Eski masast veya dizst bilgisayarnz ChromeOS ile yeniden yaplandrn.

Modern Windows iletim sistemleri, dk RAM kapasitesine ve ilem gcne sahip eski bilgisayarlarda pek hzl almayacaktr. Ancak eskimi bilgisayarnz pe atmadan nce ChromeOS ile yeniden deerlendirmeyi deneyebilirsiniz. Googlen hafif siklet iletim sistemi olan ChromeOS, ortalama modern bir akll telefona denk teknik zelliklere sahip herhangi bir bilgisayarda akc bir ekilde alacaktr.
Normal koullarda ChromeOSu standart bir Windows bilgisayara kurmak pek mmkn deil. Bu aamada imdadmza CloudReady adndaki cretsiz yazlm yetiiyor. Chromebooklarda kullanlan ChromeOSa olduka benzeyen bir ChroimumOS srm kullanan CloudReady sayesinde, donanm olarak uyumlu herhangi bir Windows bilgisayara ChromeOS kurmak mmkn.

Kuruluma balamadan nce CloudReady yazlmn indirmeniz gerekiyor. Burada iki seeneiniz var.

Dorudan iletim sisteminin kurulum dosyasn indirebilir veya iletim sistemini kuruluma hazr bir ekilde bir USB bellee ykleyen CloudReady USB Maker programn kullanabilirsiniz.

Not: SanDisk USB bellekler CloudReady tarafndan tavsiye edilmemektedir. Ayrca kullanlacak USB bellein kapasitesinin 16 GB gememesi gerekiyor.
Eer USB Maker programn kullandysanz CloudReady kurulum dosyalar dorudan USB belleinize yklenecektir.

Kurulum dosyasn elle indirmeyi tercih ettiyseniz Chromebook Recovery Utility Chrome eklentisi ile bu dosyay bir USB bellee yazdrmanz gerekecektir.

Bunun iin Chromebook Recovery Utility eklentisini altrn. Sa st kede bulunan ark simgesine tklayn ve Yerel grnt kullan seeneine tklayp indirmi olduunuz .zip dosyasn sein.

Ardndan kurulumda kullanacanz USB bellei sein. Bu ilem USB belleinizin iinde yer alan tm verileri silecek ve kurulum belleini hazrlayacaktr.

Her ey hazrlandktan sonra USB bellei bilgisayarnza takn ve bilgisayarnz USB bellekten boot edin. Karnza karlama ekran kacaktr.
Not: Eer karlama ekran yerine local image A yazs ile karlarsanz BIOSa girip Fast Boot veya Secure Boot seeneini devre d brakmay deneyin.
Kurulum dilini seip internet balantsn kurduktan sonra karnza bir giri ekran kacaktr. Burada giri yaparak ChromeOSun sahip olduunuz donanm ile uygun bir ekilde alp almadn kontrol edebilirsiniz. Bu aamada ChromeOSun ideal bir performans sergilemeyeceini de belirtelim.

Son kontrolleri yaptktan sonra kurulum ilemine balayabiliriz. ncelikle kurulum ekran, iletim sistemini nasl yklemek istediinizi soracaktr. Eer bilgisayarnz UEFI BIOSa sahip ise, bu ekrandan dual boot seeneini iaretleyip hali hazrda sahip olduunuz Windows srmn kullanmaya devam edebilirsiniz. Eer UEFI BIOSa sahip deilseniz, standart kurulumu seip sabit diskinizi formatlamanz gerekecektir.
Ortalama 20 dakika sren bir kurulum ileminden sonra ChromOS sisteminize yklenecektir. Kurulum esnasnda bilgisayarnz ara ara donmalar yaayabilir.
Eer her ey yolunda giderse bilgisayarnz yeniden balattnzda sizi Chromebook giri ekran karlayacaktr. Google kimlik bilgilerinizi girerek iletim sistemine giri yapabilirsiniz.
Ayn orijinal ChromeOS gibi, CloudReady de Chromium tarayc tabanl bir iletim sistemidir. Bu nedenle Windows tr geni kapsaml bir iletim sistemi beklememenizi tavsiye ederiz.