Neler yeni

Çalıkuşu romanı davalık oldu.

uydu3405

Active member
Üye
Katılım
22 Eyl 2013
Mesajlar
1,054
Beğeniler
3
Konum
İstanbul
#1


Reşat Nuri Güntekin'in "Çalıkuşu" romanındaki "Feride"ye ilham veren Feride Özkaya'nın torunu, Tims Yapım Medya şirketinin "Çalıkuşu" markasını tescil etmesine itiraz etti.

Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri "Çalıkuşu" mahkemelik oldu. Romandaki "Feride" karakterine ilham veren Feride Özkaya'nın torunu Sebahattin Topçu, Tims Yapım Medya şirketi tarafından Türkiye Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde tescil edilen "Çalıkuşu" markasının hükümsüzlüğü için dava açtı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvuran Sebahattin Topçu, şirket tarafından üç yıl önce yaptırılan tescilin hukuksuz olduğunu savundu. Topçu, Çalıkuşu'nun anneannesi Feride Özkaya olduğunun yazar Melek Sevinç Çetin tarafından kaleme alınan bir yazıda da ifade edildiğini, hatta annesi Hanife Topçu ile yapılan bir röportaja da yer verildiğini aktardı.

Topçu'nun avukatı Yusuf Bardak tarafından verilen dava dilekçesinde, "Feride'nin torunu olan Sebahattin Topçu'nun 'Çalıkuşu' ibaresini tescil ettirmede hakkı vardı. Davalı şirketin ise halka mal olmuş 'Çalıkuşu' ibaresi üzerinde hiçbir hakkı yoktu. Çalıkuşu ibaresinin müvekkilim dışında herhangi biri tarafından tescili mümkün değildir. Bu nedenle davalının TPE'deki tescilinin hükümsüzlüğüne karar verilmesini, ayrıca dava sonuçlanıncaya kadar bu ibarenin üçüncü kişilere devrinin önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep ediyoruz" denildi.

Davalı şirket Tims Yapım Medya ise marka başvurusunun üzerinden çok zaman geçtiğini, "Çalıkuşu" markasının artık Reşat Nuri Güntekin'in mirasçıları Üzüm Ela Keskinoğlu ile Reşat Yağmur Akerson'a devredildiğini belirtti.