Neler yeni

İOS İşletim macOS Sierra Versionu

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#1
Apple dün düzenlenen WWDC 2016 etkinliğinde, yeni işletim sistemi macOS Sierra'yı tanıttı. Peki, macOS Sierra hangi özellikleri ile öne çıkıyor? İşte en önemli macOS Sierra özellikleri!


Apple dün düzenlediği WWDC 2016 etkinliğinde yeni işletim sistemimacOS Sierra’yı duyurdu. Siri’yi Mac’te kullanabilmekten, masaüstünüze her yere erişmeye kadar ekosistemin içerisinde iletişimi artırmayı hedefleyen macOS Sierra’nın en önemli özelliklerine gelin hep birlikte bakalım.


Apple Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, macOS Sierra'nın sevdiğiniz uygulamalardaki iyileştirmeler ve yeni özelliklerle Mac’inizi her zamankinden daha akıllı ve yararlı hale getireceğini ifade ediyor.
Siri Şimdi Mac’te

Apple'ın iPhone 4s ile birlikte duyurduğu sesli asistan Siri, bildiğiniz özellikleri ve masaüstü için özel olarak tasarlanan yepyeni yeteneklerle artık Mac’te. Dock’tan, menü çubuğundan veya klavyeden kolayca erişilebilen Siri bilgi aramak, dosya bulmak ve mesaj göndermek için sesinizi kullanmanızı sağlıyor.Örneğin, Siri’den bir önceki gece üzerinde çalıştığınız dosyayı bulmasını, takviminize belirli bir toplantıyı eklemesini veya bir Facetime görüşmesi başlatmasını isteyebileceksiniz. Mac’te Siri’yi kullanarak Siri arama sonuçlarındaki öğeleri belgelerinize veya mail’lerinize sürükleyip bırakabilecek, maç sonuçları veya hisse senedi değerleri gibi bilgileri sürekli takip edebilmek için Bildirim Merkezi’ndeki Siri Arama sonuçlarına iğneleyebilecek ve hatta sistem tercihlerini değiştirebilecek, anımsatıcılar oluşturabilecek ve Fotoğraflar arşivinde arama yapabileceksiniz.
Artık Mac’te de kullanılabilen Siri şimdi dört Apple platformunda da, yani iOS, macOS, watchOS ve tvOS’ta hizmet veriyor ve 36 ülkede haftada iki milyar isteği yerine getiriyor.


Masaüstünüz ve Belgeleriniz Tüm Aygıtlarınızda

macOS Sierra ile birlikte Masaüstünüzdeki ve Belgeleriniz klasörünüzdeki tüm dosyalarınıza otomatik olarak herhangi bir Mac, iOS aygıtı ve hatta PC’nizde ulaşabileceksiniz. Bunun için dosyalarınızı her zaman yaptığınız gibi Masaüstü veya Belgeler klasörünüze kaydetmeniz yeterli.Bundan sonra bu dosyalara ihtiyaç duyduğunuz her yerde erişebileceksiniz. iPhone veya iPad’inizdeki dosyalarınıza iCloud Drive uygulaması, iCloud.com veya Windows için iCloud uygulamasından erişebilirsiniz. İkinci Mac’inize giriş yaptığınızda, dosyalarınızın Masaüstü veya Belgeler klasöründe, tam olarak kaydettiğiniz yerde olduğunu göreceksiniz.

Aygıtlar Arasında Kopyalama ve Yapıştırma
macOS Sierra ile aygıtlar arasında Devamlılık özelliği de geliştirildi. Universal Clipboard özelliğiyle, panonuzdakileri iCloud aracılığıyla tüm Apple aygıtlarınızda kullanabileceksiniz. Mac ve iPhone’unuz ve iPad’iniz arasında metin, resim ve video kopyalayıp yapıştırabileceksiniz.

Hemen Her Uygulamada Sekmeler

macOS Sierra Masaüstünüzde daha etkin bir şekilde gezinmenize yardımcı olmak için, Safari’nin Sekmeler özelliğini Harita, Mail, Pages, Numbers, Keynote ve TextEdit gibi birden fazla pencereyi destekleyen Mac uygulamalarına ve hatta üçüncü taraf uygulamalarına taşıyor.Sekmeler özelliğini kullanarak Harita uygulamasında yerinizi kaybetmeden birden fazla yere göz atabilecek, tam ekran görünümünde Pages belgeleri arasında kopyalayıp yapıştırma işlemi yapabilecek veya Mail uygulamasında taslak mail’ler arasında hızla geçiş yapabileceksiniz.

Mac’inizde Apple Pay ile Alışveriş Yapma

Kullanıcılar Mac’lerini kullanarak alışveriş yapmayı seviyorlar ve macOS ile Safari’de alışveriş deneyimi şimdi daha da gelişti. İnternette Apple Pay, destekleyen web sitelerinde alışveriş yaparken güvenli ve gizli alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor. İnternette satış yapanlara artık kredi veya banka kartı numarasınızı vermeniz gerekmiyor.Üstelik kart numarası aygıtınızda veya Apple sunucularında saklanmıyor. Bunun için sadece favori alışveriş sitelerinizde ödeme sırasında Apple Pay düğmesini bulun ve alışverişinizi iPhone’unuzdaki Touch ID’nizle veya Apple Watch’unuzu kullanarak tamamlayın. Güçlü şifreleme özelliği aygıtlarınız ve Apple Pay sunucuları arasındaki tüm iletişimi korur ve Apple Pay alışverişlerinizi izlemez.

Fotoğraflar’da Anılarınızı Yeniden Keşfedin

Fotoğraflar uygulamasındaki yeni Memories özelliği, otomatik olarak, ilk doğum günü partisi, düğün veya aile tatili gibi olaylar için koleksiyonlar oluşturarak Fotoğraflar arşivinizin diplerinde kalmış unuttuğunuz değerli anılarınızı yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Yeni gelişmiş bilgisayar vizyonu sayesinde, Fotoğraflar şimdi yüz, nesne ve sahne tanıma özelliklerini ve konum bilgilerini kullanarak fotoğraflarınızdaki kişileri, yerleri ve nesneleri anlayabiliyor.People özelliği fotoğraflarınızı otomatik olarak içinde bulunan kişilere göre düzenlenmiş Albümler halinde gruplar. Places özelliği ise, fotoğraflarınızı bir dünya haritası üzerinde göstererek nerede çekildiklerini görmenizi sağlıyor. Ve önemli noktaları öne çıkaran ve ayrıntıları iyileştirmek için fotoğraflarınıza kontrast ekleyen yeni Brilliance özelliği aracıyla fotoğraflarınızı bir profesyonel gibi mükemmelleştirmek şimdi daha da kolay.

macOS’ta Gizlilik

Güvenlik ve gizlilik Apple donanım, yazılım ve hizmetlerinin tasarımında temel bir öneme sahiptir. iMessage ve FaceTime verilerinizi korumak için uçtan uca şifrelemeyi kullanarak Apple ve başkaları tarafından okunamaz hale getirir. Siri ve Harita gibi özellikler Apple’ın sunucularına veri gönderir ama bu veriler kullanıcı profilleri oluşturmak için kullanılmaz ve Fotoğraflar yüz, nesne ve sahne algılama özelliklerini kullanarak resimlerinizi düzenlemek için aygıt üzerinde bilgi toplama özelliğini kullanır.
Apple, macOS Sierra ile başlayarak, bireysel gizliliği tehlikeye atmadan çok sayıda kullanıcının kullanım kalıplarını keşfetmek için Differential Privacy adı verilen bir teknoloji kullanmaya başlıyor. macOS Sierra’da, bu teknoloji Notlar’da otomatik düzeltme önerileri ve arama ipuçlarını iyileştirmeye yardımcı olacak.


--------------------

Apple masaüstü donanım çözümleri için macOS Sierra 10.12 Beta 4 güncellemesini yayınladı. Dördüncü beta sürümü neler getiriyor? Kararlı sürüm ne zaman yayınlanacak?


Apple birçok platformda geliştirdiği işletim sistemleri için yeni bir güncelleme dalgası başlattı. iOS 10, tvOS 2 ve watchOS 3 için dördüncü betagüncelleme paketleri dağıtıma sunuldu.
Apple’ın WWDC 2016 etkinliği kapsamında duyurduğu macOS Sierra işletim sistemi için de dördüncü beta sürümünün dağıtımına başlandı. macOS Sierra için bir önceki beta sürümü yaklaşık iki hafta önce yayınlanmıştı.

Geliştiriciler için yayınlanan güncelleme Mac App Store ve Apple Geliştirici Merkezi aracılığıyla indirilebiliyor. Beta kullanıcısıysanız güncellemeyi FOTA (şebeke) üzerinden indirmeniz mümkün.
Apple, macOS Sierra sürümüyle birlikte masaüstü işletim sistemine birçok yeni özellik sunuyor. Sesli asistan hizmeti Siri yeni sürümler birlikte Mac bilgisayar geliyor. Auto Unlock özelliğiyle Mac bilgisayarların kilidini Apple Watch ile açmak ve mobil ödeme sistemi Apple Pay yeni sürüme eşlik eden başlıca gelişmeler.Apple, macOS Sierra dördüncü beta sürümüyle birlikte bir kez daha hata düzeltmeleri ve performans geliştirmelerine odaklanıyor.

.
Beta sürecine dahil olmadan önce, beta yazılımın günlük kullanım için pek de elverişli olmadığı ve kullanım esnasında hatalarla karşılaşabileceğiniz ihtimalini hatırlatalım. macOS Sierra işletim sisteminin kararlı sürümü sonbaharda yayınlanacak.
macOS Sierra güncellemesini alacak modeller

*2009 ve sonrası tanıtılan MacBook’lar
*2009 ve sonrası tanıtılan iMac’ler
*2010 ve sonrası tanıtılan MacBook Air’ler
*2010 ve sonrası tanıtılan MacBook Pro’lar
*2010 ve sonrası tanıtılan Mac Mini’ler
*2010 ve sonrası tanıtılan Mac Pro’lar

--------------------

macOS Sierra 10.12.1 yayınlandı

Apple, Mac modelleri için macOS Sierra 10.12.1 güncellemesini yayınladı. macOS Sierra 10.12.1 güncellemesi ile gelen yenilikler haberimizde.Apple, dün iOS 10.1, watchOS 3.1 ve tvOS 10.0.1 güncellemelerinin yanında, Mac modelleri için macOS Sierra 10.12.1 güncellemesini de yayınlad. macOS Sierra 10.12.1 güncellemesi ile sistem performansında ve kararlılığında artışın yaşandığı gibi iPhone 7 Plusodaklı bir takım yeni özellikler de sisteme eklendi.
macOS Sierra 10.12.1 ile gelen yenilikler

- iPhone 7 Plus üzerinde çekilmiş Derinlik Efektli görüntüler için Fotoğraflar'a otomatik olarak birakıllı albüm ekler
- iCloud Masaüstü ile Belgeler kullanırken Microsoft Office uyumluluğu artırır
- Microsoft Exchange hesabı kullanırken Mail'in güncellenmesini engelleyen bir sorunu düzeltir
- Evrensel Pano kullanırken metinlerin kimi zaman yanlış yapıştırılmasına neden olan bir sorunu düzeltir
- Apple Watch ile Otomatik Kilit Açma'nın güvenilirliğini artırır
- Safari'de güvenliği ve kararlılığı artırır
macOS Sierra 10.12.1 güncellemesini Mac App Store'a girerek güncelleme bölümünden yükleyebilirsiniz.

--------------------

macOS 10.12.2 Beta 4 yayınlandı

Apple, Mac bilgisayarları için macOS 10.12.2 Beta 4 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme ekosistemdeki uyuma yönelik olması ile dikkat çekiyor.

Apple, Mac bilgisayarları için macOS 10.12.2 Beta 4 güncellemesini piyasaya sürdü. Ekim ayı sonundaki ilk yayınlanan macOS 10.12.2 Beta sürümü üzerine çalışan Apple, bugün yayınladığı 10.12.2 Beta 4 ile yapı numarasını 16C48b'den 16C53a'ya yükseltiyor.
macOS 10.12.2 Beta 4 güncellemesi ile sistemdeki sorunların düzeltilmesi ve performans artışının sağlanmasının yanında iOS 10.2 be watchOS 3.1.1 ile gelecek olan yeni Unicode 9.0 emojilerine destek veriliyor.
Muhtemelen Aralık ayı içerisinde yayınlanması beklenen macOS 10.12.2 Final sürümünü şimdiden denemek isterseniz geliştirici hesabınızın olması gerekiyor.
Eğer geliştirici hesabınız varsa Mac App Store'dan macOS 10.12.2 Beta 4 güncellemesini indirebilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#2
Apple, MacOS işletim sisteminin yeni sürümünü yayınlandı! Yeniliklere bir göz atalım.
MacOS Sierra çıktıktan sonra gelen 2. büyük güncelleme 10.12.2, hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri içeriyor.


6 adet betadan sonra yayınlanan sürüm aynı zamanda yeni çıkan Macbook Pro 2016 modellerindeki yazılımsal hataları da düzeltecek.
Apple, güncelleme içeriği hakkında şu bilgileri vermiş:


Ciddi güvenlik açıkları kapatılmış, ayrıntılı liste için buraya tıklayabilirsiniz. İşletim sistemi çekirdeği, grafik sürücüsü, bluetooth, SSL ile ilgili açıklar kapatılmış.
Daha fazla dijital kamera RAW formatı desteği
3.parti ekranlarda bazı ekran çözünürlüklerinin desteklenmemesi sorunu çözülmüş.
Touchbar ile ekran görüntüsü alma işlevi geliştirilmiş.
Otomatik kilit açma kararlılığı arttırılmış
Touchbar emoji seçimiyle ilgili sorun düzeltilmiş
Yeni Macbook Pro 2016 modellerindeki grafik problemleri çözülmüş
Microsoft Exchange ile maillerin zaman zaman gelmemesi sorunu çözülmüş
iCloud Masaüstü ve Doküman depolama hizmetiyle ilgili sorunlar halledilmiş
Depolama optimizasyonu uyarılarının gösterilmesiyle ilgili problemler giderilmiş
Bluetooth kulaklıklarda FaceTime ve Siri kullanılırkenki ses kalitesi arttırılmış
Sistem bütünlük korumasının kapatıldığında Macbook Pro 2016’larda ortaya çıkan bazı sorunlar düzeltilmiş
Destekleyen modeller için Windows 7 ve 8 için yeni yüklemelere Bootcamp desteği gelmiş.

Mac kullanıcılarının güvenlik ve kararlık güncellemeleri içerdiği için en kısa zamanda güncellemeyi indirmelerini tavsiye ediyoruz.
Güncellemeyi Mac Appstore’a girip Güncellemeler bölümünden yükleyebilirsiniz. Dilerseniz yükseltme veya temiz kurulum için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Güncelleme 10.12.1’den yükselme için yaklaşık 1.71GB boyutunda.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#3
Yeni Güncelleme, MacOS'u Kurtardı!

Özel bir cihaz yarımıyla, Mac bilgisayarlardaki şifrelemeyi kolayca kırmak mümkün. Daha doğrusu mümkündü; ama şimdi...Bu hafta önce yayınlanan yeni macOS güncellemesi olmayasydı, Apple'ın disk şifrelemesi, özel hazırlanmış bir cihazı kilitli bir MacBook'a bağlayarak kolaylıkla kırılabilirdi.
Bu saldırı, bilgisayara bağlanan özel bir Thunderbolt cihazının, direkt hafıza erişimini (DMA) kullanarak belleğe bağlanması ile gerçekleşiyor. DMA mekanizması normalde disk sürücüsü denetleyicileri, grafik kartları, ağ kartı ve ses kartları tarafından kullanılıyor çünkü CPU'ya bellek üzerinden erişildiğinde işlemci meşgul oluyor ve diğer görevler için kullanılamaz duruma geliyor.
Apple'ın macOS'u aslında DMA koruma yazılımına sahip , ama bu yazılım sadece işletim sistemi çalışırken devrede oluyor. Ancak, güvenlik araştırmacısı Ulf Friskblog yazısında, Thunderbolt aygıtının işletim sisteminden önce devreye girdiğini söylüyor. Bu da, macOS başlamadan önce DMA'nın kullanılmasını sağlıyor.
İkinci sorun ise Apple'in FileVault 2 disk şifreleme sistemi - eğer disk bir kez açıldıysa - hafızada düz metin olarak saklanıyor. Bu da demek oluyor ki Mac, ekranı kilitliyken uyku moduna alınırsa parola bu şekilde bellekte duruyor.
Araştırmacılar, bu hafta piyasaya sürülen macOS Sierra 10.12.2 güncellemesinin güvenlik konusunu en azından MacBook Air'de düzelttiğini doğruladı.
Frisk, "Apple'ın karar vermiş olduğu çözüm tam bir çözüm" diyor ve ekliyor: "En azından benim onaylayabileceğim ölçüde. Artık macOS'ta önyüklemeden önce belleğe erişmek mümkün değil. Mac artık bu saldırı tekniğine karşı en güvenli platformlardan biri."
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#4
Apple, iOS 10.2.1, watchOS 3.1.3 ve tvOS 10.1.1 güncellemelerinin yanı sıra macOS Sierra işletim sisteminin 10.12.3 sürümünü yayınladGenel anlamda hata düzeltmeleri içeren macOS Sierra 10.12.3 sürümünün detaylarına, gelin hep beraber bir göz atalım.macOS Sierra 10.12.3 kullanıcılara neler sunuyor?

Apple’ın macOS Sierra 10.12.3 güncellemesinde yer vermiş olduğu sürüm notlarına göre, güncelleme ile birlikte yeni 15 inç MacBook Pro modelinde otomatik grafik kartı geçişi iyileştirildi, Adobe Premiere Pro hataları düzeltildi, 13-inç MacBook Pro'daki Touch Bar daha stabil hale getirildi ve ayrıca Safari'nin yüksek pil tüketim sorunu çözüldü.

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 750x422px.


Tüm bu hata düzeltmelerinin yanı sıra sürüm notlarında macOS Sierra 10.12.3’ün, çok daha kararlı ve bir o kadar az pil tükettiğini belirtiyor. Güvenlik konusunda da birçok açığın giderildiği söz konusu bilgiler arasında.İndirilmeye sunuldu!

Son olarak birçok hata ve açığın giderildiği, 1,3 GB boyutundaki macOS Sierra 10.12.3 güncellemesini an itibariyle indirebileceğinizi hatırlatmadan geçmeyelim.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#5
Apple bugün, geliştiriciler için macOS Sierra 10.12.14 beta 7‘yi yayınlamasından dört gün sonra ve macOS Sierra 10.12.3‘ü piyasaya sürmesinden yaklaşık bir ay sonrasında macOS Sierra 10.12.4 beta 8‘i geliştiriciler ve public beta kullanıcıları için yayınladı.
Sekinci macOS Sierra 10.12.4 beta güncellemesini, daha önce herhangi bir beta güncellemesini Mac’ine yüklemiş olanlar Mac App Store’daki yazılım güncelleme mekanizması aracılığıyla veya Apple Developer Center aracılığıyla indirilebilir.

macOS Sierra 10.12.4, iOS’un Night Shift modunu Mac’e getiriyor. İlk olarak iOS 9.3 ile iOS cihazlarda tanıtılan Night Shift modu, bir cihazın ekranını yavaş yavaş mavi’den sarıya kaydırıp geceleri mavi ışığa maruz kalmayı azaltmak üzere tasarlanmıştır. Mavi ışığın sirkadiyen ritmi bozduğu söylenir ve uyku düzenini kesintiye uğradığı düşünülmektedir.
İLGİLİ HABER: Geliştiriciler için macOS Sierra 10.12.4 Beta 6 Yayınlandı (Güncellendi)Night Shift, Sistem Tercihleri’nin Ekranlar menüsünden etkinleştirilebilir; burada, gün batımında ve gün doğumunda kapanması üzere bir ayar mevcuttur. Night Shift, Bildirim Merkezi veya Siri aracılığıyla manuel olarak açılabilir veya kapatılabilir.
macOS 10.12.4 güncellemesi, ağırlıklı olarak Night Shift moduna odaklanıyor ancak kaputun altında pek çok geliştirme mevcut.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#6
Apple yeni güncellemelerini kullanıcılara sunmaya devam ediyor. iOS 10.3'ün tam sürümünü kullanıcılara paylaşan Apple, Mac kullanıcılarına, macOS Sierra 10.12.4 güncellemesini yayınladı.
macOS Sierra 10.12.4 güncellemesi ile gelen yenilikler!

Apple, bugün yayınladığı güncelleme ile birlikte, bir süredir test aşamasında olan macOS Sierra 10.12.4'ün final sürümünü yayınladı. Bu güncelleme ile kullanıcılara birçok yenilik sunuldu. Bu yeniliklerden hemen bahsedelim.
macOS 10.12.4 güncellemesi ile gelen yeniliklerin en başında, uzun bir süredir iOS kullanıcılarının kullanımına sunulan Night Shift modu, Mac kullanıcılarının huzuruna sunuldu. Eğer bir Mac sahibi iseniz, yeni güncelleme ile birlikte Night Shift modunu kullanabilirsiniz.

Performans ve sistem hataları üzerine bir takım iyileştirmelerin yer aldığı yeni güncellemenin Night Shift moduna odaklandığını söyleyebiliriz.
Night Shift modunu bilmeyenleriniz için kısaca bahsedecek olursak, bu mod sayesinde cihazınızın ekranını yavaş yavaş maviden sarıya doğruya kaydırarak, uzmanlara göre geceleri gözünüze zarar verecek, mavi ışığa maruz kalmanızı önlüyor. Kullanıcıların sağlığı için, önemli bir mod olan bu modu iOS kullanıcılarından sonra, Mac kullanıcıları da kullanabilecek.
Bu modu ise, Sistem Tercihleri’nden Ekranlar menüsünden etkin hale getirilebilirsiniz. Ayrıca bu menüden, Night Shift modunu güneş batımından sonra otomatik olarak aktif hale getirecek bir seçeneğe de ulaşabilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#7
Apple, Mac’te Night Shift modunu kullanıma sunan macOS Sierra 10.12.4‘ü yayınlamasından iki hafta sonra, yaklaşmakta olan bir macOS Sierra 10.12.5 güncellemesinin ikinci beta sürümünü geliştiriciler için yayınladı.
macOS Sierra 10.12.5 beta 2, Apple Geliştirici Merkezi’nden (Apple Developer Center) veya Mac App Store’daki Yazılım Güncelleme (Software Update) mekanizması aracılığıyla şimdi indirilebilir.

Apple’ın sürüm notları çoğu zaman yeni beta güncellemelerinin içeriği hakkında pek fazla bilgi sunmaz. Bu nedenle hangi özelliklerin en yeni macOS sürümü ile sunulduğunu şimdilik bilmiyoruz. Güncelleştirme, önemli bir güncelleme olan macOS 10.12.4 sürümünü izliyor ve muhtemelen hata düzeltmeleri ve diğer küçük iyileştirmeler üzerine odaklanıyor.
Beta sürümüyle birlikte paylaşılan sürüm notlarında yalnızca “güncelleme Mac’inizin kararlılığını, uyumluluğunu ve güvenliğini arttırdığı” şeklinde bir ifade yer alıyor. macOS 10.12.5’te yeni özellikler veya değişiklikler keşfedersek sizlerle paylaşıyor olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#8
Apple, Mac’te Night Shift modunu kullanıma sunan macOS Sierra 10.12.4‘ü yayınlamasından dört hafta sonra, yaklaşmakta olan bir macOS Sierra 10.12.5 güncellemesinin dördüncü beta sürümünü geliştiriciler için yayınladı.
macOS Sierra 10.12.5 beta 4, Apple Geliştirici Merkezi’nden (Apple Developer Center) veya Mac App Store’daki Yazılım Güncelleme (Software Update) mekanizması aracılığıyla şimdi indirilebilir.

Apple’ın sürüm notları çoğu zaman yeni beta güncellemelerinin içeriği hakkında pek fazla bilgi sunmaz. Bu nedenle hangi özelliklerin en yeni macOS sürümü ile sunulduğunu şimdilik bilmiyoruz. Güncelleştirme, önemli bir güncelleme olan macOS 10.12.4 sürümünü izliyor ve muhtemelen hata düzeltmeleri ve diğer küçük iyileştirmeler üzerine odaklanıyor.
Beta sürümüyle birlikte paylaşılan sürüm notlarında yalnızca “güncelleme Mac’inizin kararlılığını, uyumluluğunu ve güvenliğini arttırdığı” şeklinde bir ifade yer alıyor. macOS 10.12.5’te yeni özellikler veya değişiklikler keşfedersek sizlerle paylaşıyor olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#9
Apple, Mac’te Night Shift modunu kullanıma sunan macOS Sierra 10.12.4‘ü yayınlamasından dört hafta sonra, yaklaşmakta olan bir macOS Sierra 10.12.5 güncellemesinin dördüncü beşinci sürümünü geliştiriciler için yayınladı.
macOS Sierra 10.12.5 beta 5, Apple Geliştirici Merkezi’nden (Apple Developer Center) veya Mac App Store’daki Yazılım Güncelleme (Software Update) mekanizması aracılığıyla şimdi indirilebilir.

Apple’ın sürüm notları çoğu zaman yeni beta güncellemelerinin içeriği hakkında pek fazla bilgi sunmaz. Bu nedenle hangi özelliklerin en yeni macOS sürümü ile sunulduğunu şimdilik bilmiyoruz. Güncelleştirme, önemli bir güncelleme olan macOS 10.12.4 sürümünü izliyor ve muhtemelen hata düzeltmeleri ve diğer küçük iyileştirmeler üzerine odaklanıyor.
Beta sürümüyle birlikte paylaşılan sürüm notlarında yalnızca “güncelleme Mac’inizin kararlılığını, uyumluluğunu ve güvenliğini arttırdığı” şeklinde bir ifade yer alıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10
Apple, Mac’te Night Shift modunu kullanıma sunan macOS Sierra 10.12.4‘ü yayınlamasından yaklaşık altı hafta sonra, macOS Sierra 10.12.5 güncellemesinin final sürümünü herkese açık olarak yayınladı.
Geliştiriciler ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için yayınlanan birden çok beta güncelleme ile testleri tamamlanan macOS 10.12.5 güncellemesi, şimdi Mac’lere indirilebilir ve yüklenebilir durumda. Güncellemeyi indirmek ve yüklemek için Mac App Store’un Yazılım Güncelleme mekanizmasını kullanmanız yeterli.

Apple, macOS Sierra 10.12.5 ile büyük yenilikler ve değişikliklerden öte performans ve hata düzeltmelerine yani genel olarak kararlılık iyileştirmelerine odaklanıyor.
Şimdiye kadar yayınlanan beta güncellemelerinde herhangi bir değişiklik veya yenilik görmemiştik ancak, yayınlanan bu final sürümünde herhangi bir farklılık görürsek sizleri bilgilendiriyor olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11
Apple bugün, 5 Haziran’daki WWDC etkinliğinin açılış konuşmasında tanıttığı macOS 10.13 High Sierra‘nın geliştiriciler için ilk betasını yayınlamasının üstünden iki haftanın geçmesinden sonra, yine geliştiriciler için macOS 10.13 High Sierra beta 2’yi yayınladı. macOS 10.13 beta 2 şimdi indirilebilir ve yüklenebilir durumda.
macOS 10.13 High Sierra beta 2‘yi, kayıtlı Apple geliştiricileri Apple Geliştirici Merkezi’nden (Apple Developer Center) veya Mac App Store üzerinden hemen şimdi indirilebilir. Özellikle ilk betayı kullanıyorsanız bu, ikinci betayı mutlaka yüklemenizi tavsiye ederiz.

macOS High Sierra, yeni Apple Dosya Sistemi, yeni medya formatı HEVC, Metal 2, sanal gerçeklik başta olmak üzere Fotoğraflar, Safari, Siri gibi pek çok yerleşik uygulama tarafında yenilikleri kullanımımıza sunuyor.
macOS 10.13, aslen macOS Sierra’daki özellikleri yükseltmeye odaklı bir güncelleme olduğu için Apple tarafından “High Sierra” olarak adlandırıldı.
macOS High Sierra’nın final sürümü herkese açık olarak bu sonbaharda yayınlanacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12


Apple, gelecekteki macOS High Sierra güncellemesinin üçüncü beta sürümünü, ikinci beta sürümünü yayınlamasından iki haftadan daha fazla süre sonra ve yeni yazılımını duyurduğu 2017 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtmasından bir aydan daha uzun süre sonra geliştiriciler için yayınladı.Yeni beta, Mac App Store’daki Yazılım Güncelleme mekanizması aracılığıyla veya Apple Developer Center’dan indirilebilir.macOS High Sierra asıl olarak, VR ve harici GPU desteği, yeni bir Apple File System (APFS – Apple Dosya Sistemi), High Efficiency Video Codec (HEVC) ve Metal’in güncellenmiş bir sürümünü sunan yeni çekirdek depolama, video ve grafik teknolojisine odaklanıyor.macOS High Sierra ile yerleşik uygulamalar da yeni özellikler kazanıyor. Fotoğraflar uygulamasında fotoğraf düzenleme araçlarına ve albümlere erişmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni bir kenar çubuğu güncellemesi mevcut. Yine fotoğrafları düzenlemek için yeni seçenekler ve efektler kullanılabiliyor.Safari için ise daha hızlı açılan sayfalar, videoların otomatik olarak oynatılmasının engellenmesi gibi yeni özellikler kullanılabiliyor. macOS High Sierra’daki Siri’nin müzik yetenekleri artırılmış durumda ve Spotlight uçuş bilgilerini artık size gösterebiliyor. iCloud, FaceTime, Mesajlar ve Notlar’da da iyileştirmeler, yenilikler var.macOS High Sierra hem kayıtlı Apple geliştiricileri hem de Apple Beta Yazılım Programı’na kayıtlı kullanılabilir için kullanılabilir durumda.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13Apple, gelecekteki macOS High Sierra güncellemesinin dördüncü beta sürümünü, macOS High Sierra Beta 3‘ü yayınlamasından iki hafta sonra ve yeni yazılımını duyurduğu 2017 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtmasından bir aydan daha uzun süre sonra geliştiriciler için yayınladı.

Yeni beta, Mac App Store’daki Yazılım Güncelleme mekanizması aracılığıyla veya Apple Developer Center’dan indirilebilir.macOS High Sierra asıl olarak, VR ve harici GPU desteği, yeni bir Apple File System (APFS – Apple Dosya Sistemi), High Efficiency Video Codec (HEVC) ve Metal’in güncellenmiş bir sürümünü sunan yeni çekirdek depolama, video ve grafik teknolojisine odaklanıyor.
macOS High Sierra ile yerleşik uygulamalar da yeni özellikler kazanıyor.

Fotoğraflar uygulamasında fotoğraf düzenleme araçlarına ve albümlere erişmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni bir kenar çubuğu güncellemesi mevcut. Yine fotoğrafları düzenlemek için yeni seçenekler ve efektler kullanılabiliyor.
Safari için ise daha hızlı açılan sayfalar, videoların otomatik olarak oynatılmasının engellenmesi gibi yeni özellikler kullanılabiliyor.

macOS High Sierra’daki Siri’nin müzik yetenekleri artırılmış durumda ve Spotlight uçuş bilgilerini artık size gösterebiliyor. iCloud, FaceTime, Mesajlar ve Notlar’da da iyileştirmeler, yenilikler var.
macOS High Sierra hem kayıtlı Apple geliştiricileri hem de Apple Beta Yazılım Programı’na kayıtlı kullanılabilir için kullanılabilir durumda.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#14

Apple, Mac için üçüncü macOS High Sierra public beta sürümünü yayınladı. Bu, kayıtlı bir Apple geliştiricisi olmayan kullanıcıların macOS’un final sürümünün yayınlanması öncesinde, en yeni Mac işletim sisteminin en sonki test sürümünü indirebilecekleri ve işletim sisteminin özelliklerini öncelikli olarak ücretsiz olarak kullanarak test edebilecekleri anlamına geliyor.
macOS High Sierra’nın herkese açık beta sürümünün kullanılabilir olmadığı dönemde, macOS High Sierra’nın beta sürümünü yıllık 99 dolar ödeyerek kayıtlı geliştirici hesabınızla test edebilmeniz mümkündü.
Apple’ın tümüyle ücretsiz olan beta yazılım programına buradan devam ederek ulaşabilir ve mevcut Apple Kimliği’nizle kayıt olarak macOS High Sierra Public Beta 3’yi Mac’inize yükleyebilirsiniz.macOS High Sierra, Apple File System (APFS), HEVC desteği, Metal 2, Posta uygulaması, Fotoğraflar uygulaması ve Safari’deki geliştirmeleri ve daha fazlasını beraberinde getiriyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#15


Apple bugün, macOS High Sierra Beta 4‘ü yayınlamasından iki hafta sonra geliştiriciler için beşinci betayı yayınladı. Yeni macOS High Sierra beta 5, Mac App Store’daki Yazılım Güncelleme mekanizması aracılığıyla (OTA) veya Apple Developer Center üzerinden şimdi indirilebilir ve yüklenebilir.Bugünkü betada, FaceTime’ı kullanırken Live Photos çekimi için yeni bir seçenek yer alıyor. FaceTime Live Photos özelliği ilk olarak iOS 11’in beta sürümünde kullanıma sunulmuştu ve artık macOS’da da kullanılabilir.macOS High Sierra, macOS Sierra’da tanıtılan yeni APFS (Apple File System), video ve grafik teknolojisine dönük özelliklere ve birtakım yeniliklere odaklanıyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#16


Apple, bugün, macOS High Sierra’nın beşinci beta sürümünü geliştiriciler için yayınlamasından sadece bir hafta sonra altıncı beta sürümünü yayınladı. Kayıtlı Apple geliştiricileri, Mac App Store yazılım güncelleme menüsü üzerinden veya Apple Geliştirici Merkezi üzerinden yeni betayı şimdi indirebilirler.

macOS High Sierra Beta 6, uygulamaların Canon yazıcılarda yazdırma işlemi yapılırken beklenmedik şekilde uygulamanın kapanmasına neden olan bir hata için düzeltme sunarken, QuickLook’un MacBook Pro’da ayrı bir GPU’nun kullanılmasını engelleyen bir sorunu gideriyor.
macOS High Sierra, macOS Sierra’da tanıtılan yeni depolama, video ve grafik teknolojisi üzerine kurulu özelliklere dayanan bir macOS sürümü. Beraberinde yeni Apple File System (APFS), High Efficiency Video Codec (HEVC), VR ve harici GPU’ları destekleyen Metal’in güncellenmiş bir versiyonunu getiriyor. Yerleşik uygulamalar üzerinde irili ufaklı pek çok geliştirme ve yenilikler de mevcut.


macOS High Sierra’nın herkese açık final sürümü bu sonbaharda yayınlanacak ve yazılım o zamana kadar, kayıtlı Apple geliştiricileri ve beta yazılım programı kullanıcılarıyla birlikte test edilmeye, geliştirilmeye devam edecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#17


Apple, bugün, macOS High Sierra’nın altıncı beta sürümünü geliştiriciler için yayınlamasından sadece bir hafta sonra yedinci beta sürümünü yayınladı. Kayıtlı Apple geliştiricileri, Mac App Store yazılım güncelleme menüsü üzerinden veya Apple Geliştirici Merkezi‘nden macOS High Sierra Beta 7‘yi şimdi indirebilirler.macOS High Sierra, macOS Sierra’da tanıtılan yeni depolama, video ve grafik teknolojisi üzerine kurulu özelliklere dayanan yeni macOS sürümü. Beraberinde Apple File System (APFS), High Efficiency Video Codec (HEVC), VR ve harici GPU’ları destekleyen Metal’in güncellenmiş bir versiyonunu getiriyor.
Yerleşik uygulamalar için ise irili ufaklı pek çok geliştirme ve yenilikler mevcut.macOS High Sierra’nın herkese açık final sürümü bu sonbaharda yayınlanacak ve yazılım o zamana kadar, kayıtlı Apple geliştiricileri ve Beta Yazılım Programıkullanıcılarıyla birlikte test edilmeye, geliştirilmeye devam edecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#18


Apple, bugün, macOS High Sierra’nın yedinci beta sürümünü geliştiriciler için yayınlamasından sadece bir hafta sonra, yine geliştiriciler için sekinci beta sürümünü yayınladı. Kayıtlı Apple geliştiricileri, Mac App Store yazılım güncelleme menüsü üzerinden veya Apple Geliştirici Merkezi‘nden macOS High Sierra Beta 8‘i indirebilirler.macOS High Sierra, macOS Sierra’da tanıtılan yeni depolama, video ve grafik teknolojisi üzerine kurulu özelliklere dayanan yeni macOS sürümü. Beraberinde Apple File System (APFS), High Efficiency Video Codec (HEVC), VR ve harici GPU’ları destekleyen Metal’in güncellenmiş bir versiyonunu getiriyor.
Yerleşik uygulamalar için ise irili ufaklı pek çok geliştirme ve yenilikler mevcut.macOS High Sierra’nın herkese açık final sürümü bu sonbaharda yayınlanacak ve yazılım o zamana kadar, kayıtlı Apple geliştiricileri ve Beta Yazılım Programıkullanıcılarıyla birlikte test edilmeye, geliştirilmeye devam edecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#19


Apple, macOS High Sierra’nın sekizinci beta sürümünü geliştiriciler için yayınlamasından sadece dört gün sonra, yine geliştiriciler için dokuzuncu beta sürümünü yayınladı. Kayıtlı Apple geliştiricileri, Mac App Store yazılım güncelleme menüsü üzerinden veya Apple Geliştirici Merkezi‘nden macOS High Sierra Beta 9‘u indirebilirler.macOS High Sierra, macOS Sierra’da tanıtılan yeni depolama, video ve grafik teknolojisi üzerine kurulu özelliklere dayanan yeni macOS sürümü. Beraberinde Apple File System (APFS), High Efficiency Video Codec (HEVC), VR ve harici GPU’ları destekleyen Metal’in güncellenmiş bir versiyonunu getiriyor.
Yerleşik uygulamalar için ise irili ufaklı pek çok geliştirme ve yenilikler mevcut.macOS High Sierra’nın herkese açık final sürümü bu sonbaharda yayınlanacak ve yazılım o zamana kadar, kayıtlı Apple geliştiricileri ve Beta Yazılım Programıkullanıcılarıyla birlikte test edilmeye, geliştirilmeye devam edecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#20


Apple, yeni macOS High Sierra işletim sistemini yayınlamasından yalnızca iki gün sonra, yaklaşmakta olan macOS High Sierra güncellemesinin ilk beta sürümünü geliştiriciler için yayınladı.
macOS High Sierra 10.13.1 beta 1, uygun konfigürasyon profili yüklenmiş olan Mac’lere Mac App Store’un Yazılım Güncelleme menüsü üzerinden veya Apple Developer Center’dan indirilebilir.
macOS High Sierra’nın ilk betasının hangi iyileştirmeleri getirdiği henüz belli değil ancak hata düzeltmeleri ve GM sürümünün piyasaya çıkması ile halka açık final sürümünün yayınlanması arasında tespit edilen sorunlar için performans geliştirmeleri içerdiğini düşünüyoruz.Güncelleme, Apple’ın bir sonraki macOS High Sierra sürümü için ertelediği iMessages için iCloud saklama alanı gibi özellikleri veya yeni emoji setlerini içeriyor olabilir.