Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Ayni LNB ye bağlı 2 uydu cihazındaki Kalite ve seviye çok farlı

refikilhan

0
Üye
2 Nis 2013
63
10
8
Kafamı kurcalayan bir şeyi daha sormak istiyorum. Gerci daha önceki bir sorunuma cevap alamamıştım inşallah bu defa yardımcı olan biri çıkar.
CRT televizyonun uydu cıhazı NextStar YE 18000 HD CX, bu cıhaz da seviye 90 Kalite 90, fakat ayni LNB den kullandığım NextStar YE 5000HD CX Plus a bağlı led tv de seviye 56-63 arasında değişirken kalite 98 gösteriyor bu fark neden, oysa her ikisi de ortak LNB ye bağlı ve her ikisinin kablo kalitesi ayni, bu fark nereden kaynaklanıyor ?

dijimehmet

0
Üye
25 Ara 2012
42
0
6
cihazların tunerin yazılımı sana neyi gosteriyorsa o dur mesela astra uydusunda kalite sorunu oluyor ama sinyal seviyeşsi yüksek oluyor. ama hotbird de ise tam tersi oluyor kalite çok yüksek oluyor seviye 45 lerde geziyor türksat bizim oldugu için ikiside eşit oluyor enlem boylam tam bize dogru oldugu için

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,944
15,648
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
Kafamı kurcalayan bir şeyi daha sormak istiyorum. Gerci daha önceki bir sorunuma cevap alamamıştım inşallah bu defa yardımcı olan biri çıkar.
CRT televizyonun uydu cıhazı NextStar YE 18000 HD CX, bu cıhaz da seviye 90 Kalite 90, fakat ayni LNB den kullandığım NextStar YE 5000HD CX Plus a bağlı led tv de seviye 56-63 arasında değişirken kalite 98 gösteriyor bu fark neden, oysa her ikisi de ortak LNB ye bağlı ve her ikisinin kablo kalitesi ayni, bu fark nereden kaynaklanıyor ?

Refik bey güzel bir soru Cevabını kendiniz araştırmacı kişiliğinizle bulabilirdiniz. 18000 hd cx diğer uydu kablosuna taksaydınız seviye kalite +- 87 - 93 arasında olacaktı (aynı lnb de olsa çok az kayıp veya fazla normaldir polarite den kaynaklanabilir.) Deneme yaptığınızda aşırı dengesizlik varsa farklı sebepler vardır araştırılması gerekir (aynı lnb olsada içerisinde farklı devre vardır ikiside arızalalı olması gerek diyerek bi kaide yoktur.biri tamamen çalışmasada bir diğeri çalışır.)
gelelim sorunuza İki cihaz arasında kullanılan parça ve kalitesi farklı olabilir tüner farklı olabilir ki tunerli cihazlarda sinyal okuma hemen hemen bire birdir tunersiz cihazlarda ise sinyal yüzdeleri çok düşüktür.Tünerli cihaz % 40 larda görüntüde kırılma donma yapmaz iken tünersiz cihazlar %55 lerde daha yağmur yağmazken kırılma donma ve sinyal yok hatası verir. Günümüz satış politikalarıda genelde ucuz işçilik ucuz parça daha fazla kazanma olunca birde buna yönelik ürün piyasaya girince (kablo kirliliği olmasın deyince ) o küçücük tv arkası cihazlarada tüner konulamayınca sonuçta Tüketiciye amma ile cümle kurmak kalıyor.(sinyal gidiyor amma görüntü kirliliği yok gibi).

Sevgi saygıyla

Not: yazım sizin belirttiğiniz şekilde muhtemelen çiftli lnb iki ayrı oda hatasız kurulum düşünülerek yazılmıştır.

Son düzenleme:

beybaba

0
Üye
15 Eyl 2016
1
0
1
Her cihazın uydu sinyal skalası kendine özgüdür. Her marka cihaz farklı seviye gösterebilir.

refikilhan

0
Üye
2 Nis 2013
63
10
8
Arkadaşlar ilgilenmeniz inanın beni çok sevindirdi, ancak benim kullandığım uydu cıhazlarının hepside ayni marka yani NextStar, CRT TV Arçelik, Led TV LG, LNB 4 Çıkışlı 3 ü kullanılıyor ve her 3 tv ninde uydu cıhazı Next Star, sorun LNB de olabilirmi acaba ?

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
Arkadaşlar ilgilenmeniz inanın beni çok sevindirdi, ancak benim kullandığım uydu cıhazlarının hepside ayni marka yani NextStar, CRT TV Arçelik, Led TV LG, LNB 4 Çıkışlı 3 ü kullanılıyor ve her 3 tv ninde uydu cıhazı Next Star, sorun LNB de olabilirmi acaba ?

Sn.Arkadaşım nacizane size olabilecek herşey belirtilmiş durumdadır,şahsen benim bile bir UYDUCU olarak ekleyebileceğim herhangi bir şey yoktur.! Olay gayet basittir her cihazda kullanılan TUNERLER farklıdır dolayısı ile her cihazın farklı farklı göstergeler göstermesi gayet doğaldır.( Souçta yazılşımsal.) Haa bunun dışında eğer izlemede herhangi bir sıkıntı varsa yazın yardımcı olmaya çalışalım.Fakat olay sadece sinyal göstergesi farklılığı ise kafanıza takacak bir sorun yok demektir...

refikilhan

0
Üye
2 Nis 2013
63
10
8
Sn.Arkadaşım nacizane size olabilecek herşey belirtilmiş durumdadır,şahsen benim bile bir UYDUCU olarak ekleyebileceğim herhangi bir şey yoktur.! Olay gayet basittir her cihazda kullanılan TUNERLER farklıdır dolayısı ile her cihazın farklı farklı göstergeler göstermesi gayet doğaldır.( Souçta yazılşımsal.) Haa bunun dışında eğer izlemede herhangi bir sıkıntı varsa yazın yardımcı olmaya çalışalım.Fakat olay sadece sinyal göstergesi farklılığı ise kafanıza takacak bir sorun yok demektir...

Değerli dostum, işte beni rahatlatan "Fakat olay sadece sinyal göstergesi farklılığı ise kafanıza takacak bir sorun yok demektir" bu son cümlen oldu. Malum karda kışta çatıya çıkma korkusu sarmıştı.
hepiniz ilgilendiniz Dijimehmet, Dost, Beybaba, ve siz haydar dostlarıma tek tek teşekkür ediyorum.İyiki varsınız.

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,944
15,648
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
......Malum karda kışta çatıya çıkma korkusu sarmıştı.................

Abiciğim günümüzde bu sorun değil ayarlarınız (ikinci için diyorum)biraz düşük şehrinizi bilmediğim için kış yoğun geçiyorsa girin arama motoruna

NEXT RG6 Sıkmalı F Konnektör Yaylı el ile sıkmalı 8 adet
next-rg6-yayli-sikmali-f-konnektor_min.jpg

2 adet de hat güçlendirici al yaz kış rahat et,

hdbox-sinyal-yukseltici-5936-42-B.jpg

veya
pr_01_2955.gif

Saygı ve Sevgiyle

Not: merkezi anten kullandığım için bu ürünleri kullanıyorum mecburen tavsiye tarafımdan test edildiği içindir.

refikilhan

0
Üye
2 Nis 2013
63
10
8
Abiciğim günümüzde bu sorun değil ayarlarınız (ikinci için diyorum)biraz düşük şehrinizi bilmediğim için kış yoğun geçiyorsa girin arama motoruna

NEXT RG6 Sıkmalı F Konnektör Yaylı el ile sıkmalı 8 adet
next-rg6-yayli-sikmali-f-konnektor_min.jpg

2 adet de hat güçlendirici al yaz kış rahat et,

hdbox-sinyal-yukseltici-5936-42-B.jpg

veya
pr_01_2955.gif

Saygı ve Sevgiyle

Not: merkezi anten kullandığım için bu ürünleri kullanıyorum mecburen tavsiye tarafımdan test edildiği içindir.

Eskişehir'de yaşıyorum ne yapmamı önerirsin sence güçlendiricimi almalıyım. Nasıl çanağa yakınmı ? nereye bağlanıyor ?

Son düzenleme:

DOST_6080

0
Üye
4 Şub 2015
4,944
15,648
113
59
TüRKİYE CUMHURİYETİ
Abim ben aldım kullanıyorumda merkezi sistem gelen sinyal %60 hat güçlendirici ile ortalama 80 lerde 4 senedir kullanıyorum.Batı karadenizdeyim yağmurda karda bol kardeşim.Tv den başka lüksüm sigara