Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Santralde bazi kanallar yok

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
merkezi sisteme ayara gittim atv sohv star gosteriyor kanal7 filajtv dah birco kanal göstermiyor HH 11747 h 27500 sinyal 100 80 gorunuyor bende satfinder 3hd uydu bulucu var arızaya gittigimde üstte yazdıgım gibi bazı kanallar var bazıları yok satfinder 3HD aydu paket tp servisinde 5 adet uydu frekansı var arızaya gittigim evede paket tp servisine baktıgımda sadece 1 rinci siradakinde sinyal vardı sinyal 11747 h 27500 de diyer tp sinyalsizdi nerede hata yapıyorum nereye bakmam lazım alembi ve sivic arasında yanlışlıkmı var kablo hatası gibi sonucta sivicten sinyal cıkışı var 11747 H 27500 CİLİŞ VERİYOR DİYER TP KONTROL ETMEDEİM bu işi ögrenmeye calişıyorum umarım yardımcı olursunuz biliyorum uzun yazdım derdimi anlatmam lazımdı herkesten özür ederim şimdiden cevap verenede vemeyenede teşekkür ederim saygılarımla iy akşamlar not akşam kendi evimde santralden baktıgımda tp paket servisinde 5 tane uydu frakabsları sinyal veriyordu

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Sn.Güvenay kardeşim okurken biraz kafam karıştı çünkü bu çeşit arızaları anlatmakla hemen teşhis ne yazikki konamıyor.! Öncelikle NET olarak bazı bilgilerin açıklığa kavuşması gerekiyor.

1.Bu arıza TÜM DAİRE leremi mahsus yoksa bir yada birden fazla daireyemi.?
2.Bahsi geçen TP leri santral port çıkışlarını ve daire varış sinyallerini kontrol ettinizmi.?
3.Birde bana ÖZELDEN yazdığınız mesajda FLASH tv nin polaritesini sanırım yanlış hatırlıyorsunuz.! Bu TP nin polaritesi V dir...Bana ne kadar NET bilgi verebilirseniz o derece yardımcı olursunuz.

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
bugun satral sistemli daireye gittim uydu alıcısı bagzı kanalları göstermiyordu kanal7 flajtv daha ekıntv gibi atv star sohw kanald bunları gösteriyor satfinder 3HD uydu bulucusuyla sinyale baktım 100 80 paket tp seviyesine baktım sadece 1 rici sıradakinde sinyal var 11747 H 27500 SİNYAL VAR DİYER 4 TP SİNYAL YOKTU catıda sadece elembide HH yazan yerdkini kontrol ettim sinyali 100 88 cıkardım ama uydu alıcısına faydası olmadı burd hata nerde yaptım diyer elembi cıkışlarınıda kontrol etmem lizımmıydı yoksa elembimi arızalı deyerli ustalarım bir yol gösterirlerse bu iş,i hallederim ne yapmam lazım NOT kendi evimdek santralde paket tp seviyesine baktım 5 birden sinyalliydi gittigim evdek sorunu bulmam lazım saygılarımla şimdiden teşekkür ederim yarım tekrar gidecem bakayım evet diyer direlerde sorun aynı

Son düzenleme:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Şimdi size ilk tavsiyelerim şunlar olacaktır...
1.Öncelikle çanaktaki LNB den çıkıp Santrale giren kabloları size verdiğim değerler doğrultusunda tek tek kontrol ediniz.( Bu nasıl olacak santralin üzerinde SAT yazan yerlerde aynı zamanda H-V + H-H + L-V + L-H yazan yerlere giren kablolara bakıp ilgili girişlerin sağlam olup olmadığına bakınız.) Türksat genelde SAT-A dır.Ama bazende SAT-B takıyorlar buna iyice emin olmanız gerekmektedir...
2.Şimdi eğer o girişler normal olarak TÜM DEĞERLER normal olarak geliyorsa sıkıntı YOK tur. Bu durumda santrale girişler sağlam ise ve çıkışlar aynı değerlerde değilse yada yoksa demeki sorun santralin içindedir.( Bu konuda siz hiç bir şey yapamazsınız çünkü servis yolu gözükmüş demektir.)
3.Evet girişleri kontrol ediyoruz 2 seçenek: Yok eğer çanaktan gelen polaritelerde sorun varsa yani gelmiyorsa bu durumda buna neden olan nedenleri madde madde yazıyorum.A.(Çanak ayarı yada LNB duruş açısı sıkıntılı olabilir...Size daha önce yazdığım değerleri kontrol edin eğer DÜŞÜK değerler sözkonusu ise çanak ayarına DİKKAT.)
B.( Çanak ayarı tam ise o halde Santral lnb nin üzerinde yazan Polaritelere göre deneyiniz.Eğer bazıları çalışıyor bazıları çalışmıyor ise sorun LNB nin içindeki devrelerde olabilir.Aman DİKKAT LNB nin duruş açısını göz ardı etmeyin.!)
C.(Şimdi LNB çıkışları sağlam fakat santrale bu sinyaller ulaşmıyorsa LNB den santrale giden kablo ARIZALI olabilir.Bu nasıl olur kablo eskir özelliğini kaybeder yada çatlar içine yağmur suyu girer, ve en nihayetinde o su kablonun içinden süzülerek hopp santrale girer buda bir bir bozulma sebebidir.)

NOT:Tüm bunları tek tek deneyip teşhisi ona göre koymak gerekmektedir...Merkezi sistem arızaları oldukça DİKKAT gerektiren durumlardır.Tüm olasılıkları denemek gerekmektedir.

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
haydar bey cok teşekkür ederim yarın dediklerinizi tek tek sırayla yapacam sonucu yazarım saygılarımla NOT yazı hatası düzelttim haydar bey yerine haydar yazmışım özür dilerim

Son düzenleme:

guvenay1966

0
Üye
10 Şub 2015
256
26
28
ist
haydar ey size cok teşekkür ederim verdiginiz bilgi dogrultusunda sorubu cözdum söyledigim santral sistemine gittim önce tek tek elembi üclarını kontrol ettim 3 saglam LV KISMINDA CIKIŞ YOKTU SANTRAL ELEMBİSİNİ deyiştirdim sonra yeni santral elembisinin uclarını test ettim hepsi calıştı elembi arızalı dedim dijek cıkışından paket tp kısmına baktım hala 5 tpden 2 sinde sinyal vardı tek tek santraldeki cıkışları sırayla elembitle uyşuyormu diye bili bili kablo bulucusuyla SADECE HH KISMINDA YANLIŞ TAKILMIŞ YANI ELEMBİDE HH SANTRAL SANTRALDE VL TAKILMİŞ bütün ucları yerlerine taltım sorunsuz sinyal geldi bütün kanallar acıldı sayenizde ilk santral arızasını yaptım teşekkü ederim

Son düzenleme:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
haydar ey size cok teşekkür ederim verdiginiz bilgi dogrultusunda sorubu cözdum söyledigim santral sistemine gittim önce tek tek elembi üclarını kontrol ettim 3 saglam LV KISMINDA CIKIŞ YOKTU SANTRAL ELEMBİSİNİ deyiştirdim sonra yeni santral elembisinin uclarını test ettim hepsi calıştı elembi arızalı dedim dijek cıkışından paket tp kısmına baktım hala 5 tpden 2 sinde sinyal vardı tek tek santraldeki cıkışları sırayla elembitle uyşuyormu diye bili bili kablo bulucusuyla SADECE HH KISMINDA YANLIŞ TAKILMIŞ YANI ELEMBİDE HH SANTRAL SANTRALDE VL TAKILMİŞ bütün ucları yerlerine taltım sorunsuz sinyal geldi bütün kanallar acıldı sayenizde ilk santral arızasını yaptım teşekkü ederim

Gözünüz aydın işte böyle yapa yapa tecrübe kazanacaksınız hiç kimse anasının karnında öğrenmiyor bu işleri...

ekremucr

New member
Üye
18 Şub 2022
1
0
1
merhaba eski bir konu üzerine tekraren bir sorum olacak
ben bu çanak işinde yeniyim ve 2 gündür farklı farklı arızalar geliyor sinyal var kalite yok olarak ölçüm yapıyorum bazı tplerdede sinyal ve kalite var ama %40 civarlarında diğer daireler normal diyor ama sorduğumdada bazı kanallar yok diyorlar santral lnbsi nasıl ölçmeliyim hangi uçta hangi tp olması gerekli santralde arıza olduğu sonucuna varmak için ne yapmam gerekiyor yardım ve bilgi için şimdiden teşekkürler