Neler yeni

İOS Mac/iMac/Macbook/Mac Hakkında gelişen en son haberler

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#1

Google Drive’ın halihazırda piyasadaki en iyi bulut depolama servislerinden biri olduğunu söylemek abartılı bir tanımlama olmayacaktır. Kullanıcılarına geniş bir depolama alanı sağlayan Google Drive’ın mobil uygulamaları muhteşem olsa da, masaüstü uygulamalarının görece daha az işlevsel bir yapıda olduğu bir gerçek. Ancak Google’ın duyurduğu yeniliklerle bu durum da değişeceğe benziyor.
Google Drive’ın PC ve Mac versiyonları için duyurulan değişikliklerle kullanıcılara yeni kontrol özellikleri ve yeni bir menü görünümü sunuluyor. Eş zamanlama sürecini gösteren yeni menü, açılır liste üzerinden dosya paylaşımını da mümkün kılıyor. Böylelikle Google Drive klasörü üzerinde dosya aramaya gerek kalmıyor.
Google Drive’a eklenen yeni özellikler arasında kullanıcılara bant genişliği için limit belirleme imkanının verilmesi de bulunuyor. Böylelikle Drive’ın internet kotasını sömürmesinin önüne geçiliyor.
Yeni menü görünümünde eski görünümdeki kullanışsız özellikler göz önünden kaldırılırken, seçeneklerin pek çoğu ekranın sağ üstündeki açılır menüye yerleştiriliyor. Dağıtımına başlanan Google Drive güncellemesinin birkaç gün içinde tüm PC ve Mac kullanıcılarına ulaştırılması bekleniyor.

12 inç Macbook Air Nasıl Görünecek?

Apple'ın 12 inç'lik MacBook Air modelinin tasarımı detaylanıyor. Cihazı kullanan kaynakların verdiği bilgiler çerçevesinde oluşturulan konsept, 12 inç Powerbook modelini anımsatıyor.

Apple'ın merakla beklenen 12 inç ekranlı Macbook Air modelinin tasarımına dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.
9to5mac sitesinin paylaştığı görseller, cihazı kullanan kaynakların verdiği bilgiler çerçevesinde oluşturulmuş konsept bir modellemeyi gösteriyor. Görsellerde en dikkat çekici nokta ise, cihazın hem incelmesi hem deölçülerinin küçülmesi.

Köşeden köşeye klavye
Apple'ın dizüstü bilgisayar konsunda eleştirildiği noktalardan birisi, ince yapılı cihazlara rağmen cihazın kapladığı alanın oldukça büyük olmasıydı. Bu duruma neden olan ise klavye ve ekran çevresindeki alanların fazla geniş tutulmasıydı. 12 inç Macbook Air modellemesine bakılacak olursa, Apple bu tasarım çizgisini terk ederek köşeden köşeye klavye anlayışını benimsemiş görünüyor. Konsepte göre, hem tuşların yanındaki boşluklar olabildiğince azaltılmış hem de trackpad için ayrılan alan daraltılmış.

İncelik farklı hissediliyor
Görsellerde yer almasa da, böyle bir tasarımda ekran çerçevesinin de olabildiğince azalacağını söyleyebiliriz. Zira, daralan klavye kısmına eşit büyüklükte bir üst kapak tasarımı için bu zorunlu hale geliyor. Görsellerde dikkat çeken bir diğer nokta ise, inceliği hali hazırda satışta olan Macbook Air'a göre oldukça artacak yeni cihazda, bağlantı kapılarının giderek azalması. Gereken inceliğin sağlanabilmesi için USB yerine USB-C portunun cihaz üzerinde kullanıldığı görülüyor.

12 inç Powerbook (2003 - 2006)
Powerbook esintisi
Tabii ki Apple'ın çıkaracağı ürün, bu görsellerdeki ile bire bir aynı olmayacak. Ancak, görsellerin gelecek cihazı kullanan kişilerin bilgilerine dayanarak oluşturulmuş olması önemli görülebilir. Yeni Macbook Air, küçülen ebatları ve köşeden köşeye klavyesi ile klasik 12 inç PowerBookmodelini anımsatacak gibi duruyor. Bakalım Apple'ın yeni gözdesi ne zaman ortaya çıkacak?

Mac'ten Yeni Rekor!

2014 yılı 3. çeyreğinde başarılı bir performans sergileyen Mac'ler, tekrar üçüncülük koltuğuna yükseldi. IDC'nin verileri hem ABD hem dünya PC pazarına yönelik ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz günlerde 2014 yılı 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan
Apple,
Macsatışlarıyla gülmüştü.
PCpazarındaki genel daralmanın da etkisiyle bir süredir pazardaki stabil konumunu koruyan
Mac'ler, 5 milyon sınırını aşmış ve bu çeyrekte 5.5 milyon
Macsatışı gerçekleşmişti.
Tekrar 3.lük koltuğunda

Bu başarılı performans, 5 milyon barajını aşmanın yanı sıra
Apple
ABDPC pazarında tekrar
3. lükkoltuğuna yükseltti. Daha önce zaman zaman ilk 3 içinde yer alan
Apple, 2014 yılı başlarında 4. sıraya gerilemişti. Son çeyrekteki 5.5 milyon adetlik satış
Apple'ın pazar payını yüzde 13.4'e yükseltti.
2014 3. Çeyrek Global PC Pazarı - IDC
Mac'ten yeni rekor

Bu oran aynı zamanda
ABDpazarı için
Appleaçısından bir rekor anlamına da geliyor. 13.4'lük satış iPad, iPad Air ve iPad Mini gibi PC satışlarını doğrudan etkileyen ürünlerin popüler olduğu bir pazarda oldukça ciddi bir rakam.
Apple'ın üstünde yüzde 24 ile
Dell, liderlik koltuğunda ise yüzde 27.7 ile
HPoturuyor.
Dünya pazarında son durum

Dünya pazarında da
Apple'ın payı yükselişte. Şirket yüzde 5'lerin altındaki payını yüzde 7'lere doğru taşıma eğiliminde. Dünya pazarında ilk üç sırada ise sırasıyla
Lenovo, HP ve
Dellyer alıyor. Bakalım önümüzdeki dönemde PC pazarı nasıl şekillenecek?

Apple 5K çözünürlüklü iMac'in fiyatında indirime gitti


Apple 5K çözünürlüklü iMac'in fiyatında indirime gitti

Şu an Amerika'da mevcut olan indirimin diğer ülkelere nasıl yansıyacağı merak konusu.


Apple’ın geçtiğimiz yıl ekim ayında anons ettiği 5K (5120 x 2880) ekran çözünürlüğüne sahip iMac bilgisayar, en iyi görüntü ve performans sunan bilgisayarların başında geliyor. Tabii ki yüksek çözünürlük ve yüksek performanslı iMac’e sahip olmak için 2.419$'ı gözden çıkarmak gerekiyor. 5K ekranlı iMac’in Apple Store Türkiye fiyatı ise 7.299 lira.
Neyse ki Apple Amerika’da iMac’in 2.419$ olan fiyatında indirme giderek fiyatı 2.119$ seviyesine çekti. 300 dolarlık indirimin ülkemize nasıl yansıyacağı ise merak konusu.
Yeni nesil iMac’in öne çıkan özellikleri 27-inç büyüklüğünde 5K çözünürlüklü ekran, ,5 GHz saat hızında çalışan i5 işlemcisi, 8GB RAM, 1 TB’lık Fusion Drive hafıza, AMD Radeon R9 M290X grafik kartı ve Os X Yosemite işletim sistemi şeklinde sıralanıyor.Mac üzerinden iOS 8.1.2 JailBreak nasıl yapılır?

JailBreak yapmak ve iOS dünyasının kapılarını sonuna kadar açmak ister misiniz?


JailBreak ile ilgili sizlere zaman zaman bilgi vermekteyiz. JailBreak eskiden çok ama çok zor bir şekilde yapılıyordu. Araçlar yoktu ve telefonun içine bazı kodların yazılması gerekiyordu. Herşey gibi JailBreak'te kolaylaştı ve artık tek bir tuşa basarak telefonlarımızı ve tabletlerimizi sadece AppStore'a bağımlı kalmaktan kurtarabiliyoruz.

JailBreak ile gelen Cydia Marketten istediğiniz uygulama ve oyunu cihazınıza indirebilmektesiniz. Bu noktada ise Apple'ın "JailBreak yaparsanız telefonun garantisi bozulur" yaptırımı ile karşı karşıya kalmaktayız. Kendi ekosistemini korumak isteyen Apple'ın bu tavrını anlamak gerçekten imkansız. Google'ın kendi telefonlarını root izinli şekilde piyasaya sürerken Apple'ın bu tarz bir yaptırımı kullanıcılarına sunması bizim için bile oldukça tuhaf görünmektedir.

Dilerseniz bu yazımızda PP Jailbreak Takımının yaptığı iOS 8.1.2 JailBreak'i telefonunuza nasıl kuruyorsunuz bunu anlatalım.
 • Öncelikle MAC bilgisayarınıza PP JailBreak Team'in programını buraya tıklayarak indiriyorsnuz.
 • Telefonunuzu data kablosuyla MAC'e bağlıyorsunuz.
 • Ayarlar kısmına girerek Touch ID ve parolayı kaldırıyorsunuz. Bu gerçekten çok önemli bir ayar.
 • iCloud hesabınızdan, iPhone'umu bul seçeneğini iptal ediyorsunuz.
 • Telefonu kesinlikle ama kesinlikle Uçak Moduna alıyoruz.
 • Masaüstüne kaydettiğiniz PP JailBreak dosyasına tıklayın ve programı açın.

Bu noktada programın telefonu bulmasını ve bulduğunda sürüm numaralarının doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olun ve alt tarafta yer alan PP sekmesini kaldırın. O seçenek kesinlikle seçilmeyecek; lakin Çin'de değilsieniz.Bundan sonra yapmanız gereken şey ortadaki butona basıp JailBreak'in bitmesini beklemek olacaktır. JailBreak bittikten sonra telefonunuzun ana menüsünde Cydia'yı görebileceksiniz.


12-inçlik Retina MacBook Air'e ait yeni görüntüler yayınlandı

Sızan fotoğraflara göre Apple logosu ve ekran çerçevesi değişime uğrayacak.


Apple'ın bu yıl mevcut modellere göre daha ince bir tasarıma sahip 12-inçlik MacBook Air duyurusu gerçekleştireceği uzun bir süredir dillendiriliyor. Apple tedarikçisi Quanta Computer iddiaya göre 12-inçlik yeni MacBook Air’in üretimine başladı. Çin menşeli iFanr sitesi ise MacBook Air’e ait ilk fotoğrafları gün yüzüne çıkardı. Yayınlanan fotoğraflarda yeni nesil MacBook Air, 9.7-inçlik iPad ve 13-inçlik MacBook Pro ile yan yana görünüyor.Ekranı sızdırılan yeni MacBook Air’de önemli iki detay dikkatimizi çekiyor. Bunlardan ilki; mevcut MacBook Air’de yer alan arka aydınlatmalı Apple logosunun yerini mevcut iPad’lerde bulunan parlatılmış Apple logosunu görüyoruz. iFanr sitesine göre bu detay inceliğe bağlı olarak yapılan bir değişiklik. Bir diğer fark ise Retina ekranlı MacBook Air’in ön yüzünde karşımıza çıkıyor. Bu bölümde uçtan uca ekran benimsenmiş ve buna bağlı olarak gri çerçevelerin ortadan kalktığını görüyoruz.
Mart sonunda resmiyet kazanması beklenen Retina ekranlı MacBook Air’de ayrıca Intel Broadwell Core M işlemciler, USB Type-C konektörü ve fansız iç tasarımın yer alması bekleniyor.Apple’ın bu yıl içinde MacBook Air ailesine 12 inç Retina ekranlı daha ince ve daha hafif bir model eklemesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Letemsvetemapplem isimli site tarafından yayınlanan yeni bir haber, Apple’ın MacBook Air serisini çok yakında yenileyebileceğini gösteriyor. Sitenin iddiasına göre, 11 ve 13 inç’lik yeni MacBook Air modelleri 24 Şubatta resmen tanıtılacak.
MacBook Air ailesinin dört gözle beklenen yeni üyesi 12 inç modelin ise yılın ilerleyen dönemlerinde tanıtılması öngörülüyor. MacBook Air serisindeki güncellemeye ilişkin detaylar henüz kısıtlı olsa da, şirketin 2015 model dizüstü bilgisayarlarında yeni ve hızlı Intel işlemcileri kullanması bekleniyor.
Apple’ın 2015 model MacBook Air ailesi için nasıl bir fiyatlandırma politikası izlediği henüz bilinmiyor. Şirket 2014 modellerini bir fiyat indirimiyle birlikte sunmuştu. 12 inç MacBook Air’in piyasaya çıkışıyla birlikte Apple’ın 11 ve 13 inç modellerin fiyatını da aşağıya çekebileceği belirtiliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#2
[​IMG]
Apple bir açıklama yaparak video sorunları ve sistem hataları sıklıkla gündeme gelen MacBook Pro modelleri için genişletilmiş onarım desteği sunacağını duyurdu. 2011’de üretilen 15 ve 17 inç MacBook Pro modelleri ile 2012 ortası ve 2013 başı arasında üretilen 15 inç Retina ekranlı MacBook Pro modelleri, destekten faydalanabilecek.
Kullanıcılar cihazlarının destek kapsamına girip girmediğini Apple’ın internet sitesinde bulunan özel araçla kontrol edebilecek. Ücretsiz onarım desteği ABD ve Kanada’da 20 Şubat itibarıyla devreye girecek. Diğer ülkelerde ise süreç 27 Şubatta başlayacak. Türkiye’nin de genişletilmiş onarım desteğinin kapsama alanında olan ülkeler arasında bulunduğunu belirtmekte fayda var.
Apple’dan yapılan açıklamada video sorununun Şubat 2011 ve Aralık 2013 arasında satılan MacBook Pro modellerinin küçük bir kısmını kapsadığı belirtildi. Şirketin sunduğu bu destek kapsamında bahsi geçen sorunlardan muzdarip olan MacBook Pro modelleri ücretsiz olarak tamir edilecek. Apple’dan yapılan açıklamada daha önce sorunun giderilmesi için servise başvuran ve karşılığında bir ücret ödeyen kullanıcılara geri ödeme yapılacağı belirtilirken, söz konusu geri ödeme sürecinin Türkiye’de işletilip işletilmeyeceği bilinmiyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#3
Apple bir açıklama yaparak video sorunları ve sistem hataları sıklıkla gündeme gelen MacBook Pro modelleri için genişletilmiş onarım desteği sunacağını duyurdu. 2011’de üretilen 15 ve 17 inç MacBook Pro modelleri ile 2012 ortası ve 2013 başı arasında üretilen 15 inç Retina ekranlı MacBook Pro modelleri, destekten faydalanabilecek.
Kullanıcılar cihazlarının destek kapsamına girip girmediğini Apple’ın internet sitesinde bulunan özel araçla kontrol edebilecek. Ücretsiz onarım desteği ABD ve Kanada’da 20 Şubat itibarıyla devreye girecek. Diğer ülkelerde ise süreç 27 Şubatta başlayacak. Türkiye’nin de genişletilmiş onarım desteğinin kapsama alanında olan ülkeler arasında bulunduğunu belirtmekte fayda var.
Apple’dan yapılan açıklamada video sorununun Şubat 2011 ve Aralık 2013 arasında satılan MacBook Pro modellerinin küçük bir kısmını kapsadığı belirtildi. Şirketin sunduğu bu destek kapsamında bahsi geçen sorunlardan muzdarip olan MacBook Pro modelleri ücretsiz olarak tamir edilecek. Apple’dan yapılan açıklamada daha önce sorunun giderilmesi için servise başvuran ve karşılığında bir ücret ödeyen kullanıcılara geri ödeme yapılacağı belirtilirken, söz konusu geri ödeme sürecinin Türkiye’de işletilip işletilmeyeceği bilinmiyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#4
Microsoft, Mac için Office 2016'nın önzilemesini tüm kullanıcılara sundu. Gelecek sürümü şimdiden denemek için önizleme sürümünü Mac'inize kurabilirsiniz.


Click here to view the original image of 580x330px and 141KB.
[​IMG]Office yazılımını hem PC hem mobil platformda geliştirmeyi sürdürenMicrosoft, en büyük rakibi Apple'ı da ihmal etmiyor. iOS ve Mac için uygıulamalar geliştiren şirket, son olarak Mac için Office 2016'nın önizlemesini tüm kullanıcıların denemesine sundu.
Sadece 10.10'a yüklenebiir

Mac kullanıcılarının abonelik gerektirmeden indirerek cihazlarına kurabileceği Mac için Office 2016 önizlemesi, sadece OS X 10.10 Yosemitecihazlara yüklenebiliyor. 2011 yılından beri major güncelleme almayan MS Office: Mac yazılımı özellikle alışkanlıklarını terk edemeyen OS X kullanıcıları için oldukça önemli. Her ne kadar birçok Mac sahibiMicrosoft Office'e ihtiyaç duymadan yerleşik Keynote, Pages, Numbers veMail uygulamalarını kullanabilse de, bazı durumlarda MS Office çözümü gerekli olabiliyor.
[​IMG]
Hemen indirin!

Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook uygulamaları ile gelenOffice Mac 2016 önizleme sürümü, 2.5 GB ile 6 GB arasında bir alan gerektiriyor.
Mac için Office 2016 önzilemesiniburadan indirebilirsiniz.


Click here to view the original image of 630x368px.
[​IMG]
Microsoft, bu yıl içinde yayınlayacağı Mac için Office 2016 uygulamasının nihai versiyonu üstündeki çalışmalarını sürdürüyor. Redmond merkezli şirket hazırlıklarını devam ettirirken yazılımı erkenden denemek isteyenlere de diledikleri imkanı sağlıyor.
Office 2016 Mac uygulama setinin ön izleme sürümünü yayınlayan Microsoft, Apple’ın masaüstü işletim sistemini kullananlara Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook uygulamalarının son haliyle tanışma fırsatı veriyor.
Office 2016 Mac uygulamasını önümüzdeki aylarda çok sayıda güncelleme ve yenilik beklese de, halen Mac için Office 2011 uygulamasını kullananlar için yenilenmiş arayüz gibi unsurları da barındıran ön izleme önemli bir sıçrama anlamına geliyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#5
Apple'ın önümüzdeki haftaki etkinliğine dair yeni iddialar ortaya atıldı. Apple Watch ve Macbook Air'in yanı sıra güncellenmiş yeni Macbook Pro serisi de etkinlikte tanılabilir.


Click here to view the original image of 580x330px.
[​IMG]Apple'ın 9 Mart Pazartesi günü gerçekleşecek "Sprint Foward" etkinliğine yönelik yeni iddialar gelmeye devam ediyor. Odak noktası Apple Watcholacak etkinlikte Apple'ın birçok ürün grubuna yönelik minör güncellemeleri de aradan çıkarması bekleniyor.
Broadwell'li Macbook Air ve Macbook Pro

İlk akla gelen iki ürün grupları ise 1 yıl önce güncelleme alan Macbook Airve en son sonbahar aylarında güncellene Macbook Pro. Her iki cihaz da hali hazırda Intel'in Haswell çiplerini kullanıyor. Klasik güncelleme döngüsündeApple, Intel'in en son mimarisini vakit kaybetmeden Mac'lere entegre ediyor.
[​IMG]
Hangi Mac'lere gelecek?

Bu bilgiler ışığında Mac'lerin Broadwell'e geçmesine kesin gözüyle bakılabilir. Buradaki haberimizde yer verdiğimiz ekran görüntüleri de Macbook Air için bu ihtimali destekler nitelikteydi. Bugün yaşanan bir gelişme Broadwell güncellemesinin Macbook Pro için de gerçekleşebileceği beklentisini doğurdu.
Teslimat süresi düştü

Apple'ın Birleşik Devletler, Kanada ve Meksika sitesinde, Macbook Air veMacbook Pro için teslimat süresi 1 güne kadar düştü. Bu gelişme, yeni cihazlar öncesi Apple'ın mevcut ürünlerin stoklarını eritmeye yönelik bir hamlesi olduğu düşünülüyor. Bakalım pazartesi günü yeni Macbook Air veMacbook Pro'ları görebilecek miyiz?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#6
[​IMG] Apple'ın ay başındaki "Sprint Forward" etkinliğinde duyurduğu yeni Macbook Air ve Macbook Pro modelleri için BootCamp desteği belli oldu. Apple destek sayfalarındaki BootCamp sistem gereksinimlerini güncelleyen Apple, 2015 modeller için Windows 7 desteğini kesti.
Yeni modellerde sadece Windows 8

2015 model 11 inç ve 13 inç Macbook Air modelleri ile 13 inç ve 15 inç Macbook Pro modellerinin hepsi için desteklenen tek Windows sürümü ise 8 oldu. BootCamp Asistant yazılımının en son sürümü indirilerek yüklenebilen Windows 8 işletim sisteminin sadece 64 bit sürümü Mac'ler üzerinde kullanılabiliyor.
[​IMG]
Eski sürüm için sanallaştırma

2014 model Macbook Air ve Macbook Pro'lar ise hala 64 bit Windows 7 desteğine sahip. Yeni Macbook modelleri üzerinde Windows 8 öncesi sürümleri kullanmak isteyenler için tek şans sanallaştırma yazılımları. Apple, BootCamp desteği vermese de WMware Fusion ya da Parallels Desktop gibi yazılımlar ile daha eski Windows sürümlerini 2015 Macbook'lara yüklemek mümkün olabilir. Apple'ın yeni 12 inç'lik Macbook modellerinde de sadece Windows 8 desteği vermeceği tahmin ediliyor. - See more at: YENi Yeni Mac'lere Windows 7 Desteği Yok
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#7
Apple’ın 15 inç MacBook Pro ve 27 inç iMac modellerinde güncelleme yapması bekleniyordu. Bu beklenti gerçekleşti ve bugün yenilenen ürünler Apple Online Store’da satılmaya başlandı. 15 inç MacBook Pro Force Touch özellikli izleme dörtgeniyle birlikte gelirken, Retina 5K iMac’in fiyatında da 100 TL’lik bir indirim yapıldı.
Daha önce 12 inç Retina MacBook ve 13 inç MacBook Pro Retina modellerinde gördüğümüz Force Touch özellikli izleme dörtgeninin yanı sıra, 15 inç MacBook Pro’da daha fazla kapasitede flaş depolama, güncellenmiş grafik kartı, bir saatlik iyileştirmeyle 9 saate kadar çalışma ömrü sunan pil bulunuyor.
15 inç MacBook Pro Retina’nın iki farklı konfigürasyonu bulunuyor. Birincisinde 2.2 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 16 GB RAM, 256 GB SSD gibi özellikler mevcut ve fiyatı da 6699 TL olarak belirlenmiş. Diğer konfigürasyonda ise 2.5 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 yonga, 16 GB RAM, 512 GB flaş depolama birimi bulunuyor ve bu model de 8399 TL’den satılıyor.
[​IMG]
27 inç iMac güncellemesiyse fiyat açısından sürpriz oldu. Retina ekranlı olmayan iMac’lerin fiyatı aynı kalırken Retina 5K iMac’in temel konfigürasyonunun fiyatında 100 TL’lik indirim yapıldı. Yenilenmiş Retina 5K iMac modeli 7199 TL’den satılıyor.
7199 TL’lik konfigürasyonda 3.3 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci, 8 GB RAM yer alıyor, ancak Fusion Drive yerine standart 1 TB HDD bulunuyor. 8299 TL’lik Retina 5K iMac ise 3.5 GHz Intel Core i5 yonga, 8 GB RAM ve 1 TB Fusion Drive ile birlikte sunuluyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#8
MacBook'a Windows 10 Kurdu Performans Yükseldi[/h][h=2]Tanıtılmasından üzere yaklaşık olarak uzun bir süre geçse de hakkında hala konuşulmaya devam eden yeni MacBook ürünü üzerinde barındırdığı inceliğiyle, Force Touch, USB-C gibi teknolojiler ile adından çok bahsetmişti.[/h][​IMG]Tanıtılmasından üzere yaklaşık olarak uzun bir süre geçse de hakkında hala konuşulmaya devam eden yeni MacBook ürünü üzerinde barındırdığı inceliğiyle, Force Touch, USB-C gibi teknolojiler ile adından çok bahsetmişti. Üretici firma olan Apple uzun süredir bünyesi altında gekliştirdiği Mac OS X yazılımını gelişim altına alarak MacBook cihazlarına yüklemişti. OS X'in stabilitesiyle de övünen cihaz farklı kullanıcılar tarafından oldukça fazla beğeni almıştı. Fakat bir öğrenciye göre durum bu şekilde değil.

Yurtdışında hayatını sürdüren bir Bilgisayar bölümü öğrencisi olan Alex King'e göre yaklaşık olarak 1 aydır kullanmış olduğu MacBook'ta Windows 10, Mac OS X'e göre çok daha hızlı çalışıyor diyerek internet sitesi üzerinden bir blog yazısı paylaştı.
Boot Camp kullanarak cihaz içerisine Windows 10 kuran Alex King, Yapmış olduğu açıklama içerisinde 60 FPS'de oldukça fazla pyüksek performans aldığını dile getirerek OS X yazılımına göre oldukça fazla hızlı olduğunu dile getirdi. Microsoft Edge'nin de testini yapan genç öğrenci yeni yazılım hakkında oldukça olumlu yorumlar yaptı.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#9
[​IMG]

Apple OS X ve iOS’in yeni sürümlerinde Notlar uygulamasına ayrı bir önem vermiş gibi görünüyor. Apple’ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Brian Croll, Japonca olarak yayınlanan Windows odaklı bir dergiye verdiği demeçte, OS X 10.11.4 sürümü yayınlandığında, uygulamanın popüler not servisi Evernote’dan yakalama veya içe aktarma fırsatı vereceğini kaydetti.

OS X 10.11.4 Evernote’un .enex dosya formatındaki notların başarılı şekilde yakalanmasına izin veriyor. Ne var ki, notların formatlaması henüz Evernote’da olduğu gibi değil. iCloud desteğiyle birleştirildiğinde, bazı Evernote kullanıcılarını iCloud üzerinden eş zamanlama ve Apple’ın sunmuş olduğu depolama çözümlerinden yararlanmaya itebilir. Evernote şu anda ayda 60 MB’lık dosya ve fotoğraf yüklemeye izin veren “Basic” paketini ücretsiz sunuyor. Halbuki iCloud tüm kullanıcılara 5 GB’lık depolama alanını ücretsiz olarak veriyor. Ayrıca aylık indirme veya yükleme sınırı da bulunmuyor. Ne var ki, Evernote’da bulunan kartvizitleri tarama gibi bazı gelişmiş özellikler henüz Apple’ın uygulamasında bulunmuyor.

Apple geçen yıl El Capitan ve iOS 9’un yayınlanmasıyla birlikte Notlar uygulamasını yükseltmiş, uygulamaya görsel açıdan yenilikler kazandırarak işlevlerini artırmıştı. Sürükle-bırak yöntemiyle web’den kırpma, kontrol listeleri oluşturma, Ek Gezgini ile iliştirilen grafikleri hızlıca bulma gibi özellikler eklenmişti. Ayrıca paylaşım tepsisi üzerinden uygulamaya diğer uygulamalardan veri paylaşımı mümkün kılınmıştı. Bu arada iPad Pro kullanıcıları da Apple Pencil ekran kalemini Notlar içinde verimli şekilde kullanabiliyor.

Bu arada Notlar uygulamasına OS X 10.11.4 ve iOS 9.3 güncellemeleriyle birlikte şifre korumalı notlar da eklenecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10
Google, Android uygulamalar için uyumlu Chromebook modellerini listeledi

Artık Chromebook notebook modelleri de Android uygulamaları çalıştırabilecek.
[​IMG]
Teknoloji dünyasının lider ismi Google, son dönemde hem yazılım hem de donanım alanında adından söz ettirirken, özellikle açık kaynak kodlu geliştirilen Android mobil işletim sistemi ile büyük başarı kazandı. Bu işletim sistemi dünya genelinde hem akıllı telefon hem de tablet pazarında en çok kullanılan mobil işletim sistemi olmakta.
Sadece Android'i geliştirmeyen firma, ayrıca Chrome OS adı ile farklı bir işletim sistemi daha geliştiriyor. Chrome işletim sistemi de Chromebook, Chromebox gibi farklı üreticiler üzerinden gelen cihazlar üzerinde yer almakta.
Bir süredir Google'ın Android ve Chrome işletim sistemlerini birleştirme planları içerisinde olduğu yönünde bilgiler geliyordu ve bu yönde adımlar da firmadan gelmeye başladı.
Kısa bir süre önce Google'ın Android platfromu için geliştirilen oyun ve uygulamaların Chromebook modellerine de yüklenebilmesinin önünü açarken, Google hangi Chromebook modellerinin uyumlu olacağını da listeledi.
Gelecek ay içerisinde Android uygulama ve oyunlar Chromebook modelleri için sunulacak ve ilk plandaAcer Chromebook R11, Asus Chromebook Flip ve Google Chromebook Pixel (2015) modellerinin listede yer aldığını belirtelim.
Daha sonra, bu sene sonuna doğru destek verilecek modeller ise şöyle:
Manufacturer Device
Acer Chromebook 11 C740
Chromebase 24
Chromebook 11 CB3-111 / C730 / CB3-131
Chromebook 15 CB5-571 / C910
Chromebook 15 CB3-531
Chromebox CXI2
Chromebook R11 C738T
Chromebook 14 CB3-431
Chromebook 14 for Work
Asus Chromebook C200
Chromebook C201
Chromebook C202SA
Chromebook C300SA
Chromebook C300
Chromebook Flip C100PA
Chromebox CN62
Chromebit CS10
AOpen Chromebox Commercial
Chromebase Commercial 22"
Bobicus Chromebook 11
CDI eduGear Chromebook M Series
eduGear Chromebook K Series
CTL Chromebook J2 / J4
N6 Education Chromebook
J5 Convertible Chromebook
Dell Chromebook 11 3120
Chromebook 13 7310
Edxis Chromebook
Education Chromebook
Google Chromebook Pixel (2015)
Haier Chromebook 11
Chromebook 11e
Chromebook 11 G2
Hexa Chromebook Pi
HiSense Chromebook 11
Lava Xolo Chromebook
HP Chromebook 11 G3 / G4 / G4 EE
Chromebook 14 G4
Chromebook 13
Lenovo 100S Chromebook
N20 / N20P Chromebook
N21 Chromebook
ThinkCentre Chromebox
ThinkPad 11e Chromebook
N22 Chromebook
Thinkpad 13 Chromebook
Thinkpad 11e Chromebook Gen 2
Medion Akoya S2013
Chromebook S2015
M&A Chromebook
NComputing Chromebook CX100
Nexian Chromebook 11.6"
PCMerge Chromebook PCM-116E
Poin2 Chromebook 11
Samsung Chromebook 2 11" - XE500C12
Chromebook 3
Sector 5 E1 Rugged Chromebook
Senkatel C1101 Chromebook
Toshiba Chromebook 2
Chromebook 2 (2015)
True IDC Chromebook 11
Viglen Chromebook 11
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11
Apple dün düzenlenen WWDC 2016 etkinliğinde, yeni işletim sistemi macOS Sierra'yı tanıttı. Peki, macOS Sierra hangi özellikleri ile öne çıkıyor? İşte en önemli macOS Sierra özellikleri!

[​IMG]Apple dün düzenlediği WWDC 2016 etkinliğinde yeni işletim sistemimacOS Sierra’yı duyurdu. Siri’yi Mac’te kullanabilmekten, masaüstünüze her yere erişmeye kadar ekosistemin içerisinde iletişimi artırmayı hedefleyen macOS Sierra’nın en önemli özelliklerine gelin hep birlikte bakalım.
[​IMG]

Apple Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, macOS Sierra'nın sevdiğiniz uygulamalardaki iyileştirmeler ve yeni özelliklerle Mac’inizi her zamankinden daha akıllı ve yararlı hale getireceğini ifade ediyor.
Siri Şimdi Mac’te

Apple'ın iPhone 4s ile birlikte duyurduğu sesli asistan Siri, bildiğiniz özellikleri ve masaüstü için özel olarak tasarlanan yepyeni yeteneklerle artık Mac’te. Dock’tan, menü çubuğundan veya klavyeden kolayca erişilebilen Siri bilgi aramak, dosya bulmak ve mesaj göndermek için sesinizi kullanmanızı sağlıyor.


[​IMG]
Örneğin, Siri’den bir önceki gece üzerinde çalıştığınız dosyayı bulmasını, takviminize belirli bir toplantıyı eklemesini veya bir Facetime görüşmesi başlatmasını isteyebileceksiniz. Mac’te Siri’yi kullanarak Siri arama sonuçlarındaki öğeleri belgelerinize veya mail’lerinize sürükleyip bırakabilecek, maç sonuçları veya hisse senedi değerleri gibi bilgileri sürekli takip edebilmek için Bildirim Merkezi’ndeki Siri Arama sonuçlarına iğneleyebilecek ve hatta sistem tercihlerini değiştirebilecek, anımsatıcılar oluşturabilecek ve Fotoğraflar arşivinde arama yapabileceksiniz.
Artık Mac’te de kullanılabilen Siri şimdi dört Apple platformunda da, yani iOS, macOS, watchOS ve tvOS’ta hizmet veriyor ve 36 ülkede haftada iki milyar isteği yerine getiriyor.


Masaüstünüz ve Belgeleriniz Tüm Aygıtlarınızda

macOS Sierra ile birlikte Masaüstünüzdeki ve Belgeleriniz klasörünüzdeki tüm dosyalarınıza otomatik olarak herhangi bir Mac, iOS aygıtı ve hatta PC’nizde ulaşabileceksiniz. Bunun için dosyalarınızı her zaman yaptığınız gibi Masaüstü veya Belgeler klasörünüze kaydetmeniz yeterli.


[​IMG]
Bundan sonra bu dosyalara ihtiyaç duyduğunuz her yerde erişebileceksiniz. iPhone veya iPad’inizdeki dosyalarınıza iCloud Drive uygulaması, iCloud.com veya Windows için iCloud uygulamasından erişebilirsiniz. İkinci Mac’inize giriş yaptığınızda, dosyalarınızın Masaüstü veya Belgeler klasöründe, tam olarak kaydettiğiniz yerde olduğunu göreceksiniz.

Aygıtlar Arasında Kopyalama ve Yapıştırma[​IMG]
macOS Sierra ile aygıtlar arasında Devamlılık özelliği de geliştirildi. Universal Clipboard özelliğiyle, panonuzdakileri iCloud aracılığıyla tüm Apple aygıtlarınızda kullanabileceksiniz. Mac ve iPhone’unuz ve iPad’iniz arasında metin, resim ve video kopyalayıp yapıştırabileceksiniz.

Hemen Her Uygulamada Sekmeler

macOS Sierra Masaüstünüzde daha etkin bir şekilde gezinmenize yardımcı olmak için, Safari’nin Sekmeler özelliğini Harita, Mail, Pages, Numbers, Keynote ve TextEdit gibi birden fazla pencereyi destekleyen Mac uygulamalarına ve hatta üçüncü taraf uygulamalarına taşıyor.


[​IMG]
Sekmeler özelliğini kullanarak Harita uygulamasında yerinizi kaybetmeden birden fazla yere göz atabilecek, tam ekran görünümünde Pages belgeleri arasında kopyalayıp yapıştırma işlemi yapabilecek veya Mail uygulamasında taslak mail’ler arasında hızla geçiş yapabileceksiniz.

Mac’inizde Apple Pay ile Alışveriş Yapma

Kullanıcılar Mac’lerini kullanarak alışveriş yapmayı seviyorlar ve macOS ile Safari’de alışveriş deneyimi şimdi daha da gelişti. İnternette Apple Pay, destekleyen web sitelerinde alışveriş yaparken güvenli ve gizli alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor. İnternette satış yapanlara artık kredi veya banka kartı numarasınızı vermeniz gerekmiyor.


[​IMG]
Üstelik kart numarası aygıtınızda veya Apple sunucularında saklanmıyor. Bunun için sadece favori alışveriş sitelerinizde ödeme sırasında Apple Pay düğmesini bulun ve alışverişinizi iPhone’unuzdaki Touch ID’nizle veya Apple Watch’unuzu kullanarak tamamlayın. Güçlü şifreleme özelliği aygıtlarınız ve Apple Pay sunucuları arasındaki tüm iletişimi korur ve Apple Pay alışverişlerinizi izlemez.

Fotoğraflar’da Anılarınızı Yeniden Keşfedin

Fotoğraflar uygulamasındaki yeni Memories özelliği, otomatik olarak, ilk doğum günü partisi, düğün veya aile tatili gibi olaylar için koleksiyonlar oluşturarak Fotoğraflar arşivinizin diplerinde kalmış unuttuğunuz değerli anılarınızı yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Yeni gelişmiş bilgisayar vizyonu sayesinde, Fotoğraflar şimdi yüz, nesne ve sahne tanıma özelliklerini ve konum bilgilerini kullanarak fotoğraflarınızdaki kişileri, yerleri ve nesneleri anlayabiliyor.


[​IMG]
People özelliği fotoğraflarınızı otomatik olarak içinde bulunan kişilere göre düzenlenmiş Albümler halinde gruplar. Places özelliği ise, fotoğraflarınızı bir dünya haritası üzerinde göstererek nerede çekildiklerini görmenizi sağlıyor. Ve önemli noktaları öne çıkaran ve ayrıntıları iyileştirmek için fotoğraflarınıza kontrast ekleyen yeni Brilliance özelliği aracıyla fotoğraflarınızı bir profesyonel gibi mükemmelleştirmek şimdi daha da kolay.

macOS’ta Gizlilik

Güvenlik ve gizlilik Apple donanım, yazılım ve hizmetlerinin tasarımında temel bir öneme sahiptir. iMessage ve FaceTime verilerinizi korumak için uçtan uca şifrelemeyi kullanarak Apple ve başkaları tarafından okunamaz hale getirir. Siri ve Harita gibi özellikler Apple’ın sunucularına veri gönderir ama bu veriler kullanıcı profilleri oluşturmak için kullanılmaz ve Fotoğraflar yüz, nesne ve sahne algılama özelliklerini kullanarak resimlerinizi düzenlemek için aygıt üzerinde bilgi toplama özelliğini kullanır.
Apple, macOS Sierra ile başlayarak, bireysel gizliliği tehlikeye atmadan çok sayıda kullanıcının kullanım kalıplarını keşfetmek için Differential Privacy adı verilen bir teknoloji kullanmaya başlıyor. macOS Sierra’da, bu teknoloji Notlar’da otomatik düzeltme önerileri ve arama ipuçlarını iyileştirmeye yardımcı olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12
Touch Bar‘ı ile birlikte MacBook Pro çok değil sadece dört ay önce başlatılmış olsa da, Apple’ın yeni nesil modeller üzerinde çalışmalar yaptığı macOS 10.12.4 beta sürümünde keşfedilmiş durumda.
macOS Sierra 10.12.4 beta sürümünün kaynak kodlarının arasında, mevcut MacBook Pro modeline hiç uymayan ancak mevcut 13 inç ve 15 inç MacBook Pro modelleriyle aynı işlemci güç yönetimini kullanan bir üçlü anakart tanımlayıcısı ortaya çıkartıldı. Bu anakart tanımlayıcısı önceki macOS Sierra sürümlerinde mevcut değil.
Yeni nesil MacBook Pro modellerinde, büyük olasılıkla Intel’in en yeni nesil Kaby Lake işlemcileri yer alacak. Bunun anlamı ise, Apple’ın her zaman yaptığı gibi, yeni nesil cihazı ile performansı yükselteceği ve tasarımı sabit tutacağıdır.
Apple, 24 Ocak tarihinde geliştiriciler için macOS 10.12.4‘ün ilk beta sürümünü yayınladı ve ardından ek betalar geldi. Yazılım güncellemesine bağlı olarak şirketin yeni nesil MacBook Pro’ları Şubat ayının sonunda veya Mart ayı içerisinde tanıtacağı söylenebilir ama henüz mevcut MacBook Pro’lar oldukça yeniler. Muhtemelen Apple, yılın ikinci yarısını veya daha sonrasını bekleyecektir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13


Mac harddiskini bölmek,

mevcut işletim sistemi ile birlikte başka bir işletim sistemi kullanmanıza olanak tanıması gibi, herhangi bir amaç için kullanışlı bir işlemdir. Örneğin, macOS’un yeni sürümlerinin betalarını ana işletim sisteminize dokunmadan test etmek istiyorsanız, Mac harddiskini bölümlendirmek bu konuda size yardımcı olacaktır.
Aynı anda ikinci bir işletim sistemi kullanmak ya da başka herhangi bir nedenden dolayı Mac harddiskini bölmek istiyor olabilirsiniz.Mac harddiskini bölmek oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Mac’inizi bölümlendirmek için Apple’ın disk yardımcı programını kullanmanız yeterlidir.

Mac’te disk bölümlendirme
, sabit sürücünüzün ayrı ve kullanabilir sistemlere bölünmesi işlemidir. Mac’inizin harddiskini böldükten sonra, Windows veya macOS’un herhangi bir farklı sürümünü bir arada kullanabilirsiniz.
Mac’e Windows kurmak isterseniz, .Mac’te bir disk bölümü oluşturmadan önce Time Machine ile Mac’inizi yedeklemeniz önerilir. Time Machine, Mac’inizi yedeklemenin en kolay yoludur. Mac’inizde ikincil bir işletim sistemi çalıştırmak için en az 30GB boş alan gerektiğini de unutmayın.

Mac Disk Bölümlendirme Nasıl Yapılır? 1. Mac’inizde Finder‘ı başlatın.
 2. Uygulamalar‘ı seçin.


 3. Ekranın aşağısında yer alan Araçlar (Utilities) klasörüne tıklayın.

 4. Şimdi, Disk Araçları‘na çift tıklayın.

 5. Disk Yardımcı Programında Sabit Sürücü iletişim kutusunu seçin. Muhtemelen listede ‘Fusion‘ veya ‘Macintosh HD‘ olarak adlandırılmış olan ilk sürücüdür.
 6. Şimdi üst tarafta yer alan Bölümlendirme (Partition) butonuna tıklayın.


 7. Daha sonra mavi pasta grafiğin altında yer alan (+) simgesine tıklayın.


 8. Yeniden boyutlandırma denetimlerini sürükleyerek yeni bölümün boyutunu belirleyin.
 9. Yeni bölüme uygun bir ad verin.
 10. Son olarak, Uygula‘yı tıklayın.

Mac Disk Araçları diskinizi kontrol edecek ve buna göre belirlediğiniz değişiklikleri yapacaktır. Bu biraz zaman alabilir.