Neler yeni

Windows Hakkında önemli detaylar

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#1

Windows bilgisayar temizleme ve hızlandırma araçları. Bigisayarınızın performansı düşmesin diye sistemde temizlik yapan kullanıcılar için geliştirilen bazı araçlar bulunmaktadır. Bilgisayar temizleme programları ile bilgisayarınızın hızının yavaşlamasını öneleyebilirsiniz. Temizleme ile birlikte bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayan Clean Master ve CCleaner yazılımlarını tanıtacağız. Her iki programın ortak özelliği ise tamamen ücretsiz olarak sunulmaları ve işlerinin hakkını vermeleridir. Bu yazılımları kullanarak Windows işletim sisteminde detaylı bir tarama gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem Tarama ve Hızlandırma Araçları

Bilgisayarlarımızda yer alan birçok çöp / gereksiz dosya Windows tarafından oluşturuluyor. Clean Master (https://www.cmcm.com/en-us/clean-master-for-pc/) programında “System cache” olarak etiketlenen bu bölümde Windows log dosyaları, hata rapoları ve geçici dosyalar yer alıyor. Clean Master programını sistematik şekilde kullanarak Windows artıklarını hızlıca kaldırabilirsiniz. Bir “System cache” simgesine tıklayın – MS ürünleri veya sistem yamaları olabilir, “Details” butonu ile içeriği kontrol edin. Bu kategorideki tüm dosyaları kaldırmak için “Clean Up” seçeneğine tıklayın. “Clean Up” butonunu kullanmadan önce “Ignore” seçeneği ile dilediğiniz dosyaların kaldırılmasını engelleyebilirsiniz.
Kaldırmak istediğiniz Windows artıkları hakkında bilginiz varsa CCleaner(www.piriform.com/ccleaner) adlı ücretsiz programı kullanın. CCleaner hızlı dağınıklıktandı konusunda Clean Master ile kıyaslanamaz ancak eksiksiz tarama yapıyor. Aynı zamanda kuruluma ihtiyaç duymayan taşınabilir versiyonu mevcut. Taşınabilir sürümüde mevcuttur. CCleaner otomatik tarama gerçekleştirmiyor, arayüzdeki “Analyze” butonuna tıklamanız ve bilgisayarınızın artık dosyalar için taranmasını beklemeniz gerek. Web tarayıcınızı kapatmanız uyarısında bulunursa telaşa kapılmayın, yalnızca tarayıcı açık durumdayken onun önbellek ve geçici İnternet dosyalarını temizlemediğini belirtelim. Yazılımda “Analyze” butonuna tıkladığınızda temizlik yapılmıyor, yalnızca bilgi toplanıyor. Zaman kazanmak için “Windows” ve “Applications” sekmeleri altından dilediğiniz öğeleri tarama dışında bırakabilirsiniz.
Analiz tamamlandığında program sistemi temizlemeye hazır hale gelecektir. Bu noktada Geri Dönüşüm Kutusu ve geçici dosyaların yer aldığı klasörler de seçili durumda oluyor. “Run Cleaner” butonuna tıkladığınız takdirde temizlik otomatik olarak yapılacaktır. Temizliğe girişmeden önce tüm öğeleri incelemenizi öneriyoruz; font önbelleği, Windows olay log’ları ve masaüstü kısayolları gibi bazı öğeleri silmek istemeyebilirsiniz. Tutmak istediğiniz içeriklerdeki onaylamayı kaldırdıktan sonra “Clean” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#2
Microsoft Hesabı ile oturum açmadan Windows Mağazasını kullanmanın artık bir yolu var.

Windows 7’den Windows 10’ye geçmeye ve sistemi sadece bir yerel kullanıcı hesabıyla kullanmaya karar verdiyseniz, Windows Mağazasını kullanamayacaksınız demektir. Mağazaya tabii ki girebilirsiniz, ancak bir Microsoft Hesabı ile oturum açmadan herhangi bir şey indiremezsiniz. Neyse ki, bu kısıtlamayı aşmak artık mümkün.

Bu değişikliğin ne zaman gerçekleştiği belli değil. Microsoft, bu özelliği yıldönümü güncellemesi ile sessizce yaz aylarında eklemiş olabilir. Her ne olduysa, Windows Mağazasından ücretsiz uygulamalar indirmek için artık bir Microsoft hesabına ihtiyacınız yok. Bu özellik sizde aktif halde değilse, en son kararlı yapıda olduğunuzdan emin olmak için Windows 10 sürümünüzü güncellemeyi deneyin.

Uygulamaları bir Microsoft Hesabı olmadan yüklemek, çoğu ücretsiz uygulamada işe yarıyor. Örneğin, Asphalt 8’i ve Cut the Rope 2’yi indirirken bir sorun yaşamadık. Ancak Microsoft’un ücretsiz Halo 5: Forge Bundle’ında bir Microsoft Hesabı oturumu açma zorunluluğu yine var.

Tek yapmanız gereken bir yerel kullanıcı hesabı oluşturmak. Veya daha önce oluşturulmuş olan bir kullanıcı hesabını kullanın. Daha sonra Windows Mağazasını inceleyin. Beğendiğiniz ücretsiz bir uygulama görürseniz, indirmeyi deneyin. Çoğu durumda bir problem yaşamadan uygulamanızı indirebilmeniz gerekir. Ancak bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bu özellik, Xbox Live’a bağlanan Windows Mağaza oyunlarını kapsamıyor gibi görünüyor.

Windows Store’u bir Microsoft hesabı ile giriş yapmadan kullanırsanız, cihazlar arasında önceden sahip olunan uygulamaların bir listesini tutma gibi pratik özelliklerden mahrum kalabilirsiniz. Satın almalar da Microsoft hesabıyla giriş yapmadan mümkün değil. Aynı şekilde hesap olmadan oynadığınız oyunun ilerlemesini Xbox Live’a da kaydedemiyorsunuz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#3
Geçtiğimiz yıl Ignite konferansı dahilinde Microsoft’tan önemli açıklamalar gelmişti. Bu duruma göre Microsoft, Windows 10’dan sonra başka herhangi bir sürüm çıkarmayacak ve mevcut olan Windows 10’u geliştirme yolunu takip edecek. Geçtiğimiz yıldan bu yana bu konuyla ilgili herhangi farklı bir gelişme olmadı. Dilerseniz bir hatırlatma yapalım;

Microsoft uzun bir zamandır yeni işletim sistemi Windows 10 üzerinde çalışmakta. Geçtiğimiz yılın Temmuz aylarında ilk sürümü yayımlanan Windows 10‘un üzerinden çok zaman geçti ve bir çok hata güncellemesi ve bir çok kararlılık çalışması yapıldı. Üstelik bu yıl içerisinde yıl dönümü güncellemesi olacak büyük bir güncellemeye de hazırlanıyorlar. Yani demek oluyor ki Microsoft, Windows 10 işletim sisteminden sonra Windows 11 ya da Windows 12 gibi gibi sürüm çıkarmayacak. Windows 11 Ne zaman


Peki bu durum nasıl ortaya çıkmıştı? Ignite konferansı sırasında sürekli olarak Windows 10 ile ilgili “sonuncu işletim sistemi sürümü” gibi bir çok ifade kullanıldı. Konuşmacılardan biri olan Jerry Nixon “Windows 10, Microsoft’un Windows sürümü olarak çıkaracağı en son sürüm olacağı nedeniyle sürekli olarak geliştirilmesi adına çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Konferanstaki konuşmalardan sonra Microsoft’un Windows 10’dan sonra farklı bir sürüm çıkarmak yerine sürekli olarak mevcutta bulunan sürümü yenileme ve geliştirme yoluna gidileceğini açıkça söyleyebiliriz.

E tabi buna bağlı olarak Microsoft’un ünlü Patch Tuesday (Salı Güncellemesi) de artık son bulmuş olarak. Firma yayımlayacağı büyük güncellemeler yerine ufak tefek bir çok güncelleme yaparak iyileştirmeler üzerine gidecek.

Ignite konferansı dahilinde Microsoft’un sözcüsü son olarak şu açıklamaları yapmıştı:


“Biz şuan için geleceğin markası değiliz, ancak kullanıcılar Windows 10 işletim sistemine kesinlikle güvenmeliler. Windows 10 ile birlikte bilgisayarlarınızı, telefonlarınızı, Holo Lens’i, Xbox’ı ve Surface Hub’ı sürekli olarak geliştirerek güçlendireceğiz. Aynı zamanda bütün yenilikleri kısa vadede yapmak yerine daha uzun zamanlara yayarak Windows 10’un geliştirilme aşamalarına sürekli olarak devam edeceğiz”

Yani kısaca diyebiliriz ki artık Windows 10’a geçme zamanı ve sürümler arasında gereksiz kafa karışıklıklarından kurtulma zamanı. Windows 10 devamlı olarak güncelleştirilecek ve geliştirilecek. Üstelik sıradaki büyük güncelleme için de yoğun çalışmalar devam etmekte. Sabırsızlıkla bekliyoruz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#4
İnanılmaz ama gerçek: Windows 7 sadece en çok tercih edilen işletim sistemi listesinde birinci olmakla kalmadı, pazar payını da geçtiğimiz aylara oranla yükseltti.
Microsoft, Windows 10'un pazar payını yükseltmek için tüm kartlarını oynadı ve basabileceği tüm düğmelere bastı. Ancak dünya, eski dost Windows 7'den vazgeçmeye kesinlikle hazır değil.

NetMarketShare, Aralık 2016 verilerine göre Windows 7 sadece dünyanın en çok tercih edilen işletim olmakla kalmadı; pazar payını da şaşırtıcı biçimde yükseltti. Microsoft için asıl kötü haber ise Windows 7'nin, Windows 10'dan çok daha hızlı şekilde büyümesi.

windows 7 vs windows 10 ile ilgili görsel sonucu

Geçtiğimiz ay Windows 7, dünya çapında yüzde 48.34'lük pazar payıyla birinci; Windows 10 ise yüzde 24.36 pazar payıyla ikinci sırada yer aldı. Windows XP yüzde 9.07 pay elde ederken, Windows 8.1 yüzde 6.90 ile dördüncü oldu.

Peki bu değerler ne demek? Windows 10, önceki ay yüzde 23.72'lik pazar payı elde etmiş. Yani 0.64 puanlık artış söz konusu. Ancak Windows 7'nin pazar payı yüzde 47.17'den 1.17'lik artışla 48.34 seviyesine yükselmiş. Artık eskisine göre pek az destek verilen bir işletim sistemi için müthiş bir başarı.

Microsoft bu verilerden ötürü memnun olmayabilir ama bardağın yarısı hala dolu: Windows 10 yükseliyor. Boş olan kısmı ise şirketin istediği pazar payını, dolayısıyla istediği karı elde edememesi. Microsoft'un aşırı agresif Windows 7 ve Windows 8.1'inizi ücretsiz Windows 10'a yükseltin projesi istenen hızı sağlayamamıştı. Durum şimdi de farklı sayılmaz.

Windows 10'un artık eski kullanıcılar için ücretsiz olmadığını da vurgulamamız gerekiyor. Windows 7, Microsoft tarafından 2020 yılına kadar destek görecek. Belki de bazı yetkililerin -söylentilere göre- kaygılanmasının sebebi budur.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#5
Türkiye'de Windows Korsan Oranı Ne Kadar?
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu Türkiye'de kullanılan bilgisayarlardaki işletim sistemlerinin korsan orijinal oranı hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de bilgisayar kullanımlarında en çok tercih edilen işletim sistemi Microsoft tarafından sunulan Windows işletim sistemi olurken Türkiye pazarı ile ilgili yapılan araştırmalar oldukça dikkat çekti. Torrent ve illegal uygulamaların kullanım oranlarının oldukça yüksek olduğu Türkiye'de, yapılan araştırmalara göre Microsoft ürünlerinin yüzde 62’si lisanslı.

Yüzde 38 Kopya!

Kalan işletim sistemlerinin yüzde 38'i ise kopya ürün olarak illegal bir şekilde kullanılıyor. Bu bakımdan yüzde 38'lik bir bölümün güvenlik açısından oldukça tehlikede olduğunu söyleyen Murat Kansu, lisanssız ve sahte ürün kullanımının sanıldığı kadar basit bir işlem olmadığını ve bilgisayarlar üzerinden çeşitli mağduriyetlerin yaşanabileceğini söyledi.

Siber Saldırıda Türkiye Liderler Arasında!

Kansu, Avrupa'nın en çok siber saldırı alan ülkelerden bir tanesinin Türkiye olmasının tesadüf olmadığını ve kullanıcıların güvenlik noktasında ihmalkar davranması nedeniyle bu tip saldırıların yaşandığını söyledi. Uygulamanın sahte ve güncel olmaması saldırılara karşı bilgisayar sistemlerini daha da açık hale getirirken Murat Kansu yaptığı açıklamada özellikle son yıllarda siber güvenlik konusunda kullanıcıların ve kurumsal firmaların gerekli önlemi alması gerektiğini aksi halde çok ciddi mağduriyetlerin yaşanabileceğini belirtti.

Kopya takip etme noktasında Microsoft’un şu anda yetersiz kaldığını da itiraf eden Murat Aksu, kullanıcıların bu konuda sağduyulu davranması gerektiğini söyledi Murat Kansu aynı zamanda ürünün kopya olarak kullanılmasının suç teşkil ettiğini belirtti.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#6
Windows’un sürümlerinde bulunan ünlü mavi ekran (BSOD) bazı söylentilere göre deneme sürümü kullanıcıları için daha yeşil bir renge dönüşmeye başladı.

Mavi Ekran Artık Yok!Mavi Ekran Yerine Yeşil Ekran Karşımızda!

Geçtiğimiz haftalarda internete düşen Windows 10 (build 14997) önizleme sürümünde birçok değişiklik fark edildi, bunların arasındaki en büyük değişiklik ise mavi ekranın kaldırılıp yerine yeşil bir ekranın getirilmesi.
Microsoft çalışanı Matthijs Hoekstra bu tweeti ile değişikliğe bir gönderme yaparak herkesi heyecanlandırdı, ve sonunda Chris123NT adında bir Twitter kullanıcısı tarafından keşif edildi.
Yeni yeşil ekran (GSOD)


Yukarıda da görebildiğiniz gibi Microsoft’un bu ekranı maviden yeşile neden çevirdiği bilinmiyor ama bize kalırsa Xbox ile uyumlu olması açısından değiştirilmiş olabilir, ama Matthijs Hoekstra bu ekranın sadece önizleme sürümü kullananlar için değiştirildiğini de söyledi, çoğu önizleme sürümü kullanıcıları mavi (yeşil) ekranları bloglarda ve sosyal ağlarda paylaşıyorlar ve rengi yeşile döndürmek Microsoft’a bu hataları tespit etmeye daha fazla yardımcı olabilir.

Microsoft mavi ekranları en son olarak QR (kare) kodlar koyarak güncellediler, Windows 8 için üzgün surat koyduktan yıllar sonra.Açık Testler Bir Süreliğine Yok!

Geçtiğimiz günlerde Microsoft Windows 10 için halka açık testlerine ara verdi ve şirket önümüzdeki aya kadar başka bir sürüm yayınlamayı düşünmüyor. İnternete düşen 14997 sürümü ek olarak kurulumda Cortana’yı açıp kapatmayı, başlat menüsünde uygulamalar için klasörler ve Xbox oyun modu için izleri ve Microsoft Edge için sekme iyileştirmeleri gibi özelliklere de sahip.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,189
Beğeniler
151
#7
Hyper-V'nin Bellek Kullanımında Geliştirmeler Var

Yeni Hyper-V, diğer uygulamaların ayırdığı belleği de kullanacak

Windows 10'un pek bilinmeyen, ancak sistem yöneticilerinin ve geliştiricilerin sıkça kullandığı işlevlerinden biri olan Hyper-V, Windows masaüstünde sanal makineler oluşturup çalıştırmanıza izin veriyor. Böylece Windows, Oracle'ın ücretsiz
VirtualBox'una veya VMware'in Workstation yazılımına iyi, entegre bir alternatif sunuyor.


Microsoft'un tanıtımını yapmakla pek uğraşmadığı Hyper-V, varsayılan olarak kapalı bulunuyor. Aracın geliştiricilere yönelik olduğunu düşünürsek bu şaşırtıcı değil. Yine de aracın Windows 10'un 15002 numaralı Insider yapısında birkaç yenilik var. Bu yeniliklerden en ilginci, Hyper-V'nin belleği küçük parçalar halinde ayırmaya başlaması (işletim sistemine diğer uygulamalara bellek ayırma şansı tanımak için) ve kullanılabilir durumdaki tüm belleği kullanması. Microsoft'tan Sarah Cooley, bunun belleğin bitmeyeceği anlamına gelmediğini, ancak görev yöneticisinde gösterilen bellek miktarının artık sanal makineleri başlatmak için mevcut olan belleği doğru olarak göstereceği anlamına geldiğini söylüyor.


Yeni "hızlı oluştur" seçeneği ise yeni sanal makinenin dışında bulunan bir sanal switch oluşturmanıza izin veriyor. Bu işlev "aktif geliştirme" aşamasında bulunuyor.
Bu yeni işlevlerin kararlı bir yapıya ne zaman ulaşacağına dair herhangi bir bilgi yok. İşlevlerin Windows 10 Creators Update ile gelmesi halinde fazla beklememize gerek kalmayacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#8
Bu 5 Windows Klasörünü ve Dosyasını Ellemeyin!

Windows'unuzun sağlıklı bir biçimde çalışması için bu 5 Windows dosyasına ve klasörüne hiç dokunmayın!Sabit diskinizin hatırı sayılır bir kısmı Windows tarafından işgal ediliyor. Biraz araştırmayla hangi Windows klasörlerini temizlemenin güvenli olduğunu keşfedebilirsiniz. Ancak kendi haline bırakmanız ve dokunmamanız gereken bazı Windows dosya ve klasörleri de var. Bu klasörleri silmeniz veya taşımanız, sisteminizin kararlılığını etkileyebilir, veri kaybına yol açabilir veya daha korkunç sonuçlar doğurabilir.
İşte çoğu zaman ziyaret etmeniz bile gerekmeyen 5 Windows dosyası ve klasörü.

1. Program Files ve Program Files (x86)

Konum: C:\Program Files ve C:\Program Files (x86)
Herhangi bir program yüklediğinizde kurulum aracı, kendi girdilerini Program Files klasörü altına ekler, kayıt defterinde bazı kayıtlar oluşturur ve çalışması için gerekli görevleri yerine getirir. Bu yüzden Program Files klasörüne baktığınızda yüklü programları göreceksiniz.
Çoğunlukla bu klasörde bulunan program verilerine dokunmanız gerekmez. Buradaki herhangi bir programın dosyalarıyla oynamanız halinde, uygulamayı baştan yüklemeniz gerekebilir. Programı kaldırmak için Denetim Masasındaki Programlar ve İşlevler simgesini kullanmalısınız. Program klasörünü silmek, sisteminizde program tarafından oluşturulan diğer girdileri silmeyeceği için bu yöntem, iyi bir kaldırma yöntemi değildir.2. System32

Konum: C:\Windows\System32
C:\Windows klasörü altındaki her şeyi bu listeye dahil edebiliriz ancak System32 klasörü daha da önemli. Yüzlerce DLL dosyasını saklayan bu klasör, bilgisayarınızın düzgün çalışması için kritik öneme sahip.
System32 klasörüyle genellikle hiçbir işiniz olmayacaktır, ancak bu bazen internet şakalarının konusu olabiliyor. Bazı kullanıcılar, yeni kullanıcılarla eğlenmek için System32'nin bir virüs olduğunu ve klasörü silerek bilgisayarı hızlandırabileceklerini söylüyorlar.
Ancak bu klasör Windows için vazgeçilmez olduğundan klasörü silmeniz, sizi Windows'u baştan yüklemek zorunda bırakabilir.


3. Takas dosyası

Konum: C:\pagefile.sys (gizli olduğundan göremeyebilirsiniz)
Fiziksel RAM'iniz dolduğunda Windows, disk belleği dosyası veya takas dosyası adlı dosyayı kullanır. Sabit diskinizde bulunan bu dosya, RAM gibi kullanılır ancak gerçek RAM'den çok daha yavaştır.
Takas dosyasının boyutunu veya konumunu değiştirmek için Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş Sekmesi'ne gidebilirsiniz. Bu ayarı otomatik ayarlarda bırakmanızı tavsiye ediyoruz. RAM'inizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, çözüm sisteminize RAM eklemekten geçiyor.


4. System Volume Information

Konum: C:\System Volume Information (gizli olduğundan göremeyebilirsiniz)
Boyutu birkaç GB'ı rahatça aşabilen bu klasörün ne işe yaradığını anlamak ilk bakışta pek kolay değil. Hatta Windows, bu klasörü görünür hale getirip üzerine tıkladığınızda bir erişim hatası veriyor.
Bu klasör, sisteminiz çöktüğünde veya çözemediğiniz bir sorun ortaya çıktığında geri yüklemenizi sağlayan geri yükleme noktalarını içerir. Bu klasörün boyutunu küçültmek için Başlat Menüsünü açın ve Gelişmiş sistem ayarları yazıp çıkan sonuca tıklayın. Açılan pencerede "Sistem Koruması" sekmesine tıklayın. C: sürücüsünü seçin ve Yapılandır düğmesine tıklayın. Burada geri yükleme noktaları için ayrılan alanı seçebileceksiniz. Alanı küçültürseniz geri yükleme noktalarının sayısının azalacağını unutmayın.
System Volume Information klasörünün sürücülerinizde hızlı arama yapmaya yarayan verileri sakladığını da belirtelim.
Saydığımız diğer klasörlerde olduğu gibi, Windows'un düzgün çalışabilmesi için bu klasörde de değişiklik yapmaya çalışmayın.


5. WinSxS

Konum: C:\Windows\WinSxS
"Windows Side By Side"ın kısaltılmışı olan WinSxS, Windows 9x sürümlerinde yaşanan DLL dosyalarıyla ilgili bir sorunu gidermek üzere üretildi. Bu sorun, DLL dosyalarının farklı sürümlerini içeren WinSxS klasörüyle çözüldü. Bu sayede bir program, herhangi bir DLL'nin eski bir sürümüne ulaşmak istediğinde uyumluluk sağlanabiliyor.
Windows'u kullandıkça bu klasör büyüyebilir. Ancak bu klasörden dosyayı seçip silmek, tahmin edeceğiniz üzere iyi bir fikir olmayacaktır. Temizlik için bu klasörle uğraşmayın, bunun yerine gereksiz dosyaları silmek için Disk Temizleme aracını kullanın.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#9
Windows Vista ve Ubuntu 12.04 için güncelleme ve LTS(Long Term Support) desteğinin yakında sona ermesi ile ilgili birkaç bilgi aktarmaya çalışacağız.
Artık Microsoft’un Windows Vista ve Canonical’ın Ubuntu 12.04 LTS işletim sistemlerinin bizlere ‘Elveda!‘ deme vakti geldi çünkü planan takvime göre, Windows Vista‘nın 11 Nisan 2017‘de ve Ubuntu 12.04 LTS‘nin ise 28 Nisan 2017‘de güncelleme ve LTS desteğinin biteceği ve ömrünün sonu olacağı açıklanmıştı.
Ubuntu 12.04‘ün, planlanan 5 yıllık LTS desteği artık sona erdiği ve (Precise Pangolin) sürümünün daha desteklemeyeceğini ve güncelleme alamayacağını Canonical tarafından duyurulmuştur. Ve 28 Nisan 2017‘de Canonical güncelleme desteğine son veriyor. Sistemlerini güncellemeyen kullanıcılar Ubuntu‘nun genişletilmiş güvenlik bakımı (ESM)’yi kaldırabilirler. Alternatif olarak ise Ubuntu 16.04 LTS de dahil olmak üzere daha yeni sürümlere geçiş yapabilirler. Microsoft ise Windows Vista’nın desteğini, bilindiği üzere 10 Nisan 2012 tarihinde sona erdirmişti. Microsoft, Windows Vista güncelleme desteğini de 11 Nisan 2017 tarihinde bitirme kararı aldı. Windows Vista kullanıyorsanız 11 Nisan 2017 tarihinden itibaren, güvenlik ve sistem güncellemeleri devam eden başka bir Windows sürümüne (Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10) geçmeniz gerekiyor
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10

[h=2]Windows 10’un Redstone 4 kod adlı güncellemesinin piyasa adı ortaya çıktı.[/h]Microsoft’un çeşitli özellikler ekleyerek bir süredir Insider kullanıcılarıyla test ettiği Windows 10 Redstone 4 güncellemesinin asıl adı Insider Preview sürümünde ortaya çıktı. Yeni sürümün piyasaya çıkış adı Spring Creators Update olacak.
Windows 10’un büyük güncellemelerinin isminde daha önce de mevsim adı kullanılmıştı, mesela Fall Creators Update gibi. Microsoft, yeni sürümünde de bu geleneğini sürdürecek.
Yeni isim, Insider kullanıcılarına verilen Bug Bash görevlerinde görüntülendi. Şubat ayı için Windows Defender görevi alan Insider’lar, alt kısımdaki açıklamada Redstone 4 yerine Spring Creators Update adının kullanıldığını gördü.
Yeni güncellemeyle birlikte Windows 10’a ve bileşenlerine pek çok yeni özellik eklenecek. Sürümün, önümüzdeki aylarda yayınlanması bekleniyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11
Windows 10'a Yeni Ekran Görüntüsü İşlevi

Windows 10'un ekran görüntüsü alma işlevleri size yetersiz geliyorsa, bu yenilik sizi sevindirecek!
Windows 10'da ekran görüntüsü almaya yönelik birkaç yol var, ancak bu yollar size yetmiyorsa hazır olun. Windows 10 yapı 17639'da İşlem Merkezi'nde ortaya çıkan yeni işlev, ekranın belirli bölümlerinin görüntüsünü kaydetmenize izin veriyor.
İşlev yapıyı kullanan herkese sunulmuyor, bu yüzden sonraki Redstone 5 yapılarından birine dahil edileceğine inanılıyor. Yeni işlev, Windows'un Ekran Alıntısı Aracı'na ve Windows + Shift + S klavye kısayoluna çok benzer bir biçimde çalışıyor. İşlem Merkezi'ndeki bir öğeye tıkladığınızda size ne tür bir alıntı yapmak istediğiniz soruluyor. Bunun ardından alıntı yapacağınız alanı ekran üzerinde çizim yaparak seçebiliyorsunuz.

Kırpılan resmi şu an diske kaydetme seçeneği sunulmuyor, bunun yerine resim geçici bir klasöre otomatik olarak kaydediliyor. İşlev kullanıma hazır olduğunda bu durum muhtemelen değişecek.
Yeni ekran alıntısı işlevinin, beklenen Cloud Clipboard işleviyle bir araya gelmesi çok iyi olabilir. Bu sayede ekran görüntülerine başka cihazlardan kolayca ulaşabiliriz. Ancak böyle bir işlevin sunulacağına dair henüz herhangi bir işaret yok.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12
[FONT=&quot]
[/FONT]

[h=2]Windows’un yeni güncellemesi bazı kullanıcıların masaüstüne ulaşmasını engelliyor.[/h][FONT=&quot]Windows güncellemelerinin yayınlanmasının ardından bazen önemli bir hata ortaya çıkabiliyor. Bu hatalar da genellikle kısa sürede yayınlanan güncellemelerle kapatılıyor. 1803 güncellemesini yayınlamadan önce karşılaşılan hatalar sebebiyle birkaç kez erteleyen Microsoft, buna rağmen bazı sorunların önüne geçemedi.[/FONT]
[FONT=&quot]Ortaya çıkan yeni hatada Windows güncellemesinin olması gerektiği gibi, düzgün bir şekilde yüklendiği görülüyor. Fakat yükleme sona erip Windows başlarken, masaüstüne ulaşamadan ekranda bir hata beliriyor.[/FONT]
[FONT=&quot]“C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Desktop kullanılamıyor.” şeklindeki hatayla birlikte bilgisayarın masaüstüne ulaşmak imkansız hale geliyor. Microsoft tarafından konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Hatayla karşılaşanlar, Windows’u baştan yüklemek dışında herhangi bir çözüm bulamadıklarını söylüyorlar.[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13
[FONT=&quot]
[/FONT]

[h=2]Bazı bilgisayarların açılmamasına sebep olan sorunun, gittikçe daha fazla bilgisayarı etkilemeye başladığı ortaya çıktı.[/h][FONT=&quot]Geçtiğimiz günlerde bazı Windows 10 kullanıcılarının, 1803 güncellemesini yükledikten sonra masaüstüne ulaşamadıklarını sizlerle paylaşmıştık. Henüz az sayıdaki bilgisayarda rastlanan bu problemin, bilgisayarlardaki bazı donanımlar ve yazılımlar sebebiyle yaşandığı ortaya çıktı.[/FONT]
[FONT=&quot]Microsoft, bu ayın ortalarında bazı Intel ve Toshiba SSD kullanan bilgisayarlarda, güncelleme sonrasında daha fazla güç tüketimi yaşandığını fark etti. Bu yüzden Intel ve Toshiba SSD kullanan bilgisayarlar için 1803 güncellemesini yayınlamayı kesti.[/FONT]
[FONT=&quot]Güncelleme sonrasında bilgisayarların masaüstüne ulaşamama probleminin ise Avast yüklü olan bilgisayarlarda yaşandığı söyleniyor. Bu iddianın ortaya atılmasıyla birlikte Microsoft, Avast yüklü olan bilgisayarlara güncelleme göndermeyi kesti. Sorunu çözmek için Microsoft ile birlikte çalıştıklarını belirten Avast ekibi, kendi denemelerinde problemi gözlemlemek için aynı hatayı almayı başaramadıklarını söyledi.[/FONT]
[FONT=&quot]Bu bilgiyi alan bazı kullanıcılar, güncellemeyi yüklemeden önce Avast’ı sildiklerini, güncelleme yüklendikten sonra ise yeniden yüklediklerini paylaştılar. Fakat henüz sorunun kaynağını net olarak Avast da, Microsoft da bulabilmiş değil. Bu bilgiye dayanarak şimdilik bu güncellemeyi yüklemenizi tavsiye etmiyoruz.[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#14
Windows 10 Güncellemesi Tam Gaz!

Windows 10 için yayınlanan son büyük güncelleme, yani Nisan 2018 güncellemesi, yeni bir rekora imza attı!
Microsoft Store uygulamalarından toplanan verilerle Windows kullanıcı tabanına göz atan AdDuplex'ten alınan istatistikler, Nisan 2018 güncellemesinin bir ay içinde Windows 10 PC'lerin tam olarak %50'sine teslim edildiğinigösteriyor.

Bir önceki büyük güncelleme olan Fall Creators Update iki ay içinde %50'ye ulaşabilmişti. Ayrıca bundan önceki güncellemenin - bir yıldan fazla bir süre önce yayınlanan Creators Update - aynı dağıtım aşamasına ulaşması üç ay sürmüştü.

Dağıtım hızındaki bu artış, Microsoft'un güncelleme işini düzene koyma çabalarının işe yaradığını gösteriyor. Her ne kadar yolunda gitmeyen şeyler olsa da, bazı durumlarda "zorla güncellemelerin" raporlanmasına rağmen, Nisan güncellemesinin başarısı yok sayılamaz derecede yüksek.
Güncelleme ile birlikte gelen hatalar arasında Surface ve Alienware dizüstü bilgisayarların yaşadığı sorunlar, SSD problemleri, antivirüs programlarının çelişmesi ve masaüstünün yok olması bulunuyor.
AdDuplex'e göre Surface Pro 4 sahiplerinin %65'i, Surface Book ve Surface Pro 3 kullanıcılarının %70'inden fazlası yeni güncellemeye erişmiş durumda. Tüm Surface cihazlarının %50'den fazlası güncellenmiş durumda.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#15


Windows 10'da PowerShell ile yeni bir kullanıcı hesabı nasıl oluşturulur

Windows 10'da, yerel bir kullanıcı hesabı oluşturabilir veya aygıtlar arasında eşitleme ve çeşitli Microsoft bulut hizmetleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleştirme gibi ek avantajlardan yararlanmak için bir Microsoft hesabına bağlı bir hesap oluşturabilirsiniz.
Eğer çalıştırıyorsanız , Windows 10 , bu zaten bir Microsoft hesabına bağlı bir hesap kullanıyorsunuz olasıdır. Ancak, başka bir hesap ayarlamanız gerektiğinde, PowerShell'i kullanarak yeni bir yerel kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.PowerShell ile yeni bir yerel kullanıcı hesabı nasıl oluşturulur?

PowerShell kullanarak Windows 10'da yönetici veya standart bir yerel hesap oluşturmak için aşağıdakileri yapın:


 1. Başlat'ı aç .

 2. Windows PowerShell'i arayın , en üstteki sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin .
 3. Parolayı, $ Password değişkeninde güvenli bir dizede geçici olarak saklamak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :
  $ Şifre = Okuma-Host -AsSecureString
 4. Yeni hesap için kullanmak istediğiniz şifreyi yazıp Enter tuşuna basın .
 5. Yeni hesabı oluşturmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :
  Yeni-LocalUser "NEW_ACCOUNT_NAME" -Password $ Şifre -FullName "USER_FULL_NAME" -Description "Bu hesabın açıklaması."
  PowerShell kullanarak yeni kullanıcı hesabı oluşturKomutta, hesap adını ve kullanıcı tam adını istediğiniz ayarlarla değiştirdiğinizden emin olun. Ayrıca, açıklamayı istediğiniz herhangi bir şeyle güncelleyin.
 6. Hesabı doğru kullanıcı grubuna eklemek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :
  Add-LocalGroupMember -Group "Administrators" -Member "NEW_ACCOUNT_NAME"
  Yönetici grubuna yeni hesap ekleKomutadaki hesap adını değiştirdiğinizden emin olun.
  Komutta, yeni hesabı kullanıcıya cihaza tam erişim sağlayan Yöneticiler grubuna ekliyoruz . Bununla birlikte, kullanıcının sınırlı erişime sahip olmasını istiyorsanız, hesabı Kullanıcı gruba ekleyebilir ve bu da hesabı “Standart Kullanıcı” haline getirir.

Adımları tamamladıktan sonra, cihazınıza yönetici ayrıcalıkları kullanarak tam erişim ile yeni bir hesap eklenecektir. Tabii ki, hesabı Kullanıcılargrubuna eklediyseniz, bu durumda hesap yalnızca sınırlı bir standart hesap olacaktır.

Yeni hesabı bir Microsoft hesabına bağlama

Bir Microsoft hesabına bağlı bir kullanıcı hesabı oluşturmak için PowerShell'i kullanmak da mümkün olabilir, ancak bu tür bir hesap oluşturmaya izin vermeyen bir komut içeren bir hata var gibi görünüyor.
Ancak, bu sorunun geçici çözümü yerel bir hesap oluşturmak ve ardından Ayarlar uygulamasını kullanarak bir Microsoft hesabına bağlamaktır.


 1. Yeni oluşturulan kullanıcı hesabını kullanarak oturum açın.
 2. Ayarları aç .
 3. Hesapları tıklayın .
 4. Bilgilerinize tıklayın .
 5. Click Microsoft hesap yerine ile Oturum içinde bağlantı.
 6. Hesabınızı bir Microsoft hesabına bağlamak için ekran yönlendirmeleriyle devam edin.Adımları tamamladıktan sonra, yeni hesap belirttiğiniz Microsoft hesabına bağlanacaktır.

PowerShell ile yeni bir yerel kullanıcı hesabı nasıl silinir

Hesaba artık ihtiyacınız yoksa, PowerShell'de şu adımları kullanarak kaldırabilirsiniz:


 1. Başlat'ı aç .
 2. Windows PowerShell'i arayın , en üstteki sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin .
 3. Kullanıcı hesabını silmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :
  "Yerel_Kullanıcı-Adı" USER_ACCOUNT_NAME "öğesini kaldır
  PowerShell kullanarak yerel kullanıcı hesabını kaldırınDoğru hesabı kaldırmak için komuttaki hesap adını değiştirdiğinizden emin olun. Yanlış adı kullanmak yanlış hesabı silebilir.

Adımları tamamladıktan sonra, hesap cihazınızdan silinir. Ancak, kullanıcı hesabı verileri sabit sürücüde kalacaktır. Hem hesabı hem de verileri silmek istiyorsanız, en kolay yol, Ayarlar uygulamasındaki Hesaplar sayfasını kullanarak hesabı silmektir.