Neler yeni

İOS İşletim macOS Sierra Versionu

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#21

Apple bugün, yeni macOS High Sierra güncellemesinin ikinci beta sürümünü, ilk macOS High Sierra 10.13.1 beta 1’i yayınlamasından bir ve yeni High Sierra işletim sistemini piyasaya sürmesinden yalnızca iki hafta sonra yayınladı.macOS High Sierra 10.13.1 beta 2, Apple Geliştirici Merkezi (Apple Developer Center) veya geçerli konfigürasyon profilinin yüklü olduğu Mac’e Mac App Store’un Yazılım Güncelleme menüsü üzerinden şimdi indirilebilir.


macOS High Sierra 10.13.1, hata düzeltmeleri, performans iyileştirmeleri, güvenlik geliştirmeleri ve baştan aşağıya pek çok değişiklik üzerine yoğunlaşıyor gibi görünse de, deli yüz, pasta, pretzel, t-rex, kusan yüz gibi yeni Unicode 10 emojilerini kullanıma sunuyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#22Apple’ın yeni işletim sistemlerinin hala stabil olmadığını söylemek gerekiyor. Kararlı sürümler yayınlandı ve kullanıma girdi. Fakat buna rağmen yeni sürümlerde sorunlar devam ediyor. Şimdiye kadar iOS 11 işletim sisteminde sorunlar yaşandığını görmüştük. Genel kullanımlarda ve bazı ayarlarda ciddi sorunlar yaşandığı ve iOS 11 kullanımının bir türlü kararlı hale getirilemediği biliniyor. Apple bu sorunu çözebilmek için güncellemelerine devam ediyor ve iOS 11 işletim sistemi için ciddi bir ilerleme sağlanmış durumda. Fakat yaşanan sorunlar sadece iOS 11 işletim sistemi için geçerli değil. Bunun yanı sıra bir diğer yeni yazılım olan macOS High Sierra içerisinde de sorunlar yaşandığı belirtiliyor.
macOS High Sierra İçin Güncellemeler Hazırlanıyor

Bu kez macOS High Sierra sistemi üzerinde ortaya çıkan sorunların ise bildirim sorunları olduğu açıklandı. Aslında iOS 11 serisinde de yaşandığını duyduğumuz sorun, macOS High Sierra kullanıcılarının bildirimleri çok geç almasına neden oluyor.
Sadece bilgisayarın bildirimleri değil, cihaz eşleştirmelerinde de benzeri sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Özellikle iPhone ile Mac eşleştirmesi yapıldıktan sonra macOS High Sierra, mesaj bildirimlerinin ve benzeri bildirimlerin çok geç gelmesi sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Yeni sürümün güncellemelerinden sonrada bu sorunun giderilemediği görülüyor.

Yani şu an için beta sürecinde de bildirim sorunları giderilebilmiş değil. Yeni beta sürümleri içerisinde bu konuya ilişkin herhangi bir düzenleme yayınlanmamış olmaması da kafaları karıştıran detaylardan bir tanesi. Yeni işletim sistemi sürümünün ilk büyük güncellemesinin ardından sorunun çözülebileceği beklentisi var.

Fakat ardı ardına gelen sorun haberleri de düşündürücü değil demek yanlış olacak. Hemen hemen her yeni yazılımda Apple tarafından açıklanmamış olsa da sorunlar yaşandığını görüyoruz. iOS 11 sürecinden sonra yaşanan bu aksilikler nasıl giderilecek? Güncellemeleri görmemiz gerekecek.