Neler yeni

İOS Apple TV nedir? Nasıl kullanılır?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#1
Apple’ın Eylül ayında duyurduğu yeni Apple TV (tv) sonunda elime ulaştı ve geçtiğimiz hafta boyunca deneme imkanım oldu. İlk deneyimlerimi ve ilk izlenimlerimi bu yazıda sizlerle paylaşıyorum. Ancak geçtiğimiz hafta paylaşmak istesem de, kişisel sebeplerle geciktim, tekrar kusura bakmayın lütfen…Biraz uzun bir yazı oldu, ama yeni tv ile ilgili olarak söylenebilecek çok şey var. Değişen şeyler, yenilikler, oturmayan bazı noktalar, eksikleri derken ipuçlarına gelemedim bile. Bu yazı ile konuya bir giriş yapmış ve yeni tv’yi tanımaya başlamış olalım. Devamında ipuçları ve kullanımla ilgili farklı detaylara da yer vermeye gayret edeceğim…Yeni Apple TV

Yeni tv uzun zamandır bekleniyordu. İlk nesil Apple TV 2007 yılında duyurulmuş, 2012 Modeller (2. ve 3. nesil) oldukça yaygınlaşmıştı. 2015’in Eylül ayında ise Apple yeni İPhoe Apple TV de duyurmuş oldu.

Eylül’de duyurulmasının ardından geçtiğimiz hafta tüm dünya ile birlikte Apple TV ABD fiyatına göre Türkiye’de biraz pahalı diyebiliriz. • tv 32 GB: 629 TL
 • tv 64 GB: 829 TL

Yeni tv bir çok alanda yeni özellikler ve iyileştirmelerle geliyor: 1. Yeni Arayüz
 2. Yeni kumanda
 3. App Store
 4. Siri


Fakat tüm bunlar nasıl bir deneyim sunuyor? Yeni tv almaya değer bir ürün mü? Gelin yavaş yavaş detaylara girelim…
Kutudan neler çıkıyor?

İlk olarak kutu içeriği ile başlayalım.Yeni tv kutusundan şunlar çıkıyor: • Kumanda
 • tv
 • Lightning-USB kablosu
 • Güç kablosu

HDMI kablosu ise önceki modellerde de olduğu gibi kutu içeriğinde yok. Ekstra olarak satın almamız gerekiyor.Önceki nesillere göre daha büyük olan kutunun içinden çıkan lightning kablosu ise benim en çok hoşuma giden şey oldu diyebilirim Yeni kumanda çıkarılabilir bir pile sahip olmadığı için, lightning kablosu ile şarj oluyor. Bu yüzden de Apple bu kabloyu tıpkı iPhone ve iPad’lerde olduğu gibi yeni ürünle birlikte kutuya dahil ediyor.Bu vesile ile bir kablomuz daha elimizin altında oluyor. Benim gibi evde, işte, arabada, yatak başucunda, çantada birer kablo taşımayı tercih edenler için ilaç niyetine…İlk izlenimler

Yeni tv aslında öncekine göre çok farklı değil, ama biraz daha sulak yerde yetişmiş gibi görünüyor diyebilirim. Önceki modele göre sadece biraz daha uzun, fakat masada kapladığı alan ise aynı.Arka tarafındaki giriş ve çıkışlara baktığımızda ise optik ses çıkışının artık olmadığını görüyoruz.

Çalışmasını sağlamak için güç kablosunu ve HDMI kabloyu bağlamak yeterli. tv otomatik olarak açılıyor zaten. Kurulum içinse Apple’ın daha önce 3.nesil AppleTV ile tanıttığı yöntem bu nesilde de çalışıyor:

Bluetooth ile iPhone üzerinden AppleTV kurulumu.
2 sene önce yazdığım bu yazıda da detaylıca paylaştığım gibi, tek yapmamız gereken güncel bir sürüme sahip iPhone’u, yeni tv’ye yaklaştırmak ve beklemek. Böylece iCloud ve Wi-Fi ayarlarımızı otomatik olarak yapabiliyoruz.

1. Yeni Arayüz

Yeni tv’yi ilk çalıştırdığımızda yepyeni ama tanıdık bir arayüzle karşılaşıyoruz. Yıllar içerisinde değişimler geçirse de, AppleTV’nin arayüzü 2010’dan beri pek de değişmemişti. Ancak bu yeni arayüz, hem yazı tipi hem de görsellik açısındaniOS 9 ve El Capitan’dan izlertaşıyor. Bu sebeple de yeni olmasına rağmen modern ve tanıdık geliyor.Yeni arayüze ek olarak yeni tv aynı zamanda iOS’ten devşirilmiş tvOS adlı yeni bir işletim sistemine sahip. Bu açıdan yine tanıdık geliyor olsa da, aslında iPhone veya iPad’e göre çok daha farklı bir ekranda (hem çok kocaman hem de dokunmatik değil) çalışıyor olması, farklılıkları da beraberinde getiriyor.Yeni işletim sistemi olan tvOS’un belki de en büyük farkı ise artık tv için de bir App Store’un olması. Yani geliştiriciler artık televizyonda görüntülenebilecek, tv’ye yüklenebilecek uygulamalar geliştirebiliyor olacak.App Store’dan detaylıca bahsedeceğiz, ancak şimdilik işletim sisteminin özelliklerinden devam edelim…
Sinematik Ekran Koruyucular
Apple’ın tıpkı 2010’daki ilk iPad lansmanında olduğu gibi “ekran koruyucu” tanıtması komik gibi gelse de, aslında yeni tv için oldukça hoş bir özellik olduğunu söyleyebilirim.
Apple, yüksek kalitede video formatındaki ekran koruyucular ile tv kullanılmadığı zaman çok şık görüntülerle bizi karşılamasını sağlamış. Gerek bulutların üzerinde, gerekse San Francisco’daki Golden Gate köprüsü olsun, günün saatine göre değişen çok hoş görüntüler olduğunu ve etkileyici olduğunu söyleyebilirim.2. Yeni Kumanda

Bir diğer yenilik ise tv’nin kumandasında. Önceki nesile göre biraz daha büyüyen kumanda ele daha iyi oturuyor diyebilirim.Ön tarafta dokunmatik ve basıldığında tıklanabilir bir yüzey varken (aslında Trackpad gibi ama adı Touch Surface), orta kısımda bazı yeni tuşlarla birlikte karşımıza tamamen yenilenmiş bir kumanda çıkıyor.İlk başta alışması biraz zaman alsa da, dokunmatik yüzeyi kullanarak çok daha kolay bir şekilde tv arayüzünde dolaşmak ve seçim yapmak mümkün. Birkaç saatlik kullanım sonrasında insanın eli alışıyor.
Hızlı hareketler yaparak kolayca en sağa veya en sola gitmek mümkün oluyorken, ufak hareketlerle kare kare ilerlemek veya bir yana geçmek de mümkün. Bu açıdan bakıldığında yeni kumanda inanılmaz pratiklik sağlıyor. İleri/geri sarma tuşlarına elveda…Kumanda üzerinde 6 tane tuş yer alıyor: • Menu
 • Ana ekran
 • Arama (Siri)
 • Oynat/Durakla
 • Ses yükselt ve azaltİşin daha da ilginç ve pratik yanı, kumanda sayesinde televizyonumuzu ve televizyonumuzun sesini de açıp kapatabiliyoruz. Yani Apple, evdeki kumanda kaosuna da bir dur demek için çabalamış.

Ayrıca dahili pili olduğu için en altındaki Lightning girişi sayesinde de pili azaldığı zaman kolayca şarj etmek mümkünoluyor.Bu yeni kumandaya gözümüz gibi bakmamız gerekiyor, çünkü tek başına satın almaya kalktığımızda Apple bize 279 TL fiyat çekiyor! Evet, yani bir önceki nesil Apple TV ile aynı fiyat.
Eski kumanda ise sadece 69 TL.

3. App Store

tv için App Store belki de yeni tv’nin en önemli yeniliği. Ancak henüz bu yeniliğin kendini gösterebildiğini veya olgunlaştığını söylemek pek de mümkün değil.Hem bireysel geliştiriciler, hem de firmalar tv için uygulamalar geliştirmeye başladılar, ancak bu uygulamalar henüz en basit ve ilkel iPhone uygulamaları gibiler. Elbette bu önümüzdeki dönemde değişecek ve çok daha güzel ve işe yarar uygulamalar göreceğiz.Tahmin edebileceğiniz gibi RedBull, TED, yemek tarifleri, vb. “kanallar” artık “uygulamalar” olarak App Store’da yerine almış.
Ama App Store’u sadece canlı yayın, eski yayınlar veya bölümler olarak düşünmek yerine, Apple TV’nin uygulamalarınıyepyeni bir deneyim sunabilecek kapasitede ve teknolojiye sahip olarak düşünmemiz gerekiyor. Fitness üzerine egzersizler, futbol, basketbol vb. maçların çok özel analizleri, özel verileri, oyunlar, etkileşimli içerikler gibi pek çok şeyi yapmak mümkün.İçerisinde jiroskop bulunan yeni kumanda ile bir fitness uygulaması aslında bir egzersizi yapıp yapmadığımızı bile tespit edebiliyor. Hatta bileğimize bağlayarak (Nintendo Wii gibi) kumanda ile oynadığımız oyunlarda kumandanın elimizden uçup gitmesini engelleyebiliyoruz.
Ancak yukarıda da söylediğim gibi uygulamalar henüz çok yeni ve bu yeni dünyaya pek de hazır değiller. Örneğin Periscope’un uygulaması çok güzel görünmekle birlikte, hesabımıza giriş yaptırmıyor ve sadece Persicope’un önerdiği yayınları görebiliyoruz.
Oyunlar
Tıpkı uygulamalar gibi oyunlar da henüz oldukça yeni ve vasat seviyede diyebilirim. App Store’daki oyun sayısı bile oldukça az ve henüz içeride oyunlara özel bir kategori de yok. Apple’ın bir Playstation veya X-Box ile rekabete girmesi şu anda pek mümkün gibi görünmese de, son yıllarda iPhone ve iPad’lerin oyun piyasasından ciddi pay çaldığını da unutmayarak dikkatli olmakta fayda var.
Hatta yeni tv’ye Bluetooth ile özel bir “kol” bağlamak ve bazı oyunları bununla oynamak da mümkün olabiliyor.4. Siri

iPhone’dan tanıdığımız Siri, yeni tv’de de karşımıza çıkıyor. Kumandadaki arama butonuna bastığımızda bir arama sayfasına gidiyorken, basılı tuttuğumuzda ise Siri’ye ulaşıyoruz. Kumandanın en üstündeki mikrofona doğru istediğimizi söyleyerek de Siri’nin bize yardımcı olmasını bekliyoruz.Siri hem iTunes içerisinde, hem de Netflix, Hulu, HBO, Showtime gibi ABD’de aktif olan bir çok içerik sağlayıcıda arama yapabiliyor, ve sonuçları karşımıza getiriyor. Ancak App Store içerisinde arama yapmasını sağlayamıyoruz, şimdilik… Bu çok can sıkıcı olsa da, umuyorum ki Apple bu özelliği de ekler Siri’ye.

Fakat ne yazık ki Siri tüm uygulamalar içerisinde de arama yapmıyor. Üstelik Müzik uygulamasında bile! Apple’ın yazılım güncellemeleri ile bunu yakın zamanda gidereceğini düşünmekle birlikte, lansmana bunu yetiştirememiş olması bir hayal kırıklığı. Ama zaten ülkemizde Apple Music bile kullanılamıyor hala!
Her şeyi geçtim ama ne yazık ki Siri henüz ülkemizde de kullanılamıyor. Dil ve bölge seçimini Türkiye ve Türkçe olarak yaptığımız zaman Siri’yi kullanamıyoruz. Test için ABD ve İngilizce seçimlerini yaparsak bir nebze tadına bakabiliyoruz.

Bunun sebebi olarak Apple’ın farklı ülkelerde film ve aktör/aktrist isimlerinin farklı şekilde telaffuz edilmesi gösteriliyor. Umarım bu eksikliği Apple kısa sürede giderir ve tv’deki Siri deneyiminden bizi daha fazla uzak tutmaz.
iPhone’da Siri’yi çok kullanmıyor olabiliriz belki, ama tv’de daha fazla kullanacağımızı tahmin ediyorum. Çünkü Siri bir dizi, film adı, oyuncular, yönetmen, tarih gibi bir çok konuda arama yapabiliyor. Örneğin • “Aksiyon filmleri göster”
 • “İçerisinde Bruce Willis olanları”
 • “yakın zamandakiler”
 • “iyi olanları”


gibi komutları sırasıyla verdiğimizde, yakın zamanda çekilmiş yüksek puan almış Bruce Willis aksiyon filmlerini görebiliyoruz.
Ya da Sean Connery’nin oynadığı James Bond filmlerini yine bir cümle ile karşımıza getirmek mümkün olabiliyor. Keşke ülkemizde de olsa…

Karşımıza gelen film veya filmleri istediğimiz servisi kullanarak izlemek de mümkün olsa da, yine ülkemizde muhtemelen sadece iTunes ile kısıtlı kalacağız.Benim en çok hoşuma giden yarı-gizli özelliklerden birisi ise film izlerken bir anlık diyaloğu kaçırdığımızda “what did he say?” (ne dedi?”) gibi bir cümle ile filmi 15 saniye geriye sarabiliyoruz.

Eksikleri var mı?

Olmaz mı? Yeni tv’nin eksik diyebileceğimiz bir çok yönü de mevcut.
4K bir televizyona sahipsek, tv’den 1080p bir yayın alacağımızı bilmemiz gerekiyor. Roku veya FireTV gibi ABD’deki diğer alternatiflere göre Apple henüz 4K’ya geçmiş değil. Ancak açık sözlü olmak gerekirse, bunun birkaç yıl içerisinde bile bir sorun yaratacağını düşünmüyorum.
Bir diğer olumsuz konu ise Bluetooth klavye desteğinin verilmiyor olması. Yani evimizde Apple TV ile kullandığımız bir Bluetooth klavyemiz varsa, yeni tv ile kullanamadığımızı bilmemiz gerekiyor.Benzer bir şekilde iPhone’daki Remote uygulaması da henüz tv’ye destek vermiyor. Yani sadece kumandaya mahkum durumdayız. Ancak en azından -şifreler olmasa da- tv daha önce yazdığımız e-posta adresi veya diğer kelimeleri ekrandaki klavye üzerinde hatırlıyor ve en baştan tekrar tekrar yazmamıza gerek kalmıyor.
Elbette bir diğer eksiklik Siri, ama zaten yukarıda yeterince kızdığımız için burada tekrar Siri’nin eksikliğine dair fazla bir şey söylemeye gerek yok.
Ve son olarak da hala Türkiye’de dizilerin, yani ABD’deki gibi TV Show’ların tv’de olmaması bence en büyük eksiklik. Hem yerli hem de yabancı dizileri umarım Apple en kısa sürede tv üzerinden izlenebilir hale getirir.
Değerlendirme

Gelelim değerlendirme kısmına… Apple’ın şu anda “televizyon deneyimini değiştirdi” diyebileceğim kadar devrimsel bir adım görebildiğimi söyleyemem. Ancak App Store ve Siri ile bu yönde ilerlediği kesin. ABD için daha parlak bir tablo olsa da, ülkemizdeki kısıtlar sebebiyle tv’den tam randıman alamıyoruz ne yazık ki.

Bu açıdan baktığımda, yeni tv’nin şu anda eskisine göre çok büyük bir artısı olduğunu söyleyemiyorum. Benim önerim, bazı şeyler düzelene kadar biraz daha beklenebileceği yönünde. App Store’da daha fazla ve kullanışlı uygulamaların sayısı artar, Siri ve Apple Music kullanılabilir, TV dizileri eklenirse tv çok daha cazip hale gelir.
Fakat şu anda tv meraklılar için yeni ama üzerinde çok da fazla bir şey yapılamayan bir oyuncak gibi. Siz yeni tv’yi ve özelliklerini nasıl buldunuz? Aldınız mı, ya da almayı düşünüyor musunuz?
NOT: Ben incelemeyi yayınlayana kadar Apple, tv için ilk yazılım güncellemesini yayınladı bile. Ama tvOS 9.0.1 ile gelen yeni bir özellik yok.
Apple TV ve Oyunlar

“drcevirgen“in yorumu üzerine yazıya ufak bir güncelleme yaparak bu konuya da değinmek istedim. iPhone ya da iPad’imizdeki oyunları AirPlay sayesinde Apple TV üzerinden televizyonumuzda da oynayabiliyoruz.
Örneğin bir yarış oyununda televizyonumuzda yarıştığımız pisti görürken, iPad’imizi hem kontrolör (kol) olarak, hem de kritik bilgileri alabileceğimiz bir ekran olarak kullanabiliyoruz.


Ya da bir uçuş simulasyonunda, Apple TV ile televizyonumuzda uçağımızı dışarıdan görebilirken, iPad’imiz üzerinde de kokpiti ve kokpitteki diğer detayları görebiliyoruz.Apple TV ve Remote uygulaması

Apple TV’mizin yanında gelen uzaktan kumanda hem ufak, hem az tuşa sahip, hem de becerikli. Çoğu televizyonun yanında gelen onlarca farklı tuşlu kumandaya göre oldukça sade olan bu kumandaya bir kere alışınca vazgeçmek gerçekten zor.


Ancak YouTube gibi uygulamalarda arama yapmak için harflere ihtiyacımız olduğu zaman bu kumanda ile yazı yazmak biraz can sıkıcı olabiliyor… Bunun için de Apple iOS cihazlarımız, yani iPhone, iPad ve iPod Touch için Remote adlı özel bir uygulama hazırlamış.

Bu uygulama ile Apple TV’mizi parmak hareketlerimiz ile kontrol edebiliyor, yazı yazılacak ekranlarda da iPhone’umuzun klavyesini kullanarak kolayca istediklerimizi yazabiliyoruz.

Tüm Apple TV sahiplerinin iOS cihazlarında yüklü olması gerektiğini düşündüğüm bu uygulamayı ücretsiz olarak yüklemek isterseniz aşağıdaki resme tıklayarak Remote adlı uygulamayı siz de indirebilirsiniz.

Fiyat

Apple TV, ABD’de $99 + KDV olarak satılıyor. Yani yaklaşık $108 gibi düşünebiliriz. Bu da Türk Lirası ile 190 TL civarına geliyor. Ancak elbette hiç bir zaman ABD fiyatlarını baz almamız mümkün değil. Hem tüm ürünlerin ABD’den Avrupa’ya gelmesi, hem Euro’nun etkisi, hem de ülkemizin vergileri düşünüldüğünde fiyatlar biraz daha yukarıya çıkıyor.

Bilkom’un web sitesine göz attığımızda şu anda Apple TV için belirlenen fiyatın 264 TL + KDV olarak listelendiğini, yanitoplam 311 TL olarak görüyoruz. Fakat banka havalesi ile aldığımızda indirimli olarak da 293 TL’ye almak mümkün.

Ancak ufak bir problem var, Apple TV geldiği gibi bitmiş durumda ya da kalan yerlerde de bitmek üzere.
Eğer Apple tV’ye sahip olmayı düşünüyorsanız acele etmekte fayda var gibi görünüyor…

Değerlendirme

Apple TV şimdiye kadar Türkiye’de resmi olarak satılmadığı için çok fazla yazı paylaşmayı tercih etmemiştim. Ancak 2011′in bahar aylarından beri kullandığım Apple TV’den oldukça memnun olduğumusöyleyebilirim.
En çok kullandığım özellik elbette AirPlay ile fotoğrafları ve videoları televizyona yansıtmak. Böylece kolay bir şekilde evimdeki kişilerle istediklerimi paylaşabiliyor, çektiğim fotoğrafları, videoları ya da komik bir YouTube videosunu anında gösterebiliyorum.
Fakat değinmemiz gereken önemli bir detay daha var: Apple TV’nin depolama yapabileceğimiz bir sabit diski olmadığı için her seferinde tüm içerikleri internetten indiriyor. Ve indirmeye devam ederken izlememizi sağlıyor. Bu yüzden kotalı bir internet paketi kullanıyorsak bu detaya dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi halde kotamızı kolayca doldurmak işten bile değil…
Ancak Apple TV’nin diğer özelliklerini de kullandıkça, her geçen gün daha da pratik bir hale gelen bu küçük siyah kutuya olan hayranlığım artıyor. iTunes Store’un Türkiye’ye de açılması ile kullanması çok daha keyifli hale gelen Apple TV’yi eğer almayı düşünüyorsanız eminim siz de çok memnun kalacak, belki de benim keşfetmediğim ya da kullanmadığım farklı özelliklerini kullanacaksınız…


 
Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#2
Yeni Apple TV ?

Yeni Apple TV, geçtiğimiz sene detaylı bir incelemesini paylaştığım 2. nesil Apple TV’ye çok benziyor. Ancak önemli olan fark, değişen işlemcisi sayesinde 1080p kalitesindeki videoları oynatabilmesi. Bu yüzden 2. nesil Apple TV’ye göre çok büyük bir fark yok.

Yeni iPad gibi, 3. nesil Apple TV de 16 Mart’ta piyasaya çıkıyor. Fakat ülkemizde henüz iTunes Store olmadığı için yakın zamanda ülkemizde satılacağını sanmıyorum ne yazık ki…

Yeni Apple TV Yazılımı (Sürüm 5.0)

Yeni Apple TV ile birlikte yeni bir yazılım da geliyor. Bu yazılımla birlikte Apple TV 5 adet yeniliğe kavuşuyor:


Yeni arayüz
iCloud üzerinden film satın almak ve izlemek
Genius Önerileri
Yeni ekran koruyucu fotoğrafları
Farklı içeriklere Apple TV üzerinden erişim. (“On-device sign-up”. Bunun ne olduğuna aşağıda değineceğim)


Türkçe Apple TV ve diğer değişiklikler…

Apple TV’nin 5.0 sürümü önemli bir değişikliği daha içeriyor. Son dönemdeki Türkçeleştirme çalışmalarına ek olarak, artık Apple TV’yi de Türkçe kullanabiliyoruz!

Hep üzüldüğümüz, hatta eleştirdiğimiz üzere ülkemizde henüz iTunes Store bulunmuyor. Ancak Apple TV’ye Türkçe desteğinin gelmesiyle bu yöndeki beklenti bir nebze artıyor diyebiliriz. Heyecanlanmak için belki erken, ama bu da bir umut…

Kimler yükleyebiliyor?

Yeni yazılımı, yeni Apple TV sahiplerine ek olarak ikinci nesil Apple TV kullanıcıları da güncelleme yaparak cihazlarına yükleyebiliyorlar. Ben de geçtiğimiz haftaki etkinlik sonrasında Apple TV’mi güncelleyerek 5.0 sürümüne yükselttim.
İlk nesil Apple TV sahipleri ise bu güncellemeyi yükleyemiyorlar.
Nasıl yükleyebilirim?

Güncellemeyi yüklemek için Apple TV içerisinden General menüsü içerisindeki Settings’e giriyoruz. Buradan da“Update Software“e tıklıyoruz.

Apple TV’miz internete bağlanarak güncellemeyi buluyor ve yüklüyor.

Apple TV Yazılımı 5.0 ile gelen yenilikler neler?

Yeni arayüz

En önemli değişikliklerden bir tanesi arayüzde. Eskiden belli menüler içerisinde yer alan tüm başlıklar artık iOS’teki birer uygulama gibi ekranımızda görünüyorlar. Filmler, Müzik, YouTube, Ayarlar, Fotoğraf Yayını gibi pek çok uygulama arasında kolayca gezinebiliyoruz.

Bu arayüz bir yandan da önümüzdeki dönemde Apple’ın Apple TV’de de geliştirici uygulamalarına yer verip vermeyeceği konusunu yeniden sormamıza sebep oluyor. Ne dersiniz? Apple TV için de uygulamalar olabilir mi sizce yakın zamanda?
iCloud üzerinden film satın almak ve izlemek

Ne yazık ki henüz Türkiye’de olmayan iTunes Store sebebiyle işimize yaramıyor bu özellik. Ancak özetle, iTunes Store üzerinden aldığımız filmlere iCloud üzerinden kolayca erişmemizi sağlıyor Apple.

Genius Önerileri

Yine kullanamadığımız ama şahane bir özellik daha…! Daha önce kiraladığımız ya da satın aldığımız dizi, film ve müzikleri göz önüne alarak bize öneriler yapıyor Apple. “Bu akşam hangi filmi izlesek?” sorusunu kendinize soruyorsanız, aslında tam size göre bir özellik…

Yeni ekran koruyucu fotoğrafları

National Geographic’ten özel olarak seçilmiş fotoğrafları artık ekran koruyucu olarak kullanabiliyoruz. Diğerleri kadar büyük ve önemli olmasa da şık bir yenilik diyebiliriz sanırım.

Farklı içeriklere Apple TV üzerinden erişim. (On-device sign-up)

Yine önemli bir yenilik. Bunun sayesinde Apple Kimliğimiz ile Netflix gibi farklı içerik sağlayıcılarından alışveriş yapabiliyoruz. Yani Netflic hesabımız olmasa bile Apple Kimliğimiz sayesinde Netflix’i kullanabiliyor ve film satın alabiliyoruz.

Apple TV kumandası yerine ne kullanabilirim?

Apple TV kumandası hem şık hem de pratik. Kullanımı oldukça kolay. Ancak nadir de olsa yazı yazmak gerektiği zaman tek tek harfleri seçmek oldukça zor olabiliyor.

Alternatif olarak Apple’ın iOS cihazlarında kullanılabilecek Remote adlı bir uygulama da mevcut. Remote sayesinde iPhone, iPad ya da iPod Touch’ımızı bir kumanda gibi kullanabiliyoruz. İşin güzel kısmı, yazı yazılabilecek durumlarda cihazlarımızın ekranlarındaki klavyelerini kullanarak kolayca bu metin girişlerini yapabiliyoruz.

Hatırlatmakta fayda var: Remote uygulamasını yükledikten sonra, kullanabilmek için “Ev Paylaşımı”nı açmamız gerekiyor.

5.0 güncellemesini indiremiyorum. Nasıl yapabilirim?

Eğer bir şekilde güncellemeyi görüyor ama yükleyemiyorsak Apple TV’mizi Mac’imize bağlayarak da güncellemeyi yapabiliriz. Bunun için Apple TV’mizin tüm bağlantılarını çıkartıyoruz, ve sadece bir mikro USB kablo ile bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Bu şekilde iTunes’ta bağlı bir cihaz olarak gördüğümüz Apple TV’mizi güncelleyebiliyoruz.
Güncellemeyi yaptım ama sadece Bilgisayarlar ve Ayarlar görünüyor?

Ayarlar > iTunes Store > Konum içerisinden “United States”i seçerek diğer ikonları da görünür yapabiliyoruz. Umarım bir sonraki güncellemede bu da çözülmüş olur…
Yeni Apple TV ve yazılımı hakkında çok daha detaylı bilgi almak için Apple TV’nin web sayfasına da göz atabilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#3
Apple TV için oluşturulan özel App Store, yaklaşık bir ay önce faaliyete geçmişti. Söz konusu özel mağazada dördüncü nesil Apple TV için hazırlanan 2 binden fazla uygulamaya erişmek mümkün oluyor. Apple, şimdi de başka cihazlar üzerinden App Store’da gezinti yapılırken uygulamaların yeni Apple TV ile uyumlu olup olmadığını kullanıcılarına söylüyor.
Apple’ın uygulama mağazasını iPhone veya iPad üzerinden gezenler, inceledikleri uygulamanın Apple TV desteği olup olmadıklarını detaylar arasında görebiliyor. Söz konusu bilgilendirme özelliğinin henüz test aşamasında olduğu düşünülüyor.
App Store’da Apple TV desteğinin gösterimi henüz test aşamasında

Apple TV desteğinin “SF.UniversalAppleTV” şeklinde gösterilmesi, Cupertino merkezli şirketin bilgilendirme özelliğini tam anlamıyla hazır hâle getirmediği fikrini kuvvetlendiriyor. Aynı detay bölümünde Apple Watch desteğinin daha düzgün biçimde gösterilmiş olması da, kafalarda oluşan bu izlenimi destekleyecek bir unsur niteliği taşıyor. Özelliğin tam olarak hazır hâle gelmesiyle birlikte iPhone veya iPad üzerinde gezerken yeni Apple TV için bir uygulama keşfetmenin de önemli bir ölçüde kolaylaşacağı ve Apple TV üzerinde uygulama kullanımının artacağı da söylenebilir.

Uygulama mağazasına masaüstünden ulaşanlara ise bu tarz bir bilgilendirme yapılmıyor. Ancak Apple’ın özelliği tam olarak hazır hâle getirmesiyle birlikte tüm platformlarını kapsama alanına alacağını görmek pek zor değil. Cupertino merkezli şirketin platformlarını birbirine bağlama konusunda attığı adımların kullanıcılarını mutlu edeceğini söylemek de pek yanlış olmayacaktır.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#4
Apple bugün, yaklaşmakta olan tvOS 10.2 güncellemesinin üçüncü beta sürümünü test amaçlı olarak geliştiriciler için yayınladı. Apple, tvOS 10’u yayınlamasından bir ay sonra tvOS 10.1 güncellemesini yayınlamış ve tvOS 10.1.1‘i yayınlamasından yaklaşık üç hafta sonra da tvOS 10.2 beta 3‘ü yayınlamış oldu.
4. nesil Apple TV için tasarlanan tvOS 10.2 beta 3, Apple TV’yi USB-C’den USB-A dönüştürücülü bir aracı kablo kullanılarak, Apple TV’nin bilgisayara bağlantısının sağlanması sonrasında, iTunes veya Apple Configurator aracılığıyla kayıtlı bir geliştirici hesabından indirilip yüklenebilir.
Zor kurulum gereksinimleri göz önüne alındığında, tvOS betaları geliştiricilerle sınırlıdır ve public beta kullanıcılarının kullanımına sunulmaz.
tvOS 10.2, tvOS 10.x güncellemesi olması sebebiyle, standart hata düzeltmelerini, performans geliştirmelerini, yeni özellikler ve tasarım değişiklikleri içeriyor olabilir. tvOS 10.2 güncellemesinde yeni özellikler keşfedecek olursak bunları sizlerle paylaşıyor olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#5
iTunes üzerindeki muhtemel bir hatadan yaptığımız çıkarıma göre Apple'ın 4K destekli akıllı TV çözümü yakında piyasaya sunulacak.
Apple'ın ülkemizde de pek çok yerde bulunabilen televizyon çözümü Apple TV, yeni versiyonunda uzun zamandır beklenen 4K ve HDR video desteği sunacak.Bir kullanıcının iTunes üzerinde indirdiği filmlerin arasında karşısına çıkan ve normalde bulunmayan 4K HDR ibaresi, kullanıcının medyayı alarma geçirmesine neden oldu.
Uzun zamandır bizler tarafından çıkacağı tahmin edilen ve kaçınılmaz olan Apple ürünlerinin 4K'ya geçişi, bu kanıtla kesinleşmiş bulunuyor.


iTunes üzerinden yapılan indirmelerde hala 720p ve 1080p çözünürlüğe kısıtlı olan kullanıcılar, muhtemelen yeni ürünün çıkışının ardından 4K ve HDR seçenekleri de aktive olacak.
Tahminen 4K ve HDR içeriklerin aktif duruma geçmesi yeni iPhone 8'in tanıtımı sırasında gerçekleşecektir. Belki de yeni iPhone bu tür görüntü teknolojilerini kullanacak bir tür yapıyla beraber gelebilir.
Bilgilerin devamı için takipte kalın.