Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Office Excel Hakkında Bilgisi Olan ?

NoKTa

0
Üye
21 Eyl 2012
241
25
28
K.Maraş
Arkadaşlar Excel de yapmak istediğim basit bir iş var.

Örneğin ben B stunu na veri gireceğim, girdiğim her veri için hemen yanındaki A stunu na otomatik olarak sıra numarası atamasını istiyorum. Sayısal deger olarak 1-2-3 diye, veri girilmemiş ise deger atamayacak. ''Eğer'' formülü ile yapacaktım ama o da her hücreye tek tek formül girmem gerek, 100 veri gireceksem 100 formül demek, o da uzun iş.

Exel ile haşır neşir olan bir arkadaş cevap verirse sevinirim.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63

Örneğin ben B stunu na veri gireceğim, girdiğim her veri için hemen yanındaki A stunu na otomatik olarak sıra numarası atamasını istiyorum. Sayısal deger olarak 1-2-3 diye, veri girilmemiş ise deger atamayacak. ''Eğer'' formülü ile yapacaktım ama o da her hücreye tek tek formül girmem gerek, 100 veri gireceksem 100 formül demek, o da uzun iş.

Merhaba
Aramıza hoşgeldiniz.sorununuzla ilgili bir öok yanıtlar yazdım.bilgisayar bölümüne bakarsanız sanırım çözüme ulaşırsınız.Fakat genelleme olarak size çözüm önerisi yazıyorum.

Verileri çalışma sayfasına elle girmek yerine, bir düzeni izleyen veya diğer hücrelerdeki verileri temel alan verileri hücrelere doldurmak için Otomatik Doldurma özelliğini kullanabilirsiniz.

Sütunda önceden varolan değerleri otomatik olarak yineleme
Hücreye yazdığınız ilk birkaç karakter o sütunda varolan bir girdiyle eşleşiyorsa, Excel kalan karakterleri sizin için otomatik olarak girer. Excel, otomatik olarak yalnızca metin veya metin ve sayı bileşimi içeren girdileri tamamlar. Yalnızca sayı, tarih veya saat içeren girdiler otomatik olarak tamamlanmaz.

Excel yazmaya başladığınız veriyi tamamladıktan sonra aşağıdakilerden birini yapın:

Önerilen bir girdiyi kabul etmek için Enter tuşuna basın.

Tamamlanan girdi, varolan girdinin küçük ve büyük harf düzeniyle tam olarak eşleşir.

Otomatik olarak girilen karakterleri değiştirmek için yazmayı sürdürün.

Otomatik olarak girilen karakterleri silmek için Geri Al tuşuna basın.

NOT :

Excel bir girdiyi yalnızca, imleç geçerli hücre içeriğinin sonundaysa tamamlar.

Excel, potansiyel Otomatik Tamamla girdileri listesini etkin hücre içeren sütuna dayandırır. Bir satırda tekrarlanan girdiler otomatik olarak tamamlanmaz.

bu konuda yarın bir çalışmamızı sunacağız ihşallah
iyi forumlar

octopusokan

0
Üye
16 Eki 2016
19
0
1

Merhaba;

A1 hücresine aşağıdaki formülü yazın:

=IF(NOT(ISBLANK(B1));COUNTA($B$1:B1);"")

Daha sonra A1 hücresinden tutup ne kadar kullanmanız gerekiyorsa aşağı çekin, hücreleri ve numaraları kendisi dolduracaktır.

Bundan sonra B sutununda doldurduğunuz her hücre için yanında 1 artırarak numara yazacaktır. Sanırım istediğiniz buydu.

not: eğer türkçe excel kullanıyorsanız komutların türkçesini yazmanız gerekecektir. onu siz bulursunuz.

NoKTa

0
Üye
21 Eyl 2012
241
25
28
K.Maraş
Merhaba;

A1 hücresine aşağıdaki formülü yazın:

=IF(NOT(ISBLANK(B1));COUNTA($B$1:B1);"")

Daha sonra A1 hücresinden tutup ne kadar kullanmanız gerekiyorsa aşağı çekin, hücreleri ve numaraları kendisi dolduracaktır.

Bundan sonra B sutununda doldurduğunuz her hücre için yanında 1 artırarak numara yazacaktır. Sanırım istediğiniz buydu.

not: eğer türkçe excel kullanıyorsanız komutların türkçesini yazmanız gerekecektir. onu siz bulursunuz.

Valla bireder Allah ne muradın varsa versin. O kadar site kurcaladım youtube video izledim bulamadım bu komutu. Yardımın için teşekürler. Bu esnada bir site buldum http://www.excel-ticker.com/excel-formula-translator/ komutları istedigin dile çeviriyor. Yardımın için teşekürler.

Kodu bir siteden mi aldın yoksa senin uzmanlık alanın mı ?

octopusokan

0
Üye
16 Eki 2016
19
0
1
@NoKTa

Rica ederim. Formülü kendim yazdım. Bilişimciyim ama uzmanlık alanım bu değil. Meraklıyım diyelim.