Neler yeni

İOS USB Type-C Nedir?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#1
USB Type-C bağlantısını, yeni tanıtılan telefon, tablet ve bilgisayarlarda görmeye başladık. Peki, USB Type-C nedir? İşte USB Type-C hakkında tüm detaylar.

[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Apple’ın yeni MacBook ile tanıtmış olduğu USB Type-C bağlantı türü, büyük bir ilgi ile karşılandı. Firmalar daha sonra yeni üretmiş olduğu ürünlerde USB Type-C bağlantısına yer vermeye başladı. Peki, USB Type-C neden tercih ediliyor. Bu soruya geçmeden önce USB Type-C nedir? Sorunu cevaplayalım.
USB Type-C nedir?

USB 3.1 standardı ile geliştirilen USB Type-C, veri aktarım konusunda ön plana çıkıyor. USB 3.0 bağlantısı 4.80 Gbit/sn yani saniyede maksimum600 MB aktarım yaparken, USB Type-C 10Gbit/sn ile saniyede 1.22 Gigabyte veri aktarımı yapabiliyor.
Kağıt üzerinde yaklaşık 2 kat daha hızlı olan USB Type-C, veri aktarımının dışında tüm girişleri tek bir kanal üzerinden sağlama özelliğine sahip.USB Type-C ile hepsi bir arada

USB Type-C bağlantısının 4.5W (5V, 0.9A) değeri sayesinde kablo üzerinden aktarılan enerji miktarı daha yüksek oluyor. Bu sayede cihazlar USB Type-C ile daha hızlı şarj olabiliyor. 24 pinli yapısı sayesinde USB Type-C bağlantısından HDMI ve VGA çıkışı da elde etmek mümkün.
HDMI ve VGA girişlerinin büyüklük açısından çok fazla yer kaplaması ve kalın olması, cihazların tasarımlarında kısıtlı yenilikler yapılmasına neden oluyordu. 8.25mm genişliğinde ve 2.4mm yüksekliğindeki USB Type-C ile bu bağlantıların tek bir yerde toplanması, gelecekteki cihazların tasarımsal açıdan yenilikler ile gelmesini sağlayacak.
USB Type-C ile şarj

Her iki ucu da aynı olan USB Type-C ile bir cihazdan başka bir cihazı şarj etmek de mümkün. Örneğin, USB Type-C girişine sahip telefonunuz ile yine aynı girişe sahip telefonu şarj edebiliyorsunuz.USB Type-C ne kadar yaygın?

Yeni bir teknoloji olduğu için USB Type-C girişine sahip cihazlara çok nadir rastlanıyor.
2016 yılı içerisinde tanıtılacak LG G5, Galaxy S7, One M10, Xperia Z6 veiPhone 7 modellerinin USB Type-C ile gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Daha hızlı veri transferi ve tek bir port üzerinden farklı çıkışları desteklemesi, geleceğin USB Type-C bağlantısında olduğunu gösteriyor.

[/FONT]
[FONT=&quot]9 Mart'ta Apple tarafından yapılan Spring Forward lansmanıyla tanıtılan ürünlerden biri olan Macbook, kullandığı USB-C bağlantı teknolojisiyle fazlasıyla dikkat çekti. İşte bu teknolojinin detaylarını sizler ile paylaşıyoruz.[FONT=&quot]
9 Mart'ta Apple tarafından yapılan ve en önemli detayının Apple Watch olduğu Spring Forward lansmanında belki de en merak edilen kısım yeni Macbook'da bulunacak USB-C teknolojisi olarak dikkat çekiyor.

USB Type C olarak da bilinen bu bağlantı türü hakkında bir yanlış anlamaya ne olduğuna ve ne işe yaradığına geçmeden belirtelim. USB-C teknolojisi Apple tarafından üretilen bir teknoloji türü değil. USB 3.0 Promoter Grouptarafından geliştirilen bir teknoloji olduğunu belirtmiş olalım.


Nedir Bu USB-C?

USB-C yeni bir bağlantı türü olarak dikkat çekiyor. Başında USB kelimesi olsa da all-in-one adı verilen bir yapıdaki, yani her bağlantının tek bir porttan yapılması olarak özetleyebiliri.

USB, güç, VGA, HDMI ve display port girişlerini tek bir yerde toplayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Yani tek bir porttan hem USB bağlantısı sağlayıp hem de yine aynı USB-C portundan güç kablonuzu bağlayarak cihazınızı şarj edebiliyorsunuz. Tabii HDMI, VGA ve display port ile sağladığınız görüntü aktarımlarını da yine bu porttan sağlayabiliyorsunuz.

USB 3.1 ile çıkan bu tek port olayı ve 8.4 mm genişliği ve 2.6 mm kalınlığıyla hem cihazlar için merak edilen daha ince olma kısmı gerçekleştirilebilirken hem de kablo karmaşası durumunu ortadan çıkarma amacıyla üretilen bir teknoloji.

Yukarıda gördüğünüz gibi bir yapıda olacak USB-C bağlantısının en önemli yanlarından biri ise USB bağlantılarındaki ters-düz muhabbetinin olmayışı. Yani Apple'ın lightning bağlantısında olduğu gibi ters düz sorunu olmadan porta ilk takışta bağlantı sağlayabileceksiniz.
USB-C İle Şarj Etme

Bildiğiniz gibi USB bağlantıları ile şarj daha yavaş sağlanır. Bu da prize takılıp şarj edilme konusuna göre de yavaşlık sağlar. Bu sebeple de küçük cihazlarda, yani telefon, tablet, fotoğraf makinasi gibi bataryası küçük cihazlar için tercih edilir. Laptop gibi daha büyük batarya ve daha hızlı dolum gereksinimi duyan cihazlarda ise normal güç portları kullanılır.

Önümüzdeki dönemde muhtemelen her diz üstü bilgisayarlarda göreceğimiz bu teknoloji yüksek kalitede oyun oynarken bilgisayarın tüketeceği enerjiyi geri sağlayabilir mi? Tabiki!. Çünkü USB Power Delivery v2.0 standardını kullanan USB-C 5 amper/20 volt yani 100 watt enerji geçişi sağlayabilmekte. Örnek vermek gerekirse Lenovo V570 modeli bir laptop için 4400mAh batarya bulunur. Bu batarya da 19 volt/3.2 amper ve 65 watt enerji girişi gerekli. Yani rahatlıkla karşılayabilecek yapıda olduğunu söyleyebiliriz.

Veri Transfer Hızı

Şimdi, USB-C adı üstünde, tabiki bir USB portu. Ama USB 3.1 teknolojisini kullanan bu port ile ne kadar yüksek veri transferi hızı alabiliriz?Bu konuda da fazlasıyla içiniz rahat olabilir. USB 3.0 bağlantısıyla sağlanabilen (hani şu maviş olanlar) maksimum veri transfer hızı olan 5Gbps, USB 3.1 ile ikiye katlanmış durumda. Yani 10Gbps, Türkçesi saniyede 10 Gigabit. (1.25 gigabyte) Bu konuda da hiçbir sıkıntısı olmayıp hatta fazlasını veren bir bağlantı hızı ile karşı kaşıyayız.

Aynı Anda Birden Fazla Bağlantı

Koskoca laptopta tek bir bağlantı girişi olacaksa ne olur? Örneğin bilgisayarınızın şarjı %30 diyelim. Tabii siz o sırada HDMI ile bilgisayarı televizyona bağlayıp film keyfi sürmektesiniz. Ama filmin ortasında %10 kaldı diye uyarı geldi. Ne yapacağiz?

Bunun için de aklınıza ilk gelen şey bulunuyor tabiki. Çoklayıcılar. Yani ekstadan bir ücret gerekiyor olsa da bu tek portu 3'e 5'e çıkaran çoklayıcıları kullanarak bu sorun ile karşılaşmadan bilgisayarınızı hem şarj ederek hem de film keyfinizi sürebileceksiniz.Ayrıca bu çoklayıcıların eski portlara göre dönüştürücüleri de bulunmakta. Yani klasik HDMI, USB portlarını USB-C'ye de dönüştürebileceğiniz bir çoklu dönüştürücüler de bulunuyor olacak.
Desteklenen Bağlantılar

Bu konuya kısaca girişte değindik, ama sonuçta birçok insan hala USB 2.0 bağlantısına sahip. Ancak bildiğiniz gibi USB 3.0 (maviş dediğimiz) portlar USB 2.0'ı da destekliyor. Yani çoklu dönüştürücü aldığınız zaman USB 2.0 bağlantısını bu porta bağlayabilirsiniz.

Ayrıca HDMI'ın mini ve mikro türleriyle de rahatlıkla bağlantı sağlayabileceksiniz. Ama bu da biraz tuzlu olacaktır. Çünkü satışa çıkacak dönüştürücüler büyük ihtimalle USB 3.0, normal HDMI bağlantılarına sahip olacak. Bu da mikro ya da mini gibi bağlantılar için ayrıca bir dönüştürücü almak demek.Bu durum VGA için de geçerli olacaktır. VGA için VGA-HDMI dönüştürücüleri gibi dönüştürücüler de çıkacak. Ya da yine 7-8 portlu tek seferde biraz fazla bir ücret ödeyerek birçok porta sahip olabileceğiniz bir durum ortaya çıkabilir.

DVI kullananlar için ise görünen iki DVI-HDMI dönüştürücüsü alarak bunu da HDMI-USB-Cdönüştürücüsü de ekleyerek kullanabilecekler.

Sonuç ve Evrensellik

Sonuç olarak biraz garip gelse de gelecekte bu bağlantı artık tek bağlantı olarak devam edecek gibi duruyor. Yani ilk başta bu dönüştürücüler ile fazlaca haşır neşir olarak geçen zamanda daha sonra artık normal olarak bu bağlantıyla haşır neşir olacağız.

Evrensellik başlığı atılmasının sebebi ise önümüzdeki yıllarda bu USB-C portunun tek kullanılacak port olarak görülmesi. Misal 5 yıl sonra tüm cihazlar bu portu kullanıyor olacak ve telefonunuz, tabletiniz, dizüstü bilgisayarınız ve televizyonlarınız için sadece bu ortak ve evrensel port ile işlemler yaparak daha çabuk ve güzel bir bağlantı sağlanılıyor olabilir.

"VGA kablosunu nereye koydum ben ya?" "Usta HDMI kablonu ödünç alabilir miyim? Film izleyeceğiz de" "Ayfon 6 pılas 3.500 lira şarj aleti olan var mı?" gibi sorular yerine herkeste sadece USB-C bağlantı kablosu ve bu bağlantı girişi olacak.

Başta bu eski bağlantı türleri nedeniyle sorun ve sıkıntılar olsa da gelecekte inanılmaz kolay bir şey ile tanıştığımızı söyleyebiliriz.

[/FONT]
[/FONT]
[FONT=&quot]USB-C portları yavaş yavaş yayılmaya başlıyor. Ancak pek çok portu tek bir yerde toplayan bu yeni teknolojiye henüz hazır değilseniz, bu aksesuarlar işinizi görebilir.[FONT=&quot]
Başta mobil cihazlar olmak üzere gelecekte kullanımı tavan yapacak şeylerden biri de USB-C port. Yani beğenin ya da beğenmeyin, bu girişlere alışmanız gerekiyor. Şu an için henüz bu teknoloji yaygın olarak kullanılmamakta ancak; teknolojinin hızı malumunuz.

O sebeple USB-C port'a yavaş yavaş alışsak iyi olur. Tabi bu alışma durumu, diğer giriş/çıkış portlarına tamamen elveda dememiz anlamını taşımıyor. Gerçi USB-C port'un şu an yapmayı çalıştığı şey bir bakıma tüm o farklı portları unutturmak ancak, yine de USB-C port'u çok daha aktif kullanmanızı sağlayacak bazı aksesuarlar bulunmakta.
Şimdi gelin o aksesuarlara bir göz atalım:
Satechi Type-C Combo Ünitesi
Adının hakkını vererek port bağlamında tam bir ''kombo'' olan bu aksesuara 45 dolara Amazonüzerinden sahip olabilmektesiniz

TechMatte Micro USB Adaptörü
USB-C port, mobil cihazlarda yavaş yavaş artmakta. Ancak bu küçük aparat sayesinde USB-C portu bulunan cihazınızı standart şarj aletleri ile rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Üstelik fiyatı sadece 7 dolar.

Dell HDMI/VGA/Ethernet/USB Ünitesi
Efsanelerin bağlanması zordur! Eğer VGA port bağlantısına hala ihtiyacınız varsa Dell'in bu aksesuarı işinizi güzel şekilde görecektir. Aksesuarın üstünde ayrıca ethernet ve HDMI girişlerinin de bulunduğunu belirtelim. Bu ürünün Amazon fiyatı 70 dolar.

Monoprice USB-C
USB-C portlu laptobunuzu TV'nize bağlamak için ekstradan bir USB-C portlu kablo bulundurmanız gerekmiyor. Bu arkadaş sayesinde HDMI kablonuzu direkt olarak USB-C portunuza takabilmektesiniz. Fiyatı 36 dolar.

Anker USB 3.0 ve Ethernet Adaptör Ünitesi
3 adet USB 3.0 girişinin bulunduğu ünitede bir de Ethernet girişi mevcut. Fiyatı 18 dolar.

Monoprice USB-C microSD Okuyucu
Adından da anlaşılacağı üzere bu minik arkadaş, USB-C portunuza microSD kartınızı takarak görüntülemenizi sağlamakta. Fiyatı 16 dolar.
[/FONT]
[/FONT]