Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Türksat Uydusu 12685 V 30000 Parametresi İle ilgili Bilgi:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,141
113
İstanbul
Sevgili FORUM-DOSTLARIM öncelikle selamlar sevgiler sizleri bir konuda bilgilendirme ihtiyacı duyduğum için bu konuyu açtım.Bilemiyorum UYDU-DÜNYASINI ne kadar yakından takip ediyorsunuz ama özellikle başlıktada yazdığım TÜRKSAT uydusunda sessiz sedasız bir gelişme çok hızlı bir şekilde olmaktadır.! Aslında bu yeni bir şey değildir bildiğimiz MPEG-4 yani bildiğimiz yayın yapan kanalların,sistem üzerinden dahada sıkılaştırılarak daha fazla kanalın yayın yapmasına yarayan bir teknolojidir.Maliyeti diğer SD formata göre çok çok daha UCUZDUR.! Kısa bir süre önce YEREL bağlamda yayın yapan bazı kanalların sahipleri ve yöneticileri tarafından,Sn.Cumhurbaşkanına yüksek uydu yayın maliyetleri için bir çağrı yapılmıştı.Sonrasında verilen talimat üzerine TÜRKSAT uydusunda 12685 V 30000 parametresi aktif edildi.Ve akabinde ise test yayınları başladı.İlk önce KADIRGA tv akabinde ise DOĞAL tv ve sonrasında ise OLAY tv yayına başladı.Yine bu ayın 20 sinde HİLAL tv ve BAHAR tv de bu frekanstan yayına devam edeceklerdir,bu konuda iki kanal bu bilgileri ALT-YAZI ile izleyicilerine ulaştırmaktadırlar.! Yine ayrıca OLAY tv nin yayın yaptığı normal SD yayın sona ermiştir,ayrıca KADIRGA tv dede yayın bitmiş olup sadece yeni yayın parametresini belirten ekran kalmıştır.! Şimdi gelelim meselenin özüne bilemiyorum belki bazılarınız farkındasınız belkide değilsiniz ama olay son derece önemlidir.! Hali hazırda şu anda kullanılmakta olan SD cihazlar bu sistemi donanımlarının uygun olmaması yüzünden algılayamamaktadır.! Yani sözün özü bu cihazlar bu yayınları almamaktadır,sadece HD uydu cihazlarında bu yayınlar izlenebilecektir.! Eğerki özellikle belli başlı ÖNEMLİ kanallarda bu formatta yayın yapmaya başlarsa işte o zaman SD cihazlar aynen ÇÖPE gitmeye başlayacaktır.Eğerki receiver alacaksanız siz siz olun bundan sonra HD uyumlu olan cihazlar almaya bakın.Boşu boşuna paranızı çöpe atmayın şimdi bu dönüşüm ne kadar zamanda olur ben bunu tam olarak bilemem ama bildiğim bu dönüşüm kaçınılmazdır.!!!

ali usta

0
Üye
23 Ocak 2016
145
13
18
haydar ustam çpk haklısın sd yayınlar hep kalksın aslında görüntü kirliliği sanırım yakında sdcihazlara elveda diyeceğiz.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,141
113
İstanbul
haydar ustam çpk haklısın sd yayınlar hep kalksın aslında görüntü kirliliği sanırım yakında sdcihazlara elveda diyeceğiz.

Keşke tüm yayınlar HD olsa ustam ama maalesef buna imkan yok bu haliyle yayın yapan kanalların tüm donanımlarını HD olarak değiştirmeleri gerekiyor.! Buda çok büyük masraflar demek anlamına geliyor,en azından bu şekilde uydu kiraları astronomik değerlerden çok daha ucuza mal olacak...

selin123

0
Özel Üye
7 Tem 2013
464
1,025
93
ORHANGAZİ-BURSA
Haydar ustam merhaba
benim sorunum on6 tv kanalı uydumda bir türlü çıkmıyor uydu cihazı next 18500 hd plus bütün arama şekillerini yaptım yinede çıkmıyor konu hakkında destek olurmusunuz.
ilginize şimdiden çok teşekkür ederim.