Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Bakan Özlü: İlk etapta ticari taksiye yönelik bir model geliştireceğiz

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
121220161152360391408_2-41.jpg

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, katıldığı canlı yayında yerli otomobil projesiyle ilgili olarak, ilk etapta elektrikli ticari taksiye yönelik bir model geliştirileceğini açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, katıldığı NTV canlı yayınında 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan ekonomik küçülmeyi değerlendirdi. Bakan Özlü, yüzde 1,8'lik daralmaya ilişkin "Bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum" dedi. Özlü açıklamasında şunları kaydetti: "Güvenlikle ilgili terör saldırısından sonra büyümeyle ilgili rakamların da menfi gelmesi doğrusu üzücü ikinci bir hadise oldu. Üçüncü çeyrekte iki büyük bayram tatilinin olması, çevremizdeki gelişmelerden dolayı bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum. Ekimde sanayinin büyümesi ilk göstergesidir. Dördüncü çeyrekte bu küçülmeyi telafi edeceğimizi düşünüyorum. Yeni hesaplama yöntemi de var, baz yılı 2009 oldu. Dördüncü çeyrekteki toparlanmayla 2016'yı orta vadeli planda hedeflenene yakın olduğunu düşünüyoruz".

"Yerli otomobilde ilk etapta ticari taksiye yönelik bir model geliştirilecek"
Özlü, yerli otomobil projesiyle ilgili olarak ise, ilk etapta ticari taksiye yönelik bir model geliştirileceğini açıkladı. Özlü, konuyla ilgili olarak "Yerli otomobilde iki koldan çalışıyoruz. TÜBİTAK bünyesindeki çalışma sürüyor. İkinci bir çalışma bakanlık bünyesinde projenin iş modeliyle ilgili. Otomobil yapmak ticari ağırlıklı bir iş. Ticari anlamda bir otomobilin üretilip pazarlanmasına ve küresel başarı elde edilmesine yönelik iş modeli üzerinde çalıştık. Başbakanımıza arz ettik. Aracımız elektrikli bir araç olacak. Öncelikle şehiriçi taksiler için bir model geliştireceğiz. 2019'a yetiştirmeye çalışacağız. İlk aşama ticari taksi şeklinde düşünüyoruz. Otomobil sadece modelle olacak şey değil, farklı segmentlere hitap eden otomobiller olacak. Biz küresel bir başarı hedefliyoruz. Yüksek rakamlarda üretim miktarını yakalayabilirsek maliyetlerin düşeceği açık" diye konuştu.

NoKTa

0
Üye
21 Eyl 2012
241
25
28
K.Maraş
kopyalamaktan ve çalmaktan başka bir şey yapmıyoruz. Şimdi konuşsak şuç olur. Milli dedigimiz şeylerin bile ne kadarı milli orası bile karışık. Allah devlete ve millete zeval vermesin.