Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Azerspace uydusunda zamansız sinyal kaybı

jckltf

0
Üye
15 Eki 2013
36
12
8
Merhaba arkadaşlar. Benim bir derdim var. Derman olursanız sevinirim
Oturduğum apartman merkezi uydu sistemi kullanıyor. Klasik Turksat/Hotbird uydularını kullanıyorduk. Ve hiç sinyal kaybı olmuyordu. Yağmurlu havalar hariç. Ben bu cuma hotbird uydusunu Azerspace uydusuna çevirdim. Sinyalleri de aldım. Geçtim eve kanalları da buldum çatır çatır. Fakat şöyle bir sorun var. Azerspace kanalları belli zamanlarda benim evimde sinyal yok uyarısı veriyor. Alt kattaki anneanneme ait Tv da ise hiç bir sinyal kaybı yok. ;Sorun ne olabilir.

Not: Türksat uydusunda hiç bir sıkıntı yok

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,141
113
İstanbul
Merhabalar nasıl yani apartmana ait Hotbird çanağını Azersat uydusunamı çevirdiniz.! Peki diyelim öyle yaptınız tam bir ayar yaptığınızı nereden biliyorsunuz.? Ayrıca Receiwer in dayzek swiç ayarını Azersat için B yada ne ise ona göre yaptınızmı.?

jckltf

0
Üye
15 Eki 2013
36
12
8
lnb den low horizontal ve low vertical dan sinyalleri Next ye 220 hd uydu bulucusuyla aldım. diseq b ayarını da yaptım. kanalları tv dan aldım. bugün mesela 18:30 da Azerspace sinyalleri gitti. Şimdi aktım tekrar geri gelmiş.

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,141
113
İstanbul
Daha önce Hotbirdde böyle bir sıkıntı söz konusu olmuşmuydu.? Eğer daha önce olmamış ise o zaman sıkıntı sizin cihazla alakalı olabilir....

jckltf

0
Üye
15 Eki 2013
36
12
8
hayır hotbird de böyle bir sıkıntı olmamıştı.
sorun şu ki bir alt kattaki anneannemin evinde azersat kanalları sorunsuz çalışıyor.
şöyle bir test te yaptım.
Aztv izlerken birden sinyal gitti. Sonra şunları uyguladım.
Daireme gelen kabloyu reciverden çıkarıp uydu bulucu cihazıma taktım. 11175 h 27500 frekansını diseq b seçerek ölçüm yaptım. sonuç sinyal 0 dı.
Sonra alt kata indim. Anneannemin evinde kanllar sorunsuz çalışıyordu.
En sonda çatıdaki merkezi çoklayıcıdan 12 çıkışın boş olan 2 sinden sinyal aldım. diseq b yi seçerek
tekrar eve geldim. Bizde halen sinyal yoktu.

jckltf

0
Üye
15 Eki 2013
36
12
8
sorun cihazdan derken uydu bulucudan mı bahsediyorsunuz?
öyleyse bir alt kattaki evden nasıl kanallar düzgün çekiyor.
hattımdan olsa çanak hotbirdde olduğunda da aynı sorunu yaşamam gerekmez miydi?
yada şu anda diseq a da turksatta sorun yaşamam gerekmez miydi?

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,141
113
İstanbul
Bakınız siz zaten kendi teşhisinizi çoktan koymuşsunuz bile, ben receiver dan bahsediyorum siz ise uydu bulucudan.! Sanırım ya ben anlatamıyorum yada siz başka bir şey anlatmaya çalışıyorsunuz.!!!! Niyemi göstermiyor olabilir o akadar çok neden olabilirki.

1.Öncelikle yazılarınız tam olarak anlaşılır değil.! ( lnb den low horizontal ve low vertical dan sinyalleri Next ye 220 hd uydu bulucusuyla aldım. diseq b ayarını da yaptım. kanalları tv dan aldım. bugün mesela 18:30 da Azerspace sinyalleri gitti. Şimdi aktım tekrar geri gelmiş.) Hadi buyrun kim ne anlayacak bu yazılardan...

2. Receiver DAYZEK ayarlarını yapılandırdınızmı.?

3.Receıver Lnb seçimi nedir.? ( Üniversal 9750-10600 olması gerekir )

4.Kabloyu receıver arkasındaki IN girişinemi takıyorsunuz.?

5.Receıver daki frekansları 1-2 alt yada 1-2 üst frekans değerleri ile denedinizmi.? ( Santraldeki LNB belkide ESKİ olup osilatör frekans değerleri kaymıştır aşağıdaki cihazda bu farkedilmeyebilir ancak sizin cihazda fark edilebilir.Öyle tecrübeler yaşadımki bu konuda yazsam kitap olur.)

6.Bakınız yukarda boş olan 2 çıkışı daha denedim diyorsunuz peki o çıkışlar bozuk olamazmı.?

7.Azersat uydusunu ayarlarken ölçümleri yani L-V ve L-H nereden aldığınız çıkıştan ölçüp yaptınız.( Santral lnb mi yoksa Direkt santral çıkışımı.? )

8.Belkide santral lnb nin o band aralığı arızalı olabilir.? ( Öyle arızalar gördümki sadece 11054 frekansında arıza olan yayınlar gidip gelen.)

NOT: Ben bu UYDU işini PROFESYONEL anlamda 1994 yılından beri yapıyorum bu tip ARIZALAR ancak ADIM + ADIM takip edilmesi gereken arızalardır...

jckltf

0
Üye
15 Eki 2013
36
12
8
Sorularınızı teker teker cevaplamaya çalıştım.
---------------------------------------
Receiver DAYZEK ayarlarını yapılandırdınızmı.?

Evet bu konuda bir eksik yok.
Kabloyu receıver arkasındaki IN girişinemi takıyorsunuz.?

öyle bir ihtimal yok. zira receiver TVye entegre. Ve tek giriş var. Tv Vestel 42pf9060
Receıver Lnb seçimi nedir.? ( Üniversal 9750-10600 olması gerekir )

receiver tvye entegre ve lnb seçimi yok.
-------------------------------------
Receıver daki frekansları 1-2 alt yada 1-2 üst frekans değerleri ile denedinizmi.? ( Santraldeki LNB belkide ESKİ olup osilatör frekans değerleri kaymıştır aşağıdaki cihazda bu farkedilmeyebilir ancak sizin cihazda fark edilebilir.Öyle tecrübeler yaşadımki bu konuda yazsam kitap olur.)

hayır denemedim. lnb de sinyalleri aradığım frekansları receiverden de aldım. bu yüzden böyle bir uygulama yapmadım.
Şuan itibariyle mesela Azerspace kanallarını sorunsuz izleyebiliyorum.
-----------------------------
Azersat uydusunu ayarlarken ölçümleri yani L-V ve L-H nereden aldığınız çıkıştan ölçüp yaptınız.( Santral lnb mi yoksa Direkt santral çıkışımı.? )

Ayarlamayı şu şekilde yaptım. Hotbird uydsundayken lnb deki 4 kabloyu da low horizantal-low vertical-high horizantal-high vertical olarak etiket yapıştırdım.
ve bu dört kabloyu lnb den çıkardım. ve uçlarını elektrik bandıyla izole ettim.0
lnb nin low vertical girişini uydu bulucuya bağladım. ve sinyali buldum. 11055 v 22710 10999 v 3570 11039 v 3700 11025 v 12690
ardından low vertical girişini çıkardım ve low horizantala taktım. ve yine sinyallari aldım 11135 h 27500 11095 h 27500 11175 h 27500 11066 h 10000

sonra çanağı sabitledim. ve low hor - low ver sinyallarini tekrar ölçtüm. Sinyallar yeterli seviyedeydi.
etiketlemiş olduğum kabloları lnb nin ilgili girişlerine taktım.
denemek amacıyla sanatralde boş olan girişlerden birine uydu bulucuyu taktım. diseq a da türksat sinyallari sorunsuz ve diseq b da azerspace sinyallari de yeterliydi.

Eve indim. lnb de kullandığım tp lerle kanalları diseq b den sorunsuz şekilde buldum.
----------------
Not: Bunu ısrarla söylüyorum önemi var mı bilmiyorum ama?
Bizim evde sinyaller (sadece azerspace ) gidince alt kattaki eve gidiyorum. ve orada Azerspace kanalları sorunsuz gösteriyor.
Turksat sinyallarinde hiçbir sorun yok.