Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

altyazı sorunu

bayovac

0
Üye
16 Şub 2012
1
0
1
Merhaba

teledünya alıcısında usb üzerinden mkv film oynatmayı denedim. filmi oynatma hızında filan iyi. ses senkronunda bir bozulma da görmedim. ama altyazılar çok iyi çıkmıyor. altyazılarda aşağıdaki sorunları gördüm:

1. altyazılar ekrana çok yavaş geliyor.
2. altyazılar siyah fon üzerinde geliyor.
3. altyazılarda türkçe desteği yok.

bunları ayarlardan düzeltmeye çalıştım ama ilgili bir bölüm bulamadım. düzeltme yöntemi varsa söylerseniz sevinirim. eğer yoksa bir sonraki yazılımda düzeltilirse iyi olur.

İyi çalışmalar

webmaster

Administrator
Yönetici
Administrator
17 Eyl 2011
1,830
373
113
İstanbul
www.next.web.tr
Merhaba

teledünya alıcısında usb üzerinden mkv film oynatmayı denedim. filmi oynatma hızında filan iyi. ses senkronunda bir bozulma da görmedim. ama altyazılar çok iyi çıkmıyor. altyazılarda aşağıdaki sorunları gördüm:

1. altyazılar ekrana çok yavaş geliyor.
2. altyazılar siyah fon üzerinde geliyor.
3. altyazılarda türkçe desteği yok.

bunları ayarlardan düzeltmeye çalıştım ama ilgili bir bölüm bulamadım. düzeltme yöntemi varsa söylerseniz sevinirim. eğer yoksa bir sonraki yazılımda düzeltilirse iyi olur.

İyi çalışmalar

Merhabalar,
Menüde extra ayar yapabileceğiniz bölüm yoktur.
Önerilerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler, argedeki arkadaşların bilgisi olucaktır.
Umarım yeni yazılımda problemleriniz ve istekleriniz giderilir.

nextservis

0
Özel Üye
3 Eki 2011
135
89
28
Ürün yazılım destekleri cihazınızın sitem entegresine göre destek verilmektedir.Alt yazı dosyanızın Unicode konumunda kaydedilmiş olması gerekmektedir.
Yazı karakterlerinin altında bulunan fon rengi ile öneriniz değerlendirilecektir.
Yazı karakterlerinin hızlı gellmemesi kullanılan dosyanın zaman aralığından kaynaklanabilir testlerimizde böyle bir hataya raslanmamıştır.

chips

0
Üye
19 Mar 2012
4
0
1
Next Teledünya (HC-12) USB den video sorunları

Merhaba;

Next Teledünya (HC-12) alıcılardaki USB den oynatılan videolarda yaşadığım sorunları paylaşmak istedim. Gördüm ki site yöneticileri iletilen her konuda sorunun çözüleceğine dair yanıt yazmakta, ben de bu konuda tespiti iletmek istedim. İnşallah cidden konuyla ilgili çalışmalar yapılır ve sorun çözülür. (Bu arada kablo sistemine geçmeden önce zevkle kullandığım ve hatta halen çocuk odasında kullanmakta olduğum alıcı next tir. :) Yani markaya ve forum yazılarına 2004 den beri yabancı değilim)
Sorunlara gelecek olursak:

Altyazı sorunu
Türkçe karakter göstermiyor ("-" şeklinde çıkıyor)
Altyazılar siyah fonda
Yazılar birden belirmiyor, yavaş (kayan yazı misali) geliyor

Örn Kullandığım LG paneldeki media oynatıcıda türkçe karakter için menüden ayar yapıyorum ve türkçe karakterler düzeliyor. Kullandığım birçok mediya player ve disk oynatıcı üzerindeki menüden de türkçe karakter gösterimini düzeltebiliyordum. Fakat hc 12 de düzeltebileceğim bir menü dahi yok. Eminim konunun uzmanları bir yazılım veya güncelleme ile bu konuyu çözebilirler

Görüntü boyutu
Orjinal en boy oranı göstermiyor
Görüntü boyutunun ayarlanabilmesi için seçenek yok

USB üzerinden oynatılan videolardaki orjinal en boy oranı ayarlanamıyor ve dolayısı ile görüntü oranı ne olursa olsun, ekrana görüntü uyarlanıyor ve dolayısı ile oransız bir görüntü ortaya çıkıyor. Mesela panel 16:9 ancak görüntü 2.35:1. Bu durumda alt ve üstteki siyah şeritleri göstermiyor ve göüntüyü 16:9 a uyarlıyor. Dolayısı ile görüntü üstten ve alttan uzatıldığı için oran bozuluyor. Şayet "ekranı kapla" ve "orjinal boyut" şeklinde bir görüntü oranı seçeneği eklenebilirse sorun düzelmiş olur.

Bu sorunlar en önemli sorunlar. Tabiki daha sayılabilecek birçok eksik var ancak onlar sadece konforu arttıracak özellikler olduğu için saymaya gerek yok.

İnşallah en kısa sürede konunun uzmanları bu düzeltmeler konusunda aksiyon alırlar.

Teşekkürler

chips

0
Üye
19 Mar 2012
4
0
1
Merhaba;
Bir gelişme var mı acaba? Next genelde hızlı çözüm üretirdi. Sanırım bu konuya odaklanmadınız bu kez.

ackeles

0
Üye
15 Mar 2012
1
0
1
Orjinal en boy oranı için tv sisteminde görüntü oranı oto değil 16:9lb yapmak lazım.

Altyazı sorunu
Altyazılar siyah fonda
Yazılar birden belirmiyor, yavaş (kayan yazı misali) geliyor. Gerçekten sinir bozucu olabiliyor.

chips

0
Üye
19 Mar 2012
4
0
1
Hala bir gelişme yok.
Oysa taa ye 2000 ci plus çıktığından beri next cihazları kullanmaktayım (2003 yada 2004).Ve biliyorum ki konunun uzmanları arkadaşlar bu cihaza bırakın bu sorunları gidermeyi, bulaşık bile yıkatırlar. Eski 2000 ci plus lara neler yaptırırlardı. Hem de o kadarcık flash ile.
Demekki öncelik verdikleri başka şeyler var. Üzücü...

DuLLSoN

0
Üye
26 Ocak 2012
2
0
1
hangi altyazı formatını oynatabildiğinizi paylaşırmısınız acaba? Çeşitli altyazı dosyaları içeren mkvler denedim hiçbiri ekranda çıkmadı

chips

0
Üye
19 Mar 2012
4
0
1
hangi altyazı formatını oynatabildiğinizi paylaşırmısınız acaba? Çeşitli altyazı dosyaları içeren mkvler denedim hiçbiri ekranda çıkmadı

Hiç dikkat etmedim. sub uzantılı mı yoksa srt uzantılı mı bilmiyorum.
Ama hala ustalardan çözüm yok. Oysa ki biliyorum ustalar yeter ki o işe bi niyetlensin.... takla bile attırılar cihaza. Ama demekki ilgilenmek istemediler.

mstfclk

New member
Üye
7 Ara 2018
14
4
3
Merhabalar, bu konu 2012 de açılmış 2022 de ben tekrar hortlatayım, benimde next 2000 hd wifi alıcım var film seyretmek istiyorum, ancak vtt uzantılı altyazıyı tanımıyor str uzantılı alt yazılarda ise türkçe karakter sorunu var bu konuda biz çözüm yolu bilen varsa ve birzahmet yazarsa çooook memnun olurum. şimdiden teşekkürler