Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Mac OS X işletim sistemi nedir

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Os-X-Tarihi_emresupcin.jpg

MAC İşletim Sistemi Nedir?

Bilgisayar üreticisi ola Apple firmasının geliştirmiş olduğu bir işletim sistemi olan MAC işetim sistemi apple firmasının başarılı olduğu bir çalışmadır. Daha önce bu firma başka işletim sistemi yazılımlarında başarısız olsalarda MAC işletim sistemide başarılı oldular. Mac OS X Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua’yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir. Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X’ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.

mac_os_logo.gif

Mac işletim sisteminin Tarihi

Mac işletim sisteminin onuncu sürümü olmasına rağmen, Mac OS X’in gelişimi çoğu alanda klasik Mac OS’ten bağımsızdır. Sistemin altyapısını NeXTSTEP’ten alınmış ve daha sonra Darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş Mach mikroçekirdeği ve BSD oluşturur. Bu sebepten dolayı Mac OS X Unix tabanlı bir işletim sistemidir. 1985 yılında Apple “yeni nesil” bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamıştı (bakınız: Taligent ve Copland). Başarısızlıkla sonuçlanan girişimden sonra NeXT’in işletim sistemi —o zamanki adıyla OPENSTEP— yeni Mac işletim sisteminin temeli olarak kararlaştırılmıştı. Bu kararı takiben NeXT Apple tarafından alındı ve Steve Jobs Apple’a geri dönmüş oldu. Jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. OPENSTEP’i yavaş yavaş geliştirerek Mac OS X yapmayı amaç edinen bu projeye Rhapsody adı verildi.
sh bilgisayarlarındaki donanım zorlukları, nesne tabanlı yeni bir yazılım mimarisi ve bazı ticari konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden sancılı bir geçiş dönemi yaşanmış olsa da, Rhapsody Mac OS X adıyla 24 Mart 2001’de piyasaya sürüldü. O günden bu yana Mac OS X 10.0 (Cheetah), 10.1 (Puma), 10.2 “Jaguar”, 10.3 “Panther”, 10.4 “Tiger” , 10.5 “Leopard” ve 10.6 “Snow Leopard” sürümleri piyasaya çıkmıştır.
Mac işletim sisteminin Ürün isimleri

Apple Mac OS X ismindeki X karakterini Roma rakamlarından seçmiştir. On sayısını temsil eden X, Mac OS 9’dan sonra gelen işletim sistemini göstermektedir. Bu sebepten dolayı sistemin Apple tarafından öngörülen doğru okunuşu “Mac OS ten” (Mek o-es ten) şeklindedir. Türkçede ise daha yaygın olarak (Mak os iks) olarak okunur. Sistemin aslında Unix tabanlı olması ve isminin AIX, HP-UX, IRIX, Linux, Minix, Ultrix, Xenix gibi diğer Unix sistemleri gibi X ile bitmesi ile hoş bir tesadüftür. Mac OS X serisindeki işletim sistemleri isimlerini kedigillerden alır. 10.0 sürümünün kod adı Cheetah, 10.1 sürümünün kod adı Puma idi. İki sürüm de Mac OS X 10.0 ve Mac OS X 10.1 olarak piyasaya sürülmüşlerdi.
10.2 sürümünden itibaren Apple işletim sistemlerini sürüm numaraları ile değil, kod adlarıyla piyasaya sürmeye başladı. Bunun sonucu olarak Mac OS X 10.2 Jaguar ismiyle, Mac OS X 10.3 Panther ismiyle, Mac OS X 10.4 Tiger ismiyle, Mac OS X 10.5 Leopard ismiyle piyasaya sürüldü. En son sürüm olan Mac OS X 10.6 ise Snow Leopard ismiyle anılmaktadır. Apple Lynx ve Cougar markalarını da tescil etmiştir.

mac_pc.png

@mehmetkarahanlı@

MAC İşletim Sistemi Sürümleri (Versiyonları)

– Apple Mac OS X Server 1.0’i Ocak 1999’da piyasaya sürdü.
– 2000 yılında son kullanıcı sürümü Mac OS X için beta sürümü çıkarıldı.
– 24 Mart 2001: Mac OS X 10.0 (Cheetah) piyasaya sürüldü.
– 25 Eylül 2001: Mac OS X 10.1 (Puma) piyasaya sürüldü.
– 24 Ağustos 2002: Mac OS X 10.2 “Jaguar” piyasaya sürüldü.
– 24 Ekim 2003: Mac OS X 10.3 “Panther” piyasaya sürüldü.
– 29 Nisan 2005: Mac OS X 10.4 “Tiger” piyasaya sürüldü.
– 26 Ekim 2007: Mac OS X 10.5 “Leopard” piyasaya sürüldü.
– 28 Ağustos 2009: Mac OS X 10.6 “Snow Leopard” piyasaya sürüldü
– 20 Ekim 2010: Mac OS X 10.7 “lion” duyurusu yapıldı. http://www.macosxlion.com
Görüldüğü üzere Apple 2001’den itibaren nerdeyse her sene bir işletim sistemi üretmekten daha yavaş bir tempoya doğru ilerlemektedir. 2000’den 2002’ye kadar olan hızın sebebi şirketin Mac OS 9’dan geçişi gerçekleştirmedeki kararlığıydı. 2004 yılında Steve Jobs’un Mac OS X’e geçişin tamamlandığını duyurması ile yeni işletim sistemleri daha uzun aralıklarla çıkmaya başlamıştır. Öbür yandan Apple’ın IBM tarafından üretilen G5 ve Motorola/Freescale tarafından üretilen G4 serisi PowerPC işlemcilerini terkederek Intel’in CISC tabanlı mimarisine geçmeye karar vermesinin işletim sistemi üzerinde radikal bir değişikliğe yol açacağı ve ardı ardına işletim sistemi güncellemelerinin ortaya çıkacağı öngörülebilir. Esas ilginç beklenti, herhangi bir x86 PC üzerine Mac OS işletim sisteminin yüklenebilme olasılığıdır. Bu olasılık Apple tarafından reddedilmekte, Mac OS X’in Intel mimarisi için derlenen sürümlerinin yalnızca Apple’ın ürettiği makinelerde çalışacağı vurgulanmaktadır. Fakat gün itibari ile X86 işlemci kullanan makinelerde, çeşitli donanımlarla MacOSX Tiger ve Leopard sürümleri kullanılabilmektedir. Apple tarafından üretilen intel tabanlı programlarında %90’lık bir kısmı bu sistemler tarafından çalıştırılabilmektedir. Önemle belirtmek gerekir ki MacOSX, apple bilgisayarları için üretilmiştir ve X86 kişisel bir bilgisayara yüklenen MacOSX sistemi yasal değildir. Bilgisayarınızda doğabilecek arızalardan tamamen kendiniz sorumlu olursunuz. –88.228.145.117 21:12, 8 Eylül 2009 (UTC)

mac_pc.png

MAC İşletim Sisteminin Bazı özellikleri

Liste için Leopard sürümü baz alınmıştır.
1 – PDF ve Quartz teknolojilerini kullanarak sistem çapında vektörel grafikler sunar.
2 – 512×512 piksele kadar çıkabilen yüksek renkte, yeniden boyutlandırılabilen simge kullanımına destekler.
3 – Sistemdeki tüm metin alanları yazım kılavuzu, imla düzeltme, sözlük, değişik seçim şekilleri, otomatik tamamlama, sürükle-bırak ve sistem servisleri ile uyumludur. Kısacası, kullandığınız her metin kutusunda sayılan özellikleri kullanmak mümkündür, programcının özel bir çaba sarfetmesi gerekmez.
4 – Yüksek kalitede görüntü yumuşatma ve gölgelendirme.
5 – Açık uygulama pencerelerini hem uygulamaya göre erişime, hem ekranda görülen sıraya göre erişime açmıştır.
6 – ColorSync: Sistemdeki görüntü motoru basıma hazır, kâğıt üzerine çıkacağı, ya da değişik ortamlarda gösterileceği bildirilen görüntülerin renk kalibrasyonunu kendiliğinden yapar.
7 – OpenGL sayesinde grafik çizimleri için donanım bazlı hızlandırma sağlar, bu teknolojinin adı Quartz Extremedir.
8 – Exposé adlı özellik sayesinde tek tuş ya da fare hareketi ile tüm açık pencereler, öndeki uygulama pencereleri ya da masaüstü ekrana gelir.
9 – Sistemdeki uygulamaların çok büyük bir kısmı Unicode desteklidir.
10 – Yerelleştirme ve tercümeyi kolaylaştıran bir mimari sunar. Çoğu program için programın kendisi, kullanıcı arabirimi ve arabirimde kullanılan dil birbirinden tamamen bağımsızdır.
11 – FileVault özelliği AES-128 kullanarak kullanıcı verisini şifreler.
12 – Widget denilen ufak programları barındıran Dashboard katmanı sayesinde ufak işleri halleden programcıklar el altından tek tuşla çağırılıp hemen saklanabilir. Safari tarayıcısında açılan herhangi sayfadan sadece fare kullanılarak bu ufak programcıklar yaratılabilir.
13 – Sistem çapındaki dosyaları, resimleri, e-postaları, adresleri ve daha birçok türü arayabilen Spotlight sayesinde içerik aramaları çok hızlı olarak gerçekleşir. Arama sonuçları sanal klasörler olarak saklanabilir.
14 – Quick Look sayesinde sistem üzerindeki hemen hemen her dosya, dosyayı yaratan uygulamayı çalıştırmadan görüntülenebilir.
15 – Automator son kullanıcılar için rutin hale gelen görevleri otomatik hale getirebilen bir programdır. Uzun süre önce Apple tarafından geliştirilmiş olan AppleScript’i daha da kolay kullanılan bir teknoloji haline getirmiştir.
16 – Birden fazla kullanıcının aynı bilgisayarı farklı ayarlarla kullanabilmesini sağlayan profiller sunar.
17 – Sistem çapında İngilizce sesli komut tanıma ve metin okuma özelliği mevcuttur. Bu teknolojinin bir ileri aşaması olan VoiceOver sayesinde Mac OS X görme engelli kullanıcılara ekranda neler olup bittiğini anlatır.
18 – Standart kurulumla gelen iChat yazılımı İnternet üzerineden 3 kişinin aynı anda görüntülü konferans yapmasını, 10 kişinin aynı anda sesli görüşme yapmasını sağlar. Sanal olarak sunumlar, uzaktan ekran kontrolü, arkaplan filtreleri ile gelir.
19 – Time Machine (Zaman makinesi) sisteminizi kurduğunuzdan itibaren herhangi bir zamana geri giderek yanlışlıkla sildiğiniz veya bozuk dosyaları geri getirebilmeyi, dosyaların her değişikliğini geri alabilmeyi, eski versiyonların içlerinde arama yapabilmeyi sağlar.
20 – Spaces sayesinde birden fazla sanal masaüstünde program kümeleri tanımlanabilir.
21 – Mail programını kullanarak yapılacaklar listesi hazırlama, takvim notları alma. Özelleştirilebilen şablonlarla iLife uygulamalarındaki içeriği diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabilme.

mac_pc.png

Macintosh İşletim Sistemi, kısaca Mac OS, Apple firması tarafından piyasaya sürülen Apple’ın daha sonra “Mac OS” olarak isimlendireceği şeyin orijinal hali olan, tamamlayıcı ve isimsiz sistem yazılımı ilk olarak 1984 yılında orijinal Machintosh ile tanıtılmıştır. En son ana sürümü Mac OS X‘tir. Mac OS ailesinde Mac OS 7, Mac OS 9 ve Mac OS X vardır.Mac OS X Macintosh Operating System’in kısaltmasıdır. Sonundaki X roma rakamındaki 10’u temsil eder. Bu yüzden ABD’de Mac os X ‘iks’ yerine Mac os 10 ‘ten’ denir. Mac Unix türevi açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Yasal olarak sadece Apple marka bilgisayarlar ile uyumludur. Grafik açısından çok ayrıcalıklı olduğundan genellikle yayıncılık alanında ilgi görür.

Peki Mac’in belli başlı özellikleri nelerdir diye sorumuz olursa;

• PDF ve Quartz teknolojilerini kullanarak sistem çapında vektörel grafikler sunar.
  • 512×512 piksele kadar çıkabilen yüksek renkte, yeniden boyutlandırılabilen simge kullanımına destekler.
  • Sistemdeki tüm metin alanları yazım kılavuzu, imla düzeltme, sözlük, değişik seçim şekilleri, otomatik tamamlama, sürükle-bırak ve sistem servisleri ile uyumludur. Kısacası, kullandığınız her metin kutusunda sayılan özellikleri kullanmak mümkündür, yazılımcının özel bir çaba sarfetmesi gerekmez.
  • Yüksek kalitede görüntü yumuşatma ve gölgelendirme.
  • Açık uygulama pencerelerini hem uygulamaya göre erişime, hem ekranda görülen sıraya göre erişime açmıştır.
  • ColorSync: Sistemdeki görüntü motoru basıma hazır, kağıt üzerine çıkacağı, ya da değişik ortamlarda gösterileceği bildirilen görüntülerin renk kalibrasyonunu kendiliğinden yapar.
  • OpenGL sayesinde grafik çizimleri için donanım bazlı hızlandırma sağlar, bu teknolojinin adı Quartz Extremedir.
  • Exposé adlı özellik sayesinde tek tuş ya da fare hareketi ile tüm açık pencereler, öndeki uygulama pencereleri ya da masaüstü ekrana gelir.
  • Sistemdeki uygulamaların çok büyük bir kısmı Unicode desteklidir.
  • Yerelleştirme ve tercümeyi kolaylaştıran bir mimari sunar. Çoğu yazılım için yazıımın kendisi, kullanıcı arabirimi ve arabirimde kullanılan dil birbirinden tamamen bağımsızdır.
  • FileVault özelliği AES-128 kullanarak kullanıcı verisini şifreler.
  • Widget denilen ufak yazılımları barındıran Dashboard katmanı sayesinde ufak işleri halleden yazılımcıklar el altından tek tuşla çağırılıp hemen saklanabilir. Safari tarayıcısında açılan herhangi sayfadan sadece fare kullanılarak bu ufak yazılımcıklar yaratılabilir.
  • Sistem çapındaki dosyaları, resimleri, e-postaları, adresleri ve daha birçok türü arayabilen Spotlight sayesinde içerik aramaları çok hızlı olarak gerçekleşir. Arama sonuçları sanal klasörler olarak saklanabilir.
  • Quick Look sayesinde sistem üzerindeki hemen hemen her dosya, dosyayı yaratan uygulamayı çalıştırmadan görüntülenebilir.
  • Automator son kullanıcılar için rutin hale gelen görevleri otomatik hale getirebilen bir yazılımdır. Uzun süre önce Apple tarafından geliştirilmiş olan AppleScript’i daha da kolay kullanılan bir teknoloji haline getirmiştir.
  • Birden fazla kullanıcının aynı bilgisayarı farklı ayarlarla kullanabilmesini sağlayan profiller sunar.
  • Sistem çapında İngilizce sesli komut tanıma ve metin okuma özelliği mevcuttur. Bu teknolojinin bir ileri aşaması olan VoiceOver sayesinde Mac OS X görme engelli kullanıcılara ekranda neler olup bittiğini anlatır.
  • Standart kurulumla gelen iChat yazılımı İnternet üzerineden 3 kişinin aynı anda görüntülü konferans yapmasını, 10 kişinin aynı anda sesli görüşme yapmasını sağlar. Sanal olarak sunumlar, uzaktan ekran kontrolü, arkaplan filtreleri ile gelir.
  • Time Machine (Zaman makinesi) sisteminizi kurduğunuzdan itibaren herhangi bir zamana geri giderek yanlışlıkla sildiğiniz veya bozuk dosyaları geri getirebilmeyi, dosyaların her değişikliğini geri alabilmeyi, eski sürümlerin içlerinde arama yapabilmeyi sağlar.
  • Spaces sayesinde birden fazla sanal masaüstünde yazılım kümeleri tanımlanabilir

• Mail yazılımını kullanarak yapılacaklar listesi hazırlama, takvim notları alma. Özelleştirilebilen şablonlarla iLife uygulamalarındaki içeriği diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabilme.

mac_pc.png

--------------------

macOS 10.12.2 Geldi! İşte Yeni Özellikler

Apple, tüm Mac'ler için macOS 10.12.2 güncellemesini yayımladı. Güncelleme, bilgisayarınızdaki Mac App Store uygulamasından indirilebilir durumda.

macOS 10.12.2 ile birlikte yeni bir dönem başlatan Apple, güncellemeyi resmen sundu. Güncellemedeki değişikliklerden en çok dikkat çeken emojiler oldu. Apple, bu güncellemede Unicode 9.0 standardına uyan iOS 10.2 güncellemesinde olduğu gibi 100 tane yeni emoji tanıttı. Apple aynı zamanda mevcut emojinin birkaçını yeniden tasarladı ve onlara yeni bir renk kattı.
Duvar Kağıtları Eklendi
Güncelleme aynı zamanda dört yeni duvar kağıdı da ekliyor. Soyut ve renkli duvar kağıtları da yine cihazları süsleyecek güzellikte.
Batarya Süresi Kalktı!
Güncelleme ile birlikte batarya menüsünde kalan süreynin yazdığı bölüm kaldırıldı. Açıkçası bu bilgilerin tam doğru olmaması nedeniyle kaldırıldığı belirtildi. Bu açıdan bugüne kadar aslında bu bölümden gerçek değerlerin öğrenilmediği de resmi bir şekilde ifade edildi.
macOS 10.12.2 ile birlikte sistemde yaşanan diğer değişiklikler şöyle;
Otomatik kilit açma özelliğinin kurulumu ve güvenilirliğinin iyileştirilmesi.
Ekranda Touch Bar emoji seçicisinin görünmesine neden olan sorun düzeltildi.
MacBook Pro’daki grafik sorunları giderildi.
Sistem bütünlüğü korumasının devre dışı bırakılma sorunu düzeltildi.
ICloud Masaüstü ve Belgeler için kurulum ve devre dışı bırakma işlemleri iyileştirildi.
Bluetooth kulaklıkla Siri ve FaceTime'ı kullanırken ses kalitesi arttırıldı.
Safari uzantılarının Safari uzantıları galerisi dışında yüklenmesini engelleyen sorun düzeltildi.
Bazı ekran çözünürlüğünün üçüncü taraf ekranlarda kullanılmasını engelleyen sorun giderildi.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Night Shift özelliği macOS'a gelmeye hazırlanıyor

Apple, iOS'tan sonra şimdi de macOS platformunda Night Shift özelliğini sunacak.
Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden birisi olan Apple, bilindiği üzere iPhone adındaki akıllı telefon modelleri ile pazarda oldukça önemli bir yere sahip. Firma ayrıca iPad adındaki cihazı ile de tablet pazarında liderliğini sürdürürken, bu cihazlar Apple tarafından geliştirilen iOS adındaki mobil işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 728x438px.

Apple, bir süre önce iOS cihazları için Night Shift adı verilen bir özelliği sunmuştu. Bu özellik ile ekranda mavi renk sınırlandırılırken, bu da kullanıcının göz sağlığı için daha konforlu bir deneyim imkanı sunuyor. Aslında bu özellik farklı üreticilerin de sunduğu akıllı telefon ve tabletlerde farklı isimlerle yer almakta.
Cupertino, ABD merkezli firma sadece akıllı telefon ve tablet sunmuyor. Ayrıca PC segmentinde de faaliyet gösteren firma, macOS adında, yine firmanın kendisi tarafından geliştirilen işletim sistemi üzerinde çalışan Macbook ve iMac modelleri pazarda yer alırken, yeni gelen bilgilere göre Night Shift özelliği, çok yakında bu cihazlar için de sunulacak.
macOS'un son versiyonu olarak Sierra 10.12.4 beta'da Night Shift özelliği yer alıyor. Şu anda bu özellik sadece geliştirici hesabı olanlar tarafından kullanılabilirken, bu yeni sürümün Public Beta sürecinde herkes tarafından kullanılabilecek.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows’ta kullanıyor olduğunuz Terabyte’lık harici USB disklerinizi MacOS kullanan bir
Mac’e taktığınızda dosyaları görebiliyorsunuz, ancak içerisine dosya kopyalamıyor ya da dosyaları düzenleyemiyorsunuz.

Dosya Sistemleri Hakkında

Dosya sistemi, bir disk üzerinde verilerin nasıl depolanacağını, düzenleneceğini hatta okunup yazılacağını belirleyen bir kurallar bütünüdür.

NTFS, (NT File System) Microsoft tarafından Microsoft Windows işletim sistemi için geliştirilmiş bir dosya sistemi.
Çoğumuz, harici disklerimizi NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendiriyoruz, taşınabilir disklerimizi ise genelde FAT32 dosya sisteminde kullanıyoruz.

Dosya sistemleri arasında belirli farklar mevcut. Örneğin bir klasördeki maksimum dosya sayısı, desteklenen maksimum disk boyutu, desteklenenen maksimum dosya boyutu, maksimum dosya ismi karakter sayısı, dosya isimlerinde bulunacak/bulunamayacak karakterler, dosya ve klasör isimlerinin büyük/küçük harf duyarlı olup olmadığı gibi. Örneğin FAT32 dosya sistemine 4GB’dan büyük bir dosya kopyalamıyoruz.
MacOS’te kullanılan varsayılan dosya sistemi MacOS Filesystem (Journaled). Bu dosya sisteminin büyük/küçük harf duyarlı veya duyarlı olmayan sürümü mevcut. Varsayılan olarak duyarlı olmayan sürümü kullanılıyor.
Linux işletim sistemleri ise genellikle ext4 adı verilen dosya sistemini kullanıyor. Bu dosya sistemi de günlüklü ve büyük/küçük harf duyarlı. Yani Dosya.jpg ve dosya.jpg iki farklı dosya anlamına geliyor.
(Windows’ta aynı klasörde böyle iki dosya yaratmak mümkün değil)

Windows, MacOS ve Linux’ta ortak ve sorunsuz olarak okunup yazılabilen dosya sistemi: FAT ve FAT32.
MacOS ve Windows’ta ortak ve sorunsuz olarak okunup yazılabilen dosya sistemi: exFAT, FAT32 ve FAT
Windows ve Linux’ta ortak ve sorunsuz olarak okunup yazılabilen dosya sistemi: NTFS, FAT ve FAT32
Yani her üç işletim sisteminde de hiç uğraşmadan sorunsuz bir şekilde kullanacağımız bir dosya sistemi ortada yok.
Microsoft, exFAT için lisans ücreti aldığından bu dosya sistemi Linux işletim sistemine dahil edilmiyor.

NTFS Harici Diskinizi Mac’te Kullanmak İçin Yapabilecekleriniz

Farklı Bir Dosya Sistemine Biçimlendirin

Bu işlem biraz uzun sürse de dosyalarınızı öncelikle farklı bir yere taşıyıp ardından diskinizi farklı bir dosya sistemine biçimlendirip (formatlayıp)
dosyaları geri kopyalayarak hem okunabilir hem de yazılabilir bir dosya sistemine sahip olabilirsiniz.

exFAT’a Geçin

Sadece Windows ve MacOS arasında dosya aktarımına ihtiyacınız varsa diskinizdeki verilerinizi başka bir yere kopyalayan diskinizi exFAT olarak biçimlendirin. Bu sayede hem Windows hem de MacOS üzerinde yazılabilir bir diske sahip olacaksınız.

MacOS FS’ye Geçin

Diskinizi sadece MacOS üzerinde kullanacaksanız dosya sistemini MacOS FileSystem olarak değiştirebilirsiniz. Bu sayede diskinizi Time Machine gibi Mac araçlarıyla kullanabilir ya da üzerine MacOS de kurabilirsiniz.
Dosya sistemini değiştirmek için Disk İzlencesi uygulaması başlatın ve sol kısımdan diskinizi seçin ve üst kısımdan Sil butonuna basın.

Açılan menüden biçimlendirmek istediğiniz dosya sistemini seçin.

Sil butonuna basın.

MacOS için NTFS Okuma Programı Satın Alın

Eğer Windows makinelerde çalışan bir çok NTFS diskle çalışmanız gerekiyorsa MacOS için NTFS dosya sistemi desteği sunan yazılımlardan satın alabilirsiniz.
İlk alternatif 30TL civarı bir ücreti olan Paragon NTFS for Mac
MacOS Sierra uyumluluğu da olan bu yazılımı satın alıp kurduktan sonra herhangi bir NTFS diski takıp okuyup/yazabilir, diskleri biçimlendirebilir ya da bölümlendirebilirsiniz.
Uygulamayı bir kez yükledikten ve Mac’inizi yeniden başlattıktan sonra farklı bir işlem yapamanıza gerek kalmadan takılan NTFS disklere okuma/yazma yapabiliyorsunuz.
Türkçe dil desteği ve 10 günlük deneme süresi de var. Acil bir işiniz varsa 10 gün içerisinde halledebilirsiniz, programı deneyip performansını inceleyebilirsiniz.

Bunun dışında Tuxera NTFS for Mac yazılımını da kullanabilirsiniz. Uygulama aynı şekilde kolaylıkla NTFS okuyup yazmanızı sağlıyor. 15 günlük deneme süresi ve MacOS Sierra desteği sunan bu yazılımın gördüğümüz tek eksiği fiyatı 25€/90TL civarında.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Mac bilgisayarınızda temizlik zamanı geldi mi? Disk alanı açmak için bu ipuçları işinize yarayabilir.

Mac’inizdeki Gereksiz Dosyaları Silin

En çok gereksiz dosya depolanan yerelere bakarak bayağı bir alan kazanabilirsiniz.

Çöp Sepeti’ni Boşaltın

Muhtemelen aklınıza gelmiştir ancak zaman zaman Çöp Sepeti’mizde silinmek için bekleyen dosyalar gereksiz alan kaplayabiliyor.
Dock’tan Çöp Sepeti’ne sağ tıklayıp Çöpü Boşalt (Empty Trash) seçeneğiyle çöp kutusunu boşaltabilirsiniz.

İndirilenler Klasörünü Gözden Geçirin

İnternet’ten o kadar çok veri indiriyoruz, bakıyoruz ancak zaman zaman silmeyi unutuyoruz.
İndirilenler klasöründeki dosyalara göz atıp gereksiz olan dosyaları silerek alan kazanabilirsiniz.

Büyük Dosyaları Kolayca Bulun

MacOS Sierra ile birlikte disk alanınızı kolayca yönetebileceğiniz araçlara erişebilirsiniz.
Sol üstteki Apple logusu’na tıklayın ve “Bu Mac Hakkında” seçeneğini seçin. Depolama sekmesine basın.

Bu bölümde ne kadar depolama alanınız kaldığını görebilirsiniz. Yönet… butonuna basın ve MacOS Sierra disk yönetim bölümüne ulaşın.

Karışıklığı Azalt bölümü altında yer alan “Dosyaları Gözden Geçir” seçeneği ile sistemdeki büyük dosyaların bir listesini görebilirsiniz.
iCloud’da sakla özelliği ile fotoğraf ve videoların tam çözünürlüklerini iCloud’a kopyalayabilir ve cihazınızda optimize edilmiş sürümlerini depolayarak yer kazanabilirsiniz. Aynı şekilde eski dökümanları da iCloud’a taşıyarak sadece açtığınızda indirilip gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Silin

Yukarıda bahsettiğimiz ekranda sol kısımda yer alan uygulamalar bölümünden her bir uygulamanın ne kadar alan kapladığını görebilirsiniz. Gereksiz uygulamaları buradan silmeniz mümkün.
Uygulamaların Depoladıkları Verileri Silin

Her bir uygulama kendi içerisinde veriler depolayabilir. Kullandığınız uygulamalara göz atarak bunların kullandığı verileri silmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin Google Chrome gibi tarayıcıların geçmiş ve önbelleklerini silmek cihazınızda yer açmanızı sağlayabilir. Eğer VMWare Fusion ya da Parallels gibi yazılımlar kullanıyorsanız bu yazılımlarla oluşturduğunuz sanal makineler de çok fazla yer kaplayabilirler.

Üçüncü Parti Araçlardan Faydalanın

Mac için CCleaner

Windows bilgisayarlarda sıklıkla kullanılan CCleaner aracının MacOS için hazırlanmış bir sürümü de mevcut.

Mac için CCleaner indirmek için tıklayın.

CCleaner aracını kullanarak tarayıcı önbellekleri, geçici dosyalar gibi silinebilecek dosyaları otomatik olarak tarayıp temizleyebilirsiniz.

Uygulamayı kurduktan sonra sol kısımdan temizlemek istediğiniz bölümleri seçip “Run Cleaner” butonuna basmanız yeterli.

Diğer Araçlar

CleanMyMac ve Macpaw Gemini uygulamaları ile aynı dosyaları bulmak ya da diskinizi temizlemek oldukça kolay.

Buluta Taşının

Depolama alanı konusunda sorun yaşıyorsanız harici bir disk satın almanızı ya da verilerinizi buluta taşımanızı önerebiliriz.
iCloud, Google Drive, Dropbox, Yandex.Disk ya da OneDrive gibi bir çok bulut depolama yazılımı istemcileri Mac üzerinde de çalışabiliyor.

--------------------

MacOS Sierra 10.12.2 güncellemesiyle birlikte Mac’lerde kalan pil süresinin gösterildiği bölüm kaldırıldı. Peki pilinizin ne kadar süre daha gideceğini nasıl öğrenebilirsiniz?

Kalan Pil Süresi Neden Kaldırıldı?

Kalan batarya miktarını görebileceğimiz pil ikonuna tıkladığımızda kalan yaklaşık pil süresini görebiliyorduk. Apple, MacOS Sierra 10.12.2 güncellemesiyle bu özelliği kaldırdı. Apple’ın bu konuda savunması, kalan süre bilgisinin hiç bir zaman tutarlı olmayışı. Cihazınızı ne kadar süreyle daha kullanabileceğiniz bilgisi açık olan uygulamalara, açık uygulama sayısına, ekran parlaklığına, bağlı olan cihazlara, yaptığınız işe hatta ortam sıcaklığına göre bile değişebiliyor. Apple, bu yüzden bu sürenin kullanıcıları yanıltabileceğini düşünmüş.
Başka bir inanış ise yeni Macbook modellerinde pil süresinin reklamı yapılandan kötü olması sebebiyle Apple, kullanıcılardan bu bilgileri gizlemeye çalışıyor.

Kalan Batarya Göstergesini Geri Getirin

Battery Monitor Uygulamasını Kullanın

Mac Appstore’dan indirebileceğiniz bu uygulama piliniden kalan süreyi, kalan yüzdeyi ve kaç kez şarj edildiği bilgisini gösteriyor.

DownloadQR-Code
Battery Monitor - Health, Status and Battery Usage Information
Developer: Rocky Sand Studio Ltd.
Price: Free

Uygulama simgesine sağ tıklayarak Menu Bar Settings -> Show Battery Time’ı işaretleyerek kalan sürenin gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Etkinlik Monitörünü Kullanın

MacOS ile yüklü gelen Etkinlik Monitör’ü (Activity Monitor) uygulamasını kullanarak da kalan pil süresi ve kalan şarj yüzdesini görebilirsiniz.
Enerji sekmesi altında pilinizi kullanan uygulamaları görebilirsiniz.

Pil Yüzdesinin Sürekli Görünmesini Sağlayın

Menü çubuğundaki pil simgesine sağ tıklayarak pil yüzdesinin sürekli gözükmesini sağlayabilirsiniz.
Kalan şarj süresinin görünmemesi çok da büyük problem gibi gözükmüyor. Enerji etkisi fazla olan uygulamaları belirleyip pil ömrünüzün daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
MacOS güncellemeleriyle her gün sayısı artan emojileri nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Mac Bilgisayarlarda Nasıl Emoji İfadeleri Kullanılır?

Emojiler yani eski kullanımıyla ifadeler, hayatımızın parçası haline geldiler. Apple, MacOS ve iOS üzerine yaptığı güncellemelerle desteklenen emoji sayısını da arttırmaya devam ediyor.
Gün geçtikçe farklı yüz ifadeleri, hayvanlar, objeler, bayraklar derken emojilere cilt rengi ve cinsiyet tercihleri de eklendi.
Emoji kullanmak için yapamanız gereken tek şey MacOS emoji girişini aktifleştirmek

MacOS Emoji Girişini Aktifleştirme

Sol üstte yer alan Apple logusuna tıklayın ve Sistem Tercihlerini açın.
Klavye seçeneğini seçin ve “Klavye ve Emoji görüntüleyicileri menü çubuğunda göster” seçeneğini aktif hale getirin.

Artık menü çubuğundaki simgeden Göster: Emoji ve Semboller seçeneğini seçerek Emoji simgelerine ulaşabilirsiniz.

Emoji eklemek istediğiniz yere tıklayıp bu pencereden eklemek istediğiniz emojiye çift tıklamanız yeterli olacaktır.
Sevinç gözyaşları döken yüz , inek öğrenci yüzü ve alkışlayan eller
MacOS Sierra kullanıyorsanız bazı ek emojileri de kullanabiliyorsunuz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Apple watchOS 3.2 beta 3, tvOS 10.2 beta 3 ve iOS 10.3 beta 3 yayınlamasının ardından bugün yeni işletim sistemlerine macOS 10.2.4 Beta 3‘ü de ekledi. MacOS 10.12.4 beta 3 gelişticiler için yayınlandı. (build 16E163f) Bu sürüm ile birlikte Night Shift modu da geliştiricilere açılmış oldu.
Night Shif modu nedir?
Night Shift modunu ilk kez iOS 9.3 ile duymuştuk. Buna “Gece modu” dememiz de mümkün. Bu modla cihazınızın ekran parlaklığı ve renk tonları, sıcaklıklarını, gece saatlerinde otomatik olarak değişebiliyor ve bunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Özellikle gece saatlerinde karanlık rtamlarda ekran başında olanlar için çok gerekli bir özellik. Gözlerinizin yorulmasını hatta bozulmasını da bu şekilde önlemiş oluyorsunuz.
Aşağıdaki video’dan gece modunun nasıl kullanıldığını görebilirsiniz:

Bu güncellemeyi, eğer Apple developer (geliştirici) hesabına sahipseniz, Mac App Store’dan OTA aracılığıyla indirebilirsiniz.
macOS Sierra 10.12.4 güncellemesi denge, kararlılık , uyumluluk ve Mac güvenliğinde geliştirmeler getiriyor. Apple resmi anonsunu bu şekilde yapmış.
macOS Sierra 10.12.4 da başka ne değişiklikler var?

Night Shift özelliğinin de ötesinde, macOS Sierra 10.12.4 güncellemesi ile bazı dillerde dikte özelliği geliyor. Bununla birlikte iCloud analitik bilgilerinde de bazı hatalar giderilmiş. Siri de bazı spor branşlarında müsabaka sonuçlarını söyleyecek şekilde yeni geliştirmeler almış.
macOS Sierra 10.12.4 developer beta nasıl indirilir?

Apple’ın developer portalını ziyaret edeceğiz.

developer.apple.com adresine Mac’inizden girin.
Develop kısmına tıklayın.
Downloads sekmesine tıklayın.
Developer hesabınızla giriş yapın.
Aşağı inin ve Download butonuna macOS 10.12.4 beta için basın. App Store’de açılacak.
Developer kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.
Redeem butonuna basarak, indirmeye başlayın.

Metin kısmında Redeem kodu yoksa, Download sayfasından Redeem kodunu kopyalayıp, yapıştırın.
Eğer şöyle bir mesaj alırsanız: “This code has already been redeemed / Bu kod zaten kullanıldı” AppStore’den Purchased kısmına gidin ve macOS Sierra developer beta’yı buradan indirin.

macOS Sierra 10.12.4 developer beta nasıl kurulur?

macOS Sierra 10.12.4 indirme işlemi bittikten sonra, yazılımı otomatik olarak kurabilirsiniz.

Continue ye basın.
Apple’ın kurallar ve şartklarını kabul edin. (Terms and Conditions)
Install e basın.
macOS Sierra’yı kurmak için gerekli adımları takip edin.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Google, Safe Browsing (Güvenli Tarama) programının bir parçası olarak, Chrome tarayıcısının macOS kullanıcılarını korumaya yönelik iyileştirmeleri duyurdu.
31 Mart’tan itibaren çevrimiçi kullanıcıları istenmeyen yazılımlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için potansiyel olarak tehlikeli web sitelerine gittiğinde veya tehlikeli dosyaları indirmeye çalıştıklarında sistem tarafından oluşturulan uyarı mesajı görmeye başlayabilirler.
Google’ın blog yayınına göre, Safe Browsing girişimi, istenmeyen reklam enjeksiyonunun yanı sıra başlangıç ​​sayfası, ana sayfa ve varsayılan arama motoru gibi Chrome kullanıcı ayarlarını değiştirmeyi içeren iki tarama deneyimini kötüye kullanım üzerine odaklanmış. Şirketin yazısında “Kullanıcılar, tarama deneyiminin tam kontrolünü hak ediyor ve İstenmeyen Yazılım Politikası ihlalleri bu tecrübeyi incitiyor” dedi.
Ayrıca, yeni “Mac için Chrome Ayarları API’si“, geliştiricilere, kullanıcıların tarayıcı ayarlarını kontrol etmesine yardımcı olacak araçlar sunmakta. Safe Browsing, Google’ın sosyal mühendislik saldırılarını çevrimiçi ortamda önlemeye, kullanıcıları yanıltıcı içeriğe karşı korumak, zararlı yazılımların daralmasını önlemek için otomatik olarak engellemeye yönelik çabası. Bu çaba uzun zamandan beri Android’de ve Windows makinelerinde bulunmakta.