Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Hotbird 13E Çanak Ayarı

my_idol

0
Üye
9 Kas 2015
55
0
6
Arkadaşlar Hotbird 13E de ayarlı olan fakat çokta sağlam olmayan çanağımız son gunlerde yağan yağmur ve rüzgardandan diye tahmin ederek artık sinyal vermiyor. Yalnız şöyle bir tuhaflik oldu ruzgar ve yağmura bağlı diyerekten çanağın döndüğünü düşünüyorum çünkü Eutelsat 16A dan tam verimli olmamakla birlikte sinyal alıyorum. Bunu tekrar hotbird 13E yonune almak icin canakta ne gibi yön ve sag sol gibi manevralar yapmak lazim ? Bilgisi olan arkadaslar cevaplarsa cok sevinirim.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,141
113
İstanbul
Arkadaşlar Hotbird 13E de ayarlı olan fakat çokta sağlam olmayan çanağımız son gunlerde yağan yağmur ve rüzgardandan diye tahmin ederek artık sinyal vermiyor. Yalnız şöyle bir tuhaflik oldu ruzgar ve yağmura bağlı diyerekten çanağın döndüğünü düşünüyorum çünkü Eutelsat 16A dan tam verimli olmamakla birlikte sinyal alıyorum. Bunu tekrar hotbird 13E yonune almak icin canakta ne gibi yön ve sag sol gibi manevralar yapmak lazim ? Bilgisi olan arkadaslar cevaplarsa cok sevinirim.

Merhabalar arkadaşım size yardımcı olmaya çalışayım ama bu işler sizin sandığınız gibi maalesef kolay olmamaktadır.! Çanak anten ayarında SAĞ+SOL yan-ayarı+YUKARI+AŞAĞI-ayarı+LNB KONUM AYARI vs ki her uydu için farklılık göstermektedir.+Ayarın ne ile yapılacağı öyle her cihaza göre ne yazikki olmamaktadır.Tuner hassasiyeti olan uydu cihazlarında bu işler yapılabilir...

1.Çanağın arkasına geçin bunu yaparken aynı zamanda çanağın yükseliş vidalarınıda çok hafiften gevşetin.!
2.Şimdi SAĞ a doğru MİLİM hatta YARIM-milim olmak kaydı ile çanağı oynatınız ve akabinde sinyal kalitesi için cihaza bakınız gerekirse aşağı yukarı yapınız.En cok elde edilen Q değerinde çanağın vidalarını sıkınız.Ve akabinde lnb nin konumunu milim milim çeviriniz AŞAĞIDAKİ tp değerlerine göre ayarlayıp bırakınız.

10853 29900 H için 100/80
11681 27500 H için 100/85
12692 27500 H için 100/85

Kolay gelsin...

halil.3737

0
Üye
7 May 2013
405
384
63
mersin
Slm

Arkadaslar benim 2. Canagimi hotbird de ayarlarlaken yanlislikla sirius uydusuna gecti hotbird du nasil ayarlayanilirim.. yardimci olrsaniz sevinirim.signal 77 gosteriyor sirius de ..

ararat35

0
Üye
29 Ağu 2015
255
88
28
dostum uyducuyum boşa uğraşma çağır uyducuyu yapsın at binenın kılıç kuşanananın

halil.3737

0
Üye
7 May 2013
405
384
63
mersin
Abimm ben 3 tane uyducu geldi malesef her heldiginde seevis ucretleeini aldilar ama ben sadece 900 kanal cikiyor digerlerinde signal yokk iyi bir usta bulabilsem ne kadarsa ucreti sorun degill is bulmada

cafi

0
Özel Üye
5 Kas 2013
5,562
57,601
113
izmir çamdibi
sirius uydusu tarihe karıştı şimdiki adı astra4a - Astra 4A (4.8°E-
HotBird {13.0°E} ayarlayabilirsen astra 4a ya işaret koyup çanağın arkasına geçince hafifçe sola kaydırıp çok az aşağı yukarı oynatıp ayarla bu iki uydu apartla bile rahat bir şekilde ayarlanıyor

Son düzenleme:

halil.3737

0
Üye
7 May 2013
405
384
63
mersin
Cafi kardesim tsk ederim dedigi deneyecem...

--------------------

Hangi frekasda ayarlamam lazim ve signal gucu kac olmali.

Snooker /fan

0
Özel Üye
5 Ocak 2018
207
73
28
Abimm ben 3 tane uyducu geldi malesef her heldiginde seevis ucretleeini aldilar ama ben sadece 900 kanal cikiyor digerlerinde signal yokk iyi bir usta bulabilsem ne kadarsa ucreti sorun degill is bulmada

Kusura bakmayın arkadaşım ama Hotbird 'ü bulamayan uyducu kendisine başka bir iş bulsun. Tüm transponderleri aynı spotlarda, sembol oranları standart, yalanı dolanı olmayan bir uydudur Hotbird. Türksat 42e uydumuz olmasına rağmen TV8 ve Fox tv Hd yayınlarında kimi bölgelerde, bazı uydu ekipmanlarında sorun yaşanıyor zaman zaman. Hotbird uydusunda böyle bir şikayet duymadım. Yayınları tüm Türkiye'yi kapsıyor anlayacağınız.

halil.3737

0
Üye
7 May 2013
405
384
63
mersin
Dogrudur ben bunun icin yeni canak lnb aldim kendim taktim ve sirus uydusunu buldum ve hic bir cihaz olmadan uyducu ayarliyor bende 900 tane kanal cikiuor sadece polsat kanallari izliyorumm her uyducuyada 50 tl seevis ucreti aliyor bahanesi ise balkonda signal alanmamasiymis...

vitamin

0
Üye
26 Şub 2017
169
31
28
44
İZMİR / YEŞİLDERE
www.bynovita.com
Merhabalar arkadaşım size yardımcı olmaya çalışayım ama bu işler sizin sandığınız gibi maalesef kolay olmamaktadır.! Çanak anten ayarında SAĞ+SOL yan-ayarı+YUKARI+AŞAĞI-ayarı+LNB KONUM AYARI vs ki her uydu için farklılık göstermektedir.+Ayarın ne ile yapılacağı öyle her cihaza göre ne yazikki olmamaktadır.Tuner hassasiyeti olan uydu cihazlarında bu işler yapılabilir...

1.Çanağın arkasına geçin bunu yaparken aynı zamanda çanağın yükseliş vidalarınıda çok hafiften gevşetin.!
2.Şimdi SAĞ a doğru MİLİM hatta YARIM-milim olmak kaydı ile çanağı oynatınız ve akabinde sinyal kalitesi için cihaza bakınız gerekirse aşağı yukarı yapınız.En cok elde edilen Q değerinde çanağın vidalarını sıkınız.Ve akabinde lnb nin konumunu milim milim çeviriniz AŞAĞIDAKİ tp değerlerine göre ayarlayıp bırakınız.

10853 29900 H için 100/80
11681 27500 H için 100/85
12692 27500 H için 100/85

Kolay gelsin...

haydar bey benim bir sorunum var canağım 90cm resimde atarım
hotbird uydusunda en yüksek kalite oranını yakalamaya çalışıyorum izmir merkez de oturuyorum digital hd bulucu cihazım var proseyonel değil ama

cihaza sitenizde paylaşılan bir konuda uydularda hangi frekansda en yüksek kalite var paylaşılmış ben o tp göre ayarladım hotbird %65 gecemiyor kalite

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,141
113
İstanbul
haydar bey benim bir sorunum var canağım 90cm resimde atarım
hotbird uydusunda en yüksek kalite oranını yakalamaya çalışıyorum izmir merkez de oturuyorum digital hd bulucu cihazım var proseyonel değil ama

cihaza sitenizde paylaşılan bir konuda uydularda hangi frekansda en yüksek kalite var paylaşılmış ben o tp göre ayarladım hotbird %65 gecemiyor kalite

Sevgili kardeşim selamlar öncelikle belirtmek isterimki konum olarak İzmir harika bir yer sizde bu sıkıntının oluşmasında bir kaç neden olabilir.Hd bulucu cihazım var demişsiniz bu durumda ayar yaparken sorunsuz olarak ayar yapmanızda herhangibir bir sıkıntı yaşamamanız gerekir.Ben sinyal kalitelerini etkileyen bir kaç nedenden bahsedeyim.1.Lnb arızası her ne kadar yeni bile olsa fark etmez belli bir değerin üzerine ne yapsanızda çıkamazsınız size tavsiyem ilk önce lnb yi bir başkasıyla değiştirin (Başıma o kadar çok geldiki anlatmakla bitmez.) 2.Çanakta meydana gelen gönye kaymaları offsetlerde gövdede ve lnb tutucu kolda hafif yana kaymalar yada aşağı yukarı kaymalar.Çanak parabol ise 3 koldan herhangi birinde darbe alınmasına bağlı yamulmalar vs...Gelelim bu uydunun en yüksek sinyal seviyesine o önemli değildir.O frekanslar uyduyu bulurken gerekir sonrasında ise önemli olan en iyi ayar için lazım olanlarıdır.Mesela 12692 H 27500 çok önemli bir frekanstır birde 12476 var bu değerleri en yüksek değerde ayarladınızmı iş biter.! Ben SF5 HD bulucuda bu değerleri çanak çapına göre şu şekilde ayarlıyorum.12692=100/84-88 + 12476=100/78-84 arası zaten bundan fazla kalite değeri alındığını şimdiye kadar görmedim...

Refik

0
Üye
22 Haz 2018
194
36
28
Aynen bende Erzincan'dan 90likla %65 sinyal alıyorum çanak offset çanak antenin yanlarından ileri doğru bastırarak %70 sinyal aldım LNB ayarı yapınca da sinyalde artış olmadı.