Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

[Windows 10] Farklı Programlarda Farklı Ses Çıkış Aygıtlarını Windows 10'da Ayarlama

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
images

Çoğu PC kullanıcısı, varsayılan ses çıkış aygıtı olarak bir kulaklık veya PC'nin yerleşik hoparlörünü kullanır. Ama sonra farklı uygulamalar için farklı ses çıkış cihazları kullanmak isteyen oyuncular gibi bilgisayar kullanıcıları var.
Farklı programlar için farklı ses çıkış cihazları ayarlamayı tercih eden birçok kullanıcı var. Örneğin, vlc (film izlemek için) için 5.1 surround ayarı ve groce müzik (müzik dinlemek için) gibi uygulamalar için varsayılan müzik cihazı olarak kulaklık ayarlamak isteyebilir .
Şimdiye kadar, farklı uygulamalar için farklı ses çıkış cihazları ayarlamak için kolay bir yol yoktu. Ancak artık üçüncü taraf uygulamalarının yardımı olmadan Windows 10'daki farklı uygulamalar için farklı ses cihazları ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, farklı uygulamalar için farklı ses seviyeleri de ayarlayabilirsiniz.
Farklı uygulamalar için farklı ses aygıtları ayarlama seçeneği Windows 10 Redstone 4 ile tanıtıldı. Bu nedenle, bu yeni özelliği kullanabilmek 1803 veya daha yeni bir sürümü kullanmanız gerekir.
Aşağıda, Windows 10'daki farklı uygulamalar ve oyunlar için farklı ses çıkışı aygıtları ayarlamak için adım adım yönergeler verilmiştir.
Windows 10'da farklı uygulamalar için farklı ses aygıtları ayarlayın

1. Adım: Ayarlar uygulamasına gidin > Sistem > Ses .
Adım 2: In Diğer ses seçenekleri bölümünde, tıklayın App hacmi ve cihaz tercihleri seçeneği. Bu seçeneğe tıkladığınızda Uygulama sesi ve cihaz tercihleri ​​sayfası açılır.

3. Adım: Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, sayfa şu anda çalışan tüm uygulamaları ve oyunları sol tarafta görüntüler. Eğer görünmüyorsa, varsayılan ses çıkış cihazını ayarlamak istediğiniz program veya uygulama, uygulamanın veya programın çalıştığından emin olun. Zaten çalışıyorsa, yeniden başlatın.
Bir web tarayıcısında ses yürüten birden fazla sekme varsa, tüm sekmeler ayrı girişler olarak gösterilir.
Adım 4: Bir uygulama için varsayılan ses çıkış cihazını ayarlamak için, uygulama girişinin yanındaki Çıkış açılır menüsünden bir ses cihazını seçin.

Bu sayfadan farklı uygulamalar için farklı ses seviyeleri de ayarlayabilirsiniz. Bu uygulama için varsayılan ses seviyesini ayarlamak için kaydırma çubuğunu bir uygulama girişinin yanına taşımanız yeterlidir.
Tabii ki, farklı uygulamalar için farklı giriş cihazları da ayarlayabilirsiniz.