Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

En iyi Telltale Games oyunları

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
En iyi Telltale Games oyunları

The Walking Dead, Batman ve Guardians of the Galaxy gibi serileri elinde bulunduran Telltale Games, en çok bu oyunlarla etkiledi bizi.

Eğer bir oyunda en ufak bir hikaye kırıntısı varsa bile, o oyun benim ilgimi çok çeker. Çünkü hikaye temelli oyunlar oynamaya, başkalarının hikayelerine tanık olmaya, hatta başkalarının hikayelerineyön vermeyi çok seviyorum. Bu tip oyunları oynarken, duyguları da en sınırında yaşıyorum. Yaşanan durumlarla eğlenebiliyorum, çok üzülebiliyorum veya buna benzer farklı onlarca duygu beni alıp götürüyor bu dünyadan, bu tip hikaye temelli oyunları oynarken. Bu noktaya kadar her şey güzel fakat bu tip oyunları sevmeme rağmen, 2015 senesine kadar hiç bir Telltale Games oyunu oynamadığımı söylesem, nasıl olur?

Telltale Games benim ilgimi çekmeyen bir ekipti. Kendilerini pek sevmiyordum birçok farklı nedenden dolayı. Bu nedenlerin en büyüğü de, oyunları bölüm bölüm çıkartıyor olmaları idi. Zaten bir bölüm, 1-2 saat oluyor. Bugün, ilk bölümü 2 saatte bitirip, 1 ay boyunca tekrar 2 saatlik bir bölüm için mi bekleyecektim? Hayır. Fakat bu bölüm bölüm piyasaya sürülen oyunlar ile aram, 2015 senesinin başında piyasaya sürülen Life is Strange ile sıcaklaştı. Life is Strange oyununu ilk çıktığı gün almıştım ve her yeni bölüm için öyle meraklı bir şekilde bekliyordum ki, tahmin bile edemezsiniz. Tabii bu noktada, bölüm bölüm çıkan oyunlar ile aram sıcak olsa da, Telltale Games ekibine karşı olan ön yargım devam ediyordu. Bu ön yargım da 2015 senesinin sonlarına doğru, Minecraft: Story Mode ile kırıldı.

2764770-8296516960-image.jpg

Peki, neden Minecraft: Story Mode? 2009 ile 2012 yılları arasında sıkça Minecraft oynuyordum. Hem saf haliyle, hem de modlarla oldukça eğlenceli idi. Zaten o zamanlarda da Minecraft modları ile alakalı bir sitede yazarlık yapmaktaydım. Bir gün Steam üzerinde dolaşırken, daha aynı gün çıkmış olan Minecraft: Story Mode oyununu gördüm ve kimin yapmış olduğuna bakmadan satın aldım. Oyuna girdiğim zaman bunun bir Telltale Games oyunu olduğunu anlamıştım ve Life is Strangeoyununda olduğu gibi, Minecraft: Story Mode oyununu da aynı şekilde, meraklıca oynamıştım. Peki, Minecraft: Story Mode benim gönlümün kapısını Telltale Games ekibine açtı mı? Ne yazık ki hayır.
Tam da bu noktada, giriş yazısını inanılmaz uzattığımın farkındayım fakat Telltale Games ve bu ekibin oyunları ile olan aramı, en net şekilde sizlere sunmak istiyorum. Bu yüzden, fütursuzca giriş metnimin4. paragrafını yazayım: Bundan birkaç ay önce PlayStation Plus ile Tales from the Borderlandsoyunu verildi ücretsiz olarak. Ben, daha önce sadece 1 kez Borderlands oyunu oynadım ve onun da hangi oyun olduğunu net olarak hatırlamıyorum. Buna rağmen, Telltale Games tarafından yapılmış olan Tales from the Borderlands oyununu indirdim ve bu oyun bittiği zaman tek bir cümle kurdum: “Telltale Games’in her oyununu oynamam gerekiyor artık.” Tales from the Borderlands ardından, bir sonraki ay da Game of Thrones oyunu verilmişti, sözümde durarak o oyunu da oynadım ve Game of Thrones izlemiyor olmama rağmen, Game of Thrones oyunu beni benden almıştı. Sonrasında zaten kimse beni durduramadı, seri bir şekilde Telltale Games oyunlarına yüklendim. Bu yüzden artık bir, “En iyi Telltale Games oyunları” yazısı yazabileceğime inanıyorum.
Sıralama kısmına geçmeden önce küçük bir not düşmek istiyorum: En iyi Telltale Games oyunları yazımı uzun bir süre boyunca güncel tutmayı düşünüyorum. Henüz tüm Telltale Games oyunlarını oynamadım ve oynadıkça, o oynadığım oyunları da bu sıralamaya ekleyeceğim. Ayrıca listedeki bazı oyunların tamamını bitirmemiş olabilirim. Bunu zaten belirteceğim. O oyunu tamamen bitirmemiş olmamın sebebi ise, oyunun henüz yeni bölümünün çıkmamasıdır. Her yeni bölüm çıktığı zaman, o oyunun sıralamasını tekrar değerlendireceğim ve gerekirse daha yukarıya veya aşağıya taşıyacağım. Umarım yapmak istediğim şey açık bir şekilde anlaşılmıştır.

Yazının Son Güncellenme Tarihi: 5 Ağustos 2017

8- Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon

Listemin en kötü oyunu, ne yazık ki Telltale Games ekibinin en yeni oyunu olan Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon. Aslında Minecraft severler için bu oyun mutlaka güzeldir fakat ben bu oyun ile alakalı hiçbir şeyi, uzun zamandırtakip etmiyorum. Oyun içerisinde birçok Minecraft içerik üreticisibulunuyor fakat ben hiçbirini tanımadığım için ilgimi çekmiyorlar. Aynı şekilde, senaryodan ele aldığımız zaman da bence Telltale Games ekibinin diğer oyunları çok daha başarılı. Tabii Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon için sadece 1 bölüm çıktı ama diğer tüm bölümler çıksa bile, bu oyunun çok fazla yerinin değişeceğini sanmıyorum.
7- Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon

Beni Telltale Games oyunları ile tanıştırmış olan Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon, ekibin en uzun tek sezonluk macerası. Oyun, tam 8 bölümden oluşuyor ve bunun için geliştirici ekibe minnettarım. Oyunda gerçekten çok eğlendim. Minecraft: Story Mode – İkinci Sezonaksine, Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon gerçekten hoşuma giden bir oyun olmuştu. Sıralamamda bu kadar aşağıda kalmasının sebebi ise, ekibin diğer oyunlarının oldukça iyi olması.

6- The Walking Dead – A New Frontier (Üçüncü Sezon)

Telltale Games ekibinin en güçlü serisi bence The Walking Dead. Zaten bu seri için 4 sezonun planlanmış olması da, benim söylediğim şeyi doğrular nitelikte. Ayrıca, The Walking Dead – A New Frontier sadece birkaç gün önce bitirmiş olduğum bir oyun. Genel olarak The Walking Dead serisine çok şey katmış olan bu üçüncü sezon, ne yazık ki listemin ortalarında bulunuyor çünkü oyunun performansı ciddi anlamda berbattı. Oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde oynadım ve oyun sürekli 30 FPS ile 60 FPS arasında gidip geliyordu. Bu beni inanılmaz rahatsız etti ve oyundan alabileceğim tüm deneyimi de mahvetti. Yine de senaryo bakımından Clementine karakterinin bu noktalara geldiği görmek, The Walking Dead evreninde bir umudun olduğunu bilmek, şimdilik seriye çok güzel bir nokta koydu.

5- Game of Thrones

Game of Thrones evrenini bilmediğimden midir, yoksa bu oyunu oynarken gerçekten başka bir kafa yaşadığımdan mıdır, hiç emin değilim fakat Telltale Games oyunları arasında beni en çok zorlayan oyun bu oldu. Hiç beklenmedik anlarda, beklenmedik karakterlerin ölmesi ve özellikle de yaptığımız seçimlerin neredeyse tüm karakterleri etkilemesi benim üzerimde çok büyük bir yük oluşturmuştu. Ayrıca, en hüzünlendiğim, duygusal olarak çöktüğüm oyunlardan bir tanesi de buydu. Bu yüzden Game of Thrones oyununun hakkını yiyemem. Oldukça başarılıydı, ikinci sezonu çok büyük bir merakla bekliyorum.

4- The Walking Dead: Michonne

The Walking Dead: Michonne oyununa çok ön yargı ile yaklaşmıştım. Arka arkaya The Walking Dead – Birinci Sezon ve The Walking Dead – İkinci Sezon oyunlarını bitirince, direkt olarak üçüncü sezona zıplamak istemiştim ama arada sanırım böyle mini bir seri oynamak iyi geldi. Bana kalırsa, The Walking Dead: Michonne oyununun da serinin ana oyunlarından geride kalır hiçbir yanı yok. Eminim ki bu oyun 3 bölüm yerine 5 bölüm olsa ve ikinci sezonu gelse; ana The Walking Dead oyunları kadar değer görür. Ayrıca ana serinin birinci ve ikinci sezonundan sonra direkt bu oyundaki performans ve grafik iyileştirmeleri de oldukça güzel hissettirmişti. Bu hisler, bir sonraki oyun olan The Walking Dead – A New Frontier’da ölmüş olsa da…
3- The Walking Dead – Birinci Sezon

The Walking Dead – Birinci Sezon bana soracak olursanız, uzun soluklu bir oyunun başlatılabileceği en güzel sezondu. Oyuncular ve tabii ki ben, Lee ve Clementine karakterlerine inanılmaz bir şekilde bağlandık ilk sezonda. Bu da oyunun ikinci sezonuna kusursuz bir kapı araladı. Bir sonraki sezonu bırakalım, sezonun kendisi bile tek başına müthişti. Kenny karakterinin başından geçenler, diğer yan karakterlerin hikayeleri, tanık olduğumuz sahneler… Yani, ilk sezon hakkında kötü bir şey düşünüyorum ama aklıma hiçbir şey gelmiyor. Beni duygudan duyguya sürükleyen, finali ile de kendimi kaybettiğim bir oyundu The Walking Dead – Birinci Sezon.

right-stuff_1920.0.jpg

2- Tales from the Borderlands

Tales from the Borderlands, listemde ele aldığım diğer oyunlardan oldukça farklı. Çünkü listemdeki tüm oyunlarda ciddi anlamda hüzün bulunuyor, aksiyon bulunuyor ve yer yer de komedi bulunuyor. Fakat Tales from the Borderlandsoyununun tamamı komedi. Bu yüzden, bu oyunu direkt olarak listemde 2. sıraya almak istedim. Çünkü Telltale Games oyunlarına genel bir bakış yaptığımız zaman, tüm oyunlar arasındaki en farklı yapıt Tales from the Borderlands ve bu yüzden Tales from the Borderlands biraz da olsa yukarıda olmayı hak ediyor.

1- The Walking Dead – İkinci Sezon

Bana soracak olursanız, Telltale Games ekibinin en iyi oyunu The Walking Dead – İkinci Sezon. Çünkü serinin ikinci sezonu, birinci sezon içerisinde güçlü bir şekilde oluşturulmuştu. Clementine olarak oynamamız, bu güçlülüğün en temeli. Ayrıca oyunda verilen hisler olarak yine The Walking Dead – İkinci Sezon ile The Walking Dead – Birinci Sezon arasında hiçbir fark göremiyorum ben. Yani, The Walking Dead – Birinci Sezon yerine The Walking Dead – İkinci Sezon oyununun 1. sırada olmasının tek nedeni, bu sezonun daha önceden güçlendirilmiş, desteklenmiş olması. The Walking Dead – İkinci Sezon da aynı ilk sezon gibi kusursuz bir oyundu. Keşke üçüncü sezonda da bu kalite tutturulabilseydi.

Sonradan Eklenecek Telltale Games Oyunları

• The Walking Dead: The Final Season (Henüz çıkmadı.)
  • The Wolf Among Us: Season 2 (Henüz çıkmadı.)
  • Batman: The Enemy Within (Henüz çıkmadı.)
  • The Wolf Among Us (Henüz oynamadım.)
  • Batman – The Telltale Series (Henüz oynamadım.)
  • Marvel’s Guardians of the Galaxy: The Telltale Series (Henüz oynamadım.)