Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Bilginiz Dışında Adınıza GSM Hattı Açıldığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Mehmetkarahanlı

0
Özel Üye
19 Haz 2016
8,533
146
63
bilginiz-disinda-adiniza-gsm-hatti-acildigini-nasil-ogrenebilirsiniz-705x290.jpg
Turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet şifrenizi girerek adınıza kayıtlı başka hattın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.[FONT=&quot]
Kimliğimizdeki bilgiler kullanılarak bizden habersiz birçok dolandırıcılık metodu bulunuyor. Bu bilgilerin en fazla suistimal edilerek kullanıldığı platform ise mobil.

Daha önce GSM hattı dolandırıcılığıyla ilgili haberlere muhakkak denk gelmişsinizdir. Bunun yapılabilmesi için en fazla uygulanan metotların başında ‘açık hat’ bulunuyor. Açık hat, kimlik bilgileriniz kullanılarak adınıza açılan farklı numaralı hat anlamına geliyor. Bu hat üzerinden kötü niyetli kişiler, birçok şekilde dolandırma işlemi gerçekleştirebiliyor. Ya da yine sizin adınıza ve tabii ki haberiniz olmadan GSM operatörlerine bağlı bayilerden telefon satın alma işlemi yapılabiliyor. Maalesef bu durum belgelenemezse, ödemeyi çatır çutur siz yapmak zorunda kalıyorsunuz.İşte bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet şifrenizi kullanarak adınıza hat açılıp açılmadığını kontrol edebiliyorsunuz.

screenshot_1(2).jpg

Yukarıdaki görsel, benim adıma açılan hat sayısını ve hangi GSM operatörünü kullandığımı gösteriyor. Eğer farklı bir operatöre bağlı hattımın bulunduğunu görseydim, hemen gerekli işlemleri yaptırıp hattı iptal ettirecektim.

Sonuç olarak başımıza ne zaman neyin geleceğini kestiremiyoruz. O yüzden önlemimizi en başından almak her zaman bize avantaj sağlayacaktır. Eğer e-devlet şifreniz varsa, şuradaki bağlantıya tıklayarak adınıza farklı GSM hattının açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıları kullanarak mobil platformlar için geliştirilen e-devlet uygulamasını cihazınıza yükleyebilirsiniz.

[FONT=&quot]E-Devlet[/FONT]

[/FONT]