Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Chromium Tabanlı Microsoft Edge'den Efsane 4K Hamlesi

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Microsoft, Chrome OS karşısına kendi işletim sistemi Windows 10 S'i çıkartıyor. İşte, şirketin eğitim odaklı işletim sisteminin açıklanan tüm detayları.
windows-10-s-duyuruldu-01.jpg
Microsoft, daha önce windows 10 Cloud adıyla anılan ve Google Chrome OSââ¬â¢ye rakip olacak yeni Windows 10 S işletim sisteminin resmi duyurusunu gerçekleştirdi. Daha çok eğitim odaklı olan işletim sistemi sürümünün düşük donanımla en iyi şekilde çalışacak şekilde geliştirildiğine dikkat çekiliyor.

Windows 10 S neler sunuyor?
Başta da belirttiğimiz gibi Windows 10 S, Chrome OS için bir cevap olarak hazırlanmış. Sadece Windows Storeâda yer alan uygulamaları çalıştırmak üzere sınırlandırılmış olan işletim sistemi, Win32 uygulamaları da çalıştırabilecek. Önemli olan bu uygulamanın Windows Store içerisinde yer alması.
Bu anlamda eğitim kurumlarının herhangi eski bir Windows uygulamasının açıklarından etkilenilmemesi ön planda tutulmuş. Windows Storeâda yer alan uygulamaların güvenli bir kapsayıcı içerisinde çalıştığını ve zararlı yazılım ve diğer tehditlerin böylece sorun olmaktan çıktığını not olarak düşelim.
windows-10-s-duyuruldu-02.png
Eğitmenlerin bilgisayarları yönetebilmesi için bazı araçlar da Windows 10 Sâde unutulmamış. Örneğin, USB anahtarı kullanılarak kolayca yazılım ön yüklemesi yapılabilmesi sağlanıyor. Ek olarak eğitimen ve öğrencilerin sohbet etmesi ve birlikte çalışabilmesi için Microsoft Teams ile özel bir sınıf deneyimi de sağlanacak.

Bu yaz çıkışını gerçekleştirecek olan Windows 10 S için henüz fiyat bilgisi açıklanmış değil. Öte yandan bu işletim sistemi ile çalışacak bilgisayarlar için 189 dolarlık fiyat açıklanmış durumda. Ayrıca Microsoft, Windows 10 S ile birlikte Minecraft Eğitim Sürümü ve Microsoft Teams ile Eğitim için Office 365 için bir yıl ücretsiz erişim de sunacak.
Bakalım Windows 10 S ile Chrome OS arasındaki rekabette kazanan kim olacak?

Son düzenleme:

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Windows 10 S İle Windows 10 Arasındaki Farklar Neler? Geçiş Yapmaya Değer mi?

Microsoft'ın devi Windows 10 ile kardeşi Windows 10 S'i karşılaştırdık. Kişisel kullanım ve iyi bir Windows deneyimi için geçiş yapmak şu an için pek mantıklı gözükmüyor.

Artık yeni bir Windowsn umuz var. Kendine has donanımı ile gelen Windows 10 S, Microsoft'un Windows 10'u artık arkada bırakma girişimi ve bütçesel olarak, iş dünyasında ve eğitim sektöründe giderek popülerleşen ChromeOS ile rekabet etmek amacıyla geldi. Yalnız Windows 10 S, Windows 10'a çok benziyor, elbette arayüz olarak temel görünüm benzerlikleri mevcut. Aslında elimizde iki farklı işletim sistemi bulunuyor.

Fiyat / Performans Canavarı:
S takısının kişisel cihazlarda sıkça kullanıldığını bilirsiniz. Microsoft, Windows 10 S'nin ne anlama geldiğini henüz açıklığa kavuşturmadı. Cihaza biraz göz attığınızda bu takının "Hız" vurgusunu yaptığını söylemek hiç zor değil: Windows 10 S yalnızca 15 saniye içinde ön yükleme yapabiliyor. Windows 10 ile aynı çekirdek üzerine kurulu bir yazılım, ancak hem daha ucuz hem de hafif bir bilgisayar.

Pil Ömrü:
Microsoft, Windows 10 S'in Windows 10'dan daha iyi bir pil ömrü sağlayacağına da söz verdi. Aslında Microsoft, ilk Windows 10 S bilgisayarının 'Surface Laptop'u tek bir şarjla 14.5 saate kadar kullanabileceğimizi dile getiriyor. Cihazın 13.5 inç ve 1080p çözünürlükteki dokunmatik ekranı olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça iddialı olduğunu söyleyebiliriz.

3fbcef0770dbc242e535d5dad30d7ae3baabcbb4.jpeg

Şık Surface Laptop Tasarımı

Piyasada çok sayıda Windows 10 ile çalışan dizüstü bilgisayar var, üstelik 10-20 saatlik pil performansları sergileyebiliyorlar. Başta MacOS ve özellikle ChromeOS çok uzun ömürlü pillere sahip olarak rekabetin diğer cephelerinde saf tutuyorlar. Windows 10 S ise ağabeyinden önemli ölçüde daha iyi pil performansı göstereceğini ispatlamalıdır, yoksa işi yaş.

Uyumluluk Eseri:
Microsoft, Windows 10 S'in Windows 10 un sürücü veritabanına erişebilme becerisi nedeniyle çoğu üçüncü partı donanım ve yazılımlarla tıpkı Windows 10 daki gibi çalışacağını dile getirdi. Bu gerçekten harika bir gelişme olur, ki mobil cihaz tabanında bir ürünün PC lerimizle tam olarak uyumlu bir şekilde çalışması firmaların hayallerindendir. Ancak şimdilik bu iddiaya yönelik bir çalışma gözükmüyor.

4e72a3d8b36cc4d8286191d2642e41fc79c157b5.jpeg

Fazlasıyla Windows 10 Pro Desteği:

İlginç bir şekilde Microsoft, Windows 10 Home'un değil, Windows 10 Pro'nun çekirdek yapısından Windows 10 S'i kurmayı başardı. Bu adımın iş dünyasında daha yüksek performans ve işlem kabiliyeti sunmak için atıldığı ortada.
Microsoft, henüz Windows 10 S'de paketlenmiş Pro işlevselliğinin tam bir listesini sağlamıyor; ancak Azure Active Directory (AD), Mobil Aygıt Yönetimi (MDM), Windows Update ve Windows Store'un işletme sürümleri ve ayrıca BitLocker benzeri Windows 10 Pro özelliklerini zamanla 10 S üzerinde de kullanmaya başlayacağız.

Düşük Maliyet:
Microsoft ne kadar ortaya yeni bir ürün çıkarmış olsa da kullanıcıların Windows 10'u denemesini istiyor ve bu nedenle 2017 bitmeden önce Windows 10 Pro'ya ücretsiz bir yükseltme yapmaktan memnuniyet duyuyor. Bu süreden sonra ise yükseltmeler, makul bir maliyetle kullanıcılara sunulacak (170 TL).

Bunun üzerine şu anda Windows 10 Pro lu PC'leri eğitim için tüm okullar Windows 10 S'i ücretsiz alabilecek ve Office 365 Eğitim'e ekstra bir ücret ödemeyecekler. Düşük donanım talepleri göz önüne alındığında, Windows 10 S bilgisayarlar sadece 189 dolardan başlayan fiyatlarla kurulabiliyor.

6af03846bfb9a48d7ba17f7709e3e52abed983ba.jpeg
Masaüstü Programlarına Elveda Deyin:
Tıpkı Microsoft'un başarısız Windows RT platformu gibi Windows 10 S de masaüstünden yüklemek zorunda olduğunuz yazılımları çalıştırmayacak. Şu an için mağazada Chrome, Firefox ve iTunes yok, sayısız oyun ve çok daha fazlası var.

Tüm Windows 10 S yazılımları Windows Mağazasından indirilebilecek. Microsoft haklı olarak bunu yazılımın daha güvenli olması için yaptı. Okullar ve işletmeler için büyük önem taşıdığını düşünürsek faydalı bir düşünce, ancak Windows Mağazası fazlasıyla bir çorak yer. Google ve Apple yazılımlarını yeniden paketleyip Windows Mağazası üzerinden Windows 10 S'ye yüklenebilir duruma getirecek mi? sorusu oldukça düşündürücü.

0867289f2f26d2d1bfb3915b529c606b9e299530.jpeg

Her Yerde Bing!

Microsoft, kullanıcıların Bing'den başka herhangi bir arama motorunu Windows 10 S'de kullanamayacaklarını da açıkladı. Bing'in bölgesel varyasyonların sunulacağını, ancak bunun Google'ı veya diğer önemli Bing arama rakipleri için destek getirmeyeceğini belirtti.

Windows 10 S'yi tanımlamak için, kabaca Windows 10 dan daha sınırlı olduğunu söylemek mümkün. Beş yıl sonra Microsoft, bulut tabanlı ChromeOS'un başarısının umut vaat edeceğini ve bunun sonucunda Windows 10 S'in nihayet geldiğini gösteriyor. Rekabete 5 yıl ara vermek ve sınırlı bir ürünle gelmek büyük risk.

ChromeOS tek bir vizyona sahip: Android uygulamalarını destekleyen, Chrome tarayıcı tabanlı platform. Windows'a göre çok hızlı, uzun ömürlü, güvenli ve ucuz, temiz ve basit bir alternatif.

c230d6321c9addf0ab6a99a38d76aba8b5ef9295.jpeg
Windows 10 S, kullanıcıların Windows 10'dan kendisine geçmelerini sağlamak, olağanüstü performans ve pil ömrü sunmak zorundadır. Bunu gerçekleştirse bile Microsoft'un Windows Store'a kısıtlama getirmeyi denemesi ve bir şekilde Google Play ile rekabet etmesi için çok daha popüler olması gerekiyor.

Olumlu yanlarıyla iş ve eğitim dünyasının ilgisini çekecek bir ürün olsa da Windows 10 S, son ve bireysel kullanıcılar tarafından yeterince tercih edilmeyecek ve ayrı bir kulvardan değişim yaratmadan yaşamına devam edecektir.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Windows 10 S'ten Sinir Edecek Kısıtlama!

Henüz tanıtılan Windows 10'un özel "kırıpılmış" sürümü Windows 10 S, yeni öğrenilen bu iki kısıtlamasıyla can sıkabilir!
windows-10-sten-sinir-edecek-kisitlama.jpg
Microsoft'un hafifleştirilmiş işletim sistemi Windows 10 S ile yeni tanıştık. Chrome OS'a rakip olmak isteyen Windows 10 S'te nelerin eksik olduğunu kısmen biliyorduk, ancak bu bilgiler gelmeye başladı.

Windows 10 S'in Mağaza dışından uygulama yüklemeye izin vermediğini biliyorduk. İşletim sisteminin bunun yanı sıra üçüncü parti web tarayıcılarını varsayılan olarak seçmeye izin vermediği anlaşıldı. The Verge'ün keşfine göre Microsoft, sıkça sorulan sorular sayfalarında Windows 10 S'in varsayılan tarayıcıyı değiştirmeye izin vermediğini açıkça belirtiyor.

Mağaza'da bulunduğu sürece üçüncü parti tarayıcıları yüklemeniz ise mümkün (Chrome henüz mağazada yok ancak ilerde Mağaza için sunulabilir). Varsayılan tarayıcıyı değiştirmenize izin verilmemesi, örneğin bir epostada veya Word belgesinde bir bağlantıya tıkladığınızda, Edge'in açılacağı ve bunu değiştiremeyeceğiniz anlamına geliyor.

Benzer şekilde Microsoft Edge ve Internet Explorer'daki arama sağlayıcısını da değiştirmenize izin verilmiyor. Yani varsayılan arama motoru olan Bing'i değiştirip, Google'a geçemiyorsunuz.

Seçeneklerinizin elinizden alınması hoş bir şey olmadığından bazı kullanıcıların durumdan hoşnutsuzluk duyacağı kesin. Ancak Microsoft şu sıralar kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dinlemekle övünüyor ve yeterince ses çıkarsa, bu katı kurallar belki değişebilir.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Microsoft'tan İddialı Windows 10 S Açıklaması!

Yeni Windows 10 S hakkında konuşan Microsoft'tan, yeni işletim sistemi projesi konusunda çok iddialı açıklamalar geldi!

2 Mayıs'ta duyurduğu eğitim odaklı yeni işletim sistemi Windows 10 S hakkında konuşan Microsoft, yeni işletim sisteminden büyük umutları olduğunu söylüyor. Öte yandan yeni işletim sistemiyle ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini de çözüme kavuşturuyor.

Windows Ürün Pazarlama Direktörü Robert Epstein, özellikle Windows 10 S'in yeni bir Windows sürümü olup olmadığı konusunda yaşanan kafa karışıklığına gidermek için şunları söylüyor:

201705231949291485.jpg

"Windows 10 S, başlı başına yeni bir Windows sürümü değil. Ancak tek başına tercih edildiğinde, Windows 10'un yaptığı her şeyi yapabilecek kapasitede bir işletim sistemi de aynı zamanda. Windows 10'la birlikte gelen her şey, Windows 10 S'te de yer alacak. Tek fark, uygulamaların direkt olarak Windows Store aracılığı yoluyla yüklenecek olması."

2017052319493357685.jpg

Bu sözlerden şunu çıkartmak mümkün: Windows 10 S, yalnızca Windows Store'da yer alan uygulamalarla sınırlandırılmış bir işletim sistemi. Bunun sebebi, Microsoft'un bu işletim sisteminde, kötü amaçlı yazılım barındırabilecek bir web sitesinden edinilen uygulamanın kullanıcıya zarar vermesini önlemek istemesi. Böylece kullanıcılar, Windows Store'dan edinilen bir uygulamanın Microsoft tarafından kontrol edildiğini bilerek, güven içinde kullanabilecekler. Elbette Windows 10 S'in hitap ettiği kitle eğitim kurumları ve öğrenciler olduğu için bu oldukça önem kazanıyor.

Peki, Windows 10 S'ten Windows 10 Pro'ya veya tam tersi şekilde geçiş imkanı olacak mı? Epstein, Windows 10 Pro'dan Windows 10 S'e geçiş olmayacağını söylüyor. Windows 10 S, direkt olarak satın alınacak yeni cihazlar yoluyla edinilebilecek. Bu yaz kullanıma sunulacak olan Windows 10 S için, HP, Asus ve Acer gibi başlıca üreticilerin, Windows 10 S'li cihazlarını 189 $'dan başlayan fiyat etiketleriyle satışa sunulacağı biliniyor. Windows 10 S'ten Windows 10 Pro'ya ise geçiş serbest. Bunun için kullanıcı 49 $'lık bir fark ödeyecek. (Bu fiyat ABD için geçerli; diğer bölge fiyatları şimdilik bilinmiyor.)

Windows 10 S'in, Windows 10 Mobile'ı öldüreceğine yönelik soruları da yanıtlayan Epstein, Windows 10 Mobile'da da kararlı olduklarını söylüyor.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Windows 10 Pro'dan Windows 10 S'e Dönüş Yolu Açıldı!

Microsoft'un kapalı tuttuğu "Windows 10 S'e dönüş yolu" yeni keşfe göre artık açık!

2017061918421869972.jpg

Microsoft'un birkaç gün önce tanıttığı Surface Laptop, Windows 10 S ile çalışıyor. Windows 10 S, ilk başta eğitim sektörüne odaklanan bir işletim sistemi ve sadece Windows Store'dan yüklenen uygulamaları çalıştırıyor.

Microsoft, daha önce yaptığı bir açıklamada Surface Laptop'un bu senenin sonuna kadar Windows 10 Pro'ya ücretsiz olarak yükseltilebileceğini söylemişti. Bu sürenin sonrasında ise "49 dolar veya daha az" bir ücret ödemeniz gerekecekti. Firma, Windows 10 Pro'ya yükseltmenin tek yollu olduğunu ve Windows 10 S'e geri dönüşün olmayacağını da önemle vurgulamıştı. Ancak şimdi Microsoft, Windows 10 S'e geri dönüş yolu sunmaya başlamış görünüyor.

MSPoweruser'ın keşfine göre firma, Windows 10 S sürüm 1703 için kurtarma imajı sunmaya başladı. Bu dosyalara Microsoft'un destek sayfasından cihazın seri numarasını girerek ulaşabiliyorsunuz.

Windows 10 S'e geri dönerken Surface Laptop'taki tüm verilerinizin silindiğini belirtelim. Microsoft, daha önceki açıklamasında Windows 10 S'e geri dönmenin "beklenmedik etkiler" ortaya çıkarabileceğini söylemişti. Firma şimdi geri dönüş yolunu açtığına göre bu sorunları çözmüş olsa gerek.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Windows 10 S için önemli karar!

Microsoft hafif ve sadeleştirilmiş işletim sistemi Windows 10 S için önemli bir değişiklik yapmak istiyor.

Windows 10 S Modu geliyor!
İşletim sistemi yakın zamanda karşımıza Windows 10 S Modu adıyla çıkacak. Gerçekleştirilecek olan isim değişikliği ile yazılımın ürünler portföyüne daha uygun hale geleceği düşünülüyor. Yeni S Modu, birçok Windows sürümünde kullanıma sunulacak. Yazılımın kullanıcıları sadece Microsoft Store üzerinden indirebilecekleri uygulamalarla kısıtladığını not olarak düşelim.

Ek olarak, yazılımın tam sürümüne erişme hakkı da tabii ki kullanıcılara sunulmakta. Eğer S Modu olarak Windows 10 Ev kullanıyorsanız tam masaüstü deneyimine ücretsiz erişebileceksiniz. S Modu olarak Windows 10 Pro kullananlar ise tam sürüme geçiş için 49 dolar ödemek zorunda kalacak.

Microsoft’un Nisan ayı içerisinde Windows fiyatlarında da bir yenilemeye gideceği söyleniyor. S Mode detaylarının da bu zamanda duyurulması beklenmekte. Windows 10 S Modu yüklü yeni bilgisayar alanların ne kadarının tam sürüme geçeceği ve Chrome OS ile rekabette başarılı olup olunmayacağı merak konusu.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Şifresiz Windows 10 S, Test Ediliyor!

Microsoft, parola girme derdinden kısmen kurtaran bir Windows 10 S'i test ediyor!

sifresiz-windows-10-s-test-ediliyor.jpg

Microsoft'un en sonuncu Insider Preview güncellemesi oldukça muazzam, ve Windows 10 S kullanıcıları için sistem şifrelerinden kurtulma seçeneği sunuyor. Teknoloji devi, güvenlik odaklı Windows'un kilidini cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir kimlik doğrulama uygulaması ile açmanıza izin veriyor. Özellik şu an test aşamasında. Tek yapmanız gereken, uygulama ile Windows Hello'yu kurmak ve bunun ardından Windows'un hiçbir arayüzünde giriş yapmak için şifre kutucuğu görmeyeceksiniz. Şu an bir Windows 10 S kullanıcısı olmasanız da, bu özelliğe bir gün siz de kavuşabilirsiniz. Haberlere göre Microsoft, 10 S'i bağımsız bir ürün olarak bırakmak istiyor, böylece hem Home hem de Pro kullanıcılarına bir mod olarak sunabilecek.

Windows 10 S kullanıcılarına şifresiz bir deneyim sunmanın yanında, Insider Preview'in bu son sürümü bilgisayarlarda HDR video oynatmayı mümkün hâle getiriyor. Microsoft'un söylediğine göre, çoğu modern bilgisayar HDR'yi oynatabilecek kapasiteye sahip, ama bunu yapabilmeleri için fabrikada kalibre edilmeleri gerekiyor. Bu güncelleme, platforma bir kalibrasyon aracı getiriyor: tek yapmanız gereken Video Oynatma ayarlarına gidip "Dahili ekranımda HDR video için kalibrasyon ayarlarını değiştir" seçeneğini tıklamak.

Bunların yanında Windows Insider Build 17083'ün bilgisayarınıza bir Teşhis Veri Görüntüleyicisi yüklendikten sonra gizliliğinizden endişeleniyorsanız, bu güncellemeyi seveceksiniz. Artık, Gizlilik bölümünde Tanılama ve geri bildirim bölümüne giderek aracın topladığı verileri silebilirsiniz.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Windows 10 S'i Bırakmak Çok Kolay Olacak!

Windows 10 S elinizi kolunuzu bağlıyorsa, sizin için iyi bir haber var: Windows 10 S'ten tam sürüme geçmek, bu kadar kolay olacak!

Windows 10 S moduna kilitli bir bilgisayarınız var ve mağaza dışından uygulama yükleyememek, canınızı sıkıyor. Endişe etmenize gerek yok çünkü Windows 10'un tam sürümüne geçme işi, çok kolay olacak gibi görünüyor.
2018042513055939772.jpg

Ekran görüntüsü:RichardHay​

İlk olarak farklı bir Windows 10 sürümü olarak ortaya çıkan Windows 10 S'in bir "mod" haline geleceğini birkaç ay önce öğrenmiştik. Windows 10 S, hatırlayacağınız üzere işletim sistemindeki bazı işlevleri kısıtlıyor ve sadece Windows Mağazası'ndaki uygulamaları yüklemeye izin veriyor.

Microsoft, Windows 10 S'in güvenlik ve performansa önem veren kullanıcılar arasında popüler olacağına inansa da Windows Mağazası'na kısıtlı olmak, çoğu kullanıcı için pek hoş olmayacak. Neyse ki Windows 10'un kısıtlamasız, tam sürümüne geçmek için Windows Mağazası'nı ziyaret etmenizin yeteceği anlaşıldı.

Bir Ayar Değiştirmek Yeterli
Windows S modundan normal Windows 10'a geçmeyi sağlayan seçenek, Twitter kullanıcısı Richard Hay tarafından keşfedildi. Hay, bu işlemin ekran görüntüsünü (yukarıda) paylaştı.Buna göre normal Windows 10'a geçmek için Microsoft Store uygulamasını açıp (görev çubuğundaki simgeye tıklayarak açılabiliyor) "Al" düğmesine basmanız yeterli. Bu seçenek, Windows 10 yapı 17134'te görünüyor.Windows 10 S'ten normal Windows 10'a geçişin kolay olması, gerçekten sevindirici. Bunun yanında Windows 10 S'i bıraktıktan sonra ona geri dönemediğinizi, bunun için Windows 10'u en baştan yüklemeniz gerektiğini söyleyelim.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Uzun zamandır ilgilerin odağında olan Chromium Tabanlı Microsoft Edge, Netflix'i 4K çözünürlükte destekleyecek.

Uzun zamandır beklenen ve yaptıkları çıkışlarla dikkatleri üzerine çeken Microsoft ekibi, Edge'in Chromium tabanlı olacağını duyurmuştu. Uygulamanın sızdırılan son sürümünde ise Chromium tabanını kullanan diğer tarayıcıların aksine Netflix'i 4K çözünürlükte destekleyeceği ortaya çıktı. Chromium tabanlı Microsoft Edge hem PlayReady hem de Widevine DRM teknolojilerini destekleyecek. Microsoft Edge sadece Windows değil macOS gibi sistem platformlarına da sürülecek. Ancak buradaki önemli detay, PlayReady özelliğinin sadece Microsoft Windows 10 kullanıcılarına özel olarak sunulması.

Buradan anlaşılacağı üzere Microsoft akıllıca bir hamle ile Netflix'in 4K çözünürlüğünü sadece Microsoft Windows 10 kullanıcılarına sunacak. Bilindiği üzere Netflix, Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarında çözünürlüğü 720p sınırlamış durumda. Buna rağmen kullanıcılar üçüncü parti yazılımlar kullanarak 1080p çözünürlüğüne erişebiliyorlar.
02710b9e8ad55a9d010f5271425ed10d90600b6c.jpeg

Chromium tabanlı Microsoft Edge'in şu an için bir rakibi yok. Ancak alternatif olarak Microsoft Mağazasında bulunan Netflix uygulaması kullanılarak 4K çözünürlük elde edilebilir.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Chromium tabanlı Edge web tarayıcısı, test etmeniz için indirmeye sunuldu!

chromium-tabanli-edge-teste-hazir.jpg

Microsoft'un Chromium tabanlı Edge web tarayıcısını herhangi bir program gibi yükleyip test edebileceğimiz, şubat ayında ortaya çıkmıştı. Bir başka deyişle Edge'i denemek için Microsoft'un test programına katılıp, Windows Insider olmanız gerekmeyecekti.

Merakla beklenen web tarayıcısı, bugün itibariyle denemeniz amacıyla indirmeye sunuldu. Microsoft Edge Insider web sitesine gidip geliştirme sürümlerinden Ev veya Canary sürümlerini indirmeniz mümkün. Sayfaya göre programın beta sürümü, "yakında" yayınlanacak.

En kararlı sürümü indirmek istiyorsanız, haftalık olarak güncellenen Dev Channel sürümünü tercih etmeniz gerekiyor. Günlük olarak güncellenen Canary sürümleri daha az test edildiğinden, çok daha kararsız olabiliyor ancak en yeni işlevler, bu sürümde yer alıyor. Tarayıcı Chrome'un da temel aldığı Chromium'u kullandığından, Chrome eklentilerini destekliyor. Microsoft, tarayıcıya yer işaretlerini ve tarayıcı geçmişini eşitlemeye yönelik bir işlev de eklemeyi planlıyor.

Dev ve Canary yapılar, sadece Windows 10'un 64-bit sürümünde çalışıyor. Dilerseniz, Windows 7, Windows 8 ve macOS sürümleri yayınlandığında siteden uyarı almayı tercih edebiliyorsunuz.

Son düzenleme:

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Chromium Tabanlı Edge Eklenti Desteğine Kavuştu

Microsoft'un test için geçtiğimiz gün piyasaya sürdüğü yeni Chromium tabanlı Edge'in eski Edge tarayıcısına kıyasla kaybettiği pek çok işlev bulunuyordu ve eklenti desteği de bunlardan biriydi. Ancak haberler iyi- Microsoft, geçtiğimiz gün Chromium tabanlı yeni Edge tarayıcı için eklenti mağazasını kullanıma açtı.

Eski Edge'in en büyük dezavantajlarından biri, üçüncü taraf eklentilerinin azlığıydı (bu haberin yazıldığı tarihte bu sayı sadece 228 civarında). Microsoft'un Chromium'a yaptığı geçiş ise bu durumu değiştirecek. Yeni Microsoft Edge Insider Addons mağazası, Chrome mağazası kadar kalabalık olmaktan çok uzak olmasına rağmen, ilk günden 118 uzantıya sahip olması ile oldukça olumlu bir tablo çiziyor. Geliştiricilerin artık Microsoft Edge'in motoru olan EdgeHTML için eklentilerini yeniden yazmak zorunda kalmayacak olmaları sebebiyle de bu sayının hızla artmasını bekliyoruz.

BetaNews'in rapor ettiği bilgilere göre, Edge'in yeni Canary ve Dev sürümlerindeki yeni mağazaya ana menüyü açtıktan sonra tırnak işareti ile işaretli menü üzerinden "Ext Uzantıları"nı seçerek erişebiliyorsunuz.

Yakın gelecekte yeni Edge için uzantı sayısını öngörememize rağmen söyleyebiliriz ki Edge adına yazılacak uzantıların toplam sayısının Chrome için mevcut olan toplam sayıya eşit olması pek mümkün değil, zira geliştiricilerin kodladığı eklentlerin Google'ın yanı sıra Microsoft'un resmi mağazasına da eklenmesi için ek güvenlik önlemlerinden geçmesi gerekecek.

Ancak bunun yanında Edge mağazası ayrıca Chrome için mevcut olmayan bazı araçlar da sunabilir. Örneğin Google, kullanıcıların YouTube'dan video indirmesine izin veren uzantıları listelemeyi reddediyor fakat yeni açılan Edge mağazası özellikle bu amaç için bir eklenti içeriyor. Gelecekte Google'ın bu tür araçlar için Microsoft'un mağazası üzerinden engellenme talebinde bulunmasını görmemiz muhtemel.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Dün yeni logosu tanıtılan Chromium tabanlı Edge tarayıcısının, Microsoft'un resmi açıklaması ile birlikte 15 Ocak tarihinde yayımlanacağı kesinleşti. Güncellenmiş tarayıcı Windows 10, Windows 7, Windows 8 ve macOS üzerinde 90 dilde kullanılabilecek.

Tarayıcıyı daha erken denemek isteyenler için Microsoft'un "yayım adayı" olarak tanımladığı bir beta sürümü de bugün indirilebilir konuma gelmiş bulunuyor. Microsoft, yenilenen Edge'in ilk beta sürümünü Ağustos ayında yayınlamıştı.

Yeni ve geliştirilmiş Edge, Google Chrome'un da kullandığı Chromium temelini kullanarak, hem son kullanıcılar hem de web geliştiricileri için daha çekici olması amacıyla sıfırdan geliştirildi. Tarayıcı Windows, macOS, iOS ve Android üzerinde eşleşme desteği ile beraber gelecek ve bu da şifrelerinizi, web geçmişinizi, favorilerinizi ve kişisel ayarlarınızı cihazlarınız arasında taşıyabileceğiniz anlamına geliyor.

2019110509420811388.jpg

Microsoft
Ayrıca Microsoft, Edge'e yeni bir takip engelleme varsayılanı ekledi ve bu sayede kullanıcıların verilerini internet üzerinde kimin gördüğünden endişelenmeleri gerekmeyecek. Firefox ve Chrome'da zaten var olan bu özellik varsayılan olarak aktif ve kullanıcı mahremiyetini ciddi oranda iyileştiriyor. Yeni InPrivate (Gizli) modu da online aramaların ve gezintinin size atfedilmemesini sağlıyor.

Ancak Microsoft her alandan kullanıcıları kendi tarafına çekmeye çalışırken yeni Edge bazı kurumlara odaklı özelliklere de sahip olacak. Bu özelliklerin arasında çalışanların kendi firmaları içerisinde bilgi aramalarını kolaylaştırmak, adres çubuğunu iş arkadaşlarını, ofis konumlarını, bina için kat planlarını bulmak için kullanmak da bulunuyor.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,997
12,213
113
ALMANYA
Microsoft, Chrome ve Edge'de Yaşanan Takılarak Kaydırmayı Çözecek
microsoft-chrome-ve-edge-yasanan-takilarak-kaydirmayi-cozecek.jpg

Microsoft, yenilediği web tarayıcısı Edge üzerinde çalışmaya devam ediyor. Firma şimdi sayfaları daha akıcı bir biçimde kaydırmanızı sağlayacak bir değişiklik yaptı.

Değişikliğin sadece Edge'de değil, aynı motoru kullanan Chrome web tarayıcısında da yer bulabileceği anlaşılıyor. Windows Latest'in keşiflerine göre Microsoft, değişikliği Edge'in Canary ve Dev ön izleme yapılarında deniyor. Değişikliğin açıklamalarına göre kaydırma çubuğu, ana işlem meşgul olsa bile kullanılabiliyor. Teknik olarak bu, kaydırma işleminin ana iş parçacığından "impl" iş parçacığına taşınmasıyla gerçekleşiyor.

Teknik ayrıntıları öğrenmenin çoğu kullanıcı için bir anlamı yok, ancak değişiklik sonrasında kaydırma işleminin daha tepkisel ve akıcı çalışmasını bekleyebilirsiniz. Değişiklikler Chromium projesinde yapıldığından, diğer Chromium tabanlı web tarayıcıları da geliştirmeden faydalanabilecek.

Bu arada Microsoft'tan bir yazılım mühendisi, kaydırmayla ilgili geliştirmelerin Chrome Canary 82.0.4072.0'de yer aldığını doğruladı. Son olarak Microsoft Edge'de yapılacak bir başka sevindirici geliştirme, Bing yerine başka bir varsayılan arama motoru kullanabilmek olacak.