letiim

0532 614 95 17

dijimemo@hotmail.com

dijimemo@hotmail.com

http://img.tamindir.com/ti_e_ul/mystrandel/parola-yonetim-programlari.jpg Gelmi gemi en byk internet a olarak kabul edilen ve getiimiz haftalarda ortaya kan Heartbleed ayla birlikte birok internet kullancsnn kafasnda ayn soru olutu "Acaba kiisel bilgilerim ve ifrelerim gvende mi?". Dnya genelindeki web sayfalarnn te ikisinden fazlasnn bu aktan etkilendii dnld zaman, internet kullanclarnn kafalarnda byle bir soru iareti olumas olduka

Bu konu 2382 kez grntlendi 1 yorum ald ...
En yi ifre Ynetim Programlar 5,00 2382 Reviews

Konuyu deerlendir: En yi ifre Ynetim Programlar

5 zerinden 5,00 | Toplam: 1 kii oylad ve 2382 kez incelendi.

Mehmetkarahanl - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    zel ye
    yelik tarihi
    19.06.2016
    Beenmi
    2.458
    Teekkr Alm
    1.737
    @Mehmetkarahanl
    Tecrbe Puan
    86

Thumbs up En yi ifre Ynetim Programlar

Gelmi gemi en byk internet a olarak kabul edilen ve getiimiz haftalarda ortaya kan Heartbleed ayla birlikte birok internet kullancsnn kafasnda ayn soru olutu "Acaba kiisel bilgilerim ve ifrelerim gvende mi?". Dnya genelindeki web sayfalarnn te ikisinden fazlasnn bu aktan etkilendii dnld zaman, internet kullanclarnn kafalarnda byle bir soru iareti olumas olduka normal. nk Heartbleed andan yararlanan bir bilgisayar korsan, OpenSSL protokol kullanmakta olan bir web sitesi zerinde yer alan kaytl kullanclarn her birinin kiisel bilgilerine ve ifrelerine kolayca ulaabiliyor.
    nternetin devleri olarak tanmlayabileceimiz Facebook, Yahoo, Google ve ok daha birok web sitesinin bu aktan etkilendiini dndmz zaman ortaya gerekten ok ilgin bir tablo kyor ve bu da internet zerinde kiisel verilerimizin herhangi bir ekilde gvende olmad. An tespit edilmesinin ardndan tm byk web siteleri gerekli nlemleri alarak Heartbleed ana kar nlemlerini alm olsalar da kiisel verileriniz hala tehlike altnda olabilir. Bunun nne geebilmek iin u an yapabileceiniz en mantklca hareket, kullanmakta olduunuz web sayfalar zerinde yer alan hesaplarnza ait ifreleri deitirmek olacaktr.
    Heartbleed Nedir? ve Heartbleed'den Nasl Korunulur?
    Sonu olarak web sitelerine saldran bilgisayar korsanlarn durduramayacanz bir gerek ama eer sizler kiisel verilerinizi en etkin ekilde korumak istiyorsanz internet zerinde kullanmakta olduunuz farkl web servisleri iin farkl ve gl ifreler kullanmanzda fayda vardr. "Tamam iyi ho sylyorsun ama tm o web siteleri iin gl ve farkl ifreleri nasl aklmzda tutacaz" diyenler olacana eminim. Cevap olduka basit; ifre yneticisi veya ifre ynetim program kullanarak.

ifre Yneticisi / ifre Ynetim Program Nedir Ne e Yarar?
    ifre ynetim programlar sizin iin gl ifreler oluturan, ifrelerinizi saklayan ve ifrelerinizi ifreleyen yazlmlardr. Bu noktada tm hesaplarnzn ve ifrelerinizin yer ald veritabanna ulaabilmek iin hatrlamanz gereken sadece tek bir ynetici ifresi olacak.
    Harflerin, rakamlarn ve karakterlerin yer ald gl ifreler oluturarak, bu ifreler yardmyla farkl web saylar zerinde yer alan hesaplarnz korumak ok daha kolay olacaktr. nk tm kullanc hesaplarnz zerinde ayn ifreleri kullanrsanz, kullanmakta olduunuz ifreyi ele geiren bir bilgisayar korsan, tm hesaplarnza kolayca eriim salayabilecektir ama siz her hesabnz iin farkl ve gl bir ifre kullanyorsanz, bu tarz bir durumun nne kolayca geebilirsiniz.
    Sadece harfler veya rakamlardan oluan ksa ifreler Brute-force ataklar yardmyla kolayca krlabilecei gibi gvenliinizi de tam anlamyla tehlikeye atmaktadr. Peki bu noktada evrimii gvenliinizi artrmak iin hangi ifre ynetim programlarn kullanabilirsiniz? Bu yazmzda sizler iin semi olduum ifre yneticisi / ifre ynetim programlarn birlikte inceleyeceiz.
    LastPass:

ifre ynetim program denildii zaman birok bilgisayar kullancsnn aklna gelen ilk program phesiz ki LastPass olacaktr. nternet hesaplarnza ait tm ifreleri tek bir yerden kontrol etmek iin kullanabileceiniz en etkili ifre ynetim zmlerinden bir tanesi olan LastPass, farkl web siteleri zerinde kullanmakta olduunuz farkl ifreleri hatrlama derdinden sizleri kurtaracaktr. Bu noktada ihtiyacnz olan tek ey, tm ifrelerinizin yer ald veritabanna ulaabilmek iin kullanacanz tek bir ynetici ifresi olacaktr.

Srekli olarak kullanmakta olduunuz sosyal medya hesaplarnz, e-posta hesaplarnz ve daha birok web sitesini farkl kategoriler altnda listeleyerek, ihtiyacnz olan tm bilgilere kolayca ulaabilirsiniz. Bunun dnda eer daha nce LastPass altna kaydetmi olduunuz bir web sitesine giri yaparsanz, LastPass gerekli giri bilgilerini sizin iin otomatik olarak doldurarak, sizi bu zahmetten de kurtaracaktr.
    Tm iletim sistemleri zerinde sorunsuz bir ekilde alan LastPass, ayn zamanda Google Chrome, Firefox ve Internet Explorer gibi popler internet tarayclaryla da uyumlu bir ekilde alarak web deneyiminizi sizler iin ok daha verimli bir hale getirmektedir.
    ndir

LastPasscretsiz Parola Ynetim Program

ndir

LastPass AndroidAndroid in ifre Ynetim Uygulamas

ndir

LastPass iOSiPhone, iPad, iPod Touch in ifre Ynetim Uygulamas

ndir

LastPass Windows-phoneWindows Phone iin Parola Ynetim Uygulamas

1Password:

Dnya genelinde 1 milyondan fazla kullancnn gvenerek kullanmakta olduu 1Password ile LastPass'ta olduu gibi tm kiisel verilerinizi ve ifrelerinizi tek bir yerden kolayca kontrol edebilirsiniz. cretsiz bir srm olmasa da kullanclarn deneyebilmesi iin 30 gnlk bir deneme srmn kendilerine sunan uygulama olduka profesyonel olarak tasarlanmtr.

Popler bulut dosya depolama servisi Dropbox ile senkronize olarak alabilen program yardmyla; web servisleri ve siteleri zerinde kullanmakta olduunuz kullanc ad, ifresi, e-posta adresi gibi bilgileri bir kez girdikten sonra kayt altna almakta ve sonrasnda ayn servislere ve sitelere giri yaptnzda gerekli olan tm bilgileri otomatik olarak doldurmaktadr.
    Tm platformlar zerinde sorunsuz bir ekilde alan 1Password'u ister mobil cihazlarnz isterseniz de PC'niz zerinde gvenle kullanabilirsiniz.
    ndir

1Password ReaderParola Ynetici Program

ndir

1Password ReaderMac in Parola Ynetici Program

ndir

1Password AndroidAndroid in Parola Yneticisi Uygulamas

ndir

1Password iOSiPhone ve iPad iin Parola Yneticisi Uygulamas

KeePass:

nternet zerinde giri yaptnz web servisleri ve web siteleri ne kadar ok olursa kullanmakta olduunuz giri bilgilerini ve ifrelerini hatrlamanz da o kadar zor olacaktr. Ayrca internet alemi dnda dosyalarnz veya klasrlerinizi gizlemek iin kullandnz ifreleri hatrlamak bile bir yerden sonra olduka zahmetli ve can skc bir i haline gelebilir. Tm bu skntlarn nne gemek iin kullanabileceiniz bir dier ifre ynetim yazlm da KeePass'tir.

oklu kullanc zellii, veri taban zerinde yer alan verileri kolayca transfer edebilme, kaydedilmi olan ifreleri kategorize edebilme, otomatik alglama ve kaydetme gibi gelimi zelliklere sahip olan KeePass ile hatrlamanz gereken tm ifrelerinizi tek bir yerde saklayabilir ve ihtiyacnz olduu zaman tm ifrelerinize kolayca ulaarak kullanabilirsiniz.
    Windows platformu zerinde kullanabileceiniz program yardmyla, tm kiisel verilerinizi ok daha gvenli bir ekilde saklamak tamamen sizin elinizde.
    ndir

KeePass Password Safeifre Hatrlama Yazlm

Roboform:

Dnyann en ok kullanlan form doldurma ve ifre ynetimi programlar arasnda yer alan Roboform, popler rakibi LastPass'tan ok daha nce piyasaya srlm olsa da LastPass'n piyasaya srlmesiyle birlikte popleritesini kaybetmeye balad ve birok kullancsn rakibine kaptrd. Buna ramen dnya zerinde hala milyonlarca kullancs olan yazlm, ifre ynetimi konusunda olduka etkili bir zm sunuyor.

Yazlm ierisinde yer alan kurulum sihirbaz yardmyla; ad, soyad, e-posta adresi, adres, telefon numaras ve daha birok kiisel bilginizi bir kereliine tanmlayarak, daha sonra ihtiya duymanz halinde yazlmn web siteleri zerinde yer alan tm formlar sizin iin otomatik olarak doldurmasn salayabilirsiniz. Ayrca yine farkl web servisleri ve siteleri zerinde yer alan giri formlarnda kullandnz ifreleri Roboform yardmyla gvenli bir ekilde saklayabilir ve ynetebilirsiniz.
    Tm bunlarn dnda evrimd ifre ve not kayd, gl ifre oluturma, kiisel bilgileri zel bilgisayarnzda depolama, ifre yedekleme ve geri ykleme, tarayc entegrasyonu, arama yapabilme, gl ifreleme algoritmalar ve daha birok ekstra zellii de kullanclarna sunan Roboform, gerekten olduka etkili bir ifre ynetim programdr.
    ndir

RoboFormOtomatik Form Doldurma Program

ndir

RoboFormOtomatik Form Doldurma Program

ndir

RoboForm AndroidAndroid in Otomatik Form Doldurma Program

ndir

RoboForm iOSiPhone, iPad ve iPod Touch in Otomatik Form Doldurma Program

ndir

RoboForm Windows-phoneWindows Phone iin Popler Parola Yneticisi
    Dashlane:

phesiz ki piyasada yer alan en enteresan ifre ynetim programlarndan bir tanesi olan Dashlane, internet tarayclarnzla entegre olarak alarak ziyaret ettiiniz tm web sayfalar zerinde kullanmakta olduunuz kiisel verilerinizi gvenilir bir veritaban altnda saklar ve ayn siteleri tekrar ziyaret etmeniz durumunda tm formlar sizin iin otomatik olarak doldurur.

erisinde yer alan gl ifre oluturma arac yardmyla farkl siteler veya servisler iin kullanmak istediiniz ifreleri kolayca belirleyebilir ve bu ifreleri aklnzda tutma derdine bir son vermek iin Dashlane zerine kaydedebilirsiniz. LastPass zerinde yer alan gzel zelliklerden bir tanesi olan; farkl web siteleri iin hesaplarnz ifrelerinizi gstermeden paylamay da sizlere sunan Dashlane, olduka etkili bir ifre ynetim ve form doldurma yazlmdr.
    Hem PC'ni hem de mobil cihazlarnz zerinde gvenle kullanabileceiniz bir ifre ynetim programna ihtiyacnz varsa Dashlane'i de deneyebilirsiniz. Memnun kalacanza eminim.
    ndir

DashlaneKiisel Bilgi ve Parola Ynetim Program

ndir

Dashlane AndroidAndroid iin ifre Yneticisi

ndir

Dashlane iOSiOS iin ifre Yneticisi

Sticky Password:

Zamannda Windows platformu cretsiz olarak datlan popler form dolduma ve ifre ynetimi yazlmlarndan bir tanesi olan Sticky Password, zaman uyum salamak adna ok daha gelimi zellikler kazanarak hem PC hem de mobil platform zerinde cretli olarak kullanclara sunuluyor. 30 gnlk deneme srmnn ardndan eer program beenirseniz, satn alma seeneine sahipsiniz.

Tm platformlar zerinde yararlanabileceiniz program, evrimii gizliliine nem veren kullanclar iin olduka etkili bir zm sunmaktadr. Sahip olduunuz tm kullanc hesaplarna ait verileri tek bir yerden ynetebileceiniz ve bunun iin hatrlamanz gereken sadece tek bir ifreye ihtiya duyacanz Sticky Password, gerekten etkili ifre ynetim aralarndan bir tanesidir.
    Piyasada yer alan tm popler internet tarayclaryla uyumlu bir ekilde alan program yardmyla, bundan byle web siteleri zerinde yer alan kullanc hesaplarnza giri yapmak iin form doldurmanza gerek kalmayacak. nk daha nce kaydetmi olduunuz bilgiler nda Sticky Password bu grevi sizin yerinize gerekletirecek.
    ndir

Sticky PasswordGvenli Parola ve Form Doldurma

ndir

Sticky Password AndroidAndroid in ifre Yaratma ve Ynetme Uygulamas

ndir

Sticky Password iOSiPhone ve iPad in ifre Yaratma ve Hatrlatma Uygulamas

DirectPass:

Dnyaca nl gvenlik firmas Trend Micro tarafndan gelitirilen bir ifre ynetim program olan DirectPass, PC ve mobil cihazlarnz zerinde tm ifrelerinizi tek bir yerden ynetme ansn sizlere sunuyor.

Tm parolalarnz tek bir yerde gvenle saklayan ve ulamak istediiniz tm hesap bilgileri iin sadece tek bir ynetici ifresine ihtiya duyacanz DirectPass, otomatik form doldurma zellii sayesinde sradan web siteleri zerinde yer alan hesaplarnzdan tutun da bankaclk ilemlerinde kullandnz hesaplara kadar size destek olacaktr.
    Program ierisinde yer alan ifre oluturma arac sayesinde kendi gl ifrelerinizi oluturabilir ve bunlar istediiniz web servisleri/hesaplar zerinde kullanarak kiisel gvenliinizi artrabilirsiniz. Farkl cihazlarnz arasnda senkronize olarak kullanabileceiniz uygulama ile sizleri ok daha gvenli ve hzl bir web deneyimi bekliyor.
    ndir

DirectPassifre ve Giri Gvenlii Yneticisi

ndir

DirectPass AndroidAndroid in ifre Yneticisi

ndir

DirectPass iOSiPhone ve iPad in ifre Yneticisi

Identity Safe:

Bir dier popler gvenlik firmas Norton tarafndan gelitirilen bir parola yneticisi olan Identity Safe, web siteleri zerinde yer alan kullanc hesaplarnza ok daha hzl ve gvenli giri yapmanz salayan etkili bir aratr.

apraz platform desteine de sahip olan yazlm hem bilgisayarlarnz, hem Android cihazlarnz, hem de iOS cihazlarnz zerinde gvenle kullanabilirsiniz. Ayrca Google Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Safari gibi popler internet tarayclaryla da uyumlu olarak alan Identity Safe, sizlere ok daha gvenli bir web deneyimi sunmaktadr.
    Tm kiisel bilgilerinizi ve ifrelerinizi saklamann ve ynetmenin yan sra evrimii olarak notlar almanza ve alm olduunuz notlar gvenle saklamanza da olanak salayan Identity Safe, olduka etkili bir form doldurma ve ifre yneticisi olarak dikkat ekmektedir.
    ndir

Norton Identity SafeParola Saklama ve Otomatik Form Doldurma Uygulamas

ndir

Norton Identity Safe AndroidAndroid iin Norton Parola Yneticisi

ndir

Norton Identity Safe iOSiOS iin Parola Yneticisi

collo1 (16.12.2016) Bunu beendi.

Mehmetkarahanl - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    zel ye
    yelik tarihi
    19.06.2016
    Beenmi
    2.458
    Teekkr Alm
    1.737
    @Mehmetkarahanl
    Tecrbe Puan
    86

Siber tehditlere hedef olmak istemeyen niversite rencileri, bu 5 nlemi mutlaka almal.

ESET Trkiye Genel Mdr Yardmcs Alev Akkoyunlu’ya gre niversite rencileri siber gvenlik konusunda duyarl olmalarna karn yine de risk altnda. Akkoyunlu, “Krlmas zor ifreler ve parolalar kullanmaya alyorlar ama maalesef ayn ifreyi tm hesaplarda uygulama kolaylna kaarak hackerler iin hedef haline geliyorlar“ aklamasn yapt.
    Global antivirs yazlm kuruluu ESET’in Trkiye’deki ynetici ve teknik uzmanlar yurt apnda dzenlenen eitli niversite etkinliklerine katlarak, siber tehditler konusundaki gelimeleri rencilerle paylatlar. stanbul’da Yldz, zmir’de Dokuz Eyll ve Isparta’da da Sleyman Demirel niversitesi’ndeki toplantlar srasnda yaplan anket almalar ise ilgin veriler ortaya kard.

Genler yzde 100 mobil
    ESET Trkiye Genel Mdr Yardmcs Alev Akkoyunlu’nun paylat verilere gre, rencilerin tamam mobil cihazlara sahip ve dijital dnyayla her an balant halinde.

ifrelerin nemini biliyorlar ama…
    Ayrca niversite rencileri siber gvenlik konusunda da olduka duyarl ancak yeterince dikkatli deil. Alev Akkoyunlu, u tespitlerde bulundu: “renciler baz temel gvenlik nlemleri konusunda zenli davranyor. rnein e-mail, online bankaclk veya online alveri gibi internet hesaplarnda olabildiince zor ifreler kullanmaya gayret ediyorlar. Bu iyi. Ancak bir baka temel gvenlik nlemini atlyorlar: farkl hesaplarda mutlaka farkl ifreler, farkl parolalar kullanlmal. Oysa rencilerin nemli ounluu kolaylk olsun diye ayn ifreyi kullanmaya meyilli.“

Neden srekli ayn ifre tercih ediliyor?
    “nk gnmzde her birimizin internet zerinden kulland en az 15 hesap veya uygulamas var, hatta rencilerin daha da ok var. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Snapchat, Linkedin, Gmail, Hotmail, depolama aralar, bankaclk siteleri, alveri siteleri, liste uzadka uzayabilir. Durum byle olunca, her hesaba ayr ifre konusu byk zahmete dnyor ve ayn ifre pek ok hesapta tercih ediliyor.

Sulular bir ifreyi ele geirince, dier hesaplara ulayorlar.
    Siber saldrganlar da bu durumun farknda. Oltalama mailleriyle ya da enfekte olmu web siteleri yoluyla herhangi bir ifrenizi ele geirmeye odaklanyorlar. Bir ifreyi ele geirince de baka hesaplarnza, bazen de tm hesaplarnza ulaabilir hale gelebiliyorlar.

nller de byle hacklendi
    Geen yl ABD’de yaanan ve pek ok nl Hollywood yldznn zel fotoraflarnn ortaya kmasna neden olan olaylarda da ifrelerin ele geirilmesi, kilit rol oynamt.“

5 temel gvenlik nlemi
    ESET Trkiye Genel Mdr Yardmcs Alev Akkoyunlu, rencilerin be temel gvenlik nlemiyle hackerlara cazip grnmekten kanlabileceini dile getirdi:
    • Sosyal medya linklerine gvenmemekle ie balayn. Pek ok link, kullanclar virsl sitelere ynlendiriyor ve finansal bilgileri elde etmeyi hedefliyor.
    • Online alveri, banka, sosyal medya, mail hesaplar iin mutlaka ayr ayr ve olabildiince karmak harfli ve rakaml ifreler oluturun

• Microsoft Office, Adobe Flash Player ya da Java gibi programlara ilikin sistem gncellemelerini mutlaka yapn! Zararl yazlmlarn pek ou gncellenmeyen sistemlerin aklarn kullanarak i grr.
    • Telefonunuza nc parti aplikasyon maazalarndan kayna belirsiz programlar indirmeyin. AppStore veya Google Play gibi gvenlik asndan daha denetimli yerlerden indirmek daha risksiz tercih olur.
    • Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapn, gncel ve proaktif gvenlik yazlm ykleyin.

Bu konuda gl bir alternatif olan ESET Mobile Security yazlm cretsiz olarak Google Play maazasndan indirebilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)