Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

En İyi Şifre Yönetim Programları

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
parola-yonetim-programlari.jpg

Gelmiş geçmiş en büyük internet açığı olarak kabul edilen ve geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan Heartbleed açığıyla birlikte birçok internet kullanıcısının kafasında aynı soru oluştu "Acaba kişisel bilgilerim ve şifrelerim güvende mi?". Dünya genelindeki web sayfalarının üçte ikisinden fazlasının bu açıktan etkilendiği düşünüldüğü zaman, internet kullanıcılarının kafalarında böyle bir soru işareti oluşması oldukça normal. Çünkü Heartbleed açığından yararlanan bir bilgisayar korsanı, OpenSSL protokolü kullanmakta olan bir web sitesi üzerinde yer alan kayıtlı kullanıcıların her birinin kişisel bilgilerine ve şifrelerine kolayca ulaşabiliyor.
İnternetin devleri olarak tanımlayabileceğimiz Facebook, Yahoo, Google ve çok daha birçok web sitesinin bu açıktan etkilendiğini düşündüğümüz zaman ortaya gerçekten çok ilginç bir tablo çıkıyor ve bu da internet üzerinde kişisel verilerimizin herhangi bir şekilde güvende olmadığı. Açığın tespit edilmesinin ardından tüm büyük web siteleri gerekli önlemleri alarak Heartbleed açığına karşı önlemlerini almış olsalar da kişisel verileriniz hala tehlike altında olabilir. Bunun önüne geçebilmek için şu an yapabileceğiniz en mantıklıca hareket, kullanmakta olduğunuz web sayfaları üzerinde yer alan hesaplarınıza ait şifreleri değiştirmek olacaktır.
Heartbleed Nedir? ve Heartbleed'den Nasıl Korunulur?
Sonuç olarak web sitelerine saldıran bilgisayar korsanlarını durduramayacağınız bir gerçek ama eğer sizler kişisel verilerinizi en etkin şekilde korumak istiyorsanız internet üzerinde kullanmakta olduğunuz farklı web servisleri için farklı ve güçlü şifreler kullanmanızda fayda vardır. "Tamam iyi hoş söylüyorsun ama tüm o web siteleri için güçlü ve farklı şifreleri nasıl aklımızda tutacağız" diyenler olacağına eminim. Cevap oldukça basit; şifre yöneticisi veya şifre yönetim programı kullanarak.
sifre-yonetim-programlari_640x360.jpg

Şifre Yöneticisi / Şifre Yönetim Programı Nedir Ne İşe Yarar?
Şifre yönetim programları sizin için güçlü şifreler oluşturan, şifrelerinizi saklayan ve şifrelerinizi şifreleyen yazılımlardır. Bu noktada tüm hesaplarınızın ve şifrelerinizin yer aldığı veritabanına ulaşabilmek için hatırlamanız gereken sadece tek bir yönetici şifresi olacak.
Harflerin, rakamların ve karakterlerin yer aldığı güçlü şifreler oluşturarak, bu şifreler yardımıyla farklı web sayları üzerinde yer alan hesaplarınızı korumak çok daha kolay olacaktır. Çünkü tüm kullanıcı hesaplarınız üzerinde aynı şifreleri kullanırsanız, kullanmakta olduğunuz şifreyi ele geçiren bir bilgisayar korsanı, tüm hesaplarınıza kolayca erişim sağlayabilecektir ama siz her hesabınız için farklı ve güçlü bir şifre kullanıyorsanız, bu tarz bir durumun önüne kolayca geçebilirsiniz.
Sadece harfler veya rakamlardan oluşan kısa şifreler Brute-force atakları yardımıyla kolayca kırılabileceği gibi güvenliğinizi de tam anlamıyla tehlikeye atmaktadır. Peki bu noktada çevrimiçi güvenliğinizi artırmak için hangi şifre yönetim programlarını kullanabilirsiniz? Bu yazımızda sizler için seçmiş olduğum şifre yöneticisi / şifre yönetim programlarını birlikte inceleyeceğiz.
LastPass:

Şifre yönetim programı denildiği zaman birçok bilgisayar kullanıcısının aklına gelen ilk program şüphesiz ki LastPass olacaktır. İnternet hesaplarınıza ait tüm şifreleri tek bir yerden kontrol etmek için kullanabileceğiniz en etkili şifre yönetim çözümlerinden bir tanesi olan LastPass, farklı web siteleri üzerinde kullanmakta olduğunuz farklı şifreleri hatırlama derdinden sizleri kurtaracaktır. Bu noktada ihtiyacınız olan tek şey, tüm şifrelerinizin yer aldığı veritabanına ulaşabilmek için kullanacağınız tek bir yönetici şifresi olacaktır.
lastpass.png

Sürekli olarak kullanmakta olduğunuz sosyal medya hesaplarınızı, e-posta hesaplarınızı ve daha birçok web sitesini farklı kategoriler altında listeleyerek, ihtiyacınız olan tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun dışında eğer daha önce LastPass altına kaydetmiş olduğunuz bir web sitesine giriş yaparsanız, LastPass gerekli giriş bilgilerini sizin için otomatik olarak doldurarak, sizi bu zahmetten de kurtaracaktır.
Tüm işletim sistemleri üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışan LastPass, aynı zamanda Google Chrome, Firefox ve Internet Explorer gibi popüler internet tarayıcılarıyla da uyumlu bir şekilde çalışarak web deneyiminizi sizler için çok daha verimli bir hale getirmektedir.
İndir

LastPassÜcretsiz Parola Yönetim Programı

İndir

LastPass AndroidAndroid İçin Şifre Yönetim Uygulaması

İndir

LastPass iOSiPhone, iPad, iPod Touch İçin Şifre Yönetim Uygulaması

İndir

LastPass Windows-phoneWindows Phone için Parola Yönetim Uygulaması

1Password:

Dünya genelinde 1 milyondan fazla kullanıcının güvenerek kullanmakta olduğu 1Password ile LastPass'ta olduğu gibi tüm kişisel verilerinizi ve şifrelerinizi tek bir yerden kolayca kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz bir sürümü olmasa da kullanıcıların deneyebilmesi için 30 günlük bir deneme sürümünü kendilerine sunan uygulama oldukça profesyonel olarak tasarlanmıştır.
1password.jpg

Popüler bulut dosya depolama servisi Dropbox ile senkronize olarak çalışabilen program yardımıyla; web servisleri ve siteleri üzerinde kullanmakta olduğunuz kullanıcı adı, şifresi, e-posta adresi gibi bilgileri bir kez girdikten sonra kayıt altına almakta ve sonrasında aynı servislere ve sitelere giriş yaptığınızda gerekli olan tüm bilgileri otomatik olarak doldurmaktadır.
Tüm platformlar üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışan 1Password'u ister mobil cihazlarınız isterseniz de PC'niz üzerinde güvenle kullanabilirsiniz.
İndir

1Password ReaderParola Yönetici Programı

İndir

1Password ReaderMac İçin Parola Yönetici Programı

İndir

1Password AndroidAndroid İçin Parola Yöneticisi Uygulaması

İndir

1Password iOSiPhone ve iPad için Parola Yöneticisi Uygulaması

KeePass:

İnternet üzerinde giriş yaptığınız web servisleri ve web siteleri ne kadar çok olursa kullanmakta olduğunuz giriş bilgilerini ve şifrelerini hatırlamanız da o kadar zor olacaktır. Ayrıca internet alemi dışında dosyalarınızı veya klasörlerinizi gizlemek için kullandığınız şifreleri hatırlamak bile bir yerden sonra oldukça zahmetli ve can sıkıcı bir iş haline gelebilir. Tüm bu sıkıntıların önüne geçmek için kullanabileceğiniz bir diğer şifre yönetim yazılımı da KeePass'tir.
keepass.jpg

Çoklu kullanıcı özelliği, veri tabanı üzerinde yer alan verileri kolayca transfer edebilme, kaydedilmiş olan şifreleri kategorize edebilme, otomatik algılama ve kaydetme gibi gelişmiş özelliklere sahip olan KeePass ile hatırlamanız gereken tüm şifrelerinizi tek bir yerde saklayabilir ve ihtiyacınız olduğu zaman tüm şifrelerinize kolayca ulaşarak kullanabilirsiniz.
Windows platformu üzerinde kullanabileceğiniz program yardımıyla, tüm kişisel verilerinizi çok daha güvenli bir şekilde saklamak tamamen sizin elinizde.
İndir

KeePass Password SafeŞifre Hatırlama Yazılımı

Roboform:

Dünyanın en çok kullanılan form doldurma ve şifre yönetimi programları arasında yer alan Roboform, popüler rakibi LastPass'tan çok daha önce piyasaya sürülmüş olsa da LastPass'ın piyasaya sürülmesiyle birlikte popüleritesini kaybetmeye başladı ve birçok kullanıcısını rakibine kaptırdı. Buna rağmen dünya üzerinde hala milyonlarca kullanıcısı olan yazılım, şifre yönetimi konusunda oldukça etkili bir çözüm sunuyor.
roboform.png

Yazılım içerisinde yer alan kurulum sihirbazı yardımıyla; ad, soyad, e-posta adresi, adres, telefon numarası ve daha birçok kişisel bilginizi bir kereliğine tanımlayarak, daha sonra ihtiyaç duymanız halinde yazılımın web siteleri üzerinde yer alan tüm formları sizin için otomatik olarak doldurmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yine farklı web servisleri ve siteleri üzerinde yer alan giriş formlarında kullandığınız şifreleri Roboform yardımıyla güvenli bir şekilde saklayabilir ve yönetebilirsiniz.
Tüm bunların dışında çevrimdışı şifre ve not kaydı, güçlü şifre oluşturma, kişisel bilgileri özel bilgisayarınızda depolama, şifre yedekleme ve geri yükleme, tarayıcı entegrasyonu, arama yapabilme, güçlü şifreleme algoritmaları ve daha birçok ekstra özelliği de kullanıcılarına sunan Roboform, gerçekten oldukça etkili bir şifre yönetim programıdır.
İndir

RoboFormOtomatik Form Doldurma Programı

İndir

RoboFormOtomatik Form Doldurma Programı

İndir

RoboForm AndroidAndroid İçin Otomatik Form Doldurma Programı

İndir

RoboForm iOSiPhone, iPad ve iPod Touch İçin Otomatik Form Doldurma Programı

İndir

RoboForm Windows-phoneWindows Phone için Popüler Parola Yöneticisi
Dashlane:

Şüphesiz ki piyasada yer alan en enteresan şifre yönetim programlarından bir tanesi olan Dashlane, internet tarayıcılarınızla entegre olarak çalışarak ziyaret ettiğiniz tüm web sayfaları üzerinde kullanmakta olduğunuz kişisel verilerinizi güvenilir bir veritabanı altında saklar ve aynı siteleri tekrar ziyaret etmeniz durumunda tüm formları sizin için otomatik olarak doldurur.
dashlane.png

İçerisinde yer alan güçlü şifre oluşturma aracı yardımıyla farklı siteler veya servisler için kullanmak istediğiniz şifreleri kolayca belirleyebilir ve bu şifreleri aklınızda tutma derdine bir son vermek için Dashlane üzerine kaydedebilirsiniz. LastPass üzerinde yer alan güzel özelliklerden bir tanesi olan; farklı web siteleri için hesaplarınızı şifrelerinizi göstermeden paylaşmayı da sizlere sunan Dashlane, oldukça etkili bir şifre yönetim ve form doldurma yazılımıdır.
Hem PC'ni hem de mobil cihazlarınız üzerinde güvenle kullanabileceğiniz bir şifre yönetim programına ihtiyacınız varsa Dashlane'i de deneyebilirsiniz. Memnun kalacağınıza eminim.
İndir

DashlaneKişisel Bilgi ve Parola Yönetim Programı

İndir

Dashlane AndroidAndroid için Şifre Yöneticisi

İndir

Dashlane iOSiOS için Şifre Yöneticisi

Sticky Password:

Zamanında Windows platformu ücretsiz olarak dağıtılan popüler form dolduma ve şifre yönetimi yazılımlarından bir tanesi olan Sticky Password, zaman uyum sağlamak adına çok daha gelişmiş özellikler kazanarak hem PC hem de mobil platform üzerinde ücretli olarak kullanıcılara sunuluyor. 30 günlük deneme sürümünün ardından eğer programı beğenirseniz, satın alma seçeneğine sahipsiniz.
sticky-password.png

Tüm platformlar üzerinde yararlanabileceğiniz program, çevrimiçi gizliliğine önem veren kullanıcılar için oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Sahip olduğunuz tüm kullanıcı hesaplarına ait verileri tek bir yerden yönetebileceğiniz ve bunun için hatırlamanız gereken sadece tek bir şifreye ihtiyaç duyacağınız Sticky Password, gerçekten etkili şifre yönetim araçlarından bir tanesidir.
Piyasada yer alan tüm popüler internet tarayıcılarıyla uyumlu bir şekilde çalışan program yardımıyla, bundan böyle web siteleri üzerinde yer alan kullanıcı hesaplarınıza giriş yapmak için form doldurmanıza gerek kalmayacak. Çünkü daha önce kaydetmiş olduğunuz bilgiler ışığında Sticky Password bu görevi sizin yerinize gerçekleştirecek.
İndir

Sticky PasswordGüvenli Parola ve Form Doldurma

İndir

Sticky Password AndroidAndroid İçin Şifre Yaratma ve Yönetme Uygulaması

İndir

Sticky Password iOSiPhone ve iPad İçin Şifre Yaratma ve Hatırlatma Uygulaması

DirectPass:

Dünyaca ünlü güvenlik firması Trend Micro tarafından geliştirilen bir şifre yönetim programı olan DirectPass, PC ve mobil cihazlarınız üzerinde tüm şifrelerinizi tek bir yerden yönetme şansını sizlere sunuyor.
directpass.png

Tüm parolalarınızı tek bir yerde güvenle saklayan ve ulaşmak istediğiniz tüm hesap bilgileri için sadece tek bir yönetici şifresine ihtiyaç duyacağınız DirectPass, otomatik form doldurma özelliği sayesinde sıradan web siteleri üzerinde yer alan hesaplarınızdan tutun da bankacılık işlemlerinde kullandığınız hesaplara kadar size destek olacaktır.
Program içerisinde yer alan şifre oluşturma aracı sayesinde kendi güçlü şifrelerinizi oluşturabilir ve bunları istediğiniz web servisleri/hesapları üzerinde kullanarak kişisel güvenliğinizi artırabilirsiniz. Farklı cihazlarınız arasında senkronize olarak kullanabileceğiniz uygulama ile sizleri çok daha güvenli ve hızlı bir web deneyimi bekliyor.
İndir

DirectPassŞifre ve Giriş Güvenliği Yöneticisi

İndir

DirectPass AndroidAndroid İçin Şifre Yöneticisi

İndir

DirectPass iOSiPhone ve iPad İçin Şifre Yöneticisi

Identity Safe:

Bir diğer popüler güvenlik firması Norton tarafından geliştirilen bir parola yöneticisi olan Identity Safe, web siteleri üzerinde yer alan kullanıcı hesaplarınıza çok daha hızlı ve güvenli giriş yapmanızı sağlayan etkili bir araçtır.
identity-safe.jpg

Çapraz platform desteğine de sahip olan yazılımı hem bilgisayarlarınız, hem Android cihazlarınız, hem de iOS cihazlarınız üzerinde güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca Google Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Safari gibi popüler internet tarayıcılarıyla da uyumlu olarak çalışan Identity Safe, sizlere çok daha güvenli bir web deneyimi sunmaktadır.
Tüm kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi saklamanın ve yönetmenin yanı sıra çevrimiçi olarak notlar almanıza ve almış olduğunuz notları güvenle saklamanıza da olanak sağlayan Identity Safe, oldukça etkili bir form doldurma ve şifre yöneticisi olarak dikkat çekmektedir.
İndir

Norton Identity SafeParola Saklama ve Otomatik Form Doldurma Uygulaması

İndir

Norton Identity Safe AndroidAndroid için Norton Parola Yöneticisi

İndir

Norton Identity Safe iOSiOS için Parola Yöneticisi

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Siber tehditlere hedef olmak istemeyen üniversite öğrencileri, bu 5 önlemi mutlaka almalı.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu’ya göre üniversite öğrencileri siber güvenlik konusunda duyarlı olmalarına karşın yine de risk altında. Akkoyunlu, “Kırılması zor şifreler ve parolalar kullanmaya çalışıyorlar ama maalesef aynı şifreyi tüm hesaplarda uygulama kolaylığına kaçarak hackerler için hedef haline geliyorlar“ açıklamasını yaptı.
Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in Türkiye’deki yönetici ve teknik uzmanları yurt çapında düzenlenen çeşitli üniversite etkinliklerine katılarak, siber tehditler konusundaki gelişmeleri öğrencilerle paylaştılar. İstanbul’da Yıldız, İzmir’de Dokuz Eylül ve Isparta’da da Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki toplantılar sırasında yapılan anket çalışmaları ise ilginç veriler ortaya çıkardı.

Gençler yüzde 100 mobil
ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu’nun paylaştığı verilere göre, öğrencilerin tamamı mobil cihazlara sahip ve dijital dünyayla her an bağlantı halinde.

Şifrelerin önemini biliyorlar ama…
Ayrıca üniversite öğrencileri siber güvenlik konusunda da oldukça duyarlı ancak yeterince dikkatli değil. Alev Akkoyunlu, şu tespitlerde bulundu: “Öğrenciler bazı temel güvenlik önlemleri konusunda özenli davranıyor. Örneğin e-mail, online bankacılık veya online alışveriş gibi internet hesaplarında olabildiğince zor şifreler kullanmaya gayret ediyorlar. Bu iyi. Ancak bir başka temel güvenlik önlemini atlıyorlar: farklı hesaplarda mutlaka farklı şifreler, farklı parolalar kullanılmalı. Oysa öğrencilerin önemli çoğunluğu kolaylık olsun diye aynı şifreyi kullanmaya meyilli.“

Neden sürekli aynı şifre tercih ediliyor?
“Çünkü günümüzde her birimizin internet üzerinden kullandığı en az 15 hesap veya uygulaması var, hatta öğrencilerin daha da çok var. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Snapchat, Linkedin, Gmail, Hotmail, depolama araçları, bankacılık siteleri, alışveriş siteleri, liste uzadıkça uzayabilir. Durum böyle olunca, her hesaba ayrı şifre konusu büyük zahmete dönüşüyor ve aynı şifre pek çok hesapta tercih ediliyor.

Suçlular bir şifreyi ele geçirince, diğer hesaplara ulaşıyorlar.
Siber saldırganlar da bu durumun farkında. Oltalama mailleriyle ya da enfekte olmuş web siteleri yoluyla herhangi bir şifrenizi ele geçirmeye odaklanıyorlar. Bir şifreyi ele geçirince de başka hesaplarınıza, bazen de tüm hesaplarınıza ulaşabilir hale gelebiliyorlar.

Ünlüler de böyle hacklendi
Geçen yıl ABD’de yaşanan ve pek çok ünlü Hollywood yıldızının özel fotoğraflarının ortaya çıkmasına neden olan olaylarda da şifrelerin ele geçirilmesi, kilit rol oynamıştı.“

5 temel güvenlik önlemi
ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, öğrencilerin beş temel güvenlik önlemiyle hackerlara cazip görünmekten kaçınılabileceğini dile getirdi:
• Sosyal medya linklerine güvenmemekle işe başlayın. Pek çok link, kullanıcıları virüslü sitelere yönlendiriyor ve finansal bilgileri elde etmeyi hedefliyor.
• Online alışveriş, banka, sosyal medya, mail hesapları için mutlaka ayrı ayrı ve olabildiğince karmaşık harfli ve rakamlı şifreler oluşturun

• Microsoft Office, Adobe Flash Player ya da Java gibi programlara ilişkin sistem güncellemelerini mutlaka yapın! Zararlı yazılımların pek çoğu güncellenmeyen sistemlerin açıklarını kullanarak iş görür.
• Telefonunuza üçüncü parti aplikasyon mağazalarından kaynağı belirsiz programlar indirmeyin. AppStore veya Google Play gibi güvenlik açısından daha denetimli yerlerden indirmek daha risksiz tercih olur.
• Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın, güncel ve proaktif güvenlik yazılımı yükleyin.

Bu konuda güçlü bir alternatif olan ESET Mobile Security yazılımı ücretsiz olarak Google Play mağazasından indirebilirsiniz.