Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

[Çözüm] Windows 10'a Geçtikten Sonra Yaşanan TouchPad

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows 10'a Geçtikten Sonra Yaşanan TouchPad'in (Dokunmatik Yüzey) Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür?

windows-10-gectikten-sonra-yasanan-touchpad-in-dokunmatik-yuzey-calismama-sorununun-cozumu-705x290.jpg
Windows 10 işletim sistemine geçtikten sonra bazı dizüstü bilgisayarların TouchPad'i (dokunmatik yüzeyi) çalışmamaya başladı. Bu sorunu nasıl çözeceğinizi anlattık.
Microsoft'un son işletim sistemi Windows 10, daha önce rezervasyon yaptıran kullanıcılar için yavaş yavaş gelmeye başladı. Benim de birkaç gün önce geçiş yaptığım işletim sisteminde gözüme çarpan ilk sorun, daha önce canavar gibi çalışan TouchPad'in (yani dokunmatik yüzeyin) çalışmamasıydı. Aranızda da eminim ki birçoğunuzun başına bu sorun gelmiştir ve harıl harıl forum sitelerinde çözümünü aramışsınızdır. 'fn+f bilmem kaça bas, düzelir hacı' ya da 'driver'ları kontrol et' gibi çözümler sunulmuş olsa da problemin kaynağı çok farklı ve çözümü de oldukça basit.

Önce sorunun kaynağından bahsedeyim. Windows 10'a geçtikten sonra bazı dizüstü bilgisayarlarda TouchPad otomatik olarak devre dışı kalıyor. Yani sorun donanımsal değil, Fareayarlarınızın istemsiz olarak değişmesi. O yüzden basit bir komut zinciriyle bu sorunu çözebilirsiniz. Devre dışı kalan TouchPad'inizi aktif hale getirmek için sırasıyla aşağıdaki komutları izleyin:

• Sol alt köşedeki Başlat, sonrasında da Ayarlar'a tıklayın
  • Karşınıza çıkan menüdeki Cihazlar butonuna tıklayın
  • Sol kısımda bulunan Fare ve Dokunmatik Yüzey'e tıklayın
  • En alt kısımdaki Ek Fare Seçenekleri'ne tıklayın
  • Pop-up olarak karşınıza Fare Özellikleri çıkacak, en sağ kısımdaki ELAN bölümüne tıklayın
  • Elan Smart-Pad yazısının üstüne tıklayarak altındaki Aygıtı Etkinleştir'e tıklayın
  • TouchPad'iniz artık kullanılabilir durumda

Umarım 'kesin bozuldu bu, dur şunu servise vereyim' dememişsinizdir, görüldüğü üzere çözümü oldukça basit.