Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

[İOS] iOS 12 Hakkında Neler Biliyoruz?

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
iOS-12.jpg

Apple uzun süredir hazırlıklarını gerçekleştirdiği WWDC 2018 etkinliğini bugün gerçekleştirecek. Markanın etkinlikle beraber birçok sürprizi de sunması bekleniyor. Yeni akıllı telefon tanıtımının yapılması, mevcut işletim sistemlerinin son sürümlerinin yayınlanması ve yeni yazılımların tanıtılması bekleniyor. Daha öncede birçok kez haberlerimizde yer verdik ancak bu seriler içerisinde en çok merak edilen tanıtım iOS 12 işletim sisteminin tanıtılması.
iPhone, iPad modelleri için yeni bir dönemin başlamasını sağlayacak olan iOS 12güncellemesiyle beraber nasıl değişikliklerin geleceği konusunda ise yepyeni bilgiler paylaşıldı. Tanıtımdan hemen önce yeni seri işletim sisteminin özelliklerinin neler olacağına ve nelerin beklendiğine bakalım.
[h=2]Daha Kararlı ve Daha Sorunsuz İşletim Sistemi[/h]İlk bilgiler nasıl bir yapı sunulacağı yönünde. Yenilikler bir yana Apple’ın iOS 12 işletim sisteminde çok daha kararlı bir yapı sunması bekleniyor. Zaten baştan beridir bu konuda bilgiler veriyoruz ancak yeni seri işletim sistemi için son paylaşılan detaylar olayı biraz daha detaylandırdı. Buna göre Apple mesajlar bölümünden tutunda, arama bölümüne ve menülere kadar hemen her kısımda özel bir çalışma yaptı.
iOS-12-i%C5%9Fletim-sistemi-1-640x360.jpg

Yapılan bu çalışma sonrasında işletim sisteminin çok daha kararlı bir şekilde çalışması sağlanacak. Bir yandan hız artışı sağlanmış olacak bir diğer yandan ise güvenlik açıklarının önüne geçilmiş olacak. iOS 10 serisinden olduğu gibi güvenlik konusunda da daha başarılı adımlar atılacak. iOS 11 hatalarını ve güvenlik sorunlarını bu sürümde görmeyeceğiz.
Bunun yerine çok daha başarılı bir işletim sistemi ve çok daha hızlı çalışan bir işletim sistemi göreceğiz. Şimdilik açıklamalar ve paylaşılan bilgiler bu yönde ancak bu bilgilerin tanıtıma kadar kesinleşmesi mümkün değil. Bugün kararlılık ve güvenlik konusunda nasıl adımlar atılacağını daha detaylı bir şekilde göreceğiz.
[h=2]MacOS İle Birleşme Özelliği[/h]Diğer bir yenilik ise Liberty adı verilen özellik olacak. Bu özellik için Apple’ın kesin açıklamaları bulunuyordu ancak açıklamalara rağmen Liberty adı verilen bir sistemle beraber macOS 10.14 sürümüyle bağlantı kurulacağından söz ediliyor. Bu sayede iPhone ile mac arasında çapraz platform desteğinin geldiğini göreceğiz.
Çapraz platform desteği sayesinde kullanıcılar, iPhone üzerinde açtıkları bir uygulamayı aynı zamanda macOS 10.14 işletim sisteminde de açabilecek. Bu şekilde platform desteği de bir hayli öne çıkmış olacak. Fakat sistemin tamamen nasıl kullanılacağı konusunda kesin bilgiler yok. Bunlar içinde WWDC 2018 etkinliğinde yapılacak açıklamaları takip edeceğiz. Bugün tüm detaylar ortaya çıkacaktır.

iOS-12-1-640x427.jpg

Bu yeniliklerin dışına animoji sistemi hakkında da yenilikler bekleniyor. Daha öncede bu konuda paylaşımlar yapmıştık. Animoji karakterlerine bir dizi yeni karakter eklenecek ve daha önce dediğimiz gibi Animoji FaceTime bölümüne eklenecek. Böylelikle yeni animasyonları çok daha etkili bir biçimde kullanmamız için bir engel kalmamış olacak.
Ek özellikler olarak gelecek olan özelliklerin başında ise NFC sistemi gelecek. NFC teknolojisi yeni işletim sistemiyle beraber yeni bir yüze kavuşacak. Artık kullanılacak yeni NFC özelliği ile kapıları açmak ve benzeri girişler için akıllı telefonları kullanmak mümkün olacak. Ancak bu özellik tüm iPhone modelleri için geçerli olup olmayacağı konusunda bir bilgi yok.
iOS-12-6-640x400.jpg

Son olarak Siri için değişikliklerin yolda olduğunu belirtelim. Fakat Siri değişiklikleri konusunda çok fazla detay elde etmek mümkün olmadı. Muhtemelen yapay zeka destekli bir Siri ile yeniden tasarlanmış sanal asistan göreceğiz ancak bunun için bilgiler çok detaylı olarak paylaşılmış değil. Bunlar için yine WWDC 2018 etkinliğini bekliyoruz. Muhtemelen sesli kontrol ya da benzeri sistemler için çok daha gelişmiş bir Siri ile karşı karşıya kalacağız. Apple’ın bunun için yıl içerisinde yeni çalışanlar aldığını da biliyoruz. Muhtemelen büyük değişiklikler gelecektir.
Tüm bu yeniliklerin dışında WWDC 2018 etkinliğinde iOS 12 için çok daha önemli sürprizlerde olabilir. Bunlar için etkinliği izleyeceğiz. Sitemizden detaylı bilgi vereceğiz. Ayrıca iOS 12 işletim sisteminin çıkış tarihi için Eylül ayının düşünüldüğünü de belirtelim. Muhtemelen beta sürüm tanıtımın hemen sonrasında yayınlanacak. Ancak final sürüm için her zaman olduğu gibi yeni iPhone modellerini beklemek gerekecek.