Neler yeni

İOS WhatsApp Sistemindeki Uygulamaları

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#21
Dünya genelinde kullanım oranı en yüksek anlık mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp’ın birkaç gün içerisinde yayımlanacak ‘2.17.10′ güncelleme sürümü ile birlikte gelecek olan yenilikleri sizler için derledik.
Tepki çeken ‘WhatsApp Durum’ özelliğini eski haline getiren güncellemenin en çok dikkat çeken yeniliği ise düşük aydınlatma koşullarında fotoğraf veya video çekmek isteyen kullanıcılara sunulan ‘aydınlatma yardımcısı’ özelliği oldu. Bu yenilik sayesinde WhatsApp’ın yeni sürümünde karanlık bir ortamda görüntü kaydı yaparken ekrandaki yarım ay simgesine dokunduğunuzda, görüntünüz otomatik olarak netleştirilecek.


‘2.17.10’ sürümü ile gelen bir diğer yenilik ise ‘WhatsApp Hakkımda’ kısmı oldu. Bu yenilik sayesinde kullanıcılar, yıllardır kullanılan klasik ‘WhatsApp Durum’ özelliğine sahip olacak. Şöyle ki; ‘Hakkımda’ kısmına yazdığınız metin, diğer kullanıcılar tarafından sabit şekilde görülebilecek. ‘2.17.10′ güncellemesinin, kullanıcılar arasında en beğenilecek yeniliğinin bu özellik olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
İlgili güncellemeyle birlikte gelen bir diğer yenilik ise kullanıcıları yıllardır zor durumda bırakan video paylaşım konusu ile ilgili. Eski WhatsApp sürümlerinde size gönderilen bir video’yu izleyebilmek için öncelikli olarak video’nun telefonunuza yüklenmesini beklemeniz gerekiyordu. Yüksek çözünürlüklü ve uzun metrajlı video’larda bu durum kullanıcıları hem gönderme hem de alma yönünde güç durumlara sokabiliyordu. Ancak bu sorun, yeni güncelleme ile ortadan kalkıyor. ‘2.17.10′ güncellemesi ile birlikte kullanıcılar, kendilerine gönderilen videoları izleyebilmek için video’nun yüklenmesini beklemeyecek. Bunun yerine gönderilen video, YouTube mantığı ile yükleme yaparken, aynı zamanda video izlenebilecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#22
Android kullanan ve sosyal medyada aktif olanlarınızın veri temizliği hakkında bilgili olmanız tesadüf olamaz. Ne yazık ki, saklama alanlarının her geçen gün dar geldiği günümüzde, uygulamalarının ön belleklerinde tuttukları gereksiz veriyi temizlemeden çok da dayanmak mümkün değil. Konuyla ilgili iOS kullanıcılarınınsa eli kolu bağlanmış durumda. Çünkü Apple, “Ya basar parayı iCloud’dan alan satın alırsın, ya da uygulamaları arada bir sil tekrar yükle bana ne...” politikasından vazgeçmeyeceğe benziyor.
Neyse ki kadim uygulamamız Twitter, Android, iOS dememiş, veri alanını silebilme kolaylığını tüm kullanıcılarına sunmuş. Nasıl yapıldığını bilmeyenleri hemen böyle alalım:

iOS’da Twitter Medya Depolama Alanını Sıfırlama

Eğer sıkı bir Twitter kullanıcıysanız, o lanet ‘Saklama Alanı Azalıyor’ bildirimini gördüğünüzde içiniz bir nebze rahat olsun. Hemen Twitter uygulamanızı açın. Ana sayfada çok oyalanmayın, malum saklama alanı azalmaya devam ediyor!Twitter profilinizi görüntülediğiniz ‘Ben’e tıklayıp, ‘Ayarlar’ butonuna dokunun. En üst sırada çıkacak ‘Ayarlar ve gizlilik’ sekmesini seçtikten sonra, Genel bölümünde ‘Veri Kullanımı’nı seçin. ‘Medya depolama alanı’ kısmında, Twitter geçmişinizin cihazınızda kapladığı alanı görecekseniz. Hemen dokunup, olayın mühimmiyetini belirtircesine kırmızıyla yazılmış ‘medya depolama alanı verilerini temizle’ seçeneğini hiç düşünmeden seçin.'Temizlendi' yazısını gördüğünüzde, siz ve cihazınız kısa süreliğine de olsa rahat bir nefes alabilir, fotoğrafı çekecek arkadaşa telefonu tekrar uzatabilirsiniz.

Android Cihazlar İçin

Android’de hemen hemen her uygulamada telefonun kendi ayarlarında bulunan ‘ön belleği temizle’ seçeneğini sanıyorum bilmeyen yoktur.
Olur ya daha önce ihtiyacınız olmayacak kadar geniş bir hafızanız varsa da buyrun açıklayalım.Telefonunuzun ‘Ayarlar’ seçeneğine tıkladıktan hemen sonra, ana listede bulunan ‘Twitter’ sembolünü seçin. Karşınıza çıkacak ‘Uygulama Bilgileri’ alanından, ‘Depolama’ seçeneğine dokunup, ‘Ön belleği temizle’ seçeneğiyle işleminizi tamamlayabilirsiniz. Hatta bu yöntemi ara ara tüm uygulamalarınızda tekrarlayarak, telefonunuzun hafızasını boşaltabilir, daha iyi performans sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.
Bir iOS kullanıcısı olarak “Ahh ah..” diyerek yazıyı bitiriyor, aynı dertten muzdarip tüm yoldaşlarıma, uygulamaları silip yeniden yüklemeye devam diyor,
Twitter'ın verdiği bu imkanı başta Zuckerberg olmak üzere diğer tüm sosyal medya uygulamalarından da beklediğimizin altını çizerek bitiriyorum
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#23
Mobil uygulama denilince akıllara gelen ilk uygulamalardan birisi olan Whatsapp, iOS için güncellendi. Uygulamayı 2.17.21 sürümüne yükselten güncellemenin boyutu 128 MB.
Gelen yeniliklerden belki de en önemlisi artık Siri'den Whatsapp mesajlarınızı okumanızı isteyebiliyor olmanız. iOS 10.3 ve daha güncel iOS sürümlerinde çalışan bu yenilik, Siri'nin kullanımını da arttıracak gibi gözüküyor.Gelen yeniliklerden bir diğeri ise aramalar kısmındaki tasarımsal değişiklikleri içeriyor. Çok basit bir görünüme sahip olan aramalar sekmesi, kullanıcılar tarafından gelen istekler üzerine daha modern ve görsellere sahip bir şekilde güncellenmiş.
Diğer yenilikler ise güncellemelerim ekranındaki toplu yönlendirme,silme seçeneğinin kullanılabiliyor olması ve Farsça dil desteğinin artık Whatsapp için kullanılabiliyor olması.
Eğer Whatsapp'ı hala güncellemediyseniz, App Store'un güncellemeler sekmesinden güncelleştirmeyi kurup, deneyimleyebilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#24
WhatsApp'a gelen yeni güncellemeyle birlikte her türlü dosyayı arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.
WhatsApp’ın en son sürümü ile birlikte Android ve iOS kullanıcıları için muhteşem bir özellik geldi.

Bundan sonra WhatsApp üzerinden ses, video ve fotoğraf dosyaları dışında da her türlü dosyayı gönderebileceksiniz.

Dosya paylaşım uygulamalarına girişi önemli ölçüde düşürmesi beklenen bu yeni özellik geçtiğimiz, ay test edildi ve bugün resmi olarak yeni güncellemeyle tüm dünyada aktif edildi.


Güncellemenin güzelliklerinden birisi de tüm platformlarda aynı desteğin çıkması oldu. Mobil platformlar dışında WhatsApp’ın web sürümü ile birlikte de çalışan dosya paylaşım özelliği,
bilgisayardan telefonunuza bir şeyler aktarmak gerektiğinde en pratik yardımcınız olacak.
Bazen APK dosyalarını bilgisayardan indirip telefona atmamız gerekebiliyordu.
Bu yeni güncelleme ile birlikte WhatsApp’ı bir dosya istemcisi olarak kullanabileceğiz.

Telefonların mesajlaşma uygulamasının yerini alan WhatsApp’a yıllar içerisinde birçok yeni özellik eklendi.
Günümüzde neredeyse bütün iletişim ihtiyaçlarımızı karşılayan WhatsApp, yakında daha işlevsel özelliklerle gelecek.

Yeni dosya paylaşım özelliğinin de bulunduğu en güncel WhatsApp’ı hemen kullanmaya başlamak için iOS veya Android linklerinden birisine tıklayabilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#25

WhatsApp’a yeni gelen güncelleme dosya tipi desteğini artırıyor.

WhatsApp, şüphesiz ki akıllı telefon kullanan istisnasız herkesin bildiği, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması. Zamanında 19 milyar ödeyerek programı satın alan Facebook, WhatsApp ekibini uygulamayı sürekli geliştirmek için oldukça iyi yönetiyor gibi. Telefonlara ek olarak WhatsApp Web ile artık bilgisayarlarda da kullanılan servis, yeni güncelleme ile dosya tipi desteğini de artırdı.WhatsApp’ta şimdiye kadar fotoğraf dışında yalnızca PDF dosyalarıgönderilebiliyordu. Fakat yeni gelen güncellemeyle artık her türden dosya gönderilebiliyor. Gönderilecek dosyanın boyutunun 100 MB değerini aşmaması gerekiyor. Ancak söylenenlere göre iPhone kullanıcıları bundan biraz daha büyük dosyaları gönderebiliyorlar.Popüler mesajlaşma uygulamasına gelen güncelleme tüm dosya türlerini gönderebilmenin dışında birkaç yenilik daha getiriyor. Kullanıcılar bundan sonra fotoğraf çekme kısmında çektikleri en son fotoğrafların tümünü önizlenen fotoğrafları yukarı kaydırarak görebilecekler. Bunun dışında, toplu fotoğraf gönderimlerinde de albüm benzeri bir yapılanma söz konusu. Arkadaşınız size birden fazla fotoğraf gönderdiğinde bu fotoğrafların hepsi teker teker mesaj olarak gelmek yerine bir mesaj kutusunda, albüm şeklinde görünecek. Eklenen fotoğraflardan en son seçileni albüm kapağı olacak ve bu kapak fotoğrafı üzerinde albüm içerisinde kaç tane fotoğraf olduğu görülecek.Fotoğraflarla olan bir diğer gelişme ise boyutlarının artık kırpılmayacağı. Bundan sonra WhatsApp, fotoğraflara kırpma uygulamadan karşı tarafa iletmenizi sağlayacak. Bunun dışında, mesajlaşma kısmında da yenilikler var. Kullanıcılar, bir mesajı italik, kalın ya da üstü çizili yapmak istediklerinde mesaj yazarken şeklini değiştirmek istedikleri kelimenin üstüne basılı tutmaları yetecek.Söz konusu güncelleme, hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından uygulama mağazalarından hemen indirilebilir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#26


Bir süredir güncelleme haberleriyle öne çıkmaya başlayan WhatsApp uygulamasının, güncellemeleriyle beraber gelen yenilikleri devam ediyor. Anlık mesajlaşma uygulamalarından ayrılarak biraz daha mesajlaşma ve sosyal medya servisi haline gelmeye başlayan WhatsApp’ın, son olarak dosya gönderimlerinde format sorununu ortadan kaldırması nedeniyle uygulamanın yanı zamanda dosya gönderimi içinde kullanılacak bir sistem olarak karşımıza çıkması sağlanmıştı. Hala boyut sınırlaması olsa da birçok dosya formatını da destekleyen WhatsApp, şimdi ise bu konuda yeni bir güncelleme daha alıyor. Şimdilik sadece WhatsApp iOS sürümü için geçerli olan güncelleme sayesinde çoklu medya sunucuları kullanıma girecek.

WhatsApp iOS Çoklu Medya Sistemi

Yeni güncelleme sonrasında WhatsApp iOS MMS olarak bildiğimiz Microsoft tarafından geliştirilen protokolünden yararlanarak yeni bir sistem sunacak. Sistem sayesinde WhatsApp iOS kullanıcıların gerçek zamanlı olarak multimedya verilerini çok kısa bir süre içerisinde aktarmalarının önü açılacak.Bu sayede kullanıcılar farklı dosya formatlarını aynı anda indirebilecek ve bu sırada paylaşım yapabilecek. Diyelim ki bir GIF dosyası indiriyorsunuz. Yeni güncelleme sonrasında indirmeyi yaparken belge gönderimi ve video, fotoğraf paylaşımının da aynı anda çok rahat bir şekilde kontrol edilmesi sağlanacak. Ayrıca sistemde en büyük avantajlardan birisi de sıkıştırma yapmadan dosya gönderiminin sağlanması olacak. Bu şekilde gönderilen görseller ve videolarda kalite düşmesi yaşanmayacak.

WhatsApp iOS için yayınlanan yeni sistemin genel kullanımı kolaylaştıracağını ve uygulamanın kontrolünü de daha rahat hale getirildiğini de söyleyebiliriz. Yeni güncellemenin şu an için iOS sürümüne geldiği de belirtiliyor. Bunun dışında Android sürüm için yeni güncellemenin ne zaman geleceği konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Bilinen detay şu ki WhatsApp Android sürümü de kısa süre önce filtre desteği aldı. Bir süre sonra Android sürümüne gelen desteği düşünecek olursak güncellemelerin Android sürümüne biraz daha geç geldiğini söylemek yanlış olmaz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,403
Beğeniler
15
#27


Anlık mesajlaşma uygulaması sıralamasında, liste başı olan uygulama olarak dikkat çeken WhatsApp, güncellemelerinin sayılarını arttırma yönünde önemli adımlar atmaya başladı. Facebook’un güncelleme konusunda kriterlerini değiştirmesinin hemen ardından, daha yoğun bir şekilde yenilenmeye başlayan uygulamanın son olarak emoji konusunda yenilikler getireceği açıklandı.Beta güncellemesiyle beraber ortaya çıkan yeni güncelleme Android kullanıcılarına hitap edecek. Uygulamaya getirilecek olan emojiler, iOS’un emojilerinin birebir benzeri olarak yayınlanacak. Bu nedenle Android kullanıcılara yönelik bir güncelleme söz konusu.

WhatsApp Emojipedia Kütüphaneleri Eklemeye Başladı

iOS cihazlarında çok sık kullanılan belli başlı emojilerin WhatsApp uygulamasının emojikütüphanelerine ekleneceği de açıklandı. İlk aşamada tüm emojilerin eklenmesini beklememek gerekiyor. Ayrıca dikkat çekecek bir nokta daha var. Her ne kadar aynı emojiler yayınlanacak olsa da bu emojilerin birebir aynı olarak sunulmayacağını belirtelim. Kullanılan emojilerin büyük oranda aynı olmasına karşın, iOS emojilerinden bazı ufak farkları da olacak.Sadece hareketsiz olarak yayınlanan standart emojiler için geçerli olacak güncelleme, şu an için beta aşamasında. Kullanıcıların yeni güncellemeyi denemek için beta programına kayıt olarak, yayınlanan beta test kaydını indirmeleri gerekiyor. Android işletim sistemi için yayınlanacak olan güncelleme, henüz net çıkış tarihi belli olmadığı için resmi açıklamalarda da çok fazla detay verilmedi.

Testlerin başarılı olup, ana güncellemenin yayınlanmasının ardından, emoji çeşitlerini ve ne kadar farklılaştırıldıklarını görmek mümkün olacak.