Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Sistem Geri Yükleme Kapatma Windows 10-8-7-Xp

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Sistem Geri Yükleme Nasıl Kapatılır Öğrenmek İçin Aşağıdaki Resimli Anlatımda Gösterilenleri Uygulayın:

gpedit-1.png

Windows ve R tuşlarına birlikte basınca açılan Çalıştır penceresine gpedit.msc yazıp Enter‘a basın.

2016-08-19_12-19-04.png

Açılan pencerenin sol tarafındaki menüden aşağıdaki yolu izleyin:

Yerel Bilgisayar İlkesi / Bilgisayar yapılandırması / Yönetim Şablonları / Sistem / Sistem geri yükleme

Ardından pencerenin sağ tarafında görülen Sistem Geri Yükleme’yi kapat seçeneğine fare ile çift tıklayın. Yeni açılacak olan pencerenin üst bölümündeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Yukarıdaki resimde ok işaretleriyle yapmanız gerekenleri gösterdim.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows 10 açılış hızını 2 katına çıkarın, hızlandırın!

@mehmetkarahanlı@

Geçtiğimiz yıl haberleri çıkan ve pek inandırıcı olmayan yeni Windows ücretsiz dağıtılacak haberlerini Microsoft gerçeğe çevirdi ve yeni işletim sistemi Windows 10’u ilk sene geçerli olmak üzere tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sundu. Windows 7’den görünüm olarak çok bir şey kazandırmayan Win10’da ki en büyük yenilik, herkesin ilk Windows’lardan beri çok sevdiği Başlat menüsü oldu. Çok sevilen menü Win10’la beraber geri döndü. Ayrıca Windows7 ile hayatımıza giren Metro arayüzü’de kaldırılarak, küçükbir alana sıkıştırıldı, yani isteyen yine kullanabiliyor.
Gelelim sözün özüne. Windows 10’da 7’ye göre görüntü olarak ahım şahım değişiklik olmasa da, performansa ve ince detaylarda epey önemli yenilik var. Bunlardan biri de açılış/kapanış hızları. Sizlere Windows 10’lu bir bilgisayarın en kısa sürede açılması için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Hızlı kapanışı da kısmetse daha sonra anlatırız :)
Windows 10 bilgisayarınızın açılışını hızlandırmak için şu adımları izleyin
1.İŞLEM
-Ctrl+Alt+Del tuşlarına aynı anda basıp gelen ekrandan Görev Yöneticisi’ni açın. (Alt görev çubuğu/Sağ tık/Görev Yöneticisi de yapabilirsiniz)
-Görev Yöneticisi ekranında, Başlangıç sekmesine tıklayın
-Ekran da iken sağda Durum sekmesi var. Onun altında Etkin olarak işaretli programlara bakın
-Etkin programlar arasında çok işinize yarayan yoksa hepsini kapatın: Realtek kalabilir, IDM kalabilir, Skype kalabilir artık hangisi işinize geliyorsa. Burda işlem bitti bitti.
2.İŞLEM
-Alttaki başlangıç çubuğunda yer alan Bildirim simgesine tıklayın. Saatin hemen yanında ki sohbet kutusu gibi olan simge.
-Sağda ki Tüm Ayarlar’a tıklayın
-Bu sayfada ki Gizlilik’e tıklayın
-Bu sayfada sol en altta bulunan Arkaplan Uygulamaları sekmesine tıklayın
-Burda arkaplanda çalışan uygulamaları göreceksiniz. Çalışanlar’ın yanında Açık yazacaktır.
-Açık durumda olan bütün arkaplan uygulamalarını kapatabilirsiniz. Ben hepsini kapalı kullanıyorum. Eğer Alarm v.s işinize yarıyorsa tek tek bakın işinize yarayacakları Açık konumda tutun.

-İsterseniz Clean Clear gibi bir programla da bütün gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz. Son zamanlarda bu tür programların yarardan çok zarar verdiği söylentileri çıktı. Ne kadar doğru bilinmez.
Artık bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda güncelleme felan kurmadan başlattıysanız, bilgisayarınız normale göre hemen hemen 2 kat hızlı açılacaktır. Tabi bu teori de olan. Herkes de olmayabilir. Her bilgisayarın kendine has bir yapısı var. Ancak bu işlemlerle bilgisayarın nefes aldığı bir gerçek. Kolay gelsin