letiim

0532 614 95 17

dijimemo@hotmail.com

dijimemo@hotmail.com

Applen Eyll aynda duyurduu yeni Apple TV (tv) sonunda elime ulat ve getiimiz hafta boyunca deneme imkanm oldu. lk deneyimlerimi ve ilk izlenimlerimi bu yazda sizlerle paylayorum. Ancak getiimiz hafta paylamak istesem de, kiisel sebeplerle geciktim, tekrar kusura bakmayn ltfen http://i0.wp.com/www.sihirlielma.com/wp-content/uploads/2015/11/sihirli-elma-yeni-apple-tv-hero.jpg?resize=795%2C250 Biraz uzun bir yaz oldu, ama yeni tv ile ilgili olarak sylenebilecek

Bu konu 4006 kez grntlendi 4 yorum ald ...
OS Apple TV nedir? Nasl kullanlr? 5,00 4006 Reviews

Konuyu deerlendir: OS Apple TV nedir? Nasl kullanlr?

5 zerinden 5,00 | Toplam: 1 kii oylad ve 4006 kez incelendi.

Mehmetkarahanl - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    zel ye
    yelik tarihi
    19.06.2016
    Beenmi
    2.335
    Teekkr Alm
    1.717
    @Mehmetkarahanl
    Tecrbe Puan
    85

Thumbs up OS Apple TV nedir? Nasl kullanlr?

Applen Eyll aynda duyurduu yeni Apple TV (tv) sonunda elime ulat ve getiimiz hafta boyunca deneme imkanm oldu. lk deneyimlerimi ve ilk izlenimlerimi bu yazda sizlerle paylayorum. Ancak getiimiz hafta paylamak istesem de, kiisel sebeplerle geciktim, tekrar kusura bakmayn ltfen

Biraz uzun bir yaz oldu, ama yeni tv ile ilgili olarak sylenebilecek ok ey var. Deien eyler, yenilikler, oturmayan baz noktalar, eksikleri derken ipularna gelemedim bile. Bu yaz ile konuya bir giri yapm ve yeni tvyi tanmaya balam olalm. Devamnda ipular ve kullanmla ilgili farkl detaylara da yer vermeye gayret edeceim

Yeni Apple TV

Yeni tv uzun zamandr bekleniyordu. lk nesil Apple TV 2007 ylnda duyurulmu, 2012 Modeller (2. ve 3. nesil) olduka yaygnlamt. 2015in Eyll aynda ise Apple yeni Phoe Apple TV de duyurmu oldu.

Eyllde duyurulmasnn ardndan getiimiz hafta tm dnya ile birlikte Apple TV ABD fiyatna gre Trkiyede biraz pahal diyebiliriz.

• tv 32 GB: 629 TL
    • tv 64 GB: 829 TL

Yeni tv bir ok alanda yeni zellikler ve iyiletirmelerle geliyor:

1. Yeni Arayz
    2. Yeni kumanda
    3. App Store
    4. Siri

Fakat tm bunlar nasl bir deneyim sunuyor? Yeni tv almaya deer bir rn m? Gelin yava yava detaylara girelim
    Kutudan neler kyor?

lk olarak kutu ierii ile balayalm.

Yeni tv kutusundan unlar kyor:

• Kumanda
    • tv
    • Lightning-USB kablosu
    • G kablosu

HDMI kablosu ise nceki modellerde de olduu gibi kutu ieriinde yok. Ekstra olarak satn almamz gerekiyor.

nceki nesillere gre daha byk olan kutunun iinden kan lightning kablosu ise benim en ok houma giden ey oldu diyebilirim Yeni kumanda karlabilir bir pile sahip olmad iin, lightning kablosu ile arj oluyor. Bu yzden de Apple bu kabloyu tpk iPhone ve iPadlerde olduu gibi yeni rnle birlikte kutuya dahil ediyor.

Bu vesile ile bir kablomuz daha elimizin altnda oluyor. Benim gibi evde, ite, arabada, yatak baucunda, antada birer kablo tamay tercih edenler iin ila niyetine

lk izlenimler

Yeni tv aslnda ncekine gre ok farkl deil, ama biraz daha sulak yerde yetimi gibi grnyor diyebilirim. nceki modele gre sadece biraz daha uzun, fakat masada kaplad alan ise ayn.

Arka tarafndaki giri ve klara baktmzda ise optik ses knn artk olmadn gryoruz.

almasn salamak iin g kablosunu ve HDMI kabloyu balamak yeterli. tv otomatik olarak alyor zaten. Kurulum iinse Applen daha nce 3.nesil AppleTV ile tantt yntem bu nesilde de alyor:

Bluetooth ile iPhone zerinden AppleTV kurulumu.
    2 sene nce yazdm bu yazda da detaylca paylatm gibi, tek yapmamz gereken gncel bir srme sahip iPhoneu, yeni tvye yaklatrmak ve beklemek. Bylece iCloud ve Wi-Fi ayarlarmz otomatik olarak yapabiliyoruz.

1. Yeni Arayz

Yeni tvyi ilk altrdmzda yepyeni ama tandk bir arayzle karlayoruz. Yllar ierisinde deiimler geirse de, AppleTVnin arayz 2010dan beri pek de deimemiti. Ancak bu yeni arayz, hem yaz tipi hem de grsellik asndaniOS 9 ve El Capitandan izlertayor. Bu sebeple de yeni olmasna ramen modern ve tandk geliyor.

Yeni arayze ek olarak yeni tv ayn zamanda iOSten devirilmi tvOS adl yeni bir iletim sistemine sahip. Bu adan yine tandk geliyor olsa da, aslnda iPhone veya iPade gre ok daha farkl bir ekranda (hem ok kocaman hem de dokunmatik deil) alyor olmas, farkllklar da beraberinde getiriyor.

Yeni iletim sistemi olan tvOSun belki de en byk fark ise artk tv iin de bir App Storeun olmas. Yani gelitiriciler artk televizyonda grntlenebilecek, tvye yklenebilecek uygulamalar gelitirebiliyor olacak.

App Storedan detaylca bahsedeceiz, ancak imdilik iletim sisteminin zelliklerinden devam edelim
    Sinematik Ekran Koruyucular
    Applen tpk 2010daki ilk iPad lansmannda olduu gibi ekran koruyucu tantmas komik gibi gelse de, aslnda yeni tv iin olduka ho bir zellik olduunu syleyebilirim.
    Apple, yksek kalitede video formatndaki ekran koruyucular ile tv kullanlmad zaman ok k grntlerle bizi karlamasn salam. Gerek bulutlarn zerinde, gerekse San Franciscodaki Golden Gate kprs olsun, gnn saatine gre deien ok ho grntler olduunu ve etkileyici olduunu syleyebilirim.

2. Yeni Kumanda

Bir dier yenilik ise tvnin kumandasnda. nceki nesile gre biraz daha byyen kumanda ele daha iyi oturuyor diyebilirim.

n tarafta dokunmatik ve basldnda tklanabilir bir yzey varken (aslnda Trackpad gibi ama ad Touch Surface), orta ksmda baz yeni tularla birlikte karmza tamamen yenilenmi bir kumanda kyor.

lk bata almas biraz zaman alsa da, dokunmatik yzeyi kullanarak ok daha kolay bir ekilde tv arayznde dolamak ve seim yapmak mmkn. Birka saatlik kullanm sonrasnda insann eli alyor.
    Hzl hareketler yaparak kolayca en saa veya en sola gitmek mmkn oluyorken, ufak hareketlerle kare kare ilerlemek veya bir yana gemek de mmkn. Bu adan bakldnda yeni kumanda inanlmaz pratiklik salyor. leri/geri sarma tularna elveda

Kumanda zerinde 6 tane tu yer alyor:

• Menu
    • Ana ekran
    • Arama (Siri)
    • Oynat/Durakla
    • Ses ykselt ve azalt

in daha da ilgin ve pratik yan, kumanda sayesinde televizyonumuzu ve televizyonumuzun sesini de ap kapatabiliyoruz. Yani Apple, evdeki kumanda kaosuna da bir dur demek iin abalam. [IMG]http://www.*************/images/smilies/smile.gif[/IMG]
    Ayrca dahili pili olduu iin en altndaki Lightning girii sayesinde de pili azald zaman kolayca arj etmek mmknoluyor.

Bu yeni kumandaya gzmz gibi bakmamz gerekiyor, nk tek bana satn almaya kalktmzda Apple bize 279 TL fiyat ekiyor! Evet, yani bir nceki nesil Apple TV ile ayn fiyat.
    Eski kumanda ise sadece 69 TL.

3. App Store

tv iin App Store belki de yeni tvnin en nemli yenilii. Ancak henz bu yeniliin kendini gsterebildiini veya olgunlatn sylemek pek de mmkn deil.

Hem bireysel gelitiriciler, hem de firmalar tv iin uygulamalar gelitirmeye baladlar, ancak bu uygulamalar henz en basit ve ilkel iPhone uygulamalar gibiler. Elbette bu nmzdeki dnemde deiecek ve ok daha gzel ve ie yarar uygulamalar greceiz.

Tahmin edebileceiniz gibi RedBull, TED, yemek tarifleri, vb. kanallar artk uygulamalar olarak App Storeda yerine alm.
    Ama App Storeu sadece canl yayn, eski yaynlar veya blmler olarak dnmek yerine, Apple TVnin uygulamalarnyepyeni bir deneyim sunabilecek kapasitede ve teknolojiye sahip olarak dnmemiz gerekiyor. Fitness zerine egzersizler, futbol, basketbol vb. malarn ok zel analizleri, zel verileri, oyunlar, etkileimli ierikler gibi pek ok eyi yapmak mmkn.

erisinde jiroskop bulunan yeni kumanda ile bir fitness uygulamas aslnda bir egzersizi yapp yapmadmz bile tespit edebiliyor. Hatta bileimize balayarak (Nintendo Wii gibi) kumanda ile oynadmz oyunlarda kumandann elimizden uup gitmesini engelleyebiliyoruz.
    Ancak yukarda da sylediim gibi uygulamalar henz ok yeni ve bu yeni dnyaya pek de hazr deiller. rnein Periscopeun uygulamas ok gzel grnmekle birlikte, hesabmza giri yaptrmyor ve sadece Persicopeun nerdii yaynlar grebiliyoruz.
    Oyunlar
    Tpk uygulamalar gibi oyunlar da henz olduka yeni ve vasat seviyede diyebilirim. App Storedaki oyun says bile olduka az ve henz ieride oyunlara zel bir kategori de yok. Applen bir Playstation veya X-Box ile rekabete girmesi u anda pek mmkn gibi grnmese de, son yllarda iPhone ve iPadlerin oyun piyasasndan ciddi pay aldn da unutmayarak dikkatli olmakta fayda var.
    Hatta yeni tvye Bluetooth ile zel bir kol balamak ve baz oyunlar bununla oynamak da mmkn olabiliyor.

4. Siri

iPhonedan tandmz Siri, yeni tvde de karmza kyor. Kumandadaki arama butonuna bastmzda bir arama sayfasna gidiyorken, basl tuttuumuzda ise Siriye ulayoruz. Kumandann en stndeki mikrofona doru istediimizi syleyerek de Sirinin bize yardmc olmasn bekliyoruz.

Siri hem iTunes ierisinde, hem de Netflix, Hulu, HBO, Showtime gibi ABDde aktif olan bir ok ierik salaycda arama yapabiliyor, ve sonular karmza getiriyor. Ancak App Store ierisinde arama yapmasn salayamyoruz, imdilik Bu ok can skc olsa da, umuyorum ki Apple bu zellii de ekler Siriye.

Fakat ne yazk ki Siri tm uygulamalar ierisinde de arama yapmyor. stelik Mzik uygulamasnda bile! Applen yazlm gncellemeleri ile bunu yakn zamanda gidereceini dnmekle birlikte, lansmana bunu yetitirememi olmas bir hayal krkl. Ama zaten lkemizde Apple Music bile kullanlamyor hala!
    Her eyi getim ama ne yazk ki Siri henz lkemizde de kullanlamyor. Dil ve blge seimini Trkiye ve Trke olarak yaptmz zaman Siriyi kullanamyoruz. Test iin ABD ve ngilizce seimlerini yaparsak bir nebze tadna bakabiliyoruz.

Bunun sebebi olarak Applen farkl lkelerde film ve aktr/aktrist isimlerinin farkl ekilde telaffuz edilmesi gsteriliyor. Umarm bu eksiklii Apple ksa srede giderir ve tvdeki Siri deneyiminden bizi daha fazla uzak tutmaz.
    iPhoneda Siriyi ok kullanmyor olabiliriz belki, ama tvde daha fazla kullanacamz tahmin ediyorum. nk Siri bir dizi, film ad, oyuncular, ynetmen, tarih gibi bir ok konuda arama yapabiliyor. rnein

• Aksiyon filmleri gster
    • erisinde Bruce Willis olanlar
    • yakn zamandakiler
    • iyi olanlar

gibi komutlar srasyla verdiimizde, yakn zamanda ekilmi yksek puan alm Bruce Willis aksiyon filmlerini grebiliyoruz.
    Ya da Sean Connerynin oynad James Bond filmlerini yine bir cmle ile karmza getirmek mmkn olabiliyor. Keke lkemizde de olsa

Karmza gelen film veya filmleri istediimiz servisi kullanarak izlemek de mmkn olsa da, yine lkemizde muhtemelen sadece iTunes ile kstl kalacaz.

Benim en ok houma giden yar-gizli zelliklerden birisi ise film izlerken bir anlk diyalou kardmzda what did he say? (ne dedi?) gibi bir cmle ile filmi 15 saniye geriye sarabiliyoruz. [IMG]http://www.*************/images/smilies/smile.gif[/IMG]
    Eksikleri var m?

Olmaz m? Yeni tvnin eksik diyebileceimiz bir ok yn de mevcut.
    4K bir televizyona sahipsek, tvden 1080p bir yayn alacamz bilmemiz gerekiyor. Roku veya FireTV gibi ABDdeki dier alternatiflere gre Apple henz 4Kya gemi deil. Ancak ak szl olmak gerekirse, bunun birka yl ierisinde bile bir sorun yaratacan dnmyorum.
    Bir dier olumsuz konu ise Bluetooth klavye desteinin verilmiyor olmas. Yani evimizde Apple TV ile kullandmz bir Bluetooth klavyemiz varsa, yeni tv ile kullanamadmz bilmemiz gerekiyor.

Benzer bir ekilde iPhonedaki Remote uygulamas da henz tvye destek vermiyor. Yani sadece kumandaya mahkum durumdayz. Ancak en azndan -ifreler olmasa da- tv daha nce yazdmz e-posta adresi veya dier kelimeleri ekrandaki klavye zerinde hatrlyor ve en batan tekrar tekrar yazmamza gerek kalmyor.
    Elbette bir dier eksiklik Siri, ama zaten yukarda yeterince kzdmz iin burada tekrar Sirinin eksikliine dair fazla bir ey sylemeye gerek yok.
    Ve son olarak da hala Trkiyede dizilerin, yani ABDdeki gibi TV Showlarn tvde olmamas bence en byk eksiklik. Hem yerli hem de yabanc dizileri umarm Apple en ksa srede tv zerinden izlenebilir hale getirir.
    Deerlendirme

Gelelim deerlendirme ksmna Applen u anda televizyon deneyimini deitirdi diyebileceim kadar devrimsel bir adm grebildiimi syleyemem. Ancak App Store ve Siri ile bu ynde ilerledii kesin. ABD iin daha parlak bir tablo olsa da, lkemizdeki kstlar sebebiyle tvden tam randman alamyoruz ne yazk ki.

Bu adan baktmda, yeni tvnin u anda eskisine gre ok byk bir arts olduunu syleyemiyorum. Benim nerim, baz eyler dzelene kadar biraz daha beklenebilecei ynnde. App Storeda daha fazla ve kullanl uygulamalarn says artar, Siri ve Apple Music kullanlabilir, TV dizileri eklenirse tv ok daha cazip hale gelir.
    Fakat u anda tv merakllar iin yeni ama zerinde ok da fazla bir ey yaplamayan bir oyuncak gibi. Siz yeni tvyi ve zelliklerini nasl buldunuz? Aldnz m, ya da almay dnyor musunuz?
    NOT: Ben incelemeyi yaynlayana kadar Apple, tv iin ilk yazlm gncellemesini yaynlad bile. Ama tvOS 9.0.1 ile gelen yeni bir zellik yok.
    Apple TV ve Oyunlar

drcevirgenin yorumu zerine yazya ufak bir gncelleme yaparak bu konuya da deinmek istedim. iPhone ya da iPadimizdeki oyunlar AirPlay sayesinde Apple TV zerinden televizyonumuzda da oynayabiliyoruz. [IMG]http://www.*************/images/smilies/smile.gif[/IMG] rnein bir yar oyununda televizyonumuzda yartmz pisti grrken, iPadimizi hem kontrolr (kol) olarak, hem de kritik bilgileri alabileceimiz bir ekran olarak kullanabiliyoruz. [IMG]http://www.*************/images/smilies/smile.gif[/IMG]

Ya da bir uu simulasyonunda, Apple TV ile televizyonumuzda uamz dardan grebilirken, iPadimiz zerinde de kokpiti ve kokpitteki dier detaylar grebiliyoruz. [IMG]http://www.*************/images/smilies/smile.gif[/IMG]

Apple TV ve Remote uygulamas

Apple TVmizin yannda gelen uzaktan kumanda hem ufak, hem az tua sahip, hem de becerikli. ou televizyonun yannda gelen onlarca farkl tulu kumandaya gre olduka sade olan bu kumandaya bir kere alnca vazgemek gerekten zor. [IMG]http://www.*************/images/smilies/smile.gif[/IMG]

Ancak YouTube gibi uygulamalarda arama yapmak iin harflere ihtiyacmz olduu zaman bu kumanda ile yaz yazmak biraz can skc olabiliyor Bunun iin de Apple iOS cihazlarmz, yani iPhone, iPad ve iPod Touch iin Remote adl zel bir uygulama hazrlam.

Bu uygulama ile Apple TVmizi parmak hareketlerimiz ile kontrol edebiliyor, yaz yazlacak ekranlarda da iPhoneumuzun klavyesini kullanarak kolayca istediklerimizi yazabiliyoruz.

Tm Apple TV sahiplerinin iOS cihazlarnda ykl olmas gerektiini dndm bu uygulamay cretsiz olarak yklemek isterseniz aadaki resme tklayarak Remote adl uygulamay siz de indirebilirsiniz.

Fiyat

Apple TV, ABDde $99 + KDV olarak satlyor. Yani yaklak $108 gibi dnebiliriz. Bu da Trk Liras ile 190 TL civarna geliyor. Ancak elbette hi bir zaman ABD fiyatlarn baz almamz mmkn deil. Hem tm rnlerin ABDden Avrupaya gelmesi, hem Euronun etkisi, hem de lkemizin vergileri dnldnde fiyatlar biraz daha yukarya kyor.

Bilkomun web sitesine gz attmzda u anda Apple TV iin belirlenen fiyatn 264 TL + KDV olarak listelendiini, yanitoplam 311 TL olarak gryoruz. Fakat banka havalesi ile aldmzda indirimli olarak da 293 TLye almak mmkn.

Ancak ufak bir problem var, Apple TV geldii gibi bitmi durumda ya da kalan yerlerde de bitmek zere. [IMG]http://www.*************/images/smilies/smile.gif[/IMG] Eer Apple tVye sahip olmay dnyorsanz acele etmekte fayda var gibi grnyor
    Deerlendirme

Apple TV imdiye kadar Trkiyede resmi olarak satlmad iin ok fazla yaz paylamay tercih etmemitim. Ancak 2011′in bahar aylarndan beri kullandm Apple TVden olduka memnun olduumusyleyebilirim.
    En ok kullandm zellik elbette AirPlay ile fotoraflar ve videolar televizyona yanstmak. Bylece kolay bir ekilde evimdeki kiilerle istediklerimi paylaabiliyor, ektiim fotoraflar, videolar ya da komik bir YouTube videosunu annda gsterebiliyorum.
    Fakat deinmemiz gereken nemli bir detay daha var: Apple TVnin depolama yapabileceimiz bir sabit diski olmad iin her seferinde tm ierikleri internetten indiriyor. Ve indirmeye devam ederken izlememizi salyor. Bu yzden kotal bir internet paketi kullanyorsak bu detaya dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi halde kotamz kolayca doldurmak iten bile deil
    Ancak Apple TVnin dier zelliklerini de kullandka, her geen gn daha da pratik bir hale gelen bu kk siyah kutuya olan hayranlm artyor. iTunes Storeun Trkiyeye de almas ile kullanmas ok daha keyifli hale gelen Apple TVyi eer almay dnyorsanz eminim siz de ok memnun kalacak, belki de benim kefetmediim ya da kullanmadm farkl zelliklerini kullanacaksnz

Konu Mehmetkarahanl tarafndan (02.08.2016 Saat 16:53 ) deitirilmitir.

zel ye
    yelik tarihi
    19.06.2016
    Beenmi
    2.335
    Teekkr Alm
    1.717
    @Mehmetkarahanl
    Tecrbe Puan
    85

Yeni Apple TV ?

Yeni Apple TV, getiimiz sene detayl bir incelemesini paylatm 2. nesil Apple TVye ok benziyor. Ancak nemli olan fark, deien ilemcisi sayesinde 1080p kalitesindeki videolar oynatabilmesi. Bu yzden 2. nesil Apple TVye gre ok byk bir fark yok.

Yeni iPad gibi, 3. nesil Apple TV de 16 Martta piyasaya kyor. Fakat lkemizde henz iTunes Store olmad iin yakn zamanda lkemizde satlacan sanmyorum ne yazk ki

Yeni Apple TV Yazlm (Srm 5.0)

Yeni Apple TV ile birlikte yeni bir yazlm da geliyor. Bu yazlmla birlikte Apple TV 5 adet yenilie kavuuyor:

Yeni arayz
    iCloud zerinden film satn almak ve izlemek
    Genius nerileri
    Yeni ekran koruyucu fotoraflar
    Farkl ieriklere Apple TV zerinden eriim. (On-device sign-up. Bunun ne olduuna aada deineceim)

Trke Apple TV ve dier deiiklikler

Apple TVnin 5.0 srm nemli bir deiiklii daha ieriyor. Son dnemdeki Trkeletirme almalarna ek olarak, artk Apple TVyi de Trke kullanabiliyoruz!

Hep zldmz, hatta eletirdiimiz zere lkemizde henz iTunes Store bulunmuyor. Ancak Apple TVye Trke desteinin gelmesiyle bu yndeki beklenti bir nebze artyor diyebiliriz. Heyecanlanmak iin belki erken, ama bu da bir umut

Kimler ykleyebiliyor?

Yeni yazlm, yeni Apple TV sahiplerine ek olarak ikinci nesil Apple TV kullanclar da gncelleme yaparak cihazlarna ykleyebiliyorlar. Ben de getiimiz haftaki etkinlik sonrasnda Apple TVmi gncelleyerek 5.0 srmne ykselttim.
    lk nesil Apple TV sahipleri ise bu gncellemeyi ykleyemiyorlar.
    Nasl ykleyebilirim?

Gncellemeyi yklemek iin Apple TV ierisinden General mens ierisindeki Settingse giriyoruz. Buradan daUpdate Softwaree tklyoruz.

Apple TVmiz internete balanarak gncellemeyi buluyor ve yklyor.

Apple TV Yazlm 5.0 ile gelen yenilikler neler?

Yeni arayz

En nemli deiikliklerden bir tanesi arayzde. Eskiden belli menler ierisinde yer alan tm balklar artk iOSteki birer uygulama gibi ekranmzda grnyorlar. Filmler, Mzik, YouTube, Ayarlar, Fotoraf Yayn gibi pek ok uygulama arasnda kolayca gezinebiliyoruz.

Bu arayz bir yandan da nmzdeki dnemde Applen Apple TVde de gelitirici uygulamalarna yer verip vermeyecei konusunu yeniden sormamza sebep oluyor. Ne dersiniz? Apple TV iin de uygulamalar olabilir mi sizce yakn zamanda?
    iCloud zerinden film satn almak ve izlemek

Ne yazk ki henz Trkiyede olmayan iTunes Store sebebiyle iimize yaramyor bu zellik. Ancak zetle, iTunes Store zerinden aldmz filmlere iCloud zerinden kolayca erimemizi salyor Apple.

Genius nerileri

Yine kullanamadmz ama ahane bir zellik daha! Daha nce kiraladmz ya da satn aldmz dizi, film ve mzikleri gz nne alarak bize neriler yapyor Apple. Bu akam hangi filmi izlesek? sorusunu kendinize soruyorsanz, aslnda tam size gre bir zellik

Yeni ekran koruyucu fotoraflar

National Geographicten zel olarak seilmi fotoraflar artk ekran koruyucu olarak kullanabiliyoruz. Dierleri kadar byk ve nemli olmasa da k bir yenilik diyebiliriz sanrm.

Farkl ieriklere Apple TV zerinden eriim. (On-device sign-up)

Yine nemli bir yenilik. Bunun sayesinde Apple Kimliimiz ile Netflix gibi farkl ierik salayclarndan alveri yapabiliyoruz. Yani Netflic hesabmz olmasa bile Apple Kimliimiz sayesinde Netflixi kullanabiliyor ve film satn alabiliyoruz.

Apple TV kumandas yerine ne kullanabilirim?

Apple TV kumandas hem k hem de pratik. Kullanm olduka kolay. Ancak nadir de olsa yaz yazmak gerektii zaman tek tek harfleri semek olduka zor olabiliyor.

Alternatif olarak Applen iOS cihazlarnda kullanlabilecek Remote adl bir uygulama da mevcut. Remote sayesinde iPhone, iPad ya da iPod Touchmz bir kumanda gibi kullanabiliyoruz. in gzel ksm, yaz yazlabilecek durumlarda cihazlarmzn ekranlarndaki klavyelerini kullanarak kolayca bu metin girilerini yapabiliyoruz.

Hatrlatmakta fayda var: Remote uygulamasn ykledikten sonra, kullanabilmek iin Ev Paylamn amamz gerekiyor.

5.0 gncellemesini indiremiyorum. Nasl yapabilirim?

Eer bir ekilde gncellemeyi gryor ama ykleyemiyorsak Apple TVmizi Macimize balayarak da gncellemeyi yapabiliriz. Bunun iin Apple TVmizin tm balantlarn kartyoruz, ve sadece bir mikro USB kablo ile bilgisayarmza balyoruz.

Bu ekilde iTunesta bal bir cihaz olarak grdmz Apple TVmizi gncelleyebiliyoruz.
    Gncellemeyi yaptm ama sadece Bilgisayarlar ve Ayarlar grnyor?

Ayarlar > iTunes Store > Konum ierisinden United Statesi seerek dier ikonlar da grnr yapabiliyoruz. Umarm bir sonraki gncellemede bu da zlm olur
    Yeni Apple TV ve yazlm hakknda ok daha detayl bilgi almak iin Apple TVnin web sayfasna da gz atabilirsiniz.

zel ye
    yelik tarihi
    19.06.2016
    Beenmi
    2.335
    Teekkr Alm
    1.717
    @Mehmetkarahanl
    Tecrbe Puan
    85

Apple TV iin oluturulan zel App Store, yaklak bir ay nce faaliyete gemiti. Sz konusu zel maazada drdnc nesil Apple TV iin hazrlanan 2 binden fazla uygulamaya erimek mmkn oluyor. Apple, imdi de baka cihazlar zerinden App Storeda gezinti yaplrken uygulamalarn yeni Apple TV ile uyumlu olup olmadn kullanclarna sylyor.
    Applen uygulama maazasn iPhone veya iPad zerinden gezenler, inceledikleri uygulamann Apple TV destei olup olmadklarn detaylar arasnda grebiliyor. Sz konusu bilgilendirme zelliinin henz test aamasnda olduu dnlyor.
    App Storeda Apple TV desteinin gsterimi henz test aamasnda

Apple TV desteinin SF.UniversalAppleTV eklinde gsterilmesi, Cupertino merkezli irketin bilgilendirme zelliini tam anlamyla hazr hle getirmedii fikrini kuvvetlendiriyor. Ayn detay blmnde Apple Watch desteinin daha dzgn biimde gsterilmi olmas da, kafalarda oluan bu izlenimi destekleyecek bir unsur nitelii tayor. zelliin tam olarak hazr hle gelmesiyle birlikte iPhone veya iPad zerinde gezerken yeni Apple TV iin bir uygulama kefetmenin de nemli bir lde kolaylaaca ve Apple TV zerinde uygulama kullanmnn artaca da sylenebilir.

Uygulama maazasna masastnden ulaanlara ise bu tarz bir bilgilendirme yaplmyor. Ancak Applen zellii tam olarak hazr hle getirmesiyle birlikte tm platformlarn kapsama alanna alacan grmek pek zor deil. Cupertino merkezli irketin platformlarn birbirine balama konusunda att admlarn kullanclarn mutlu edeceini sylemek de pek yanl olmayacaktr.

zel ye
    yelik tarihi
    19.06.2016
    Beenmi
    2.335
    Teekkr Alm
    1.717
    @Mehmetkarahanl
    Tecrbe Puan
    85

Apple bugn, yaklamakta olan tvOS 10.2 gncellemesinin nc beta srmn test amal olarak gelitiriciler iin yaynlad. Apple, tvOS 10’u yaynlamasndan bir ay sonra tvOS 10.1 gncellemesini yaynlam ve tvOS 10.1.1‘i yaynlamasndan yaklak hafta sonra da tvOS 10.2 beta 3‘ yaynlam oldu.
    4. nesil Apple TV iin tasarlanan tvOS 10.2 beta 3, Apple TV’yi USB-C’den USB-A dntrcl bir arac kablo kullanlarak, Apple TV’nin bilgisayara balantsnn salanmas sonrasnda, iTunes veya Apple Configurator araclyla kaytl bir gelitirici hesabndan indirilip yklenebilir.
    Zor kurulum gereksinimleri gz nne alndnda, tvOS betalar gelitiricilerle snrldr ve public beta kullanclarnn kullanmna sunulmaz.
    tvOS 10.2, tvOS 10.x gncellemesi olmas sebebiyle, standart hata dzeltmelerini, performans gelitirmelerini, yeni zellikler ve tasarm deiiklikleri ieriyor olabilir. tvOS 10.2 gncellemesinde yeni zellikler kefedecek olursak bunlar sizlerle paylayor olacaz.

zel ye
    yelik tarihi
    19.06.2016
    Beenmi
    2.335
    Teekkr Alm
    1.717
    @Mehmetkarahanl
    Tecrbe Puan
    85

iTunes zerindeki muhtemel bir hatadan yaptmz karma gre Apple'n 4K destekli akll TV zm yaknda piyasaya sunulacak.
    Apple'n lkemizde de pek ok yerde bulunabilen televizyon zm Apple TV, yeni versiyonunda uzun zamandr beklenen 4K ve HDR video destei sunacak.

Bir kullancnn iTunes zerinde indirdii filmlerin arasnda karsna kan ve normalde bulunmayan 4K HDR ibaresi, kullancnn medyay alarma geirmesine neden oldu.
    Uzun zamandr bizler tarafndan kaca tahmin edilen ve kanlmaz olan Apple rnlerinin 4K'ya geii, bu kantla kesinlemi bulunuyor.

iTunes zerinden yaplan indirmelerde hala 720p ve 1080p znrle kstl olan kullanclar, muhtemelen yeni rnn knn ardndan 4K ve HDR seenekleri de aktive olacak.

Tahminen 4K ve HDR ieriklerin aktif duruma gemesi yeni iPhone 8'in tantm srasnda gerekleecektir. Belki de yeni iPhone bu tr grnt teknolojilerini kullanacak bir tr yapyla beraber gelebilir.
    Bilgilerin devam iin takipte kaln.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)