Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Apple Kimliğimi/Apple Şifremi Unuttum, Ne Yapacağım?

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
apple.jpg

“Apple kimliğini unuttum“, “Apple şifremi unuttum” gibi sorular Facebook sayfamız üzerinden sıkça sorulan sorular arasındaydı. Bu sebeple bugün böyle bir yazıyı kaleme alalım dedik. Şimdi verilerinizi kaybetmemek şartı ile gelin Apple Kimliğinizi/parolanızı nasıl kurtaracaksınız inceleyelim.
[h=3]1) Apple Kimliğimi unuttuysanız;[/h]Apple kimliğiniz, Apple ile ilgili olarak yaptığınız her şey için kullanıcı adınızdır. iCloud’a giriş yapma, App Store üzerinden uygulama indirme/uygulama satın alma, iTunes Store’dan alışveriş yapmak gibi pek çok adımda bu hesabınızı kullanırsınız. Apple kimliği bir mail adresidir. Genellikle @icloud.com olarak biter ama bu şart değildir. Gmail gibi farklı mail adresleri ile de Apple kimliği oluşturabilirsiniz.
apple-kimligi-unuttum.png
Apple kimliğ / şifresi bulmaApple kimliğinizi unuttuysanız öncelikle Apple Kimliğim‘e gidin ve “Apple kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz” kısmına tıklayın. Şöyle bir pencere ekrana gelecek:
apple-sifresi-unuttum.png

Yukarıdaki ekranda mavi renkle yazan “arayabilirsiniz” linkine tıklayın. Bu kısımda sizden isim-soyisim ve mail bilgileri istenecek.
apple-store-kimlik-640x312.png
apple kimliği bulmaYukarıdaki mail adresi benim apple kimliğime bağlı olan bir mail adresi değil. Bu yüzden aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorum:
apple-kimligi-unuttum-2.png

Tekrar deneyin butonuna tıklayarak, Apple kimliği ile ilişkili olabilecek tüm mail adreslerinizi deneyin.

apple-kimlgi-bulma.png

Bu mail adresini girince sistem bana unuttuğum Apple kimliğimi hatırlatıyor. Çünkü hesap ayarlarımda bu mail adresi de ekli. Hatta hesap ayarınıza telefon numarası da ekleyebilirsiniz. Bu sayede Apple kimliğini unutursanız, telefon numarası girerek de Apple kimliğinizi öğrenebilirsiniz.
Peki Apple’ın sistemine kayıtlı bir mail adresi veya telefonunuz yoksa ne yapacaksınız?
# Yöntem 1
Öncelikle Apple kimliğiniz olan mail adresini tahmin etmeye çalışmalısınız. Bunun için bir yöntem de web tarayıcıyı incelemek. Chrome, firefox veya diğer bir tarayıcı, ne kullanıyorsanız muhtemelen mail bilgilerinizi kaydetmiştir.
Örneğin Chrome tarayıcısında;
Sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayın.
Gelen menüde Ayarlar yazan kısma tıklayın.
Allta yazan Gelişmiş butonuna tıklayın.
Şifreler ve formlar sekmesinde şifreleri yönet kısmına tıklayın.
Gelen pencerede Kullanıcı adı yazan yerlerde mail adresleri de göreceksiniz. Bunlardan birisi sizin Apple kimliği için kullandığınız mail adresi olabilir. Eğer uzun zamandır aynı bilgisayarı kullanıyorsanız, büyük ihtimalle böyledir. Bu mail adreslerini tek tek Apple kimliğimi unuttum sayfasında denemelisiniz. Chrome haricindeki web tarayıcılarında da kayıtlı mailleri bulabilirsiniz.
# Yöntem 2
Apple kimliğini hiçbir şekilde bulamadıysanız, Apple müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz. Onlar cihazın sizin olduğuna inanırlarsa yeni bir Apple kimliği tanımlayabilirler. Cihazın sizin olduğunu kanıtlamanın çeşitli yolları var.

• Faturanızı, kimlik resminizi müşteri hizmetleri temsilcisine ulaştırabilirsiniz.
  • Cihazın kaydı zaten adınıza ise sadece kimlik fotokopisi de yeterli olabilir.
Cihazın sizin olduğunu kanıtlamanız mümkün değilse, maalesef Apple kimliğine ulaşmanızın bir yolu yok. Apple kimliği ve parolası; Apple’ın güvenlik sisteminin en önemli noktasıdır. Faturası olmayan, cihazın sistemdeki kaydı başkasında olan, Apple kimliğini de bilmeyen birisine Apple hiçbir şekilde yardımcı olmayacaktır. Maalesef bu durumlarla, özellikle 2. el iPhone alan arkadaşlarda karşılaşıyoruz. Cihazın önceki sahibine ulaşamadıklarından dolayı, ellerinde ne Apple kimliği ne fatura var. Cihaz da sistemde başkasına kayıtlı. Bu durumda ilk sahibinin size yardımcı olmaya çalışması ve Apple’dan kimlik talebinde bulunması gerekiyor.
Yazımızın sonuna yaşanmış örnek olayları ekledik. Bunlara bakınız. Yorumları okuyunuz. Muhtemelen sizinle aynı sorunu yaşamış birileri vardır.
[h=3]2) Apple Parolanızı Şifrenizi Unuttuysanız;[/h]Apple kimliğinizi biliyorsanız ancak apple şifrenizi/parolanızı unuttuysanız, şifrenizi sıfırlamanız gerekiyor. Yine Apple Kimliğim‘e giderek “Parolayı sıfırlayın” kısmından şifrenizi/parolanızı sıfırlayabilirsiniz.
Apple parola / şifre sıfırlama işlemi; Apple kimliğini bilenler için çok kolay. Birkaç adımda bu işlemi yapabiliyorsunuz.
apple-kimligi-unuttum.png

[h=3]3) Apple Kimliğinize Hala Erişim Sağlayamıyorsanız[/h]Apple Parola/şifre sıfırlamayı denediniz yine de hesabınıza erişemediyseniz ne yazık ki yeni Apple Kimliği almanız gerekecek. Bu adımda oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü telefonunuz üzerindeki veriler parola/şifresini unuttuğunuz Apple kimliğinize bağlı ve kaldırırken hata yapmanız durumunda telefonunuzdan silinebilirler.
Öncelikle Apple Kimliğim üzerinden yeni bir Apple hesabı oluşturun. Oluştururken tekrardan şifrenizi/parolanızı unutma riskine karşı lütfen bilgilerinizi eksiksiz ve hatırlayacağınız bilgilerle doldurun.
Daha sonra iPhone, iPad vs. üzerinden erişim sağlayamadığınız Apple Kimliğinizi; Ayarlar > iCloud > En alt kısımdaki “Çıkış Yap”a tıklayın. “Hesabınızdan çıkış yaparsanız …” şeklinde bir uyarı ekranı gelecektir, yine “Çıkış Yap” deyin. Ardından tekrar bir uyarı ekranı gelecektir ve burası çok önemli. Bu ekranda “iPhone’umda Tut” seçeneğini seçeceksiniz! iCloud’dan çıkış yaptınız. Şimdi iTunes ve Apple Store’dan çıkış yapacağız. Yine Ayarlar > iTunes ve Apple Store > Üst ksımdaki Apple Kimliği: …alanına tıklayın. Çıkan uyarı ekranından “Çıkış Yap” deyin.
Erişim sağlayamadığımız Apple hesabımızdan verilerimizi kaybetmeden kurtulmuş olduk. Şimdi yeni açtığınız Apple Kimliğiniz ile Ayarlar > iCloud ve Ayarlar > iTunes ve Apple Store alanlarından giriş yapabilirsiniz.