iOS 12 iletim sistemi sonunda tantld. Apple’n sorun zecek mobil iletim sistemi olarak gsterdii iOS 12 serisinin tantlmasnn hemen ardndan beta 1 srmnn yaynlandn da grdk. Asl merak edilen ise Apple’n sylediklerini ne kadar uygulayabildii oldu. Yani iOS 12 Beta 1 sonrasnda beklendii gibi bir hz art ortaya kt m? iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 arasnda bir fark olutu mu? Merak edilen bu ksm. Dilerseniz hemen iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 karlatrmasna geelim.

iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 Karlatrmas iPhone 5s

Tabii ki ilk konuk iPhone 5s serisi olacak. Gncelleme destei devam eden en eski iPhone modeli olmas ve pil konusunda dzenlemelerin merak edildii bir seri olmas, iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 karlatrmasnda iPhone 5s akll telefonlarn barol oyuncusu haline getiriyor.
Teste getiimiz zaman ise iOS 12 Beta 1 ykl olan telefonun daha hzl aldn gryoruz. Bunun dnda uygulama al hzlarnn ve kamera hznn gzle grlr bir ekilde artmas da dikkat eken detaylar arasnda. zellikle haritalar uygulamalarnda yeni iletim sisteminin ok daha hzl olduu grlyor. App Store ksmnda ise farkl bir durum sz konusu. iOS 12 Beta 1 uygulama maazasnn al hznda biraz geri kalyor.

Antutu Puanlar

iOS 12 Beta 1: 11817,
iOS 11.4:10956

iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 iPhone 6

Gelelim bir sonraki model olan iPhone 6 serisine. iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4karlatrmasnda iPhone 6 modelinde de iOS 12 Beta 1 iletim sisteminin nde aldn gryoruz. Bu kez fark ok net anlalyor. Yeni iletim sistemi en az 2 saniye nde alyor. Yine klavye al hz ve uygulama al hzlarnda da yeni iletim sisteminin nde olduunu sylemek yanl olmaz. Kamera hznda ise baa ba giden bir deerlendirme sz konusu olsa da yeni beta srm bu ksmda da bir tk daha nde.

Antutu Puanlar
iOS 12 Beta 1: 13604
iOS 11.4: 13626

iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 iPhone 6s

Biraz daha iyi bir model olan iPhone 6s serisine geelim. iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4karlatrmasnda iPhone 6s telefonlarnn yeni iletim sisteminde biraz daha ge ald grlyor. Uygulamalar ksmnda al hzlar hemen hemen ayn fakat yeni serinin biraz daha nde gzkt syleyebiliriz. Kamera blm iinde byle bir durum olduunu sylemek yanl olmaz. Genel performans konusunda ise yeni iletim sistemi ok daha iyi.

Antutu Puanlar
iOS 12 Beta 1: 27146
iOS 11.4: 21609

iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 iPhone 7

Geldik bir nesil ncesinin amiral gemisine. iPhone 7 akll telefonlarnda da iOS 12 ilk beta srm biraz daha ge alyor. Bu karn uygulama al hzlar ve kamera hzlar da yeni srmle beraber gzle grlr bir ekilde artm durumda.

Antutu Puanlar
iOS 12 Beta 1: 22087
iOS 11.4: 20373

iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 iPhone 8

Son amiral gemisi modele geldik. iPhone 8 akll telefonlarnda iOS 12 Beta 1 gzle grlr bir ekilde daha ge al hzna sahip. Fakat al hz dier iki modelde olduu gibi ge olsa da uygulama allar ve genel performans deerlerinde yeni iletim sistemi daha baarl gibi gzkyor. Yine kamera ksmnda da gzle grlr bir art sz konusu.

Antutu Puanlar
iOS 12 Beta 1: 28854
iOS 11.4: 28303

iOS 12 Beta 1 ile iOS 11.4 karlatrmas iin imdilik sunduumuz modeller bu ekilde. iPhone X akll telefonlar iinde ksa sre sonra karlatrma ekleyeceiz. Fakat yazmz bitirmeden bir de hatrlatma yapalm. Yeni iletim sistemi u an iin beta 1 yaynnda ve testlerde beta ile yaplyor. Yani kararl srm yaynlandnda ok daha ciddi bir fark grebiliriz. En azndan birka beta srm daha beklemek gerekiyor.

--------------------

ABD’li teknoloji devi Apple tarafndan gelitirilen iOS iletim sisteminin en yeni versiyonu iOS 11.4 kullanma sunuldu. Birok hata dzeltmesi ve sistem performans iyiletirmesi ieren iOS 11.4 ile birlikte gelen yenilikleri sizler iin derledik. nmzdeki gnlerde dzenlenecek WWDC etkinliinde tantlacak iOS 12 iletim sisteminden once iOS 11’e gelen son gncelleme olarak n plana kan iOS 11.4 aslnda bir bakma iOS 12hazrl diyebiliriz. Gncellemeyi ykleyebilen iPhone ve iPad modellerinde bu akam itibariyle kullanlmaya balayan iOS 11.4gncellemesiyle birlikte gelen yenilikleri sizler iin derledik.

iOS 11 Gncellemesi ile Birlikte Gelen Yenilikler

AirPlay 2

HomePod stereo ifti

• Bu gncelleme iPhone’unuzu veya iPad’inizi kullanarak HomePod stereo iftini ayarlamay destekler.
  • HomePod ifti, odadaki konumunu otomatik olarak tespit eder ve hoparlrn ses seviyesini, alana gre dizayn eder.
  • Stereo iftine gre ses akustiini daha geni seviyede yayar.
  • HomePod, Ev uygulamasnda otomatik gncellemeler kapatlmad srece stereo ifti otomatik olarak gncellenir.

iCloud’daki Mesajlar

• Kiisel mesajlarnz ve dier iliikleri iCloud’da saklayn ve aygtlarnzda yer an
  • Var olan iMessage hesabn baka bir cihazda atnzda otomatik senkronizasyon salanr.
  • Kullanmakta olduunuz cihazdan mesajlar silindiinde, hesabnzn kaytl olduu dier cihazlardan da silinir.
  • iCloud’da mesajlara yer alabiliyor.
  • Tm yazmalar utan uca ifrelenerek gnderilecektir.

Dier iyiletirmeler ve sorun gidermeler

• iBooks zerinden, kontaklara okuma aktiviteleri verilebiliyor.
  • Trke karakter kullanm sonucu ortaya kan hatalar sebebiyle gen mesajlaruygulamasndaki sorun giderilmi.
  • Mesaj zaman sras sorunu giderilmi.
  • Safari zerinden Google Drive’a, Google Docs’a ve Gmail’e giri yapmay veya Google Drive’daki, Google Docs’taki ve Gmail’deki dosyalara eriimi engelleyen sorun giderilmi.
  • Salk uygulamasnda, verilerin ezamanlanmas daha stabil hale getirilmi.
  • Uygulamalarn Ana ekranda yanl bir konumda grnmesine neden olan sorun zlm.
  • Baz aralarda Bluetooth zerinden mzik alarken ya da USB’ye balandnda iPhone’da oluan mzik seimi yapamama sorunu giderilmi.

• Ev ses sisteminizi ve AirPlay 2 zellikli hoparlrleri, evinizin her yerinden kontrol edin
  • Evinizdeki birden fazla AirPlay 2 zellikli hoparlrde, ayn anda ve hepsi ezamanl olarak mzik aln
  • AirPlay 2 zellikli hoparlrleri Denetim Merkezi’nden, kilitli ekrandan ya da iPhone’unuzda veya iPad’inizde uygulamalar ierisindeki AirPlay denetimlerinden denetleyin
  • iPhone’unuzdaki, iPad’inizdeki, HomePod’unuzdaki veya Apple TV’nizdeki Siri ile AirPlay 2 zellii etkinletirilmi hoparlrleri, sesinizle kontrol edin
  • AirPlay 2 zellikli hoparlrlerinizde alan paray yarda kesmeden, iPhone’unuzda veya iPad’inizde gelen sesli aramalar yantlayn ya da cihazlarnzda oyun oynamaya devam edin

--------------------

iOS 12 bilgisayarsz nasl yklenir?

iOS 12nin lansman yapld ama henz genel kullancya sunulmad. Genel kullancya sunulmas iin Eyll 2018 tarihini beklemek gerekiyor. Getiimiz hafta Apple developer (gelitiricileri) iin bir iOS 12 srm yaynland: iOS 12 Beta 1.
iOS 12 Beta 1i ykleyebilmeniz iin Apple developer hesabna sahip olmanz gerekmekte. Bu yazmzda size Apple developer hesabna sahip olmadan da nasl iOS 12 Beta 1 gncellemesini ykleyebileceinizi gstereceiz. stelik bu ilemi iOS cihaznzdan da yapmanz mmkn. Herhangi bir ekilde bilgisayar kullanmanza gerek yok. stediiniz iPhone, iPad veya iPod Toucha bu konudaki yntemi kullanarak iOS 12 ykleyebilirsiniz.
nemli hatrlatma: Bu yntem Apple tarafndan onaylanm resmi bir yntem deildir. Cihaznza ve iindeki verilere zarar verebilir. AppleUzmani.net olarak bu hatrlatmay yapyor ve tercihi size brakyoruz. Bu yntem; nl bir Apple youtuberi tarafndan gsterilmitir. Videodaki yorumlara baktmzda sorun olmadn gryoruz. Siz de uygulamadan nce konunun altna eklediimiz videoyu izleyebilirsiniz.
imdi gelelim esas konumuza;
Bilgisayarsz iOS 12 Beta 1 nasl yklenir?

iOS 12 Beta 1 yklemek iin, profil yklemeniz yeterli. ncelikle gvenilir bir iOS 12 Beta 1 developer profiline ihtiyacmz var.
1- Aadaki linki tklayarak safari ile an:
iOS 12 Beta 1 developer profili
2- Gelen ekranda Slow download (free) ksmna tklayn.

3- Gelen uyary kabul edin. (Allow)

4- Gelen ekranda sa st taraftaki kur- install sekmesine tklayn.

5- Parolanz sorulduunda, parolanz girin.
6- Size kullanm koullar gnderilecek. Bu ekranda da sa st kede bulunan kur- install sekmesine tklayn.

7- Kur seeneine tklaynca ekrana yeniden balatma istei gelecektir. Sis burada yeniden balata tklamalsnz.

8- Cihaznz yeniden balaynca iOS 12 Beta profili cihaznza yklenmi olacak. Bu admda Ayarlar>genel>yazlm gncelleme ksmna gelin. Bu ksmda iOS 12nin kurmaya hazr olduunu greceksiniz. Kur-install butonuna bastnzda iOS 12 cihaznza kurulmaya balanacaktr.

LEM TAMAM! Bu ekilde Apple developer hesabnzda olmadan ve bilgisayar kullanmaya gerek kalmadan iOS 12 Beta 1i cihaznza yklemi oldunuz.