Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Sinyal yok ! sorunuyla herkes karşılaşmıştır

nextreyiz61

0
Özel Üye
8 Şub 2015
496
64
28
Trabzon
merhabalar;

Herkes çeşitli nedenlerden dolayı bu problemle karşılaşmıştır elimden geldiğince en basit bir şekilde çözüm yollarını anlatacağım

1 ) Güç 0 Kalite 0 olduğunda;
Cihazdan LNB ye elektrik gitmiyor kablo hatlarını kontrol ediniz.

2 ) Güç 90 Kalite 0 ise;
Anten ayarını kontrol ediniz

3 ) En güçlü frekansta sinyal yok fakat zayıf alınan frekansta sinyal var ise ;
Kablo bağlantısını kontrol ediniz kablonuz çürümüş eskimiş veya ezilmiş olabilir. Hatlarınızı yenilemeniz önerilir. Eğer hatlar yeniyse bağlantı uçlarını gözden geçiriniz. Örnek veriyorum NTV kanalında sinyal yok diyorsa Planet Türk kanalına bakınız. Sinyal var ise anlattığım yöntemi uygulayınız

4 ) Anten iyi ayarlanmış fakat ilgili kanalın ekranı siyah ise ;
Kanal yayınını sonlandırmış veya başka frekansa geçmiş olabilir yada şifrelenmiş olabilir. Hatırlatmak isterim bugünlerde yerel kanalların birçoğu 12685 V 30000 frekansına geçiş yapmaktadırlar.

5 ) Başka bir örnek veriyorum SHOW TV izledin sonra NTV ye geçtin daha sonra SHOW TV ye yeniden geldiğinizde SİNYAL YOK diyorsa kablo hatlarını kontrol ediniz kablonuz eskimiş olabilir. Eğer kablonuz yeniyse bağlantı uçlarını kontrol ediniz.

6 ) Yağmur yağdığında sinyaller zayıflar doğal olarak ama anten ayarınız iyi yapılmışsa bu kayıplar daha az olur. Fakat anten ayarınız mükemmele yakın olsa bile en ufak bir çisede bile dahi sinyallerdeki kayıp normalden fazla ise kablo hatlarınızı kontrol ediniz. Muhtemelen eskimiştir.

Şimdilik aklıma gelen sorunları ve çözümlerini anlatmaya çalıştım kolay gelsin saygılarımla.