Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Windows 10 S Başlangıçta Neden Ücretsiz Olmalı?

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
windows-10-s-neden-ucretsiz-olmali_640x360.jpg

Windows 10 S, Windows 10'un herhangi bir sürümü gibi görünen ve aynı deneyimi hissettiren bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ancak önemli bir fark var: Windows 10 S, Windows Mağazası ile sınırlı, yani bir uygulama veya oyun indirmek istiyorsanız Resmi Windows Mağazası'ndan edinmeniz gerekiyor. Bu blogda Microsoft'un bu stratejisini biraz sorgulamak istedik.

Açıkçası sadece Windows Mağazası'ndan bir uygulama edinmek, birçok insan için büyük bir sınırlama. Windows Store, mevcut haliyle uygulamalar ve oyunlar açısından oldukça çıplak ve iyileştirilmesine rağmen insanların istediği ve ihtiyaç duyduğu uygulamalarla hala donatılmadı. Örneğin, Google Chrome Windows Mağazası'nda bulunmuyor. Photoshop, Premiere Pro, XSplit veya Steam'de yok.
Kısacası bir sürü eksiği var. Bu nedenle Windows 10 S'deki bu sınırlama birçok insan için büyük bir problem teşkil ediyor.

Diğer yandan Windows 10 S'in bu tür uygulamaları kullanan kişiler için tasarlanmadığı belirtiliyor. Okullar ve öğrencilerin, hatta yalnızca güvenlik geliştirmelerine ihtiyaç duyanların kullanmak isteyeceği söyleniyor. Fakat Windows 10 S'i tek başına satın alamazsınız, belirli cihazlara önceden yüklenmiş olarak satın almanız gerekiyor.

Microsoft'un Stratejisini Değiştirmesi Gerekiyor

windows-10-s-1.jpg

Microsoft'un stratejisini değiştirmesi gerektiğini düşündüğümüz yer de tam olarak burası. Windows 10 S'in bazı cihazlarda (özellikle düşük özelliklere sahip olanlarda) kullanmak iyidir, ancak insanların kendi indirip kullanmasına izin vermemek bize kalırsa kötü bir fikir. Microsoft'un bu noktada büyük bir eksikliği bulunuyor. Windows 10 S'i herkesin indirebileceği ve yükleyebileceği bir "ücretsiz sürüm" haline getirmek daha iyi bir hamle olacaktır.
Üstelik bunu yaparsa, Microsoft'un kaybedeceği hiçbir şey yok. Sanırım kafalarında şöyle bir düşünce var: Windows 10 S, Windows Mağazası'na bağlı kaldığında insanların ihtiyaçları doğrultusunda uygulama veya oyun satın alıp kullanacağı hesaplanıyor. Microsoft ise bu satın alınan uygulamalardan kendince bir pay alacak ve Windows'a yerleştirilen hizmetler yoluyla para kazanacak. Bu düşünce pek mantıklı gelmiyor, hayırlısı diyelim.

Windows'un ücretsiz bir sürümü olarak Windows 10 S'i sunmak, daha fazla insana işletim sistemini deneme ve ekosistemi tanıma fırsatı verir. Bir süre sonra beğendikleri takdirde, Microsoft'un talep ettiği gibi 50 dolar ödeyerek tam sürüme de (Windows 10 Pro) geçebilirler. Bu şekilde kullanıcılar daha fazla Mağaza ile meşgul olur ve daha fazla geliştirici Windows Mağazası için uygulama oluşturmak ister. Kısacası win-win durumu olur.
Dürüst olmak gerekirse, Microsoft'un Windows 10 S'in ücretsiz olarak piyasaya sürülmesinden yanayım. Yeni kullanıcılara erişim ve Windows Mağazası ile olan etkileşim bu yolla daha fazla sağlanır diye düşünüyorum.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Windows 10 S Nedir?

Windows 10 S işletim sistemi, sadece Windows Mağazası üzerinde yer alan uygulamaları çalıştırabiliyor. Arayüzü Windows 10 neredeyse tamamen aynı görünüyor.
Bu işletim sistemine Windows 10 Uygulama Marketi dışından programlar ve uygulamalar yüklenmiyor. Bulut tabanlı ve hafif bir
işletim sistemi olması nedeniyle daha hızlı çalışacak olan Windows 10 S, açılış süresi olarak oldukça tatmin edici görünüyor.

İndir

Windows 10

Microsoft'un Yüksek Performanslı ve Güvenli İşletim Sistemi