Neler yeni

Mac İşletim Sistemli Bilgisayarın Hızı Nasıl Artırılır?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
87
#1

Bilgisayarların zaman içinde ağırlaşması, yavaşlaması bilindik bir sorun ama mesele Mac olunca, herkes daha akıcı bir sistem bekliyor. Buna rağmen Mac işletim sistemli bilgisayarlar da zaman içinde bazı sistem aktivitelerine bağlı olarak yavaşlıyorlar. Peki, Mac OS X işletim sistemli bir bilgisayarın hızı nasıl artırılır, yükseltilir?
Önbellek Temizleme

Bu aslında her bilgisayarda yaygın bir sorun. Mac de zaman içinde önbelleğe, cache’ye bazı dosyaları atıyor ve bunlara sistem önbelleği, kullanıcı önbelleği, internet önbelliği gibi şeyler dahil. Zamanla bunlar şişiyor ve bilgisayarde yer kaplayarak yavaşlatıyor. Bunları Library/Caches klasörü üzerinden silmek mümkün.

Donanım ve Yazılım

Zamanla veri depolama miktarı artıyor ve Mac de doğal olarak yavaşlıyor. Dolayısıyla daha geniş bir saklama alanı, yani RAM veya hard disk gibi, bu tip sorunları çözebilir ve Mac sisteminizi daha akıcılaştırır. Aynı zamanda periyodik olarak Macintosh’unuzu güncellemelerle taze tutmanız da gerekli. Çünkü eski bir sistem, son çıkan uygulamalar için sağlıklı olmayabilir.
Disk Temizleme

Düşük depolama alanı demek, daha yavaş bir Mac demektir. Eğer hard diskinizde az yer varsa ve bilgisayarınız böyle çalışıyorsa, işletim sistemi de yavaşlayacaktır. Dolayısıyla gereksiz uygulamaları silin ve bunu aralıklarla yapın. Tabii ki sildikten sonra, çöp kutunuzu da boşaltmayı unutmayın.


RAM Miktarınızı Artırın, RAM’inizi Temiz Tutun

Ram yani sanal bellek, Mac bilgisayarların en önemli parçalarından biridir. Eğer yetersiz RAM varsa, uygulamaların hızı da düşecektir ve dolayısıyla sistem yavaşlayacaktır. Bu yüzden mümkün oldukça yüksek RAM kullanın. Ayrıca bazı programlar kapatılsa dahi RAM’den veri kullanmaya devam ederler. Örneğin, Photoshop bunlardan birisidir. Bunun önüne geçmek için Memory Diag benzeri, pek çok program RAM’inizi temizlemenize yardım edecektir.


SSD Kullanın

Hard diskinizi, solid-state disk (SSD) ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz çünkü bu diskler, mekanik olanlara göre çok daha hızlı çalışırlar. Aynı zamanda daha az güç kullanırlar ve sağlamdırlar. Tabii ki para sizin için sorun değilse.