Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Pil patlamalarının önüne nasıl geçilir?

uydu3405

0
Üye
22 Eyl 2013
1,054
3
38
İstanbul
Pil patlamalarının önüne nasıl geçilir ?

1453297638_isvec.jpeg

Akıllı Telefonunuzun Patlamaması İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Akıllı telefonunuzun patlamaması için öncelikle sizlerin kendi önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun en kolay yöntemi ise telefonunuzu her zaman orijinal şarj aletleri ile şarj etmeniz. Bunu yaptığınız sürece kendinizi güvence altında tutabilirsiniz. Şarj aletleri noktasındaki en önemli sorunu ise araç şarjlarında görmekteyiz. 5 - 10 TL'ye otoyol kenarlarında satılan şarj aletlerini kullanarak farkında olmadığınız ciddi bir yükümlülüğün altına giriyorsunuz. Bu tarz "çakma" ürünler telefonunuzu patlatmasa bile uzun vadede pilinize ciddi zararlar verebilir, pil şişmeleri yaşayabilirsiniz.

1453296162_187690038tn300.jpg

Gece Şarj etmeli mi, etmemeli mi yoksa hiç düşünmemeli mi?

Bir diğer konu ise gece telefonu şarj etmek. Bu yazıyı okuyan birçok genç kardeşimizin "abi ben kız arkadaşımla ya da erkek arkadaşımla gece yazışmadan uyumam" dediğini duyar gibiyim. Telefonunuzu gün içinde şarj etmeye çalışın ve gece bu işlemi yapmaktan vazgeçin. Siz uykudayken pilin alev alması büyük hasarlara hatta ölümlere sebep olabilir.

1453296177_telefon.jpg

"Gündüz tüm gün okuldayım telefonu gece şarj etmek zorundayım" diyen sevgili kardeşlerimiz için de şunu öneriyorum. Telefonunuzu lütfen ama lütfen şarj ederken yastığın altına, yatakla baza başlığının arasına sıkıştırmayın. Böyle yaptığınızda pilin ısı iletim hızını neredeyse sıfıra indirgiyor ve patlamaya davetiye çıkartıyorsunuz. Gece telefonunuzu şarj etmek zorundaysanız telefonunuzu mutfak tezgahı ya da seramik yüzeylere arkası gelecek şekilde bırakın. Bu telefonunuzun pili ısınsa bile ısısının hızlı bir şekilde dağılmasının sağlayacaktır.

Yk85WA.png

Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece soru asla sizden kaynaklanmayacaktır. Zaten telefonunuzu orijinal şarj aletleri ile şarj ettiğiniz sürece de üretici açısından da bir sorun görünmüyor. 1 TL verip telefonunuzu şarj eden ürünlerden ve orijinal olmayan aksesuarlardan lütfen uzak durun.

Son düzenleme: