesi ile birlikte Chrome ve Android birlikteliğinin sinyalleri verilmişti. Her ne kadar Chrome OS ile Android arasında hali hazırda çeşitli bağlantılar bulunsa da, Google’ın ilerleyen dönemdeki planları, bu bağlantıyı daha da güçlendirecek gibi görünüyor.
Easy Unlock

Chromebook’lara eklenecek olan yeni bir özellik ile, bilgisayarınızın kilit ekranına takılmamak için Android cihazınızın yanınızda olması yeterli olacak. Google hesaplarının senkronizasyonu ve Bluetooth bağlantısı yoluyla gerçekleşecek olan bu yöntem, hem güvenliğine önem verip, hem de bilgisayarını kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar için oldukça umut vadediyor.

Chrome OS’te Android Bildirimleri

Google’ın I/O 2014’te duyurduğu bu özellik sayesinde Android cihazınıza gelen bildirimleri, anlık olarak Chromebook’larda görebileceksiniz. Gelen aramalar ve mesajların yanı sıra düşük pil seviyesi gibi bildirimler ileride Chromebook’larda kullanılabilecek. Chromebook’larda henüz böyle bir özellik bulunmuyor ancak Google’ı beklemek istemiyorsanız PushBullet uygulaması ile Google’ın söz verdiği özelliklerin bir kısmına kavuşabilirsiniz.
Chromebook’ta Android Uygulamaları

Chromebook’un en büyük avantajlarından biri olması beklenen Android uygulamaları, ilerleyen zamanlarda Chrome OS üzerinde çalışmaya başlayacak. Şimdilik sadece 4 Android uygulamasına Chrome OS üzerinden ulaşılabiliyor. Fakat sistemdeki bir açık sebebiyle neredeyse bütün Android uygulamalarını illegal yoldan Chrome OS üzerinde çalıştırabilmek mümkün.
Android’de Chrome Uygulamaları

Android uygulamalarının Chrome OS’te çalışması elbette karşılıksız kalmayacak. Google, Chrome için yazılan uygulamaların Android üzerinde de çalışmasını istiyor. Chrome için yazılan web uygulamaları, Android’de çalışacak bir şekilde paketlenebilecek. Hatta bu gelişmenin Java tabanlı Android uygulamalarından, web uygulamalarına geçiş sürecinin başlangıcı olması bekleniyor.
USB Dosya Aktarımı

Android cihazların çoğu MTP (Media Transfer Protocol) sistemini kullanıyor ve Chrome OS, geçtiğimiz haftalarda MTP desteği kazandı. Ancak bu özellik henüz sadece dosya okuma üzerine çalışıyor. Yani sadece Android cihazınızdan Chromebook’a dosya aktarımı yapabilirsiniz. Google, bu özelliğin yazma desteği kazanmasını istiyor. Böylelikle Chrome OS üzerindeki dosyaları Android cihazlara kopyalamak mümkün olacak.
Material Design

Google’ın Android 5.0 birlikte sunacağı yeni tasarım standardı olan Material Design, sadece Chrome OS ile Android’i değil, aynı zamanda diğer pek çok platformu birbirine yakınlaştıracak. Özellikle tasarım konusunda bilgisayar uygulamaları ile mobil uygulamalar arasındaki farkı minimuma indirmesi planlanan bu yeni tasarım standardı, önceki Android standardı alan Holo’nun yerini alacak.
Son Uygulamalar Listesinde Chrome Sekmeleri

Android 5.0 ile birlikte değişime uğrayacak olan çoklu işlem arayüzü, Chrome sekmeleri ile en son açılan uygulamaları aynı ekranda görüntüleyebilecek. Chrome ile Android arasındaki duvarları yıkmak için ideal bir yenilik olan bu birleşme sayesinde web sayfaları ile uygulamalar arası geçişleri eskisine nazaran çok daha hızlı olacak.

Project Athena

Project Athena, Google’ın Chrome OS için düşündüğü yeni bir arayüz tasarımı. Android için duyurulan Material Design ile tamamen uyumlu çalışacak olan Athena hakkında, sızan pek az bilgi bulunuyor. Sızan bilgilere göre, yeni arayüzde Android’de var olan son uygulamalar benzeri bir ekran bulunacak. Sızan bir diğer bilgi ise, sekmeli içeriklerin Athena ile birlikte tarihe karışacağı. Bütün bu bilgiler, Chrome OS ile Android birlikteliğini adeta onaylar bir nitelikte.
Google’ın ilerleyen zamanlardaki planları ne olur bilemiyoruz ancak Chrome OS ile Android’in başarılı bir şekilde birbirlerine entegre edilmesi, bir türlü istediği kitleye ulaşamayan Chrome OS için bir fırsat oluşturabilir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#18
Bütün multimedya dosyalarınızı organize eden, evinizdeki veya iş yerinizdeki cihazlara kolay şekilde yayınlamanızı sağlayan popüler servislerden Plex’in iOS uygulaması güncellendi.
Plex daha önceki versiyonun kullanıcılarda yarattığı sıkıntı ve endişelerden haberdar olduğunu belirtirken, yeni uygulamanın sıfırdan geliştirildiğini ve yazılımının yapabildiği her şey için yeni bir gösteri alanı sunduğunu kaydetti. Daha önce Android‘e daha fazla odaklanan Plex için iOS, yeni özellik desteklerinin ilk kez sunulduğu bir ortam hâline gelmiş gibi görünüyor.
Yenilenen uygulama en sonunda film, müzik veya fotoğrafları birden fazla kullanıcı arasında paylaştırmaya izin veren Plex Home’un avantajlarından yararlanmaya başlıyor. Plex’in paralı müzik işlevleri için de daha iyi destek sunuluyor. Eğer paralı müzik dinleme servislerinden memnun değilseniz, Plex ile kendi müzik çözümünüzü oluşturabilirsiniz. Ayrıca iOS için Plex uygulaması ev medya sunucusuna bağlanırken daha güvenli ve şifrelenmiş bağlantılardan yararlanıyor.Plex’in iOS uygulamasındaki diğer büyük değişikliklerden birisi de ücretsiz olması. Daha önceki versiyon için belirli bir ücret ödemek gerekiyordu. Ancak Plex, sınırsız işlevlere sahip olmak isteyen kullanıcılardan ücret talep etmeyi sürdürecek, bunu uygulama içi satış üzerinden yapacak.
Ücretsiz Plex iOS uygulaması yayınlanan içerikleri uzaktan kumanda etmeyi, iPhone’un film rulosundan TV’ye fotoğraf veya video göndermeyi sağlayacak. Daha önce Plex uygulaması için para ödemiş olanlar, Plex’in bütün işlevlerinden yararlanmaya devam edecek.
Ayrıca Plex filmleri ev sunucusundan iPhone veya iPad’e eş zamanlarken de önemli iyileştirmeler sunuyor. Hızın önemli oranda artırıldığının altını çiziyor, özellikle tonlarca içeriğin eş zamanlanmasını gerçekleştiren kullanıcıların farkı hissedeceğini söylüyor. Ayrıca gelişmiş filtreleme, sıralama ve keşif seçeneklerinin de eş zamanlanan medya dosyaları için mükemmel çalıştığını ekliyor.
Yeni uygulama Plex’in iOS tarafında önemli bir sıçrama yapmasını sağlıyor. Bununla birlikte şirket bilinen bazı sorunların gelecekte çıkacak güncellemelerle birlikte tamir edileceğini de taahhüt ediyor. Kullanıcıların internet üzerinden video izleme veya müzik dinleme imkanı sağlayan servisleri daha çok kullandığı bir ortamda Plex niş bir ürün olarak kalmayı sürdürüyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#19
FiftyThree ödüllü iPad uygulaması Paper’ı iPhone’a getiriyor. Şirket çizim uygulamasını daha küçük ekranlı cihazlara getirmeye yönelik planlarını blogunda yayınladığı bir yazıyla duyurdu, yine de konuyla ilgili fazla detay vermedi.
Şu an için bildiğimiz tek şey uygulamanın “çok yakında” geleceği ve Paper’ın kullanıcı arayüzünün iPhone’da nasıl görüneceğini gösteren bir görsel. Paper’ın telefon versiyonu da şirketin Pencil adlı kapasitif kalemini destekleyecek, ne var ki bu aksesuarı bir iPhone’da kullanmak iPad Air 2 ve hatta iPad mini’ye göre daha zor olacaktır.
Yine de, çizimler ve sanatsal çalışmalar için iPhone gibi bir akıllı telefonu çizim defteri gibi kullanabilecek olmak bazı kullanıcıların epey hoşuna gidecektir. Paper, iPhone’da üretkenlik işlerini yapmayı sevenler için menüye eklenen güzel uygulamalardan biri olacaktır.
Paper’ın iPad versiyonu eksiksiz fırça seti ve diğer araçlarıyla ücretsiz olarak, tabii ki uygulama içi satış seçenekleriyle birlikte sunuluyordu. FiftyThree yakında çıkacak iPhone uygulamasının fiyatınıysa henüz açıklamadı. Çizim aracının dışında Paper, defterlerinizi sunumlara dönüştürmeyi sağlayacak ve oluşturulan çalışmaları başkalarıyla daha kolay paylaşmayı mümkün kılacak özellikleri bünyesine ekliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#20
Apple'ın 12.9 inç büyüklüğündeki iPad Pro tableti Türkiye'de satışa sunuldu. iPad Pro fiyatı ve özellikleri hakkında her şeyi haberimizde bulabilirsiniz.


iPhone 6s etkinliğinde gün yüzüne çıkan iPad Pro, herkesin ilgi odağına takılmıştı. Etkinlik sırasında her zaman olduğu gibi teknik detay vermekten çekinen Apple, iPad Pro hakkında sadece yüzeysel bilgiler vermişti. Etkinliksonrası iPad Pro'nun 4 GB RAM ile geldiği ortaya çıkmıştı. 4 GB RAM ve iOSişletim sisteminin neler yapabileceği merak edilmeye başlamıştı.
iPad Pro özellikleri

iPad Pro; 12.9 inç büyüklüğünde 2048x2732 piksel çözünürlüklü ekrana,Apple A9X işlemciye, M9 yardımcı hareket işlemcisine, 8 Megapiksel arka kameraya, 1.2 Megapiksel ön kameraya ve 4 adet hoparlöre sahip.
Apple, geçtiğimiz gün merakla beklenen iPad Pro modelinin Türkiye satışfiyatını ve tarihini açıkladı. 11 Kasım'ı işaret eden Apple, bugün Apple Store'da iPadPromodelini ve iPad Pro aksesuarlarını satışa sundu.
iPad Pro fiyatı ne kadar?

iPad Pro 32 GB fiyatı - 2.999 TL, iPad Pro 128 GB fiyatı - 3.599 TL ve iPad Pro Wi-Fi + Cellular özellikli 128 GB fiyatı - 4.099 TL'den satışa sunuldu.Smart Keyboard ve Apple Pencil aksesuarlarının fiyatları ise iPad Pro fiyatına yakışır türden.Apple Pencil fiyatı 379 TL, iPad Pro Smart Keyboard fiyatı 649 TL, iPad Pro Smart Cover fiyatı 219 TL ve iPad Pro silikon kılıf fiyatı 279 TL olarak belirlendi.

Apple bugün gerçekleşen etkinliğiyle tüm tabularını yıktı. Bugüne kadar 10 inçin üzerinde iPad üretmeye karşı olan Apple tam 12.9 inçlik yeni iPad Proile tablet pazarına yeni bir boyut kazandırıyor.
iPad Pro özellikleri

iPad ailesi iPad Pro ile bir boy daha büyüyor. Yüzde 80 daha yüksek bir performansa sahip olacağı iddia edilen iPad Pro gücünü Apple’ın yeni nesil işlemcisi Apple A9X’ten alacak. iPad Pro modelinde 4 GB RAM kullanılıyor.
12.9 inç boyutunda 2732 x 2048 çözünürlüğünde Retina ekranla gelecek olan iPad Pro, 2 kat daha hızlı grafik performansına sahip olacak. Yoğun kullanımda 10 saatlik pil ömrü sunacak olan iPad Pro’da tam 4 tane hoparlör bulunuyor. Apple böylece mobil ürünlerinde ilk defa 4 hoparlöre birden yer veriş oldu.
Touch ID özelliğiyle birlikte gelen iPad Pro, Wi-Fi 802.11 ac bağlantısına ve 150 Mbps LTE teknolojisine de sahip olacak. Diğer bir değişle iPad Proda, diğer yeni nesil Apple ürünleri gibi 4G desteğine sahip olacak.

iPad Pro fiyatı

iPad Pro teknik özelliklerine ve boyutuna rağmen son derece ince bir yapıda olacak. 6.9 mm kalınlığında olan iPad Pro kullanıcılarına fiziksel klavye desteği de sunuyor. Apple iPad Pro ile birlikte Stylus kalemini de tanıttı. Kalemin adı Apple Pencil olacak. Apple Pencil, 15 saniye şarj ile tam 30 dakika kullanım ömrü sunuyor.
iPad Pro fiyatı beklenenin biraz üzerinde açıklandı. iPad Pro fiyatı, iPhone 6s Plus fiyatından bile daha fazla. iPad Pro Amerika'da 799 dolardan satışa sunulacak.iPad Pro Türkiye fiyatı döviz kuru ve vergiler işin içine girdiğinde astronomik rakamlara ulaşıyor. Ürünün ülkemizdeki satış fiyatı3000-3500 TL arası olacaktır.
iPad Pro, Kasım ayında Türkiye'de satışa sunulacak.