Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Türkiye'nin Basi Sagolsun

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Çalışmazsa geçinemeyecek durumdaydı

15538313.jpg
Geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden dizi oyuncusu Evin Esen İstanbul'da toprağa verildi.

Evin Esen için ikindi vakti Şakirin Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Camideki törende Esen'in eski eşi ve aynı zamanda rol arkadaşı oyuncu Ümit Yesin taziyeleri kabul etti. Törene, Esen'in en son rol aldığı "Akasya Durağı" dizisi oyuncuları Zeki Alasya, Levent Ülgen, Cezmi Baskın, Aslı Altaylar, Nilgün Belgün, Melek Baykal, Ateş Fatih Uçan, Gülay Baltacı, Pelin Sönmez ile şarkıcı Ali Şan, tiyatrocu ve oyuncu Müjdat gezen, oyuncular Atilla Saral, Şevket Çoruh ve Mustafa Üstündağ'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda dizi oyuncusu ile tiyatrocu katıldı. Esen'in cenazesi burada kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda topağa verildi. Cenaze törenine sanatçı İbrahim Tatlıses ile yapımcı Türker İnanoğlu da çelenk gönderdi. Evin Esen, dün gece solunum yetersizliği nedeniyle Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülmüş, burada kalbi duran Esen'e canlandırma yapılmıştı. Esen daha sonra yakınları tarafından Pendik Kaynarca Özel Medicine Hospital Hastanesine götürülmek istenirken yolda tekrar kalbinin durması üzerine hayatını kaybetmişti.

ROL ARKADAŞLARI SON YOLCULUĞUNDA YANINDAYDI
Evin Esen'i son olarak 'Şaziment" rolünü oynadığı "Akasya Durağı" adlı dizideki rol arkadaşları cenaze töreninde yalnız bırakmadı. Rol arkadaşı olan Zeki Alasya, "Evin, çalışmazsa geçinemeyecek durumda olduğu için çalıştı. Sağlık durumu çok kötüydü. Zor çalışıyordu. Son zamanlarda rollerini azaltmışlardı. Sözün bittiği yerdeyiz. Üzüntüm, iyi bir arkadaşımı kaybetmekten öte, iyi bir sanatçı gitti. Nur içinde yatsın" dedi.
Nilgün Belgün de Esen'in yıllarını sanata vermiş emekçi bir sanatçı olduğunu belirterek, "Sağlık durumu iyi değildi. Hem bizlerle birlikte olmak istiyordu, hem de sağlığı buna müsaade etmiyordu. Ama kendi isteğiyle dizide çalıştı. Şirketimiz ona çalışma dedi ama o çalışarak hayatını kaybetti" diye konuştu.
Levent Ülgen ise duygularını "Çok ani oldu. Çok severdik birbirimizi. Keşke dizideki gibi olsa, birden bire canlansa. Ölüm gerçek hayatta acı oluyormuş. Senaryo gibi olmuyormuş" şeklinde ifade etti. Müjdat Gezen de Esen'in çok iyi bir dost ve çok iyi bir sanatçı olduğunu ifade etti. Eski eşi ve dizideki rol arkadaşı olan Ümit Yesin ise Esen'in sürprizleri seven çok şakacı bir kişiliği olduğunu kaydederek, "Şakayı çok severdi, şaka yaptı bize. Biz ayrılsak da dostluğumuz sürüyordu. Neredeyse çocukluğumuz beraber geçti. Bazen insan evliliği beceremez ama dostluğu becerir. Biz öyleydik. Çok üzgünüm" dedi.
Camideki törende, Esen'in yakınlarının ve rol arkadaşlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Evin Esen kimdir?
1949 yılında doğan Evin Esen, 1987 yılında başrolünü Belkıs Akkale'nin üstlendiği 'Sultan' filmi ile oyunculuğa adım attı. 1990 yılında rol aldığı 'Bir Milyara Bir Çocuk' dizisi ile televizyona transfer olan Esen, 1995 yılında eski hayat arkadaşı Ümit Yesin ile kamera karşısına geçti. Başrollerini Mehmet Ali Erbil ve Yalçın Menteş'in patlaştığı 'Tatlı Kaçıklar' dizisinde canlandırdığı 'Şirin Ana' karakteri ile adından söz ettiren Esen, 'Böyle Mi Olacaktı', 'Marziye', 'Yarım Elma' , 'Cennet Mahallesi', 'Benim Annem Bir Melek' dizileriyle izleyici karşısına çıktı. Evin Esen, 2008'yılından bu yana 'Akasya Durağı' dizisindeki Şaziment karakterine hayat veriyordu.

Son düzenleme:

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı

Türk sinemasında yaklaşık 450 filmde rol alan Ünsal Emre (65), Beyoğlu'ndaki evinde ölü bulundu
fft2mm897160.jpg

Evde tek başına yaşayan sanatçının ciğerlerinden ve böbreklerinden rahatsız olduğu belirtildi. Ünsal Emre, geçen hafta oğlu Tansel Emre ile dün doktora gitmek için randevulaştı. Dün sabah telefonlara çıkmayınca oğlu Tansel Emre hemen polisi aradı.
Çilingirin açtığı eve giren Emre, babasını yatağının üzerinde otururken buldu. Emre'nin öldüğü anlaşıldı.

SİNEMAYA YARIŞMAYLA BAŞLADI
Babasını doğum gününde kaybetmenin acısını yaşadığını söyleyen Tansel Emre, "1971'te SES dergisinin düzenlediği bir yarışmada Tarık Akan'dan sonra ikinci olarak sinema hayatına başladı.
Hülya Avşar ile "Kısrak", Emel Sayın ile "Hicran" filmi unutulmayan filmlerinden" dedi. Emre'nin, cenaze işlemleri yetişirse bugün, yetişmezse yarın Hasköy'deki Kırmızı Minare Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Hasköy Mezarlığı'nda defnedileceği öğrenildi.

ALLAH RAHMET EYLESIN

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Tiyatrocu Baykal Kent'i kaybettik

Tiyatro ve sinema oyuncusu Baykal Kent tedavi gördüğü Bursa Devlet Hastanesi'nde sabah saatlerinde yaşamını yitirdi
fft2mm910888.jpg
Sanat hayatının 50. yılında yerleştiği Bursa Büyükşehir Belediyesi Fethiye Dörtçelik Huzurevi’nden yaklaşık 2 yıl önce ayrılan ve bir evde yaşadığı öğrenilen Kent, 24 Ocakta rahatsızlanması sonucu Bursa Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakım servisinde tedavi gören Kent, sabah saatlerinde fenalaşması üzerine hayatını kaybetti.

Kalp krizi geçirdiği öğrenilen oyuncunun daha önce bir gazeteye verdiği röportajda, "Huzurevine kendi isteğimle geldim. Buradan da kısmet olursa da güzel bir yere gömülüp temiz havada yatmak istiyorum. Artık buradan sonrası güzel bir selvi gölgesi.

Buraya huzuru bulmaya geldim, huzurlu ölmek istiyorum. Görmediğim yer kalmadı. En son göreceğim yer burasıymış" demişti.

BAYKAL KENT KİMDİR?
1943’te İstanbul’da doğan sanat hayatına tiyatro oyunculuğuyla başlayan Kent, 1963 yılından itibaren sinema filmlerinde figüran olarak görev aldı.

Daha çok komedi ağırlıklı filmlerin komik tiplemesi olarak rol alan Baykal Kent, 25 yıl boyunca Ferhan Şensoy’un Orta Oyuncular kadrosunda sahneye çıktı.

1987 yılından sonra faal sinema çalışmalarını azaltan Baykal Kent, özel kanalların açılmasıyla birlikte televizyon şovları ve komedi dizilerinde çalışmaya başladı. Baykal Kent, bugüne kadar birçok sinema filminde rol aldı.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Meral Okay'ı kaybettik

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay bu sabah evinde hayatını kaybetti

fft2mm984696.jpg

Asmalı Konak, Yasemince, Bir Bulut Olsam, Muhteşem Yüzyıl gibi televizyonda yayınlandığı dönemlerde her zaman izlenme rekorları kıran ünlü dizilerin senaristi bu sabah evinde hayata gözlerini yumdu. Türk televizyon izleyicisini yakından tanıyan Okay'ın senaryosunu yazdığı dizilerin yayınlandığı saatlerde sokaklarda insan kalmıyordu. Okay, yarın Bebek Camiinde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında defnedilecek.

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Meral Okay'ın vefat haberini Ali Sunaltwitter sayfasından duyurdu. Sunal sayfasına "Meral ablamı Meral Okay'ı kaybettik, başımız sağolsun." yazdı.

'BANA GELİRSİN ÇAY İÇERİZ'
Meral Okay ile aynı hastanede tedavi gören dizi oyuncusu Didem İnselel " Böyle Bir Şey var mı' programına bağlanarak Meral Okay’ı ziyaret etmesini anlattı: “ Meral Okay’ı da üç gün önce hasta odasında ziyaret etmiştim. Yanında Emel Hanım vardı. Sağlığı çok iyi görünüyordu. Hatta bana iyileşir iyileşmez bana gelirsin çay içeriz demişti. Cumartesi günü taburcu olmuştu. Öldüğünü duyunca çok üzüldüm.

CENAZE TÖRENİ YARIN
Meral Okay, yarın Bebek Camiinde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığında defnedilecek.

MERAL OKAY'IN CENAZESİ EVİNDEN ALINDI
Sarıyer Baltalimanı'ndaki evinde bu sabah 53 yaşında hayatını kaybeden senarist Meral Okay'ın cenazesi yakınları tarafından ambulansa konularak Zincirlikuyu Mezarlığı Gasilhanesi'ne götürüldü. Sabah saatlerinde Okay'ın hayatını kaybettiği haberini alan dostları ve yakınları Baltalimanı'ndaki eve geldiler.

"TARİHİMİZLE BULUŞTURDU"
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Değerli düşünür, değerli yazar zaman zaman bizi ağlattı, güldürdü zaman zaman da bizi tarihle buluşturdu. Meral Okay hanımefendiyi hakkın rahmetine tevcih ettik. Evinden uğurladık. Allah rahmet eylesin, taksiratını affetsin. Önemli bir sanatçıydı, değerli bir düşünürdü. Son yıllarda yaptığı aktivitelerle çok önemli noktalara sürükledi bizi. Tarihimizle buluşturdu. Yarın öğle namazıyla birlikte Bebek Camii'nden kendisini Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedeceğiz. Allah rahmet eylesin" dedi.

"BU TANRININ BİR TESADÜFÜ OLSA GEREK"
Gazeteci Reha Muhtar ise, “O kuşak çok badireler atlatmış bir kuşaktır. Önce 80 öncesinde öldürüldü o kuşak cinayetlerle. Sonra darbelerde işkencelere tabii oldu. Biz aynı yıl doğmuştuk Meral ile o da Ankaralı'ydı bende öyle. Darbelerden, işkencelerden, ölümlerden sonra herkes kendisine kalanlar bir meslek sahibi olmaya çalıştılar. O mesleklerini en iyi şekilde yapmaya çalıştılar. Meral de senarist oldu ve en güzel senaryoları yazdı. Tam 12 Eylül'ün yargılandığı günlerde o kuşağın ayakta kalan en önemli temsilcilerinden birini de kaybettik. Bu tanrının bir tesadüfü olsa gerek. Elbetteki o süreç yargılanmalıdır. Ama ben arkadaşım adına şunu söylemek istiyorum 78 kuşağı çok üzüntüler yaşadı. O kuşak darbeler yargılanırken darbelerin mümesilleriyle o darbelere neden olan müsebiblerle beraber mağdur olmak istemezdi Meral. Onlarla birlikte mağdur olmak istemiyoruz" diye konuştu.

MERAL OKAY KİMDİR
Meral Okay, 20 Eylül 1959 tarihinde Ankara'da doğdu.

Beş yıl devlet memurluğu yapan Okay, bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi'nin Dünya Bankası projelerinde ve TBMM'nin Atatürk'ün 100'üncü yaşı kutlamaları çerçevesinde kurulan bir komisyonunda yer aldı. 12 Eylül döneminde Türkiyeİşçi Partisi üyesi ve işyeri temsilcisiydi.

1984 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Yaman Okay'la evlendi. Eşi 10 yıl sonra, henüz 41 yaşındayken kanserden yaşamını yitirdi.
İstanbul'a taşınarak Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. Dergicilik, yayıncılık, yapımcılık, Sezen Aksu ile sahne çalışmaları yaptı, şarkı sözleri yazdı. İkinci Bahar dizisiyle ünlendi. Bir filmde yapımcılık denemesinde bulundu.

Meral Okay oyuncu olarak Bir Bulut Olsam, Alia, Beynelmilel, O Şimdi Asker, Hiçbiryerde, Koltuk Sevdası, Yeditepe İstanbul, İkinci Bahar dizilerinin yanısıra Seni Seviyorum Rosa filminde oyuncu olarak yer almıştı.
Okay, Yasemince, Asmalı Konak, Fedai, Bir Bulut Olsam dizilerinin senaryosunu yazmıştı. Okay son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisini senaryosunu yazıyordu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın vefat mesajı
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, senarist ve oyuncu Meral Okay'ın vefatından derin bir üzüntü duyduğunu ifade etti.

Günay, Okay'ın vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Uzun süredir tedavi gören değerli sanatçımızın hayat dolu ışıl ışıl gözlerinin ebediyen kapanmış olması hepimizi derinden sarsmıştır” ifadelerini kullandı.

Okay'ın güler yüzü, mütevazı ve anaç yapısıyla daima hatırlanacağını belirten Günay, şunları kaydetti:
“Okay ülkemize kazandırdığı birbirinden değerli eser ve canlandırdığı başarılı karakterler ile kalplerimizde özel bir yer edinmiştir. Kıymetli sanatçımıza, Allah'tan rahmet, yakınlarına sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyorum.”

DSP Genel Başkanı Masum Türker'den vefat mesajı
DSP Genel Başkanı Masum Türker, senarist ve oyuncu Meral Okay'ın vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Meray Okay'ı unutmayacaklarını belirten Türker, mesajında, “Türk insanın kalbinde önemli bir yer edinmiş ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay'ı kaybetmiş bulunmaktan büyük üzüntü duyduk. Okay'a rahmet, ailesine, sanat camiasına ve sevenlerine başsağlığı, sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

Okay'ın Türk toplumunun duyarlılıklarını yakaladığını ve onları büyük bir ustalıkla işlediğini ifade eden Türker, şunları kaydetti:
“İmza attığı eserleriyle kalbimizdeki yerini daima koruyacak ve sonsuza kadar yaşatacaktır. Türk insanın duygularını yüreğinde hisseden ve eserlerine yansıtan Meral Okay'ı unutmayacak, onu daima sevgi ve saygıyla anacağız.”

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Ayten Alpman vefat etti

“BİR Başkadır Benim Memleketim” şarkısıyla gönüllere taht kuran ünlü sanatçı Ayten Alpman dün hayatını kaybetti.

16420294.jpg

spacer.gif

Alpman’ın ölüm haberini duyan eski eşi İlham Gencer, kızı Ayşe Gencer ile yakınları ve dostları hastaneye akın etti. Büyük üzüntü yaşayan Ünlü müzisyen İlham Gencer, şunları söyledi:

Yeri asla doldurulamaz
“Ayten Alpman benim hem öğrencim hem de eşimdi. Bu ülke büyük bir sanatçıyı kaybetti. Onun yeri asla doldurulamaz. Nur içinde yatsın, mekanı cennet olsun. Kaybımız çok büyük.” İlham Gencer ve kızı Ayşe Gencer’i vefat haberinin ardından dostları teselli etmeye çalıştı.

Şarkıcı olacaksan git kendini denize at
Ayten Alpman, katıldığı “3 İnsan 3 Öykü” programında, doktor babasının şarkıcı olma isteğine çok sert karşı çıktığını belirterek babasının ikna olduğu anısını anlatmıştı: “Evde şarkı söylüyorum, ‘Sakın ha böyle mırıldanıp da şarkıcı olacağım falan zannediyorsan unut’ dedi. ‘Git kendini Dolmabahçe’den denize at hiç böyle bir şey düşünme” dedi. Taksim Belediye Gazinosu’nda sahne aldığı bir gün babasının kendisini izlemeye geldiğini anlatan Alpman, katı kuralları olan babasının duygulanıp ağladığını görünce kendisinin de çok mutlu olduğunu söylemişti.

'Yalnız ve dimdik yaşadın'
Ünlü sanatçı Ayten Alpman'ın ölümü sanat dünyasını da çok üzdü. Twitter'da ünlüler Alpman için duygularını paylaştı.
Nilgün Belgün Twitter'da ünlü sanatçı için "Yalnız ve dimdik yaşadın kimseye minnet etmedin.Müziğinden asla ödün vermedin, Nur içinde yat Ayten abla.Ben sana hep böyle hitap ederdim" diye yazdı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY "ÇOK DEĞERLİ BİR SANATÇIYDI"
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türk müziğinin duayenleri arasında yer alan Alpman'ın muhteşem sesi ve eşsiz yorumlarıyla yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurmuş çok değerli bir sanatçı olduğunu belirtti.

Günay, sanatçı Ayten Alpman;ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Türk pop ve caz müziğinin unutulmaz isimlerinden Alpman;ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendiğini ifade eden Günay şunları kaydetti: “Türk müziğinin duayenleri arasında yer alan Alpman muhteşem sesi ve eşsiz yorumlarıyla yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurmuş çok değerli bir sanatçıydı. O buğulu sesiyle hafızalarımıza adeta nakşettiği 'Memleketim' gibi pek çok eser Sevgili Alpman'ı daima bizlere hatırlatacak; yüzümüzde tatlı bir gülümsemeyle hep saygı, sevgi ve özlemle anılmasını sağlayacaktır.

“Geçmiş günler aklından geçerse, Kalbin bomboş ümitler biterse, Sen üzülme, ben varım” diye söylerdi Ayten Alpman...
İyi ki vardın Sevgili Alpman. Hep olacaksın. Mekanın cennet olsun. Milletçe başımız sağolsun.”

CUMHURBAŞKANI GÜL "VEFATINDAN DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUM"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sanatçı Ayten Alpman'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül'ün mesajı şöyle:
“Değerli ses sanatçımız Ayten Alpman'ın vefatından derin bir üzüntü duydum. Güçlü sesi ve yorumuyla milletimizin beğenisini kazanan Ayten Alpman, seslendirdiği unutulmaz şarkılarla gönüllerde seçkin yer edinmiştir.

Ayten Alpman, 'Memleketim' ve diğer şarkılarıyla daima hatırlanacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.”

ALLAH RAHMET EYLESIN.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Orhan Boran'ı kaybettik

Türkiye'de ilk stand-up geleneğini başlatan ünlü mizah ustası ve ünlü televizyoncu Orhan Boran hayatını kaybetti
fft2mm1036419.jpg

Yaklaşık 2 yıldır kemik iliği hastalığıyla mücadele eden usta sunucu Orhan Boran (84) vefat etti.
Orhan Boran'ın 2 gündür bilincinin kapalı olduğu ve bugün saat 12.15 sularında evinde hayata gözlerini yumduğu bildirildi.
Boran’ın eşi Güler Boran, Boran’ın cenazesinin, yarın öğle vakti Erenköy’deki Galippaşa Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceğini kaydetti.​

-Orhan Boran kimdir?
Sivas Kongresi’nde Mustafa Kemal’e hitaben yaptığı Manda’ya karşı oluş konuşmasıyla meşhur olan askeri doktor Hikmet Boran’ın oğlu olan Orhan Boran, 1928 yılında İstanbul’da doğdu.
Boran, Edremit Cumhuriyet İlkokulu’nu bitirdikten sonra 1938 yılında yatılı olarak Galatasaray Lisesi’ne girdi. İlk sahne deneyimini Galatasaray Lisesi’nde okurken, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda rejisör olan ve okul temsillerini sahneye koyan Necdet Mahfi Ayral tarafından Moliere’in bir oyununda oynamak üzere seçildiğinde yaşadı.
Galatasaray Lisesi’nden 1946 yılında mezun olan Boran, Türkoloji Fakültesi’ne yazıldı. Aynı yıl, Necdet Mahfi Ayral, kendisini Muhsin Ertuğrul ile tanıştırdı. Boran, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda işe başladı ve Vasfi Rıza Zobu’nun talebi üzerine, birlikte oyunlar sergilediler.
En çok radyoya ilgi duyan Boran, İstanbul Radyoevi’nin açılmasından itibaren okuduğu Türkoloji Fakültesini 3. sınıftan terk edip, Ekrem Reşit Rey’in asistanı olarak girdiği memuriyet hayatında, temsil yayınları rejisörlüğü yaptı.​

Boran, 1956 yılında BBC’nin açtığı sınavı birincilikle kazanarak Londra’ya gitti.
Dünya Gazetesi’nin Londra muhabirliğini üstlenen Boran, 17 Şubat 1959’da merhum başbakan Adnan Menderes’in de içinde bulunduğu uçağın, Gatwick Havaalanı civarında inişi sırasında düştüğünü dünyaya ilk duyuran Orhan Boran oldu.​

Boran, 2002 yılında yakalandığı kolon kanseri sebebiyle iki defa ameliyat geçirdi. "Hayatımın son yıllarını saçlarım dökülmüş olarak geçirmek istemiyorum. Öleceksem insan gibi bu halimle öleyim. Şu dünyayı sefil halde terk etmek istemiyorum. Hayranlarım beni hep bu halimle hatırlayacak, saçları dökülmüş olarak değil!" diyerek kemoterapi tedavisini reddetti.
Boran, Beşiktaş Kültür Merkezi’nin (BKM), 10 Haziran 2005’de "Orhan Boran Show" adıyla Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda organize ettiği jübilede, 59 yıl emek verdiği meslek hayatına ve 25 yıl uzak kaldığı sahneye veda etmek üzere son kez sahne aldı.​

Türkiye’de 1960’lı yıllardan itibaren, gece kulüplerinde "Ayaküstü Gırgırı" adıyla ilk stand-up geleneğini başlatan Boran, televizyonun henüz olmadığı radyolu günlerde, mükemmel Türkçesi ile kibar esprileri, unutulmaz pürüzsüz sesi, nezaketi ve beyefendiliğiyle tanındı.​

SON RÖPORTAJI
Yaklaşık 2.5 yıldır kemik iliği hastalığıyla mücadele eden usta sunucu Orhan Boran katıldığı bir programda hastalığı hakkında şunları söylemişti: "Benim iki hafta aralıkla taze kan almam gerekiyor. Dört gözle vampirler gibi kan alacağım günü bekliyorum. Kan bulunamadığım zaman iştahım kesiliyor, halsiz kalıyorum ve uyku düzenim bozuluyor.​

Kan grubum A Rh negatif. Oğlum Burak Boran beyin cerrahıdır. Başta hastalığım anlaşılamadı. Miyolofibrosil dediler. Yani kemik içindeki ilikler işe yaramaz hale gelmiş. Bir çok tetkik yapıldı. Ve sonunda anlaşıldı ki belirli periyotlarla taze kan almam gerekiyor. Bu hastalıkla 2.5 yıldır mücadele ediyorum.​

Hakkımda haberler çıktıktan sonra o kadar çok arandım ki anlatamam. Birden bire gönüllü patlaması yaşadık. Gönül'ü de beni de serseme çevirdi bu ilgi. Ben unutuldum gittim zannediyordum. Ağlayarak benim kanımı da alın diye yalvaran insanlarla karşılaştım. Ağrı'dan arıyorlar, Diyarbakır'dan arıyorlar.​

Biz kendi imkanımızla geliriz diyorlar. Şimdi 15 günde bir gidip kan alıyorum. Taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz. Ancak son haber olarak Ankara Kızılay Genel Müdürlüğü'nün devreye girdiğini öğrendim. Benim için her ay 4 ünite kan ayıracaklarını söylediler. Çok mutlu oldum."​

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Efsanevi tiyatrocu Müşfik Kenter 80 yaşında hayatını kaybetti…
Akciğer kanseri ve buna bağlı gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle tedavi altına alınan tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter 7 Ağustos Salı günü yoğun bakım servisinde tedavi altına alınmıştı.
Büyük usta için 17 Ağustos Cuma saat 10:00'da Kenter Tiyatrosu'nda bir tören düzenlenecek.
Ayrıntılar geliyor…

17637544.jpg

YILDIZ KENTER VE MÜŞFİK KENTER​

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
22 Eki 2011
7,175
2,446
113
Değerli sanatçı Müşfik Kenter'e Allah'tan rahmet,Türkiye'ye ve yakınlarına da baş sağlığı diliyorum.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Neşet Ertaş hayatını kaybettik.

16 gündür yoğun bakımda tedavi gören Neşet Ertaş hayatını kaybetti.

Yaklaşık iki haftadır İzmir'deki özel bir hastanenin onkoloji servisinde tedavisi süren Neşet Ertaş'ın sağlık durumu dün akşam saatlerinde bozuldu tekrar yoğun bakıma alınmıştı.

Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci ve söz yazarı Neşet Ertaş, İzmir'de tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. Ertaş, 15 gün önce kronik rahatsızlığı sebebiyle özel bir hastaneye kaldırılmış, onkoloji servisinde tedavisine başlanmıştı. Dün durumu gittikçe ağırlaşan Ertaş, yoğun bakım servisine kaldırılmıştı. Ertaş'ın bu sabah saatlerinde öldüğü bildirildi.
NEŞET ERTAŞ KİMDİR?
Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesine bağlı Kırtıllar köyünde doğan, ozan ve Halk Müziği sanatçımızdır Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Hanım'dır. İlkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi Babası ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı çalıp türküler söylemeye başladı Etkilendiği tek kişinin babası olduğunu söyleyerek, "Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız." derdi. Neşet Ertaş, 1950'li yılların sonunda İstanbul'a gelerek ilk plağını "Neden garip garip ötersin bülbül?" adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkardı Halk tarafından çok beğenilen bu plağı, ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip etti. Daha sonra Ankara'ya yerleşti. Burada yaşadığı hastalıklar sebebiyle kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına döndü.

NEŞAT ERTAŞ'TAN YALAN DÜNYA TÜRKÜSÜ / WEB TV

FOTOĞRAFLARLA NEŞET ERTAŞ

ALLAH RAHMET EYLESIN

Son düzenleme:

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
22 Eki 2011
7,175
2,446
113
Allah gani gani rahmet eylesin,mekanı cennet olsun..Halk Müziğinin Ozanların,türkülerin büyük USTASIYDI.

mpl

0
Özel Üye
6 Ağu 2012
177
17
18
Allah rahmet eylesin Türk Halk Müziği büyük bir ustasını kaybetti,mekanı cennet olsun..

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Berkant hayatını kaybetti

'Samanyolu' şarkısı ile bir döneme damgasını vuran ünlü sanatçı Berkant yaşamını yitirdi.
18038736.jpg

spacer.gif

Berkant, uzun süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu.

SAMANYOLU'NU MİLYONLARA SEVDİRDİ
1938 yılında doğan Berkant Akgürgen, ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdürdü. Berkant, 1956 yılında yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi' nden mezun oldu. İlk kez 1957 yılında Ankara'da bir düğün salonunda "Üstün Poyrazoğlu Orkestrası" ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu "Jüpiter Kenteti" adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu'nda program yapmaya başladı.

Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul'a giderek saksafon çalmayı öğrendi. 1964'te Ankara'da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 yılında çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967'de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

Berkant'ın seslendirdiği, sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan Samanyolu adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından Oh Lady Mary adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça haline geldi. Fakat parçayı tüm dünyada tanıtan şarkıcı Patricia Carli olmuştur. Şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de platin plak alan ilk plak olur.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Leman Çıdamlı hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Leman Çıdamlı dün akşam hayatını kaybetti. Yaklaşık 6 aydır akciğer kanseri tedavisi gören Çıdamlı, 80 yaşındaydı.

spacer.gif

1932 doğumlu Leman Çıdamlı, 1974'te sinema filmi çekilen ve televizyon dizisi olarak da ekranlara gelen Kaynanalar adlı yapımda canlandırdığı "Nuriye Kantar" tiplemesiyle tanınmıştı. Çıdamlı, uzun süre Kaynanalar isimli TV dizisinde rol almıştı.

Çıdamlı'nın "Adını Feriha Koydum" dizisinde "Feriha" karakterininin halası rolünü oynayan kızı Ayşegül Çıdamlı da Twitter'dan "Maaalesef annemi de kaybettim" yazdı.
Çıdamlı 10 gün önce de eşini kaybetmişti.

collo1

0
Moderator
11 Ocak 2012
4,998
12,213
113
ALMANYA
Türk halk müziği sanatçısı Kamil Sönmez vefat etti.

Beyin kanaması nedeniyle bir süredir Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi görmekte olan 65 yaşındaki Kamil Sönmez hayatını kaybetti.

spacer.gif

İstanbul Başkent Üniversitesi'nde tedavi gören 65 yaşındaki Kamil Sönmez, bu sabaha karşı 02.30'da yaşamını yitirdi.
Acı haberin ardından basın açıklaması yapan Başhekim Kürşat Toker "Hepinizin bildiği gibi Kamil Sönmez beyi dün gece 02. 35 dolaylarında kaybettik. 2 Aralık günü acil servisimize gelmişti. Çekilen tomografide beyin kanaması saptanmıştı. Cerrahi müdahale yapıldı ancak geçen sürede durumunda bir düzelme kaydedilmedi. 18 Aralık günü beyin ölümü gerçekleşti. Dün de 02.35 sıralarında Sayın Kamil Sönmez'i kaybettik. Kendisi şeker hastalığına bağlı olarak kronik böbrek hastalığı nedeniyle hastanemizde 2010 dan beri haftada üç gün diyalize giriyordu" diye konuştu .