Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Linux İşletim Sistemi nedir ve nasıl kullanılır (İNCELEDİK)

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Linux-nasil-bulundu-300x179.jpg

Birkaç yıl öncesine kadar tecrübeli bir bilgisayar kullanıcısı bile Linux'un ne olduğu sorusuna cevap veremeyebilirdi. Fakat günümüzde Linux, bilgisayar satın alırken Windows'a alternatif olarak sunulan işletim sistemlerinin başında geliyor.

Helsinki Üniversitesi'nin parlak bir öğrencisi olan Linus Torvalds, 1991 yılında yeni bir işletim sisteminin ilk sürümünü geliştirmeyi başardı. Ancak Linux adını verdiği bu işletim sisteminin 13 yıl sonra Microsoft'un Windows sürümlerine karşı önemli bir alternatif olabileceğini herhalde kendisi bile düşünmemişti. Şimdi gelin, bilgisayar kullanıcılarının büyük ilgi gösterdikleri Linux'u daha yakından tanımaya başlayalım.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Linux Nedir?

LINUX NEDİR?

Özet olarak Linux; Unix ortamının üzerine kurulmuş, neredeyse tüm bilgisayarlar için uygun olan, ücretsiz bir işletim sistemidir. Linus Torvalds, işletim sistemini yeni geliştirdiği günlerde ücretsiz dağıtım ve kaynak kodlarının açık olmasına büyük önem vermiştir. Bu sayede Linux'un kullanıcılar tarafından tekrar tekrar programlanabilmesi mümkün olabiliyordu. Zaten Linux'un kısa sürede bu kadar gelişmesinin altında yatan ana neden de, sayısız programcının işletim sistemi üzerinde çalışma fırsatını bulmuş olmasıdır. Peki ama tüm bunlar ne anlama geliyor?

Torvalds, sıfırdan başlayarak programladığı Linux işletim sisteminin adını kendi isminden esinlenerek seçmiştir. Ancak Linux, GNU adıyla bilinen bir projenin parçası olduğu için GNU/Linux olarak anılmaktadır. Kaynak kodunun internet üzerinde ücretsiz olarak dağıtılması ve yayınlanması sayesinde birbirinden farklı şirket ve programcılar, bu işletim sisteminin gelişimine sürekli olarak katkıda bulunmuşlardır.

Daha çok farklı kişilerin bireysel çabalarıyla beslenen Linux, altın çağına 1998yılında IBM, Oracle, Borland ve Corel gibi devlerin bu yeni işletim sistemine verdikleri desteği açıkça ortaya koyduklarında ulaşabildi. Linux'un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft'tur.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
GNU/Linux Felsefesi

GNU/LINUX FELSEFESİ

Kaynağı olmayan yazılım yoktur... Bu söylem belki ilk bakışta çok büyük bir anlam içermiyormuş gibi görünebilir; ancak Linux'un ve GNU projesinin felsefesini ortaya koyması açısından oldukça önemli. Linux "open source", yani açık kaynak koduna sahip olan bir yazılımdır. Ancak kaynak kodlarının herhangi bir kazanç beklentisi olmadan dağıtılmasının altında yatan tek amaç, bu tip yazılımları ücretsiz hale getirmek değildir. Açık kaynak kodları, programcılık bilgisi olan herkesin yazılımı geliştirmeye destek olmalarını sağlamaktadır.

Kaynak kodlarını ücretsiz olarak temin edemediğimiz yazılımlarda ise böyle bir durum söz konusu olamaz. Çünkü ticari yazılımları geliştiren ekipler, programı nasıl uygun görürlerse o şekilde değiştirmek isterler. Eğer tüm programların kaynak kodları açık olsaydı, herhalde hiçbir yazılım üreticisi bu işten yeterli kazancı elde edemezdi. Dolayısıyla ticari amaçlarla geliştirilen yazılımlarda herhangi bir kişiselleştirmeden bahsetmek mümkün değildir.

Kısacası Linux, dünya üzerinde binlerce programcının bağımsız olarak geliştirdiği ve her geçen gün birkaç adım daha ileriye giden örnek bir yazılımdır. Örnek diyoruz; çünkü Linux, yazılım dünyasında ticari kuralların dışında kalarak da faydalı programlar üretilebileceğinin en güzel kanıtıdır.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
NASIL TEMİN EDİLİR?

Eğer hızlı bir internet bağlantısına sahipseniz, Linux'u internet üzerinden rahatlıkla indirebilirsiniz. Fakat bu işletim sistemine ilgi duyanlar, işe koyulmadan önce karşılarında pek çok değişik Linux sürümü bulacaklarını da bilmelidirler. Farklı siteleri dolaştıkça farklı sürümleri bulabilirsiniz; ama unutmamanız gereken önemli bir detay var... Bu web siteleri kurulum konusunda yol gösterseler de, bundan öte bir destek sağlamıyorlar.

Linux işletim sistemi, pek çok yazılımı kendi bünyesinde barındırmaktadır ve tüm bu yazılımlar da ücretsiz olarak hizmete sunulurlar. Ancak dilerseniz, işletim sisteminiz için ücretli programlar satın alma şansına da sahip olabilirsiniz. Üstelik bu tip programları satın aldığınızda teknik servis garantisini de elde etmiş olursunuz.

Eğer Linux'u internetten indirmekle uğraşmak istemiyorsanız, CD veya DVD üzerine kaydedilmiş Linux sürümlerini piyasadan temin edebilirsiniz. Tabii bu durumda küçük bir ödeme yapmayı da göze almanız gerekecek.

Linux, aslında bilgisayar konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan son kullanıcılar için çok da kolay bir işletim sistemi değildir. Ancak farklı sürümlerin geliştirilmesi ile birlikte, kullanıcı dostu bir işletim sistemi olma yolunda hızla ilerliyor. Örneğin piyasada bulabileceğiniz birçok farklı sürümde, kullanımı ve kurulumu basitleştirecek araçlara yer verilmektedir.

Windows işletim sistemlerinde olduğu gibi, Linux'un da Türkçe sürümleri bulunmaktır. Eğer bu sürümler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, "www.linux.org.tr" ve "www.turkcelinux.com" adresleri sizin için yeterli olacaktır.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
FARKLI ARAYÜZLER

Linux işletim sistemi, aslında iki farklı arayüze sahiptir. Daha çok ilk dönemlerde kullanılan ve Microsoft'un DOS adını verdiği işletim sistemine benzeyen birinci arayüz, iletişimi kısa komutların girilmesi sayesinde gerçekleştirir. Bu arayüz grafik tabanlı değildir; ancak son derece hızlı çalışır ve oldukça güvenlidir.

Yeni nesil Linux sürümlerinde kullanılan arayüz ise tamamen grafik tabanlıdır ve Windows'u hatırlatır. Grafik tabanlı arayüzü kullanan en tanınmış Linux sürümleri, KDE ve Gnome'dur.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
ARTILARI VE EKSİLERİ

Linux işletim sisteminin en büyük avantajı, tamamen ücretsiz olması ya da çok düşük bir ücret karşılığında satın alınabilmesidir. Her iki durumda da, işletim sistemi ile birlikte kullanacağınız özel programları elde etmiş olursunuz. Çünkü Linux'un ücretsiz olmasını sağlayan felsefe, Linux altında çalışan özel programlar için de geçerlidir.

Linux, birkaç yıl öncesinin donanım özelliklerine sahip olan bilgisayarlarda bile rahatlıkla çalışacaktır. Özellikle sistem hatalarına karşı çok güçlü bir işletim sistemi olan Linux'un kolay kolay çökmemesi, kullanıcıları çeken özelliklerin başında gelir. Pek çok karmaşık programı aynı anda açsanız bile bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder.

Linux, daha önce de belirttiğimiz gibi açık kaynak koduna sahip bir işletim sistemidir. Eğer sistemde bir hata veya eksik tespit edilirse, dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan bir programcı çok kısa sürede bu sorunu giderir ve gerekli olan yamayı hizmete sunar. Üstelik bu yamayı temin etmek için ödeme yapmanıza da gerek yoktur.

Ancak Linux cephesinde herşeyin bu kadar toz pembe olduğunu da düşünmemelisiniz. Her ne kadar kullanıcı dostu bir grafik arayüz sunmayı basarsa da, kurulum aşaması halen Windows kadar kolay değil... Ayrıca Windows'tan Linux'a geçmeyi düşünen bir kullanıcı, aradığı tüm programları Linux'ta bulamayabilir. Windows ile birlikte kullanıp çok beğendiğiniz bazı programların benzerlerine rastlayabilirsiniz; ancak bunlara alışmak için zamana ihtiyacınız olacağın unutmayın.

Linux'un önünde duran en büyük sorunların başında ise, hiç kuşkusuz donanım konusu gelmektedir. Donanım üreticilerinin bu işletim sistemine hala yeterli önemi vermedikleri açıkça ortada. Bu yüzden Linux desteğine sahip olan donanımların sayısı çok da fazla değil. Ancak bu sorunun her geçen gün biraz daha azaldığını da söylemeliyiz. Windows'un sunduğu donanım desteğini yakın gelecekte Linux'ta da eksiksiz olarak görürseniz hiç şaşırmayın.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
LİNUX KİME GÖRE?

Linux, günümüzde daha çok profesyonel bilişimciler tarafından kabul görüyor. Son kullanıcıların ise Linux konusunda pek de heyecanlı olmadıkları açıkça ortada. Bu durumun en önemli nedeni, hiç kuşkusuz Linux'un Windows kadar kolay bir kullanım sunamıyor olması. Ayrıca Windows için geliştirilen program sayısı, Linux için geliştirilen programlara oranla kat kat daha fazla.

Sadece oyunları ele aldığımızda bile, Windows ve Linux arasındaki çeşitlilik farkını rahatlıkla görebiliriz. Windows altında çalışan oyunların büyük çoğunluğunu Linux ile birlikte oynamanız mümkün değil

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
İPUCU: LINUX VE PROGRAMLAR

Windows İşletim sistemleri İle birlikte kullanılan pek çok farklı program bulabilirsiniz. Ancak aynı durum, ne yazık ki Linux İçin geçerli değil. Programlar çok çeşitli olmasa da merak etmeyin; tüm İhtiyaçlarınızı karşılayacak en az bir ya da İki program bulacaksınız. Daha çok alternatif İsteyen kullanıcılar İse, Linux'tan pek de memnun kalmayabilirler.

Linux altında çalışan en popüler programların başında OpenOffİce gelmektedir. OpenOffİce, Microsoft'un Office paketine oldukça benzeyen bir programdır. Ayrıca dileyenler, Linux İle birlikte gelen grafik İşleme programlarını, hesaplama programlarını veya multimedya programlarını da kullanabilirler.

BİLGİ: LINUX'UN FARKLI SÜRÜMLERİ

Linux'un herkes tarafından ayrı ayrı geliştirilebilmesi, piyasada pek çok farklı sürümün boy göstermesiyle sonuçlanmıştır. Bahsettiğimiz bu farklı sürümlerin özellikleri de kendi aralarından farklılıklar gösterir, örneğin bazı Linux sürümleri özel programlara sahipken, bazıları çok daha sade olabilirler. Tabu bu durumda kurulum işlemi de kolayca tamamlanabilir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan Linux sürümleri; Red Hat, SuSe ve Mandrake'dir.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Fux Linux iş istasyonu ve sunucular için geliştirilmiş sürümleri bulunuyor ki bu oldukça hoşumuza gitti. Zira, iş istasyonu sürümüyle hem son kullanıcıya hem de profesyonel kullanıcılara yönelirken, sunucu sürümüyle de sektöre de hizmet verebilmesi oldukça iyi bir durum.

Fux Linux özellikleri

Şu anda 1.3 İstanbul kararlı sürümünde bulunan Fux Linux, iş istasyonu sürümünü edinmek isteyen kullanıcılara Cinnamon ve Gnome masaüstlerini sunuyor. Sürüm isimlerini de şehirlerden seçmeleri gözümüzden kaçmıyor.
Bu farklı masaüstlerinde de farklı yazılımların ön tanımlı olarak sistemde yüklü gelebileceğini de belirtelim.
Ayrıca her iki masaüstünde de ortak olarak gelen ön tanımlı uygulamalarınlistesi ise şöyle:
- Ofis uygulamaları
- VLC Ortam Oynatıcısı
- Disk Yazıcı
- Mozilla Firefox Web Tarayıcı

Tabii iki masaüstünde de aynı işi yapan farklı uygulamalarla karşılaşmak mümkün. Fakat Gnome masaüstü kullanan sürümünde, ince ayarlar yapabileceğiniz özel uygulamalar da bulunuyor.
İki masasütünde de kullanıcı dostu bir arayüz sunan Fux Linux, ayrıca kurulum aşamasında da kolay bir arayüz sunuyor. Böylece işletim sistemini bilgisayarınıza hiç zorlanmadan kurabiliyorsunuz.
Hemen hemen tüm GNU/Linux dağıtımında bulunan sürücüleri otomatik olarak internetten çekme özelliği Fux Linux’ta da bulunuyor.
Oldukça akıcı bir kullanım deneyimi sunan Fux Linux’un Fedora tabanlı olduğunu ve RPM paket sistemini kullandığını belirtelim.

Fux Linux, henüz çok yeni bir işletim sistemi olduğu için şu anda topluluğu pek etkin gibi görünmeyebilir fakat ilerleyen zamanlarda kullanıcı sayısını artıracağına ve topluluğunun da genişleyeceğine inanıyoruz.
Kurulum veya kullanım esnasında yaşadığınız sorunların çözümüiçin Forumlar bulunuyor ve kullanıcılar burada sorularına cevap bulabilme imkanı kazanıyor.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Bilgisayarınızdaki işletim sisteminin kurulum tarihini ve çalışma süresini bulmak kolay bir iştir. Windows Komut İstemi‘nde ve Linux Terminal’inde (Uçbirim) çalıştırmanız gereken bazı basit komutların yardımıyla bu cevapları hemen bulabilirsiniz. Windows kullanıcıları, Görev Yöneticisi‘nde yalnızca çalışma süresini görebilirler.
Windows‘ta ve Linux‘te, işletim sisteminin kurulum tarihini ve PC çalışma süresini öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı yararlı yardımcı programlar ve komutlar vardır.
Windows PC’de yükleme tarihi ve çalışma süresini bulmak:

Windows bilgisayarın kurulum tarihini bulmak için öncelikle Komut İstemi‘ni açalım. Bunu yapmak için, Çalıştır penceresinde CMD komutunu çalıştırın veya Win + R tuş kombinasyonuna basın.
Şimdi, işletim sisteminizin kurulum tarihini öğrenmek için, Windows 10 ve Windows 8‘de aşağıdaki komutu çalıştırın.

systeminfo | Find / i “original”

Windows 7 işletim sistemi için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir.

systeminfo | find / i “install date”
Linux PC’de kurulum tarihini ve çalışma süresini bulmak:
Windows gibi, kurulum tarihini ve çalışma sürenizi Linux PC‘nizde bulmak da kolay bir iştir. Linux‘te çalışma süresini bulmak için, terminali açıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir. Bu komutu Ubuntu 16.10 sisteminde çalıştırdık ve diğer dağıtımlarda da çalışması gerekir.
Çalışma süresi

Bilgisayarın çalışma süresini bulmak için, Terminal‘de aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli.

uptime

Kurulum Tarihi

Linux’ta kurulum tarihini bulmak için kurulum sırasında oluşturulan klasör ve dosyayı bulmanız gerekir. Böyle bir dosyaya aşağıdaki komutu çalıştırarak erişilebilirsiniz. Linux tabanlı işletim sisteminizin kurulum tarihini bulmanızı kolaylaştırır.
ls -l /var/log/installer

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
OpenJDK, Sun Microsystems tarafından 2006’da başlatılmıştır. Özgür ve açık kaynak kodludur. Genel Kamu Lisansı (GPL) ile lisanslanmıştır.

Uyarı: Java programı geliştirecek kişiler JDK’yı, geliştirme yapmayacak kişilerse JRE’yi kurmalı.

Kuruluma geçmeden önce bilgisayarınızda kullandığınız Linux dağıtımında hangi OpenJDK sürümlerini kurabileceğinizi görmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

OpenSUSE: zypper search java | grep openjdk

ArchLinux/Manjaro: pacman -Ss java | grep openjdk

Ubuntu/Mint/Debian: apt-cache search java | grep openjdk

RHEL/CentOS/Fedora 21 ve Öncesi: yum search java | grep openjdk

Fedora 22 ve Sonrası: dnf search java | grep openjdk

Yukarıdaki komutlardan birini çalıştırdıktan sonra kurmayı istediğiniz Java sürümü hangisiyse aşağıdaki kurulum komutlarında kendinize göre sürümleri değiştirebilirsiniz.

Linux’te OpenJDK Kurulumu Nasıl Yapılır?

OpenSUSE OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo zypper install java-1_8_0-openjdk
[JDK] sudo zypper install java-1_8_0-openjdk-devel

Ubuntu/Mint/Debian OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo apt-get install openjdk-8-jre
[JDK] sudo apt-get install openjdk-8-jdk

RHEL/CentOS/Fedora OpenJDK Kurulumu

[JRE 1.7] sudo yum install java-1.7.0-openjdk.x86_64
[JRE 1.8] sudo dnf install java-1.8.0-openjdk.x86_64
[JDK] sudo yum install java-1.7.0-openjdk-devel.x86_64

Arch Tabanlı Sistemlerde OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo pacman -Syu jre8-openjdk
[JDK] sudo pacman -Syu jdk8-openjdk

--------------------

Uyarı: İhtiyacınız yoksa, yani kullanmak zorunda değilseniz Oracle Java 9’u kurmayın. Çünkü erken erişim sürümüdür. Hatalar barındırabilir ve güvenlik yamalarını içinde barındırmıyor olabilir. Ayrıca Oracle Java 9’u indireceğiniz serverlar yavaş, internet bağlantınız hızlı bile olsa indirme işlemi zaman alabilir veya hata verebilir.

Linux’te Oracle Java 7 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK7 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 7’yi kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer

Linux’te Oracle Java 8 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK8 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 8’i kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

Linux’te Oracle Java 9 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 9’u kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java9-installer

Bilgisayarınıza her kurduğunuz yeni Java sürümü kendini varsayılan olarak ayarlar. Yani Java 8 bilgisayarınızda kuruluysa ve siz Java 9’u kurarsanız varsayılan olarak Java 9 ayarlanır. Kendi istediğiniz sürüm hangisiyse onu varsayılan olarak ayarlamak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Oracle Java 7’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java7-set-default

Oracle Java 8’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

Oracle Java 9’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java9-set-default

Linux'te Oracle Java 7 / 8 / 9 Nasıl Kaldırılır?

Hangi sürümü kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki komutlardan size uygun olanı terminalde çalıştırıp Java’yı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get remove oracle-java7-installer

sudo apt-get remove oracle-java8-installer

sudo apt-get remove oracle-java9-installer

--------------------

GScan2PDF, tarayıcıyla taradığınız bir veya birden fazla sayfayı PDF olarak kaydedebilmenizi sağlayan bir yazılım.

GScan2PDF Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ubuntu deposunda yazılımın eski sürümü mevcut. Yeni sürümünü kurmak için geliştiricinin PPA’sını kullanacağınız. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırarak GScan2PDF’in en son sürümünü kullanabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:jeffreyratcliffe/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install gscan2pdf

Eğer GScan2PDF’i stok sürüme geri döndürmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:jeffreyratcliffe/ppa

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Geçtiğimiz hafta Ubuntu’nun kurucusu Mark Shuttleworth duyurusunu yapmıştı. Ubuntu 18.04 LTS’de Unity yerine GNOME olacak.

Önümüzdeki sene eğer Ubuntu 16.04 LTS veya Ubuntu GNOME 16.04 LTS kullanıyorsanız, Ubuntu 18.04’e yükseltmeniz konusunda uyarı alacaksınız. Normal dağıtımı kullananlar bu değişikliğe 17.10 sürümüne yükseltmeyle sahip olacak. Bu kararın sonucu olarak artık Ubuntu ve GNOME şeklinde bir ayrım olmayacak.

Geliştirici ekip, Ubuntu GNOME ve Ubuntu Desktop’ın kaynaklarını birleştirecek ve ikisinin de en iyi yanlarına sahip tek bir dağıtım üzerine yoğunlaşacaklar.

Canonical ekibiyle birlikte, bunun nasıl olacağıyla ilgili görüşmeler devam ediyor. Detayları daha sonra duyuracaklar.

Nasıl görüneceğini merak ediyorsanız, erken önizleme için Ubuntu GNOME 17.04’ü deneyin.

--------------------

Sigil, ücretsiz, açık kaynak kodlu ve çoklu platform desteğine sahip, EPUB, HTML ve TXT formatlı dosyaları görüntüleme ve üzerinde değişiklik yapabilmenizi sağlayan bir yazılımdır.

Sigil, Strahinja Val Marković tarafından 2009 yılında geliştirildi. Temmuz 2011’den Haziran 2015’e kadar John Schember, Haziran 2015’ten itibaren de geliştirme görevini Kevin Hendricks ve Doug Massay üstlendi.

Sigil EPUB Ebook Editor Nasıl Kurulur?

Sigil’i kurmak için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/sigil
sudo apt update
sudo apt install sigil flightcrew

Sigil’i kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:ubuntuhandbook1/sigil

Not: Yazılımın dili yarı Türkçe yarı İngilizce gibi diyebilirim. Çeviri sayfasını kontrol ettiğimde sadece %39 ya da %27’sinin (sitede iki tane yüzde var) Türkçe’ye çevirildiğini gördüm. Vakti olan ve çeviri yapabilecek arkadaşlar varsa çeviriye katkıda bulunabilir.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Neofetch, bilgisayarınızla ilgili bilgileri size Terminal üzerinden gösterebilen bir yazılım. Neofetch’in bilgileri sunum şekli açıkçası hoşuma gitti. Detaylı kullanımı için birçok yazılımda olduğu gibi okuduğunuzu anlayabilecek kadar İngilizce’nizin olması gerektiğini belirtelim.

Neofetch Kurulumu (Ubuntu/Linux Mint)

Aşağıdaki komutları sırasıyla Terminal’de çalıştırarak kurulumu yapabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:dawidd0811/neofetch
sudo apt update
sudo apt install neofetch

Eğer yukarıdaki PPA’yı kurmak istemiyorsanız, deb dosyasını şuradan indirebilirsiniz.

Neofetch’i çalıştırmak için Terminal’de neofetch yazın. Bu şekilde sadece standart bazı bilgiler görüntüleniyor. Sisteminiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız neofetch --help komutunu kullanabilirsiniz.

--------------------

Python geliştirme ortamı olan PyCharm ile kod analizleri, grafiksel hata ayıklamacısı (debugger), versiyon kontrol sistemi (VCS) ile entegre ve Django ile Python web geliştirme yapabilirsiniz.

PyCharm’ın Community sürümü ücretsiz, Professional sürümü ise ücretli ve gelişmiş özelliklere sahiptir.

PyCharm Community Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki komutları sırasıyla terminalde çalıştırarak Community sürümü kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:mystic-mirage/pycharm
sudo apt update
sudo apt install pycharm-community

PyCharm Professional Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki komutu terminalde çalıştırarak Professional sürümü kurabilirsiniz.

sudo apt install pycharm

PyCharm’ı bilgisayarınızdan kaldırmak isterseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

sudo apt remove pycharm pycharm-community && sudo apt autoremove

--------------------

Teamviewer, birçok platformda çalışabilen, aynı anda birden fazla cihaza bağlanabilen, güçlü ve güvenli bir uzaktan erişim ve kontrol yazılımıdır. Uzaktan destek ile masaüstü paylaşımı, internete bağlı cihazlar arasında dosya transferi yapılabilmesini sağlar. Windows, Mac, Linux, Chrome OS, Android, iOS, Windows App ve Blackberry’yi destekliyor.

TeamViewer Özellikleri:

Bilgisayardan bilgisayara, mobilden bilgisayara, bilgisayardan mobile ve hatta mobilden mobile bağlanabilme imkanı sunuyor.
Yeni ve eski birçok platformla büyük oranda uyumlu.
Ayar yapmayı gerektirmiyor.
Kurulumu ve öğrenmesi kolay.
30’dan fazla dil desteğine sahip.
Yüksek performans sunuyor.
En son teknolojiyle yüksek güvenlik sunuyor.
Test amaçlı ve kişisel kullanım için ücretsiz.

TeamViewer Kurulumu (RedHat, CentOS, Fedora, SUSE)

TeamViewer’ı kurmak için rpm paketini indirebilir ya da aşağıdaki komutları terminalde çalıştırabilirsiniz.

wget https://download.teamviewer.com/down...iewer.i686.rpm
yum install teamviewer.i686.rpm

Public Key hatası verirse aşağıdaki komutları kullanın. Hatayı çözdükten sonra yukarıdaki yum install komutunu tekrar çalıştırın.

wget https://download.teamviewer.com/down...nux_PubKey.asc
rpm --import TeamViewer_Linux_PubKey.asc

TeamViewer Kurulumu (Ubuntu, Debian, Linux Mint)

TeamViewer’ı kurmak için deb paketini indirebilir ya da aşağıdaki komutları terminalde çalıştırabilirsiniz.

wget https://download.teamviewer.com/down...iewer_i386.deb
sudo dpkg -i teamviewer_i386.deb

Bağımlılıklarla ilgili bir hatayla karşılaşırsanız, aşağıdaki komutu kullanın.

sudo apt-get install -f

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Youtube Viewer ile Youtube’dan video aratabilir, videoları oynatabilir ve indirebilirsiniz. Perl ile yazılmıştır.

Youtube Viewer’ın Özellikleri:
GTK2 ve komut satırı arayüzü.
Youtube’dan video arama, oynatma ve indirme.
Desteklenen oynatıcılar: mplayer (ve mplayer2), mpv, VLC ve SMPlayer. Konfigürasyon dosyasına daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
Video bilgisi (videonun uzunluğu, yükleyen kişi, videonun kategorisi, yüklenme tarihi, görüntüleme sayısı, beğenme ve beğenmeme sayıları) gösterir.
Video yorumlarını görebilir, yorum ekleyebilir, favorilerinize ekleyebilirsiniz.
Youtube hesabınıza bağlanarak abone olduğunuz kanalları, favorilerinizi, tavsiye edilen videoları ve izleme geçmişini görebilirsiniz.
Video arama, kanallar ve oynatma listeleri, arama sonuçlarını kendi isteğinize göre ayarlamak gibi gelişmiş özelliklere sahip.
Not: Youtube hesabınıza giriş yaparken uygulamaya izin vermeniz gerekiyor. Bunun için de doğrulama kodu almanız gerekiyor. Giriş yap penceresini açtığınızda zaten kodu almanız için gereken link var. Yöntemi denedim. Giriş yapılabiliyor. Fakat her ne kadar doğrulama koduyla giriş yapılıyor olsa da nedense ben pek güvenemiyorum.

Youtube Viewer Kurulumu Nasıl Yapılır?

Youtube Viewer’ı kurmak için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install youtube-viewer

[Çakıyla Aslan Öldüren Ziya :D]

Youtube Viewer Nasıl Kullanılır?

- Youtube’dan film aratıyorsanız ya da süresi uzun olan bir video arıyorsanız, daha kolay bulabilmek için Duration kısmından medium ya da long’u seçebilirsiniz.

- Resolution kısmından izlemek istediğiniz videonun çözünürlüğünü (1080p, 720p, 480p vb.) seçebilirsiniz.

- İndirmeyi istediğiniz videonun üzerinde sağ tıklayıp Video > Download’ı seçerek videouyu indirebilirsiniz.

- Sisteminizde kurulu olan video oynatıcı çalışmazsa ve video izleme konusunda sıkıntı yaşarsanız, aşağıdaki komutu kullanarak terminalden MPV’yi kurabilirsiniz.

sudo apt-get install mpv

Not: 1080p videoları izleyebiliyorsunuz. Fakat sanırım indirmek isterseniz 720p olarak indirebiliyorsunuz. İndirmeye çalıştırdığım bir videoyu 720p olarak indirdi. Video indirme işlemini terminal penceresi açarak yapıyor.

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Sublime Text, içinde birçok programlama dili arayüzü barındıran, çapraz platform bir kaynak kod düzenleme ve metin editörüdür. Arayüzü Vim'den ilham alınarak tasarlanmıştır. Sublime-paketleri yardımıyla fonksiyonelitesi genişletilebilir ancak Sublime Text açık kaynaklı ya da özgür bir yazılım değildir. Buna rağmen genişleme paketlerinin pek çoğu özgür yazılım lisansı ile dağıtılmakta ve Sublime Text kullanıcılarının oluşturduğu topluluk tarafından geliştirilmektedir.

Sublime Text’i indirip ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat uzun süreli veya sürekli kullanmayı düşünüyorsanız ücretini ödemeniz gerekiyor. Şu an için zorunlu bir zaman limiti yok.

Sublime Text Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sublime Text’i kurmak için PPA kullanmak istemiyorsanız internet sitesindeki DEB dosyasını indirip kurabilirsiniz. Fakat güncellemeleri alamazsınız. Güncellemeleri Windows ve Mac’teki gibi almak istiyorsanız aşağıdaki yöntemi uygulamanız gerekiyor.

Sublime Text’i resmi PPA ile kurmak istiyorsanız ilk önce aşağıdaki komutu terminalde çalıştırarak güvenlik anahtarını indirin.

wget -qO - https://download.sublimetext.com/sublimehq-pub.gpg | sudo apt-key add -

Sublime Text’in kararlı sürümünü kurmak istiyorsanız;

echo "deb https://download.sublimetext.com/ apt/stable/" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/sublime-text.list

Sublime Text’in en son geliştirici sürümünü kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

echo "deb https://download.sublimetext.com/ apt/dev/" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/sublime-text.list

Son olarak da kurulum işlemini tamamlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt update && sudo apt install sublime-text

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Calibre_Logo.jpg

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre‘nin 3.6.0 sürümü duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen yazılım, telefonda ve tablette tarayıcılarla kitap okumak için tamamen yeniden yazılmış bir içerik sunucusuyla geliyor. Çevrimdışı modda da çalışma özelliği olan sürüm, yüksek çözünürlük desteği de sunuyor. Ana kalibre kitap listesine dokunmatik ekranlar için destek eklendiği belirtilirken, çok fazla başarısız oturum açma girişimi varsa, IP adreslerinin yasaklama seçeneğinin eklenebileceği bildirildi. epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatlarını destekleyen ve GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilen Calibre; takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSSbeslemelerini otomatik olarak indirip, cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürebilir. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içeriyor. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan ve hiç zorlanmadan kullanılabilen

Calibre 3.6.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Calibre 3.6.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Linux-header-420x215.jpg

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
Linux, Mac, FreeBSD ve Solaris kullanıcıları, Windows uygulamalarını Microsoft Windows olmadan Wine ile çalıştırabilirler.

Wine’ın aşağı yukarı yarısının kaynak kodu gönüllüler tarafından yazıldı. Kalan kısımsa Wine’ın satışını yapan, özellikle CodeWeavers gibi sponsorlar tarafından yapılıyor.

Uyarı: Kuruluma başlamadan önce, başka bir depodan Wine’ı kurduysanız ilk önce onu kaldırmanız gerekiyor.

Linux’te WineHQ Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eğer 64-bit kullanıyorsanız, 32biti aktif etmek için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo dpkg --add-architecture i386

Aşağıdaki komutları kullanarak depoyu ekleyin.

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key
sudo apt-key add Release.key
sudo apt-add-repository https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/

Linux Mint 17.x sürümünü kullanıyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ trusty main'

Linux Mint 18.x sürümünü kullanıyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ xenial main'

Paketleri aşağıdaki komut ile güncelleyin.

sudo apt-get update

Son olarak WineHQ’nun hangi sürümünü kurmak istiyorsanız onu kurun.

Stablesudo apt-get install --install-recommends winehq-stable
Developmentsudo apt-get install --install-recommends winehq-devel
Stagingsudo apt-get install --install-recommends winehq-staging

--------------------

GLXOSD ile oyunlar için yapılan Benchmark testlerindeki gibi FPS’yi, CPU ve GPU sıcaklığı gibi bilgileri görebilirsiniz. MSI Afterburner/RivaTuner OSD’ye benzer özellikleri sunmayı amaçlamaktadır.

Linux’te GLXOSD Kurulumu Nasıl Yapılır?

GLXOSD'yi 64-bit için kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutları kullanın.

Multiarch: 32-bit ve 64-bitlik paketlerin aynı sistemde kullanılmasını sağlayan çoklu mimari (multiarch) desteği

GLXOSD’yi multiarch desteğiyle kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo apt-add-repository -y ppa:nickguletskii200/glxosd
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y glxosd glxosd-libs-amd64 glxosd-libs-i386:i386

GLXOSD’yi multiarch desteği olmadan kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo apt-get update
sudo apt-get install -y glxosd glxosd-libs-amd64

GLXOSD’yi 32-bit için kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanın.

sudo apt-get update
sudo apt-get install -y glxosd glxosd-libs-i386

Not: GLXOSD’yi Steam’e eklemek istiyorsanız şu sayfada resimlerle nasıl yapıldığı anlatılmış.

--------------------

Sayonara, basit, hafif ve oldukça hızlı bir ses oynatıcısıdır. Qt destekli ve C++ ile sadece Linux için yazılmıştır.

Büyük ses koleksiyonlarını yönetebilmeniz için birçok özelliği içinde barındırır. Program geliştirilirken performansa odaklanılmış. Çok az CPU ve bellek tüketir.

Not: Çok gerekli olduğunu düşünmesem de Sayonara’nın belki de tek eksiği Türkçe dil desteğinin olmaması. Aranızda Türkçe’ye çevirmek isteyenler olursa şu sayfada ne yapmanız gerektiği anlatılmış.

Linux’te Sayonara Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sayonara’yı kurmak için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo apt-add-repository ppa:lucioc/sayonara
sudo apt-get update
sudo apt-get install sayonara