Neler yeni

[Anlatım] VirtualBox ile Sanal Makina Üzerine İşletim Sistemi Kurulumu

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#1
Virtualbox yeni çıkmış işletim sistemlerini sanal olarak kurup kullanabileceğiniz harika bir uygulamadır. Örneğin Linux kurulu bir bilgisayarda ”Bahsedilen Windows nasıl bir işletim sistemi” diye merak ederseniz sanal Makine da bu işletim sistemini kurarak deneyebilirsiniz. Windows oldukça çabuk şişen ve hantal yapısıyla kullanıcıları yıldıran yapıya sahip olduğu için sizler daha çok yeni çıkmış Linux dağıtımlarını bu sanal makinada deneyeceksiniz. Bunun için bende Ubuntu 11.04 içinde sanal Makine oluşturarak Suse 11.04 kuracağım. Adım adım resimli bu anlatım sayesinde sizde Virtualbox yardımıyla bir çok dağıtımı kurulum yapmadan deneyebilirsiniz.
Ubuntu Yazılım Merkezinden ”Virtualbox” uygulamasını kurarak işe başlıyoruz. Daha önceden hazırlanmış dağıtımın CD veya DVD sini yerleştiriyoruz. Virtualbox’u çalıştırıyoruz.

”Yeni” düğmesine basarak işleme başlıyoruz. Sonrasında sadece resimleri takip edin.

Bu kısımda sizden hangi işletim sistemini kuracağınızı ve bir isim vermenizi istiyor. İşaretleyip geçiyoruz.
Burada sanal Makine için ne kadar ram ayıracağınızı soruyor. Ben 1024 mb olarak değiştirdim. Önerilen 512 mb ın yetersiz olduğunu düşündüm.
Tabi ki bu yapabilmek için bilgisayarınızda yeterince Ram olmalı. Benim bilgisayarımda 4 GB Ram vardı. Bunun için hiç çekinmeden 1 GB Ram’i feda ettimBu kısıma dokunmayın.Sıra geldi ne kadar disk alanı ayıracağımıza. Bunun için disk alanı belirtmemiz gerekli.Burayı resimde görüldüğü gibi ”Sabit boyutlu depolama” yapıyoruz.Ayırdığım alan 8 GB. Bu alan işletim sisteminizin kurulu olduğu alandan kesilecek. Buna göre dengeli bir alan ayırmanız gerekli.

Ayırdığımız disk alanı oluşturuluyor.Bitir ile Virtualbox’a dönüyoruz. Bu aşamada Suse kurulumu için gerekli ayarlamaları yapmış olduk.Son bir kaç düzenleme daha yapmak için ”Ayarlar” butonuna basıyoruz.512 Mb olan ekran kartımın yeteceğini düşünerek ”video memory” kısmını 128 mb ‘a kadar çıkarıp 3D hızladırmayı çek ederek aktifleştiriyorum.”Başlat” butonuna basarak kuruluma geçiyorum. Böylece Virtualbox’da kuracağım işletim sistemi için bütün ayarları tamamlamış oldum.Kurulum:

Dil ayarları. Kısıtlı bir Türkçe ile başlayacaktır ama kurulumdan sonra ”Yast” aracı ile kolayca Türkçe olacaktır.


Kullanacağım Masaüstü yöneticisini seçiyorum.Direk bir kurulum yapmadığım için bu kısmı ”İleri” diyerek geçiyorum.

Herhangi bir yazılım ekleyecekseniz veya değişiklik yapacaksanız bu kısımdan yapabilirsiniz. Kuruluma geçmek için son pencere.


Ubuntu’nun içinde sanal diske kurulmuş Suse karşınızda. Gerekli güncellemeleri alarak ve Türkçe diline ”Yast” ile çevirerek işe başlaya bilirsiniz.

Alt resimlerde Virtual box ile Ubuntu 14.04 üzerine kurulmuş Windows XP görüntüleri yer almaktadır.

 
Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#2
0 A.D., gerçek zamanlı, açık kaynak ve ücretsiz bir strateji oyunudur. Sitesinde, bazı kişilerin oyunun kopyalarını sattığını görseniz de her zaman ücretsiz olacağı belirtilmiş. Windows, OS X ve Linux’te çalışabiliyor. Uluslararası, gönüllü oyun geliştirici ekibi olan Wildfire Games tarafından geliştiriliyor.

0 A.D. Empires Ascendant Kurulumu Nasıl Yapılır?

Oyunun resmi PPA’sını kullanarak kurulumu kolayca yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo add-apt-repository ppa:wfg/0ad
sudo apt-get update
sudo apt-get install 0ad 0ad-data


Eğer oyunu depodaki stock sürüme döndürmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanın.

sudo apt-get install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:wfg/0ad

Eğer oyunu kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanın.

sudo apt-get remove --autoremove 0ad 0ad-data