Neler yeni

Türksat basin aciklamasi

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#1
10 Aralık 2013 tarihli bir yazılı medya organında, şirketimizin uydu kapasite tahsisindeki ticari işlemlerinin çarpıtılıp kamuoyunu yanıltmaya dönük bir köşe yazısının yayınlanması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur.

“406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu’na 5189 sayılı Kanun ile eklenen Ek 33 üncü madde hükmüne dayanılarak kurulan TÜRKSAT, hisselerinin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Hazinesine ait, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ilişkili kuruluşu statüsündeki bir Anonim Şirkettir.

Kuruluşuna esas kanun hükümleri, yoğun rekabetin yaşandığı uluslararası pazarın özelliği ve yüksek teknolojiye dayalı hizmetlerin yürütümündeki gereklilik uyarınca özel sektör anlayışıyla yönetilen TÜRKSAT A.Ş.’nin tüm işlemleri, kamusal denetime tabidir.

Söz konusu köşe yazısında belirtilen uydu kapasite tahsis işlemleri de, Şirketimizin kuruluş tarihi olan 2004 yılından beri Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olarak karlılık, verimlilik ve basiretli tüccar gibi davranma ilkeleri uyarınca gerçekleştirilen ticari işlemler olup, bu tür ticari işlemlerimizin temelinde de, müşterilerin kapasite kullanım oranı, arz ve talep durumu ile özellikle uluslararası rekabetin gerekleri gibi hususlar yer almaktadır.

Sektörümüzce de yakınen bilindiği üzere, D-Smart ve abonelik esasına dayalı benzeri ücretli yayın platformlarının yüksek miktarda uydu kapasitesi kullanması, yürütülen işin teknik özelliklerinin gereğidir.

2003 yılında 69 adet TV kanalı uydularımızdan yayın yaparken, Şirketimizce özellikle son yıllarda yürütülen projelerin de katkısıyla 2013 yılı itibarı ile yurt içinden ve yurt dışından olmak üzere bu sayı 447 adede ulaşmış, kapasite kullanım oranı %50’nin altında iken bu oran %90’ın üzerine çıkmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin uydu kapasite taleplerini karşılayabilmek amacıyla 07 Mart 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan TÜRKSAT 4A’nın Şubat 2014, TÜRKSAT 4B uydusunun ise Haziran 2014’de uzaya fırlatılması planlanmış olup, yeni uydularımız sayesinde TV kanalı sayısının daha yüksek rakamlara ulaştırılması hedeflenmiştir.

Bütün bu projeleri başarıyla hayata geçirme çabasında olan Şirketimizden uydu kapasitesi kullanan bazı müşterilerimizin arasındaki ticari anlaşmazlık veya hukuki ihtilaflara, şirketimiz işlemlerinin kamuoyunu da yanıltacak şekilde konu edilmesi basın ahlak ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Basın ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRKSAT A.Ş.

Türksat D-Smart in uydusumu olacak
 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#2
Türksat A.Ş.’den Kamuoyuna Açıklama

20 Ocak 2015 tarihinde bazı ulusal yayın organlarında Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile ilgili haberler yayınlanmıştır. Söz konusu haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Türksat’ın, vatandaşlarımıza kullanım kolaylığı sağlamak üzere, gerçekleştirdiği hizmetlerden biri olan Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uydu TV yayınları için manuel kanal aramanın sona erdiği bir dönem başlamıştır. TKGS uyumlu uydu alıcıları aracılığıyla uydu yayınları otomatik olarak güncellenmekte ve saniyeler içinde kanal listesi oluşturabilmektedir.

TKGS ile izleyiciler, yayın parametrelerini takip etme zahmetinden kurtulmaktadır. Bütünüyle kullanıcı dostu olan sistem, TV yayınları izlenirken veya uydu alıcısı “stand-by” konumundayken de arka planda kanal bilgisini güncelleyebilmektedir.

TKGS sisteminde “otomatik”, “esnek” ve “kapalı” olmak üzere 3 farklı kullanım modu yer almaktadır. Esnek modda kullanıcının yaptığı kanal sıralama değişiklikleri korunarak güncelleme devam ettirilir. Böylece kullanıcının kendi oluşturduğu kanal listesi kesinlikle bozulmaz. Eğer kullanıcı, yeniden “otomatik” güncelleme modunu seçerse kanal sıralaması o zaman değişebilir. Esnek kullanım özelliği, Türksat’ın onay verdiği TKGS uyumlu uydu alıcılarında yer alması gereken teknik bir gereksinimdir.

TKGS uyumlu (marka ve model) cihazlar, web sitemizde düzenli olarak duyurulmaktadır (http://www.turksat.com.tr/tr/tkgs). Bu markaların dışında, Türksat onayı olmaksızın, piyasada “TKGS uyumludur” şeklinde satılan cihazlarda TKGS’nin tüm özellikleri sağlanamamış olabilir. Bu tür cihazlar, Türksat’ın sorumluluğunda değildir; bununla birlikte, TKGS markasını izinsiz kullandığı tespit edilen firmalarla ilgili olarak hukuki tedbirler alınmaktadır. Uydu alıcısı satın alacak kullanıcıların, web sitemizden duyurulan TKGS uyumlu uydu alıcıları tercih etmesi tavsiye edilir.

Basınımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#3
Türksat A.Ş.’den Kamuoyuna Açıklama

15 ve 16 Şubat 2015 tarihlerinde çeşitli basın yayın organlarında “Çanak Yerine Tablo Gibi Anten” başlıklı haberler yayımlanmıştır. Haber metninde “Tübitak’ın geliştirdiği ince ve estetik anten” şeklinde ifade ile Türksat A.Ş. tarafından geliştirilen “Düzlemsel Anten Projesi”nin Tübitak tarafından geliştirildiğine dair yanlış bir kanı oluşturulmaktadır.

“Düzlemsel Anten Projesi” kapsamında, Tübitak Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programından Türksat A.Ş.’ye fon desteği sağlanmıştır. Söz konusu antenin tasarımı, üretimi ve testleri Türksat A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir.Basınımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#4
Türksat A.Ş.’den Kamuoyuna Açıklama

14 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye gazetesinde “Azeriler Türksat’a Rakip Firma ile Anlaştı” başlığıyla yayımlanan habere dair kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Türksat A.Ş., Azerbaycan’ın ilk uydusunu uzaya göndermeye karar verdiği süreçten bugüne dek birlikte çalışma hususunda her zaman geçmişe dayalı köklü ve sıcak ilişkiler içerisinde olmuştur.

Türksat A.Ş., bu konuda gerek Azeri uydusunun fırlatılmasından önce, gerekse uydunun işletmeye alınmasından sonra Azercosmos’la üst düzey görüşmeler gerçekleştirmiştir. Her iki taraf, bu görüşmelerde işbirliği alanlarının araştırılması hususunda mutabık kalmıştır.

Bu çerçevede Kasım 2014 Bakütell fuarı ziyareti sırasında Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Azercosmos tesislerini ziyarette ederek, şirket yöneticileri ile birlikte çalışma alanlarının artırılması konusunda görüş birliğine varmıştır. Görüşmenin sonunda Prof. Dr. Gül, Azercosmos Genel Müdürü (CEO) Rashad Nabiyev’i ülkemize ve şirketimize davet etmiştir.

Takip eden dönemde Mart 2015 ABD’de gerçekleşen Satellite 2015 fuarında Türksat A.Ş. ve Azercosmos üst düzey yöneticileri bir araya gelmiştir. Azercosmos Genel Müdürü Nabiyev ile Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Gül’ün katılımıyla gerçekleşen toplantıda, uydu haberleşme alanında birlikte gerçekleştirilebilecek faaliyetlerin önemi vurgulanarak, yeni işbirliği alanlarının araştırılması hususunda mutabakata varılmıştır. Söz konusu toplantıda, müşterek konularının değerlendirilmesi amacıyla 2015 yılı içinde yeniden bir araya gelme kararı alınmıştır.

Basınımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#5
''Milli uydu çalışmalarında aksama yok''

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu olacak olan Türksat 6A yerli haberleşme uydusu projesine yönelik çalışmaların planladığı gibi devam ettiğini söyledi.

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Satellite 2016 Kongre ve Fuarında Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Gül, “Dünya’nın uydu alanındaki en önemli fuarı olan Satellite 2016'ya ikinci kez katılıyoruz. Bu sayede kısa sürede Dünya’nın önde gelen uydu üreticileri ve işletmecileriyle görüşme imkânı bulduk” dedi.
Prof. Dr. Gül, 150 ülkeden 350'nin üzerinde şirketin katıldığı fuarda, Türksat 4B uydusunu tanıttıklarını ifade ederek, “Arkadaşlarımız, Ocak ayında devreye aldığımız Türksat 4B uydusunun kapasitesini pazarlamaya çalışıyorlar. Bu fuar bizim için bu yüzden çok önemli'' diye konuştu.

Uluslararası şirketlerin ve diğer katılımcıların Türksat'a gösterdikleri ilgiden memnun olduğu ifade eden Prof. Dr. Gül, “Türksat kendi bölgesinde güçlü ve lider bir kuruluş, onun için işletmeciler de bizimle işbirliği yapmak istiyor.'' dedi.

''Tüm dünyaya hizmet vereceğiz''
Prof. Dr. Gül, fuarda ayrıca geçen Aralık ayında stratejik işbirliği protokolü imzaladıkları Inmarsat ile anlaşma yaptıkları bilgisini verirken, şunları kaydetti:

“Bugün biz Inmarsat ile bir anlaşma imzaladık. Bildiğiniz gibi bizim kapsama alanımız Çin'in batısından, Atlas Okyanusuna kadar. Inmarsat'ın ise bütün Dünya’da kapsama alanı var. Biz bu şekilde bütün Dünya’da hizmet vereceğiz, Inmarsat da bizim hizmetlerimizi kendi müşterilerine pazarlayabilecek.”

Son yıllarda şirket olarak büyük atılım yaptıklarına işaret eden Prof. Dr. Gül, şu anda 4 adet haberleşme uydusuna sahip olduklarını ancak, uydu sayısını 2019'a kadar 6'ya ve 2023'e kadar 10'a çıkarmak istediklerini kaydetti. 2023'te uydu sayımızı 10'a çıkartıp, küresel bir uydu operatörü olmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Gül, “Türksat 6A’yı 2019 yılı başlarında tamamlanarak aynı yıl içinde uzaya fırlatılacağız. Bu fuarda hem Türksat 6A, hem de Türksat 5A ve Türksat 5B için fırlatma firmalarıyla görüşüyoruz'' dedi.

''e-Devlet, kurumların siber güvenliğini artırıyor''
Prof. Dr. Gül, e-Devlet Kapısı’nın kurumların güvenliğini artırdığını belirterek şu şekilde konuştu:
''Eğer bir kurum, hizmetlerini e-Devlet Kapısı üzerinden verirse, siber saldırılara karşı daha güvenli olur. Çünkü herhangi bir saldırı ilk önce e-Devlet Kapısı’na gelecek ve biz bu konuda gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Bu şekilde o kurumun hizmetlerini vatandaşımıza güvenli bir bağlantıyla sunuyoruz ve kurumun websitesini siber saldırganlar koruyoruz. Dolayısıyla, e-Devlet Kapısı’nın kullanılması kurumların siber güvenliğini artırıyor.''

Gül, Türksat'ın siber güvenlik alanında önemli sorumlulukları olduğunu vurgularken, sadece bu alanda çalışan bir direktörlüğün olduğunu bildirdi. Bu birimin, Türksat'la işbirliği yapan diğer kurumların sitelerine ''sızma testleri'' uygulayarak, gerekli tedbirlerin alınmasını sağladığını anlattı.

“Halka arza hazırız, yasal süreci bekliyoruz”
Türksat'ın halka arz çalışmalarını devam ettiğine ifade eden Prof. Dr. Gül, “Halka arz kapsamında uluslararası bağımsız denetleme şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) ile 6 ay önce çalışmaya başlandı” dedi.

Prof. Dr. Gül sözlerine şu şekilde devam etti:
"Bağımsız denetleme kuruluşu PwC, Türksat’ın son 3 seneki raporlarını denetledi. Ayrıca muhasebe sistemimizi uluslararası standartlara getirmemizi sağladı. Bundan sonra yasal sürecin tamamlanmasını bekleyeceğiz. Türksat, kanunla kurulduğu için ilgili kanunda değişiklik yapıldıktan sonra halka arz edilebilir.

Biz şirket olarak halka arza hazırız, sadece hukuki sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. Süreç tamamlanınca halka arz için piyasalar açısından doğru zamanı belirleyeceğiz. Türksat, halka arz edildiğinde İstanbul borsasında uydu alanında işlem gören ilk ve tek şirket olacak. Bu, İstanbul borsası için de önemli bir gelişme."
 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#6
Prof. Dr. Gül: “Türksat 6A Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi”

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen 5. AR-GE Günlerinde konuştu. Prof. Dr. Gül, “Türkiye’nin en büyük AR-GE projesinin Türksat 6A milli haberleşme uydu projesi olduğunu” söyledi.
15-16 Mart 2016 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte üniversite, kamu ve sanayi temsilcileri bir araya geldi.


Beş ayrı panelin düzenlendiği etkinlik kapsamında, “Havacılık, Uzay ve Savunmanın Bugünü ve Yarını” başlıklı panelde Genel Müdür Prof. Dr. Gül’ün yanı sıra TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Lokman Kuzu konuşmacı olarak yer aldı.
Dünya’daki uydu çalışmalarının tarihi hakkında bilgi sunan Prof. Dr. Gül, milli haberleşme uydusu projesi Türksat 6A’nın planlanan iş takvimine göre yapımının devam ettiğini söyledi. Projenin TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Aselsan ve CTech firmaları tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Gül, 546 Milyon TL’lik bütçe ile Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi olma özelliğine sahip Türksat 6A projesinin 2019 yılında tamamlanıp, uydunun uzaya fırlatılmasıyla birlikte uydu ve uzay alanındaki çalışmalarda kritik bir aşamanın geçilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.


Türkiye’nin, milli uydu projesinin gerçekleştirilmesiyle birlikte Dünya’da kendi uydusunu tasarlayıp montajını ve testlerini yapabilen ülkeler arasındaki yerini alacağını belirten Prof. Dr. Gül, yeni yörünge hakları için yürütülen çalışmalardan ve uydu fırlatma alanındaki AR-GE çalışmalarının sayısının artırılmasının gereğinden bahsetti.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#7
Türkiye'nin 4 olan uydu sayısı 10'a çıkacak

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof.Dr. Ensar Gül, Türkiye’nin şu anda 4 olan uydu sayısının 2023 yılına kadar 10’a çıkacağını söyledi.

2019 yılından sonra uyduların tamamen Türkiye’de yapılacağını anlatan Prof.Dr. Gül, "Gözlem değil; haberleşme uydularından bahsediyorum. Bu uydular yeni yörüngelerde olacak. Böylelikle dünyanın sayılı uydu operatörleri arasına girmiş olacağız" dedi.

Uludağ Üniversitesi 5’inci Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri’nin davetlisi olarak Bursa’ya gelen Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof.Dr. Ensar Gül, Türkiye’nin uydu sistemlerini anlattı. Yapımı devam eden Türksat 5A ve 6A uyduları hakkında da bilgi veren Prof.Dr. Gül, "Şu anda toplam 4 haberleşme uydumuz var. Türkiye’nin yüzde 97’ye yakını uydu üzerinden televizyon izliyor. 5B uydumuz ise 50’nci derecede ve onu daha çok internet hizmetleri için kullanıyoruz" dedi.

Türkiye’nin doğu yörüngesindeki 31’inci derecede uydusu olmadığını ve buradaki yörünge hakkının kaybetmemek için başka bir şirketten kiralanan uydusu bulunduğunu ifade eden Prof.Dr. Ensar Gül, şöyle devam etti:

"5A uydusu şu anda ihale aşamasında. 2018’de bitmesi planlanıyor. 5A uydusunu 31’inci dereceye yerleştireceğiz. 5B uydusuyla ilgili şu anda ihale çalışmaları sürüyor. 5B uydusu da 42’nci dereceye gelecek. 5A ve 5B uydularını da yine yabancılar yapacak. Yerli firmalarla da işbirliği yapacaklar. Türkiye uydu konusunda belli bir yere geldi. Şu anda kendi uydumuzu geç de olsa yapabiliyoruz. Tabii gönül isterdi ki biz bunu 1960’lı yıllarda yapabilelim, ama olmamış. Zararın neresinden dönülürse kardır. Türksat’ta 5A, 5B, 6A tamamlanırsa haberleşme uydularımız 3 uydudan 6 uyduya çıkacak. Uydu sayımızı 2023 yılına kadar 10’a çıkaracağız. Haberleşme uydularının bahsediyorum, gözlem uydularından bahsetmiyorum. Bu uydular yeni yörüngelerde olacak. Böylelikle dünyanın sayılı uydu operatörleri arasına girmiş olacağız. 6A’dan sonraki uydularımızı Türkiye’de yapacağız. Türkiye’de bunu yapan insanlar varken uydularımızı yurtdışında yaptırmak gibi bir düşüncemiz yok."

'GPS VERİLERİ HABERLEŞME UYDUSUNDAN ALINACAK'
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, GPS sistemleri üzerinde de çalışma yaptıklarını hatırlattı. Prof.Dr. Gül, mevcut GPS sistemlerinin konumlama sistemindeki sinyalleri bozarak gönderdiğini Türksat’ın bu bozulmayı önlemek için çalışmalarını olduğunu söyledi. GPS uydularının kullanılmadan da konum tespit edilebileceğini ve bunu da haberleşme uyduları üzerinden yapılabileceğini kaydeden Prof.Dr. Gül sözlerine şöyle devam etti:

"GPS’le ilgili projelerimiz var. GPS, yani konumlama sistemi, sinyalleri bozarak gönderiyor. Onu düzeltmek için bir sistem geliştirdik. Yani bir referans istasyon havuz var. O referans istasyon havuzuna bizim uydularımız sinyal gönderiyor, oradan tekrar sinyaller yeryüzüne geliyor. Bizim istasyonu bulunduğu Ankara’ya gelen sinyal 10 santimin altında bir hassasiyete ulaşıyor. 500 kilometre öteye gidince yine 20 santimin altında bir hassasiyetle GPS düzeltmesi yapabiliyoruz. Yani konumlama sistemindeki bozulmaları çok aza indiriyoruz. Bir başka projemiz ise GPS uydularını kullanmadan sadece haberleşme uydularının kullanarak kendim milli konumlama sistemimizi geliştirilmek. Bu teorik olarak mümkün. Bazı pratikleri yaptık ve belirli sonuçları elde ettik. Bu proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor."

'HER ÜLKE YAPAMIYOR AMA BİZ YAPACAĞIZ'
Her ülkenin uydu yapamadığını vurgulayan Prof.Dr. Gül, Türkiye’nin 2019 yılında tamamen kendi uydusunu üreteceğini belirtti. Dünya liginde bir ülke olmak olmanın temel koşulunun uzay teknolojilerini geliştirmekte olduğunu söyleyen Prof.Dr. Gül, "Dünyada lider bir ülke olmak için uzay teknolojilerine yatırım yapmalıyız. Türkiye olarak dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek istiyorsak, uzay teknolojilerini geliştirmeliyiz Uzay teknolojilerini geliştirmek için de Türksat olarak elimizden gelen katkıyı yapıyoruz. Türksat 6A’yı yaptığımız zaman kendi uydusunu yapan ülkeler arasına gireceğiz. Şu anda 30 küsür ülkenin kendi uydusu var ama her ülke kendi uydusunu yapamıyor. Biz 2019 yılında kendi uydumuzu yaptığımızda dünya ekonomisinde de ilk 10’a girmiş olacağız. Şu anda fırlatma sistemleriyle ilgili eksiğimiz var. Fırlatma sistemleri Üzerine de Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bir projesi var. Eğer kendi uydumuzu da yörünge sistemine koyarsak büyük bir başarı sağlamış olacağız."
M
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#8
Türksat ve Inmarsat Stratejik İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Türksat A.Ş. ve Inmarsat, Amerika’da düzenlenen uluslararası uydu fuarında düzenlenen imza töreninde stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

9 Mart 2016 tarihinde Washington’da düzenlenen Satellite 2016 fuarındaki imza törenine Prof. Dr. Ensar Gül ve Inmarsat Genel Müdürü Rupert Pearce ile her iki şirketin üst düzey yetkilileri katıldı.

2015 yılının Aralık ayında yeni imkânlar ortaya koymak amacıyla stratejik bir ortaklık kurulması kapsamında imzalanan mutabakatın ardından Satellite 2016 fuarında imzalanan anlaşma ile her iki şirketin işbirliği resmiyet kazandı.

İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Gül anlaşmanın iki şirkete de katkı vereceğini belirterek, “Her iki şirkete karşılıklı yarar sağlayan bu stratejik ortaklık ile artık mobil uydu haberleşme hizmetlerinde daha geniş ve daha güçlü bir portföy sunabileceğiz” dedi.

Pearce ise “Türksat ile imzalanan anlaşma için çok mutluyuz. Bu bölgedeki kullanıcılara en güvenilir mobil uydu hizmetini getirmek için yeni ortağımızla çalışmak için sabırsızlanıyoruz” diyerek söz konusu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Her iki şirket, işbirliği kapsamında öncelikle, kamu, güvenlik, savunma, denizcilik ve havacılık sektörlerine L-Bant ve Global Xpress hizmetleri sunulması üzerinde çalışacak. Orta ve uzun vadede ise şirketler hizmetlerini, tüm sektörler ve kamu kuruluşları için yaygınlaştıracak.

Inmarsat’ın bölgedeki kapsama alanını genişleten stratejik ortaklık anlaşmasıyla, Inmarsat, Türksat için tercih edilen mobil uydu iletişim sağlayıcısı hâline geldi. Anlaşma ile Türksat, global kapsama alanında, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya başta olmak üzere müşterilerine mobil uydu ürün ve hizmet portföyü sağlayabilecek. Inmarsat ise müşterilerine Türksat’ın uydu ve bilişim alanındaki ürün ve hizmetlerini sunabilecek.

 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#9
Türksat, Tarihinin En Yüksek Finansal Rakamlarına Ulaştı

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı değerlendirmede Türksat'ın 2015 yılında faaliyet karının 142 milyon liraya, dönem karının 217 milyon liraya, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karını (FAVÖK) ise 270 milyon liraya çıkardığını bildirerek, "Şirket tarihinin en yüksek finansal rakamlarına ulaştı" dedi.
Prof. Dr. Gül açıklamasında, 2015 yılı finansal gerçekleşmelerine göre Türksat A.Ş.'nin net satışlarının 846 milyon lirayı aştığını belirterek, "Şirketin faaliyet gelirlerinde yıllık bazda yüzde 24’lük bir artış sağlandı. Türksat’ın sahip olduğu varlıkların değeri, 2 milyar 155 milyon lira olarak hesaplanırken, dönem yatırım tutarı 301 milyon lira olarak gerçekleşti" diye konuştu.
Türksat'ın 2015 yılında faaliyet karının 142 milyon liraya, dönem karının 217 milyon liraya, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karını (FAVÖK) ise 270 milyon liraya çıkararak, şirket tarihinin en yüksek finansal rakamlarına ulaştığına dikkati çeken Gül, Türksat 4B haberleşme uydusunun uzaya fırlatıldığı 2015 yılı içinde operasyonel olan uydu sayısının 4’e çıktığını söyledi.
Türksat uyduları üzerinden yayın yapan kanal sayısının 565’e, hizmet sunulan VSAT terminali sayısının ise 5 bin 138’e ulaştığını söyleyen Prof. Dr. Gül, kablo hizmetlerinin tüm il merkezlerine yaygınlaştırma çalışmaları devam ederken 2015 yılı sonunda kablo platformu üzerindeki abone sayısının Teledünya‘da 798 bin 421’e, Uydunet’te ise 629 bine çıktığına işaret etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına Türksat, tarafından işletilen e-Devlet Kapısı’nda 2015 yılı sonu itibarıyla kayıtlı kullanıcı sayısının 26 milyona yaklaştığına dikkati çeken Gül, internet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na erişim uygulaması ve üniversitelerle birlikte Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına e-Devlet Kapısı üzerinden kayıt gibi önemli hizmetler 2015 yılı içinde devreye alındığını anımsattı.

Türksat’ın, Türkiye’nin teknolojik gelişimine öncülük etme misyonu doğrultusunda, TRT ve Türksat işbirliğiyle Türkiye’nin 4K yayın yapan ilk TV kanalı kurulduğunu anlatan Gül, "4K yayın teknolojisinin Türkiye’de geliştirilmesine yönelik olarak özel sektörün Ar-Ge çalışmalarına Türksat tarafından destek verildi ve gerekli test ortamı sağlandı. Tüm bunların yanı sıra 2015 yılı, Türksat’ın halka arzı için hazırlık çalışmalarının yapıldığı, finansal tabloların uluslararası finansal raporlama standartlarına uygun olarak çıkarıldığı ve söz konusu kapsamda bağımsız denetim sürecinin yürütüldüğü bir yıl oldu. 2004'te kurulmuş genç bir şirket olarak, gerek finansal gerekse sektörel açıdan sürekli büyüyen Türksat, 2023 Türkiye’sinin 10 küresel markasından biri olmayı, Dünya’da tanınan, değeri daha da yükselen ve tüm Dünya’yı kapsayan küresel bir uydu operatörü olmayı hedefliyor" dedi.
 

dogan1919

New member
Üye
Katılım
30 May 2015
Mesajlar
186
Beğeniler
0
#10
Türksat'ın yeni Genel Müdürü Cenk ŞEN oldu

http://www.ensonhaber.com/turksatin-...016-04-06.html

TÜRKSAT Yönetim Kurulu'nda değişiklik yapıldı. Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TÜRKSAT'ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
YENİ GENEL MÜDÜR: CENK ŞEN

Genel Müdür Prof. Dr. Ensar Gül'ün dün yaptığı istifasından sonra yerine Cenk Şen getirildi.
YÖNETİM KURULU'NA ATANAN YENİ İSİMLER

- Galip Zerey

- Süleyman Karaman
 

dogan1919

New member
Üye
Katılım
30 May 2015
Mesajlar
186
Beğeniler
0
#11
Türksat 4A Frekans Analizi

Türksat yeni haberleşme uydusu ile birlikte yenilenen logosunu tanıttı. Türksat 4A haberleşme uydusu, Teledünya Web ve Türksat’ın yeni logosu, 04 Şubat 2014 Salı günü İstanbul Çırağan Otel’inde düzenlenen bir programla basın ve kamuoyuna tanıtıldı.

Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, programda yaptığı sunumda Türksat 4A uydusu’nun 14 Şubat 2014 Cuma günü uzaya gönderileceğini söyledi. Türksat’ın Türkiye’nin 2023 vizyonuna uygun olarak uydu haberlerini kablo yayıncılığı ve bilişim alanlarında, bölgesinde lider, Dünya’da önde gelen şirketlerden birisi olacağına işaret eden Dr. Dalbay, “Yeni dönemde kurumsal kimliğimizi ve logomuzu yenileyerek, geleceğin Türkiye’sine merhaba diyoruz” dedi.

Tanıtım toplantısında Türksat’ın internet üzerinden sunduğu TV platformu Teledünya Web’ın Türksat abonelerine verildiği belirtilirken, söz konusu internet ortamında herkese ulaşıtırılabileceği belirtildi. Programa Türksat haberleşme uyduları üzerinden yayın yapan televizyon kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda medya mensubu da katıldı.

Genel Müdürümüz Dr. Dalbay, uydu ve uzay teknolojileri alanındaki çalışmalarla birlikte Türkiye’nin uydu haberleşmesi ve yayıncılık alanında kat ettiği aşamaları anlattı. Dr. Dalbay Türkiye’nin sahip olduğu Türksat 1B, Türksat 1C haberleşme uydularıyla birlikte, halihazırda faaliyette olan Türksat 2A ve Türksat 3A haberleşme uydularının uzaya gönderilişi ve mevcut kapasiteleri hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Yeni Kurumsal Kimliğimiz ve Logomuz
Türksat’ın kurumsal kimliği ile birlikte logosunun da yenilendiğini belirten Dr. Dalbay, yeni kimliğimizin üç temel değer üzerinde yükseleceğini söyledi. Bu üç değerin; teknoloji, bilgi ve iletişim olduğuna işaret eden Dr. Dalbay, “Türksat, hayata ve insana dokunan yeni değerlerle yükselecektir” dedi.

Türksat 4A Uydusu, 14 Şubat 2014’de Uzaya Gönderiliyor
Genel Müdürümüz Dr. Dalbay, Türkiye’nin yeni uydu kapasite ihtiyacının önemli bölümünü karşılayacak olan Türksat 4A haberleşme uydusunun 14 Şubat 2014 Cuma günü Kazakistan Baykanur’dan uzaya gönderileceğini söyledi. Türksat 4A’nın 2086 Mhz kapasiteli olacağını belirten Dr. Dalbay, söz konusu uydunun Doğu-Batı ve Türkiye kapsama alanına ek olarak Afrika’nın tamamına hizmet verebileceğini söyledi. Türksat 4A, 30 yılı aşkın bir süre aktif olarak çalışacak. Türksat 4A’da yeni bir teknoloji uygulanacak. Ka- bant aracılığıyla kapsama alanlarına küçük daireler şeklinde yayın indirilerek, daha yoğun ve etkin yayın imkanı sağlanacak. Böylece internet erişim maliyetleri de düşecek. Tüksat 4A uydusunda ayrıca yayıncılıkhizmetlerinin yanında askeri amaçlı uydu yayınlarına da imkan verilebilecek.

Türkiye’nin Marka Bilinilirliği Artıyor
Yeni uydularımızla birlikte Türksat uydularının Dünya üzerindeki kapsama alanlarının gün geçtikçe genişlediğine işaret eden Dr. Dalbay, Türkiye’den yapılan televizyon yayınlarının geniş bir coğrafyaya ulaştığını ve böylece ülkemizin, dilimizin ve kültürümüzün Dünya’ya yayıldığını söyledi. Türk dizileriyle birlikte Türkiye’nin bölgesinde ve Dünya’da bilinirliğinin attığına işaret eden Dr. Dalbay, ‘2019’a kadar Dünya karalarının % 71’ine, Dünya nüfusunun % 91’ine ulaşmayı hedefliyoruz’ dedi.

460 TV Kanalını Uydularımızdan Aktarıyoruz
Türksat haberleşme uyduları üzerinden 45’i HD, 126’sı yabancı olmak üzere toplamda 460 TV kanalının yayınyaptığına işaret eden Dr. Dalbay, “2023’de Dünya’nın önde gelen ilk 10 uydu operatörü olma noktasında çalışıyoruz’ dedi.

KKTC e-Devlet Hizmeti
Türksat’ın bilişim alanındaki faaliyetleri arasında e-Devlet Kapısı hizmetinin büyük önem arz ettiğini belirten Genel Müdürümüz Dr. Dalbay, ‘Türkiye’de kurup, işlettiğimiz e-Devlet Kapısı’nın bir benzerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uyguluyoruz. Bu hizmetmizi 2015 yılında tamamlayacağız’ dedi.

Uydu Üretim Programı
Türksat’ın Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının ardından, Türksat 5A uydusunun % 25 oranında yerli kaynaklarla üretileceği belirtildi. Türksat 6A haberleşme uydusu ise, Ankara Kazan’da yeralan TAI tesislerinde üretilecek. Türksat 7A ve Türksat 7B haberleşme uyduları da tamamen yerli kaynaklarla Türkiye’de üretilecek.

Teledünya Web Tanıtıldı
Türksat tanıtım toplantısında ayrıcay, Türksat A.Ş.’nin internet üzerinden sunduğu yeni TV platformu olan Teledünya Web’in uygulamalı tanıtımını yapan Genel Müdürümüz Dr. Dalbay, Teledünya Web hizmetinin, dijital kablo platformu üzerinde bağımsız olarak internetin olduğu her yere ulaştırılabileceğinin altını çizdi.

http://www.turksat.com.tr/tr/haberle...osunu-tanittik
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#12
Yeni Uydu 2018'de Gönderilecek!


Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye'nin yeni uydusunun 2018 yılında gönderileceği belirtildi.

En son 2012 yılı içerisinde uzaya gönderilen Göktürk uydusunda çeşitli çalışmalar ve iyileştirmeler yapıldığı öğrenirken yeni uydunun farklı özelliklere sahip olacağı belirtildi. Fikri Işık tarafından yapılan açıklamalarda daha alçaktan uçan bir uydunun planlandığı belirtilirken bu uydunun 2018 yılına kadar yetiştirileceği ve uzaya gönderileceği açıklandı. Uydu ile birlikte uzaydaki araştırmalar çok daha başarılı bir şekilde yapılabilecek. 60 santimetrelik nesneleri bile tespit etme özelliği bulunan uydunun bu sayede hem uzay çalışmalarını hem de uydudan alınacak bilgilerle güvenli bir istihbarat sağlayacak.

Yeni uyduda Türk yapımı yerli merceklerin kullanılacağı açıklanırken Fikri Işık özellikle terörle mücadelede uydunun büyük bir yarar sağlayacağını söyledi. Çözünürlüğü 60 santimetreye kadar düşürmesi kör noktaların da kolay bir şekilde görüntülenmesine sağlayacağı için hiçbir karanlık bir alanın kalmayacağı ve terörle mücadele konusunda uygulanan büyük bir istihbarat sağlayarak askeri güçlere de destek vereceği belirtildi.

Yerli üretimler ile desteklenecek olan uydunun bir sonraki versiyonlarında özelliklerin daha da geliştirilmesi beklenirken Fikri Işık şu anda 20 santimlik cisimlerin dahi uydular aracılığıyla tespit edilebileceğini belirtti.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#13
“Türksat 5A ve Türksat 5B’nin üretimine 2016’da başlanacak”

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, Türksat A.Ş.’nin 2013-2014 yılı hesapları genel görüşe sunuldu.
Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül yaptığı konuşmada, birçok yeni projenin devreye alındığı bir dönemin yaşandığını belirtti.
Türksat’ın uydu haberleşme, kablo yayıncılığı ve bilişim olmak üzere 3 ana faaliyet alanında çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Gönül, “Türksat, uydu, kablo ve bilişim alanlarında yalnızca Türkiye’nin değil, bölgenin de lider şirketleri arasında yer almak üzere hizmet veren ve projeler gerçekleştiren bir kurum” diye konuştu.
Gönül, Türkiye’nin Asya, Avrupa ve Afrika’nın ortasında yer alan kıymetli jeopolitik konumunun uzaydaki karşılığı olan uydu yörünge haklarını işlettiğini belirterek, “Böyle önemli bir sorumluluğu taşıyan bir şirket olarak yeni uydularımızla ilgili birçok projenin devreye alındığı bir dönemi yaşıyoruz.” dedi.
İki farklı yörünge üzerinde Türksat 2A, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B olmak üzere toplam 4 haberleşme uydusuyla faaliyetlerin sürdürüldüğünü vurgulayan Gönül, “Bu uydular aracılığıyla 3 milyarlık nüfusuyla 118 ülkeyi kapsayan bir alana seslenebiliyoruz.” ifadesini kullandı.
Gönül, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde Türksat uydu filosunun, Dünya karalarının yüzde 71’ini kapsama alanı içine alarak, Dünya nüfusunun yüzde 91’ine Türksat uyduları üzerinden televizyon yayınlarını ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

“Türksat 5A ve Türksat 5B’nin üretimine 2016’da başlanacak”
Komisyonda bir sunum yapan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ise 2004’te kurulan Türksat’ın, ülkenin haberleşme uydularını işletme görevinin yanı sıra, uydu teknolojilerinde uzman işgücü yetiştirilmesi, kablo altyapısının işletilmesi, e-Devlet Kapısı’nın hizmete açılması ve işletilmesi ile bilişim hizmetleri görevini yürüttüğünü bildirdi.
Türksat haberleşme uyduları olmasaydı ulusal TV kanallarının yabancı uydulardan hizmet alacağını vurgulayan Şen, “Yıllık 100 milyon dolardan daha fazla bir yerli kaynak dışarıya gidecekti. Türksat uyduları, sivil amaçlı haberleşme hizmetlerinin yanı sıra, ulusal güvenlik ve askeri amaçlı haberleşmeyi de sağlamaktadır” diye konuştu.
Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydu projelerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Şen, 31 derece Doğu yörüngesinde işletilmek üzere Türksat 5A, 42 derece Doğu yörüngesinde uyduların yedekliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi arttırmak üzere Türksat 5B uydu projelerinin başlatıldığına dikkat çekti.
Yerli firmaların katkı sağlayacağı projede, uydu üretici firmalara Bilgi Talep Dokümanı ve Teklife Çağrı Dokümanı paketi gönderildiğini söyleyen ve tekliflerin alındığına değinen Şen, tekliflere yönelik değerlendirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Şen, söz konusu uyduların üretimine 2016’da başlanmasının hedeflendiğini, Türksat 5A’nın 2018’de, Türksat 5B’nin ise 2019’da uzaya fırlatılmasının planlandığını bildirdi.
Türksat olarak Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına yönelik temel hedeflerini “uluslararası alanda iş yapan öncü bir teknoloji şirketi olmak” şeklinde belirlediklerini ifade eden Şen, “2023 yılına kadar tüm Dünya’yı kapsayan bir filoyla Dünya’daki ilk 10 uydu operatörünün arasına girmeyi amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Görüşmelerin ardından Türksat’ın 2013-2014 yılı hesapları genel görüşe sunuldu.

 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#14
Şen:“e-Dönüşümü biz yapıyoruz, gençler ise yaşıyorlar”

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin öncülüğünde 2013’ten bu yana yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 3000 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen Genç Türkiye Zirvesi, 6-7 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü E.Ertuğrul Karsak’ın oturum başkanlığını yaptığı “Bilgi Teknolojileri ve Dijital Gelecek” başlıklı oturumda Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın ve Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş konuşmacı olarak yer aldı.

İlk defa uzay çalışmalarında kullanılan mikroçip teknolojilerinin bugünkü sayısal dönüşümün temellerini oluşturduğunu vurgulayarak söze başlayan Şen, e-dönüşümün son model teknolojik cihazların kullanılması olarak anlaşılmamasının gerektiğini belirttikten sonra manuel olarak takip edilen iş süreçlerinin teknolojik kabiliyetler kullanılarak hızlandırılması ve gerekli olan yazılım mimarinin tasarlanması olarak tanımladı.

e-Dönüşümün en güzel örneği olarak e-Devlet Kapısı’nı örnek gösteren Şen, istatistiksel olarak % 43’lük genç nüfusumuzun e-Devlet Kapısı’nı kullandığını vurgularken, bu oranın gençlerin e-Dönüşümü yaşamakta olduğunu gösterdiğini söyledi.

e-Dönüşümün en güzel örneği olarak e-Devlet Kapısı’nı örnek gösteren Şen, istatistiksel olarak % 43’lük genç nüfusumuzun e-Devlet Kapısı’nı kullandığını vurgularken, bu oranın gençlerin e-Dönüşümü yaşamakta olduğunu gösterdiğini söyledi.

e-Dönüşüm sürecini belirli bir seviyeye getiren kurumların bunu bir kazanca dönüştürüp diğer kurumlarla arasında fark yaratabildiğine değinen Şen, e-Dönüşümle elde edilen kazanımların Ar-Ge’ye kaynak olarak aktarılabileceğini, böylece Ar-Ge çıktılarıyla yeni pazarlar oluşturulabileceğine dikkat çekti. Şen, genç katılımcıların ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A ve siber güvenlikle ilgili sorularını da cevaplandırdı. 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#15
Türksat, Kosovalılarla iftarda buluştu

Türksat A.Ş. Ramazan ayının ilk iki günü Priştine, Skenderay ve Mitroviça’da Kosovalılarla iftarda buluştu. Eyüp Sultan Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar organizasyonuna katılan Türksat, kurulan dev iftar çadırlarında iftar sevincini yaklaşık 2 bin kişiyle birlikte yaşadı.

Ramazan’ın ilk iftarı için bir araya gelen, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ve ezanın ardından iftar çadırını dolduran Kosovalı Türk, Arnavut ve Boşnak Müslümanlar, hep birlikte oruç açtı.
İftar yemeğine Kosova Çevre Bakanı Ferid Agani, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Norveç’in Priştine Büyükelçisi Iann Bratu, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türkiye ile Kosova’dan kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Etkinlikte konuşan Genel Müdür Şen, organizasyona katkı vermenin onur verici olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Böyle hayırlı bir işin içinde bulunmak, rol almak, az da olsa elimizdekini paylaşmanın anlamını buralara taşımak bizi çokça gururlandırıyor. Türksat olarak 5 senedir bu güzel olayı destekliyoruz. Gelecek senelerde de aynı şekilde destek vermeye devam etmek istiyoruz. Dinimizin de emrettiği gibi bizler elimizdekileri paylaşarak büyümeye inanan insanlarız.”
Mübarek Ramazan’ın Müslümanlara tarifi kolay olmayan güzellikler sağladığını belirten Bakan Agani ise yaptığı açıklamada, Türk kardeşlerimizle birlikte oruç açmanın, bu geceye ayrı bir değer kattığını söyledi. Bakan Agani, “Ramazan ayı, Allah’a olan bağlılığımızı ispatlayan ve insanın ruhani değerlerinin her zaman maddi değerlerin önünde olduğunu kanıtlayan bir aydır” dedi.

Büyükelçi Kılıç da Ramazanın kardeşlik, dayanışma, bir arada olma ve paylaşma duygularını idrak etmeye vesile olduğunu kaydetti. Büyükelçi Kılıç, “Ramazan Ayı bereket ayı, Ramazan rahmet, mağfiret ve kurtuluş ayı. İnşallah bu ayın getirdiği o bereketten bütün insanlar çok iyi bir şekilde istifade eder” ifadesini kullandı.
Eyüp Sultan Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Balkanlar Koordinatörü İskender Yanovalı, vakıf olarak 10 yıldır Kosova’da Ramazan çadırı kurduklarını anımsatarak, “İnşallah nice 10 yıllar daha Kosovalı kardeşlerimize Eyüp Sultan Vakfı’nın bu organizasyonu devam eder” diye konuştu.

İftar etkinlikleri, Türksat VSAT sistemleri marifatiyle http://kosovaiftar.tv/ adresinden canlı olarak takip edilebilmektedir.

 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#16
Türksat’ın Yeni Markası TürksatNet'in Tanıtımı Yapıldı

Türksat Net ile uydu üzerinden hızlı ve ekonomik internet geliyor
Türkiye’nin tek ve bölgesinin önde gelen uydu operatörü Türksat, geçtiğimiz yıl uzaya gönderilen ve Türkiye’nin 50 derecedeki ilk haberleşme uydusu olan Türksat 4B üzerinden Türksat Net markasıyla internet hizmeti vermeye başlıyor. Karasal altyapının ulaşamadığı arazi şartlarında, maden ocağı, şantiye gibi yerlerde, Türksat Net ile yüksek hızda ekonomik internet hizmeti sunulacak.
Türksat Net Tanıtım Toplantısı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat A.Ş. üst düzey yöneticilerinin yanı sıra, ilgili kamu bilgi işlem daire başkanlarının katılımıyla dün gerçekleşti. Tanıtım toplantısında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Özkan Poyraz, Başbakan Binali Yıldırım’ın, Ulaştırma Bakanlığı döneminde, köprü, havalimanı, yol yapımının yanı sıra, bakanlığın, bilişime yönelen bir bakanlık olmasına gayret ettiğini, Bilişim Bakanlığı dönüşmesi ne yönelik strateji geliştirdiğini söyledi. Bu kapsamda, öncelikli hedefin, katma değeri fazla hizmetleri, e-Devlet Kapısı’na taşımak olduğunu ifade eden Poyraz, “Mümkün olabildiğince kalite olarak artırılmış entegre hizmetleri, e-devlete dâhil etmemiz gerek” diye konuştu.

Türksat 6A uydusu 2019’da uzaya gönderilecek
Türksat 6A haberleşme uydusunu yerli kaynaklarla üretmenin en önemli hedeflerden biri olduğunu kaydeden Poyraz, şunları söyledi:
“Bunun için arkadaşlarımız, gerekli teknik çalışmaları yaptılar. Komponent tasarımlarına kadar gelmiş durumdalar. Birçok uydu davranış simülasyonları, TAİ’deki tesislerde tamamlandı. Bundan önce de bakanlığımızın desteği ile çok önemli bir uydu test merkezi oluşturulmuştu. Bu uydu test merkezinde de çok başarılı neticeler elde edilecek.”
Poyraz, Türksat’ın hem uyduyu hem fiberi hem de bilişimi yüklenici olarak içeren spektruma sahip bir şirket olduğunu ifade ederek, Türksat 6A uydusunu 2019’da uzaya fırlatmayı düşündüklerini söyledi.

Cenk Şen: “118 ülkede 3 milyar insana dokunuyoruz”
Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A ve Türksat 5B uydu yatırımlarının devam ettiğini ve teknik şartname değerlendirme aşamasında olduğunu belirtti. Türksat 5A uydusunun 2018 yılında, Türksat 5B uydusununsa 2019 yılı başında uzaya fırlatılacağını ifade eden Şen, “Bugüne kadar 31. derecede daha çok uydu kiralama yoluyla haklarımızı korumaya çalışıyorduk. Türksat 5A uydusunun uzaya fırlatılması ile beraber bu yörüngedeki hakkımızı kendi envanterimizdeki bir uydu ile kullanmış olacağız” dedi. Genel Müdür Şen, hâlihazırda mevcut uydular aracılığıyla 118 ülkede 3 milyar insana ulaşabildiklerini söyledi.

51 kamu kurumuna destek
VSAT sisteminin, küçük antenlerle uydu üzerinden internet erişimi sağladığını vurgulayan Şen, şöyle konuştu:
“İnternet, hayatımızda çok anlamlı bir şekilde yer bulmuş şekilde… Aldığımız interneti, karasal yayın üzerinden alıyoruz. VSAT’ın ayrıldığı nokta işte burada. VSAT, tamamen karasal bantlardan farklılaşmış, tamamen uydu üzerinden, maliyeti düşük, taşınabilir, portatif kabiliyetler sağlayan bir sistem sağlıyor. Kamu/özel 51 kurum, VSAT terminalleri aracılığıyla ihtiyaçlarını karşılıyor.”
Bu konuda en büyük müşterinin Milli Eğitim Bakanlığı olduğuna işaret eden Cenk Şen, 4 bin 200’den fazla köy okulunun, bu hizmet vasıtasıyla, internet hizmetinden faydalandığını hatırlattı. Hâlihazırda sahada 5 bin 291 terminal bulunduğunu bildiren Şen, VSAT sisteminin acil durum haberleşmesine de destek verdiğini belirtti.

Küçük araçlarla VSAT kabiliyeti
Genel Müdür Şen, Türksat olarak, bir marka ortaya çıkarmaya karar verdiklerini, Türksat Net markasıyla uydu üzerinden hızlı ve ekonomik internet erişimi sağlamaya yönelik çalışmaları başlattıklarını aktardı. Şen, Türksat Net’in inanılmaz hızlarda bant genişliğine sahip olduğunu belirterek, “Bu kabiliyet, canlı yayın noktasında da ciddi değişikliklere sebebiyet veriyor. Daha önceden SNG’ler ile yaptığımız canlı yayınları, şu anda küçücük araçlarla yapabiliyoruz.” dedi.
Türksat Net Tanıtım Toplantısı kapsamında, Türksat 4B uydusu Ka-Bant üzerinden ilk defa video konferans gerçekleştirildi.

Türksat Net Nedir?
Türksat Net, uydu üzerinden verilen yüksek hızda kesintisiz internet hizmetidir. Türksat 4B haberleşme uydusu Ka-Bant frekans bandı üzerinden çalışır. Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Orta ve Güneybatı Asya’yı kapsayan bir bölgeye hizmet sunar. Türksat Net ile kullanıcılar, karasal altyapının ulaşamadığı her yerde kurulumu kolay ve ekonomik internete kavuşur.
Türksat Net, merkez (VSAT Gateway) ile uç birimlerin (VSAT terminalleri) uydudaki Ka-Bant aracılığıyla veri alışverişine imkân veren bir sistem üzerinden internet erişimi sağlar. Bu yolla, farklı kapsama alanlarında aynı frekansların tekrar kullanılmasıyla yüksek veri hızlarına ulaşılabilir.


 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#17
UDHB ve MEB arasında e-Devlet İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türksat A.Ş. ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında Açıköğretim okulu öğrencisi ve mezunlarına ait mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgesi gibi en çok talep edilen bazı belgelerin e-Devlet Kapısı üzerinden sunumuna ilişkin protokol imza töreni 22 Haziran 2016 tarihinde UDHB Konferans Salonunda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ile Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla imzalandı.

MEB Bakanı Yılmaz: “MEB'in e-Devlet Kapısı üzerindeki ilk belgesi”
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açıköğretim okullarının çeşitli nedenlerle öğrenimini tamamlayamamış bireylere yönelik olarak yurtiçinde ve yurtdışında hizmet verdiğini vurguladı. Bakan Yılmaz, bundan sonra açıköğretim okulu öğrencilerine ve mezunlarına ait mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgesinin e-Devlet Kapısı üzerinden verileceğini bildirdi. Belgeyi alan kurumların da belgenin güvenliğini yine e-Devlet Kapısı üzerinden doğrulayabileceklerini ifade etti.

Açıköğretim okullarından engelliler, tutuklular ve hükümlüler ile askeri kışlalarda görev yapan er ve erbaşların da faydalandığını dile getiren Yılmaz, bu okulların öğrenci sayısının her geçen gün arttığını, kayıtlı öğrenci sayısının 3 milyon 700 bin, aktif öğrenci sayısının ise 1 milyon 600 bin dolayında olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, “Ulaştırma Bakanlığı ile imzalanacak protokol çerçevesinde verilecek hizmetler 5 milyon 300 bin vatandaşımızı ilgilendirmektedir” dedi.

Bakan Yılmaz, şunları da söyledi:
“Öğrencilerimiz herhangi bir yere bağlı olmadan e-Devlet Kapısı’ndan mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgesi gibi en çok talep edilen bazı belgeleri bu sistem üzerinden alabilecek. Çalışma sonucunda, açıköğretim okul öğrenci ve mezunları, resmi geçerliliğe sahip barkodlu öğrenci belgesi ile mezuniyet belgesini e-Devlet Kapısı üzerinden zaman ve mekândan bağımsız olarak hızlı ve güvenli bir şekilde alacak. Belgeyi alan kurumlar da belgelerin güvenliğini yine e-DevletKapısı üzerinden doğrulayabilecekler. Bunun önemi nedir? Milli Eğitim Bakanlığı olarak ilk defa e-Devlet Kapısı üzerinden belge verecek olmamızdır.”

UDH Bakanı Arslan: “Hedefimiz e-hizmetleri bütünleşik hâle getirmek”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, e-Dönüşüm/e-Devlet İşbirliği Protokolü’nün 5 milyon 300 kişiye hizmet edecek olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, “An itibarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden 246 farklı kurumun, bin 498 farklı hizmetini 28 milyonunun üzerinde vatandaşın ayağına götürüyoruz.” dedi.
Bakan Arslan, protokolün 5 milyon 300 kişiye hizmete aracılık edecek olmasından duydukları memnuniyeti belirterek, Türkiye’de bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle toplumun ihtiyaçlarının da değişiklik göstermeye başladığını ifade etti.

e-Devlet uygulamalarının toplumun değişen ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verilmesini sağladığını vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

“Bakanlığımızın e-devlete ilişkin yeni görev ve sorumlulukları kapsamında yönetmelik ve benzeri çalışmaları tamamlanmıştır. 2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu kapsamda e-devlet ekosisteminin oluşturulması, ülkemizin dijital dönüşümü tamamlanması, dağınık yapıdaki uygulamaların bütünleşik hâle getirilmesi hedeflenmiştir.”
e-Devlet Kapısı’nın zamandan ve mekândan tasarruf sağladığına dikkat çeken Arslan, e-Devlet mobil uygulaması üzerinden 6 milyondan fazla kullanıcıya, 381 farklı hizmeti ulaştırdıklarını da söyledi.

Bakan Arslan, şunları söyledi:
“Bu protokol ile eğitime yönelik başarılı ve geniş kitleleri ilgilendiren birçok hizmetin e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmasını sağlanacaktır. e-hizmetlerin e-Devlet Kapısı’na entegrasyonu, sayısal veri, bilgi ve belge paylaşımı, bulut bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgi güvenliği, eğitim müfredatında e-devlet ile ilgili içerik ve farkındalığın oluşmasına ilişkin ana başlıklardan oluşmaktadır. Bu aşamanın ilk adımı olarak, her yıl vatandaşımızın günlerini kuyruklarda geçirmesine neden olan açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin ve mezunlarının ihtiyaç duydukları belgeleri e-Devlet Kapısı üzerinden alabilme imkânı sağlanmış olacaktır.”
Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve Bakan Arslan, protokolü imzaladı.


 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#18
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN 'ın Ramazan Bayramı Mesajı

Değerli Vatandaşlar,

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Küskünlerin barıştığı, kırgınlıkların sona erdiği, hasretliklerin kavuştuğu bir bayramı daha milletçe idrak ediyoruz…

Mübarek Ramazan Bayramı’nın aziz milletimize, İslam Dünyası’na ve tüm insanlığa barış huzur ve mutluluk getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum…

Bizim coğrafyamız ve inancımız; dayanışmayı, elimizdekini paylaşmayı, dünyanın neresinde olursa olsun açın, yoksulun halinden anlamayı zorunlu kılmaktadır.

Ramazan ve Ramazan Bayramı da paylaşmanın, yardımlaşmanın zirveye çıktığı zamanlardır.

Ondandır ki, en zor günlerimizde bile millet olma bilinciyle, yardımlaşmayı, paylaşmayı, komşumuzun derdi ile dertlenmeyi bilmiş bir milletiz.

Bayramlar, kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin pekiştirilmesi için bir fırsat; sevginin, şefkatin, vefanın, merhametin, dayanışmanın doruk noktaya ulaştığı günlerdir.

İnanıyorum ki, bu bayramda da bu ruhu gösterecek, birbirimize her zamankinden daha sıkı sarılacak ve bu ülkenin dört bir yanında yeniden ocaklarımızı şenlendireceğiz, gözyaşlarını silerek insanlarımızın yüzlerini yeniden güldüreceğiz.

Bu temenniler içinde milletimizin, İslam aleminin ve tüm mesai arkadaşlarımın bayramını kutlar, Yüce Allah’tan bizleri daha nice bayramlara kavuşturmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım…

Ahmet ARSLAN

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#19
Türksat Genel Müdürü Şen, "Milli Uydular ve Uzay" konulu konferansa katıldı

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, uluslararası bir uydu operatörü olarak uydu teknolojisine yönelik insan gücünü yetiştiren veya bu alanda yatırım yapan bir şirket hâline gelmeyi istediklerini söyledi.

Şen, Hacettepe Teknokent’te düzenlenen “Hacettepe ICT Buluşmaları” kapsamında “Milli Uydular ve Uzay” konulu konferansa katıldı.
Türksat’ın ana faaliyet alanlarının uydu, kablo ve bilişim hizmetleri olduğunu ifade eden Şen, şunları söyledi:
“Kısa süre içinde Türkiye’nin küresel bir markası olmak değil, uluslararası platformda hem uydu operatörü olarak faaliyet gösteren, hem de uydu teknolojisini milli alanlarda uygulayabilecek insan gücünü yetiştiren ve yatırım yapan şirket hâline gelmek istiyoruz. Buna yönelik hem AR-GE çalışmalarımız, hem de planlarımız devam ediyor.”

Bilişim hizmeti olarak e-Devlet Kapısı’nı ortaya koyduklarını anlatan Şen, e-Devlet Kapısı şifresi alan 29 milyon 600 bin kişiden yaklaşık 15 milyonunun aktif kullanıcı olduğunu, e-Devlet Kapısı’nda bin 500’den fazla hizmet verildiğini bildirdi. Şen, 23 ilde kablo altyapısının bulunduğunu belirterek, 3,5 milyon evde Türksat olarak yayın yapma kabiliyetlerinin olduğunu kaydetti.

Uydu hizmetlerinin televizyon yayıncılığı, veri haberleşmesi ve uplink hizmetleri şeklinde sunulduğunu ifade eden Şen, Türkiye’nin uzaya seyahatinin Türksat 1A, Türksat 1B ve Türksat 1C uydularıyla başladığını söyledi.

Türkiye’nin hâlihazırda uzayda 4 haberleşme uydusunun bulunduğunu hatırlatan Şen, bunlardan en yaşlısı olan Türksat 2A uydusunun kullanım ömrünün geçen yıl dolduğunu ancak, uydunun 2019’a kadar salınımlı yörüngede kullanılmaya devam edeceğini bildirdi.
Yeni uydulara yönelik çalışmaların devam ettiğini dile getiren Şen, 31 derece Doğu yörüngesinde işletilmek üzere Türksat 5A, 42 derece Doğu yörüngesinde uydu yedekliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi arttırmak üzere Türksat 5B uydu projelerinin başlatıldığını kaydetti.
Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının üretimine bu yıl başlanmasının planlandığını ifade eden Şen, Türksat 5A’nın 2018 yılının sonuna doğru, Türksat 5B’nin ise 2019 yılının ilk yarısında uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Türksat 6A 2020’de uzaya fırlatılacak
Şen, Türkiye’nin ilk milli uydusu olan Türksat 6A hakkında da bilgi verdi. Kritik tasarım çalışmaları devam eden milli uydunun 2019 yılında tamamlanmasının ve 2020 yılında uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Projenin toplam bütçesinin 546 milyon lira olduğuna işaret eden Şen, “Bu alanda, bir AR-GE projesine aktarılan kaynak olarak, ülkemiz için bir rekordur.” dedi.
Şen, 2023 yılında Türkiye’nin 10 küresel markasından biri olmayı hedefleyen Türksat’ın Dünya üzerindeki uydu operatörleri arasında söz sahibi olmak için uydu kabiliyetini geliştirmeyi ve bununla ilgili programlar yapmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,089
Beğeniler
51
#20
USS Projesi Hayata Geçiyor

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kullanılan sağlık uygulamalarının, bütünleşik bir mimaride sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ve Türksat A.Ş. arasında “Ulusal Sağlık Sistemi (USS) Projesi” imzalandı.

7 Eylül 2016 tarihinde imzalanan anlaşma, bakanlığa bağlı merkez ve taşra teşkilatında kullanılacak olan Ulusal Sağlık Sistemi’nin geliştirme, bakım, onarım, teknik destek hizmetleri ile diğer kurumsal uygulamalara entegrasyon hizmetini içeriyor.
Sağlık Bakanlığının Türksat ile birlikte yürüttüğü projeler ve imzalanan USS projesi kapsamında, 29 Eylül 2016 tarihinde bakanlık tarafından Türksat’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci ve Proje Geliştirme Daire Başkanı Şahin Aydın’ın gerçekleştirdiği ziyarette Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Şener, Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu, Bilişim Sözleşme Yönetimi ve Mali Takip Direktörü Ahmet Aslanpınar ve proje ekibi yer aldı.

Söz konusu projeyle ilgili konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci, proje ile kayıt altına alınan sağlık verilerinin bakanlık tarafından raporlanması ve değerlendirilmesinin önemine işaret etti. Birinci, amaçlarının vatandaşa daha iyi hizmet sunarak memnuniyeti arttırmak olduğunu belirtti.

Türksat Genel Müdürü Şen ise Sağlık Bakanlığının Türkiye’deki önemli kurumların başında geldiğini ve hizmet konusunda yapılan iyileştirmelerin doğrudan vatandaşa yansıdığını ifade etti. Şen, USS projesi ve bakanlıkla birlikte gerçekleştirilen diğer projeler kapsamında, sunulan hizmetlerde bir paydaş olarak yer almaktan kıvanç duyduklarını söyledi.

Ziyaret öğle yemeğinin ardından sona erdi.

USS Projesi Nedir?

Ulusal Sağlık Sistemi (USS) projesi, SağlıkNet Online ve e-Nabız sistemleri ile bunlara bağlı entegrasyon işlemlerinden oluşmaktadır. SağlıkNet Online, sağlık tesisleri tarafından kayıt altına alınan sağlık verilerinin toplanmasına ve ilgili kişiler ve kurumlar tarafından görülmesine imkân vermektedir. e-Nabız ise toplanan sağlık verilerine vatandaşın erişimini sağlamak için tasarlanan bir sistemdir. USS projesiyle hem vatandaştan sağlık kurumlarına, hem de kurumlardan vatandaşlara bilgi aktarımı yapılarak, sağlık alanında 360 derece bir e-Devlet altyapısı hedeflenmektedir.