Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Windows Vista Temiz Kurulum Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63

Windows XP‘den sonra kullanıcılara arz edilen fakat beklenen ilgiyi göremeyen Windows Vista işletim sistemi, hatırlayacağınız gibi yerini Windows 7’ye bıraktı. Microsoft tarafından desteği kesilen Vista işletim sistemi, Windows XP gibi, hala bazı kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Windows Vista işletim sistemini kullanan kullanıcılar, gerektiğinde cihazlarına sıfırlama ya da temiz kurulum (format) yapmak isteyebilirler. Eski bir işletim sistemi olduğundan dolayı internette bu konu ile ilgili kaynaklar kaldırılmış veya güncelliğini yitirmiş olabileceğinden sizlerle Windows Vista temiz kurulum adımlarını paylaşmak istedik.
Dikkat: Temiz kurulum yapmaya karar verdiğinizde her ne olursa olsun, öncesinde bilgisayarınızdaki tüm verilerinizi yedekleyiniz
.

• Temiz kurulum yapmak için öncelikle bilgisayarınızı Windows yükleme medyası üzerinden başlatmanız gerekmektedir. Windows yükleme medyanız bir DVD ise DVD sürücüden, USB bellek ise USB bellek üzerinden Boot etmeniz gerekiyor.
  • Boot önceliğini değiştirme konusunda daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Boot önceliğini değiştirdikten sonra aşağıda görüldüğü gibi Windows dosyaları yüklenmeye başlıyor.

Bir sonraki adımda aşağıda görüldüğü gibi Klavye/Dil seçimini yapalım ve İleri‘ye tıklayalım.

Bir sonraki adımda “Şimdi Yükle” butonuna tıklayalım

Daha sonra ürün anahtarı penceresi karşımıza geliyor. Ürün anahtarımızı Eğer daha sonra gireceksek, İleri‘ye tıklayalım.

Ürün anahtarını girmediğimiz için Windows yükleme aracı bizi uyarıyor. Hayır‘a tıklayarak devam ediyoruz.

Kullandığımız yükleme medyası, tüm Vista sürümlerini barındırdığından dolayı, hangi Vista lisansına sahipsek o sürümü seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra İleri‘ye tıklayarak devam edelim..

Lisans koşullarını kabul edelim ve İleri’ye tıklayalım

Bir sonraki adımda, aşağıda görüldüğü gibi yükleme yapmak için “Özel (gelişmiş)” seçeneğine tıklayalım.

Yükleme yapacağımız disk görülüyor. İleri‘ye tıklayalım.

Not: Siz bu yüklemeyi yaparken diskiniz parçalar halinde görülüyor ise “Sürücü seçenekleri (gelişmiş)” seçeneğine tıklayalım. Buraya tıklayarak disk bölümlerini silebiliyoruz. Bununla beraber tüm verileri de
kaybedeceğimizi unutmayalım

Yükleme işlemi başladı. Yüzdesel olarak dolana kadar bekleyelim. Diğer adımları kendisi otomatik geçecek.

Yükleme işlemi devam ediyor. Herhangi bir tuşa dokunmayalım.

Tekrar aynı ekrana döndü, yükleme devam ediyor, beklemeye devam edelim.

Bir sonraki adımda bilgisayarın kullanıcı adını belirliyoruz, istersek parola da belirleyebiliriz. İleri‘ye tıklayalım.

Bu adımda ise bilgisayarın genel adını belirleyip, İleri‘ye tıklayalım.

Güncelleştirmeler ile ilgili ekran geliyor, “Önerilen ayarları kullan” seçeneğine tıklayalım.

Saat/Tarih ayarlarımız geldi, İleri‘ye tıklayalım

Bilgisayarımıza Ethernet kablosu takılı olduğu için, aşağıda görüldüğü gibi bir sonraki adımda, bağlı olunan internet ağı için bir konum seçmemizi istiyor. Herhangi birini seçebilirsiniz.

İşlem tamamlandı. Başlat’a tıklayalım

Görüldüğü gibi masaüstü ekranı geldi. Temiz kurulum işlemi tamamlandı.

Bundan sonra bilgisayarınızda, masaüstü öğelerini kendi kişisel tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Windows Vista Önümüzdeki Ay Tarih Olacak
Microsoft, Windows Vista'yı önümüzdeki ay itibariyle emekliye ayıracak. Ancak duruma çok da üzülen olmayacak.
Microsoft'un şimdiye kadar gelmiş geçmiş en sorunlu işletim sistemi Vista, ölüm döşeğinde. Halen bir Vista kullanıcısıysanız, PC'nizi yükseltmenizde fayda var. Zira Microsoft, bir ay içerisinde Windows Vista'nın fişini çekecek.

11 Nisan 2017 itibariyle Windows Vista, Microsoft tarafından desteklenmeyecek. Bu demek oluyor ki işletim sistemi için güvenlik güncellemeleri bu tarihten sonra gelmeyecek. Ya da herhangi bir yama da gelmeyecek. Ayrıca Vista kullanıcıları bu tarihten sonra Microsoft'tan teknik destek alamayacaklar. Zararlı yazılımlara karşı bir destek olmayacak ve sistem gitgide güvenlik açıklarına sahip olacak.

Microsoft ayrıca kendi antivirüs programı olan Security Essentials'ın da Windows Vista işleten bilgisayarlarda indirilip kurulmasını önleyecek. Bu yazılımı halihazırda bulunduran kişiler ise belli bir süre sonra güncelleme alamayacaklar.

Vista'nın kardeşi olan XP ise gönüllerde bir taht kurmuştu ve söz konusu işletim sistemine olan destek, 2014 yılında bitmişti. Bu tarihte dahi XP'nin %10,9'luk bir pazar payı bulunuyordu. Ancak Windows Vista'nın şu anda bile sadece %0,78'lik bir pazar payı bulunuyor. Yani sistemin cenazesine gidecek fazla kişi olmayacak.

Bu yazıyı okuyor ve Vista kullanıyorsanız, işletim sisteminizi acilen yükseltmelisiniz.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Microsoft işletim sistemi Vista'dan tüm desteğini çekti. Artık Vista kullanıcıları, güvenlik ve yazılım desteği tehdidi altındalar.
Microsoft, nihayet Windows Vista işletim sistemine olan desteğini geçen 10 yılın ardından durdurma kararı aldı. Bugün itbariyle Vista için genel destek Microsoft tarafından artık sağlanmayacak.

11 Nisan 2017 itibariyle Microsoft, artık tüm kullanıcılara düzeltmeler, güvenlik yamaları veya herhangi bir güncelleme sunmayacak. Bu göz önüne alındığında destek tarihini aşarak Windows Vista'yı kullanan herkes, bilgisayara zarar verebilecek güvenlik riskleri ve virüslere karşı savunmasız durumda kalacak. Eğer Windows Vista kullanmaya devam ediyorsanız, alacağınız risk bilgisayarınıza zarar verecektir. Windows 7, 8, 8.1 ve a 10 sürümlerine geçmeniz gerekiyor.

Bir önceki işetim sistemi ve her bilgisayar kullanıcısının gönlünde ayrı bir yere sahip olan Windows XP, bugün en az %7.44 kullanım oranınına sahip. Ancak çıktığında ağır eleştrilere maruz kalan donanımları aşırı derecede zorlayan Vista ise %0.72 gibi küçük bir orana sahip. Bu açıdan Microsoft bu hareketinin oldukça geç geldiğini belirtmek lazım.

Windows Vista, 30 Ocak 2007'de piyasaya sürülmüş ve Aero adında şeffaf ve yumuşak grafiklere sahip kullanıcı arayüzü getirmişti. Microsoft'un Güvenilir Bilgi İşlem girişimi aracılığıyla şirket, zamanında Vista'yı önceliklerinden daha güvenli hale getirme yönünde büyük bir çalışma yapmıştı. Ayrıca ev kullanıcıları, iş kullanıcıları ve güçlü kullanıcılara yönelik 6 farklı sürümle piyasa da yer almıştı.

Çıkardığı sorunlar ve performans düşmanı yapısıyla Vista, o dönemden beri istenildiği gibi benimsenmedi. 2009 yılında Windows Vista Service Pack 2'nin kullanıma sunulmasıyla kullanıcılar için iyileştirmeler yapıldı ve sonunda halefi Windows 7 geliştirildi.

Bugün en güncel sürüm olan Windows 10’a geçmenizi tavsiye ediyor, eğer sisteminiz yeterli değilse ve özellikleriniz düşükse zaten Vista’dan daha çok kullanıcı dostu olan Windows 7’ye acilen geçiş yapmanızı öneriyoruz.

Güle güle (çok şükür) Windows Vista (Oh be!)