Neler yeni

[PC Oyun] PC’de Oyun Oynayanlar İçin Satın Alma İpuçları

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#1
PC’de Oyun Oynayanlar İçin Satın Alma İpuçları
Her ne kadar PlayStation, Xbox ve Nintendo oyun konsolları hızla yaygınlaşsa da, PC’de oyun oynamayı tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazla. Oyun konusunda iyi bir bilgisayar satın almak isteyenler için bazı ipuçlarına dikkat çekmek istedim.
Microsoft ve Sony’nin sunduğu oyun konsolları gündemde ve popüler ama PC oyunlarının düşüşte olduğunu sanmayın. Hatta bu segment asla hiç bu kadar gözde olmamıştı. PC oyunlarına merakınız varsa şanslısınız çünkü harika bir oyun PC’si için karşınızda çok sayıda seçenek var.
Öncelikle oyunlara fazla harcayıp harcamadığınızı bir düşünün. Mağazalarda satılan kutulu oyunlar genellikle internetten satın alıp indirebileceğiniz sürümlere kıyasla daha pahalıdır. İstediğiniz oyunu Steam (steampowered.com) veya Playstore’dan (playstore.com) alarak tasarruf edebilirsiniz. Hatta Playstore’un bazı Steam kodlarını Steam’den de ucuza sattığı oluyor.Performansa Göre Fiyat Dengesi
Daha iyi bir oyun performansı için pahalı ekran kartları kaçınılmaz oluyor. AMD’nin güncel oyun canavarı Radeon R9 290X ile NVIDIA’nın cevabı olan GeForce GTX 780 sıkı bir savaşa girdi ama tahmin edileceği gibi bu iki kart da hayli pahalı. Eğer bu kartlar bütçenizi aşıyorsa fiyatı onların neredeyse üçte biri olan AMD’nin Radeon R9 270X modeli ilginizi çekebilir. NVIDIA’nın biraz daha pahalı olan GeForce GTX 760 modeli de ona rakip olacak performansı sunuyor. Üst seviye ekran kartları bir süredir duraklama döneminde. İdeal dengeyi kurmak istiyorsanız 500 TL civarındaki modellere bakın.
Unutmamak lazım ki oyun dünyasında yarış asla hız kesmiyor. GPU üreticileri sürekli olarak daha iyi modeller ortaya çıkarıyor ve oyun geliştiricileri sınırları zorlamak için fırsat kolluyor. “Güçlü” bir ekran kartına sadece bir süreliğine sahip olabilirsiniz. O yüzden en pahalısına değil, biraz pahalısına yatırım yapın.