Neler yeni

Yerli uydu için ön çalışmalar başladı

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,088
Beğeniler
51
#1
TUSAŞ/TAI Genel Müdürü Kotil, yerli uydu için ön çalışmaların başladığını belirterek, iki müşteriyle anlaşmak üzere olduklarını ifade etti.
Türkiye'nin çok sayıda uçak mühendisine ihtiyacı olduğunu dile getiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak Projesi'nde (Turkish Fighter) 10 bin mühendis olacağını ve projede çalışacağını, uçağın ilk uçuşunu 2023'te yapacağını, 2029 yılında da servise gireceğini anlattı.

Temel Kotil, Turkish Fighter'ın çok büyük bir proje olduğunu, füzelerin kolay kolay göremeyeceği ve radara girmeden kendisinin radarı daha önce tespit edecek teknoloji ve tasarımla donatıldığını, projenin hayata geçmesi ile Türkiye malzeme sektörünün ileri teknolojili malzeme konusunda da sıçrama yaşayacağını söyledi.

"Büyük bir rakama mal olacak"
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, bir tonluk uydu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kotil, söz konusu uyduyu satmak için iki müşteriyle de anlaşmak üzere olduklarını ifade etti.

TAI Genel Müdürü Kotil, 100 milyon doların üzerinde bir para harcayarak uydu imal etme, test etme yeteneği ve yeri imkanına sahip olduklarını belirterek şu ifadeleri kulandı: "Bir tonluk haberleşme uyduları var. Bunun ön çalışmalarına başladık, müşterileri de var. Uzay bölümü olarak bir tonluk haberleşme uydumuzun ön çalışmasını yapıyoruz. Daha Yönetim Kurulu'na getirmedik. Onay gelirse biz kendi imkanlarımızla bir tonluk uydu tasarlayacağız. İki müşteri ile anlaşmak üzereyiz. 2 yıl içinde bir tonluk uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi hedefliyoruz."