Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Tom Raider hakkında herşey

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Oyun ve sinema dünyasının sevilen karakterlerinden Tomb Raider'ı 2013 yılında reboot olarak oyuncuların karşısına çıkaran Crystal Dynamics, oyunun satış rakamlarını açıklandı.

07.04.2015 / 10:00
tomb.jpg
Yıllar sonra Crystal Dynamics tarafından olağanüstü gelişmiş grafiklerle tekrar oyuncuların huzuruna çıkarılan Tomb Raider'ın satış rakamları yapımcı firma tarafından açıklandı.
Yapılan açıklamada oyunun gerçekleştirdiği satış rakamının çıktığın andan itibaren 8.5 milyon kopya olduğu belirtildi. Satış rakamlarına oyununremastered diye adlandırılan yan, yeni nesil platformlar olan Xbox One vePS 4 için çıkarılan versiyonların satış rakamlarının da dahil olduğu ifade edildi.

tomb-raider-2013-torrent-dectype.png

Ayrıca Tomb Raider 2013'ün ilk çıktığında sadece bir ayda 3.4 milyon satış gerçekleştirdiğini ve bu satış rakamlarının tüm Gserisindeki tüm oyunlardan daha fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Yine Crystal Dynamics tarafından geliştirilen serinin devam oyunu olanRise of the Tomb Raider, bakalım bu satış rakamlarını geride bırakabilip, yapımcı firmanın yüzünü yine güldürebilecek mi? Merakla bekliyoruz!

Square Enix'in 2013'te sıfırdan başlama kararı aldığı Tomb Raider'ın devam oyunu için yeni bir video yayınlandı.

[FONT=&quot]
[/FONT]

intro-1433255379.jpg
[FONT=&quot]Tomb Raider serisi, 1996 yılına kadar dayanan köklü bir geçmişe sahip olmasına karşın 2013 yılında Square Enix tarafından resetlenmişti. Square Enix, Tomb Raider gibi bir efsaneyi yeniden diriltme görevini ise Crystal Dynamics'e vermişti.[/FONT]
[FONT=&quot]Crystal Dynamics imzasıyla 5 Mart 2013 yılında yayınlanan oyun, yüksek inceleme puanlarıyla göz doldurmuş, oyunculardan da son derece olumlu eleştiriler almıştı. PC,PlayStation 3 ve Xbox 360'ta son derece başarılı bir ivme yakalayan yeni nesil Tomb Raider, 2014 senesindePlayStation 4 veXbox One içinde satışa sunulmuştu.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Yayınlandığı bütün platformlarda son derece iyi satışlar gerçekleştirenTomb Raider'ın devam oyununun gelmesine kesin gözüyle bakılıyordu. ZiraSquare Enix, bu beklentileri boşa çıkarmayarak geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Rise of The Tomb Raider'ı duyurmuştu.

5-1433255433.jpg

4-1433255428.jpg
[/FONT]

Rise of the Tomb Raider için Yeni Video

[FONT=&quot]Square Enix, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan E3'te yapacakları genişTomb Raider sunumundan önce atıştırmalık kıvamda ufak bir video yayınladı.
[/FONT]

[FONT=&quot]İlk etapta sadece Microsoft konsolları Xbox One ve Xbox 360 için satışa sunulacak olan Rise of the Tomb Raider'ın çıkış tarihi ise henüz kesinleşmiş değil.[/FONT]
[FONT=&quot]

1-1433255409.jpg

6-1433255437.jpg

8-1433255455.jpg

7-1433255450.jpg
[/FONT]

Xbox One ve Xbox 360 konsolları için çıkış yapmasının ardından merakla diğer platformlar için beklenen Rise of the Tomb Raider için aksiyon dolu yeni bir fragman yayınlandı.

[FONT=&quot]
[/FONT]
tomb-1448697557.jpg
[FONT=&quot]Oyun dünyasının önde gelen yapı taşlarından Lara Croft'un yeni oyunu Rise of the Tomb Raider,hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta timed exclusiveolarak çıkışını gerçekleştirdi.
Microsoft ile yapımcı şirket arasında yapılan anlaşma üzerine ilk olarakXbox One ve Xbox 360 konsollarına özel çıkışını gerçekleştiren yapım,2016 yılı içerisinde de PlayStation 4 ve PC platformları için raflardaki yerini alacak.

2948149-2809260-1424111573-1.jpg

Henüz sadece Xbox konsolları icin çıkış yapmasına rağmen oldukça iyi bir satış grafiği sergileyen Rise of the Tomb Raider, diğer platformlar için piyasaya sürüldüğünde de aynı satış başarısını göstermesi bekleniyor. Oyun için yayınlanan yeni fragman da oyunun başarısını ortaya koyar nitelikte.
Yayınlanan videoya baktığımızda oyun içerisinde karşımıza çıkan aksiyon dolu sahneler bizleri karşılıyor. Oynanış görüntülerinin yanında oyunun inceleme puanları ve elde ettiği başarıların altı çizilirken, oyuna özel hazırlanıp arka planda çalan I Shall Rise şarkısının da oldukça etkileyici olduğunu belirtmekte fayda var.
[/FONT]

[FONT=&quot]

rise-of-the-tomb-raiddsfg.jpg
[/FONT]

İşte Rise of The Tomb Raider'ın İnceleme Puanları!

[FONT=&quot]GameSpot – 9/10
Polygon – 8.5/10
Eurogamer – no score
Destructoid – 7.5
IGN – 9.3
Game Informer – 9.5
Metro – 8/10
Lazy Gamer – 9.2/10
AR12 Gaming – 10/10
Pixel Vulture – 96%
Inside Games – 93%
Rise of the Tomb Raider'ın 2016 senesinin ilk ya da ikinci çeyreğinde PC vePlayStation platformları için piyasada olması bekleniyor. Oyun,Xbox platformları için şu an piyasadaki yerini almıştır.

[/FONT]
PlayStation VR desteği, ek senaryo bölümleri ve çok daha fazlası.

Square Enix geçtiğimiz saatlerde yaptığı resmi bir açıklama ile birlikte Rise of the Tomb Raider’ın PlayStation 4 sürümünü detaylandırdı. Oyun, PlayStation 4’e “Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration” başlığı ile çıkacak veoyunculara birçok ek içerik sunacak. 11 Ekim 2016 tarihinde Sony’nin yeni nesil konsolu için piyasaya çıkacak yeni Tomb Raider oyunu, içerisinde PlayStation VR desteği bile bulunduracak.

PS4_BOB_Endurance_tif_jpgcopy.jpg

Yukarıdan PlayStation 4 sürümünün görselini görebileceğiniz Rise of the Tomb Raider, bu sürümü içerisinde Blood Ties isimli, PlayStation VR desteği de verebilen bir senaryo bölümü bulunduracak.Bunun haricinde oyun içerisinde yeni eşli oyuncu destekli Endurance modu bulunacak. Oyun için daha önce çıkmış olan tüm ek içerikler, ek paketler zaten PlayStation diskinin içerisinde bulunacak.Bunların haricinde ekstra kıyafetler, silahlar ve Expedition kartları bulunacak.

PS4_BOB_Manor_tif_jpgcopy.jpg

PlayStation 4 için ilk çıkacak olan Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration, içerisinde bulunan tüm ek içerikler ile, PlayStation VR özelliği hariç tabii ki, PC ve Xbox One platformu için de çıkacak. Sezonluk Bilet bulunmayacak olan oyunun PlayStation 4 sürümünde bulunacak tüm içerikler, PC ve Xbox One oyuncuları için ücretsiz olarak çıkacak. Xbox 360 için ise herhangi bir plan bulunmamakta.

PS4_BOB_Explore_tif_jpgcopy.jpg

Square Enix cephesinden gelen detaylı açıklamada ise firma, “Blood Ties, oyuncuların oynayacağı çok özel bir senaryo modu. Bu senaryo modunda öncelikle oyuncular Croft Manor’u keşfedecek, ardından ise zombilere karşı korumaya başlayacak. Zombilere karşı korunan bölümün adı ise Lara’s Nightmare olacak.” şeklinde cümleler kurdu. Ayrıca yapılan açıklamalara göre zombilere karşı hayatta kalmaya çalışacağımız oyun modu, tekrar tekrar oynanabilir bir mod olacak.

PS4_BOB_Combat_tif_jpgcopy.jpg

Yapılan açıklamaların devamına göre, yeni Endurance modu Tomb Raider serisinde bir ilk olacak. Eşli oyuncu desteği ile gelecek olan bu modda, oyuncular hayatta kalmaya çalışacak. Hem açlık, susuzluk gibi doğal şartlar oyuncuları zorlayacakken, düşmanlarımızdan da korunmamız gerekecek.Ayrıca bu oyun modunda iki oyuncunun da iş birliği içerisinde çalışması oldukça önemli olacak. Endurance modunda bir global sıralama listesi de olacak ve böylece oyuncular, hangi oyuncuların, ne kadar uzun süre hayatta kaldığını rahatlıkla görebilecek.

Classic_Lara_tif_jpgcopy.jpg

Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration içerisinde bulunan ek kıyafetler ve silahlar da Nixxes Software isimli firmanın çalışması. Tomb Raider III oyunundan hatırlayacağımız Hailstorm silahı, oyun içerisinde bulunacakken, Lara Croft’un soğuk havalarda giydiği bir kıyafetin de yenilenmiş sürümü ile karşılaşacağız. Ayrıca Rise of the Tomb Raider’ı 5 klasik Lara Croft karakter modeli ile oynayabileceğiz ki bu modellerden bir tanesini hemen yukarıdaki görselden görebiliyorsunuz.

PS4_ROTTR_Infographic_Layered-1.jpg

Eğer Rise of the Romb Raider’ın en yüksek zorluk seviyesi, sizlere çok kolay geldiyse; geliştirici firma sesinizi duymuş efendim. Çünkü oyunun PlayStation 4 sürümü ile birlikte Extreme Survivor zorluk seviyesi oyuna eklenecek. Oyundaki otomatik kayıt noktalarının kaldırıldığı bu zorluk modunda,oyunumuzu kayıt edebilmenin tek yolu kamp ateşleri olacak. Tüm bunların haricinde oyun için daha önce çıkmış olan tüm ek paketler de oyunun PlayStation 4 sürümü içerisinde olacak. Bu ek paketler, Baba Yaga: The Temple of the Witch ve Cold Darkness Awakened senaryo görevleri, 12 ek paket kıyafeti, 7 ek paket silahı, 35’ten fazla Expedition kartı ve çok daha fazlası olacak.

ROTTR_CEBeautyShotFIN-2.jpg

Peki, oyunun fiyatı ne olacak? Bu sorumuzun cevabını da oyunun resmi ön sipariş sayfası vermekte.Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration kutulu kopyası ile şu sıralar ön siparişe açılmış durumda ve fiyatı 60 dolar. Oyunun kutulu sürümünde olan ekstra ögeleri de hemen yukarıdaki görsellerimizden zaten görebilirsiniz. Oyunun kutulu sürümü, ekstra içerikler ile 60 dolarken, dijital sürümünün fiyatı ise henüz bilinmiyor fakat biz yine 60 dolar olacağını tahmin ediyoruz efendim. Son olarak, oyunun kapak tasarımına da hemen aşağıdan göz atabilirsiniz. Bize soracak olursanız, bu kapak tasarımı bir harika!

ROTTR_PS4-front.jpg

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
PC için çıkışını gerçekleştirmesine saatler kalan Rise of the Tomb Raider'ın bu platforma özel inceleme puanları belli oldu. İşte oyunun PC sürümü için verilen notlar.

Yapımcı firma Square Enix'in Microsoft ile yaptığı anlaşma üzerine, ilk olarak Xbox One ve Xbox 360'a özel (timed exclusive) olarak çıkışını gerçekleştiren Rise of the Tomb Raider, bu sefer PC platformundaki yerini almaya hazırlanıyor.
Yılın merakla beklenen macera yapımlarından biri olan oyun, 2013 yılındaCrystal Dynamics'in başlattığı seriye kaldığı yerden devam edecek.

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1000x562px.

..
Xbox konsollarında oldukça başarılı bulunan Rise of the Tomb Raider, görünen o ki PC versiyonuyla da gayet iyi bir oyun olarak karşımıza çıkacak.
Dünyaca ünlü birçok oyun portalı tarafından incelenen Rise of the Tomb Raider'ın PC versiyonu hemen hemen tüm sitelerden tam not almış. Sene sonuna doğru PlayStation 4 konsolu için in de raflardaki yerini alacak olan yapımın PC inceleme notları şu şekilde:
Rise of the Tomb Raider PC inceleme puanları

GameSpot - 9/10
PC Gamer - 83/100
VideoGamer - 9/10
DarkZero - 9/10
GameWatcher - 9/10

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
En iyi Tomb Raider oyunları

Dikkat! Serinin eski bir oyununun sonu hakkında bilgi verdik.

1996 yılından beri hayatımızda olan bir seri olan Tomb Raider, bu seferki en iyi listemizin konuğu oldu. İlk çıktığı günden bu yana çekiciliği ile çok can yakmış olan Lara Croft‘un ana kahraman olduğu seride bulunan oyunları, sizlere benim için neden değerli olduklarını veya olmadıklarını açıklayarak listeleyeceğim. Oluşturmuş olduğum liste ile sunmuş olduğum sebeplere katılıyor da olabilirsiniz, katılmıyor da olabilirsiniz, fakat eğer katılmıyorsanız, neden katılmadığınızı ve listeyi siz oluşturacak olsaydınız, nasıl bir liste oluşturacağınızı yorumlarda belirtirseniz, çok mutlu edersiniz.

tomb-raider-ch.jpg

11. Tomb Raider: Chronicles

Sürprizi bozmak istemiyorum, fakat bu oyunun neden en sonda bulunduğunu açıklamak için bunu yapmak zorundayım, umarım beni affedersiniz. Tomb Raider: The Last Revelation‘ın sonunda maalesef ki ölen Lara Croft‘un ardından öyle yazacak pek de hikaye kalmamıştı. Oyunun yapılmış olduğu oyun motoru eskimişti artık, bölüm tasarımı eskimişti, her şey eskimişti resmen. Benim fikrime göre bu oyunun zerre başarılı olamamasının arkasında yatan sebep, her şeyi ile eskimiş olması.
Yani, aslında tamamen başarısız sayılmaz, çünkü öyle yerin dibine sokabileceğim Tomb Raider‘ın ana seriden hiçbir oyun bulunmuyor, fakat bu oyun, ana serinin sıralamasında en sonu fazlasıyla hak ediyor. Oyun, 2000 yılında bizlerle buluşmuştu ve 1996 yılından o zaman kadar çıkan her oyunu aklım sarmaya başlayınca oynamıştım. Beni Tomb Raider serisinden soğutmayı başarmış olan bu oyunu, kesinlikle sizlere öneremeyeceğim. Her ne kadar Lara Croft‘un bazı maceralarını ele alıyor olsa da, eskimiş yapısı ve ilgi çekmeyen hikayesi, bütün potansiyeli yerle bir etmişti.
10. Tomb Raider: The Angel of Darkness

Bu oyun hakkında ne desem bilemiyorum açıkçası. Çünkü listenin en sonunda bulunma konusunda Tomb Raider: Chronicles ile yarışıyor benim gözümde ve bunun için muhtemelen sizlerin de hak vereceği sebeplerim bulunuyor. 2003yılında oyunculara sunulmuş olan bu oyunu PlayStation 2 üzerinde oynadığımı hatırlıyorum. Konsol üzerinde oynamış olmama rağmen o kadar kanser edici hatalar vardı ki, anlatamam. Fakat örnek vermem gerekirse, ana kahramanımızLara Croft böyle karanlık, garip bir şey haline geliyordu. Zaten birçok oyuncu karakterin çekiciliği için oynuyordu o zamanlar, herkesin gözünü dikmiş olduğu karakterin kararıp gitmesi hoş karşılanmaz tabii ki.
Oyun çıkmadan önce bayağı bir ses getirmiş, en azından duyduğum kadarıyla tabii. Hani diyoruz ya, “Ah, ah! Nerede o eski oyunlar?” diye, tam olarak o konuya bir cevap olarak Tomb Raider: The Angel of Darkness‘ı sunabilirim. Sadece şimdi değil, eskiden de reklamlarla abartılan, fakat çıkınca kocaman bir hayal kırıklığı olan oyunlar piyasada mevcuttu. Hatta daha da eskiye gitmem gerekirse 1982 yılında oyuncularla buluşan E.T. the Extra-Terrestrial‘ı da bu berbat oyunlar konusu için örnek gösterebilirim.

Tomb-Raider-2-Thumb-1.jpg

9. Tomb Raider II

Tomb Raider serisinin ilk oyunundan sonra pek de çekici gelmemişti bana, sebebini de hiç hatırlamıyorum, hiç yalan olmasın. Yani, aslında bir sürü yeniliği de beraberinde getirmişti. Örnek olarak, araç sürmek ve daha geniş bir alanda keşif yapabilmek gibi muhteşem yenilikleri barındırıyordu. Şöyle bir düşününce, aslında bu oyunun listedeki bu yerini hak etmediğini görebiliyorum, pek adil gelmiyor bu kadar arkaya atmak, çünkü Tomb Raider II, çok daha fazlasını hak ediyor. Fakat sevdiğim oyunları sırasıyla listelediğim bir yazıda, her ne kadar hakkını yiyor olduğumu düşünüyor olsam da, sevmediğim bir yapımı sevmişim gibi göstermemin bir faydası olmaz.
1997 yılında bizlerle buluşan Tomb Raider II‘yi aslında herkese önerebilirim, çünkü ben sevmedim diye başkaları da sevmeyecek değil. Çıkmış olduğu yıla göre ele aldığımızda gayet zevkli bir oynanış, ilk oyundan sonra muhteşem bir hikaye sunuyor. Grafikleri hakkında, “Nefes kesici.” gibi yorumlar almış olduğunu da hatırlar gibiyim. Siz benim sevmemiş olduğuma bakmayın ve oyunu deneyin, fakat bu liste benim hoşuma gitme seviyelerine göre sıralanmış olduğu için, maalesef Tomb Raider II’yi listemin en sonlarında ağırlayacağım.
8. Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Chronicles‘tan sonra uzun bir ara vermiş olduğum konusunda bir şeyler söylemiştim biraz evvel. Seri ile benim aramdaki bu uzun arayı sonlandırmış olan oyun ile tanıştırmak istiyorum sizleri. İşte karşınızda Tomb Raider: Underworld. Xbox 360 platformu üzerinde en muhteşem görünen oyunlardan bir tanesi olmasıyla da bilinir kendisi aynı zamanda. Benim için listenin 8. sırasında olmasının sebebi oyunun kötü olmasından dolayı değil, listenin ilerleyen aşamalarındaki oyunların kat kat daha iyi olmasından dolayı.
Tomb Raider: Underworld‘ün oynanış açısından sunmuş olduğu özgürlük beni benden almıştı resmen ve bu oyunu nerede görsem içimde garip bir şeyler hissetmeme sebep oluyordu. Sebepsiz bir sabırsızlık ve heves, hislerimden sadece birkaç tanesiydi. En sonunda oturup oynadım ve bitirdim oyunu. Sabretmiş olduğum her gün için değmişti ve inanılmaz mutlu etmişti beni. Eğer indirimlerde falan yakalarsanız, aman kaçırmayın ve deneyin kesinlikle.

tomb-raider-legend-978-.jpg

7. Tomb Raider: Legend

2006 yılında çıkmış olan ana serinin 7. oyunu, aynı zamanda benim listemin de 7. sırasında yer almakta. Tomb Raider: Legend’ın 7. sırada olmasının sebeplerine değinmem gerekirse, öncelikle Lara Croft için gelen en büyük değişikliğin Tomb Raider: Legend‘de olmasından bahsederim. Bildiğimiz klasik Lara Croft alınmış ve oyuna fiziklerin konuşturulduğu bulmacalar getirilmişti. Her ne kadar Tomb Raider: Underworld‘den sonra oynamış olsam da, sahip olduğu teknoloji gerçekten çok hoşuma gitmişti.
İşin en güzel kısmı ise, oyunun birçok platformda da bulunuyor olması. Xbox 360 sürümü en güzel olan haliydi o zamanlar tabii, fakat oynanış açısından çok tatlı gelmiş olan Nintendo DS üzerindeki 2.5D sürümü de saygımı kazanmıştı. Seri için önemli ve riskli adımlar atılmıştı bu oyun ile ve açıkçası başarılı da olmuştu. Tomb Raider: Chronicles gibi The Matrix bozması bir oyundan sonra, seriyi şaha kaldıran bir oyun piyasaya sürülmüştü en sonunda.
6. Tomb Raider: Anniversary

1996 yılında çıkan ilk oyunun tekrar elden geçirilmiş hali olan Tomb Raider: Anniversary‘nin çıkış yılı 2007. Açıkçasını sorarsanız, madem ilk oyunun tekrar elden geçilmiş hali, neden 10 yıl sonra, yani 2006 yılında çıkmadı? Bu konuda hiçbir fikrim yok ve zaten neden böyle bir adım attıklarını düşüncükçe tüylerim de istemsiz bir şekilde diken diken oluyor sinirden. Crystal Dynamics yetkililerini sormak gerek, neden 10 yıl sonra değil de, 11 yıl sonra geldi bu oyun? İsyanımı da dile getirdiğime göre, bu oyunun muhteşemliğinden söz edebilirim demektir.
Ben, serinin ilk oyununu oynadıktan sonra kendimden geçmiştim resmen. Oynanış açısından muhteşem ötesiydi ve zaten kim bilir kaç yıl boyunca tanıdığım büyüklerin PlayStation üzerinde oynadıklarında onları izleyip heveslenmişimdir? Sonra, bir anda öğrendim ki ilk oyunun tekrar elden geçirilmiş hali piyasaya sürülmüş. Tomb Raider: Legend ile atılan adımların da hissedilebildiği serinin ilk oyununun tekrar elden geçirilmiş hali olan Tomb Raider: Anniversary, tam anlamıyla mükemmel gelmişti. Hazır ilk oyunun çıkışından bu yana 20 yılın üzerinde zaman geçmişken ve 2017 yılında duyurulan, çıkan oyunların büyük bir kısmı tekrar elden geçirilmiş oyunlardan oluşuyorken, belki bir umut yine elden geçirilmiş bir Tomb Raider I görürüz, ne dersiniz?

tomb1.jpg

5. Rise of the Tomb Raider

Zaten listenin bu aşamasında seriye ait kötü bir bulamayacaksınız, en azından benim gözümde kötü olan bir oyun bulamayacaksınız. Sadece listemin 1. sırasındaki oyunun sonu ile ilgili bir hüznüm var, onun dışında beni rahatsız etmiş olan hiçbir oyun yok. 6 Şubat 2016 tarihinde oyuncularla buluşmuş olan listemin 5. sıradaki oyunu da, bahsini ettiğim güzel oyunlardan bir tanesi. Muhtemelen siz de Rise of the Tomb Raider‘ı oynamış ve bitirmişsinizdir, bu yüzden oynanış açısından açıklama yapmayacağım ve oyunu beğenme sebebimi sunarken beni en çok mest eden özelliğinden söz edeceğim.
Rise of the Tomb Raider, ilk çıkışını gerçekleştirdiğinde hemen oynama fırsatım olmadı, fakat belli bir süre sonra bütün ek paketlerini içeren halini indirimlerden faydalanarak Steam kütüphaneme ekledim. Açıkçasını sorarsanız, oyunu satın almış olduğum güne kadar neyi beklemiş olduğumu cidden çok merak ettim, çünkü oyun muhteşemdi, tam anlamıyla. Beni özellikle görselliği ile cezbetti. Kullanmakta olduğum PC‘nin çok güçlü bir cihaz olduğunu söylemem, fakat buna rağmen beni benden geçiren manzaralar sunmayı başardı. Oynanışı bir yana, özellikle manzaraları ile saygımı kazanmış olan oyun, listemdeki 5. sırasını fazlasıyla hak ediyor.
4. Tomb Raider

Bu oyun, bize bir Tomb Raider oyununda ne kadar özgür olabileceğimizi göstermeyi başardı. Ayrıca sunmuş olduğu grafikler ve rol yapma oyunu unsurları, oyunun güzelliğini bambaşka bir boyuta taşımayı başardı. Aslına bakarsanız belki de serinin en başarılı ve mükemmel oyunu olarak gösterilebilir, fakat biraz sonra değineceğim yapımların bendeki yeri gerçekten çok farklı. Eğer ilk 3 yapım çocukluğuma eşlik etmemiş olsaydı, muhtemelen listemin ilk oyunu Tomb Raiderolurdu.
Lara Croft, bu oyunda karşımıza bir genç kız olarak çıktı, fakat oyunda aşama kat ettikçe Lara Croftbambaşka biri olmaya başladı. Oyuncuya karakterdeki bahsini ettiğim değişimleri hissettirebilmiş olması bir yana, sunmuş olduğu açık dünya, bulmacalar, rol yapma oyunu özellikleri ve zanaat sistemi de gerçekten başarılıydı. Hikaye olarak da kusursuza yakın olunca, Tomb Raider serisinin belki de en zirve yapımı olan bu oyun ortaya çıktı.

tomb_raider_1_box.jpg

3. Tomb Raider I

Listemin ilk 3 sırasında yer alan oyunların, sahip oldukları yere ait olmalarındaki en büyük sebep, çocukluk anılarımı gözlerimin önüne getiriyor olmaları. En baştan söylemek istediğim şeyi belirttiğime göre, bu oyunu benim için özel kılan sebeplere geçebilirim. Hak verir misiniz bilmem, fakat benim için bu oyunu ön plana çıkaran en güzel özelliği, böylesine efsane bir serinin başlangıcı olması. Zira, bildiğiniz üzere Tomb Raider, günümüzde Süper Mario kadar olmasa da, Süper Mario‘ya yakın sayılabilecek derecede bilinen bir seri.
Elbette listemdeki 3. sırayı kapmış olmasının arkasında yatan sebep, sadece oyunun efsane bir serinin başlangıcı olmuş olması değil. Oynanış açısından gerçekten çok farklı gelen bir yapıya sahipti. Çevremdeki benden büyük insanlar Tomb Raider I‘i oynarken şaşkınlıkla izlerdim, çünkü Lara Croftoyunda gerçekten ilginç hareketler yapıyordu. O zamanlara göre ilginç tabii ve zaten bahsettiğim hareketler günümüz oyunlarında hep var olan özellikler arasında. Örnek vermek gerekirse, karakterin hareket ederken ateş edebilmesi, o zamanların her oyununda bulunmuyor olması sebebi ile inanılmaz çekici gelirdi.
2. Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Özellikle benim için fazlasıyla değerli olan, listemin ilk 2 oyunundan bahsetmek için sabırsızlanıyordum. Neyse ki en sonunda listemin bu aşamasına ulaşabildim ve doya doya içimi dökebileceğim. Öncelikle, her iki oyunun da çocukluğumun efsanelerinden olduklarını, en baştan söyleyemem gerekli. Her iki oyunun da benim için yeri bu yüzden çok farklı zaten. Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft, ilk PlayStation konsolumda bulunan 15-20 orijinal oyundan bir tanesiydi ve zaten buu yüzden kendisi ile bayağı bir zamanım geçti.
1998 yılı içerisinde oyuncularla buluşan bu oyun, o zamanlar yeni çıkmış olan bir oyun motoru tarafından geliştirilmişti. Yeni oyun motoru ile daha güzel görselliğe ve daha yoğun bir çevreye sahip olmuştu. Durum böyle olunca da oyunun kalitesi 5-6 tık yukarıya fırlamıştı. Şimdi, açıkçasını söylemek gerekirse kalite gerçekten çok iyiydi, o zamana göre tabii, fakat çok nadir de olsa 1-2 yerde biraz boş hissetmiş olduğumu hatırlar gibiyim. Yine de muhteşem bir çocukluk geçirmiş olmama sebep olan oyunlar arasında olduğu için, listemin 2. sıradaki yerini sonuna kadar hak ediyor benim için.

Tomb_Raider_The_Last_Revelation-1448661228.jpg

1. Tomb Raider: The Last Revelation

Serinin 4. oyunu olan Tomb Raider: The Last Revelation‘a Lara Croft‘un 15 yaşındaki hali ile başlıyorduk ve oyunun sonunda da ölümü ile bitiyordu. Hikaye açısından beni yerden yere vuran bir yapıya sahip olması, bu listemdeki 1. sırasınıhak etmesi için geçerli sebeplerden bir tanesi. Çocukluğumun oyunlarından bir tanesi olması da yine geçerli sebeplerim arasında, fakat oyunu benim için muhteşem bir seviyeye çıkaran özelliklerinden bir tanesi de, o zamanlar çok nadirkarşılaştığım ıslanma ayrıntısı.
Lara Croft‘un suya girip çıktıktan sonra bir süre ıslanmış olarak görebiliyor olmak, muhteşem ötesi bir ayrıntı gibi geliyordu bana. Ayrıca oynanış açısından kanser etmeyen, ama yine de zorluğu ile deli eden bir oyun olması, kendisi ile uzun uzun vakit geçirmeme ve bitirmek için inat etmeme sebep olmuştu. Zorluğu ile, “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış.” sözünü benim üzerimde işletebilmiş olan nadir oyunlardan bir tanesi olması ile hatırlıyorum kendisini. Her ne kadar eskimiş olsa bile, bulmacaiçerikli oyunlara bayılan bir oyuncu olarak baktığımda, hala serinin en güzel bulmacalarına sahip olan yapımlarından bir tanesi olması, Tomb Raider: The Last Revelation‘un bendeki yerini daha da bir garantiliyor.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Tomb Raider, bir hayranı tarafından baştan yapıldı

Tomb Raider: Dagger of Xian birçok Tomb Raider fanı tarafından sevilecektir.

Tomb Raider ile oyun dünyasına yön veren karakterlerden biri olan Lara Croft, son iki macerası ile tekrar gündeme gelse de asıl altın çağını 90’lı yıllarda yaşamıştı. Tomb Raider 1, 2 ve 3 ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan oyun, serinin ikinci oyunu olan Tomb Raider 2: Dagger of Xian’ı Nicobassadlı bir hayran tarafından Unreal Engine 4 motoru ile tekrar yapımına başlanmış ve geçtiğimiz günlerde demosunu yayımlamıştı. Oyunun demosundan alınan ekran görüntüleri de, bizlere oldukça başarılı bir yapım olduğunu gösteriyor.

tomb-raider-2-unreal-engine-4-screen-3-min-1024x576.png

Tomb Raider: Dagger of Xian, PC platformundaki en güzel oyunlardan bir tanesidir. Oyun şu anlık tek bir kişi tarafından yaratılan bir demo olsa da, demo sürümünü oldukça yüksek çözünürlüklü dokulara sahip olmakla beraber, özel efektler ile Lara Craft modeli inanılmaz gözüküyor. Oyunda ayrıntılara verilen önem o kadar inanılmaz ki, Nicobass’ın Tomb Raider 2’nin yeniden yapımını tamamlaması oldukça uzun bir zaman alabilir. Sadece bu demonun birkaç yılda tamamlandığını da unutmamak lazım.
Eğer Nicobass oyunu tamamlamayı başarabilirse, ortaya çıkacak sonuç bir hayran yapımından öte, bir profesyonel eser gibi görüneceği kesin diyebiliriz. Öyle ki, bu hayran yapımı oyun birçok mevcut oyunlardan daha iyi gözüküyor. Oyun, henüz NVIDIA GeForce GTX 980 Ti ile yüksek ayarlarda 1080p çözünürlükte, 60 FPS değerinde sabit bir deneyim yaşatamadı. Neyse ki, Nicobass genel performansı artırmak için bazı grafik ayarları eklemeyi de ihmal etmemiş.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Tomb Raider kreatif yönetmeni işi bıraktı

Şu an geliştirilmekte olan Tomb Raider oyununda artık bir yönetmen bulunmuyor.

Crystal Dynamics ekibine yeni Tomb Raider oyununda kreatif yönetmen olmak için katılan Ian Milham, bu işini bıraktı ve eski arkadaşlarının stüdyosunda kreatif yönetmen olarak çalışmaya başladı. Bahsettiğimiz bu olay geçen hafta yaşandı ve Ian Milham tüm bunları Twitter üzerinden açıkladı. Crystal Dynamics ise Ian Milham isminin işi bırakmasından sonra ekiplerinde bir kreatif yönetmen eksiğinin olduğunu belirterek, bu pozisyona yeni çalışma arkadaşları aradı. Geliştirici ekip bu pozisyonu doldurmak isterken, yeni bir Tomb Raider oyunu üzerinde aktif olarak çalıştıklarını da söyledi. Bakalım geliştirme sürecinin ortasında böyle bir yönetmen değişikliği oyunu nasıl etkileyecek? Gerçekten merak ediyoruz. Ayrıca yeni Tomb Raider oyunu hakkında da yeni bilgiler görmek istiyoruz artık.

new-tomb-raider-shadow-of-the-tomb-raider.jpeg

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Bambaşka bir Tomb Raider oyunu geliyor, hem de çok yakında
Peki, biz nasıl oynayacağız diye sormayın sakın.

Ünlü markaların geliştirdikleri ürünler, insanlar tarafından sevildiyse, suyunu çıkarana kadar önümüze getirilmesine alıştık. 1990’lı yıllarda hayatımıza giren Tomb Raider oyunu da bu markalardan bir tanesi. Oyuna ait pek çok farklı oyun sürümünün ve sinama filmlerinin bulunduğunu biliyoruz ama bu kez bahsettiğimiz oyun, farklı bir platformda oyuncularla buluşacak. Ne yazık ki haberdeki Tomb Raider oyunu, PC, PlayStation 4, Xbox One ya da mobil platformlara gelmiyor. Markayı konu alan bu yeni aksiyon oyunu, çok yakında çıkıyor ama oynayabilecek miyiz, işte orası biraz zor görünüyor.

Bambaşka bir Tomb Raider oyunu geliyor, hem de çok yakında

Dünyada ve ülkemizde 16 Mart 2018 tarihinde vizyona girecek olan yeni Tomb Raider filminin çıkışı sebebiyle gelecek oyun, nişancılık tarzında ve arcade salonlar için tasarlandı. Yalnız bizler için ufak bir sorun bulunuyor, yeni arcade oyunu sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde tek bir marka altında oynanabilecek. Video oyun ve eğlence konseptli bir işletme olan Dave & Buster’s müşterileri, oyunu deneyimleyebilecekler. Bu yeni macera oyunu, dört kişiye kadar birlikte oynanabilecek. Ayrıca oyun, her ne kadar filmin çıkışına dair reklam çalışmaları kapsamında geliştirilmiş olsa da, Tomb Raider markasının, filmlerinden çok video oyunlarını temel alacak şekilde tasarlandı.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
[h=1]Rise of the Tomb Raider, Xbox Game Pass sistemine ekleniyor[/h][h=2]Microsoft, Xbox Game Pass sistemine yeni oyunlar eklemeye devam ediyor.
[/h][FONT=&quot]
Microsoft, Eylül 2017 tarihinde ülkemizde kullanıma sunduğu [FONT=&quot]Xbox Game Pass sistemini büyütmeye devam ediyor. Tam bir oyuncu dostu olan sistemde, aylık 30 TL ödeyerek bünyesinde bulundurmuş olduğu oyunları ve[FONT=&quot] Xbox One’a özel[/FONT] oyunları piyasaya çıktığı andan itibaren deneyimleme fırsatı sunuyor. Her ay yeni oyunlar eklenmeye devam eden sisteme, Mart 2018 içerisinde [FONT=&quot]Rise of the Tomb Raider [/FONT]da eklenecek.[/FONT]
DWvmR30VMAAu-Fl.jpg

Çoğumuzun Major Nelson olarak da tanıdığı [FONT=&quot] Larry Hryb, Mart 2018 içerisinde Xbox Game Pass abonelerine sunulacak olan oyunların yer aldığı bir gönderi paylaştı. Paylaşmış olduğu bu gönderideki fotoğrafa baktığımızda [FONT=&quot]sekiz tane oyun[/FONT] görüyoruz. Fotoğrafta görünen oyunlardan [FONT=&quot]açıklanan tek oyun[/FONT] yalnızca Rise of the Tomb Raider oldu. Geriye kalan yedi oyunun isimleri gözükmeyecek şekilde gizlenmiş olduğundan, hangi oyunlar olduğunu bilmiyoruz. Hepimizi merakta bırakan Larry Hryb, önümüzdeki hafta Mart ayında [FONT=&quot]Xbox Game Pass[/FONT]‘a eklenecek diğer oyunların isimlerini de açıklayacağını söyledi.[FONT=&quot]20 Mart 2018 tarihinde[/FONT] çıkacak olan Sea of Thieves, bu oyunlardan bir tanesi olacak.[/FONT]
Tomb Raider serisinin son çıkan oyunu olan Rise of the Tomb Raider, insanı merakta bırakan hikayesi ve görselliği ile oyucuları heyecanlandırmayı başarmıştı. Sibirya’nın karlı tepelerinde[FONT=&quot] Lara Croft’un hayatta kalma mücadelesine tanık olduğumuz oyunda macera peşimizi bırakmıyor.2015 yılında Xbox One için[FONT=&quot] zamanlı özel[/FONT] olarak gelmiş daha sonrasında ise diğer platformlarda beğenimize sunulmuştu. Lara Croft ile heniz bir maceraya çıkma şansınız olmadıysa bu fırsatı kaçırmayın. En başta da belirttiğimiz gibi 30 TL ödeyerek diğer 7 açıklanmayan oyun ile birlikte gizemli denizlere yelken açabilirsiniz.[/FONT]
[/FONT]

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63

[h=2]Yapılması planlanan Tomb Raider 1-2-3 remastered projesi iptal edildi.[/h]Geçtiğimiz günlerde Realtech VR isimli oyun geliştiricisi, klasik Tomb Raider oyunlarının remastered sürümlerinin yapılacağını duyurmuştu. Steam’de yayınlanacağı söylenen Tomb Raider Trilogy Remastered’ın iptal edildiği açıklandı.
Tomb Raider’ın yenilenmiş sürümünde 1080p ve 60 FPS desteği bulunacaktı. 16x anti aliasing, geliştirilmiş ışıklandırma ve yenilenmiş dokular gibi pek çok görsel geliştirmelerin yapılacağı söyleniyordu.
Realtech VR projenin iptalinden sonra, iOS üzerinde AR ve PC üzerinde VR teknolojileri üzerine çalışacaklarını belirtti. Square Enix’in eski Tomb Raider oyunlarıyla ilgili herhangi bir planı olup olmadığı ise bilinmiyor.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
[h=2]Shadow of the Tomb Raider ne zaman çıkış yapacak?[/h][FONT=&quot]Geliştiriciler tarafından paylaşılan resmi tanıtım videosu, yakın denilebilecek bir tarihe işaret ediyor. E3 2018 fuarında duyurulup satışa sunulması beklenen pek çok oyun, rekabet havuzuna girecek gibi görünüyor. Shadow of the Tomb Raider, 14 Eylül 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Tabii ki bu tarih bir erteleme durumu söz konusu olduğunda geçerliliğini yitirecektir. Oyunun çıkış tarihi yaklaştıkça sizler ile daha fazla bilgiyi paylaşacak ve gelişmeleri takip etmenizi sağlayacağız.[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[h=2]Shadow of the Tomb Raider hangi platformlar için çıkış yapacak ve fiyatı ne kadar olacak?[/h][FONT=&quot]Resmi duyuru videosunda yalnızca Xbox One platformunun logosu bulunsa da, paylaşılan bir görsel işlerin böyle olmadığını kanıtlıyor. Oyun Xbox One platformunun yanı sıra PlayStation 4 ve PC platformları için de çıkışını gerçekleştirecek. Digital Deluxe sürümü 69.99 dolar olacağı ortaya çıkan oyunun standart sürümü ise kendi para birimimiz ile konuşursak 209 TL. Bir önceki oyunun ülkemizdeki satış fiyatı göz önüne alındığında, oyunun fiyatının çok daha pahalı olmadığını söyleyebiliriz. Kutulu sürümlerinin yanı sıra üç platformda da dijital olarak satışa sunulacak olan yeni Tomb Raider oyunu, ön sipariş hediyelerine de sahip.[/FONT]
[h=2]Oyunun farklı sürümlerinin içerikleri neler olacak ve ön sipariş avantajları neleri içerecek?[/h][FONT=&quot]Oyunu ön sipariş ile henüz çıkış yapmadan satın alan oyuncular, 48 saat önceden oynamaya başlayabilecekler. Bu avantajın standart sürüm için de geçerli olması, Shadow of the Tomb Raider’ı oyuncuların gözünde erişilebilir kılacaktır. Bunun yanı sıra oyunun Croft sürümünü dijital olarak ön sipariş verdiğiniz takdirde bir yetenek hızlandırma paketi elde edeceksiniz. Dilerseniz hemen aşağıdan oyunun sürüm içeriklerine göz atabilirsiniz.[/FONT]
[h=3]Shadow of the Tomb Raider – Sezon Geçişi (29.99$)[/h]
  • “Paths” adı verilen yedi yeni macera.
  • Paths yeni bir hikaye, yeni görevler, bir Challenge Tomb, yeni bir silah, yeni bir kıyafet ve yeni bir yetenek içerir.
  • İlk Challenge Tomb ile birlikte eklenecek co-op deneyimi.
  • Sezon geçişi sahipleri çıkış gününde sınırlı sürüm silah, kıyafet ve yetenek elde ederler.
[h=3]Shadow of the Tomb Raider – Sınırlı Steelbook Sürüm (59.99$)[/h]
  • Ana oyun
  • Steelbook paketleme
  • Üç sanat kartı
[FONT=&quot]Oyunu ön sipariş yoluyla satın aldığınız takdirde stoklar yettiği sürece bu sürüme yükseltileceksiniz.[/FONT]
[FONT=&quot]
shadow_of_the_tomb_raider_various_editions-1152x648.jpg
[/FONT]

[h=3]Shadow of the Tomb Raider – Croft Steelbook Sürümü (89.99$)[/h]
  • Ana oyun
  • Sınırlı sürüm Steelbook
  • Üç sanat kartı
  • Sezon geçişi
  • Üç ek silah
  • Üç ek kıyafet
  • Orijinal oyun müzikleri
  • 48 saatlik erken erişim
[h=3]Shadow of the Tomb Raider – Digital Deluxe Sürümü (69.99$)[/h]
  • Ana oyun
  • Ek silah ve kıyafet
  • Orijinal oyun müzikleri
[h=3]Shadow of the Tomb Raider – Ultimate Sürüm (199.99$)[/h]
  • Croft sürümünü içerir
  • Fiziksel eşyalar: Şişe açacağı, el feneri ve heykel
[FONT=&quot]Oyunu fiziksel olarak ön sipariş vermeden önce, satın aldığınız mağazanın ürünleri temin edebildiğinden emin olmalısınız. 48 saatlik erken erişim imkanından yararlanabilmek için, oyununuzu önceden teslim almanız gerekecek. Bunun yanı sıra fiziksel eşyalar içeren Ultimate sürümü satın aldığınız takdirde de tüm ürünleri elde ettiğinizden emin olmalısınız.[/FONT]
[FONT=&quot]
shadow_of_the_tomb_raider_ultimate_Edition-1152x648.jpg
[/FONT]

[h=3]Shadow of the Tomb Raider konsept çalışmaları ortaya çıktı.[/h][FONT=&quot]Oyun boyunca farklı alanlara gideceğiniz ve keşifler yapacağız Lara Croft, konsept çalışmalarındaki yerini çoktan aldı. Oyundaki aksiyonu ve çevre tasarımlarını gözlemleyebileceğiniz konsept çalışmalarını hemen aşağıda bulabilirsiniz. Görseller hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle de paylaşmayı unutmayın![/FONT]
[FONT=&quot]

[/FONT]

[FONT=&quot]Yayıncılığını Square Enix’in üstlendiği ve Eidos Montréal tarafından geliştirilen Shadow of the Tomb Raider; 14 Eylül 2018 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkış yapacak.[/FONT]