Neler yeni

İOS tvOS 10 işletim sistemi versionu hakkındaki önemli detaylar

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#1


Apple, WWDC 2016 etkinliği kapsamında tvOS işletim sistemine dair önemli yenilikler duyurdu. tvOS 10 ile iOS kullanıcıları dokunarak gezinme, Siri veya Oyun oynama desteğine sahip yeni Apple TV Remote uygulaması sayesinde yeni bir kullanıcı deneyimini tecrübe edecek.

Yeni Siri Özellikleri ve İşlevleri

Apple TV’nin tanıtılmasından bu yana Siri daha da güçlendi. Artık 650.000’den fazla TV dizisini ve filmi arıyor. Siri, genişletilmiş yetenekleriyle daha da fazla ülkede kullanılabililiyor.
Filmler için konu araması: Siri’den bir konuya veya temaya göre film isteyebilme özelliğiyle gerçekten izlemek istediğiniz filmleri bulmak için daha da fazla yola sahip olacaksınız. Örneğin, “Beysbol konulu filmleri göster”, “Otomobillerle ilgili belgeseller bul” veya “Seksenlerin lise komedilerini bul” diyebileceksiniz.YouTube’da arama: Bu ayın sonundan itibaren kullanıcılar Siri’den YouTube’da arama yapmasını isteyebilecek. Bundan böyle “YouTube’da sevimli buldog videolarını ara” diyebileceksiniz.
Canlı yayın açma: Siri’den desteklenen bir uygulamadaki canlı kanala doğrudan gitmesini isteyin. Örneğin, “CBS News’ı izle” veya “ESPN’i izle.”
HomeKit aksesuarlarını yönetme: Apple TV kullanıcılara HomeKit özellikli aksesuarların kontrolünü veriyor. Dolayısıyla Siri’den “Işıkları açmasını” veya “Sıcaklığı 21 dereceye ayarlamasını” isteyebileceksiniz.
Apple TV, kullanıcıların evden uzakta olduklarında HomeKit aksesuarlarını kontrol etmelerine veya iOS aygıtlarındaki Home uygulamasıyla ev otomasyonu için kullanmasına da olanak verecek.
Ücretli Televizyon Uygulamaları için Tek Şifre Özelliği

ABD’deki müşteriler ilk kez, tek şifre kullanarak ücretli televizyon video kanallarının keyfini çıKarmanın basitleştirilmiş bir yoluna sahip olacak.
Bu sonbahardan itibaren kullanıcıların ücretli televizyon aboneliklerinin bir parçası olan favori video kanallarına anında erişmenin keyfini çıkarmak için Apple TV’de bir kez oturum açmaları yeterli olacak.

Tek şifre işlemi sırasında müşteriler, en sevdikleri video kanallarını daha kolay bulmak, indirmek ve keyfini çıkarmak için bir ücretli televizyon sağlayıcının sunduğu tüm kimlik doğrulama gerektiren uygulamalarını içeren bir sayfayı görebilecek.
Herhangi bir ağ TV uygulaması, tek şifre özelliğini etkinleştirerek izleyici işlemini basitleştirmek için bu Teknolojiden yararlanabilecek. Tek şifre özelliği hem Apple TV'de hem de iOS’ta kullanılabilecek. tvOS 10 ayrıca geliştiriciler için de önemli yenilikler içeriyor.
tvOS platformunda halihazırda 1.300 üzerinde video kanalı, Apple TV için 6.000’in üzerinde uygulama mevcut.
Apple, tvOS 10 sürümünü sonbaharda Apple TV kullanıcılarının hizmetine sunacak.


tvOS’de neler var?

4. Nesil Apple TV’nin çıkışıyla tanıştığımız tvOS daha 7 ay öncesine kadar yoktu. “TV’nin geleceği uygulamalardır” vizyonunu sunumda bir kaç kere dile getiren Apple kayıtlı geliştiriciler sayesinde bu konuda oldukça ilerleme kaydetmiş. App Store’da Apple TV için 7 ayda toplam 6000 uygulama geliştirilmiş. Ayrıca 300 TV kanalı da Apple TV’de yerini almış bulunuyor.
Kısa kısa diğer başlıklar:


  • iPhone artık Apple TV kumandası olarak kullanılabiliyor.
  • Ücretli servislere tek tek kayıt olmak yerine Single Sign-on özelliği ile tek kayıtla birden fazla servise giriş yapılabiliyor.
  • İyi bir ambiyans için için Apple TV’nin ekran arka planı siyah olabiliyor.
  • Siri ile YouTube üzerinde arama yapılabiliyor.
  • iOS cihazına indirilen uygulama Apple TV de için uygunsa otomatik kurulabiliyor.
tvOS

Geçtiğimiz sene “Televizyonun geleceği uygulamalarda” diyen Apple, bu konuda ısrarcı ve Apple TV’nin işletim sistemi olan tvOS’u bu amaç uğrunda geliştirmeye devam ediyor.

Siri’yi daha etkin kullanmak için geliştirmeler yapan, diziler, filmler ve daha bir çok şeye ek olarak YouTube’da bile arama yaptıran Apple, henüz Türkçe kullanımda bunlara izin vermediği için biz pek bir şey kullanamıyoruz.

Ayrıca tvOS uygulamalarına giriş yapmak için de Single Sign-on özelliği getiren Apple, bizi gereksiz adımlardan kurtarıyor.
Ayrıca gece karanlığında parlak bir beyaz ekranın gözlerimizi mahvettiğini farkeden Apple bir de karanlık mod eklemiş Apple TV’ye.


iyi hale geliyor. Mesela tvOS gü


Jailbreak ekipleri Apple'ın korkulu rüyalarının kaynağı olmuştur. Jailbreak işlemine yayınladığı güncellemeler ile önlem alan Apple, iOS 9.2 sürümü ile Jailbreak için tüm açıkları kapatmıştı. Apple, şimdi ise daha yeni bir işletim sistemi olan tvOS cephesinden darbe aldı.
Apple TV için Jailbreak aracı yayınlandı

iOS 7, 8 ve 9.1 için Jailbreak aracını yayınlayan PanGu ekibi, Apple TV için Jailbreak aracının hazırlıklarını yaptığını duyurmuştu. PanGu elini hızlı tuttu ve tvOS 9.0 ve 9.0.1 için Jailbreak aracını yayınladı. Ancak Apple TV içinJailbreak aracı, iOS'teki gibi kolay çalışmıyor.
Apple TV için Jailbreak işlemine başlamadan önce Apple Geliştiricihesabına, Xcode uygulamasına, Mac bilgisayara ve USB-Type C kabloya sahip olmanız gerekiyor. Eğer bu istenilen donanıma sahipseniz aşağıdaki linke tıklayarak adım adım Apple TV'nin nasıl Jailbreak yapılacağına ulaşabilirsiniz.
Bu Jailbreak aracının sadece 4. nesil Apple TV için yayınlandığını belirtelim.
Apple TV'de, Jailbreak işlemi nasıl yapılır?

ncellemesi ile Apple Music yepyeni bir görünü


 
Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#2
Apple bugün, yaklaşan tvOS 10.2 güncellemesinin altıncı beta sürümünü, tvOS 10.2 beta 5 güncellemesini yayınlamasından bir hafta sonra ve tvOS 10.1.1 güncellemesini herkese açık olarak yayınlamasından yaklaşık bir ay sonra geliştiriciler için yayınladı.
Dördüncü nesil Apple TV için tasarlanan tvOS 10.2 beta 6, Apple TV’yi USB-C’den USB-A kablosu ile bir bilgisayara bağlayarak, yazılımın iTunes veya Apple Developer Center (Apple Geliştirici Merkezi) üzerinden kayıtlı bir geliştirici hesabını kullanarak indirilen yüklenebilir.

Zor kurulum gereksinimleri göz önüne alındığında, tvOS betaları geliştiricilerle sınırlıdır ve Halka Açık Beta Yazılım Programı (Public Beta) kullanıcıları için sunulmaz.
Apple’ın yayın notlarına göre, tvOS 10.2 gelişmiş içerik kaydırma özelliğini getiriyor. Böylece tvOS kullanıcıları büyük bilgi listelerini daha hızlı kaydırabiliyorlar. Ek değişiklikler Apple tarafından belirtilmemiş olsa da, tvOS 10.2’nin küçük performans iyileştirmeleri be hata düzeltmelerine de odaklandığını tahmin etmek mümkün.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#3
Apple bugün sunduğu güncellemeler ile birlikte, kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Apple geçtiğimiz saatler tvOS 10.2 güncellemesini yayınladı.
tvOS 10.2 ile neler geldi?

Apple, bir süredir test ettiği tvOS 10.2'nin final sürümünü sonunda yayınlandı. Apple TV kullanıcılarının merak beklediği tvOS 10.2 güncellemesi ile ne gibi yenilikler bizleri bekliyor?
Sadece dördüncü nesil Apple TV kullanıcılarının indirebileceği bu güncelleme ile beraber, Apple TV'de meydana gelen hatalar ve performans sorunlarını çözmeye odaklı bir güncelleme sizleri bekliyor.

Performans iyileştirmelerinin dışında tvOS 10.2 ile birilikte, Apple TV kullanıcılarına gelişmiş içerik kaydırma özelliği kullanıma sunuldu.
Bu içerik kaydırma özelliği sayesinde dördüncü nesil Apple TV kullanıcıları, büyük bilgi listelerini çok hızlı bir şekilde kaydırabilecekler.
Bunun haricinde performans ve sistem hatalarını gidermeye daha ağırlık veren bir güncelleme yayınlayan Apple, tvOS 10.2 ile birlikte pek fazla bir yenilik sunmadığını görmekteyiz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#4
Apple, bugün iPhone ve Apple Watch'un yanı sıra Mac ve Apple TV platformları için de yeni yazılımların ikinci beta versiyonlarını yayınladı. Geliştiriciler için tvOS 10.2.1 ve macOS Sierra 10.12.5 beta 2 versiyonlarını yayınlayarak test sürecine devam etti.

tvOS 10.2.1 beta 2 yayınlandı

28 Mart’ta yayınlanan tvOS 10.2 güncellemesi ile Apple TV’yi iPad ile uzaktan kumanda etme ve içerik kaydırma özelliği eklenmişti. Güncellemeden kısa bir süre sonra ortaya çıkan hataları düzeltmek ve performans iyileştirmeleri sağlamak amacıyla tvOS 10.2.1 beta 1 yayınlandı. Bugün ise bu güncellemenin ikinci betası yayınlandı.

Sadece yeni nesil Apple TV için yayınlanan tvOS 10.2.1 beta 2’yi şimdilik geliştiricilere yönelik bir güncelleme. tvOS 10.2.1 beta 2’yi Apple TV'yi USB-C kablosu ile bilgisayara bağlayarak geliştirici hesabınız ile iTunes üzerinden indirip yükleyebilirsiniz. Fakat her ihtimale karşı yedek almadan yükleme yapmamanızı tavsiye ediyoruz.
tvOS beta güncellemeleri yüklemenin zor olmasından kaynaklı olarak sadece geliştiriciler için yayınlanmakta. Bu sebeple halka açık bir beta güncellemesi yayınlanmamakta. Henüz bir yenilik keşfedilmeyen bu betada stabilite üzerinde durulduğu düşünülüyor.
macOS Sierra 10.12.5 beta 2 yayınlandı

Apple, geçtiğimiz ay ve Mac için Night Shift özelliği ile gelen macOS Sierra 10.12.4 sürümünün yayınlanmasının hemen ardından macOS Sierra 10.12.5 için test sürecini başlatmıştı. Güncellemenin ilk betasından iki hafta sonra yeni beta indirilebilir durumda.

macOS Sierra 10.12.15 beta 2 şu anda sadece geliştiriciler tarafından yüklenebilmekte. Birkaç gün içinde halka açık betanın da yayınlanması bekleniyor. macOS Sierra 10.12.5’in sürüm notlarında Mac'in kararlılığını, uyumluluğunu ve güvenliğini arttırdığı belirtiliyor. macOS Sierra 10.12.5, Apple Geliştirici Merkezinden veya Mac App Store'daki Yazılım Güncelleme bölümünden indirilebilir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#5
Apple bugün, yaklaşan tvOS 10.2.1 güncellemesinin üçüncü beta sürümünü test amaçlı olarak geliştiriciler için yayınladı. tvOS 10.2.1 beta 3, tvOS 10.2‘nin yayınlanmasından üç hafta sonra yayınlanmış oldu.
tvOS 10.2.1 beta 3, dördüncü nesil Apple TV için tasarlandı. Apple TV’yi USB-C kablosu ile bir bilgisayara bağladıktan sonra iTunes üzerinden kayıtlı bir geliştirici hesabını kullanarak beta güncellemesini edinebilirsiniz.

Zor kurulum gereksinimleri nedeniyle, tvOS betaları geliştiricilerle sınırlıdır. Yazılımın final sürümü yayınlanana kadar tvOS 10.2.1 halka açık olmayacaktır.
Apple, beta güncellemeleri için ne yazık ki detaylı sürüm notları paylaşmıyor. Bu nedenle, tvOS 10.2.1’de neler olup bittiğini henüz bilmiyoruz. Öncelikli olarak hata düzeltmelerine ve performans iyileştirmelerine odaklanıldığını tahmin ediyoruz.
tvOS 10.2.1’de herhangi bir değişikliği veya yeniliği farkedecek olursak haberdar ediyor olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#6
Apple bugün, yaklaşan tvOS 10.2.1 güncellemesinin dördüncü beta sürümünü test amaçlı olarak geliştiriciler için yayınladı. tvOS 10.2.1 beta 4, tvOS 10.2‘nin yayınlanmasından dört hafta sonra yayınlanmış oldu.
tvOS 10.2.1 beta 4, dördüncü nesil Apple TV için tasarlandı. Apple TV’yi USB-C kablosu ile bir bilgisayara bağladıktan sonra iTunes üzerinden kayıtlı bir geliştirici hesabını kullanarak beta güncellemesini edinebilirsiniz.

Zor kurulum gereksinimleri nedeniyle, tvOS betaları geliştiricilerle sınırlıdır. Yazılımın final sürümü yayınlanana kadar tvOS 10.2.1 halka açık olmayacaktır.
Apple, beta güncellemeleri için ne yazık ki detaylı sürüm notları paylaşmıyor. Bu nedenle, tvOS 10.2.1’de neler olup bittiğini henüz bilmiyoruz. Öncelikli olarak hata düzeltmelerine ve performans iyileştirmelerine odaklanıldığını tahmin ediyoruz.
tvOS 10.2.1’de herhangi bir değişikliği veya yeniliği farkedecek olursak haberdar ediyor olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#7
Apple bugün, tvOS 10.2.1 güncellemesinin final sürümünü 4. nesil Apple TV kullanıcıları için yayınladı. tvOS 10.2.1, tvOS 10.2‘nin yayınlanmasından yaklaşık altı hafta sonra yayınlanmış oldu.
tvOS 10.2.1 güncellemesi, 4. nesil Apple TV için tasarlanmıştır. Apple TV’yi USB-C kablosu ile bir bilgisayara bağlayarak iTunes ile veya OTA yolu ile güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

tvOS 10.2.1’in, büyük yenilikler veya değişikliklerden öte, performans iyileştirmelerine ve hata düzeltmelerine odaklı bir güncelleme olduğunu belirtelim.
tvOS 10.2.1 güncellemesinin geliştiriciler için yayınlanan beta sürümleri ile yayınlanan bu final sürümü arasında herhangi farklılık veya değişiklik keşfedersek sizlerle paylaşıyor olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#8


Apple, 4. nesil Apple TV için yaklaşmakta olan tvOS 11 güncellemesinin dördüncü beta’sını geliştiriciler için yayınladı. tvOS 11 beta 4, bu yılki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nın açılış konuşmasında tvOS 11’in tanıtılmasından bir aydan daha uzun süre sonra yayınlanmış oldu.

Kayıtlı Apple geliştiricileri, Apple TV’yi USB-C kablosu ile bir bilgisayara bağlayarak ve iTunes’u kullanarak tvOS 11’in en yeni beta sürümünü indirebilir ve cihazlarına yükleyebilirler.tvOS 11, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda çok az ilgi gördü, ancak Apple’ın paylaştığı sürüm notlarına bakarak birkaç yeni özelliğin geldiğini görüyoruz.

tvOS 11 ile yerel saate göre açık/koyu mod arasında otomatik geçiş yapılıyor, birden çok Apple TV’yi senkronize tutan ana ekran senkronizasyon seçeneği geliyor, yeni arka plan modları ve bildirim desteği kullanıma sunuluyor, Focus API iyileştirmeleri yapılıyor, özel ses desteği ve Mobil Cihaz Yönetimi adına ağ tabanlı eşleştirme ve geliştirme desteği için iyileştirmeler yapılıyor.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında Apple, Amazon Prime Video uygulamasını ilk kez Apple TV’ye getirmek için Amazon ile ortaklık kuracak ve ayrıca tvOS 11’de de tıpkı AirPods’ta olduğu gibi otomatik olarak bir Apple TV ile eşleştirmek mümkün hale gelecek.Yeni tvOS 11 güncellemesi yalnızca geliştiricilerin kullanımına sunuldu ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için gelecekte sunulacak gibi duruyor. Muhtemelen Eylül ayında ise tvOS 11’in final sürümü dördüncü nesil Apple TV kullanıcıları için yayınlanacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#9


Apple, 4. nesil Apple TV için yaklaşmakta olan tvOS 11 güncellemesinin sekizinci beta’sını geliştiriciler için yayınladı. tvOS 11 beta 8, bu yılki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) açılış konuşmasında tvOS 11’in tanıtılmasından iki aydan daha uzun süre sonra yayınlanmış oldu.Kayıtlı Apple geliştiricileri, Apple TV’yi USB-C kablosu ile bir bilgisayara bağlayarak ve iTunes’u kullanarak tvOS 11’in en yeni beta sürümünü indirebilir ve cihazlarına yükleyebilirler.tvOS 11, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda çok az ilgi gördü, ancak Apple’ın paylaştığı sürüm notlarına bakarak birkaç yeni özelliğin geldiğini görüyoruz.tvOS 11 ile yerel saate göre açık/koyu mod arasında otomatik geçiş yapılıyor, birden çok Apple TV’yi senkronize tutan ana ekran senkronizasyon seçeneği geliyor, yeni arka plan modları ve bildirim desteği kullanıma sunuluyor, Focus API iyileştirmeleri yapılıyor, özel ses desteği ve Mobil Cihaz Yönetimi adına ağ tabanlı eşleştirme ve geliştirme desteği için iyileştirmeler yapılıyor.Bu yılın ilerleyen zamanlarında Apple, Amazon Prime Video uygulamasını ilk kez Apple TV’ye getirmek için Amazon ile ortaklık kuracak ve ayrıca tvOS 11’de de tıpkı AirPods’ta olduğu gibi otomatik olarak bir Apple TV ile eşleştirmek mümkün hale gelecek.Yeni tvOS 11 güncellemesi yalnızca geliştiricilerin kullanımına sunuldu ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için gelecekte sunulacak gibi duruyor. Muhtemelen Eylül ayında ise tvOS 11’in final sürümü dördüncü nesil Apple TV kullanıcıları için yayınlanacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,399
Beğeniler
12
#10

Apple, 4. nesil Apple TV için yaklaşmakta olan tvOS 11 güncellemesinin onuncu beta’sını geliştiriciler için yayınladı. tvOS 11 beta 10, bu yılki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) açılış konuşmasında tvOS 11’in tanıtılmasından üç ay sonra yayınlanmış oldu.Kayıtlı Apple geliştiricileri, Apple TV’yi USB-C kablosu ile bir bilgisayara bağlayarak ve iTunes’u kullanarak tvOS 11’in en yeni beta sürümünü indirebilir ve cihazlarına yükleyebilirler.tvOS 11, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda çok az ilgi gördü, ancak Apple’ın paylaştığı sürüm notlarına bakarak birkaç yeni özelliğin geldiğini görüyoruz.tvOS 11 ile yerel saate göre açık/koyu mod arasında otomatik geçiş yapılıyor, birden çok Apple TV’yi senkronize tutan ana ekran senkronizasyon seçeneği geliyor, yeni arka plan modları ve bildirim desteği kullanıma sunuluyor, Focus API iyileştirmeleri yapılıyor, özel ses desteği ve Mobil Cihaz Yönetimi adına ağ tabanlı eşleştirme ve geliştirme desteği için iyileştirmeler yapılıyor.
Bu yılın ilerleyen zamanlarında Apple, Amazon Prime Video uygulamasını ilk kez Apple TV’ye getirmek için Amazon ile ortaklık kuracak ve ayrıca tvOS 11’de de tıpkı AirPods’ta olduğu gibi otomatik olarak bir Apple TV ile eşleştirmek mümkün hale gelecek.Yeni tvOS 11 güncellemesi yalnızca geliştiricilerin kullanımına sunuldu ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için gelecekte sunulacak gibi duruyor. Muhtemelen Eylül ayında ise tvOS 11’in final sürümü dördüncü nesil Apple TV kullanıcıları için yayınlanacak.