Neler yeni

[Anlatım] Adım Adım ubuntu kurulumu

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#1


Adım, adım Ubuntu 14.04 LTS kurulumu


Şimdiki yazımızda flas disk veya cd rom sürücüden adım adım Ubuntu 14.04 LTS kurulumu yapacağız. Bunun için önceden flash diske Ubuntu imajı yazıldığını var sayıyoruz.

Flash diskimize Ubuntu kurulumunu hazırladıktan sonra bilgisayarımızın bios ayarlarından gerekli ayarlamayı yapıyoruz ve ilk açılışda bilgisayarımızın flash diskten açılacak şekilde ayarlıyoruz.
Kuruluma başladığımız zaman bizi ilk karşılayacak ekran alt resimdeki gibidir.
(


Biz burada ”Ubuntu’yu dene diyerek ilk adımı atıyoruz. Eğer direk kurulum yapacaksanız internet bağlatınızı sağ üst köşeden yapmanızı tavsiye ederim.
Kurulum sırasında internet bağlantımızın olması Türkçe dil paketleri gibi bir çok güncellemeyi de birlikte yükleyecektir. Biz ”Ubuntu’yu dene” seçeneğiyle kurulum yapacağımız için bunu ilk açılış ekranından da yapabileceğiz.
Ubuntu’yu dene diyoruz ve alttaki ekranla karşılaşıyoruz.İkonu çift tıklatıyoruz ve kurulum ekranına geçiyoruz.
”T” harfine basak ve klavyedeki oklar yardımıyla ”Türkçe’yi” seçiyoruz.Devam et diyerek diğer ekrana geçiyoruz. Burada ”Güncelleştirmeleri kurulum sırasında indir” ve ”Üçüncü parti yazılımlarını kur” kutucuklarını çek ediyoruz.
Bunu yapmamız hem en son güncellemeleri almamızı hem de flash, mp3 codec, ekran kartı sürücüleri gibi bir çok ek yazılımın otomatik kurulmasını sağlar.”Kurulum Türü’‘ seçeneklerinden biz burada ”başka bir şey” diyeceğiz. Disk bölümlemeyi elle yapacağız.
Bunu yaparkende bilgisayarımızda yüklü gelen Windows’u tamamen sileceğiz. Telaşa gerek yok. Bunu yapmak oldukça kolayBurada sileceğimiz disk alanını tıklama ile işaretliyoruz. işaretleme bittikten sonra alt resimde görüldüğü gibi /dev/sda 1 yazan kısmı tıklayıp – (eksi) yi tıklıyoruz.Yeni disk tablosu alttaki resimdeki gibi olacaktır. Sildigimiz alan ”boş” olarak görülecektir.
Eger diskinizde benim bilgisayarımda olduğu gibi birden fazla bölüm varsa sırayla hepsini tıklayıp ”-” (eksi) işaretiyle siliyoruz.Bu işlem bittiğinde artık diskiniz sadece boş alan olarak görülecektir.
Alttaki resimde /dev/sdb 1 fat 32 olarak görülen alan benim harici diskim. Bilgisayarımdaki sabit diski ise tamamen sildim ve boş alan olarak görülüyor.Artık boş alanı ve yanındaki ”+” (artı) işaretini tıklayarak yeni disk tablosu oluşturabiliriz.
Windows’da ”C” diye tabir edilen ve sistem dosyalarının kopyalandığı alan Linux işletim sisteminde ”/” simgesi ile ifade edilir. Bize bunun için gerekli alan 30000 mb yetecegi için ”Boyut” kısmına rakamla bu sayıyı giriyorum.
”Nasıl kullanılacağı” kısmını ”Ext 4 günlüklü dosya sistemi” olarak belirliyorum.
Bağlanma noktası” kısmını ”/” olarak işaretliyorum.
Tamam dediğimde ilk disk tablomuz yazılmış oldu.Tekrar boş alanı tıklıyoruz. Artık diskimizin diğer alanını kullanacağız. ”+” (artı) işaretiyle yeni disk alanı oluşturma ekranına geliyoruz.
Şimdiki yapacağımız işlemse Windows işletim sisteminde ”D” diye tabir edilen ve bilgisayar formatlansa bile önemli belge ve bilgilerimizin muhafa edileceği kısım. Diskin geri kalan kısmında film, müzik, resim gibi belgelerimi saklayacağım için mb olarak herhangi bir değişiklik yapmadan ”home” klasörüne bağlıyorum. (format sırasında ‘home” kısmının kutucuğunu boş bırakırsanız belgeleriniz olduğu yerde kalacaktır.) Bilgisayarı her geri yüklediğimde bu ”home” kısmını diske bağlayarak belgelerinize eski yerinde ulaşabilirsiniz.
Alttaki resimde diskin geri kalan kısmını home olarak işaretliyorum.Tamam dediğimiz anda Ubuntu kurulumunda en önemli kısmı yapmış olduk. Artık kuruluma geçebiliriz.
Sabit diskimizin yeni görünümü alttaki resimdeki gibidir.”Şimdi yükle” diyerek diğer ekrana geçiyoruz.
”Neredesiniz” kısmında Türkiye’nin üzerini tıklıyoruz.”Klavye düzeni” bu kısımda Türkçe karekterleri alttaki kutucuğa yazarak deneyebiliriz. Bu kısmıda hızlıca geçiyoruz.”Kimsiniz” kısmında Bizden bir parola ve isim isteyecektir.Artık ”kur” ekranı karşınıza gelecektir.

Kur işlemi bittiğinde sizden bilgisayarı tekrar başlatmanızı isteyecektir. Artık bilgisayarınızda sadece Ubuntu işletim sistemi var. Keyfini sürün.


[TD="colspan: 2"]

[/TD]


 • Ubuntu evde ve işyerinde kullanmak için tamamen ücretsizdir ve daima öyle kalacaktır. Ubuntu kurmak için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimlerini buradan öğrenebilirsiniz.

 • Ubuntu'yu indirmek için web sitesindeki indirme sayfasına girip orada yer alan "Download" düğmesine tıklayın.Not: Bazı dönemlerde söz konusu indirme sayfasında iki farklı Ubuntu sürümü yer alabilir. Bu sürümlerden birin yanında "LTS" yazar, bu kısaltma söz konusu sürümün uzun süreli (5 yıl) destek sürümü olduğunu ifade eder. Diğeri ise 9 ay desteklenen, bu süre sonunda desteklenmesi için sürüm yükseltmeyi gerektiren fakat daha güncel olan, ara sürümdür. "Download" düğmesine tıkladıktan sonra karşınıza, Ubuntu'ya bağışta bulunabileceğiniz bir sayfa çıkacaktır. Burada isterseniz bağışta bulunabilirsiniz ya da doğrudan sayfanın sol altında yer alan "Not now, take me to the download" bağlantısına tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

 • İndirdiğiniz .iso uzantılı dosya Windows ortamında bir arşiv (rar, zip vb.) dosyası gibi görünecektir, ancak bu dosyayı kesinlikle WinRar, WinZip gibi programlarla açmaya çalışmayınız.[TD="colspan: 2"]

[/TD]


 • İndirdiğiniz Ubuntu kurulum dosyasını isterseniz bir DVD'ye yazdırabileceğiniz gibi bir USB belleğe de yazdırabilirsiniz (USB bellekten kurulum işlemi, özellikle CD/DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlar için zaruri bir ihtiyaçtır). Burada DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemini alttaki belgelerde belirtilen şekilde yapmalısınız aksi taktirde hazırladığınız DVD ya da USB bellek, açılışta başlatılabilir özellikte olmaz. • Ubuntu DVD'si ya da USB belleğini Windows yüklü bir bilgisayarda gerçekleştirebileceğiniz gibi hali hazırda Linux veya bir başka işletim sisteminin yüklü olduğu bir bilgisayarda da gerçekleştirebilirsiniz. • Kuruluma başlamadan önce önemli verilerinizi harici bir aygıta yedeklemenizi tavsiye ederiz.[TD="colspan: 2"]

[/TD]


 • Hazırladığınız Ubuntu DVD'sini ya da USB belleğini takıp bilgisayarınızı bu DVD ya da USB bellekten başlatın. Bilgisayarı CD/DVD'den ya da USB bellekten başlatma işlemi için açılış ekranındayken, bilgisayarın modeline bağlı olarak; F2, F12, Delete veya Esc gibi tuşlardan biri kullanılarak ilgili menüye ulaşılır. Bu menü üzerinden açılış (boot) önceliği CD/DVD sürücüye ye da USB'ye verilir.
 • Altta bağlantısı verilen kurulum rehberlerinden faydalanarak kurulumu gerçekleştirin. Dilerseniz bilgisayarızdaki mevcut Windows işletim sistemini kaldırmadan Ubuntu'yu yükleyip her iki sistemi de kullanabilirsiniz, konu hakkında yine alttaki belgelerden bilgi alabilirsiniz.


Eğer herhangi bir kurulum sorunu yaşarsanız...Kurulum sorunlarının pek çoğu (kurulumda hata verme, donma gibi) kullanılan Ubuntu DVD'sinin düzgün yazılmamış olmasından ya da indirilen Ubuntu ISO dosyasının İnternetten kaynaklanan sebeplerle düzgün inmemiş olmasından kaynaklanır. Bu ihtimallere karşı şu hususlara dikkat etmelisiniz:


 • İndirdiğiniz ISO dosyasını içeriğini açmamalısınız.
 • İndirdiğiniz dosyanın İnternetten düzgün inmiş olup olmadığını kontrol etmek için md5 kontrolünü yapabilirsiniz. İndirdiğiniz Ubuntu sürümünün orijinal md5 değerini şuradan öğrenebilirsiniz.
 • İndirdiğiniz dosyayı veri diski olarak değil kalıp yazdırma seçeneğini kullanarak yazdırmalısınız, aksi taktirde hazırladığınız DVD, açılışta başlama özelliğine sahip olmaz.
 • Yazdırma işlemini en düşük hızda gerçekleştiriniz.

Kurulum sorunlarının bir bölümü de donanım kaynaklı olabilmektedir. Ubuntu kurulumu sırasında veya kurulum tamamlandıktan hemen sonra; siyah bir ekrana düşme, masaüstünün açılmaması, çizik çizik ya da bozuk bir ekranla karşılaşma gibi bir sorunla karşılaşırsanız ya da içinde "acpi=off", "nomodeset", "noapic" ve "nolapic" gibi kelimelerin geçtiği bir hata iletisi alırsanız[TD="colspan: 2"]

[/TD]


Ubuntu kurduktan sonra yaygın ihtiyaç duyulan bazı ayarlamalar hakkında bilgi almak ve Ubuntu kullanımı konusunda hızlı bir ilerleme kaydetmek için

Güncellemeleri yükleyin

Ubuntu'da karşılaşılabilecek olası hataları en aza indirmek ve yüklü yazılımların paketlenen son sürümlerini kullanabilmek için tüm güncellemeleri yüklemeniz tavsiye edilir. Güncellemeler öntanımlı olarak arkaplanda otomatik olarak denetlenmekte ve güncellenecek paketler varsa otomatikman kullanıcıya bildirilmektedir. Güncellemeleri elle kontrol için seçke arama kutucuğuna "güncelle" gibi bir ibare yazarak "Yazılım Güncelleştirici" aracına ulaşabilirsiniz.MP3, video, Flash oynatabilmek ve RAR dosyalarını açabilmek için...

Ubuntu kurulumunun ilk aşamalarında dikkat ettiyseniz "Üçüncü parti yazılımı kur" şeklinde bir seçenek vardı. Eğer bu seçeneği işaretlemeden geçtiyseniz Synaptic Paket Yöneticisi'ni kurun ve Synaptic'de ubuntu-restricted-extras paketini aratıp yükleyin. Bu paket; MP3, Flash, WMV vb. ortamları oynatabilmek için gerekli eklentileri yükler ayrıca Times New Roman, Arial gibi TrueType yazıtiplerini, .rar dosyalarını açabilmek için gerekli unrar eklentisini ve diğer bazı eklentileri yükler. Tüm bu eklentiler lisanslarındaki kısıtlayıcı nitelikler nedeniyle Ubuntu kurulum dosyası içinde yer almamaktadır."Ubuntu Kısıtlı İlaveleri" paketi içinde yer alan "unrar" eklentisi .rar biçimli dosyaları açabilme desteği sağlar. Rar biçiminde arşivleme yapabilme desteği için ise ayrıca rar isimli paketi kurunuz.Ekran kartı ayarlarını değiştirmeniz gerekirse...

Ubuntu kurulumu ile beraber ekran kartınız için genellikle açık kaynak toplulukları tarafından yazılmış sürücü paketleri kurulur. Ancak bu sürücüler üç boyutlu oyunların, vb. 3B yazılımların çalışabilmesi için yeterli gelmeyebilir. Sisteminizde kullanabilecek başka sürücü seçeneklerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve değiştirmek için Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler yolunu izleyebilirsiniz. Eğer sisteminiz ile beraber öntanımlı yüklü gelen sürücüler düzgün çalışıyor ve performansı ihtiyaçlarınıza cevap veriyorsa bu sürücüleri değiştirmemeyi tercih edebilirsiniz.

[TD="align: center"]

[/TD]